Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εφ'όσον δεν ήταν ενυπόγραφο δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Πιστεύω ότι αναγκαστικά το πληρώνεις. Για παν ενδεχόμενο κάνε και ένα τηλέφωνο στο ΙΝ.ΚΑ για περισσότερες πληροφορίες
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andrikosBO (27 Απρ. 2004 , 11:34)

 

εφ'όσον δεν ήταν ενυπόγραφο δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι. Πιστεύω ότι αναγκαστικά το πληρώνεις. Για παν ενδεχόμενο κάνε και ένα τηλέφωνο στο ΙΝ.ΚΑ για περισσότερες πληροφορίες

 

 

Ναι αλλά κανένας δεν μου είπε οτι χρειάζεται υπογραφή, εγώ που να το ξέρω? τεσπα, μήπως ξέρεις το τήλ του ΙΝ.ΚΑ?

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Η Tellas όταν είναι να σου ενεργοποιήσει την DSL δε σου ζητάει τίποτα.

Ένα τηλέφωνο είναι αρκετό..

Όταν είναι να σου διακόψει τη σύνδεση ζητάει ενυπόγραφο fax..

Ωραία νοοτροπία, χαρακτηριστική δημόσιας εταιρείας..

 

Κατά τα άλλα στο θέμα της ταχύτητας και του help support είναι πολύ καλή και γι'αυτό είμαι και συνδρομητής του Tellas Adsl 5 μήνες τώρα..

Η πολιτική όμως στο θέμα αυτό είναι απαράδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Σε ποση ωρα ενεργοποιειται η τελλας Adsl? Ποιο γρηγορα θα ενεργοποιηθει απο το 13800 ή απο τον Γερμανο?
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε ποση ωρα ενεργοποιειται η τελλας Adsl? Ποιο γρηγορα θα ενεργοποιηθει απο το 13800 ή απο τον Γερμανο?
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από το 13800 η δική μου ενεργοποιήθηκε σε 10 λεπτά :)

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Telika kateliksa tha kano sydnesi stin Tellas. To problima tora einai allo. Stin aitisi poy ekana ston OTE gia adsl 384.. den zitisa na moy baloyn aytoi to modem gia na min pliroso fysika kai to telos egkatastasis.

Stin perioxi omos poy meno ksero kai apo alloys filoys poy exoyn adsl, o OTE toys exei balei to modem ALCATEL giati einai symbato me to kentro toy OTE. Gnorizete poso stoixizei to en logo modem kai to filtro ean ta agoraso apo ton OTE kai poso ean to agoraso apo to emporio (ean yparxoyn bebaia) ?

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ημουνα ΟΤΕνετ και την εγκατεληψα κακην κακως!

 

Εχω ζησει πολλα χρονια εξωτερικο και βρηκα το ολο πακετο της ΤΕΛΛΑΣ πολυ κοντα στις 'ευρυζωνικες' παραστασεις που ειχα στο Λονδινο..Γρηγορη εξυπηρετηση και ενεργοποιηση..καλο-εξηγημενες χρεωσεις ΑΨΟΓΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ & ΤΑΧΥΤΗΤΑ (για την οποια νοιαζονται και πρωτιστως καταναλωτες της εν λογω υπηρεσιας..ας μην γελιομαστε!) , τρελα ανεβοκατεβασματα και εναν παροχεα που ΞΕΡΩ θα με backαρει τακτικα με super επιθετικες τιμες εν συγκρισει με ολους τους υπολοιπους ...

 

ΦΥΣΑΝΕ!!!..ειδικα αν αναλογιστεις την ηλικια και την ωριμοτητα της εν λογω τεχνολογιας στην ελλαδιτσα μας...

 

Ταπεινη μου αποψη..Κατι σε αυτη την χωρα επιτελους κινειται!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Excelsior.12 ( 8 Μάι. 2004 , 14:24)

 

Ημουνα ΟΤΕνετ και την εγκατεληψα κακην κακως!

