Jump to content

iPhone 13 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, Tasos19s said:

Έχουν περάσει οι εποχές του jailbreak και των custom rom

Έχουν φτάσει οι συσκευές σε άψογο επίπεδο και δεν υπάρχει ανάγκη πλέον για mods

Αν κανείς πίσω σε αυτά που έγραψες τότε δεν θα έχεις πρόβλημα σε κάτι άλλο 

Το μόνο θέμα είναι ότι είναι ακριβές συσκευές και έστω για δοκιμή πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα 

 

Custom  Roms  έβαζα για χρόνια και από ένα σημείο και μετά μου είχε γίνει συνήθεια, ένα είδος εξάρτησης. Σίγουρα όχι για βελτιστοποίηση απόδοσης αλλά για γενικότερο πείραγμα (ειδικά εμφάνισης που μου άρεσε πάρα πολύ). Λίγο λίγο όμως γινόταν και πιο δύσκολο. Από την άλλη ήθελα να χρησιμοποιώ λειτουργίες  e-banking στο τηλέφωνο (βοήθησε και ο κορονοϊός) και τις άφησα πίσω μου μια και καλή πέρυσι το Φεβρουάριο. 

Εννοείς να κάνω πίσω σε αυτά που έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα; 

Πάντως για να πω την αλήθεια, μέχρι αρχές Ιουλίου δεν το σκεφτόμουν καν για iPhone.  Αλλά τον Ιούλιο πήγαμε διακοπές στη Σάμο και την Πάτμο. Εκεί πραγματικά έπαθα πλάκα. Ένα 80% με 90% των ξένων τουριστών χρησιμοποιούσαν iPhone (όχι όλοι 13 αλλά 11-13, αν δεν έκανα λάθος). Πραγματικά δεν το περίμενα να είναι τόσο υψηλό το ποσοστό. Και έτσι σιγά σιγά μου μπήκε το μικρόβιο... 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 minute ago, ostvarivanje said:

Custom  Roms  έβαζα για χρόνια και από ένα σημείο και μετά μου είχε γίνει συνήθεια, ένα είδος εξάρτησης. Σίγουρα όχι για βελτιστοποίηση απόδοσης αλλά για γενικότερο πείραγμα (ειδικά εμφάνισης που μου άρεσε πάρα πολύ). Λίγο λίγο όμως γινόταν και πιο δύσκολο. Από την άλλη ήθελα να χρησιμοποιώ λειτουργίες  e-banking στο τηλέφωνο (βοήθησε και ο κορονοϊός) και τις άφησα πίσω μου μια και καλή πέρυσι το Φεβρουάριο. 

Εννοείς να κάνω πίσω σε αυτά που έγραψα στο αρχικό μου μήνυμα; 

Πάντως για να πω την αλήθεια, μέχρι αρχές Ιουλίου δεν το σκεφτόμουν καν για iPhone.  Αλλά τον Ιούλιο πήγαμε διακοπές στη Σάμο και την Πάτμο. Εκεί πραγματικά έπαθα πλάκα. Ένα 80% με 90% των ξένων τουριστών χρησιμοποιούσαν iPhone (όχι όλοι 13 αλλά 11-13, αν δεν έκανα λάθος). Πραγματικά δεν το περίμενα να είναι τόσο υψηλό το ποσοστό. Και έτσι σιγά σιγά μου μπήκε το μικρόβιο... 

Ναι αυτά που έγραψες είναι προβλήματα που θα τα βρεις μπροστά σου 

Αν δεν έχεις θέμα τότε προχώρησε στην αλλαγή 

Ναι οι ξένοι οι περισσότεροι έχουν iPhone γιατί αυτοί που είναι εδώ σαν τουρίστες έχουν και χρήματα 

Δεν είναι όμως όλοι τόσο άνετοι οικονομικά 

πχ εγώ στην Θασο είδα μόνο τζιπ πάνω από 2000cc και μοντέλα το πολύ 5ετιας 

Δεν σημαίνει όμως ότι όλοι οι Ρουμάνοι και πι Βούλγαροι είναι σε αυτό το επίπεδο από οικονομικής άποψης 

Οι φτωχοί πως θα τους δούμε αφού δεν έρχονται γιατί δεν έχουν 

Κατι ανάλογο ισχύει και στην περίπτωση σου που λες είδες όλοι να έχουν iPhone 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ostvarivanje said:

..................

