Jump to content

Sony Xperia 1 IV


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο κανόνας είναι να βάλεις πρώτα τη sim σε πιστοποιημένη συσκευή και ακολούθως στο Sony και θα δουλέψει μια χαρά.
Οπότε αν δεν έχουμε πιστοποιημενη συσκευή τι κάνουμε;

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, seranata said:

Ο κανόνας είναι να βάλεις πρώτα τη sim σε πιστοποιημένη συσκευή και ακολούθως στο Sony και θα δουλέψει μια χαρά.

Περίεργο μου φαίνεται αυτό. Το 5G δηλαδη περνάει στο νούμερο μονον αν το υποστηρίζει κάποια αρχική συσκευή?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Κο όμως έτσι γίνεται και εγώ όμως την ίδια απορία έχω!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται αυτό. Το 5G δηλαδη περνάει στο νούμερο μονον αν το υποστηρίζει κάποια αρχική συσκευή?
Γιατί βλέπει η Cosmote πιστοποιημένη (για αυτούς) συσκευή και έτσι ανοίγει το 5G στην SIM. Άπαξ και άνοιξε το 5G στην SIM όπου και να τη βάλεις μετά δουλεύει.
Στη Vodafone το 5G ανοίγει χωρίς να είναι πιστοποιημένη η συσκευή.
Για wind δεν ξέρω

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, στο site της wind πηγαίνω εκεί που έχει μια λίστα με τις πιστοποιημενες 5g συσκευές και δεν υπάρχει κανένα sony μέσα.Και γαμω, θα σκάσω τόσα λεφτά αλλά 5g δε θα έχω στη wind.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, AnDas said:

Γιατί βλέπει η Cosmote πιστοποιημένη (για αυτούς) συσκευή και έτσι ανοίγει το 5G στην SIM. Άπαξ και άνοιξε το 5G στην SIM όπου και να τη βάλεις μετά δουλεύει.
 

Ακριβώς. Το ίδιο ισχύει και για το WiFi Calling.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, seranata said:

Ακριβώς. Το ίδιο ισχύει και για το WiFi Calling.

Το WiFi calling δουλεύει έστω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, hariskar said:

Το WiFi calling δουλεύει έστω έτσι;

Ελπίζω να δουλεύει. Πάντως το να δίνεις ενάμισι χιλιάρικο και να ψάχνεσαι από δω κι από κει για να ενεργοποιήσεις το 5G,είναι τουλάχιστον εμπαιγμός. Θα έπρεπε αυτό το θέμα να μην υπήρχε ούτε στη φαντασία...

Εγώ πλήρωσα 450 € για το xperia 10 III πέρυσι αλλά 5G δεν είδα πουθενά. Μου το έκλεψαν βεβαια και ησύχασα. Πριν το αγοράσω δεν είχα ιδέα ότι έπρεπε να παίζω με τις σιμ πρώτα σε  πιστοποιημενο κινητό και μέρα να τις βάλω στο SONY.

Δεν νομίζω πάντως να ξοδέψω το ελάχιστο (πόσο δε μαλλον μια περιουσία 1500 € για XPERIA I  IV)  για τέτοιο τηλέφωνο πια...

 

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, hariskar said:

Το WiFi calling δουλεύει έστω έτσι;

Στέλνεις μήνυμα να σου ενεργοποιήσουν την υπηρεσία. Αν λάβεις απάντηση ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή, ακολουθείται η διαδικασία που αναφέρθηκε παραπάνω.

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, LAGGI said:

Εγώ πλήρωσα 450 € για το xperia 10 III πέρυσι αλλά 5G δεν είδα πουθενά. Μου το έκλεψαν βεβαια και ησύχασα. Πριν το αγοράσω δεν είχα ιδέα ότι έπρεπε να παίζω με τις σιμ πρώτα σε  πιστοποιημενο κινητό και μέρα να τις βάλω στο SONY.

