Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για Forthnet σκέφτομαι, αλλά μου είπε υπάλληλος πως επειδή μεσολαβούν 2 εταιρίες (ΟΤΕ, Tellas) θα περιμένω περισσότερο από 2 μηνο... Άλλο τραγικό! μετά, έχω την επιλογή Conne-x Talk με 60 ευρώ το μήνα με γραμμή 24Μbps και δωρεάν αστικά/υπεραστικά. Ούτε κινητά, ούτε διεθνή όμως.

 

θα ελεγε ενα conne-x αλλα πολλα τα λεφτα:( και εγω για forth ελεγα αλλα φαντασου να τραβηξω αυτα παλι...:( :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα καινούργια σύνδεση double play unlimited και κατάφερα το router μου να κλειδώσει στην απίστευτη ταχύτητα των 3.0Mbs down, έχω snr(down) 9db και attentuation(down) 40db...Τους έχω πάρει δύο φορές τηλέφωνο και μου λένε θα το κοιτάξουνε...!!! Γιατί όμως κανένας δεν μου λέει ότι: ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΥΡΙΟΣ ΜΕ SNR 9db...!!! Έπρεπε να ψάξω 895410 σελίδες από forum για να καταλάβω αυτό που το τεχνικό τμήμα έπρεπε να μου πεί όσο πικρό κι αν είναι...ότι δλδ με snr 9 κλειδώνει στην συγκεκριμένη ταχύτητα και δεν πάει παρακάτω...

Έτσι δεν είναι ή κατάλαβα λάθος(τσάμπα τόσο διάβασμα)...???

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα καινούργια σύνδεση double play unlimited και κατάφερα το router μου να κλειδώσει στην απίστευτη ταχύτητα των 3.0Mbs down, έχω snr(down) 9db και attentuation(down) 40db...Τους έχω πάρει δύο φορές τηλέφωνο και μου λένε θα το κοιτάξουνε...!!! Γιατί όμως κανένας δεν μου λέει ότι: ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΥΡΙΟΣ ΜΕ SNR 9db...!!! Έπρεπε να ψάξω 895410 σελίδες από forum για να καταλάβω αυτό που το τεχνικό τμήμα έπρεπε να μου πεί όσο πικρό κι αν είναι...ότι δλδ με snr 9 κλειδώνει στην συγκεκριμένη ταχύτητα και δεν πάει παρακάτω...

Έτσι δεν είναι ή κατάλαβα λάθος(τσάμπα τόσο διάβασμα)...???

 

Και γω SNR 9dB έχω αλλά κατεβάζω με 13Mbps και upload 900kbps. Βέβαια attenuation έχω 25 και όχι 40 σαν εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, λές δλδ ότι πρέπει να πάρω να τους ζαλίσω...???

Apple Iphone 5s , Htc Desire HD , Samsung i780 , Qtek 8310 + GPS BT-74S , Sony Ericsson M600i , Nokia 6670 , Sony Ericsson p900....

 

http://theslavezone.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

ειναι γενικό το κακό

me snr 9,5-10,5 και att 24,5 και με έχουν στα 3 mbps

 

τους έκανα μια καταγγελία μετά από από συνεχή τηλέφωνα, να μου λένε ότι αρλούμπα τους κατέβει

 

τωρα αμα θέλουν ας μη το φτιάξουν

 

και ξέρω ότι το κλειδώνουν, τουλάχιστον ας μας αφηνανα να ρυθμίσουμε μόνοι μας κάποιες παραμέτρους

ζήτησα πίστωση στο λογαριασμό μου ειδάλλως φραγκο δεν θα πάρω

 

τους το χα κανει πριν 2 χρόνια και δικαιώθηκα, αντε να δουμε πάλι

θα κλαιιιιειιιι ο Τελης?χαχαχα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

ειναι γενικό το κακό

me snr 9,5-10,5 και att 24,5 και με έχουν στα 3 mbps

 

τους έκανα μια καταγγελία μετά από από συνεχή τηλέφωνα, να μου λένε ότι αρλούμπα τους κατέβει

 

τωρα αμα θέλουν ας μη το φτιάξουν

 

και ξέρω ότι το κλειδώνουν, τουλάχιστον ας μας αφηνανα να ρυθμίσουμε μόνοι μας κάποιες παραμέτρους

ζήτησα πίστωση στο λογαριασμό μου ειδάλλως φραγκο δεν θα πάρω

 

τους το χα κανει πριν 2 χρόνια και δικαιώθηκα, αντε να δουμε πάλι

θα κλαιιιιειιιι ο Τελης?χαχαχα

 

Θα βοηθούσες νομίζω αν ας έλεγες πως και που τα έκανες όλα αυτά. Με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσες νομίζω αν ας έλεγες πως και που τα έκανες όλα αυτά. Με ενδιαφέρει.