 

Εχω ζησει πολλα χρονια εξωτερικο και βρηκα το ολο πακετο της ΤΕΛΛΑΣ πολυ κοντα στις 'ευρυζωνικες' παραστασεις που ειχα στο Λονδινο..Γρηγορη εξυπηρετηση και ενεργοποιηση..καλο-εξηγημενες χρεωσεις ΑΨΟΓΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ & ΤΑΧΥΤΗΤΑ (για την οποια νοιαζονται και πρωτιστως καταναλωτες της εν λογω υπηρεσιας..ας μην γελιομαστε!) , τρελα ανεβοκατεβασματα και εναν παροχεα που ΞΕΡΩ θα με backαρει τακτικα με super επιθετικες τιμες εν συγκρισει με ολους τους υπολοιπους ...

 

ΦΥΣΑΝΕ!!!..ειδικα αν αναλογιστεις την ηλικια και την ωριμοτητα της εν λογω τεχνολογιας στην ελλαδιτσα μας...

 

Ταπεινη μου αποψη..Κατι σε αυτη την χωρα επιτελους κινειται!

 

Gia ti sindesh milas ?

Pantos tora stis mikres sindeseis adsl i Tellas den fimizetai kai toso poli gia tis kales tis times :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θα ήθελα μερικές συμβουλές για την ADSL της Tellas που σκέφτομαι να βάλω.

Γίναμε τώρα συνδρομητές της σταθερής τηλεφωνίας TELLAS και θέλω να μάθω περίπου τι μου ταιριάζει για ADSL και το κόστος της ολικής κατάστασης.

Δεν κατεβάζω τρελά Gb απο το ιντερνετ, την ημέρα το πολύ να κατεβάσω πχ ένα επεισόδιο 450 mb. Δεν μπαίνω κάθε ημέρα στο ιντερνετ και όταν μπώ το χρησιμοποιώ για το πολύ 1 - 1,5 ώρα. Σάββατο μπαίνω σπάνια και πιο πολύ το χρησιμοποιώ Κυριακή που μπορεί να φτάσω και τις 2 - 2,5 ώρες. Θα ήθελα να με βοηθήσετε και να μου πείτε πιο πακέτο/ταχύτητα μπορεί να μου ταιριάζει ADSL. Ελπίζω να βγάλατε νόημα γιατί δεν πολυσκαμπάζω απο ADSL έχω μείνει στο ISDN :o

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (19 Μάι. 2004 , 16:18)

 

Δεν κατεβάζω τρελά Gb απο το ιντερνετ, την ημέρα το πολύ να κατεβάσω πχ ένα επεισόδιο 450 mb.

 

Λίγα είνα αυτά με ΙSDN? Ούτε σε 1 μήνα δεν κατεβάζω τόσα! :blink:

 

Ούτε να σκεφτείς για ογκοχρέωση.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα οτι με την ADSL που θέλω να βάλω, το πολύ να κατεβάζω την ημέρα 450 mb και όχι κάθε μέρα κιόλας. Με ISDN για ένα επεισόδιο Charmed 450 mb θέλω 1 μήνα και να είμαι και online 5 ώρες την ημέρα

:cry:

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (19 Μάι. 2004 , 16:40)

 

Εννοούσα οτι με την ADSL που θέλω να βάλω, το πολύ να κατεβάζω την ημέρα 450 mb και όχι κάθε μέρα κιόλας. Με ISDN για ένα επεισόδιο Charmed 450 mb θέλω 1 μήνα και να είμαι και online 5 ώρες την ημέρα

:cry:

 

Koita file,Tora auti ti stigmi mporei na theleis na kaneis auta pou les.molis omws deis,ti mporeis pragmatika na kaneis me adsl kateuthian tha dieurinthoun oi orizontes sou ston tomea auton kai sxetika sintoma tha kaneis tin ipervasi kai tote tha pliroseis polla parapanw an briskesai se ena programma xronoxreosis i ogoxreosis kai den briskesai se kapoio kanoniko to opoio den sou vazei limits.
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR (21 Μάι. 2004 , 03:59)

