Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

Όπως ήταν πάντα, δηλαδή με τίποτε πάνω από 4,5 ώρες sot σε  μένα...
Οταν λες 4,5 ωρες sot ,με τι αναμονη? Ή καθολου αναμονη?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, ddr2 said:

Οταν λες 4,5 ωρες sot ,με τι αναμονη? Ή καθολου αναμονη?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Από το πρωί που το βγάζω από το φορτιστή μέχρι το βράδυ (01:00 περίπου) που θα το ξαναβάλω. Ανάλογα με την ημερήσια χρήση μπαίνει στο φορτιστή με 7-8% μέχρι και με 25% αν δεν το χρησιμοποίησα πολύ (και τότε έχει 3 ώρες sot). Αν παιξει 1-1,5 ώρα spotify τότε είμαστε στο 10%

Επειδή και στο προηγούμενο μου τηλ (S9) διάβαζα ενθουσιώδεις κριτικές για την μπαταρία (και δεν είχα λόγο να μην τις πιστέψω) ενώ εγώ πάλι έβγαζα μια ημέρα χρήσης αρχικά και σίγουρα λιγότερο στο τέλος, καταλήγω στο συμπέρασμα οτι κινούμαι σε περιοχές με χαμηλό σήμα που ξεσκίζει τις μπαταρίες. Ή επίσης, η χρήση που του κάνω είναι απαιτητική.

Το ερωτηματικό που έχω είναι το εξης; Καλύτερα να βγαίνει με φροντίδα μπαταρίας στο 85% και να ψιλο-συμπληρωνεται με την ασύρματη βάση φόρτισης στο αυτοκίνητο ή να βγαίνει με 100% και να βγαζει την ημέρα μονορουφι;

Edited by nikosdoc
Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι σε βολευει να βγαζει τη μερα. Αυτο νομιζω ειναι το καλυτερο τελικα. Αν φορτιζεις νορμαλ χωρις πολυ γρηγορες φορτισεις θα εισαι ΟΚ πιστευω. Εγω το βασει της χρησης μου (3 ωρες οθονη μ.ο. - 1 ωρα spotify, και 20 λεπτα κλησεων) φορτιζω μεχρι 80% καθε πρωι πριν φυγω στη δουλεια κ βγαζω ανετα τη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα εμπειρα με σχεδον ολη την σειρα S και τη μιση σειρα Note στις ιδιες συνθηκες περιοχες μπορω να πω οτι αν δεν βελτιωσει η αγαπητη Sammy συμπεριφορα με 4G/σημα κινητης.... η μπαταρια ποτε δεν ανεβει σε υψηλα νουμερα!!

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Μετα εμπειρα με σχεδον ολη την σειρα S και τη μιση σειρα Note στις ιδιες συνθηκες περιοχες μπορω να πω οτι αν δεν βελτιωσει η αγαπητη Sammy συμπεριφορα με 4G/σημα κινητης.... η μπαταρια ποτε δεν ανεβει σε υψηλα νουμερα!!
Το λέω χρόνια και συνεχίζω να το υποστηρίζω. το πρόβλημα δεν είναι ο exynos αλλά το modem που συνοδεύει την συσκευή. Ελπιζω να μην βγω ψεύτης και στο s23 με snap να δούμε καλύτερη διαχείριση.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το πρωί που το βγάζω από το φορτιστή μέχρι το βράδυ (01:00 περίπου) που θα το ξαναβάλω. Ανάλογα με την ημερήσια χρήση μπαίνει στο φορτιστή με 7-8% μέχρι και με 25% αν δεν το χρησιμοποίησα πολύ (και τότε έχει 3 ώρες sot). Αν παιξει 1-1,5 ώρα spotify τότε είμαστε στο 10%
Επειδή και στο προηγούμενο μου τηλ (S9) διάβαζα ενθουσιώδεις κριτικές για την μπαταρία (και δεν είχα λόγο να μην τις πιστέψω) ενώ εγώ πάλι έβγαζα μια ημέρα χρήσης αρχικά και σίγουρα λιγότερο στο τέλος, καταλήγω στο συμπέρασμα οτι κινούμαι σε περιοχές με χαμηλό σήμα που ξεσκίζει τις μπαταρίες. Ή επίσης, η χρήση που του κάνω είναι απαιτητική.
Το ερωτηματικό που έχω είναι το εξης; Καλύτερα να βγαίνει με φροντίδα μπαταρίας στο 85% και να ψιλο-συμπληρωνεται με την ασύρματη βάση φόρτισης στο αυτοκίνητο ή να βγαίνει με 100% και να βγαζει την ημέρα μονορουφι;
Καλυτερα 85% και ενδιαμεση φορτιση μεσα στην ημερα. Κοιτα, το sot ειναι η μιση αληθεια. Υπαρχουν ενεργοβορες χρησεις χωρις χρηση οθονη (πχ το spotify, ειδικα αν κανεις streaming). Και το σημα παιζει τεραστιο ρολο στην αυτονομια.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, bromonano2 said:

