Jump to content

Sony Xperia 1 IV


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το θέμα του proximity ακόμη δεν το έχουν φτιάξει? Από το 1 ΙΙ /5 ΙΙ και μετά συμβαίνει.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζω να μην το νιώθω καυτό μιας κι μάλλον βάζει stop μόνο του ρίχνοντας πολύ εύκολα τα 120 hz στα 60 hz.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο που είναι σύνηθες και στο reddit. Με τον οπτικό φακό και τις φωτογραφίες που βγάζει έχετε παρατηρήσει κα εσείς οτι είναι λίγο soft έως θολές?

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε αναβάθμιση που διορθώνει το refrashe rate και την φωτογραφία στο οπτικό zoom στην Ιαπωνία αλλά και σε κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες, εν αναμονή!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εσκασε αναβάθμιση που διορθώνει το refrashe rate και την φωτογραφία στο οπτικό zoom στην Ιαπωνία αλλά και σε κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες, εν αναμονή!
Πάρα πολύ ευχάριστο νέο.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Εσκασε αναβάθμιση που διορθώνει το refrashe rate και την φωτογραφία στο οπτικό zoom στην Ιαπωνία αλλά και σε κάποιες Ευρωπαϊκές χώρες, εν αναμονή!

Μακαρι!Εχεις καποιο λινκ να δουμε τις αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι!Εχεις καποιο λινκ να δουμε τις αλλαγες?
Reddit φίλε μου, απλά βλέπω να αργεί στην Ευρώπη, υπάρχουν αναφορές πάντως ότι το Refresh rate παραμένει στα 120hz και έχει βελτιωθεί το οπτικό ζουμ όχι στα πρότυπα του 1 iii ακόμα.
Υπάρχουν και σχετικά videos από Ιαπωνία μεριά στο you tube.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε και οι υπόλοιποι σας παρακαλώ πως είναι οι φωτογραφίες με τον οπτικό....

Αυτό που με ανησυχεί (ξανά) είναι ότι το gsmarena στις 8 Ιουνίου είχε κάνει ένα update στο review τους και είχανε τονίσει για ένα update που ήρθε και έφτιαξε την θολούρα στις φωτογραφίες από την οπτική κάμερα.

Φαντάζομαι οτι το gsm χρησιμοποιεί Ευρωπαϊκό μοντέλο που κανονικά θα έπρεπε να είχαμε και εμείς την ίδια βελτίωση!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Γράψτε και οι υπόλοιποι σας παρακαλώ πως είναι οι φωτογραφίες με τον οπτικό....
Αυτό που με ανησυχεί (ξανά) είναι ότι το gsmarena στις 8 Ιουνίου είχε κάνει ένα update στο review τους και είχανε τονίσει για ένα update που ήρθε και έφτιαξε την θολούρα στις φωτογραφίες από την οπτική κάμερα.
Φαντάζομαι οτι το gsm χρησιμοποιεί Ευρωπαϊκό μοντέλο που κανονικά θα έπρεπε να είχαμε και εμείς την ίδια βελτίωση!
Βγαίνουν κάπως soft είναι η αλήθεια.Βλεπω μεγάλη διαφορά σε αυτό σε σχέση με το προηγούμενο κινητό μου όπου εκεί έβγαιναν oversharpened.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τριάρι σε γνωστό μου που ούτε γνώριζα τόσο καιρό ότι έχει τέτοια συσκευή.
Στο 2,9 τού 1iii vs 3,5 του iv στο δεύτερο βγαίνουν καλύτερες οι φωτογραφίες.
Αν συγκρίνεις τις 4,4 vs 5,2 τότε υπερέχει το τριάρι, σίγουρα χρειάζεται μια αναβάθμιση από την Sony. Σε ψηφιακό ζουμ μέχρι όσο φτάνει το τέσσερι ξανά παίρνει κεφάλι.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αναμένοντας την νέα αναβάθμιση που δεν θα ρίχνει τα fps της οθόνης σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και σε τόσο χαμηλή θερμοκρασία.

Παρόλα αυτά δυστυχώς αυτή θα είναι μια λύση για τα fps της οθόνης και των αποτελεσμάτων της θερμοκρασίας και ΟΧΙ της καθαυτής θερμοκρασίας που είναι και το πρόβλημα.