OnePlus 8, μικρές οι διαφορές από το 8 Pro οπότε την εκτιμώ ιδιαίτερα την άποψή σου φίλε μου. Από όλα αυτά που γράφεις, μου είναι ιδιαίτερα σημαντικά κατά πόσο είναι μεγάλο το upgrade στις κάμερες. Γιατί τώρα δε θέλω να πάω σε κάποιο άλλο τηλέφωνο και να έχω το 8Pro ως δεύτερο και οι κάμερες να είναι παραπλήσιες γιατί επειδή ασχολούμαι και με dslr θα ήθελα να υπάρχει βελτίωση και στο κινητό. 

 

.......................

  Reveal hidden contents

 

Δες αυτο  θα σε βοηθησει ( Better camera quality (According to DxOMark rating)

Πηγη https://www.dxomark.com/smartphones/#sort-camera

Screenshot 2022-09-30 at 16.28.25.png

Edited by kwnana

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Από τη προσωπική μου εμπειρία… δεν εμπιστεύομαι καθόλου το ranking που κάνει το dxomark στις μετρήσεις του. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Από τη προσωπική μου εμπειρία… δεν εμπιστεύομαι καθόλου το ranking που κάνει το dxomark στις μετρήσεις του. 

Ναι αυτό ισχύει και τα παραδείγματα είναι πολλά

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Από τη προσωπική μου εμπειρία… δεν εμπιστεύομαι καθόλου το ranking που κάνει το dxomark στις μετρήσεις του. 

Από που πληρώνεται αυτή η σελίδα για να κάνει αυτά που κάνει; 
Αυτο από μόνο του λέει πολλά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, το 13 Pro Max είναι από τα κινητά που έχω κρατήσει περισσότερο και δεν βρίσκω κάτι δελεαστικό σε κάποιον αντικαταστάτη του. Επιδόσεις έχει, αυτονομία έχει, κάμερα έχει. Εκτός από το 14 Pro Max (όπου δεν βλέπω και ιδιαίτερο λόγο για να πάω προς τα εκεί), σας έχει δελεάσει κάποιο άλλο για να αντικαταστήσετε το 13 Pro Max?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tasosathan said:

Μέχρι στιγμής, το 13 Pro Max είναι από τα κινητά που έχω κρατήσει περισσότερο και δεν βρίσκω κάτι δελεαστικό σε κάποιον αντικαταστάτη του. Επιδόσεις έχει, αυτονομία έχει, κάμερα έχει. Εκτός από το 14 Pro Max (όπου δεν βλέπω και ιδιαίτερο λόγο για να πάω προς τα εκεί), σας έχει δελεάσει κάποιο άλλο για να αντικαταστήσετε το 13 Pro Max?

Τι άλλο εκτός από 14 pro max? 
Να είχες κανένα 8 plus να σου λέγαμε, τώρα τι να πούμε; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Tasos19s said:

Τι άλλο εκτός από 14 pro max? 
Να είχες κανένα 8 plus να σου λέγαμε, τώρα τι να πούμε; 

Σωστό και αυτό

Απλά ήθελα να δω αν έχετε στο μυαλό σας κανένα άλλο κινητό που μου διέφυγε

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tasosathan said:

Σωστό και αυτό

Απλά ήθελα να δω αν έχετε στο μυαλό σας κανένα άλλο κινητό που μου διέφυγε

Εννοείς από android μεριά;; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koutsis said:

Εννοείς από android μεριά;; 

Ναι. Ακόμα ο ανταγωνισμός δεν έχει βγάλει κατι ανταγωνιστικό (για εμένα τουλάχιστον)
Είδα το Galaxy S22 Ultra και υστερεί σε μπαταρία (και ίσως το λογισμικό). Δελεαστικό φάνηκε και το Pixel 7 Pro που θα βγει, αλλά αμα είναι σαν το 6 όπου δεν λειτουργεί 5G/Wifi calling/ VoLTE, τότε είναι μεγάλο μείον.
Και είπα να ρωτήσω αν τα μέλη του φόρουμ έχουν κάτι άλλο στο μυαλό τους