Το λέω χρόνια και συνεχίζω να το υποστηρίζω. το πρόβλημα δεν είναι ο exynos αλλά το modem που συνοδεύει την συσκευή. Ελπιζω να μην βγω ψεύτης και στο s23 με snap να δούμε καλύτερη διαχείριση.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
 

Σίγουρα θα δούμε πολύ καλύτερη μπαταρία στο s23u με τον καινούριο snapdragon... ελπίζω να κάνουν κατι και ν φτάσουν όσο μπορούν υην αναμονή οου εχουν τα iphone 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις με την μπαταρία  διίστανται από την στιγμή που σου βγάζει την μέρα με πλήρη φόρτιση άστο έτσι κ αν φοβάσαι ότι θα χαλάσει μετά από χρόνια που κυρίως μετά την 5ετια δείχνει, εεεεε δεν νομίζω ότι είναι κόπος μετά από 5χρονια να διαθέσεις ένα 50αρικο να αλλαχτεί η μπαταρία,που η συσκευή που κρατάς κάνει σαν ένα σκούτερ , απλά αν θες το βράδυ βάλτο στην αργή φόρτιση. Πριν χρόνια λέγαμε δεν φορτίζει γρήγορα το "νοκια" κ μετά το αφήναμε να σβήσει η μπαταρία για να το φορτίσουμε σωστά από την αρχη για να μην χαλάσει ,τώρα μας τα προσφέρουν οι κατασκευαστές όλα απλόχερα κ συνεχίζουμε να πράττουμε όπως τα πρώτα κινητά που κυκλοφόρησαν. χαρείτε την συσκευή με τα καλουδια που σας προσφέρει κ προσαρμοστετα με τις ανάγκες σας (αργή φόρτιση, γρήγορη φόρτιση,εξερετικη γρ.φορτιση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!!! Τελικά screen protector να βάλω στο public ή σε άλλο κατάστημα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, steliosk said:

Χρόνια πολλά σε όλους!!! Τελικά screen protector να βάλω στο public ή σε άλλο κατάστημα?

Όπου θες βάζεις.εχουν δώσει τα παιδιά κ λινκ να φέρεις από εξωτερικό αν θες μέσο Σκρουτζ.

αλλιώς έχεις πολλές επιλογές όπως σε διάφορα καταστήματα που τοποθετούν με οικονομικότερη κ ποιοτική irepair με 10ευρω 

Link to comment
Share on other sites

όταν ανοίγετε μια φωτογραφία με κείμενο,  και πατήσετε το text σας αναγνωρίζει τα ελληνικά? είμαι σίγουρος ότι παλιά έκανα κανονικά copy τα ελληνικά αλλά τώρα μου τα βγάζει αλαμπουρνεζικα. 

επίσης με το πενάκι η μετάφραση δουλεύει μόνο από αγγλικά σε ελληνικά? το ανάποδο δεν μπορώ να το επιλέξω.

Edited by adok13
adok13
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, anergos13 said:

Μετα εμπειρα με σχεδον ολη την σειρα S και τη μιση σειρα Note στις ιδιες συνθηκες περιοχες μπορω να πω οτι αν δεν βελτιωσει η αγαπητη Sammy συμπεριφορα με 4G/σημα κινητης.... η μπαταρια ποτε δεν ανεβει σε υψηλα νουμερα!!

Μία χαρά την έχει βελτιώσει, στα variants που φοράνε Snapdragon. Ήτοι το fold 4 που με 14% μικρότερης χωρητικότητας μπαταρία (ονομαστική) καταλήγει να έχει καλύτερη αυτονομία από το exynos s22 ultra. 

Σε standby η διαφορά είναι μεγάλη (>20%). Σε μικτη χρήση η ψαλίδα μικραίνει (ελέω μεγάλης εσωτερικής οθόνης, κυρίως) 

Χρονιά πολλά σε όλους! 