Παρακάτω 3 videos, Στο πρώτο το teardown στο xperia Pro-I , στο 0:39 θα διαπιστώσει κάποιος οτι είναι σκέτο γυαλί https://www.youtube.com/watch?v=w-3NJd0ozP0

Στο δεύτερο video στο 2:19 για το 1 IV το ίδιο γυμνό γυαλί

https://www.youtube.com/watch?v=Zukzc2YeaP4

Και σε ένα φτηνό Κινέζικο τηλέφωνο στο 0:14 κανονική θερμική απαγωγή

 https://www.youtube.com/watch?v=uZKiX8JAiqc

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

απο τους reviewers που εμπιστεύομαι όταν πιάνουν Sony στα χέρια του.

Xperia 1 iii vs 1 iv https://www.youtube.com/watch?v=FpEGTyBUomo

γενικά το 1 iv  υπερέχει σε αρκετές λεπτομέρειες.

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ένα bug για μενα πολυ ενοχλητικό που χλωμό το κόβω να το διορθώνουν ειναι το εξής...

Παρολο που εχω τσεκάρει να μην ενεργοποιείται η lockscreen με διπλό ταπ παρολα αυτα ενεργοποιείται ....

2-3 φορες τωρα καλοκαιρι που το ειχα στην κωλοτσεπη βγάζοντας το ειχε ξεκινησει να κανει κληση έκτακτης ανάγκης...

αν μπορειτε να σκεφτείτε καποια λυση χαρα μου...

Επισης εχει θεμα στην ανοιχτη ακρόαση...επειδη συνηθίζω ν μιλαω ετσι πολλες φορες μου παραπονιούνται οτι κόβεται η ομιλία μου  με το που το γυρνάω στο ακουστικο ολα καλα....

 

Κριμα ρε γμτ τετοιο στολίδι να εχει τετοια θεματα κριμα 

 

Υ.Γ.Επειδη εχω ταυτοχρονα το s22 plus με snapdragon Δηλαδη τον ιδιο επεξεργαστη απο αποψη θερμοκρασίας τσεκάροντας με μια εφαρμογη που εχω κατεβάσει παρομοια ζεσταίνονται απλα στο Samsung δεν μπλοκάρουν εφαρμογες οπως στο Sony.

Edited by eddiedimitris
Link to comment
Share on other sites

καλά αυτά είναι ψήγματα, εδώ άλλες ναυαρχίδες και δεν έχουν διορθώσει πολλά θέματα που έχουν.

Αυτό με την οθόνη και την ανοιχτή ακρόαση δεν μου συμβαίνει. Το έχω κάνει επί τούτου με το διπλό ταπ να μην ενεργοποιείται και δεν ανοίγει.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι τα fps της οθόνης που τα ρίχνει τόσο γρήγορα.

Ακόμα αναμένουμε την αναβάθμιση την οποία θα την περάσω καθαρή.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, guy_fawkes said:

καλά αυτά είναι ψήγματα, εδώ άλλες ναυαρχίδες και δεν έχουν διορθώσει πολλά θέματα που έχουν.

Αυτό με την οθόνη και την ανοιχτή ακρόαση δεν μου συμβαίνει. Το έχω κάνει επί τούτου με το διπλό ταπ να μην ενεργοποιείται και δεν ανοίγει.

Το μεγαλύτερο θέμα είναι τα fps της οθόνης που τα ρίχνει τόσο γρήγορα.

Ακόμα αναμένουμε την αναβάθμιση την οποία θα την περάσω καθαρή.

Δοκιμασε διπλό ταπ οταν ειναι αναμενη η always on θα δεις οτι ενεργοποιείται η lockscreen......

Οταν μιλαω ανοιχτη ακρόαση δεν μου παραπονιούνται παντα αλλα πολυ συχνα...λες και πρεπει να μιλαω σε συγκεκριμενο σημειο ενα πραγμα ...

κλασσικο θεμα βεβαια πως αν δεν κλείδωσω την οθονη οταν μιλαω στο ακουστικο πολυ πιθανο οπως ακουμπάει το μάγουλο να γινουν διαφορα στο κινητο κατα τη διαρκεια της κλησης 

Link to comment
Share on other sites

Από τα άτομα που δουλεύουν στη Sony έμαθα ότι το Xperia 1 IV έχει θέματα με τη θερμοκρασία τόσο κατά τη διάρκεια της φόρτισης όσο και κατά τη μέση χρήση. Μάλιστα το παιδί που δουλεύει στο networking μου είπε ότι κάποιες φορές όταν το αγγίζει...καίει.

Δε ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά στα τελικά μοντέλα και όχι μόνο στα testing αλλά διάβαζα και διάφορους reviewers και λένε ότι ζεσταίνεται πολύ.

Αν ισχύουν αυτά τότε το τηλέφωνο ίσως να έχει κάποιο design issue.

