Jump to content

Στο Παρά Πέντε (Mega)


castrato
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κείμενο απλά το βρήκα και το έβαλα. Δεν ξέρω τι ισχύει γιατί δεν παρακολουθώ τακτικά το θέμα και ούτε ασχολούμαι με το αν θα έχει επανάληψη ή όχι. Θα περιμένω μεχρι το τέλος της σεζόν (όπως έκανα και με την 1η σεζον) και θα τα κατεβάσω όλα μαζι (όπως θα κάνουν πολλοί απο εδώ) για να βλέπω ότι θέλω, όποτε θέλω και χωρίς διαφημίσεις πάνω απ'όλα...

 

Polloi 8a io8etisoun afti ti logiki kai dikaiws.:cool:

:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω πάντως με το που είδα το επεισόδιο της Δευτέρας ήμουν σίγουρος πως την επόμενη Δευτέρα θα το έχει επανάληψει...πάντα μετά απο κάποιο κορυφαίο επεισόδιο του παρα πέντε που τελειώνει σε μια κρίσιμη στιγμή μπαίνει επανάληψη...πάντως δεν με πειράζει που θα έχει επανάληψη...έτσι και αλλιώς τα επεισόδια είναι 26 και το μέγκα σκοπεύει να το τραβίξει μέχρι ιούνιο οπότε κάποια στιγμή θα τις τρώγαμε στη μάπα τις επαναλήψεις...τι τώρα τι το Μάρτη:) ???Τώρα όσο αναφορά τους λόγους που αναφαίρουν για την επαναληψη τους βρίσκω φθηνές δικαιολογίες:( :mad: !!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλά και σωστά αυτά που λέτε αλλά θέλει πολύ υπομονή για να περιμένω μέχρι τον Ιούνιο για να δω όλα τα επεισόδια μαζί.

Και στο κάτω κάτω άλλη η μαγεία του να το βλέπεις την ώρα που το δείχνει.

Είσαι μαζί με τους φίλους σου, το σχολιάζεις, αν το βλέπεις και μόνος μπαίνεις στο forum και διαβάζεις τα σχόλια των άλλων, και πάνω απ'ολα αυτή αγωνία που κρατάει 1-2 βδομάδες για το τι θα γίνει παρακάτω είναι αυτό που σε καθηλώνει.

 

Το να τα κατεβάσεις τον Ιούνιο και να τα δεις όλα μαζί θα το κάνεις απλά για να πεις ότι το είδες, το θέμα είναι ότι δεν το ευχαριστιέσαι έτσι. ;)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ειναι η εξης.Εγω μεχρι τον Ιουνιο δεν την εβλεπα τη σειρα,ελεγα οτι για να την βλεπουν ολοι καμια χαζοσειρα θα ειναι.Ειδικα εβλεπα που ξετρελαινοταν οι γκομενες και ελεγα,φαντασου τι μαπα ειναι για να αρεσει στις γυναικες.

Μολις ομως το κατεβασα απο καθαρη περιεργεια επαθα την πλακα μου.Τα ειδα ολα μαζεμενα μεσα σε μια βδομαδα τον Ιουνιο και δεν χορταινα.

 

Απο τη μια ειναι καλο να τα βλεπεις ολα μαζεμενα,απο την αλλη και η αγωνια της επομενης βδομαδας εχει τη γλυκα της.

Ομως αυτο με τις επαναληψεις ειναι πια τραγικο!Ειπαμε να περιμενουμε μια βδομαδα,οχι ομως μισο μηνα...

 

Ομως πριν κριτικαρουμε τις επαναληψεις,ας σκεφουμε τα ακολουθα:

1)Μην συγκρινουμε με ξενες παραγωγες...Εκει εχουν 30 σεναριογραφους.Εδω ο σεναριογραφος ειναι ενας και ειναι και μικρο παιδι.Και ειναι και ηθοποιος ταυτοχρονα.

 

2)Μην συγκρινουμε με τις αλλες ελληνικες σειρες.Στις αλλες ελληνικες σειρες,δεν κανουν γυρισματα με ελικοπτερα,ουτε κανουν γυρισματα στη σουιτα του king George,ουτε κανουν γυρισματα σε 500 διαφορετικα σπιτια,ουτε κανουν τοσα εξωτερικα γυρισματα,ουτε τρεχουν σε Μυκονους και καμπινγκ,κτλ.κτλ.

 

3)Η σειρα θα εχει 26 επεισοδια.Οποτε μοιραιως θα εχουμε καμια δεκαρια επαναληψεις.Αρα για να μην πεσουν μαζεμενες οι επαναληψεις,θα ειναι λιγες-λιγες.Εγω νομιζα οτι θα ειναι καθε 5 επεισοδια οι επαναληψεις,ομως λογικα αυτη τη φορα θα προεκυψε κατι εκτακτο για να πεσει επαναληψη τοσο συντομα.

 

4)Υπαρχουν ανθρωποι που χανουν καποια επεισοδια και θελουν να τα ξαναδουν.Μην ξεχνατε οτι ολες οι αλλες σειρες προβαλλονται διαρκως σε επαναληψη τα σαββατοκυριακα,κτλ.απο τον Οκτωβριο μεχρι τον Δεκεμβριο.Για παραδειγμα "της αγαπης μαχαιρια" παιζει νομιζω και Τεταρτη βραδυ.Το "παρα πεντε" ομως δεν μεταδιδοταν σε επαναληψη,αρα καποιοι ισως να θελουν να δουν καποια επεισοδια ξανα.

 

5)Ακομα και οι επαναληψεις πουλανε και αυτο στο MEGA θελουν να το εκμεταλευθουν,επιχειρηση ειναι το καναλι,δεν ειναι Αγιος Παντελεημονας.

 

6)Ο Καπουτζιδης μπορει να μπλοκαρε,και μια φορα στις "Σαββατογεννημενες" ειχε πει οτι κολλησε και βγηκε το βραδυ στην Πατησιων καθησε σε ενα παγκακι και εκλαιγε απο τα νευρα του.Μπορει και να το ξαναεπαθε.