 

Koita file,Tora auti ti stigmi mporei na theleis na kaneis auta pou les.molis omws deis,ti mporeis pragmatika na kaneis me adsl kateuthian tha dieurinthoun oi orizontes sou ston tomea auton kai sxetika sintoma tha kaneis tin ipervasi kai tote tha pliroseis polla parapanw an briskesai se ena programma xronoxreosis i ogoxreosis kai den briskesai se kapoio kanoniko to opoio den sou vazei limits.

 

 

To ξέρω και πιστεύω πως θα παρασυρθώ και θα κάνω ακριβώς αυτά που είπες...αλλα επειδή έχω και μια τσέπη που πονάει μόνιμα και δεν θέλω να τι παρακάνω, θέλω να μάθω πόσο πάει το μαλλί για απλή χρήση. Βασικά δεν καταλαβαίνω πολύ καλά τους όρους ογκοχρέωση και χρονοχρέωση

Αν είναι λάθος διορθώστε με

ογκοχρέωση: Μπορείς να κατεβάζεις (πχ) τον μήνα 5 GB και να είσαι όση ώρα θέλεις στο net με ένα τάδε ποσό, αλλά μόλις περάσεις τα 5 GB χρεώνεσαι τάδε ευρώ παραπάνω για κάθε MB παραπάνω

χρονοχρέωση: Μπορείς να είσαι (πχ) τον μήνα 20 ώρες στο νετ και να κατεβάζεις όσο θέλεις με ένα τάδε ποσό, αλλά μόλις υπερβείς αυτές τις ώρες, πληρώνεις ένα τάδε ποσό παραπάνω για κάθε λεπτό παραπάνω.

 

Αν είναι λάθος, έχω καραμπερδευτεί :confused: Θέλω απλά να μάθω την τιμή για κάθε εργασία για μια απλή σύνδεση ADSL για μια απλή χρήση, όπως είπα και στο πρώτο μύνημά μου. Δηλαδή τέλη ενεργοποίησης γραμμής, εξοπλισμός, πάγια και ότι άλλο δεν ξέρω....

Pleeeeeeaaaaaaaaseeeeee αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει μια κοπελίτσα που δεν σκαμπάζει απο ADSL :geek:

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (21 Μάι. 2004 , 11:16)

 

To ξέρω και πιστεύω πως θα παρασυρθώ και θα κάνω ακριβώς αυτά που είπες...αλλα επειδή έχω και μια τσέπη που πονάει μόνιμα και δεν θέλω να τι παρακάνω, θέλω να μάθω πόσο πάει το μαλλί για απλή χρήση. Βασικά δεν καταλαβαίνω πολύ καλά τους όρους ογκοχρέωση και χρονοχρέωση

Αν είναι λάθος διορθώστε με

ογκοχρέωση: Μπορείς να κατεβάζεις (πχ) τον μήνα 5 GB και να είσαι όση ώρα θέλεις στο net με ένα τάδε ποσό, αλλά μόλις περάσεις τα 5 GB χρεώνεσαι τάδε ευρώ παραπάνω για κάθε MB παραπάνω

χρονοχρέωση: Μπορείς να είσαι (πχ) τον μήνα 20 ώρες στο νετ και να κατεβάζεις όσο θέλεις με ένα τάδε ποσό, αλλά μόλις υπερβείς αυτές τις ώρες, πληρώνεις ένα τάδε ποσό παραπάνω για κάθε λεπτό παραπάνω.

 

Αν είναι λάθος, έχω καραμπερδευτεί :confused: Θέλω απλά να μάθω την τιμή για κάθε εργασία για μια απλή σύνδεση ADSL για μια απλή χρήση, όπως είπα και στο πρώτο μύνημά μου. Δηλαδή τέλη ενεργοποίησης γραμμής, εξοπλισμός, πάγια και ότι άλλο δεν ξέρω....

