Jump to content

Αντίο Facebook, καλώς ήρθες Meta!


MyPhone Admin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Εδώ και καιρό γνωρίζαμε ότι ο Mark Zuckerberg είχε πάρει την απόφαση να αλλάξει τα… πάντα και τελικά στη σημερινή ανακοίνωση ο γνωστός entrepreneur που με το Facebook άλλαξε το ρου της “digital” ιστορίας αποφάσισε να προχωρήσει σε μια γενναία μετονομασία. Πλέον η Facebook Inc., η εταιρεία η οποία περιλαμβάνει υπό την ομπρέλα της και άλλα κοινωνικά δίκτυα, όπως το Instagram και το What’s App, μετονομάζεται σε Meta, σημαίνοντας ουσιαστικά μια νέα εποχή για τον Zuckerberg.

Όπως χαρακτηριστικά τόνισε ο Mark Zuckerberg, η διασύνδεση ανάμεσα στο brand και στη γνωστή social media πλατφόρμα (στην οποία διατηρούν profile δισεκατομμύρια άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο) δεν μπορεί να προσδιορίσει πλήρως όλες τις δραστηριότητες όχι μόνο που κάνουν τώρα, αλλά και στο μέλλον. Ουσιαστικά με το εν λόγω rebranding, τόσο η social media πλατφόρμα όσο και οι συγγενείς υπηρεσίες και εφαρμογές που το πλαισιώνουν περνούν υπό τη σκέπη της εταιρείας Meta, επικεφαλής της οποίας θα εξακολουθήσει να παραμένει ο Zuckerberg. Όμως για τον Zuckerberg αυτή δεν πρόκειται για μια απλή «αλλαγή ονομασίας», καθώς ουσιαστικά συνδέεται άμεσα με την εξέλιξη και το μέλλον που θέλει να προσδώσει στο μέλλον, προκαλώντας μια μετάβαση από τον κόσμο των social networks σε αυτόν ενός meta-σύμπαντος, στο οποίο κύριο ρόλο στην εμπειρία θα παίζει ένας συνδυασμός ανάμεσα στην Virtual και Augmented reality τεχνολογία. Ήδη το team της Meta έχει παρουσιάσει ένα project που ονομάζεται Horizon Workrooms, το οποίο πρόκειται για τη δυνατότητα διεξαγωγής επαγγελματικών meetings με τη χρήση της VR τεχνολογίας, ενώ πολύ σύντομα αναμένεται να παρουσιαστούν τα Meta Home και Horizon Venues, τα οποία θα επικεντρώνονται περισσότερο στην ψυχαγωγική εμπειρία του χρήστη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η εταιρεία ανακοίνωσε ήδη το πλάνο της για την πρόσληψη 10.000 νέων εργαζομένων στην Ευρώπη, οι οποίοι θα εργαστούν πάνω στην ανάπτυξη του Meta-verse. Η αλλαγή ονόματος βέβαια εξυπηρετεί και έναν ακόμη σκοπό, καθώς ουσιαστικά θέλει να αφαιρέσει από την συλλογική μνήμη τον αρνητικό αντίκτυπο της υπόθεσης των “Facebook papers”. Όπως και να έχει, με το Meta-verse ο Zuckerberg το έχει βάλει στόχο να αλλάξει και πάλι το ρου της digital ιστορίας και των social media… Το εάν θα τα καταφέρει αυτό είναι κάτι που μόνο ο χρόνος θα το δείξει!

back to the Article

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το μέλλον ήρθε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε τι παπατζα σκεφτηκε παλι ο Ζουκενμπεργκ για να κονομησει τωρα που το fb εχει πτωτικη πορεια.

Χωρις να εχω ιδεα τι σχεδιαζει, κατι μου λεει οτι δεν θα παει οπως το υπολογιζουν. Θα δουμε ομως. 

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, EvO_Boss said:

Αντε να δουμε τι παπατζα σκεφτηκε παλι ο Ζουκενμπεργκ για να κονομησει τωρα που το fb εχει πτωτικη πορεια.

Χωρις να εχω ιδεα τι σχεδιαζει, κατι μου λεει οτι δεν θα παει οπως το υπολογιζουν. Θα δουμε ομως. 

Γενικά δεν πέφτεις πολύ μέσα στις εκτιμήσεις σου άρα καλά θα πάει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε ήδη Facebook θα χρειαστεί να κάνουμε πάλι λογαριασμό ή ξαφνικά αντί για Facebook θα δούμε το λογότυπο Meta; Με το Messenger τι θα γίνει; Θα παραμείνει ως έχει;

Υ.Γ. Είδα στο Play Store το Meta App το οποίο γράφει ότι είναι μόνο για τους υπαλλήλους της Meta. Είναι κι αυτό σε μπλε άσπρο. Δεν ξέρω αν είναι αυτό. Δεν μπορώ να το μεταφέρω εδώ!☹️

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οτι θα αλλάξει απλά το logo. Καποιο νομικό κολπάκι παίζει, για να μην ζημιωθεί οικονομικά ο Μάρκος ο Ζουκενμπεργκ μετά τις αποκαλύψεις της υπαλλήλου του (θαρρώ)... 

