Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

5G;;;;

Οχι,4G+ ειναι και γω προσωπικα εντυπωσιαστικα με τα νουμερα αυτα απο τετοια αποσταση,λογικα επεσα σε καινουρια εγκατασταση αλλα δεν κρατησε και πολυ η 10299 και υστερα γυρνουσε σε Sofiko-Top,Arg-Akros-Top κλπ. 

Χαμουλης δλδ 😅

ΥΓ:Η κεραια αυτη βρισκεται αναμεσα στο Αρκαδικο και τα Γιαννουλεικα,καλα με τι ισχυ παιζει ρε παιδια?😳

 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

Φίλος απο Βερολίνο πήγε στην Γαύδο 2 βδομάδες με συμβολαιο O2-De. Αυτόματα συνδέθηκε στην Nova η οποία μου είπε είχε κακή κάλυψη και δεν μπορούσε ούτε stream  ουτε  βιντεοκλησεις.
Συνδέθηκε στην Cosmote και μου είπε οτι πήγαινε τρένο.
Από όσο ξέρω στο νησί μόνο η Cosmοτε ειναι τούμπανο  Voda+Nova εθνική ταλαιπωρίας.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, zerokill said:

Φίλος απο Βερολίνο πήγε στην Γαύδο 2 βδομάδες με συμβολαιο O2-De. Αυτόματα συνδέθηκε στην Nova η οποία μου είπε είχε κακή κάλυψη και δεν μπορούσε ούτε stream  ουτε  βιντεοκλησεις.
Συνδέθηκε στην Cosmote και μου είπε οτι πήγαινε τρένο.
Από όσο ξέρω στο νησί μόνο η Cosmοτε ειναι τούμπανο  Voda+Nova εθνική ταλαιπωρίας.

Φίλος από Γερμανία σε πράσινη και κόκκινη ήταν ικανοποιημένος,από την μαύρη μου είπε ότι οι ταχύτητες ήταν το πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/i-nova-to-xeftilise-antagonizetai-ti-vodafone-stis-chamiloteres-tachytites-parodia/

Επιτέλους είπαν και κάτι σωστό..βέβαια πιστεύω πως μας διαβάζουν και αυτοί 🤡

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Φίλος από Γερμανία σε πράσινη και κόκκινη ήταν ικανοποιημένος,από την μαύρη μου είπε ότι οι ταχύτητες ήταν το πρόβλημα 

Ξέρω οτι έχει 2 σταθμούς στο καστρί Cosmote & Vodafone. Η Nova δεν φαίνεται πουθενά εκτος αν μοιράζεται τον σταθμο με την vf αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς.
https://keraies.eett.gr/anazhthshMap.php
404629491_.thumb.png.86a7b90d769dabb3de09d36aae63d4dd.png1592267144_.thumb.png.494b72e4cf130fd3ab893cee489c1639.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zerokill said:

Ξέρω οτι έχει 2 σταθμούς στο καστρί Cosmote & Vodafone. Η Nova δεν φαίνεται πουθενά εκτος αν μοιράζεται τον σταθμο με την vf αλλά δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς.
https://keraies.eett.gr/anazhthshMap.php
404629491_.thumb.png.86a7b90d769dabb3de09d36aae63d4dd.png1592267144_.thumb.png.494b72e4cf130fd3ab893cee489c1639.png

Συνεγκατάσταση είναι. Φαίνεται τουμπανιάσμενος!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Συνεγκατάσταση είναι. Φαίνεται τουμπανιάσμενος!

H Nova δεν πάει βήμα. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, zerokill said:

Φίλος απο Βερολίνο πήγε στην Γαύδο 2 βδομάδες με συμβολαιο O2-De. Αυτόματα συνδέθηκε στην Nova η οποία μου είπε είχε κακή κάλυψη και δεν μπορούσε ούτε stream  ουτε  βιντεοκλησεις.
Συνδέθηκε στην Cosmote και μου είπε οτι πήγαινε τρένο.
Από όσο ξέρω στο νησί μόνο η Cosmοτε ειναι τούμπανο  Voda+Nova εθνική ταλαιπωρίας.