Link to comment
Share on other sites

Παίδες νέος κάτοχος 13 pro max και νέος γενικά στο ios,πως θα βάλω ηχογράφηση κλήσεων όταν απαντώ μία κλήση?Το xiaomi που είχα είχε εικονίδιο ηχογράφησης στην οθόνη κλήσης.Δοκίμασα να βάλω κάποια εφαρμογή αλλά ήταν επί πληρωμή και είχε και κακές κριτικές και δεν την κατέβασα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες νέος κάτοχος 13 pro max και νέος γενικά στο ios,πως θα βάλω ηχογράφηση κλήσεων όταν απαντώ μία κλήση?Το xiaomi που είχα είχε εικονίδιο ηχογράφησης στην οθόνη κλήσης.Δοκίμασα να βάλω κάποια εφαρμογή αλλά ήταν επί πληρωμή και είχε και κακές κριτικές και δεν την κατέβασα.

Το ξεχνάς χωρίς jailbreak. Δεν Υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο iOS.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mparotsis said:

Παίδες νέος κάτοχος 13 pro max και νέος γενικά στο ios,πως θα βάλω ηχογράφηση κλήσεων όταν απαντώ μία κλήση?Το xiaomi που είχα είχε εικονίδιο ηχογράφησης στην οθόνη κλήσης.Δοκίμασα να βάλω κάποια εφαρμογή αλλά ήταν επί πληρωμή και είχε και κακές κριτικές και δεν την κατέβασα.

Αυτό ήταν το βασικότερο που μου λείπει από την μετάβαση που έκανα κι εγώ πριν ένα 6μηνο. Επίσης το γεγονός ότι δεν έχει ιστορικό κλήσεων. Κρατάει μόνο τις τελευταίες 100. Α, ούτε ομαδοποίηση των κλήσεων έχει ανά καλούντα. 
 Γενικά εάν έκανες επαγγελματική χρήση του προηγούμενου σου κινητού, θα σου λήψουν κάποια πράγματα. 
 ΑΛΛΑ… θα ερωτευτείς κάποια άλλα, που θα σε οδηγήσει στο να ψιλοξεχάσεις τις οποίες ελλείψεις έχει το 13αρι σου. Δώσε λίγο χρόνο. Και στην τελική εάν δεν την παλεύεις το πουλάς εύκολα. Χθες κιόλας. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το βασικότερο που μου λείπει από την μετάβαση που έκανα κι εγώ πριν ένα 6μηνο. Επίσης το γεγονός ότι δεν έχει ιστορικό κλήσεων. Κρατάει μόνο τις τελευταίες 100. Α, ούτε ομαδοποίηση των κλήσεων έχει ανά καλούντα. 
 Γενικά εάν έκανες επαγγελματική χρήση του προηγούμενου σου κινητού, θα σου λήψουν κάποια πράγματα. 
 ΑΛΛΑ… θα ερωτευτείς κάποια άλλα, που θα σε οδηγήσει στο να ψιλοξεχάσεις τις οποίες ελλείψεις έχει το 13αρι σου. Δώσε λίγο χρόνο. Και στην τελική εάν δεν την παλεύεις το πουλάς εύκολα. Χθες κιόλας. 

Ρε φίλε όπως τα έγραψες είναι,του έκανα επαγγελματική χρήση και έχω ξενερώσει τώρα και με το ιστορικό των κλήσεων και με την ηχογράφηση.Είμαι στο τιμόνι πολλές ώρες και λόγω δουλειάς πρέπει να γράφω συνέχεια τηλεφωνικές παραγγελίες που παίρνω.Με το προηγούμενο κινητό πατούσα την ηχογράφηση και έδινα την παραγγελία μέσω Viber στο λογιστήριο.Τώρα πρέπει να σταματάω κάθε τρεις και λίγο και να κουβαλάω και σημειωματάρια για να γράφω.Μεγάλη ξενέρα λέμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mparotsis said:


Ρε φίλε όπως τα έγραψες είναι,του έκανα επαγγελματική χρήση και έχω ξενερώσει τώρα και με το ιστορικό των κλήσεων και με την ηχογράφηση.Είμαι στο τιμόνι πολλές ώρες και λόγω δουλειάς πρέπει να γράφω συνέχεια τηλεφωνικές παραγγελίες που παίρνω.Με το προηγούμενο κινητό πατούσα την ηχογράφηση και έδινα την παραγγελία μέσω Viber στο λογιστήριο.Τώρα πρέπει να σταματάω κάθε τρεις και λίγο και να κουβαλάω και σημειωματάρια για να γράφω.Μεγάλη ξενέρα λέμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι. Αν σου είναι τόσο απαραίτητη η ηχογράφηση μάλλον πρέπει να ξαναπας στην απέναντι μεριά...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν σου είναι τόσο απαραίτητη η ηχογράφηση μάλλον πρέπει να ξαναπας στην απέναντι μεριά...
Και στο android πλέον δεν υπάρχει η δυνατότητα ηχογράφησης, τουλάχιστον χωρίς πείραγμα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 ώρα πριν, chios said:
2 ώρες πριν, koutsis said:
Ναι. Αν σου είναι τόσο απαραίτητη η ηχογράφηση μάλλον πρέπει να ξαναπας στην απέναντι μεριά...

Και στο android πλέον δεν υπάρχει η δυνατότητα ηχογράφησης, τουλάχιστον χωρίς πείραγμα.

Το θέμα είναι ότι εκεί είναι εφικτό το πείραγμα, ενώ εδώ όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν παίζει καμία εφαρμογή και ας είναι και με πληρωμή αρκεί να κάνω την δουλειά μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mparotsis said:

Δηλαδή δεν παίζει καμία εφαρμογή και ας είναι και με πληρωμή αρκεί να κάνω την δουλειά μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είναι κάτι που απαγορεύεται 

Εφοσον απαγορεύεται η apple ήταν πρώτη που θα το είχε σταματήσει 

Δεν μπορείς να κανείς ηχογράφηση κλήσεων δυστυχώς 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, mparotsis said:

Δηλαδή δεν παίζει καμία εφαρμογή και ας είναι και με πληρωμή αρκεί να κάνω την δουλειά μου;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δυστυχώς το ξεχνάς. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Tasos19s said:

Είναι κάτι που απαγορεύεται 

Εφοσον απαγορεύεται η apple ήταν πρώτη που θα το είχε σταματήσει 

Δεν μπορείς να κανείς ηχογράφηση κλήσεων δυστυχώς 

Βασικά δεν απαγορεύεται παντού. Υπάρχουν αρκετές χώρες όπου επιτρέπεται. Σε αυτές,  στην Android μεριά ,υπάρχει συνήθως προεγκατεστημένη η δυνατότητα ηχογράφησης στον dialer. 
Η Apple δεν κάνει αυτούς τους διαχωρισμούς. Την έκοψε την δυνατότητα γενικά. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν απαγορεύεται παντού. Υπάρχουν αρκετές χώρες όπου επιτρέπεται. Σε αυτές,  στην Android μεριά ,υπάρχει συνήθως προεγκατεστημένη η δυνατότητα ηχογράφησης στον dialer. 
Η Apple δεν κάνει αυτούς τους διαχωρισμούς. Την έκοψε την δυνατότητα γενικά. 

Και εμένα προεγκαταστημένη ήταν,πάντως είναι αστείο να κανείς την δουλειά σου με κινητό της σειράς και να «ματώνεις» για να πάρεις την κορυφή και να ξεχνάς κάτι που το θεωρείς δεδομένο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mparotsis said:


Και εμένα προεγκαταστημένη ήταν,πάντως είναι αστείο να κανείς την δουλειά σου με κινητό της σειράς και να «ματώνεις» για να πάρεις την κορυφή και να ξεχνάς κάτι που το θεωρείς δεδομένοemoji16.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τίποτα δεν είναι δεδομένο όμως στην Apple 

Δεν σημαίνει επειδή μια συσκευή είναι πολύ ακριβή ότι είναι και η καλύτερη για όλους 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το ήξερες πριν το πάρεις δεν ήταν κρυφό, όπως και στο android πλέον δε θα βρεις ηχογράφηση. Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση και να ηταν μόνο αυτό που έκοψαν, τα παλιά καλά κινητά που είχαν τα πάντα τελείωσαν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...