Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, mpompa said:

Δλδ να έχω επιλέξει τον 108mpx για να μην μου το κάνει αυτό?

Όχι τον 108 αν θες να τον χρησιμοποιείς θα τον βάζεις μόνο μέρα με πολύ καλές συνθήκες ηλίου.  Για βράδυ πρέπει να βρεις την χρυσή τομή να παίζεις με αυτόματο αν δεν γνωρίζεις το manual η με το night mode στο 3:4  αλλά το βασικό στοιχείο το βράδυ είναι να είναι σταθερή η συσκευή το παραμικρό κούνημα αλλοιώνει την φωτογραφία.  Υπάρχουν αρκετά βίντεο για βραδινές λήψεις πως να το χειριστείς εγώ απλά τις βασικές οδηγίες γνωρίζω 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.αν και κάπου διάβασα ότι σύντομα θα δώσουν update για της κάμερες.για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα.γιατι βγαινουν έτσι η φώτο? Έχω καθαρίσει της κάμερες κ έχω και την θήκη που κλείνει πίσω δεν εχω προστετευτικο για της κάμερες.και το βράδυ έτσι βγαινουν καμία φορά.τι μπορεί να φταίει?
20230714_195814.thumb.jpg.3067b23f380f3874788b0a0bfd6e91a6.jpg
Έχεις τσεκάρει τους φακούς για καμιά γρατζουνιά στο τζάμι; Η αυτό η καμία δαχτυλια

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2023 at 7:26 ΜΜ, Giwrgos_Gk said:

Έχεις τσεκάρει τους φακούς για καμιά γρατζουνιά στο τζάμι; Η αυτό η καμία δαχτυλια

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι η κάμερες δεν έχουν γρατσουνιά επίσης της καθαρίσω πριν βγλαω φώτο έχω και την θήκη προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2023 at 8:11 ΜΜ, mpompa said:

Παιδιά καλησπέρα.γιατι βγαινουν έτσι η φώτο? Έχω καθαρίσει της κάμερες κ έχω και την θήκη που κλείνει πίσω δεν εχω προστετευτικο για της κάμερες.και το βράδυ έτσι βγαινουν καμία φορά.τι μπορεί να φταίει?

20230714_195814.jpg

Lens flare λέγεται τούτο και δεν μπορείς να το αποφύγεις κάπως δυστυχώς. Ανεξαρτήτου μάρκας και κόστους συσκευής.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, mivechris said:

Lens flare λέγεται τούτο και δεν μπορείς να το αποφύγεις κάπως δυστυχώς. Ανεξαρτήτου μάρκας και κόστους συσκευής.

Μπορείς με χρήση φίλτρων (για το flare αν θυμαμαι καλά δουλειά κάνουν τα polarized...) 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Όχι η κάμερες δεν έχουν γρατσουνιά επίσης της καθαρίσω πριν βγλαω φώτο έχω και την θήκη προστασίας.
Σε ρωτάω γιατί σε εμένα δεν υπάρχει αυτό
ff569f92035f6104cb67cb14374662f6.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Giwrgos_Gk said:

Σε ρωτάω γιατί σε εμένα δεν υπάρχει αυτό
ff569f92035f6104cb67cb14374662f6.jpg

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τράβα φωτογραφία λάμπα του δήμου οταν δεν εχει καθόλου φως ημέρας έξω (πχ σε 10 λεπτά) και θα το δεις κ εσυ.

Όπως είναι τώρα είναι φυσιολογικό να μην υπάρχει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Τράβα φωτογραφία λάμπα του δήμου οταν δεν εχει καθόλου φως ημέρας έξω (πχ σε 10 λεπτά) και θα το δεις κ εσυ.
Όπως είναι τώρα είναι φυσιολογικό να μην υπάρχει.
Τι διαφορά ειχαν οι δύο ήλιοι δηλαδή;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα τράβηξα σε λάμπα.πριν βγαλω την φώτο καθάρισα της κάμερες με πανάκι που έχω.η δεύτερη φώτο χωρίς την λάμπα.

Δεν μπορώ να το στείλω για σέρβις καθώς είμαι σε νησί δουλεύω και το χρειάζομαι.δεν ξέρω εάν το κάνει στο s23 εάν έχει κάποιος να μας πει..

20230728_022522.jpg

20230728_022558.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα τράβηξα σε λάμπα.πριν βγαλω την φώτο καθάρισα της κάμερες με πανάκι που έχω.η δεύτερη φώτο χωρίς την λάμπα.
Δεν μπορώ να το στείλω για σέρβις καθώς είμαι σε νησί δουλεύω και το χρειάζομαι.δεν ξέρω εάν το κάνει στο s23 εάν έχει κάποιος να μας πει..
20230728_022522.thumb.jpg.a6a9a6ed48294b16043187e065e305be.jpg
20230728_022558.thumb.jpg.4bea2503ddb478597c5a0151bc2d2b4a.jpg
Φίλε μου δεν είναι φυσιολογικό lens flare αυτό,καθάρισε με λίγο οινόπνευμα τους φακούς μήπως έχει κάνα στρώμα βρωμιάς που απλά πασαλειβεται με το πανάκι και δεν φεύγει, και κοίτα προσεκτικά κάτω από φως μήπως έχει καμία γρατζουνιά ο φακός η αραχνιες.
Φοράς προστασία στις κάμερες;