Πέρασε από τα χέρια μου το 10 iii και δυστυχώς δεν ήταν πιστοποιημένο, οπότε έβαλα τη sim σε άλλη συσκευή. Από τα Sony που είχα, μόνο στο Xperia 5 (εξαιρετική συσκευή, την έχω ακόμη) δούλεψε αμέσως το WiFi calling χωρίς καμία ενέργεια. Στο Xperia 5 ii χρειαζόταν μήνυμα και για το 5G ενώ το WiFi calling ποτέ δε λειτούργησε, μόνο VoLTE. Με λίγα λόγια, μύλος...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, simaras said:

Ενημερωτικά, στο site της wind πηγαίνω εκεί που έχει μια λίστα με τις πιστοποιημενες 5g συσκευές και δεν υπάρχει κανένα sony μέσα.Και γαμω, θα σκάσω τόσα λεφτά αλλά 5g δε θα έχω στη wind.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν πουλάει sony η wind, στο 1 iii έχω κανονικά 5g με sim wind (μόνο δεδομένα) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, seranata said:

Πέρασε από τα χέρια μου το 10 iii και δυστυχώς δεν ήταν πιστοποιημένο, οπότε έβαλα τη sim σε άλλη συσκευή. Από τα Sony που είχα, μόνο στο Xperia 5 (εξαιρετική συσκευή, την έχω ακόμη) δούλεψε αμέσως το WiFi calling χωρίς καμία ενέργεια. Στο Xperia 5 ii χρειαζόταν μήνυμα και για το 5G ενώ το WiFi calling ποτέ δε λειτούργησε, μόνο VoLTE. Με λίγα λόγια, μύλος...

Και σε μένα το WiFi calling σε 5ii δε λειτούργησε βάζοντας τη SIM σε άλλο κινητό και ενεργοποιώντας το εκεί με cosmote. Στο 1IV είναι σίγουρο ότι λειτουργεί;

Edited by hariskar
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να δουλεύει. Πάντως το να δίνεις ενάμισι χιλιάρικο και να ψάχνεσαι από δω κι από κει για να ενεργοποιήσεις το 5G,είναι τουλάχιστον εμπαιγμός. Θα έπρεπε αυτό το θέμα να μην υπήρχε ούτε στη φαντασία...
Εγώ πλήρωσα 450 € για το xperia 10 III πέρυσι αλλά 5G δεν είδα πουθενά. Μου το έκλεψαν βεβαια και ησύχασα. Πριν το αγοράσω δεν είχα ιδέα ότι έπρεπε να παίζω με τις σιμ πρώτα σε  πιστοποιημενο κινητό και μέρα να τις βάλω στο SONY.
Δεν νομίζω πάντως να ξοδέψω το ελάχιστο (πόσο δε μαλλον μια περιουσία 1500 € για XPERIA I  IV)  για τέτοιο τηλέφωνο πια...
 
Μα σε αυτό δεν φταίει η Sony!
Ο καθένας δίνει χρήματα εκεί που πιστεύει πάντως!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, hariskar said:

Στο 1IV είναι σίγουρο ότι λειτουργεί;

Θα το ξέρουμε μόνο όταν πάρει κάποιος τη συσκευή στα χέρια του.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Μα σε αυτό δεν φταίει η Sony!
Ο καθένας δίνει χρήματα εκεί που πιστεύει πάντως!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχει και η SONY  το μερίδιο της. Θα μπορούσε να έχει έρθει σε συνεννόηση με τους παροχους ωστοσο αντί να τρέχουν οι καταναλωτές.

Τέλος σαφώς και θα με ενδιέφερε μια πλήρως λειτουργική συσκευή από την αγαπημένη αυτη ιαπωνική ετερεία σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει το Mi Wireless Charging Stand 20W να μας πει αν δουλεύει η ασύρματη φόρτιση στο Xperia 1 IV ή στο 1 III.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου μην πάρω τσάμπα το φορτιστή.

Ή πρόταση για άλλον ασύρματο φορτιστή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε σχεση με το Xperia pro i πιο φωτεινη οθονη και νομιζω λιγο πιο δυνατός ηχος....

Ειχε μια διαθέσιμη αναβαθμιση που κράτησε η εγκατάσταση κοντα 1,5 ωρα....

Facebook-messenger δεν εχω καταφερει να τα σεταρω σβήνουν μετα πο λιγο...

Η θερμοκρασία τραγικά υψηλή χωρις λογο ισως να φταει αυτο που κλείνουν μαλιστα τα 120hz συνεχεια απενεργοποιούνται προφανως λογω θερμοκρασίας....