Στη Γαύδο έχει ενα σταθμό η Vodafone και ενα η Nova. Απλά η Nova έχει βάλει και εξοπλισμό στον σταθμό της Vodafone. 
Η Cosmote έχει ενα σταθμό κοντά στη Vodafone και ενα Micro στο λιμάνι.

 

IMG_1134.thumb.png.ef3e48c63120415e561c2640315c09f3.png

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παραλια Μαραθωνα,Αιγινα. 

Vodafone 5GIMG_20240725_142243.thumb.jpg.846ce363becfadd6c2debf5b4524f488.jpgIMG_20240725_142316.thumb.jpg.1df349af674f7ca0ef1462bc18a2c98f.jpg

Nova 5G(Εντυπωση μου κανει η διακυμανση που εχει στο download σε καθε μετρηση κυριολεκτικα σε συγκριση με την συνεργατιδα που παει ταπα) IMG_20240725_142531.thumb.jpg.5f712541b468dc5ca377b14b5bf8643d.jpgIMG_20240725_142646.thumb.jpg.c92988ccb192f2219a2465611b5f735d.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2024 at 10:47 ΠΜ, zerokill said:

Φίλος απο Βερολίνο πήγε στην Γαύδο 2 βδομάδες με συμβολαιο O2-De. Αυτόματα συνδέθηκε στην Nova η οποία μου είπε είχε κακή κάλυψη και δεν μπορούσε ούτε stream  ουτε  βιντεοκλησεις.
Συνδέθηκε στην Cosmote και μου είπε οτι πήγαινε τρένο.
Από όσο ξέρω στο νησί μόνο η Cosmοτε ειναι τούμπανο  Voda+Nova εθνική ταλαιπωρίας.

Όταν είχε πάει η ξαδέλφη μου Γαύδο μου είπε ότι μόνο ΚΟΣΜΟΤΕ λειτουργούσε - πριν από 3 χρόνια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mixtri said:

Όταν είχε πάει η ξαδέλφη μου Γαύδο μου είπε ότι μόνο ΚΟΣΜΟΤΕ λειτουργούσε - πριν από 3 χρόνια.

Και εγώ αυτό ξέρω (έχω να πάω αρκετά χρόνια) και φίλοι που πάνε κάθε χρόνο με δίκτυα του εξωτερικού μονο Cosmote επιλέγουν.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, mixtri said:

Όταν είχε πάει η ξαδέλφη μου Γαύδο μου είπε ότι μόνο ΚΟΣΜΟΤΕ λειτουργούσε - πριν από 3 χρόνια.

 

50 minutes ago, zerokill said:

Και εγώ αυτό ξέρω (έχω να πάω αρκετά χρόνια) και φίλοι που πάνε κάθε χρόνο με δίκτυα του εξωτερικού μονο Cosmote επιλέγουν.

Έχει βγάλει άδεια στην Γαύδο και η Vodafone και έχει κουμπώσει και η μαύρη εκεί 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

 

Έχει βγάλει άδεια στην Γαύδο και η Vodafone και έχει κουμπώσει και η μαύρη εκεί 

Έχει εγκατασταθεί η κεραια;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Gv2008 said:

Έχει εγκατασταθεί η κεραια;

Ναι έχει εγκατασταθεί! Είναι και στο cellmaper και σχεδόν δίπλα της Cosmote!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Ναι έχει εγκατασταθεί! Είναι και στο cellmaper και σχεδόν δίπλα της Cosmote!

Με άλλα λόγια ο οικοπεδούχος τα παίρνει και από τις 2 εταιρίες... Δεν τον χάλασε!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Ναι έχει εγκατασταθεί! Είναι και στο cellmaper και σχεδόν δίπλα της Cosmote!

Τότε γιατί δεν παίζει; Ξέραμε ότι είναι @@@ τα Huawei, όχι κι έτσι.

Στους Παξούς μόνο κοσμοτε παίζει; Σουηδοί συνάδελφοι μένουν εντός οικισμού και με Nova δε βγάζουν κλήση. Γύρισαν manually σε κοσμοτε με οδηγίες από πάροχο και όλα καλά. Τι φάση;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν πάει κανείς Κύθνο να πάρει και κάρτα cosmote γιατί αλλιώς θα το μετανιώσει.