 

7)Οι ηθοποιοι της σειρας εχουν και αλλες υποχρεωσεις.Ο Μαρινος κανει πρωινο με την Αλιμπερτη στον ΑΝΤ1,ο Αγγελου υπηρετει την θητεια του,η Αγγελικη Λαμπρη και ο Πατρικιος παιζουν και στο θεατρο,κτλ.

 

8)Μπορει πραγματι τα γυρισματα να μην προχωρησαν οπως καποιος ανεφερε παραπανω.Δηλαδη βλεπουμε κατι και το θεωρουμε απλο.Ειναι απλο δηλαδη να γυριστει σκηνη με τη Ζουμπουλια και τον Σπυρο να ταιζουν ενα ροντβαιλερ?Ειναι απλο να γυριστει σκηνη σε σηραγγα με οπλα,κτλ?(ο Πατρικιος ειπε οτι χρειαστηκε να πεσει κατω 30 φορες και ηταν 3 η ωρα τη νυχτα με φοβερο κρυο).Ειναι απλο να κανουν γυρισματα σε νοσοκομεια?Ειναι απλο να βρουν σκιτσογραφο να πετυχει τους 2 κακους επακριβως?Ειναι απλο να βρισκουν 500 διαφορετικα σπιτια?(του Πολιτη,του Παυλου,κτλ.)

Γενικα ειναι πολυ δυσκολο να γυριστει ενα επεισοδιο.Ειναι εξαντλητικο και για μια ακριβη παραγωγη ειναι ακομη πιο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά να μην ξεχνάμε ότι αυτή είναι η δουλειά τους. Να εξετάσουν τις δυσκολίες πριν παραδώσουν τη σειρά για να είναι έτοιμοι. Δεν είμαστε στην εποχή της ΥΕΝΕΔ για να δικαιολογείται κάθε προχειρότητα. Και το 50-50 έχει παύσεις και επαναλήψεις αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό!
Link to comment
Share on other sites

Ομως πριν κριτικαρουμε τις επαναληψεις,ας σκεφουμε τα ακολουθα:

1)Μην συγκρινουμε με ξενες παραγωγες...Εκει εχουν 30 σεναριογραφους.Εδω ο σεναριογραφος ειναι ενας και ειναι και μικρο παιδι.Και ειναι και ηθοποιος ταυτοχρονα.

 

Τι να πούνε κι άλλες ελληνικές σειρές που βγάζουν 5 και 6 επεισόδια την εβδομάδα (Έρωτας, Βέρα στο Δεξί) αλλά κι άλλες εβδομαδιαίες που επίσης έχουν έναν σεναριογράφο που γράφει και παίζει σε 1 ή περισσότερες σειρές + θέατρο. Δίνουμε κάποια ελαστικότητα στον Καπουτζίδη για μικροκενά στο σενάριο, αλλά δε θα δικαιολογήσουμε και την όποια έλλειψη επαγγελματισμού από την πλευρά του, αφού ότι επιπλέον και να αναλάβει είναι υποχρεωμένος να είναι συνεπής πρώτα στην προηγούμενη δουλειά του.

 

 

2)Μην συγκρινουμε με τις αλλες ελληνικες σειρες.Στις αλλες ελληνικες σειρες,δεν κανουν γυρισματα με ελικοπτερα,ουτε κανουν γυρισματα στη σουιτα του king George,ουτε κανουν γυρισματα σε 500 διαφορετικα σπιτια,ουτε κανουν τοσα εξωτερικα γυρισματα,ουτε τρεχουν σε Μυκονους και καμπινγκ,κτλ.κτλ.

 

Το "της αγάπης μαχαιριά" που κάνει τόσα εξωτερικά γυρίσματα πως τα καταφέρνει δηλαδή και βγάζει 2 επεισόδια την εβδομάδα;

 

3)Η σειρα θα εχει 26 επεισοδια.Οποτε μοιραιως θα εχουμε καμια δεκαρια επαναληψεις.Αρα για να μην πεσουν μαζεμενες οι επαναληψεις,θα ειναι λιγες-λιγες.Εγω νομιζα οτι θα ειναι καθε 5 επεισοδια οι επαναληψεις,ομως λογικα αυτη τη φορα θα προεκυψε κατι εκτακτο για να πεσει επαναληψη τοσο συντομα.

 

Κι εδώ θα μπορούσαν να εφεύρουν κάποιο καλύτερο τρόπο να το τραβήξουν από το να επιλέγουν την πρόχειρη λύση του να προβάλλουν επανάληψη όποτε τους καπνήσει! Τι είμαστε εμείς δηλαδή που στηνόμαστε μπροστά στην TV επιστρέφοντας στο σπίτι με την ψυχή στο στόμα πολλες φορές και τελικά μας στήνουν εκείνοι;

 

Θα το προτιμούσα χίλιες φορές να χωρίζαν την σειρά σε 2 κύκλους, να προβάλλαν τα 13 πρώτα, μετά επαναλήψεις για 1-1,5 μήνα και μετά να προβάλλανε τα επόμενα 13. Τουλάχιστον θα ήταν ξεκάθαροι απέναντί μας. Αυτοί αντιθέτως μας υποσχέθηκαν ότι δε θα έχουμε επαναλήψεις φέτος και μας αποδείξανε στη συνέχεια πόσο ψεύτες είναι.

 

4)Υπαρχουν ανθρωποι που χανουν καποια επεισοδια και θελουν να τα ξαναδουν.Μην ξεχνατε οτι ολες οι αλλες σειρες προβαλλονται διαρκως σε επαναληψη τα σαββατοκυριακα,κτλ.απο τον Οκτωβριο μεχρι τον Δεκεμβριο.Για παραδειγμα "της αγαπης μαχαιρια" παιζει νομιζω και Τεταρτη βραδυ.Το "παρα πεντε" ομως δεν μεταδιδοταν σε επαναληψη,αρα καποιοι ισως να θελουν να δουν καποια επεισοδια ξανα.