αυτη τη στιγμη το τηλεφωνο δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω ελπιζω σε αμεση αναβαθμιση 

Υ.Γ.Σκεφτομαι μηπως  φταιει η συσκευη αλλα αυτο για τη θερμοκρασία το γράφουν παντου 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει και εγώ και αυτές τίς ημέρες θα το έχω στα χέρια μου.
Η θερμοκρασία θα στρώσει σε επόμενη αναβάθμιση αλλά ναι το γράφουνε πολλοί αυτό!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, guy_fawkes said:

Το έχω παραγγείλει και εγώ και αυτές τίς ημέρες θα το έχω στα χέρια μου.
Η θερμοκρασία θα στρώσει σε επόμενη αναβάθμιση αλλά ναι το γράφουνε πολλοί αυτό!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με εχει στεναχωρήσει πολυ αυτο....τωρα του εκανα επαναφορα και το ξανα στήνω απ την αρχη μηπως παιξει ρολο....

 

Υ.Γ.Φαινεται οτι με το νεο στησιμο ναι μεν ζεσταινεται καργα που και παλι τα 120hz τα βγαζει off και γενικα πολυ ζεστό στο χερι αλλα τουλαχιστον οι εφαρμογες που έκλειναν με το που τις άνοιγες τωρα λειτουργουν .....Επισης και στο ξεκλείδωμα δεν εχει την αμεσοτητα του pro i και δεν αναφερομαι στο αποτυπωμα αλλα στην ανταπόκριση της οθονης οταν ξεκλειδώνεις 

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα.Με το που άνοιξα τη συσκευή κατευθείαν μου ήρθε και αναβάθμιση! Πάντως στη κάμερα και στο χέρι έιναι αισθητή η διαφορά δίπλα με το xperia 1 iii 😁

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, chaosdoctor said:

Παρέλαβα και εγώ σήμερα.Με το που άνοιξα τη συσκευή κατευθείαν μου ήρθε και αναβάθμιση! Πάντως στη κάμερα και στο χέρι έιναι αισθητή η διαφορά δίπλα με το xperia 1 iii 😁

1)Η αναβαθμιση ειδικα στη φαση 3/3 σου εκανε και σενα καμμια ωρα?

2)Απο θερμοκρασια πως εισαι?

3)Οι εφαρμογες ανοιγουν ολες κανονικα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, eddiedimitris said:

1)Η αναβαθμιση ειδικα στη φαση 3/3 σου εκανε και σενα καμμια ωρα?

2)Απο θερμοκρασια πως εισαι?

3)Οι εφαρμογες ανοιγουν ολες κανονικα κλπ?

Ναι έχει ένα μισάωρο και ακόμα τη περνάει.Νορμάλ λίγο στην αρχή ζεστάθηκε που έκανε τα updates αλλά τώρα είναι κομπλέ.Έχεις κάποια εφαρμογή υπόψι να δοκιμάσω; γιατί όσες άνοιξα τις ανοίγει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, chaosdoctor said:

Ναι έχει ένα μισάωρο και ακόμα τη περνάει.Νορμάλ λίγο στην αρχή ζεστάθηκε που έκανε τα updates αλλά τώρα είναι κομπλέ.Έχεις κάποια εφαρμογή υπόψι να δοκιμάσω; γιατί όσες άνοιξα τις ανοίγει κανονικα

Αρχικα περασα τα παντα απ το xperia Pro πριν κανει την αναβαθμιση...Οταν την εκανε facebook-instagram-Messenger ανοιγαν για λιγο και μετα εκλειναν....Ξενερωσα εντελως...Στη συνεχεια χθες βραδυ το εκανα restore προκειμενου να το ξανα στησω απ την αρχη με την αναβαθμιση επανω...Αφου το ξανα εστησα ανοιγουν κανονικα...τωρα στο γραφειο εχω το pro το iv το αφησα σπιτι...η θερμοκρασια ομως συνεχιζει να ανεβαινει πολυ ευκολα με βασικο θεμα οτι απενεργοποιει τα 120 hz ....περιμενω αυριο να ερθει και η θηκη γιατι χωρις θηκη το φοβαμαι και αυριο θα παιξω περισσοτερο....

Επιζω με τη θερμοκρασια να κανουν κατι αμεσα γιατι κοβονται πολλες λειτουργιες δεν ειναι θεμα οτι σου ζεσταινει το χερι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...