Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

Επίσης το http://www.skyscanner.net/ κάποτε ήταν πολύ καλό. Μετά δεν λειτουργούσε κάποιο διάστημα, τώρα από ότι φαίνεται λειτουργεί και πάλι, αλλά δεν ξέρω τι λέει :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ψαχνε αν θες στο airtickets, δες τι αποτελεσματα σου βγαζει και μετα πηγαινε στο site της εταιριας του εισητηριου που θελεις και κλειστο απο κει...πιο φθηνα.
Link to comment
Share on other sites

ενας κυριουλης την εχει

 

μη το ψαχνεις

φουντο και αυτη , το συζηταει εδω και καιρο

 

κριμα για τους 3500 εργαζομενους που απο Μαιο θα ειναι ανεργοι

 

Κυριουλης ο Ανδριανοπουλος???:p:lol::lol::D:X

Μιλαμε για τον απολυτο αρχοντα της ανακυκλωσης, των καδων και των σκουπιδιων παγκοσμιος! Η εταιρεια του ειναι τεραστεια!

 

Επισης η Athens Airways εχει παρει κι αυτη αγονες αεροπορικες γραμμες.

 

Μην λετε ρε παιδια οτι θελετε!

Link to comment
Share on other sites

ψαχνε αν θες στο airtickets, δες τι αποτελεσματα σου βγαζει και μετα πηγαινε στο site της εταιριας του εισητηριου που θελεις και κλειστο απο κει...πιο φθηνα.

 

Όχι απαραίτητα, αλλά ναι, συμβαίνει.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κυριουλης ο Ανδριανοπουλος???:p:lol::lol::D:X

Μιλαμε για τον απολυτο αρχοντα της ανακυκλωσης, των καδων και των σκουπιδιων παγκοσμιος! Η εταιρεια του ειναι τεραστεια!

 

Επισης η Athens Airways εχει παρει κι αυτη αγονες αεροπορικες γραμμες.

 

Μην λετε ρε παιδια οτι θελετε!

 

και τι να μας λεει η ανακυκλωση?

 

εχει διωξει πολυ προσωπικο και ηδη και αυτος σκεφτεται να την δωσει την εταιρια.

Στην Ελλαδα δεν εχει ψωμι ο κλαδος η δε ξερουν να τις χειριζονται.

 

Ουτε και εγω ξερω τι να υποθεσω ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα...

:X
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια η επιτροπή ανταγωνισμού που είναι; Είναι δυνατόν σε μια αγορά που οι δύο εταιρειες μαζί κατέχουν το 90% της αγοράς να επιτρέπεται μια τέτοια συγχώνευση που θα δημιουργήσει μονοπώλιο στην αγορά;

 

αν δε κάνω λάθος ελέγχουν μαζί το 95%+ των πτήσεων εσωτερικού

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλά νέα, αλλά τα δρομολόγια είναι καθαρά τουριστικά:

 

Ryanair’s Greek routes will operate from Kos, Rhodes and Volos to Milan (Bergamo), from Kos and Volos to Frankfurt (Hahn) and from Rhodes to/from Pisa from May 2010

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μα ολα της τα δρομολογια ειναι τουριστικα. :p

 

Πολύ τουριστικά όμως. :p

 

Εννοώ ότι δεν πετάει από Αθήνα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας πετούσε προς μερικά νησιά ακόμα (βλέπε Λέσβος) κι ίσως και να με βόλευε... αλλά είναι τελείως τουριστικά.. θα συμφωνήσω! Πάντως και η easyjet απ' όσο ξέρω .. έχει αντίστοιχες πτήσεις προς ελληνικούς προορισμούς που τους "ανοίγει" μόνο σε τουριστικές περιόδους ... και βολεύει αρκετούς, ειδικά φοιτητές του εξωτερικού ... Για το δικό μου νησί ξέρω τις γνωστές εταιρίες charter (TUI, Thomas Cook) που έχουν από αεροδρόμια του εξωτερικού (βλέπε Manchester, London Gatwick) πτήσεις μετ' επιστροφής (ναι δυστυχώς το oneway είναι απλησίαστο, ή κάποιες φορές not an option) αλλά μόνο την περίοδο Μάιος - Σεπτέμβριος ...

 

 

και για να γράψω κι εγώ την εμπειρία μιας φίλης μου που περίμενα να με επισκεφτεί εδώ στο uk (Manchester Airport) ..

είχε κλείσει εισιτήρια με Lufthansa, και πετούσε την Τρίτη που πέρασε (τη μέρα της απεργίας) .. ενώ στο site τους έλεγε ότι η πτήση της από Αθήνα προς Μόναχο δεν έχει ακυρωθεί, τελικά μαθαίνουμε μέσα από το in.gr το αντίθετο .. Ξεκινάει τα τηλεφωνήματα αλλά πουθενά απάντηση ..