 

Το "της αγάπης μαχαιριά" δεν παίζει σε επανάληψη την Τετάρτη, αλλά παίζει νέο επεισόδιο, το οποίο περιλαμβάνει επίσης πολλά εξωτερικά και δύσκολα γυρίσματα...κι όμως το προλαβαίνουν. Από την άλλη προτιμώ τις επαναλήψεις μέσα στην εβδομάδα, παρά στην θέση ενός επεισοδίου. Άλλωστε μια σειρά με τηλεθέαση 50% την έχουν δει οι περισσότεροι, σιγά μη νοιαστεί το Mega για κάποιους λίγους που το χάσανε...

 

5)Ακομα και οι επαναληψεις πουλανε και αυτο στο MEGA θελουν να το εκμεταλευθουν,επιχειρηση ειναι το καναλι,δεν ειναι Αγιος Παντελεημονας.

 

Αυτό έχω πει κι εγώ αρκετά post πιο πάνω. Το έλεγα και την περσινή σεζόν. Εδώ είναι η χρυσή τομή, αφού το Mega στην ουσία θέλει τις επαναλήψεις και μας πουλάει φθηνό παραμύθι για δικαιολογία. Αλλά ένα κανάλι πρέπει να σέβεται τους τηλεθεατές του. Και ο βασικότερος λόγος που τα παίρνω και αντιδρώ είναι αυτός. Δεν είμαι κατά του Καπουτζίδη αφού δεν πιστεύω ότι οφείλονται σε αυτόν οι όλες επαναλήψεις, αλλά είναι παραγγελιά του καναλιού. Απλά επειδή χρησιμοποιούν αυτές τις φθηνές δικαιολογίες, δίνω κι εγώ τις επαναλήψεις μου και παίρνει η μπάλα και τους συντελεστές της σειράς...

 

6)Ο Καπουτζιδης μπορει να μπλοκαρε,και μια φορα στις "Σαββατογεννημενες" ειχε πει οτι κολλησε και βγηκε το βραδυ στην Πατησιων καθησε σε ενα παγκακι και εκλαιγε απο τα νευρα του.Μπορει και να το ξαναεπαθε.

 

Κι εγώ μπλοκάρω πολλές φορές στη δουλειά μου, αλλά πάντα πηγαίνω την επόμενη μέρα.

 

Αλλά στην τηλεόραση, ακριβοπληρώνονται για να είναι επαγγελματίες και έτσι πρέπει να φερθούν. Ο σωστός επαγγελματίας έχει δουλέψει πάνω στη σειρά του από πριν...μη μου πεις ότι από τον Ιούνιο που τέλειωσε η πρώτη σεζόν, μέχρι τον Οκτώβρη (4 μήνες) έβγαλε μόνο 3 επεισόδια!

 

7)Οι ηθοποιοι της σειρας εχουν και αλλες υποχρεωσεις.Ο Μαρινος κανει πρωινο με την Αλιμπερτη στον ΑΝΤ1,ο Αγγελου υπηρετει την θητεια του,η Αγγελικη Λαμπρη και ο Πατρικιος παιζουν και στο θεατρο,κτλ.

 

Και τι έγινε δηλαδή που έχουν κι άλλες δουλειές. Αν βρω εγώ δεύτερη δουλεια δηλαδή θα είμαι δικαιολογημένος στο αφεντικό μου αν πηγαίνω στην τωρινή μου δουλειά τις μισές μέρες; Πολλοί ηθοποιοί και σεναριογράφοι έχουν πολλές υποχρεώσεις, πως τα προλαβαίνουν εκείνοι; Ανέφερε κάποιος πιο πάνω το παράδειγμα του Καπουτζίδη.

 

Σχετικά με την Λάμπρη, ανέφεραν την δικαιολογία του θεάτρου. Μα πήρε παράταση για 1 μήνα μετά η παράσταση, πράγμα που σημαίνει ότι δε δουλεύει τα βράδυα στο θέατρο αυτή τη στιγμή! Πρόβες κάνουν ακόμη κι αυτές φαντάζομαι ότι δεν είναι τόσο εντατικές το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, αφού η παράσταση ήταν έτοιμη και κόλλησαν στα σκηνικά! Άρα τι πάνε να μας πούνε τώρα; Δηλαδή, η Λάμπρη ανακοίνωσε ότι αποφάσισε να παντρεφτεί σύντομα...θα διακόψουν τα γυρίσματα επειδή η Λάμπρη τρέχει για νυφικό στο τέλος;

 

Όποιος δε μπορεί να μην αναλάβει περισσότερες δουλειές. Επαγγελματίες είναι, όχι τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι (και για να μην παρεξηγηθώ από τους δημόσιους υπάλληλους, εννοώ τους τεμπέληδες δημόσιους υπάλληλους που δεν κάνουν τίποτα, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν και προσπαθούν πραγματικά). Τι να πει κι ο Φιλιππίδης δηλαδή, κι άλλοι πολλοί!

 

8)Μπορει πραγματι τα γυρισματα να μην προχωρησαν οπως καποιος ανεφερε παραπανω.Δηλαδη βλεπουμε κατι και το θεωρουμε απλο.Ειναι απλο δηλαδη να γυριστει σκηνη με τη Ζουμπουλια και τον Σπυρο να ταιζουν ενα ροντβαιλερ?Ειναι απλο να γυριστει σκηνη σε σηραγγα με οπλα,κτλ?(ο Πατρικιος ειπε οτι χρειαστηκε να πεσει κατω 30 φορες και ηταν 3 η ωρα τη νυχτα με φοβερο κρυο).Ειναι απλο να κανουν γυρισματα σε νοσοκομεια?Ειναι απλο να βρουν σκιτσογραφο να πετυχει τους 2 κακους επακριβως?Ειναι απλο να βρισκουν 500 διαφορετικα σπιτια?(του Πολιτη,του Παυλου,κτλ.)