Pleeeeeeaaaaaaaaseeeeee αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει μια κοπελίτσα που δεν σκαμπάζει απο ADSL :geek:

 

Loipon o protos logariasmos tha sou erthei akriva.giati tha sou erthoun teli energopoihshs,teli egatastashs,pagio ston ote kai h sindromi stin tellas,opoia kai an dialekseis.

a)se periptosi ogoxreoshs exeis 2gb h 3gb orio ton mina.an ta iperveis xreonesai opws to eipes gia kathe mb parapanw.to orio pou mporoun na se xreosoun autoi oso kai an katevaseis einai nomizw 50 euro!dld den pa na katevaseis esu to mina 1000000gb.autoi tha se xreosoune 50 euro.pali omws auto den aksizei giati to mina me mia normal flat rate adsl sindesi xoris oria plironeis 30 euro ton ena mina!

Kai edw na prosthesw oti 3gb peripou katevazw ti mera!

I xronoxreosh apla se xreonei gia kathe lepto pou eisai mesa!den sou leei exeis tosa lepta,apo kei kai pera se xrewnw.apla sou leeei opws kai mia apli sindesi oti se xrewnei gia kathe lepto pou eisai mesa.

Tora analitika oi times tou ote.

tha doseis 120euro gia modem ntoukou i se 12 atokes doseis.

tha doseis 53 euro gia egatastash

40euro gia energopoihsh

30 euro pagio ston ote.

15 euro proplironeis miso pagio ston ote(dld otan theliseis na kopseis tin adsl den tha pliroseis miso pagio ton teleutaio mina.******es tou ote)

kai osa euro meta theleis gia tin sindesh sou stin Tellas!

px i forthnet thelei 88.15 euro gia 3 mines.I vivodi ena euro ligotero!

i Tellas einai pio akrivi kai i Otenet.

Panw katw autos einai o protos sou logariasmos.na ipologiseis omws oti tha erthoun mazi kai oi kliseis pou kaneis pros internet me tin apli sindesh pou exeis tora.ara tha einai ligaki fouskomenos.

oi epomenoi logariasmoi apla tha exoune mesa ta 30 euro tou ote kai ta euro tis etairias pou tha epilekseis :)

kai an exeis dialeksei na pliroseis to modem se 12 atokes doseis,kathe diminos logariasmos tha periexei kai 20 euro gia to modem.auta einai!elpizw na se fotisa ligo :rolleyes:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR (21 Μάι. 2004 , 15:12)

 

 

oi epomenoi logariasmoi apla tha exoune mesa ta 30 euro tou ote kai ta euro tis etairias pou tha epilekseis :)

 

Ο λογαριασμός ΟΤΕ, δεν θα έχει τα Ευρώ του ISP φυσικά! :) Αυτά έρχονται ξεχωριστά.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

...forthnet xoris modem :D

 

34.99 telos energopiisis adsl grammis ston ote

3x24.99 minieo telos adsl grammis ston ote

74.70 3mini sindesi forthnet 384 dynamic ip sti forthnet

 

OLA XORIS F.P.A. :cry:

pame mia souma? :blink:

217.90 me fpa.

 

 

proeretika mporis na prosthesis k 44,99 xoris fpa dld 53.09 gia telos egatastasis an thes na sou egatastisoun ta simpragkala aloi ;)

dld ola mazi tha bgoun 270.99 euroulakia! xoris to modem e? :D

 

an ta leo lathos diorthoste me osoi exete adsl.

ego thelo na mou kanete mia dieukrinisi. an pliroso telos egatastasis ti tha mou kanoun?tha mou egatastisoun sto pc to modem pou tha prepi na agoraso apo autous(proti dieukrinisi!) i' tha exo pari i' tha mou valoun ta splitter filter k oti alo xriasto mazi me to simmazema ton grammon tou ote spiti? (exo piraksi ligo ta kalodia gia auto!)

mipos o ote ine ipoxreomenos na ftiaksi ta kalodia tsampa apo monos tou?