Για καλή της τύχη, της είχανε στείλει ένα alternative booking με Aegean + Brussels Airlines (μέσω Brussels) κι απλά έμενε να το κάνει confirm ηλεκτρονικά (όπως κι έκανε κι όλα καλά) ..

Είχε μία τσάντα της πλάτης, όμως περιείχε ένα σπρει και φοβήθηκε να το περάσει σαν χειραποσκευή κι έτσι το' δωσε σαν αποσκευή .. όταν βγήκε στις Βρυξέλλες την είδε την τσάντα της να βγαίνει από το αεροσκάφος ... όταν όμως έφτασε στο Manchester η τσάντα δεν εμφανίστηκε ποτέ!!

Έκανε αίτηση αναζήτησης της αποσκευής.. κι αναγκαστικά έφυγε .. (άλλωστε και να καθόταν εκεί η τσάντα δεν θα ερχόταν ποτέ) ενώ της είχανε πει maximum 24 ώρες θα την έχεις .. περνάνε οι 24 ώρες .. και κανένα δείγμα από αυτούς ... στα τηλέφωνα να μην απαντάνε ποτέ, να παίζουμε με τους τηλεφωνητές, να μου αφήνουν μηνύματα, να τους αφήνω μηνύματα, και vice versa ..

Τελικά την τσάντα από Τρίτη μεσημέρι την πήρε Πέμπτη απογευματάκι ... τρελή ταλαιπωρία .. και το να είσαι 2 μέρες χωρίς τα ρούχα σου, τα προσωπικά σου είδη .. οτιδήποτε.. είναι εκνευριστικό ... (να' ναι καλά τα Primark ... την έσωσαν ! :) )

 

Αν και μου είχε τύχει άλλη μια φορά (με αυτή τη φίλη μου πάλι) να καθυστερήσουν μισή μέρα οι αποσκευές μας .. 2 μέρες δεν είχε τύχει ... η αλήθεια βέβαια είναι .. ότι αν μου τύχαινε εμένα αυτό .. λόγω του ότι έχω αγοράσει μια ειδική ασφάλεια για πτήσεις .. θα έπαιρνα κι αποζημίωση για κάθε μέρα χωρίς βαλίτσα!! :)

 

Ωστόσο.. δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω για τέτοια κακή ποιότητα εξυπηρέτησης .. έχω ακούσει και το extreme από Έλληνα φοιτητή στο UK που περίμενε 12 μέρες τις αποσκευές του ... τον γύρο του κόσμου να'χαν κάνει.. πιο γρήγορα θα έφθαναν!!!! χαχαχα!!!

Edited by mariel19

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδια λιγο τα φωτα σας παρακαλω! Κλεισαμε εισητηρια για το καλοκαιρι απο το pamediakopes.gr. Το θεμα ειναι οτι το παιδι που τα εκλεισε εκανε λαθος το ονομα μου. Ωστοσο ειχε ενα link που ελεγε σε περιπτωση λαθους η ακυρωσης να αποστειλουμε mail οπως και καναμε. Σημειωστε οτι το mail το στειλαμε παρασκεη απογευμα και η κρατηση εγινε περιπου μια ωρα πριν. Μπορει να γινει η αλλαγη του ονοματος εκ των υστερων; Το ρωταω γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει λιγακι. Και αν εχει σχεση οι αεροπορικες που θα πεταξουμε ειναι η ολυμπιακη η Delta και η American airlines. Συγνωμη για το μεγαλο post και ευχαριστω προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο τα φωτα σας παρακαλω! Κλεισαμε εισητηρια για το καλοκαιρι απο το pamediakopes.gr. Το θεμα ειναι οτι το παιδι που τα εκλεισε εκανε λαθος το ονομα μου. Ωστοσο ειχε ενα link που ελεγε σε περιπτωση λαθους η ακυρωσης να αποστειλουμε mail οπως και καναμε. Σημειωστε οτι το mail το στειλαμε παρασκεη απογευμα και η κρατηση εγινε περιπου μια ωρα πριν. Μπορει να γινει η αλλαγη του ονοματος εκ των υστερων; Το ρωταω γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω αγχωθει λιγακι. Και αν εχει σχεση οι αεροπορικες που θα πεταξουμε ειναι η ολυμπιακη η Delta και η American airlines. Συγνωμη για το μεγαλο post και ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Για πόσο λάθος μιλάμε; Λ.χ. γράψανε το Κωνσταντίνος Constantinos αντί Konstantinos; Αν η διαφορά είναι μικρή μπορεί και να μην υπάρχει πρόβλημα (αν και οι αμερικανικές εταιρείες είναι μάλλον περίεργες).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αντι για Georgios εγραψε Giorgos. Γνωριζω οτι οι αμερικανικες εταιριες ειναι ιδιαιτερα αυστηρες σε τετοια θεματα. Απλα ρωταω αν μπορει να γινει η αλλαγη του ονοματος. Γιατι στην αρχικη σελιδα του pamediakopes λεει οτι η αλλαγη πιθανον να μην γινει δεκτη, απλα στο mail επιβεβαιωσης της κρατησης λεει οτι σε περιπτωση αλλαγης η λαθους να επικοινωνισουμε με ενα mail. Απλα ρωταω αν μπορει να γινει εν των υστερων η αλλαγη.
Link to comment
Share on other sites