Γενικα ειναι πολυ δυσκολο να γυριστει ενα επεισοδιο.Ειναι εξαντλητικο και για μια ακριβη παραγωγη ειναι ακομη πιο δυσκολο.

 

Αυτή η απάντηση περιλαμβάνεται στις πιο πάνω απαντήσεις μου. Είπαμε...τι να πούνε κι οι άλλοι δηλαδή! Στο κάτω κάτω να μην κάνανε 4 μήνες διακοπές, ας κάναν 2! Αυτά!

 

lawfighter, δεν είναι προσωπική επίθεση σε σένα, απλά έχεις συμπεριλάβει όλες τις δικαιολογίες στο μήνυμά σου, οπότε ήταν πιο εύκολο για μένα να δώσω τις αντίστοιχες απαντήσεις από τις δικαιολογίες και τις απαντήσεις, οκ?

 

Επίσης...μια μικρή λεπτομέρεια: Επειδή μερικοί γράψανε για 5 εκατ. τηλεθεατές, σας ενημερώνω ότι οι τηλεθεατές του Παρά Πέντε είναι περίπου 2,5 εκατομμύρια. Όταν λέμε τηλεθέαση 50%, εννοούμε επί των ανοικτών δεκτών. Υπάρχει και κόσμος που δεν βλέπει TV εκείνη την ώρα...αφού δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχει ζωή και έξω από την TV ;)

 

Το ξανάγραψα...είναι μια καλή σειρά που την καίνε απογοητεύοντας τον κόσμο...και δε νομίζω ότι οφείλεται στον Καπουτζίδη, αυτή είναι απλά η επίσημη δικαιολογία του καναλιού.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με Cakenet. Δεν έχω καμία προσθήκη να κάνω στα "8 σημεία" γιατί με κάλυψες πλήρως, μόνο, να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

 

Επίσης...μια μικρή λεπτομέρεια: Επειδή μερικοί γράψανε για 5 εκατ. τηλεθεατές, σας ενημερώνω ότι οι τηλεθεατές του Παρά Πέντε είναι περίπου 2,5 εκατομμύρια. Όταν λέμε τηλεθέαση 50%, εννοούμε επί των ανοικτών δεκτών. Υπάρχει και κόσμος που δεν βλέπει TV εκείνη την ώρα...αφού δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχει ζωή και έξω από την TV

Η AGB δεν μετράει τα 11 εκατομμύρια ελλήνων που ζουν στην ελληνική επικράτεια αλλά ένα δείγμα 4,5 εκατομμυρίων ελλήνων. Από αυτά τα 4,5 εκατομμύρια που έχουν "μηχανάκι" της AGB προκύπτει το 50% (2 εκατομμύρια και κάτι) που παρακολουθούν παρά πέντε.

 

Sorry για το off topic αλλά δε μου έμεινε και τίποτα να σχολιάσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με Cakenet. Δεν έχω καμία προσθήκη να κάνω στα "8 σημεία" γιατί με κάλυψες πλήρως, μόνο, να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

 

 

Η AGB δεν μετράει τα 11 εκατομμύρια ελλήνων που ζουν στην ελληνική επικράτεια αλλά ένα δείγμα 4,5 εκατομμυρίων ελλήνων. Από αυτά τα 4,5 εκατομμύρια που έχουν "μηχανάκι" της AGB προκύπτει το 50% (2 εκατομμύρια και κάτι) που παρακολουθούν παρά πέντε.

 

Sorry για το off topic αλλά δε μου έμεινε και τίποτα να σχολιάσω :lol:

 

Βασικά το δείγμα της AGB αριθμεί 1200 νοικοκυριά αντιπροσωπευτικού του πληθυσμού, κατανεμημένα στην ηπειρωτική Ελλάδα και Κρήτη, καλύπτοντας όλες τις περιοχές της χώρας αστικές, ημιαστικές και αγροτικές.

Σιγά να μην είχαν βάλει σε 4.5 εκατομμύρια νοικοκυριά μηχανάκι!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,ο Καπου τις σαββατογεννημενες δεν ειχε δειξει τετοια ειγματα απλα το παρα 5 το χε προγραμματισει ο Καπου για 1 σεζον .Το καναλι ζητησε κι 2η σεζον κι η ιστορια επρεπε να βγει στα διπλα επεισοδια κι μην ξεχναμε οτι ειναι περιπετεια με μυστηριο η υποθεση ,δεν ειναι μια απλη κωμωδια για να προσθετει οσα επεισοδια θελει αυτος.lawfighter ελεος ο μισογυνισμος :mad: :mad: :hunter:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το δείγμα της AGB αριθμεί 1200 νοικοκυριά αντιπροσωπευτικού του πληθυσμού, κατανεμημένα στην ηπειρωτική Ελλάδα και Κρήτη, καλύπτοντας όλες τις περιοχές της χώρας αστικές, ημιαστικές και αγροτικές.

Σιγά να μην είχαν βάλει σε 4.5 εκατομμύρια νοικοκυριά μηχανάκι!!

 

 

Ακριβώς..το δείγμα είναι συγκεκριμένο (1.200 νοικοκυριά - 3.500 άτομα), αλλά το μετατρέπουν σε εκατομμύρια με την αναλογιστική μέθοδο... σύμφωνα με δική τους στατιστική.