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι απόψεις εδώ μέσα είναι αντικρουόμενες.... Άλλος λέει ότι έχει καταπληκτική μπαταρία άλλος λέει ότι έχει κακή αυτονομία και άλλος λέει ότι μέχρι και η 4400 μπαταρία του zfold4 έχει καλύτερη αυτονομία...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Τελικά οι απόψεις εδώ μέσα είναι αντικρουόμενες.... Άλλος λέει ότι έχει καταπληκτική μπαταρία άλλος λέει ότι έχει κακή αυτονομία και άλλος λέει ότι μέχρι και η 4400 μπαταρία του zfold4 έχει καλύτερη αυτονομία...

sent from my S21 FE 8/256
 

Αυτο ισχυει για ολα τα κινητα. Στο A52 S πχ που εχει απο τις καλυτερες αυτονομιες καποιοι λενε οτι βγαζουν 3 ωρες SOT και με ολα τα τρικ για την εξοικονομιση μπαταριας. Μπες στα reviews κινητων στο Skroutz και εκει να δεις κλαμα. 

Ειμαι στο φορουμ ενεργος εδω και μια 10ετια. Δεν ασχολουμε μαι σοσιαλ και αποφευγω τις ειδησεις οποτε επικεντρωνομαι σε μπασκετ και εδω για να σκοτωσω ωρα κατα το browsing. Εχω πει πολλες φορες οτι δεν θα ξαναμπω γιατι νομιζω ευτυχισμενος χρηστης κινητου ειναι αυτος που το χρησιμοποιει χωρις να διαβαζει τεχνολογικα φορουμς..

Παντως  ευτυχως εμενα δεν με επηρεαζει οτι διαβαζω και ειμαι 1000% ικανοποιημενος σε ολα απο το κινητο. Κανενα παραπονο και θα το κρατησω οσο παει. Εκανα το χομπυ αλλαγης κινητων για ψυλλου πηδημα στο παρελθον αλλα μου περασε. Κινητο θα ψαξω πλεον οταν ειναι απαραιτητο να αλλαξω.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω τώρα..αυτό κάποιοι το θεωρούν κακή μπαταρία με 2 μέρες αναμονή και πάνω από 5 ώρες sot στο 20%;;;;; Ααα και ξέχασα, ανάλυση στο φούλ, λευκό θέμα και συνδεδεμένο watch 3 24/7;;; Ρε θα τρελαθούμε;;;

Screenshot_20221226_234637_Device care.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και με χαρτες και εφαρμογες σοσιαλ που ρουφανε τη μπαταρια.... Εγω 8ωρα βγαζω αλλα δεν εχει σημασια γιατι ειμαι ανωμαλος 🤣 (ξηλωνω οτι δεν χρειαζομαι και δεν εχω ανοιχτα τα παντα)...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kiriakos_tjet said:

Δηλαδή για να καταλάβω τώρα..αυτό κάποιοι το θεωρούν κακή μπαταρία με 2 μέρες αναμονή και πάνω από 5 ώρες sot στο 20%;;;;; Ααα και ξέχασα, ανάλυση στο φούλ, λευκό θέμα και συνδεδεμένο watch 3 24/7;;; Ρε θα τρελαθούμε;;;

Screenshot_20221226_234637_Device care.jpg

εγω 5 ωρες να βγαλω στις 20ωρες αναμονη και να περισσεψει ενα 20%....δεν ξερω τι εφαρμογες εχεις και πως το χρησιμοποιείς (fligh mode το βραδυ πχ) αλλα θα ήθελα πολύ να δω και να διορθώσω στο δικό μου

Edited by arxontas2323

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, arxontas2323 said:

εγω 5 ωρες να βγαλω στις 20ωρες αναμονη και να περισσεψει ενα 20%....δεν ξερω τι εφαρμογες εχεις και πως το χρησιμοποιείς (fligh mode το βραδυ πχ) αλλα θα ήθελα πολύ να δω και να διορθώσω στο δικό μου

Πραγματικά δεν κάνω οικονομία πουθενά. Έχω και 2-3 ρουτίνες να τρέχουν και κάθε μέρα και 7:00 με 15:00 έχω και 2η κάρτα sim ενεργοποιημένη που είναι το εταιρικό μου. Δεδομένα δεν κλείνω ποτέ. Πάντως όντως είναι μεγάλες οι αποκλήσεις από συσκευή σε συσκευή..

