Jump to content

iPhone 13 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κι εγώ σκεφτόμουν αρχικά για το μικρότερο αλλά η διαφορά στην μπαταρια (3095 vs 4352 mAh) με εκανε να το ξανα σκεφτω και να παω στο μεγαλο. μπορει να εχει μικροτερη οθονη το μικρο αρα και μικροτερη καταναλωση αλλα η σχεδον 40% μεγαλυτερη μπαταρια θα κανει  μεγαλη διαφορα

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • Administrators
7 minutes ago, chocbhed_6630 said:

η σχεδον 40% μεγαλυτερη μπαταρια θα κανει  μεγαλη διαφορα

 

Μια διευκρίνηση... η διαφορά μεταξύ των δύο μπαταριών δεν είναι 40% αλλά 28,88%.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, athanaso77 said:

Μια διευκρίνηση... η διαφορά μεταξύ των δύο μπαταριών δεν είναι 40% αλλά 28,88%.

my bad....λαθος υπολογισμος, αλλα και παλι με σχεδον 29% μεγαλυτερη μπαταρια οταν η διαφορα στο μεγεθος στην οθονη δεν ειναι σε αντιστοιχο ποσοστο (ενα 10% το υπολογιζω, correct me if i m wrong) θα κανει αρκετα μεγαλη διαφορα στη αυτονομια.

Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, chocbhed_6630 said:

κι εγώ σκεφτόμουν αρχικά για το μικρότερο αλλά η διαφορά στην μπαταρια (3095 vs 4352 mAh) με εκανε να το ξανα σκεφτω και να παω στο μεγαλο. 

Το θεμα με την μπαταρία ειναι τα 120hz που έχει το 13pro. Εκει θα δείξει τα δόντια της η μπαταρία των 4300 του max.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
49 minutes ago, chocbhed_6630 said:

my bad....λαθος υπολογισμος, αλλα και παλι με σχεδον 29% μεγαλυτερη μπαταρια οταν η διαφορα στο μεγεθος στην οθονη δεν ειναι σε αντιστοιχο ποσοστο (ενα 10% το υπολογιζω, correct me if i m wrong) θα κανει αρκετα μεγαλη διαφορα στη αυτονομια.

Είναι δεδομένη η καλύτερη αυτονομία του Max σε σχέση με το μικρότερο. Ο εκάστοτε αγοραστής, θα πρέπει να ζυγίσει τους δύο παράγοντες, φορητότητα vs αυτονομία για να αποφασίσει ποια συσκευή του ταιριάζει περισσότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
51 minutes ago, CPR said:

Ισχύει ότι θα έχει καθυστέρηση στην παράδοση μόνο το MAX;

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες, η καθυστέρηση έχει να κάνει και με τα δύο Pro μοντέλα.

https://myphone.gr/forum/topic/190340/

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eκανα τη μεταβαση απο Xperia 1 III σε 13 Pro Max. To Sony παραμενει στο συρτατι αφου παραμενει το αγαπημενο μου android so far.
Δε θα κανω καποιο VS αφου ολοι ξερουμε πανω κατω τι παιζει.
1 πραγμα μου εχει κανει τρομερη εντυπωση μετα απο 1,5 ημερα χρησης: η μπαταρια του iPhone.
Δεν υπαρχουν λογια να την περιγραψω την αυτονομια του 13 Pro Max.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, megatr0n said:

Eκανα τη μεταβαση απο Xperia 1 III σε 13 Pro Max. To Sony παραμενει στο συρτατι αφου παραμενει το αγαπημενο μου android so far.
Δε θα κανω καποιο VS αφου ολοι ξερουμε πανω κατω τι παιζει.
1 πραγμα μου εχει κανει τρομερη εντυπωση μετα απο 1,5 ημερα χρησης: η μπαταρια του iPhone.
Δεν υπαρχουν λογια να την περιγραψω την αυτονομια του 13 Pro Max.

Επειδη μας ενδιαφερει αμεσα , προσπαθησε να βρεις λιγα λογια να μας την περιγραψεις!!!

Απο amazon να φανταστω η αφιξη;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο ιντερνετ ως τώρα βλέπω να αναφέρουν 9 και 10ώρες SoT,άρα πιθανώς μιλάμε για 2μέρες χρήσης κινητό.

Επίσης η οθονη των 120hz στην ουσία τον περισσότερο καιρό δουλευει πολύ χαμηλότερα από τα 120 για εξοικονόμιση μπαταριας,εξού και όλος ο ιντερνετικός ντόρος για τα 120hz που δεν είναι τόσο smooth σε σχέση με άλλες συσκευές.

