Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 minutes ago, nplatis said:

Γνωρίζω μια χαρά: στο τωρινό μου (Xiaomi) είμαι με custom rom από την αρχή 🙂

Όμως δεν γνωρίζω πολλά για Samsung. Στην υποστήριξη στο site βλέπω κάτι μέσω Kies (εκτός από OTA, που, από όσο καταλαβαίνω δεν έρχεται ακόμα σε όλους). Επίσης, αν τυχόν γίνεται χωρίς Kies (Linux...) θα το προτιμούσα ακόμα καλύτερα.

Σε ενα pc βαζεις samsung usb drivers για galaxy a52s.

Μετα κατεβαζεις το τελευταιο  firmware και το  προγραμμα Odin  απο δω --->   https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-a52s/firmware/SM-A528B/EUR/download/A528BXXU1CVC6/1625381/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους, φανατικός αναγνώστης του θέματος και λίγο πριν προχωρήσω στην αγορά του A52s θα ήθελα να ρωτήσω:
1. Ο εικονικός αισθητήρας εγγύτητας λειτουργεί αξιόπιστα;
2. Υποστηρίζει πρωτόκολλο Bluetooth 5.2 η' 5.0;
3. Οι φωτογραφίες του ημέρα και νύχτα και τα βίντεο του ημέρα με άριστα το 10 το βαθμό θα έπαιρναν;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχεις διαβάσει τι έχεις καταλάβει; 
Το κινητό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στα χρήματα αυτά.
Για μένα θα ήταν ιδανικό αν δεν υπήρχε θέμα στο 1, αν και χρησιμοποιώ τις περισσότερες φορές ακουστικά για αυτό και η ερώτηση 2
Στο gsmarena αναφέρεται v. 5.0 ενώ στα χαρακτηριστικά του 778 το 5.2
Το 3 αν το ήξερα δεν θα ρωταγα.
Τις πέρασα τις εξετάσεις;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, elias74gr said:

Το κινητό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στα χρήματα αυτά.
Για μένα θα ήταν ιδανικό αν δεν υπήρχε θέμα στο 1, αν και χρησιμοποιώ τις περισσότερες φορές ακουστικά για αυτό και η ερώτηση 2
Στο gsmarena αναφέρεται v. 5.0 ενώ στα χαρακτηριστικά του 778 το 5.2
Το 3 αν το ήξερα δεν θα ρωταγα.
Τις πέρασα τις εξετάσεις;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το 1 έχει απαντηθεί δεν υπάρχει κανένα θέμα ξέχασε ότι έχεις περάσει με τα xiaomi, έχει Bluetooth 5.0 για φωτογραφίες διαβάζεις ξανά τις τελευταίες σελίδες και είσαι έτοιμος 

Link to comment
Share on other sites

1-->> Οχι

2--->> 5.0

3--->> βαθμος 6 εως 8 αναλογα το περιβαλλον.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, elias74gr said:

Το κινητό είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στα χρήματα αυτά.
Για μένα θα ήταν ιδανικό αν δεν υπήρχε θέμα στο 1, αν και χρησιμοποιώ τις περισσότερες φορές ακουστικά για αυτό και η ερώτηση 2
Στο gsmarena αναφέρεται v. 5.0 ενώ στα χαρακτηριστικά του 778 το 5.2
Το 3 αν το ήξερα δεν θα ρωταγα.
Τις πέρασα τις εξετάσεις;

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λυπάμαι αλλά για μένα δεν τις πέρασες τις εξετάσεις. Έτσι είναι οι φανατικοί αναγνώστες;😂😂

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, elias74gr said:

3. Οι φωτογραφίες του ημέρα και νύχτα και τα βίντεο του ημέρα με άριστα το 10 το βαθμό θα έπαιρναν;

Προσπαθείς να πάρεις αριθμητική απάντηση ενώ στη φωτογραφία τα πράγματα είναι λίγο πιο λογαριθμικά. Θέλω να πω ότι καθώς "διπλασιάζεται" η ποιότητα της κάμερας δεν έχεις απαραίτητα τη "διπλάσια" φωτογραφία. Πιο σωστό θα ήταν να μιλήσουμε σε σχέση με τις εναλλακτικές επιλογές που έχεις στο μυαλό σου.