Αντι για Georgios εγραψε Giorgos. Γνωριζω οτι οι αμερικανικες εταιριες ειναι ιδιαιτερα αυστηρες σε τετοια θεματα. Απλα ρωταω αν μπορει να γινει η αλλαγη του ονοματος. Γιατι στην αρχικη σελιδα του pamediakopes λεει οτι η αλλαγη πιθανον να μην γινει δεκτη, απλα στο mail επιβεβαιωσης της κρατησης λεει οτι σε περιπτωση αλλαγης η λαθους να επικοινωνισουμε με ενα mail. Απλα ρωταω αν μπορει να γινει εν των υστερων η αλλαγη.

 

Για κάτι τέτοιο το πιθανότερο είναι πως θα μπορεί να διορθωθεί με κάποιον τρόπο. Εφόσον επικοινώνησες ήδη με αυτούς, περίμενε την απάντηση τους.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι τέτοιο το πιθανότερο είναι πως θα μπορεί να διορθωθεί με κάποιον τρόπο. Εφόσον επικοινώνησες ήδη με αυτούς, περίμενε την απάντηση τους.

 

Παιδιά εμένα μου έτυχε φίλη μου να κλείσει 2 εισιτήρια στο ίδιο όνομα (π.χ. Γιώργος Παπαδόπουλος x 2) και τα παιδιά που ήταν να ταξιδέψουν, εννοείται ότι θα είχαν πρόβλημα .. πήγαν στο Ελ. Βενιζέλος, στα γραφεία της εταιρείας, τους μιλήσανε (στην αρχή ήταν λίγο διστακτική, αλλά με μία απειλή ... στρώσανε :X ) και τους τα αλλάξανε χωρίς δεύτερη κουβέντα & χωρίς κάποια χρέωση extra!!

 

Έφ' όσον έστειλες email έχε λίγη υπομονή .. μέχρι να λάβεις απάντηση...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μου έτυχε φίλη μου να κλείσει 2 εισιτήρια στο ίδιο όνομα (π.χ. Γιώργος Παπαδόπουλος x 2) και τα παιδιά που ήταν να ταξιδέψουν, εννοείται ότι θα είχαν πρόβλημα .. πήγαν στο Ελ. Βενιζέλος, στα γραφεία της εταιρείας, τους μιλήσανε (στην αρχή ήταν λίγο διστακτική, αλλά με μία απειλή ... στρώσανε :X ) και τους τα αλλάξανε χωρίς δεύτερη κουβέντα & χωρίς κάποια χρέωση extra!!

 

Έφ' όσον έστειλες email έχε λίγη υπομονή .. μέχρι να λάβεις απάντηση...

 

Εν τω μεταξύ τώρα που το ξαναδιαβάζω, σε κάποιον ξένο το Georgios eίναι εντελώς διαφορετικό όνομα από το Giorgos, δεν το ξέρουν ότι το ένα βγαίνει από το άλλο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα που πηραμε και τηλεφωνο μας ειπαν οτι εστειλαν στην DELTA Airlines mail ,η οποια θα βγαλει τα εισητηρια, για την αλλαγη του ονοματος. Απαντησαν οτι εγινε η αλλαγη ονοματος και θα ειδοποιηθουν και οι αλλες 2 αεροπορικες με τις οποιες πεταμε. Απλα μας ειπαν οτι επειδη τα ονοματα μας εχουν μπει ηδη στο συστημα κρατησεων το εισητηριο θα γραφει το λαθος ονομα απλα θα υπαρχει σχετικη ειδοποιηση στα check in για την αλλαγη ονοματος.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα που πηραμε και τηλεφωνο μας ειπαν οτι εστειλαν στην DELTA Airlines mail ,η οποια θα βγαλει τα εισητηρια, για την αλλαγη του ονοματος. Απαντησαν οτι εγινε η αλλαγη ονοματος και θα ειδοποιηθουν και οι αλλες 2 αεροπορικες με τις οποιες πεταμε. Απλα μας ειπαν οτι επειδη τα ονοματα μας εχουν μπει ηδη στο συστημα κρατησεων το εισητηριο θα γραφει το λαθος ονομα απλα θα υπαρχει σχετικη ειδοποιηση στα check in για την αλλαγη ονοματος.