Κι εμένα...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έκανα αίτηση για Tellas Double Play Best Price στα τέλη Αυγούστου σε κατάστημα της Wind. Βρίσκομαι στη Θεσσαλονίκη. Η διορία των 30 ημερών που μου ζήτησαν πέρασε. Κάθε φορά που τους παίρνω, μου λένε και διαφορετικά παραμύθια, λες και είμαι κανένα δεκάχρονο (δε μας δίνει πόρτες ο ΟΤΕ, μέσα στη βδομάδα θα είστε συνδεδεμένοι, δε βλέπω την αίτησή σας στον υπολογιστή). Τι να κάνω; Έχω φτάσει στα όριά μου. Σκέφτομαι ακόμα και να τους ακυρώσω και να κάνω CONN-X. :knife:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για Tellas Double Play Best Price στα τέλη Αυγούστου σε κατάστημα της Wind. Βρίσκομαι στη Θεσσαλονίκη. Η διορία των 30 ημερών που μου ζήτησαν πέρασε. Κάθε φορά που τους παίρνω, μου λένε και διαφορετικά παραμύθια, λες και είμαι κανένα δεκάχρονο (δε μας δίνει πόρτες ο ΟΤΕ, μέσα στη βδομάδα θα είστε συνδεδεμένοι, δε βλέπω την αίτησή σας στον υπολογιστή). Τι να κάνω; Έχω φτάσει στα όριά μου. Σκέφτομαι ακόμα και να τους ακυρώσω και να κάνω CONN-X. :knife:

Κάνε λίγο υπομονή. Εγώ έκανα να ενεργοποιηθώ 80 μέρες αλλά πίστεψε με από τότε που συνδέθηκα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν νομίζω ότι άλλη εταιρία θα έκανε πιο γρήγορα. Όσο για τον ΟΤΕ δεν το συζητάω καθόλου, εκτός αν θέλεις να πετάς τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ταχύτητα. Μας γύρισε η τελλάς στην παλιά εποχή των dialup. Πριν είχα ικανοποιητικές ταχύτητες (έχω την σύνδεση ένα χρόνο ακριβώς) και ήμουν ευχαριστημένος. Εδώ και κάτι εβδομάδες όμως η ταχύτητα έπεσε στα 200 kbps. Μετά τις 3 τα μεσάνυχτα ίσως ανέβει στα 4000 κbps.

Μου λένε ότι σε ολόκληρη τη Θεσσαλία υπάρχει πρόβλημα και θα λυθεί τέλος του Οκτωβρίου με κάτι αναβαθμίσεις. Τους έστειλα ένα μήνυμα αλλά καμία απάντηση δεν πήρα. Μόνο τηλεφωνικά κατάφερα να επικοινωνήσω και μου είπαν τα περί τέλους του Οκτωβρίου.

Δεν ξέρω ακόμη τι θα κάνω… Στον ΟΤΕ δεν θέλω να γυρίσω γιατί ακόμη δεν έβαλε μυαλό ώστε να κάνει την τιμολογιακή του πολιτική ανταγωνιστική. Ο HOL από ότι βλέπω στo speedtest.net έχει τις καλύτερες ταχύτητες στην Θεσσαλία.

Θέλω να ρωτήσω όμως κάτι… Στο speedtouch πώς παίρνουμε αυτό τον πίνακα:

(Uptime: 0 days, 0:13:14

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 11.998

Data Transferred (Sent/Received) [kB/MB]: 747,00 / 5,72

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,0 / 12,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 18,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 42

HEC Errors (Up/Down): 12.461 / 29)

Δεν είναι δικός μου… αντιγραφή από το φορουμ είναι στο δικό μου speedtouch δεν ξέρω πως μπορώ να πάρω αυτό τον πίνακα!