Βιντεο γενικά είναι πολύ τίμιο αν παίζει 1080p. Αν όμως πας 4k δεν έχεις ηλεκτρονική σταθεροποίηση.

Φωτογραφία, αν εννοείς με τη στοκ κάμερα, είναι μέτρια. Δεν καταλαβαίνεις δηλαδή με τίποτα το ois. Μπορεί δηλαδή η στοκ ενός άλλου κινητού που δεν έχει ois να έχει και καλύτερο αποτέλεσμα. 

Αν όμως κάμερα παίζεις και με gcam, εκεί αλλάζουν ριζικά τα πράγματα. Βελτιώνεται τόσο πολύ που καταφέρνει να συγκριθεί με αρκετά ακριβότερα κινητά. Απλά χάνεις τη βολή της στοκ κάμερας. Βέβαια αν εστιάζεις αποκλειστικά και μόνο στις φωτογραφικές επιδόσεις, τότε υπάρχει και καλύτερη εναλλακτική.

Παντως στα 265 που παίζει κούτα είναι εξαιρετική επιλογή. 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, s_wind said:

Μια χαρα βιντεο εχει και στο 4Κ υπαρχει σταθεροποιηση .

 

spacer.png

spacer.png

Το ότι σου έχει ένα διακόπτη δεν σημαίνει ότι δουλεύει κιόλας. Εκτός αν πιστεύεις πραγματικά ότι δεν ήξερα να ανοίξω ένα διακόπτη 🤔

Link to comment
Share on other sites

Ε μαλλον δεν ηξερες γιατι δεν εχεις προφανως την συσκευη και δεν γνωριζεις οτι εχει σταθεροποιηση 4Κ βιντεο.

Σταθεροποιηση δεν εχει μονο στα 60fps 1080p.

Σε καθε εναλλαγη αναλυσης πατας γραναζι πανω τερμα αριστερα και σου δειχνει εαν ειναι ενεργη εαν υποστηριζει σταθεροποιηση η οχι τοτε θα ειναι σβηστη η επιλογη.

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερα μονο 60fps  στα 1080p δεν εχει και οταν δεν εχει δεν υπαρχει διακοπτης.

spacer.png

 

spacer.png

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Όταν το είχα δεν δούλευε και το λέω με 100% σιγουριά. Τώρα το ότι έχει ένα διακόπτη δεν σημαίνει κάτι. Δες εδώ σχετική συζήτηση στο Reddit.

 

Προσωπικά, τη τελευταία φορά που δοκίμασα δεν δούλευε το eis (το ελέγχεις εύκολα αν κροπαρει όπως στο 1080p). Αν άλλαξε κάτι σε update δεν ξέρω. Δοκιμάστε και βλέπετε. Βγάλτε και με τις δύο αναλύσεις και δείτε αν είναι εξίσου στενά τα κάδρα. 

https://www.reddit.com/r/GalaxyA52/comments/o106jc/video_stabilization_on_4k/?ref=share&ref_source=embed&utm_content=title&utm_medium=post_embed&utm_name=35ac5f0fd6694b5d9a2d3f5fcb52b3ca&utm_source=embedly&utm_term=o106jc

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μα δικαιολογημενος εισαι δεν σε μαλωνει κανενας απλα σε προηγουμενα -παλιοτερα ποστ αναφεραμε μαλλον μονο εγω οτι με το update  σε 4.1 μπηκε και σταθεροποιηση σε 4K.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, s_wind said:

Μα δικαιολογημενος εισαι δεν σε μαλωνει κανενας απλα σε προηγουμενα -παλιοτερα ποστ αναφεραμε μαλλον μονο εγω οτι με το update  σε 4.1 μπηκε και σταθεροποιηση σε 4K.

Δεν το είχα προσέξει αυτό. Νόμιζα ότι είχε μείνει όπως το άφησα. My bad.