 

Π.χ. την προηγούμενη εβδομάδα το Παρά Πέντε έκανε την προηγούμενη εβδομάδα ΜΡΔ (Μερίδιο Τηλεθέασης): 48,8 %. Δηλαδή σε όσους είχαν ανοιχτή την τηλεόρασή τους εκείνη τη στιγμή,

...και έκανε ΤΜΛ (Τηλεθέαση Μέσου Λεπτού): 24,9 %. Δηλαδή το ποσοστό στο σύνολο του πληθυσμού

Οι δύο παραπάνω αριθμοί μεταφράζονται σε 2.334.000 τηλεθεατές. Κάνουν λοιπόν τον υπολογισμό τους σε ένα δείγμα (αναλογικά) περίπου 9.500.000 εκατομμυρίων τηλεθεατών για να βγάλουν έναν κατά προσέγγιση αριθμό. Όπως και να το κάνεις, υπάρχει η μισή Ελλάδα που δεν βλέπει τηλεόραση την όποια δεδομένη στιγμή, που είναι έξω για καφέ, στη δουλειά τους, ή οπουδήποτε αλλού...ή και στο σπίτι του με κλειστή την TV.

 

Οπότε μιλάμε για περίπου 2,5 εκατομμύρια τηλεθεατές. Αυτό για να μη γίνονται παρεξηγήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

7)Οι ηθοποιοι της σειρας εχουν και αλλες υποχρεωσεις.Ο Μαρινος κανει πρωινο με την Αλιμπερτη στον ΑΝΤ1,ο Αγγελου υπηρετει την θητεια του,η Αγγελικη Λαμπρη και ο Πατρικιος παιζουν και στο θεατρο,κτλ.

 

 

 

O Aggelou ipiretei sto strato kai exei ka8e vradi parastaseis sti Denisi kai girismata sinexws? Agoria de gineste diasimoi lew egw na glitwsete to strato :p

:p
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς..το δείγμα είναι συγκεκριμένο (1.200 νοικοκυριά - 3.500 άτομα), αλλά το μετατρέπουν σε εκατομμύρια με την αναλογιστική μέθοδο... σύμφωνα με δική τους στατιστική.

Αυτο δεν γινεται μονο με το Παρα5 γινεται με ολα τα προγραμματα.Και με τον τελικο του euro,το ιδιο ειχε γινει,ασε που απο τοτε αυξηθηκαν τα νοικοκυρια.

 

Ομως αυτη ειναι η επιστημονικη μεθοδος.Και στις πολιτικες δημοσκοπησεις το ιδιο γινεται,παιρνουν 6 αγροτες,5 φτωχους,1 πλουσιο,7 δημοσιους υπαλληλους,4 αθηναιους,2 θεσσαλονικεις,3 επαρχιωτες,κτλ.που λεει ο λογος και βγαζουν ενα γενικο συμπερασμα και ειναι δεδομενη η επιστημονικη ακριβεια.

Το ιδιο και με τις δημοσκοπησεις.Αντε να υπαρχει ενα μικρο ποσοστο στατιστικου λαθους σε ολα τα προγαμματα.Θελω να πω οτι δεν υπαρχει αμφιολια οτι το Παρα5 ειναι 1ο.Καθε βδομαδα ειναι πρωτο και με διαφορα,ενω αν ρωτησει ο καθενας στον κυκλο του σπανια δεν θα βρει καποιον που παρακολουθει με ενδιαφερον τη σειρα.

 

 

 

απλα το παρα 5 το χε προγραμματισει ο Καπου για 1 σεζον .Το καναλι ζητησε κι 2η σεζον κι η ιστορια επρεπε να βγει στα διπλα επεισοδια κι μην ξεχναμε οτι ειναι περιπετεια με μυστηριο η υποθεση ,δεν ειναι μια απλη κωμωδια για να προσθετει οσα επεισοδια θελει αυτος.

Ενταξει,εγω δεν το πολυπιστευω αυτο.Θυμησου οτι το 1ο επεισοδιο της σειρας ξεκινησε με τους πεντε στις ραγες του τρενου και μετα εγραψε:"δωδεκα μηνες πριν..."

Δηλαδη απο την αρχη ο Καπουτζιδης ειχε ξεκαθαρισει οτι η σκηνη με το τρενο τοποθετειται χρονικα στον Ιουνιο του 2006,δηλαδη στο τελος του 1ου κυκλου.Και επειδη δεν γινοταν να τελειωσει η σειρα πανω σε ενα τρενο γιατι προφανως δεν θα ειχε ξεκαθαριστει η υποθεση,γι αυτο ισως ειχε απο την αρχη στο μυαλο του τον 2ο κυκλο.

 

 

 

lawfighter ελεος ο μισογυνισμος :mad: :mad: :hunter:

Ναι συγγνωμη,αλλά εχω ψυχικα τραυματα και μου βγαινει ετσι!

 

 

 

Agoria de gineste diasimoi lew egw na glitwsete to strato :p

Ειναι τιμη να πηγαινεις στον στρατό,δεν ειναι μονο αγγαρεια!

Link to comment
Share on other sites

ας το κανουν 15νθημερο γιατι σιχαθηκαμε

μια απλη σειρα ειναι.

τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

Τι να πούνε κι άλλες ελληνικές σειρές που βγάζουν 5 και 6 επεισόδια την εβδομάδα (Έρωτας, Βέρα στο Δεξί) αλλά κι άλλες εβδομαδιαίες που επίσης έχουν έναν σεναριογράφο που γράφει και παίζει σε 1 ή περισσότερες σειρές + θέατρο. Δίνουμε κάποια ελαστικότητα στον Καπουτζίδη για μικροκενά στο σενάριο, αλλά δε θα δικαιολογήσουμε και την όποια έλλειψη επαγγελματισμού από την πλευρά του, αφού ότι επιπλέον και να αναλάβει είναι υποχρεωμένος να είναι συνεπής πρώτα στην προηγούμενη δουλειά του.

Μα οι αλλες σειρες ειναι καθημερινες.Εχουν σαφως μικροτερη διαρκεια και ειναι διαρκως επαναλαμβανομενες.Καθονται και συζητανε μια ωρα και λενε διαρκως τα ιδια και τα ιδια.