 

PLZ apantiste mou se auto k elpizo na voithisa k ego!

 

PS: me ti sindesi pou perigrafo iste oli mera online k katevazete oso thelete xoris orio xronou-ogkou. gia tris mines

 

a!k otan thelo na diakopso ti sindesi ti ginete?pote prepi na to po ston ote k sti forthnet gia na mi pliroso extra?

 

sas euxaristo! :D

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη ματιά στις τιμές σωστά φαίνεται να τα λες. Τόσα κοστίζει πάνω κάτω. Η dsl θέλει ένα μικρό αρχικό κεφάλαιο για την αγορά modem και το τέλος ενεργοποιήσης, αλλά αυτά τα παίρνεις μία φορα, δεν τα έχεις κάθε μήνα πάνω στο κεφάλι σου.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος karateo (22 Μάι. 2004 , 13:36)

 

ego thelo na mou kanete mia dieukrinisi. an pliroso telos egatastasis ti tha mou kanoun?tha mou egatastisoun sto pc to modem pou tha prepi na agoraso apo autous(proti dieukrinisi!) i' tha exo pari i' tha mou valoun ta splitter filter k oti alo xriasto mazi me to simmazema ton grammon tou ote spiti? (exo piraksi ligo ta kalodia gia auto!)

mipos o ote ine ipoxreomenos na ftiaksi ta kalodia tsampa apo monos tou?

 

Τι κάνει ο τεχνικός του ΟΤΕ? Συνδέει το splitter στη γραμμή, συνδέει και το τηλε΄φωνο και το modem. Σηκώνει το τηλ "τουτ τουτ" οκ δουλεύει. Συνδέει και το μόντεμ στο σπλίτερ,΄το ανοίγει, συγχρονίζεται το μόντεμ, το συνδέει και με το φορητό του μπαίνει στο νετ (αν δεν βαριέται) , σου λέει "ντάξει, παίζει μια χαρά η dsl" και άντε γεια. Για μένα είναι τζάμπα λεφτά. :o

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! :)

το θέμα είναι οτι έχω αλλάξει τα καλώδια του τηλεφώνου σπίτι μου γιατί είχα κάνει κάτι δικά μου κόλπα και δεν ξέρω αν θα δουλεύει το ADSL. χρειάζεται 4 καλώδια ή τα 2 μόνο?εάν δουλεύει το τηλέφωνο είναι σίγουρο ότι θα δουλεύει και το ADSL?

 

για splitter κλπ ξέρω/μαθαίνω εύκολα να τα συνδέσω :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος karateo (22 Μάι. 2004 , 20:14)

 

ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! :)

το θέμα είναι οτι έχω αλλάξει τα καλώδια του τηλεφώνου σπίτι μου γιατί είχα κάνει κάτι δικά μου κόλπα και δεν ξέρω αν θα δουλεύει το ADSL. χρειάζεται 4 καλώδια ή τα 2 μόνο?εάν δουλεύει το τηλέφωνο είναι σίγουρο ότι θα δουλεύει και το ADSL?

 

για splitter κλπ ξέρω/μαθαίνω εύκολα να τα συνδέσω :D

 

 

Και εγώ είχα κάνει κάτι δικά μου κόλπα :D

Είχα βγάλει τη πρίζα και είχα συνδέσει τα καλώδια κατευθείαν πάνω στο netmod :whistle: Μόλις τα είδε ο τεχνικός μου έκανε κύρηγμα, και καλά απαράδεκτα πράγματα για isdn και τέτοια. Τελικά μου περάσε πρίζα χωρίς να πληρώσω τπτ.

Ναι τα 2 συρματα, που ειναι για φωνή φτάνουν και περισσεύουν και για dsl. Τα ίδια χρησιμοποιούνται. :)

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...