Η cosmote έχει γεμίσει το νησί με κεραίες και micro με αποτέλεσμα να έχει παντού καλή κάλυψη 4G/5G. Ταχύτητες με 4G+ που μέτρησα (δεν υποστηρίζει 5G το κινητό που έχει cosmote) ήταν γύρω στα 100mbps και είδα ακόμη και 180mbps. 

Οι άλλες δύο έχουν λίγες κεραίες και, στην ουσία, μόνο στη Χώρα πιάνουν, και εκεί με δυσκολία. Και στο λιμάνι δεν έχουν πρόβλημα γιατί έχουν κεραία. Στις διαδρομές έχουν λίγο 4G με αρκετό edge και no service. Στις παραλίες, αν δεν πιάσεις 4G/5G από κάνα γειτονικό νησί, συνήθως έχουν edge που κάποιες φορές δεν έβγαζε ούτε κλήσεις.

Η cosmote είχε και 5G SA στο νησί. Οι άλλες δύο είχαν EDGE SA. 

Στο καράβι από Πειραιά για Κύθνο ήμουν με nova και έπαιζε με μακρινές b28 που έπιαναν 0,5mbps αλλά έκανες τα βασικά. Στον γυρισμό από Κύθνο για Λαύριο είχαν γυρίσει τα νούμερα στη vodafone η οποία έπιανε καλά στο καράβι. Είδα και 40mbps με 5G. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, dasnowy said:

Αν πάει κανείς Κύθνο να πάρει και κάρτα cosmote γιατί αλλιώς θα το μετανιώσει.

Η cosmote έχει γεμίσει το νησί με κεραίες και micro με αποτέλεσμα να έχει παντού καλή κάλυψη 4G/5G. Ταχύτητες με 4G+ που μέτρησα (δεν υποστηρίζει 5G το κινητό που έχει cosmote) ήταν γύρω στα 100mbps και είδα ακόμη και 180mbps. 

Οι άλλες δύο έχουν λίγες κεραίες και, στην ουσία, μόνο στη Χώρα πιάνουν, και εκεί με δυσκολία. Και στο λιμάνι δεν έχουν πρόβλημα γιατί έχουν κεραία. Στις διαδρομές έχουν λίγο 4G με αρκετό edge και no service. Στις παραλίες, αν δεν πιάσεις 4G/5G από κάνα γειτονικό νησί, συνήθως έχουν edge που κάποιες φορές δεν έβγαζε ούτε κλήσεις.

Η cosmote είχε και 5G SA στο νησί. Οι άλλες δύο είχαν EDGE SA. 

Στο καράβι από Πειραιά για Κύθνο ήμουν με nova και έπαιζε με μακρινές b28 που έπιαναν 0,5mbps αλλά έκανες τα βασικά. Στον γυρισμό από Κύθνο για Λαύριο είχαν γυρίσει τα νούμερα στη vodafone η οποία έπιανε καλά στο καράβι. Είδα και 40mbps με 5G. 

Η Κύθνος είναι απογοήτευση για τις συνεργάτιδες. Καλύτερη στο νησί ήταν η nova ή η Vf? Πρόλαβες καθόλου να δεις και τις δύο ή η ενεργοποίηση στη Vf έγινε κατά την επιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dasnowy said:

Αν πάει κανείς Κύθνο να πάρει και κάρτα cosmote γιατί αλλιώς θα το μετανιώσει.

Η cosmote έχει γεμίσει το νησί με κεραίες και micro με αποτέλεσμα να έχει παντού καλή κάλυψη 4G/5G. Ταχύτητες με 4G+ που μέτρησα (δεν υποστηρίζει 5G το κινητό που έχει cosmote) ήταν γύρω στα 100mbps και είδα ακόμη και 180mbps. 