Θα παραγγείλω μάλλον ένα για testing purposes αν είναι διαθέσιμο... Συνήθως μόνο Xperia pro μας δίνουν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από τα άτομα που δουλεύουν στη Sony έμαθα ότι το Xperia 1 IV έχει θέματα με τη θερμοκρασία τόσο κατά τη διάρκεια της φόρτισης όσο και κατά τη μέση χρήση. Μάλιστα το παιδί που δουλεύει στο networking μου είπε ότι κάποιες φορές όταν το αγγίζει...καίει.
Δε ξέρω κατά πόσο ισχύουν αυτά στα τελικά μοντέλα και όχι μόνο στα testing αλλά διάβαζα και διάφορους reviewers και λένε ότι ζεσταίνεται πολύ.
Αν ισχύουν αυτά τότε το τηλέφωνο ίσως να έχει κάποιο design issue.
Θα παραγγείλω μάλλον ένα για testing purposes αν είναι διαθέσιμο... Συνήθως μόνο Xperia pro μας δίνουν.
Ναι ισχύει!
Δες παραπάνω το έχω γράψει.
Καί τό τριάρι ζεσταίνεται απλά δεν κόβει τα 120 fps.
Δεν τόν ρωτάς καί πότε θα πάρουμε την περιβόητη αναβάθμιση στα Ευρωπαϊκά μοντέλα?

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, guy_fawkes said:

Ναι ισχύει!
Δες παραπάνω το έχω γράψει.
Καί τό τριάρι ζεσταίνεται απλά δεν κόβει τα 120 fps.
Δεν τόν ρωτάς καί πότε θα πάρουμε την περιβόητη αναβάθμιση στα Ευρωπαϊκά μοντέλα?

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έφυγαν διακοπές όλοι τώρα στη Σουηδία. Με τα βίας βρίσκω άτομα. Η επικοινωνία μου ήταν για άλλο λόγο (bug για Verizon σε Xperia pro). Αλλά θα ρωτήσω. Ποια έκδοση είναι; Αυτοί εδώ δουλεύουν στο modem part!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mixtri said:

Έφυγαν διακοπές όλοι τώρα στη Σουηδία. Με τα βίας βρίσκω άτομα. Η επικοινωνία μου ήταν για άλλο λόγο (bug για Verizon σε Xperia pro). Αλλά θα ρωτήσω. Ποια έκδοση είναι; Αυτοί εδώ δουλεύουν στο modem part!

είμαστε κολλημένοι στο 64.0.A.5.27 

αναμένουμε το νέο firmware που θα λύσει κάποια θέματα.

 

 

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσκασε νέο firmware 64.0Α.5.71 επιτέλους!!!

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσκασε νέο firmware 64.0Α.5.71 επιτέλους!!!

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το πέρασα .κάνει αρκετή ώρα η εγκατάσταση.Για να δούμε....

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασα .κάνει αρκετή ώρα η εγκατάσταση.Για να δούμε....

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk

Θα το περάσω το βραδάκι, τσεκαρε θερμοκρασία σε σύγκριση με τα FPS αν της οθόνης και την οπτική κάμερα.
Στο Reddit γράφουν ότι υπάρχει μικρή βελτίωση.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Θα το περάσω το βραδάκι, τσεκαρε θερμοκρασία σε σύγκριση με τα FPS αν της οθόνης και την οπτική κάμερα.
Στο Reddit γράφουν ότι υπάρχει μικρή βελτίωση.

Στάλθηκε από το XQ-CT54 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το παλεύω ώρες στα χέρια μου και δεν έχουν πέσει τα Hz της οθόνης από 120 σε 60.Εδω υπάρχει σίγουρα βελτίωση.Θα επανέλθω για την κάμερα.

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα ένα κλιπακι με το cinema pro 4κ 120 fps ,το άφησα να δω πόσο πάει μέχρι να κλείσει αυτόματα λόγω υπερθέρμανσης,έφτασε λίγο πριν τα 6λεπτα.πριν το update ,(σε πιο ζεστή όμως μέρα)δεν ξεπερνούσε τα 3μιση.

Sent from my XQ-CT54 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο σπιτι προχθες μου εβγαλε περιπου 5.5 λεπτα μεχρι να σβήσει η εφαρμογη βιντεο οποτε μαλλον δεν αλλαξε κατι....μη περιμένετε μεγαλες διαφορες ο επεξεργαστής καιει σε ολες τις συσκευες απλα στην προκειμενη η Sony κατασκευαστικά δεν εχει κανει κατι να το περιορίσει 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...