 

Εάν υπήρξε επικοινωνία μέσω ηλεκτρονικό ταχυδρομείου, κράτα ένα αντίτυπο για παν ενδεχόμενο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1) οι φοροι αεροδρομιου διαμορφωνονται αναλογως με τις τιμες των εισητηριων ή ειναι κατι φιξ?

 

2) αυτο το κοστος συναλλαγης (10 ή 12 ευρω), υπαρχει καποιος τροπος να μην το πληρωσουμε? πχ να παμε απο τα γραφεια της εκαστοτε εταιρειας?

Link to comment
Share on other sites

1) οι φοροι αεροδρομιου διαμορφωνονται αναλογως με τις τιμες των εισητηριων ή ειναι κατι φιξ?

 

2) αυτο το κοστος συναλλαγης (10 ή 12 ευρω), υπαρχει καποιος τροπος να μην το πληρωσουμε? πχ να παμε απο τα γραφεια της εκαστοτε εταιρειας?

 

1) Είναι ανάλογα με τα αεροδρόμια αναχώρηση και άφιξης και την αεροπορική εταιρεία.

 

2) Συνήθως πληρώνεις κάτι περισσότερο όταν κλείνεις απευθείας από την εταιρεία. Από ηλεκτρονικά sites γλυτώνεις κάποιο πόσο - και πάλι συνήθως.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

1) Οταν κλεινω εισητηρια με 100ε ας πουμε, ο φορος ειναι 90ε.

Οταν κλεινω με 80ε εισητηρια, ο φορος αεροδρομιου ειναι 110ε.

:blink: Τι λογικη εχει αυτο το πραγμα? Τι σχεση εχει το αεροδρομιο με τα εισητηρια που εκοψα?

 

2) Μεσα απο το σαιτ της aegean ας πουμε, λεει κοστος συναλλαγης 10ε.

Αυτο το 10ρικο μπορω να το γλυτωσω αμα παω και κοψω το εισητηριο απο τα γραφεια της εταιρειας αυτης?

Δεν ειναι το ποσο, απλα θελω να ξερω τι γινεται μιας και δεν εχω προηγουμενη εμπειρια.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1) Οταν κλεινω εισητηρια με 100ε ας πουμε, ο φορος ειναι 90ε.

Οταν κλεινω με 80ε εισητηρια, ο φορος αεροδρομιου ειναι 110ε.

:blink: Τι λογικη εχει αυτο το πραγμα? Τι σχεση εχει το αεροδρομιο με τα εισητηρια που εκοψα?

 

2) Μεσα απο το σαιτ της aegean ας πουμε, λεει κοστος συναλλαγης 10ε.

Αυτο το 10ρικο μπορω να το γλυτωσω αμα παω και κοψω το εισητηριο απο τα γραφεια της εταιρειας αυτης?

Δεν ειναι το ποσο, απλα θελω να ξερω τι γινεται μιας και δεν εχω προηγουμενη εμπειρια.

 

Ευχαριστω.

 

1) Οι φόροι είναι ψιλοσταθερό συνήθως ποσό. Σε αυτούς περιλαμβάνονται το κόστος που έχει για την εταιρεία ή χρήση του αεροδρομίου σε τόπο αναχώρησης και σε προορισμό. Από κει και πέρα, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως την ώρα πτήσης, τυχόν συμφωνίες της αερογραμμής με τον αερολιμένα κλπ.

 

2) Κάποιο ποσοστό του ποσού αυτού μπορείς να το γλυτώσεις εάν κλείσεις από άλλο site. Λ.χ., μπορεί το ίδιο εισιτήριο στο AirTickets.gr, να είναι 5 με 6 ευρώ φθηνότερο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά μια ψιλοάσχετη απορία

 

Στην Νέα Υόρκη από Αθήνα μόνο ολυμπιακή και delta airlines πηγαινοέρχονται ή υπάρχουν και άλλες εταιρίες μήπως μπορώ να βρω φθηνότερο εισητήριο?

Αφιερωμένο στους ερωτευμένους του myphone.

I believe i can fly

www.youtube.com/

watch?v=AYq6bdJF4ts

Μαρία είσαι το άλλο μου μισό. :love:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ψιλοάσχετη απορία

 

Στην Νέα Υόρκη από Αθήνα μόνο ολυμπιακή και delta airlines πηγαινοέρχονται ή υπάρχουν και άλλες εταιρίες μήπως μπορώ να βρω φθηνότερο εισητήριο?

 

Μπορείς να κοιτάξεις στο AirTickets.gr. Βάζοντας ημερομηνίες και πόλεις αναχώρησης και άφιξης θα δεις όλους τους δυνατούς συνδυασμούς.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...