Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κανέναν για τα λεγόμενα του, θέλω να πω ότι είμαι εδώ και 1.5 χρόνο συνδρομητής στην Tellas και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, ούτε καθυστερήσεις στην ενεργοποίηση της γραμμής, ούτε προβλήματα με courier.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κανέναν για τα λεγόμενα του, θέλω να πω ότι είμαι εδώ και 1.5 χρόνο συνδρομητής στην Tellas και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, ούτε καθυστερήσεις στην ενεργοποίηση της γραμμής, ούτε προβλήματα με courier.

 

Πριν ενάμιση χρόνο μπορεί

Δεν είχαν υποσχεθεί τέτοια πακέτα όπως τώρα όμως

Βούλιαξαν από τη ζήτηση προφανώς

Link to comment
Share on other sites

telika to enrgopiisane 21-12 alla adsl pouthena....:mad: den mou exoune stili ton eksoplismo...alo ke touto..prospatho na apikinoniso mazi tous meta apo 20 25 lepta anamoni telika apantoune ke to monon pou exoune na poune ina perimeno na me paroune til afti na mou klisoun ena rantebou me ton kourier gia na mou paradosoune ton eksoplismo....ala logia na agapiomaste....pedia ena exo na po APARADEKTI!!! ine xiroteri apo ton ote :mad: :mad: :mad: makria osi skfteste na asxolithite taleporia taleporia taleporia taleporia ke apotelesma pouuuuuthenaaaaaaa
Link to comment
Share on other sites

giati opote me pairnoun tilefwno,

sernei i syndesi??? k peftoun ola irc, zoo, msn

to pathainei k allos?

me tin forthnet den eixa tetoio provlima

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με easypay υπαρχει χρεωση;

σκεφτομαι καποιον τροπο χωρις χρεωση προμηθειας

Link to comment
Share on other sites

giati opote me pairnoun tilefwno,

sernei i syndesi??? k peftoun ola irc, zoo, msn

to pathainei k allos?

me tin forthnet den eixa tetoio provlima

 

pstn γραμμή έχεις? Αν έχεις τηλ/κές συσκευές ,πέρα από το splitter, έχεις βάλει φίλτρα στα τηλέφωνα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις φίλτρα στα τηλέφωνα και αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα θα σου απαντήσω μετά :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με easypay υπαρχει χρεωση;

σκεφτομαι καποιον τροπο χωρις χρεωση προμηθειας

Οχι,ετσι πληρωνω κι εγω μεσω πιστωτικης.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους και εγω ζιστος... ολα καλα αλλα μου εχουν σπασει τα νευρα με τον εξοπλισμο...απο τις 27/01 ειμαι Online με δανεικο μοντεμ.... ασε που τους εστειλα και φαξ για αλλαγη εξοπλισμου απο ενσυρματο σε ασυρματο και ενω στο φαξ ειχα ολα τα στοιχεια τη μου ειπανε δεν ειχε λεει υπογραφη!!! τεσπα τους το ξαναεστειλα με υπογραφη και κατι γκαζια.. του στυλ εχετε γινει Ποτε!!!!! και περιμενω :):)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν ήδη συνδεθεί στο Ζιστο,ας μας πούνε εντυπώσεις. Πιάνουν την ταχύτητα των 4Μbit ή κι αυτή είναι πλασματική; Τελικά αξίζει , ή πάλι περιμένουν απο βδομάδα σε βδομάδα να βελτιωθεί η κατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

ειμαι ακριβως μια βδομαδα,απο ταχυτητα ειναι αψογα ,

ενα παραδειγμα απο τον ftp server του ntua το download ειναι >420 και γενικα παει σφαιρα.το μονο προβλημα ειναι οτι μου εχουν καθυστερησει τον εξοπλισμο και ακομα κανει κατι διακοπες το τηλ.(απο 10 λεπτα μεχρι 4 ωρες-μια φορα μονο-)

το θεμα ειναι πιστευω οτι ειναι σε καλο δρομο, απο ποιοτητα τηλ και εκει ειναι τελεια(αμα βαλεις σπλιτερ και φιλτρο)

πιστευω οτι αξιζει η αλλαγη που εχω κανει.