Του στυλ "οι αποκαλύψεις αφορούν το fb το οποιο δεν υπαρχει πιά" 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς πού το facebook δεν το εχω πλέον ως μέσον δικτύωσης,δηλαδή μηνύματα,γκόμενες και παρακάτω.
Αν δεν με ενδιέφεραν κάποια πράγματά σχετικά με χόμπι μου και αγοραπωλησίες θα χε πάρει πόδι από καιρό.

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το fb meta εχει τα θετικά του και τα αρνητικά του. Καποιοι βρισκουν χαμενους συμμαθητες και φιλους, γνωρίζουν νεους ανθρώπους που εχουν κοινά χόμπι. Καποιοι άλλοι καταστρεφονται. Είναι αναπόφευκτο κομμάτι της ανθρώπινης εξέλιξης. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

πολυ φασαρια για τιποτα ουσιαστικο για τον τελικο χρηστη.

Η μητρικη εταιρεια θα λεγεται πλεον ΜΕΤΑ αντι για facebook. Oπως εκανε η Google και εχει μητρικη την Alphabet

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, mixtri said:

Γενικά δεν πέφτεις πολύ μέσα στις εκτιμήσεις σου άρα καλά θα πάει.

Στο οτι προκειται για παπατζα ειναι σιγουρο οτι θα πεσω μεσα. Τωρα αν θα τα παει καλα απο αποψη χρηστων, ναι θα δειξει. Παντως το fb εδω και καιρο δεν τα παει και πολυ καλα και δεν πιστευω οτι αυτο θ'αλλαξει με ψευτοvr κι ο,τι αλλο θα προσπαθησει να πασαρει ο Ζουκενμπεργκ.

 

Ακομα και το ιδιο το fb μονο πρωτοπορο δεν ηταν. Μια χαρα πλατφορμες κοινωνικης δικτυωσης υπηρχαν και πριν απ'αυτο και μαλιστα πολυ πιο προχωρημενες για την εποχη τους (myspace, hi5 κλπ). Τωρα γιατι το fb ειχε τοσο μεγαλη απηχηση...ισως γιατι τα στοιχεια μας πηγαιναν με τη μια σε υπηρεσιες, εταιρειες και πασης λογης ενδιαφερομενο εν αγνοια μας, γι'αυτο και προωθηθηκε τοσο. 

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Mobileras said:

Το fb meta εχει τα θετικά του και τα αρνητικά του. Καποιοι βρισκουν χαμενους συμμαθητες και φιλους, γνωρίζουν νεους ανθρώπους που εχουν κοινά χόμπι. Καποιοι άλλοι καταστρεφονται. Είναι αναπόφευκτο κομμάτι της ανθρώπινης εξέλιξης. 

Να συμπληρώσω στον συνειρμό σου πως μέσω του Facebook μερικοί έχουν βρει δουλειά. Δε χρυσώνω το χάπι, ορισμένοι πραγματικά υπερβάλλουν στα social αλλά αν τα εκμεταλλευτείς σωστά συμβαίνουν ωραία πράματα.

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2021 at 7:00 ΠΜ, left_ace said:

Να συμπληρώσω στον συνειρμό σου πως μέσω του Facebook μερικοί έχουν βρει δουλειά. Δε χρυσώνω το χάπι, ορισμένοι πραγματικά υπερβάλλουν στα social αλλά αν τα εκμεταλλευτείς σωστά συμβαίνουν ωραία πράματα.

Αυτό δεν αφορά μόνο το Facebook, ισχύει για όλα τα social media πιστεύω. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα και καλό μήνα!
Εαν μπορεί να μου πει κάποιος, γιατί δεν το βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις του Φατσοβιβλιου,
Τι πρέπει να κάνει κάποιος ώστε να μπορούν οι φίλοι του, να γράψουν κάτι στο προφίλ του.
Εμένα πχ μπαίνεις στο προφίλ μου αλλά δεν υπάρχει η μπάρα που λέει "γράψε κάτι στον...". (Και εννοείται από άλλο προφίλ)
Οπως πάλι οταν έβγαζε ειδοποίηση για τα γενέθλια μου , είχε μόνο να μου στείλουν messenger.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, nassosp said:

Καλησπέρα και καλό μήνα!
Εαν μπορεί να μου πει κάποιος, γιατί δεν το βρίσκω πουθενά στις ρυθμίσεις του Φατσοβιβλιου,
Τι πρέπει να κάνει κάποιος ώστε να μπορούν οι φίλοι του, να γράψουν κάτι στο προφίλ του.
Εμένα πχ μπαίνεις στο προφίλ μου αλλά δεν υπάρχει η μπάρα που λέει "γράψε κάτι στον...". (Και εννοείται από άλλο προφίλ)
Οπως πάλι οταν έβγαζε ειδοποίηση για τα γενέθλια μου , είχε μόνο να μου στείλουν messenger.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Αυτό νομίζω εσύ το ρυθμίζεις. Έχω κι εγώ φίλους που έχουν κλειστό τον τοίχο τους και αναγκαστικά τους στέλνεις τις ευχές στο Messenger. Αλλά δεν ξέρω πως γίνεται. Δεν το έκανα ποτέ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκα εδω την απάντηση, στη βοήθεια του Facebook: https://m.facebook.com/help/115469971891543?locale2=el_GR

Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...