Καλή φσση. Αλλαζουν και οι φακοί καθώς τραβας σε 4k ή πολλά ζητάω; 

Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοεις και ultrawide ναι και εκει εχει σε 4Κ σταθεροποιηση και δεξια εαν το πας μεχρι 10Χ.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, s_wind said:

Εαν εννοεις και ultrawide ναι και εκει εχει σε 4Κ σταθεροποιηση και δεξια εαν το πας μεχρι 10Χ.

Εννοώ αν εναλλάσονται οι φακοί κατά την ίδια την λήψη (δηλαδή αν είσαι 1χ και τραβάς σε 4k, μπορείς να ξεζουμαρεις στον ultrawide ή μένεις στο φακό που ξεκίνησες; ).

Anyway, όπως και να χει κάλυψαν μια σημαντική έλλειψη! 

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται κατα την διαρκεια που τραβας αλλαζει και σε ultrawide(αριστερα) και σε 2Χ(δεξια) γυρναει επισης και στην σελφι.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα με το σήμα gps που αντιμετώπιζα. Τελικά δεν ήταν software related όπως στο S22 Ultra

Αντικατάσταση πλακέτας και κεραίας. Ελπίζω να μην πήγε περίπατο η αδιαβροχοποίηση με το άνοιγμα. 

Αν και πολύ ικανοποιημένος με το τηλέφωνο, ξενέρα να παθαίνεις βλάβη στο πρώτο 6μηνο επιστροφής στο brand της Samsung ενώ  4 χρόνια  ''κινεζιές'' Xiaomi να δουλεύουν όλα ρολόι

OMNITECH_002.jpg

Prestigio PAP4500DUO - Vodafone Smart 4 Max - Microsoft Lumia 535 - Honor 4c - Pepsi P1s - Honor 8....
Link to comment
Share on other sites

Διότι πλέον φίλε μου δεν είναι κινεζιές τα Xiaomi. 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση Απριλιος 2022.

Περιλαμβανει 55 επιδιορθωσεις της Google και 33 της Samsung.

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, s_wind said:

Ενημερωση Απριλιος 2022.

Περιλαμβανει 55 επιδιορθωσεις της Google και 33 της Samsung.

spacer.png

 

Μια χαρά και εμείς ακόμα περιμένουμε να πάρουμε την 4.1 χαχαχα. Να ρωτήσω οταν λένε ότι στα κινητά απο κοσμοτε αργεί να έρθει δηλαδή για πόσο διάστημα μιλαμε; 2-3 βδομάδες ή και μήνα; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgeapo34 said:

Μια χαρά και εμείς ακόμα περιμένουμε να πάρουμε την 4.1 χαχαχα. Να ρωτήσω οταν λένε ότι στα κινητά απο κοσμοτε αργεί να έρθει δηλαδή για πόσο διάστημα μιλαμε; 2-3 βδομάδες ή και μήνα; 

Εχεις πατησει χειροκινητα ενημερωση λογισμικου απ τις ρυθμισεις και δεν σου βγαζει τιποτα ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει με odin την Ελληνική EUR. Έχω κάρτα cosmote whatsup. Βλέπω ότι το firmware πλεον COS. Γνωρίζει κάποιος πως έγινε αυτό ή αν γίνεται λόγω κάρτας sim; 

Edited by klgrpls
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_wind said:

Εχεις πατησει χειροκινητα ενημερωση λογισμικου απ τις ρυθμισεις και δεν σου βγαζει τιποτα ?

Ναι πατάω χειροκίνητα 2-3 φορές τη μέρα αλλά τίποτα.. Εντάξει δεν πειράζει αλλά εχω ακούσει καλά λόγια για την 4.1 οτι γίνεται ακόμα πιο σμουθ αλλά και ότι υπάρχει σταθεροποιηση στο 4k οπότε την αναμένω.. Είμαι περίεργος πόση καθυστέρηση έχουν τα κινητά απο κοσμοτε να την λάβουν 

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...