Edited by kiriakos_tjet
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kiriakos_tjet said:

Πραγματικά δεν κάνω οικονομία πουθενά. Έχω και 2-3 ρουτίνες να τρέχουν και κάθε μέρα και 7:00 με 15:00 έχω και 2η κάρτα sim ενεργοποιημένη που είναι το εταιρικό μου. Δεδομένα δεν κλείνω ποτέ. Πάντως όντως είναι μεγάλες οι αποκλήσεις από συσκευή σε συσκευή..

Και 2-3 ρουτίνες που καταναλώνουν μπαταρία απο μόνες τους...και 2η κάρτα sim...εγω με μια κάρτα sim και βγάζω τους χρόνους που ανέφερα..βέβαια 2 συσκευές bluetooth όλη την μέρα συνδεμένες και πάρα πολλά τηλέφωνα...1 γραμμή σήμα στην δουλειά...δεν ξέρω τι λάθος κάνουμε οι υπόλοιποι...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Και 2-3 ρουτίνες που καταναλώνουν μπαταρία απο μόνες τους...και 2η κάρτα sim...εγω με μια κάρτα sim και βγάζω τους χρόνους που ανέφερα..βέβαια 2 συσκευές bluetooth όλη την μέρα συνδεμένες και πάρα πολλά τηλέφωνα...1 γραμμή σήμα στην δουλειά...δεν ξέρω τι λάθος κάνουμε οι υπόλοιποι...
Επειδή το διαβάζω συνέχεια πώς γίνεται ρε παιδιά να έχετε όλοι σήμα μία γραμμή.... Εγώ μονίμως είμαι φουλ σε δίκτυο, έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα...

sent from my S21 FE 8/256

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στις περιοχές που κινούμαι έχω καλό σήμα. Στο σπίτι είναι χάλια το σήμα αλλά εκεί παίζει το wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Konstantine73 said:

Επειδή το διαβάζω συνέχεια πώς γίνεται ρε παιδιά να έχετε όλοι σήμα μία γραμμή.... Εγώ μονίμως είμαι φουλ σε δίκτυο, έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα...

sent from my S21 FE 8/256
 

στο γραφείο εχω 1 γραμμή με το ζόρι(βιπε θεσσαλονίκη σινδος),στο σπίτι εχω 4 γραμμές συνήθως οπότε δεν παραπονιέμαι για το σπίτι.... με snapdragon θα λυθούν αυτά τα προβλήματα μιας και έχει καλύτερο modem απο τον exynos

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, arxontas2323 said:

Και 2-3 ρουτίνες που καταναλώνουν μπαταρία απο μόνες τους...και 2η κάρτα sim...εγω με μια κάρτα sim και βγάζω τους χρόνους που ανέφερα..βέβαια 2 συσκευές bluetooth όλη την μέρα συνδεμένες και πάρα πολλά τηλέφωνα...1 γραμμή σήμα στην δουλειά...δεν ξέρω τι λάθος κάνουμε οι υπόλοιποι...

Δεν ειναι θεμα λαθους αλλα στησιματος και τροπου χρησης...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GMF80 said:

Δεν ειναι θεμα λαθους αλλα στησιματος και τροπου χρησης...

εχω στήσει πολλά κινητά...εχω βγάλει εφαρμογές που δεν χρειάζονται(και συστήματος) ,εχω να κάνω επαναφορά απο τον φλεβάρη που το αγόρασα...πριν κανα 20 ήμερο με το ζόρι μου έβγαζε μέχρι το απόγευμα...βρήκα 2 εφαρμογές και 2 ρουτίνες που έμεναν συνέχεια ανοιχτές και μου έτρωγαν την μπαταρία και πλέον μου βγάζει μέχρι το βράδυ...καθημερινές η χρήση μπαταρίας σε κλήσεις είναι πάντα πρώτη και αυτό δεν ξέρω πόση μπαταρία τρώει ή ποση χρήση οθόνης έχει

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Παλια ασχολουμουν παραπανω με το SOT. Πλεον οχι. Φορτιζω μεχρι 80% και μου βγαζει τη μερα και μου περισσευει. Με κανονικη φορτιση καπου εκει φτανω καθε πρωι που φορτιζω μεχρι να φυγω για τη δουλεια. Μονο αν παρατηρησω κατι περιεργο ριχνω μια ματια τι τρωει την μπαταρια. 2 φορες ετυχε στους 6 μηνες που εχω το κινητο και τις 2 φορες εφταιγε η εφαρμογη της Winbank.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...