Φυσικά η συνολική αυτονομία της συσκευής σε επίπεδο ναυαρχίδων ειναι αυτό που λεμε class leading.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Nαι απο amazon!
Γενικα για καποιο λογο σε μενα σχεδον παντα οι αυτονομιες των iPhone ηταν ανωτερες απο τις android ναυαρχιδες.
Ειναι παρα πολυ καλη παιδια. Δε νομιζω να μπορεσει να καταφερει κανείς να την τελειωσει μεσα σε μια μερα.
Αντιστοιχη επικη αυτονομια θυμαμαι μονο απο Asus ROG Phone 3.

Εχω πολυ ευαισθητο ματι και καταλαβαινω αμεσως τη διαφορά στο ρυθμο ανανεωσης οθονης, ακομα και αν ειναι π.χ. μεταξυ 90 και 120hz.
Πραγματι, παροτι δηλωνει εως 120hz, ειναι ενα ελιχιστο κλικ λιγοτερο smooth σε σχεση με τα 120hz του Xperia 1 III.
 


 

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό που οι developers θα έχουν τα κατάλληλα programming modules για τα 120hz θα είναι τα πράγματα σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Και το 12 Pro Max με τη 14.1 πριν 8 μήνες έβγαζε διήμερο για την πλάκα του. 10ωρο SOT το είχε στο τσεπάκι. Με τις επόμενες αναβαθμίσεις του iOS έπεσε αισθητά η αυτονομία του.

Όσον αφορά το τέρας που λέγεται 13 Pro Max στο τελευταίο βίντεο του Phonebuff βάρεσε 12.5 ώρες SOT με cpu/gpu intensive usage. Ακόμη και ο τύπος στο βίντεο δε το πιστεύει αυτό που είδε!

Ποτέ μα ποτέ το Android δεν πρόκειται να φθάσει την αυτονομία των iPhones. Το fragmentation του ίδιου του λειτουργικού καθώς και των εφαρμογών είναι τεράστιο. Η δίνει ρέστα όσον αφορά το software optimisation. Όπως και όλες οι εφαρμογές τρέχουν πολύ καλύτερα στο iOS. Είναι το κύριο λειτουργικό που στρέφονται πρώτα οι devs.
Φαντάσου μια μπαταρία π.χ. του S21 Ultra των 5000mah στο iPhone.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Eπισης θα ηθελα να αναφερω οτι το 13 Pro Max ειναι αισθητα βελτιωμενο στο να κραταει περισσοτερες εφαμοργες ανοιχτες στο παρασκηνιο σε σχεση με το 12 Pro Max. Eπειδη και τα 2 εχουν 6 GB RAM, προφανως ειναι θεμα iOS 15 και οχι της νεας συσκευης.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

στο skroutz έχει 2-3 μαγαζιά που στην παράδοση δείχνουν 1-3 ημέρες ενώ σε άλλα 4-10. άντε να υπάρξει διαθέσιμο απόθεμα και από μεγάλα καταστήματα γιατί το ψάχνουμε σαν τρελοί.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι γενικές συζητήσεις περί iPhone μεταφέρθηκαν στο σωστό θέμα... https://myphone.gr/forum/topic/173142/page/51/?tab=comments#comment-6996005

Συνεχίζουμε εκεί τις συζητήσεις και εδώ ας μείνουμε αποκλειστικά στα της συσκευής του τίτλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυφαία χαρακτηριστικά για το iPhone 13 Pro Max είναι η οθόνη 120Hz και η μπαταρία 4352 mAh!!!!

Παραλάβαμε και την νέα θήκη iPhone 13 Pro Max - Apple Silicone Case MagSafe Midnight!

post-21561-0-42935400-1633549059.jpeg

Edited by alcateluser
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο σχεδον 1,5 βδομαδα χρησης, η εμπειρια ειναι αριστη. Κανενα κολλημεα με τα apps που χρησιμοποιω εγω και η μπαταρια συνεχιζει να ειναι απιστευτη.
Περιμενω  να βγει καμια λεπτη θηκη τυπου Pitaka ωστε να μειωθει λιγο ο συνολικος ο ογκος κινητου-θηκης.
Μοναδικο αρνητικο για μενα το μεγαλο βαρος. Για καποιους μπορει να ειναι και το σχετικα μεγαλο παχος, αλλα εμενα δε με νοιαζει.
 

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2021 at 8:28 ΜΜ, bill_viper said:

Σε λίγο καιρό που οι developers θα έχουν τα κατάλληλα programming modules για τα 120hz θα είναι τα πράγματα σε πολύ καλύτερη μοίρα.