 

 

 

 

Το "της αγάπης μαχαιριά" που κάνει τόσα εξωτερικά γυρίσματα πως τα καταφέρνει δηλαδή και βγάζει 2 επεισόδια την εβδομάδα;

Και παλι δεν ειναι το ιδιο ακριβη παραγωγη η Μαχαιρια,ουτε το κοινο εχει τις ιδιες απαιτησεις.Εδω αν τυχει σε κανενα επεισοδιο του Παρα5 και δεν ξεκαρδιστουμε,βγαινει ο καθενας απο μας και λεει το μακρυ του και το κοντο του:"χαλια το σημερινο επεισοδιο,δεν τραβαει πια η σειρα..."

Ε αφου δεν τραβαει,φατε στη μαπα τις επαναληψεις(δεν το λεω για σενα αυτο)

 

 

Κι εδώ θα μπορούσαν να εφεύρουν κάποιο καλύτερο τρόπο να το τραβήξουν από το να επιλέγουν την πρόχειρη λύση του να προβάλλουν επανάληψη όποτε τους καπνήσει! Τι είμαστε εμείς δηλαδή που στηνόμαστε μπροστά στην TV επιστρέφοντας στο σπίτι με την ψυχή στο στόμα πολλες φορές και τελικά μας στήνουν εκείνοι;

Μα τι αλλο τροπο θα μπορουσαν να βρουν?Τη μια φορα θα βαλουν best of,την αλλη φορα επαναληψη,δεν υπαρχει πια αλλη λυση.Αφου τα επεισοδια πρεπει να ειναι 26,τοτε θα υπαρξουν μοιραια και αυτες οι επαναληψεις.

 

 

 

Θα το προτιμούσα χίλιες φορές να χωρίζαν την σειρά σε 2 κύκλους, να προβάλλαν τα 13 πρώτα, μετά επαναλήψεις για 1-1,5 μήνα και μετά να προβάλλανε τα επόμενα 13. Τουλάχιστον θα ήταν ξεκάθαροι απέναντί μας. Αυτοί αντιθέτως μας υποσχέθηκαν ότι δε θα έχουμε επαναλήψεις φέτος και μας αποδείξανε στη συνέχεια πόσο ψεύτες είναι.

Κατ'αρχην τωρα μπορει πραγματι να προεκυψε κατι εκτακτο,μην ξεχνας οτι στην αρχη παιχτηκαν 5 ολοκληρα επεισοδια συνεχομενα.Τωρα ισως να συνεβη κατι.Αυτο θα ηταν μια λυση,αλλά θα ξενερωναμε εναμιση μην.Νομιζω κατι τετοιο εκαναν με το Κλεισε Τα Ματια.

 

 

 

Το "της αγάπης μαχαιριά" δεν παίζει σε επανάληψη την Τετάρτη, αλλά παίζει νέο επεισόδιο, το οποίο περιλαμβάνει επίσης πολλά εξωτερικά και δύσκολα γυρίσματα...κι όμως το προλαβαίνουν. Από την άλλη προτιμώ τις επαναλήψεις μέσα στην εβδομάδα, παρά στην θέση ενός επεισοδίου. Άλλωστε μια σειρά με τηλεθέαση 50% την έχουν δει οι περισσότεροι, σιγά μη νοιαστεί το Mega για κάποιους λίγους που το χάσανε...

Ναι,αλλά σου ξαναλεω οτι ο κοσμος δεν εχει τις ιδιες απαιτησεις απο τη Μαχαιρια.Απο το Παρα5 ολοι εχουμε τρομερες απαιτησεις και α καποιο επεισοδιο δεν μας πολυαρεσει,λεμε ολοι οτι "παρατραβηξε η σειρα"...

 

 

 

Αυτό έχω πει κι εγώ αρκετά post πιο πάνω. Το έλεγα και την περσινή σεζόν. Εδώ είναι η χρυσή τομή, αφού το Mega στην ουσία θέλει τις επαναλήψεις και μας πουλάει φθηνό παραμύθι για δικαιολογία. Αλλά ένα κανάλι πρέπει να σέβεται τους τηλεθεατές του. Και ο βασικότερος λόγος που τα παίρνω και αντιδρώ είναι αυτός. Δεν είμαι κατά του Καπουτζίδη αφού δεν πιστεύω ότι οφείλονται σε αυτόν οι όλες επαναλήψεις, αλλά είναι παραγγελιά του καναλιού. Απλά επειδή χρησιμοποιούν αυτές τις φθηνές δικαιολογίες, δίνω κι εγώ τις επαναλήψεις μου και παίρνει η μπάλα και τους συντελεστές της σειράς...

Ναι,αλλά δεν ειναι μονο το MEGA,ειναι το γεγονος οτι η σειρα θα εχει 26 επεισοδια και μοιραιως θα πεσουν επαναληψεις ειτε το επιβαλει το MEGA,ειτε οχι.

Στο κατω-κατω ο,τι θελουν θα κανουν και αμα μας αρεσει!

 

 

 

Κι εγώ μπλοκάρω πολλές φορές στη δουλειά μου, αλλά πάντα πηγαίνω την επόμενη μέρα.

Δεν ειναι το ιδιο,γιατι η δουλεια σσου δεν ειναι θεμα εμπνευσης.Αν μπλοκαρεις στι δουλεια σου,θα πας και θα την κανεις.Αν ομως η δουλεια σου ειναι να γραφεις ατακες και δεν σου ερχονται τι θα κανεις,θα τις γεννησεις?

 

 

 

Αλλά στην τηλεόραση, ακριβοπληρώνονται για να είναι επαγγελματίες και έτσι πρέπει να φερθούν. Ο σωστός επαγγελματίας έχει δουλέψει πάνω στη σειρά του από πριν...μη μου πεις ότι από τον Ιούνιο που τέλειωσε η πρώτη σεζόν, μέχρι τον Οκτώβρη (4 μήνες) έβγαλε μόνο 3 επεισόδια!