Link to comment
Share on other sites

Ok Κατάφερα και΄βρήκα τα στοιχεία:

Link Information

 

Uptime: 0 days, 5:40:45

Modulation: G.992.5 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 999 / 14.030

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 24,39 / 265,03

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 5,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,0 / 11,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,0 / 10,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 56 / 0

FEC Errors (Up/Down): 89.608 / 11.058

CRC Errors (Up/Down): 9.834 / 87

HEC Errors (Up/Down): 127.037 / 80

 

Δεν ξέρω τι σημαίνουν όλα αυτά όμως...

Link to comment
Share on other sites

προβλημα ειχε απο το απογευμα εχτες και στην θεσσαλονικη,ωσπου το βραδακι δεν ειχαμε καν!

στο 13800 μας εβαζε σε αναμονη(στα 25 λεπτα το εκλεισα) ενω στο 1212 ενω για καμια ωριτσα εδινε κατειλλημενο(γιαυτο και πηρα στο 13800) μετα εβγαζε πως εχουν τεχνικο προβλημα.

σημερα-προς το παρον- ολα καλα

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εδω και κανα 2 μερες παει πολυ χαλια... εχει κανενας αλλος προβλημα η να παρω (κλασσικα) να κραξω?
Link to comment
Share on other sites

δεν μου ανοιγει 2 συγκεκριμενες σελιδες!

το πρωι δεν ανοιγε τπτ αλλα με ενα ρισταρτ ανοιξαν ολα εκτος του μσν

εν συνεχεια δεν μπορουσα να κανω κληση ουτε απο μσν,ουτε απο Icq..

εξακολουθει να μην μου ανοιγει 2 σελιδες.

 

εδω και κανα 2 μερες παει πολυ χαλια... εχει κανενας αλλος προβλημα η να παρω (κλασσικα) να κραξω?

δεν ξερω τι εκανες εσυ τελικα,αλλα ενω το πρωι το κακο περιοριζοταν σε κανα δυο σελιδες και χαμηλες ταχυτητες τωρα δεν μου ανοιγει σχεδον τπτ..

τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν πως ειναι μια βλαβη(ω!! τι πρωτοτυπια) του δικτυου η οποια θα αποκατασταθει εως αυριο στις 5 το απογευμα!

 

ειδωμεν:confused:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εως αυριο στις 5 το απογευμα!

 

Ακριβώς? :lol: :lol: :p

 

Αυτό θα πει ακριβής ενημέρωση του πελάτη.

 

Και μένα μου κάνει κουλά ,δεν μου ανοίγει ορισμένες σελίδες και δεν μπαίνει msn .

Το msn μπορεί να είναι θέμα... του msn.

Και ορισμένες σελίδες μπορεί να είναι θέμα... ορισμένων σελίδων.

 

Αυτό θα έλεγε κάποιος που έχει μια σχετική εμπειρία με το internet και φυσικά... σώας τα φρένας. :)

 

Όταν όμως βλέπεις και άλλους να έχουν το ίδιο πρόβλημα τότε ή το θέμα αγγίζει τα όρια του sci fi ή η tellas είναι για τον π@@

Αχ γιατί το δεύτερο να είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα?? Τέλη μου ... Αχ τέλη μου ..

 

Ακόμα ένας μαζοχιστής συνδρομητής της tellas. Τώρα,γιατί παραμένει ,αυτό είναι ένα θέμα συζήτησης εδώ που τα λέμε. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ετσι μου ειπε ετσι λεω..

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης

 

πληκτρολογουμε το τηλεφωνο το ποιο ειναι στην τελλας.οκ

μετα ο τυπος γιατι μας ρωταει "πειτε μου το νουμεεεερο?"

και αφου του το πουμε "ααα ναι.υπαρχει βλαβη στην πολη σας."

βρε ουστ!

μσν ουτε κι εμενα με βαζει.

μονο Icq(για βιντεοκληση ουτε λογος....) και mirc(εκει να δεις κατι βουτιες που κανω)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ιδια ακριβως.... μια την ανοιγει την σελιδα... μια οχι... μια μπαινει στο μσν μετα δεν μπαινει... δουλευουν τα τορρεντ μετα δεν δουλευουν. κανεις ρησταρτ και για 1 λεπτο ολα καλα... μετα σε πεταει απο το μσν δεν ξαναμπαινεις... και παει λεγοντας... αρα ειναι γενικο το κακο... γιατι πιστευα οτι μπορει να φταιει το pc-καφετιερα μου:lol: περιμενουμε δηλαδη... α ρε η βροχη εφταιξε :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικότερο πρόβλημα διότι και Conn-X δεν μπαίνει σε όλες τις σελίδες. Αλλά η Tellas μας γ@@@ σήμερα ειδικά... Κορυδαλλό μένω.
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ έτσι χάλια είμαι με Tellas. Αλλά για να δείτε πόσο μπάζα είναι τα άτομα, κυκλοφόρησε σε ένα άλλο site μία πατέντα για να ρίξει κανείς το mtu και να μπαίνεις τουλάχιστον σε κάποιες σελίδες. Το γέλιο ξέρετε που είναι; Ότι οι τύποι στο cc λένε αυτή την πατέντα διαβάζοντας το site!!!!!