Και το 12 Pro Max με τη 14.1 πριν 8 μήνες έβγαζε διήμερο για την πλάκα του. 10ωρο SOT το είχε στο τσεπάκι. Με τις επόμενες αναβαθμίσεις του iOS έπεσε αισθητά η αυτονομία του.

Όσον αφορά το τέρας που λέγεται 13 Pro Max στο τελευταίο βίντεο του Phonebuff βάρεσε 12.5 ώρες SOT με cpu/gpu intensive usage. Ακόμη και ο τύπος στο βίντεο δε το πιστεύει αυτό που είδε!

Ποτέ μα ποτέ το Android δεν πρόκειται να φθάσει την αυτονομία των iPhones. Το fragmentation του ίδιου του λειτουργικού καθώς και των εφαρμογών είναι τεράστιο. Η emoji520.png δίνει ρέστα όσον αφορά το software optimisation. Όπως και όλες οι εφαρμογές τρέχουν πολύ καλύτερα στο iOS. Είναι το κύριο λειτουργικό που στρέφονται πρώτα οι devs.
Φαντάσου μια μπαταρία π.χ. του S21 Ultra των 5000mah στο iPhone.

Σωστά το είπες. Φαντάσου... 

Γιατί μόνο στη φαντασία παραπέμπει, καθώς η συσκευή πλέον είναι θεοβαρη και χοντρή και 4352 (η τεχνολογία υπάρχει για να την έκαναν πιο λεπτή κι ελαφριά με αυτή τη χωρητικότητά μπαταρίας)... 

Κατά τα αλλα εμένα μου έκανε εντύπωση ότι φέτος έδωσαν σοβαρό λευκό στην οθόνη. Είναι απολαυστικό, σε σχέση με τον ίκτερο των 12αριων...

Edited by vgelis
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, vgelis said:

Σωστά το είπες. Φαντάσου... 

Γιατί μόνο στη φαντασία παραπέμπει, καθώς η συσκευή πλέον είναι θεοβαρη και χοντρή και 4352 (η τεχνολογία υπάρχει για να την έκαναν πιο λεπτή κι ελαφριά με αυτή τη χωρητικότητά μπαταρίας)... 

Κατά τα αλλα εμένα μου έκανε εντύπωση ότι φέτος έδωσαν σοβαρό λευκό στην οθόνη. Είναι απολαυστικό, σε σχέση με τον ίκτερο των 12αριων...

Το μεγαλο βαρος (ή πιο σωστα η μεγαλη μαζα) του κινητου δεν οφειλεται στην μπαταρια τοσο, οσο στο ατσαλινο πλαισιο που ειναι πιο βαρυ σε σχεση με τα αλουμινιο του ανταγωνισμου.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι υποψήφιοι αγοραστές, να έχουν στα υπόψη, ότι τόσο το iPhone 13 Pro όσο και το iPhone 13 Pro Max, υποστηρίζουν το ProRes video recording στα 1080p 30 fps για τις συσκευές με 128GB αποθηκευτικό χώρο και μέχρι τα 4K 30 fps για συσκευές από 256GB και πάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγω ρε παιδια θελω να κανω προπαραγγελια για να αντικαταστησω το απλο 12αρι που εχω(μου την εχει βιδωσει αυτη η κιτρινιλα στην οθονη που εχουν ολα τα 12αρια) και με αυτα που ακουω για το βαρος και το παχος δεν μπορω να αποφασισω αν πρεπει να παω στο προ η στο προ μαξ.

Το γεγονος οτι φετος και οι καμερες ειναι ολοιδιες και η μονο διαφορα ειναι η μεγαλυτερη οθονη και μπαταρια  μπερδευουν ακομη περισσοτερο την επιλογη μου.

Απο την μια θα μου αρεσε  κατι μεγαλυτερο απο τις 6,1 που εχει το 12αρι μου, αλλα απο την αλλη ισως οι 6,7 ειναι μεγαλο αλμα και δεν ξερω αν θα με βολεψει θα θα με κουρζει στην καθημερινη χρηση.Η μπαταρια δεν με προβληματιζει καθως με την χρηση μου κανω με το απλο 12αρι που εχω πεφτω για υπνο με μπαταρια 20-30% οποτε και με το pro φανταζομαι η μερα θα βγαινει παλι πανευκολα.Εχουν και μονο 100 ευρω διαφορα και δεν ξερω πιο να παραγγειλω, αν καποιος μπορει να βοηθησει λιγακι να ξεκαθαρισουν λιγο τα πραγματα στο μυαλο μου θα ημουν υποχρεος!