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω σε σκοτάδι κ με μια λάμπα με έντονο φως θεωρώ ότι αυτό που βλέπουμε είναι φυσιολογικό.  Πρέπει να το δοκιμάσουμε για να μην το πάει τσάμπα στην samsung.  Κ για να μας φύγει η περιέργεια. 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω σε σκοτάδι κ με μια λάμπα με έντονο φως θεωρώ ότι αυτό που βλέπουμε είναι φυσιολογικό.  Πρέπει να το δοκιμάσουμε για να μην το πάει τσάμπα στην samsung.  Κ για να μας φύγει η περιέργεια. 
Όχι τόσο έντονο φίλε μου, εδώ κάτι άλλο παίζει, και με τον ήλιο το ίδιο του έκανε.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2023 at 2:32 ΠΜ, mpompa said:

Μόλις τώρα τράβηξα σε λάμπα.πριν βγαλω την φώτο καθάρισα της κάμερες με πανάκι που έχω.η δεύτερη φώτο χωρίς την λάμπα.

Δεν μπορώ να το στείλω για σέρβις καθώς είμαι σε νησί δουλεύω και το χρειάζομαι.δεν ξέρω εάν το κάνει στο s23 εάν έχει κάποιος να μας πει..

20230728_022522.jpg

 

 

Ο λόγος που γίνεται αυτό, σε ΟΛΑ τα κινητά, είναι γιατί αν παρατηρήσεις κατά το καθάρισμα του φακού της κάμερας πριν τη λήψη, έχει να κάνει ποια ήταν η τελευταία κίνηση που έκανες είτε με το δάχτυλο είτε με το πανάκι.  

Για παράδειγμα αν πέρασες το δάχτυλο πχ για να καθαρίσεις τη κάμερα,  έτσι όπως κρατάς συνήθως το κινητό, σε οριζόντια φορά, θα σου βγάλει κάτι τέτοιο όπως στη φωτογραφία που ανέβασες. Αν την ίδια στιγμή καθαρίσεις τον φακό σε κάθετη φορά αυτή τη φορά, οι γραμμές φωτός θα αλλάξουν κατεύθυνση κατά 90 μοίρες  πχ. 

Το έχω παρατηρήσει το φαινόμενο χρόνια τώρα, και προσπαθώ να καθαρίζω τις κάμερες με κυκλικές κινήσεις,  και πιο απαλά στο τελείωμα του καθαρισμού. 

Δοκίμασε το, συνήθως όσοι λένε/ λέτε/ λέμε ότι καθαριζουμε τους φακούς της κάμερας δεν έχουν ιδέα τι κάνουν, περνάει το δάχτυλο για να φύγει η σκόνη και τέλος, και δεν έχουν ιδέα για τη λιπαρότητα του δαχτύλου,  η για τη πίεση που θα πρέπει να ασκήσεις με το πανάκι. 

Link to comment
Share on other sites

Για τράβηξε μερικές φωτογραφίες σε οριζόντια διάσταση (κάδρο landscape) και σε ανάποδη κλίση κατακόρυφα (δηλαδή οι κάμερες να είναι στην κάτω πλευρά κι όχι πάνω) 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κολλησε το κινητο πανω σε φωτο του φεγγαριου με 30 ζουμ. 2η φορα που κολλαει σε 13 μηνες που το εχω... 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι όλες οι ηλεκτρονικές συσκευές κολλάνε κάποια στιγμή από την ποιο ακριβή μέχρι την ποιο φτηνή.  Καλό θα είναι να το βοηθάμε και εμείς κάπου κάπου με καμιά επανεκκίνηση, μην ξεχνάς ότι είναι ένας φορητός υπολογιστής εκτός από τηλέφωνο. 

Link to comment
Share on other sites

Παντα κανω επανεκκινηση 2-3 φορες το μηνα. Ετυχε... Απλα το ανεφερα, δεν με προβληματισε ιδιαιτερα καθως η προηγουμενη που ειχε κολλησει ηταν πανω σε κληση με wificalling ενω ειχα σχεδον μηδενικο σημα wifi και λειτουργια πτησης...

Αυτα τα 2 ειναι τα μονο θεματα που ειχα μεχρις στιγμης με το κινητο το οποιο σκοπευω να μεινει οσο αντεξει στα χερια μου. 

Ακομα και απο οικονομικης αποψης ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα και να θελα αλλαγη δεν θα κανα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα επανεκκινησης. Κρασαρει η εφαρμογη της καμερας σε νυχτερινη ληψη με 30x. Το ξαναεκανε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα επανεκκινησης. Κρασαρει η εφαρμογη της καμερας σε νυχτερινη ληψη με 30x. Το ξαναεκανε.
Δοκίμασα μερικές φωτο νυχτερινες σε 30Χ χωρίς πρόβλημα. Στο κάνει συνεχεια;

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το εκανε 2 φορες σερι την προηγουμενη βδομαδα με την πανσεληνο. Δεν ξαναδοκιμασα. Θα δω παλι το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανε 2 φορες σερι την προηγουμενη βδομαδα με την πανσεληνο. Δεν ξαναδοκιμασα. Θα δω παλι το βραδυ.
Ίσως γίνεται σε συνδυασμό με κάτι άλλο. Αν ήταν γενικό θέμα θα είχε γίνει σουσουρο.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...