Μα είναι εντελώς κάφροι....

I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Στη Λάρισα αυτή τη στιγμή κατεβάζω απο RS με RSmanager με 145 Kb/s δεν είναι το χάλι που είχαμε πριν λίγες μέρες αλλά και πάλι δεν είναι οι ταχύτητες αυτές που περιμέναμε. Μία αξιοπρόσεκτη βελτίωση υπήρξε αλλά όχι αυτό που περιμέναμε...
Link to comment
Share on other sites

Στη Λάρισα αυτή τη στιγμή κατεβάζω απο RS με RSmanager με 145 Kb/s δεν είναι το χάλι που είχαμε πριν λίγες μέρες αλλά και πάλι δεν είναι οι ταχύτητες αυτές που περιμέναμε. Μία αξιοπρόσεκτη βελτίωση υπήρξε αλλά όχι αυτό που περιμέναμε...

Φίλε μου, άκου:

η RapidShare στα free accounts (αν δεν πληρώσεις premium δηλαδή) σου δίνει όσο bandwidth έχει διαθέσιμο. Έτσι αν Κυριακή μεσημέρι κατεβάζεις με 145KBps (και όχι Kbps θέλω να πιστέυω), τότε ώρες ΜΗ αιχμής θα κατεβάζεις με κάνα 250άρι... άρα μια χαρά είσαι για τα δεδομένα low πάντα, ε;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, άκου:

η RapidShare στα free accounts (αν δεν πληρώσεις premium δηλαδή) σου δίνει όσο bandwidth έχει διαθέσιμο. Έτσι αν Κυριακή μεσημέρι κατεβάζεις με 145KBps (και όχι Kbps θέλω να πιστέυω), τότε ώρες ΜΗ αιχμής θα κατεβάζεις με κάνα 250άρι... άρα μια χαρά είσαι για τα δεδομένα low πάντα, ε;

 

Είμαι Premium γιαυτό μπορώ να κατεβάζω με το RS manager... Λίγα είναι τα 145 ΚΒ/s..... Όσο για τις ώρες μή αιχμής χτυπάει 1450 ΚΒ/s (όχι kbps)... Ας ελπίσουμε αυτές οι ταχύτητες να μην εξετάζουν ώρες... Δεν είναι πρόβλημα RS αλλά Tellas οι πεσμένες ταχύτητες την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

10:30 το πρωΐ και βλέπω τέτοιες ταχύτητες?

 

RxTx Statistics

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Nov/3/2008 10:27:50

 

Elapsed Time: 01:36 min

 

Active Data

 

Active Time Recv Rate Send Rate Total Recv Total Send Usage

01:34 min 1289.48 KB/sec 68.01 KB/sec 119.63 MB 6.31 MB 98%

 

 

1300 KB/s... τέτοιες ταχύτητες μόνο στις 4:00 το πρωΐ έβλεπα...

αν δώ τέτοιες ταχήτητες και το μεσημέρι... θα πιστέψω ότι το φτιάξανε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εδω και 3 μερες εχω ταχυτητες της ταξεως pstn σχεδον...:lol::p (20-25 kb/s).

Πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν το γνωστο πια.."υπαρχει προβλημα σε ολη την Ελλαδα"

Στα αρ@@@α μου του λεω .....εγω σε πληρωνω για 24 και εχω ταχυτητες λιγο καλυτερες απο pstn.Ποτε θα λυθει το προβλημα?

Δεν ξερω μου λεει ...συντομα!!

Και ρωταω εγω...εχει κανεις σας τετοιες ταχυτητες ή αλλα προβληματα τις τελευταιες 3 μερες?

Για να παρω αυριο και να φανε λιγο τα μπινελικια τους...:lol:

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...