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Pwpwpw said:

Eγω ρε παιδια θελω να κανω προπαραγγελια για να αντικαταστησω το απλο 12αρι που εχω(μου την εχει βιδωσει αυτη η κιτρινιλα στην οθονη που εχουν ολα τα 12αρια) και με αυτα που ακουω για το βαρος και το παχος δεν μπορω να αποφασισω αν πρεπει να παω στο προ η στο προ μαξ.

Το γεγονος οτι φετος και οι καμερες ειναι ολοιδιες και η μονο διαφορα ειναι η μεγαλυτερη οθονη και μπαταρια  μπερδευουν ακομη περισσοτερο την επιλογη μου.

Απο την μια θα μου αρεσε  κατι μεγαλυτερο απο τις 6,1 που εχει το 12αρι μου, αλλα απο την αλλη ισως οι 6,7 ειναι μεγαλο αλμα και δεν ξερω αν θα με βολεψει θα θα με κουρζει στην καθημερινη χρηση.Η μπαταρια δεν με προβληματιζει καθως με την χρηση μου κανω με το απλο 12αρι που εχω πεφτω για υπνο με μπαταρια 20-30% οποτε και με το pro φανταζομαι η μερα θα βγαινει παλι πανευκολα.Εχουν και μονο 100 ευρω διαφορα και δεν ξερω πιο να παραγγειλω, αν καποιος μπορει να βοηθησει λιγακι να ξεκαθαρισουν λιγο τα πραγματα στο μυαλο μου θα ημουν υποχρεος!

Για το μικρο 13 Pro σε κοβω! Εξαλλου φετος εχουν ακριβως το ιδιο hardware σε καμερες το Pro με το Pro Max.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Οι υποψήφιοι αγοραστές, να έχουν στα υπόψη, ότι τόσο το iPhone 13 Pro όσο και το iPhone 13 Pro Max, υποστηρίζουν το ProRes video recording στα 1080p 30 fps για τις συσκευές με 128GB αποθηκευτικό χώρο και μέχρι τα 4K 30 fps για συσκευές από 256GB και πάνω.

Ενω τα 256 φτανουν???

Ουτε για αστειο.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Pwpwpw said:

Eγω ρε παιδια θελω να κανω προπαραγγελια για να αντικαταστησω το απλο 12αρι που εχω(μου την εχει βιδωσει αυτη η κιτρινιλα στην οθονη που εχουν ολα τα 12αρια) και με αυτα που ακουω για το βαρος και το παχος δεν μπορω να αποφασισω αν πρεπει να παω στο προ η στο προ μαξ.

Το γεγονος οτι φετος και οι καμερες ειναι ολοιδιες και η μονο διαφορα ειναι η μεγαλυτερη οθονη και μπαταρια  μπερδευουν ακομη περισσοτερο την επιλογη μου.

Απο την μια θα μου αρεσε  κατι μεγαλυτερο απο τις 6,1 που εχει το 12αρι μου, αλλα απο την αλλη ισως οι 6,7 ειναι μεγαλο αλμα και δεν ξερω αν θα με βολεψει θα θα με κουρζει στην καθημερινη χρηση.Η μπαταρια δεν με προβληματιζει καθως με την χρηση μου κανω με το απλο 12αρι που εχω πεφτω για υπνο με μπαταρια 20-30% οποτε και με το pro φανταζομαι η μερα θα βγαινει παλι πανευκολα.Εχουν και μονο 100 ευρω διαφορα και δεν ξερω πιο να παραγγειλω, αν καποιος μπορει να βοηθησει λιγακι να ξεκαθαρισουν λιγο τα πραγματα στο μυαλο μου θα ημουν υποχρεος!

Αυτό φίλε μου εξαρτάται καθαρά από εσένα. Δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος. Εγώ ας πούμε που θέλω μεγάλη οθόνη δεν το σκέφτομαι καν για τα απλά. Κάποιος άλλος μπορεί  να θέλει μόνο μικρά. Το πίο λογικό είναι να πας σε ένα μαγαζί και να τα πιάσεις από κοντά και τα δύο και να αποφασίσεις.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koutsis said:

Αυτό φίλε μου εξαρτάται καθαρά από εσένα. Δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος. Εγώ ας πούμε που θέλω μεγάλη οθόνη δεν το σκέφτομαι καν για τα απλά. Κάποιος άλλος μπορεί  να θέλει μόνο μικρά. Το πίο λογικό είναι να πας σε ένα μαγαζί και να τα πιάσεις από κοντά και τα δύο και να αποφασίσεις.

Γνωρίζουμε αν έχουν έρθει στα μαγαζιά για να τα δούμε;

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...