Το τεραστιο κακο ειναι οτι μεσα σε μια βδομαδα σχεδον γεμισαν οι δισκοι μου και τωρα πρεπει να τα σκασω για πιο μεγαλους χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

telika to enrgopiisane 21-12 alla adsl pouthena....:mad: den mou exoune stili ton eksoplismo...alo ke touto..prospatho na apikinoniso mazi tous meta apo 20 25 lepta anamoni telika apantoune ke to monon pou exoune na poune ina perimeno na me paroune til afti na mou klisoun ena rantebou me ton kourier gia na mou paradosoune ton eksoplismo....ala logia na agapiomaste....pedia ena exo na po APARADEKTI!!! ine xiroteri apo ton ote :mad: :mad: :mad: makria osi skfteste na asxolithite taleporia taleporia taleporia taleporia ke apotelesma pouuuuuthenaaaaaaa

nai synfono kai kati perisotero exo kani aitisi apo 4-12-2006 parakalo kai akomi tipota eipate kati ? oso gia to 13800 mas exei gramenoys prosoxi loipon fenete pio xalia apo ton ote. kai to kako einai oti thelo na kano aitisi aloy ala den xero an mporo !

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πληρώνωντας 1 Mbit έχω ταχύτητες 256 (τις καλές μέρες).

Τα 4 και 10 φαντάζουν εξωπραγματικά. Αλλά από ότι φαίνεται αυτές οι ταχύτητες δεν είναι πλασματικές. Μήπως τελικά μας εξωθούν σε τέτοιες γραμμές...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πληρώνωντας 1 Mbit έχω ταχύτητες 256 (τις καλές μέρες).

Τα 4 και 10 φαντάζουν εξωπραγματικά. Αλλά από ότι φαίνεται αυτές οι ταχύτητες δεν είναι πλασματικές. Μήπως τελικά μας εξωθούν σε τέτοιες γραμμές...

 

Οι εταιριες παροχης τετοιων γραμμων εχουν ως αποκλειστικο αντικειμενο την παροχη ευρυζωνικου ιντερνετ. Επενδυουν σε χωρητικοτητες για πωληση στους πελατες! Αυτο κανουν και οι παροχοι ιντερνετ στην Ελλαδα! Εσυ εχεις τετοιες ταχυτητες γιατι η γραμμη σου "περναει" προφανως μεσω ΟΤΕ ο οποιος εχει 1 δικτυο κορμου μεσα απο το οποιο και τι δεν περναει... Τοσα χρονια πουλουσε Bandwidth με το κουταλακι και σε εξωπραγματικες τιμες αρα δεν ειχε απαραιτητη υποδομη για τη σημερινη ζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιριες παροχης τετοιων γραμμων εχουν ως αποκλειστικο αντικειμενο την παροχη ευρυζωνικου ιντερνετ. Επενδυουν σε χωρητικοτητες για πωληση στους πελατες! Αυτο κανουν και οι παροχοι ιντερνετ στην Ελλαδα!

 

Αν εννοείς οτι οι εταιρείες όπως η Τελλάς, Forthnet κλπ παρέχουν ουσιαστικές υπηρεσίες,(δηλαδή φέρονται υπέυθυνα) θα σου θυμίσω πως οι ίδιες εταιρίες εξακολουθούν να διαφημίζουν και να χρεώνουν ταχύτητες που ΔΕΝ είναι σε θέση να προσφέρουν,όπως γνωρίζουμε όλοι.(μιλάω για το απλό Adsl)

Κι όμως δεν προσφέρθηκε ποτέ καμια τους να μου επιστρέψει τα χρήματα του τελευταίου μήνα γιατί δεν ήταν εφικτή η παροχή των συμφωνημένων από μέρους τους.

Δεν είδα καμιά εταιρία να στραφεί εναντίον του ΟΤΕ (που φέρεται να σαμποτάρει τις υπηρεσίες τους) και να διεκδικήσει τα χρήματα των καταναλωτών της απέναντι στους οποίους αδυνατεί να είναι εντάξει,ώστε να τα επιστρέψει.

Αντίθετα η Τελλάς μου λέει πως φταίει ο ΟΤΕ,να στραφώ ΕΓΩ εναντίον του. Η απάντηση του ΟΤΕ (όταν αξιώνουν να μου μιλήσουν) είναι πως με μένα δεν έχουν κανένα συμβόλαιο,να τα βρώ εγώ με την Τελλάς.

Τελικά η Τελλάς το μονο που μου προτείνει είναι να μου πουλήσει 4άρα γραμμή για να βελτιωθεί η κατάσταση.

Αυτή είναι η υπέυθυνη εταιρεία που επενδύει σε ουσιαστικές υπηρεσίες προς όφελος του τελικού καταναλωτή;

Εμένα μου φαίνεται πως απλώς νίπτει τας χείρας της και καλύπτεται πίσω από τις αδυναμίες του ΟΤΕ,ενώ παράλληλα αυξάνει τις πωλήσεις της με τα ίδια "αδύναμα" προϊόντα.