Απ'ο,τι εχω ακουσει ειχε γραψει πεντε επεισοδια.Μη νομιζεις οτι επειδη υπαρχει ανεση χρονου,τα παντα ειναι ευκολα.Ασε που ειχε κουραστει απο την προηγουμενη σεζον.

 

 

Και τι έγινε δηλαδή που έχουν κι άλλες δουλειές. Αν βρω εγώ δεύτερη δουλεια δηλαδή θα είμαι δικαιολογημένος στο αφεντικό μου αν πηγαίνω στην τωρινή μου δουλειά τις μισές μέρες; Πολλοί ηθοποιοί και σεναριογράφοι έχουν πολλές υποχρεώσεις, πως τα προλαβαίνουν εκείνοι; Ανέφερε κάποιος πιο πάνω το παράδειγμα του Καπουτζίδη.

Ναι,αλλά το δικο τους αφεντικο δεν εχει προβλημα με τις επαναληψεις...

 

 

 

 

Όποιος δε μπορεί να μην αναλάβει περισσότερες δουλειές. Επαγγελματίες είναι, όχι τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι (και για να μην παρεξηγηθώ από τους δημόσιους υπάλληλους, εννοώ τους τεμπέληδες δημόσιους υπάλληλους που δεν κάνουν τίποτα, γιατί υπάρχουν και κάποιοι που δουλεύουν και προσπαθούν πραγματικά). Τι να πει κι ο Φιλιππίδης δηλαδή, κι άλλοι πολλοί!

Τι θα πει,"ας μην αναλαμβαναν τη δουλεια".Ηθελαν και την ανελαβαν και αν μας αρεσει,δεν θα μας απολογηθουν,γιατι ναι μεν ειμαστε το κοινο τους,αλλά και εκεινοι μας εχουν χαρισει πολυ ωραιες στιγμες.Aπολογουνται μονο στον εργοδοτη τους

 

 

 

Αυτή η απάντηση περιλαμβάνεται στις πιο πάνω απαντήσεις μου. Είπαμε...τι να πούνε κι οι άλλοι δηλαδή! Στο κάτω κάτω να μην κάνανε 4 μήνες διακοπές, ας κάναν 2! Αυτά!

Μα δε νομιζω οτι κανανε 4 μηνες διακοπες.Τα γυρισματα τελειωσαν αρχες Ιουνιου και ξαναρχισαν αρχες Αυγουστου. ;)

Link to comment
Share on other sites

law απο οτι εχω δει σε συνεντευξεις του εχει ζητηθει του Καπου κι για τις σαββατογεννημενες 2ος κυκλος αυτος αρνηθηκε δεν του αρεσει να τραβα τις ιστοριες του .κι το καναλι κακα τα ψεμματα δε θα το χαλουσε να παι το σειριαλ κι τριτη χρονια.Περσι τα επεισοδια θα ταν 32 αλλα ο προγραμματισμος αλλαξε κι προβληθηκαν τα 26.Καποιες ανατροπες κι γεγονοτα που γιναν φετοσ οπως θα γινοταν περσι κι προστεθηκαν σαως κι νεα οπνοματα κι γεγονοτα οπως ο πρωθυπουργος αλλα ποσο να την τραβηξει αλλο ο ανθρωπος την ιστορια σε λιγο θα μπει κι ο σουπερμαν μεσα.

νταξει,εγω δεν το πολυπιστευω αυτο.Θυμησου οτι το 1ο επεισοδιο της σειρας ξεκινησε με τους πεντε στις ραγες του τρενου και μετα εγραψε:"δωδεκα μηνες πριν..."

Δηλαδη απο την αρχη ο Καπουτζιδης ειχε ξεκαθαρισει οτι η σκηνη με το τρενο τοποθετειται χρονικα στον Ιουνιο του 2006,δηλαδη στο τελος του 1ου κυκλου.Και επειδη δεν γινοταν να τελειωσει η σειρα πανω σε ενα τρενο γιατι προφανως δεν θα ειχε ξεκαθαριστει η υποθεση,γι αυτο ισως ειχε απο την αρχη στο μυαλο του τον 2ο κυκλο.

 

Αυτο ακριβως σου λεω οτι η ιστοριαπου διηγουνταν ηΑμαλια αρχισε 12 μηνες πιο πριν κι η Αμαλλια θα την διηγουνταν απο το τελος.Δεν μπορει ο Καπου απο την αρχη να ηξερε οτι θα πηγαινε το σειριαλ τοσο καλα που θα πηγαινε κι 2ο χρονο.Εδω αλλα κοβονται στο καλημερα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θυμάστε νομίζω τον "κακό" (τον προθυπουργό) στη σειρά. Τον συνάντησα πριν λίγες μέρες -γνωστός του πατέρα μ- και γ... τους τύπους μιλάμε! Πολύ φάση είχε ο άνθρωπος

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ειναι τιμη να πηγαινεις στον στρατό,δεν ειναι μονο αγγαρεια!

 

mallon den katalaves oti to eipa sarkastika kai apa3iwtika gia olous tous diasimous pou ipoti8etai einai fantaroi kai olo e3w einai stin pragmatikotita.