Οι άλλες δύο έχουν λίγες κεραίες και, στην ουσία, μόνο στη Χώρα πιάνουν, και εκεί με δυσκολία. Και στο λιμάνι δεν έχουν πρόβλημα γιατί έχουν κεραία. Στις διαδρομές έχουν λίγο 4G με αρκετό edge και no service. Στις παραλίες, αν δεν πιάσεις 4G/5G από κάνα γειτονικό νησί, συνήθως έχουν edge που κάποιες φορές δεν έβγαζε ούτε κλήσεις.

Η cosmote είχε και 5G SA στο νησί. Οι άλλες δύο είχαν EDGE SA. 

Στο καράβι από Πειραιά για Κύθνο ήμουν με nova και έπαιζε με μακρινές b28 που έπιαναν 0,5mbps αλλά έκανες τα βασικά. Στον γυρισμό από Κύθνο για Λαύριο είχαν γυρίσει τα νούμερα στη vodafone η οποία έπιανε καλά στο καράβι. Είδα και 40mbps με 5G. 

Αλόννησο να δεις... τουλάχιστον πιάνουν καλά στη χώρα. Παραπέρα κάνεις το σταυρό σου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gv2008 said:

Η Κύθνος είναι απογοήτευση για τις συνεργάτιδες. Καλύτερη στο νησί ήταν η nova ή η Vf? Πρόλαβες καθόλου να δεις και τις δύο ή η ενεργοποίηση στη Vf έγινε κατά την επιστροφή;

Πηγα Δευτέρα-Πέμπτη. Η vodafone ενεργοποιήθηκε την Τρίτη το πρωί. Και οι δύο τα ίδια χάλια είναι. Από τις ίδιες κεραίες πιάνουν. Η vodafone είχε καλύτερες ταχύτητες όμως από τη nova στα σημεία που έπιαναν. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, dasnowy said:

Πηγα Δευτέρα-Πέμπτη. Η vodafone ενεργοποιήθηκε την Τρίτη το πρωί. Και οι δύο τα ίδια χάλια είναι. Από τις ίδιες κεραίες πιάνουν. Η vodafone είχε καλύτερες ταχύτητες όμως από τη nova στα σημεία που έπιαναν. 

Στη χώρα είχε σήμα;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Gv2008 said:

Στη χώρα είχε σήμα;

Το ανέφερε παραπάνω. Μα είναι δυνατόν να μην έχουν άψογη κάλυψη τουλάχιστον στη χώρα; Κύθνος φουλ τουρισμός. Δεν είναι και Σχολαρι βέβαια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Το ανέφερε παραπάνω. Μα είναι δυνατόν να μην έχουν άψογη κάλυψη τουλάχιστον στη χώρα; Κύθνος φουλ τουρισμός. Δεν είναι και Σχολαρι βέβαια.

Γνωστός μου που πήγε στους δρόμους έπιανε μόνο η cosmote και αυτή όχι πάντα, λογικό βέβαια αφού μιλάμε για κινητά δίκτυα. Οι άλλες δύο απελπισία. Στη χώρα η χειρότερη μου είπε ότι είναι η Vf που δεν πιάνει σχεδόν πουθενά, η nova που μια έπιανε μια όχι και η cosmote που σε συγκεκριμένα σοκάκια και εσωτερικούς χώρους ρίχνει EDGE. Παλιά ήμουν στην Κύθνο και την ξέρω πολύ καλά γιατί δούλευα σε μαγαζί συγγενή μου 

Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα ήταν ανάλογα το σημείο. Έξω από εκεί που εμένα με πέταγε συχνά τελείως από το δίκτυο. Σε κάποια δρομάκια με πέταγε σε edge. Στα περισσότερα σημεία όμως στη χώρα είχε 5G. Στο πάρκινγκ που είναι ανοιχτός ο χώρος είχε 5 γραμμές 5G.

Με την cosmote πρόβλημα είχα μόνο μέσα στο airbnb που ήμουν όπου με πέταγε σε edge. 

Οι συνεργάτιδες έχουν κεραίες μόνο πάνω στα βουνά. Τα βουνά είναι τριγύρω από τις παραλίες και είναι απότομα με αποτέλεσμα να μην πιάνεις από τις κεραίες στις κορυφές. Η cosmote το σκέφτηκε αυτό και έχει βάλει πολλά micro και κεραίες στις παραλίες. 

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...