Η απορία μου βέβαια είναι η εξής, αν κι αύριο οι γρήγορες γραμμές (που εγκατέστησε,και συντηρεί ο ΟΤΕ μέχρι σήμερα,μ'ότι κακό συνεπάγεται αυτό) έχουν προβλήματα κορεσμού,πάλι ο ΟΤΕ θα φταίει; Και τότε θα μου πούν πάλι υπομονή ,να περιμένουμε τις 100ρες για να βελτιωθεί το τοπίο;

Link to comment
Share on other sites

Ανελυσες πολυ το θεμα. Απλα ειπα οτι αυτες οι εταιριες δεν εχουν κορεστει ακκομα οπως ο ΟΤΕ, δηλαδη παρεχουν ταχυτητες πολυ κοντα στις ονομαστικες.
Link to comment
Share on other sites

ουφ!

απο το απογευμα προσπαθω να πιασω γραμμη στο 13800,

ωστε να ζητησω διακοπη του DSL.

μετα απο τα πολλα λεπτα που εχω παρει τηλεφωνο,

πριν απο λιγο αποφασισα να παρω τελευταια φορα μηπως κ βρω ελευθερη τηλεφωνητρια.

 

τελικα, για διακοπη της συνδεσης χρειαζεται φαξ με τα στοιχεια μου, την υπογραφη μου κ την επιθυμια μου για διακοπη.

κ μου ειπε οτι θα διακοπει σε 30(τριαντα) ημερολογιακες ημερες.

 

χμ... σε ενα χρονο που θα τελειωσω τη θητεια, λιγο δυσκολο να ξαναεπιλεξω tellas.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φιλοι μου δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα 2 μηνες τωρα μπορω να πω οτι εχω χαλαρωση το ιντερνετ ειναι απιστευτα καλο... και download και serfing τελειο!! το τηλ. κανει κατι χαζα αλλα δεν ειναι ενοχλητικο κατι μισαωρα πεφτει και ολα καλα :)

ζητω η Επανασταση ζητω η Τελλας ....:):):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά είμαι αγανακτισμένος με την Τελλάς.

Ποτέ δεν είδα την ταχύτητα που πλήρωνα(σπανίως ξεπερνούσα το 1/3 ) ,

Κανένας υπάλληλος δεν ασχολήθηκε σοβαρά με τα παράπονά μου,απλώς ακούγε υπομονετικά κι έδειχνε συμπάθεια στο πρόβλημα.Πέραν αυτού τίποτα ουσιαστικό.

Δεν τηρούσαν αρχείο με τα παράπονά μου,αφού κάθε φορά σημείωναν "δήθεν" το πρόβλημα,όμως ποτέ ο επόμενος δεν έβρισκε την προηγούμενη σημείωση-αναφορά.Ξαναγινόταν καινούρια μόνο για να το ακούω εγώ να με καθησυχάσουν κι όχι για να το καταγράψουν και να το διερευνήσουν.Προφανώς την ίδια στιγμή πετούσαν την αναφορά στα σκουπίδια.

Στην καλύτερη περίπτωση με παρέπεμπαν στον ΟΤΕ δηλώνοντας άγνοια για τα προβλήματα της ταχύτητάς μου.Κι ο ΟΤΕ φυσικά με έστελνε πίσω στην Τελλάς λέγοντας πως είμαι πελάτης όχι του ΟΤΕ - αλλά της Τελλάς(Είχα και γραμμή και ISP από Τελλάς) κάτι μάλλον σωστό από τον ΟΤΕ, αλλά η Τελλάς το αγνούσε και ξανά με παρέπεμπε στον ΟΤΕ.

Μου υποσχόταν οτι θα δηλώσουν βλάβη γραμμής στον ΟΤΕ αλλά ο ΟΤΕ δεν έλαβε τέτοια δήλωση (απλώς δεν την έκαναν ποτέ)

Όταν ήρθε η ώρα να με διακόψουν,το έκαναν μετά απο 60 ολόκληρες ημέρες.Κι αυτό μετά από πολλά παράπονα ,καταγγελία στην ΕΕΤΤ κι άπειρα λεπτά αναμονής στην Τηλ.Εξ.Πελατών.

Όποιος πιστεύει οτι αυτά έτυχαν μόνο σε μένα ,ας ρωτήσει κι άλλους πελάτες της.

Και μόνο οτι με υποχρέωσε για 60+ ημέρες να έχω απλή PSTN σύνδεση νομίζω λέει πολλά.Κι ακόμη περιμένω να μου ενεργοποιησεί ο επόμενος το Adsl.

Έχω μόνο να πώ Μακριά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια είχα και εγώ με OTENET και ΟΤΕ, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αρνηθείς να τους πληρώσεις με τσαμπουκά
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...