:p
Link to comment
Share on other sites

Μια καλη λυση θα ηταν να βαζουν σε τετοιες περιπτωσεις backstage scenes ή directors cut ή κατι τελοσπαντων μεσα απο τα γυρισματα που ειχε ενδιαφερον για οσους ακολουθουν τη σειρα με παθος. Ετσι κι αυτοι θα ειχαν χρονο free και εμεις θεαμα πρωτοτυπο. Νομιζω οτι τετοιο υλικο παντα υπαρχει (θυμηθειται ποσα λεπτα επαιζαν οι ΑΜΑΝ στο τελος ή ποσο μεγαλα ειναι τα making of των ταινιων)... Ας το σφυριξει καποιος στο Μεγκα (γιατι δουλευουν εκει ατομα απο εδω, αποσο πιανω)
Link to comment
Share on other sites

law απο οτι εχω δει σε συνεντευξεις του εχει ζητηθει του Καπου κι για τις σαββατογεννημενες 2ος κυκλος αυτος αρνηθηκε δεν του αρεσει να τραβα τις ιστοριες του .κι το καναλι κακα τα ψεμματα δε θα το χαλουσε να παι το σειριαλ κι τριτη χρονια.Περσι τα επεισοδια θα ταν 32 αλλα ο προγραμματισμος αλλαξε κι προβληθηκαν τα 26.Καποιες ανατροπες κι γεγονοτα που γιναν φετοσ οπως θα γινοταν περσι κι προστεθηκαν σαως κι νεα οπνοματα κι γεγονοτα οπως ο πρωθυπουργος αλλα ποσο να την τραβηξει αλλο ο ανθρωπος την ιστορια σε λιγο θα μπει κι ο σουπερμαν μεσα.

Τι θελεις να πεις?Οτι δεν σκοπευε να μπλεξει πρωθυπουρο στη μεση?

Και τοτε ο Παυρινος τι θα ηταν?Γιατι απο το 1ο επεισοδιο εμφανιστηκε σου θυμιζω,απλα δεν φαινοταν το προσωπο του...

 

Εγω νομιζω οτι ολα δενουν μια χαρα και οτι οσο πιο μακρια πηγαινει η βαλιτσα,τοσο μεγαλυτερη συνωμοσια αποδεικνυεται και τοσο πιο πολυ με ιντριγκαρει εμενα τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Εχει καταντησει κουραστικο και το μιαφορατιςδεκα5 αλλα και μερικοι εδω μεσα. Ειναι εμφανες οτι τα "παιρνετε" μη μας κουραζετε αλλο. Και εγω σας κουραζω, αλλα τουλαχιστον δεν τα παιρνω!!!

 

Ας σοβαρευτουν, και αν δεν μπορουν, να το κανουν και μια φορα το μηνα. Οχι αυτο το παπατζηλικι! Ελεος, τοσος κοσμος σας βλεπει (δεν ειμαι ενας απο αυτους) σεβαστειτε τους. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αφού είναι από τώρα γνωστός ο αριθμός των επεισοδίων κάτι πρέπει να γίνει για να βγάλει το Mega τη σεζόν, δεν μπορεί να το τελειώσει το Μάρτιο.

 

Αφήστε που και στις επαναλήψεις το "Παρα 5" είναι πρώτο σε τηλεθέαση. Χαζοί είναι στο Mega να το κάψουν?

 

Και ολόκληρη τη σειρά να είχαν γυρίσει και να την είχαν παραδώσει στο κανάλι, το τελευταίο επεισόδιο θα προβληθεί τον Ιούνιο ο κόσμος να χαλάσει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ο αριθμος των επεισοδιων ηταν γνωστος εδω και καιρο,οπως γνωστη ηταν και η δηλωση του Καπουτζιδη οτι "τερμα οι επαναληψεις την νεα σαιζον".

Εφοσον και τα 2 αυτα ηταν γνωστα,ας εκοβαν το κεφαλι τους εκει στο mega και ας εβγαζαν μια ακρη.Ας χωριζαν την σειρα σε 2 μπλοκ επεισοδιων...Μεχρι το Δεκεμβρη συνεχομενα(που θα μπορουσε ανετα να γινει) και μετα επιστροφη της σειρα τελη Φλεβαρη...Ολα θα ηταν πολυ καλυτερα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ο αριθμος των επεισοδιων ηταν γνωστος εδω και καιρο,οπως γνωστη ηταν και η δηλωση του Καπουτζιδη οτι "τερμα οι επαναληψεις την νεα σαιζον".

Εφοσον και τα 2 αυτα ηταν γνωστα,ας εκοβαν το κεφαλι τους εκει στο mega και ας εβγαζαν μια ακρη.Ας χωριζαν την σειρα σε 2 μπλοκ επεισοδιων...Μεχρι το Δεκεμβρη συνεχομενα(που θα μπορουσε ανετα να γινει) και μετα επιστροφη της σειρα τελη Φλεβαρη...Ολα θα ηταν πολυ καλυτερα.

 

Μα γι' αυτό λέμε ότι είναι θέμα Mega. Ο Καπουτζίδης τη δήλωση αυτή την έκανε (φαντάζομαι) σε ότι αφορά το δικό του κομμάτι, οτι δηλαδή δε θα αργούσε τα επεισόδια όπως πέρισυ λόγω Eurovision, δεν μπορούσε να ξέρει τί θα κάνει το Mega!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ πιστεύω πως ένα λάθος που έκαναν ήταν ότι ξεκίνησαν τη σεζόν 2 Οκτωβρίου κι όχι 9. Αν το είχαν κάνει αυτό, σήμερα δε θα βλέπαμε επανάληψη.

Επίσης πιστεύω ότι σήμερα προγραμματίστηκε επανάληψη επίτηδες από το σταθμό κι όχι επειδή δεν πρόλαβαν να τελειώσουν το γύρισμα. Πιστεύω ότι το έκαναν για να παιχτεί ένα επεισόδιο μέσα στις γιορτές. Απλά υποθέτω, γι' αυτό μην ορμίσετε...

[sIGPIC][/sIGPIC]

"To Be or Not to Be a Snarf"?

That's the real question!

Link to comment
Share on other sites

Το mega αμα είχε έτοιμα επεισόδια θα προτιμούσε να δείξει αυτά και οχι επαναλήψεις,αφου το συμφερει, απλα το θέμα είναι οτι δεν είναι έτοιμα τα επεισόδια και προσπαθεί να βγάλει οσα περισσότερα μπορεί απο τις επαναλήψεις.

Να 'φευγε όλη η κοινωνία

με ταξιά, με λεωφορεία

να μας σκέπαζε απόψε

σκέτος ουρανός

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...