Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

Για Βοστώνη - Ουάσινγκτον απλά πάρε ότι είναι πιο φτηνο. Δυστυχώς στην Αμερική στις εσωτερικές πτήσεις τα πάντα χρεώνονται - αν έχεις βαλίτσες εκτός από την χειραποσκευή πληρώνεις, αν θες να δεις βίντεο στην διάρκεια της πτήσεις βάζεις μέσα την κάρτα σου για $7.

 

Oυάσινγκτον DC μένω αλλά την πτήση Ουάσινγκτον - Βοστώνη δεν έτυχε να την κάνω ποτέ.

 

Η Singapore συγκαταλέγεται εδώ και χρόνια στις καλύτερες εταιρείες του κόσμου και έχει βραβευθεί πολλάκις.

 

Επί του πρακτέου; Δυσκολάκι, αλλά έχει κανένας εμπειρίες από εσωτερικές πτήσεις στις ΗΠΑ; Ενδιαφέρομαι για Βοστώνη - Ουάσινγκτον, αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω...

 

Όσες φορές έχω πάρει την πτήση της Ολυμπιακής Νέα Υόρκη - Αθήνα πάντα έβλεπα γραφικές καταστάσεις. Την μια η αεροσυνοδός αποκαλεί τον επιβάτη γαιδούρι (επειδη δεν θελει να αλλάξει θέση να διευκολύνει), την άλλη απειλεί τον επιβάτη επειδή κάνει φασαρία (ο κυβερνήτης έχει και χειροπέδες στο πιλωτήριο...)...

 

Πάντως αμφιβάλω για την ασφάλια της (παλιάς) Ολυμπιακής. Οι τηλεοράσεις δεν δουλεύουν, η καμπίνα βρώμικη, η εσωτερική συντήρηση σε ότι βλέπει ο επιβάτης είναι χάλια και ελπίζουμε μόνο ότι όσα δεν βλέπουμε τουλάχιστον συντηρούνται καλά.

 

Ψήφισα τις Aegean, Ολυμπιακή & Singapore.

Με την πρώτη έχω ταξιδέψει μόνο Θεσ/νίκη-Αθήνα και το αντίστροφο και μου έχει φανεί καλή εταιρία.

Με την Ολυμπιακή μόνο μια φορά πριν πολλά χρόνια Αθήνα-Βαρκελώνη-Αθήνα, ήταν αρκετά καλή.

Με την Singapore ταξίδεψα πρόσφατα Αθήνα-Σινγκαπούρη-Αθήνα. Εξαιρετική. Άψογη εξυπηρέτηση!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η καλή φήμη της Ολυμπιακής αφορά στην μηχανική συντήρηση των αεροσκαφών και δυστυχώς σταματά εκεί.

 

Κατά τα άλλα, δεν είχα ιδέα πως έχει η κατάσταση με τις εσωτερικές πτήσεις στις ΗΠΑ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το θέμα μετονομάζεται σε «Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες», για να στεγάσει συζητήσεις και απορίες γύρω από όλες τις αεροπορικές εταιρείες.

 

Υπενθυμίζω ότι υπάρχουν ξεχωριστά θέματα για τη νέα Ολυμπιακή και την Easyjet.

 

Ευχαριστώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου ηρθαν καμποσα eimail απο την aegean και οτι εχω κερδισει 1000 ποντους-μιλια και σε καθε ατομο που στελνω κερδιζω 100 πονοτυς..ειναι οντως αληθεια ή ειναι τα κλασσικα email?να αρχισω να τα στελνω ή τσαμπα κοπος??
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθαν καμποσα eimail απο την aegean και οτι εχω κερδισει 1000 ποντους-μιλια και σε καθε ατομο που στελνω κερδιζω 100 πονοτυς..ειναι οντως αληθεια ή ειναι τα κλασσικα email?να αρχισω να τα στελνω ή τσαμπα κοπος??

Αλήθεια είναι αλλά πρέπει να κάνεις λογαριασμό για να βάλεις τα μίλια σου μέσα.Είναι μέχρι κάποια ημερομηνία,μην περιμένεις να μαζέψεις πολλά.Τα πολλά μαζεύονται μόνο από αγορές από καταστήματα που είναι στο πρόγραμμα bonus σύμφωνα με το οποίο για κάθε ευρώ παίρνεις 4 bonus αν το κατάστημα είναι στο πρόγραμμα.Αν δεν είναι στο πρόγραμμα τότε η αντιστοιχία είναι 1 προς 1.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω λογαριασμο και εως τωρα μαζεψα 4500 μιλια με ανωτατο οριο τα 6000 μιλια.μια χαρα ειναι η προσφορα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο διαγωνισμός ισχύει μέχρι 19/1

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια χρεωση ετσι?

 

καμια, απλα στελνεις το μηνυμα στα μειλ φιλων σου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια,αυτό λέγεται spam...

 

δεν ξερω αν εχει παει και σε ασχετους με την aegean χρηστες. εγω εχω ταξιδεψει πολλες φορες και εχω δωσει πολλες φορες το μειλ μου στην φορμα κρατησης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως ειμαι εντελως ασχετος με την aegean αλλα ωταξει..εννοω με την καρτα αυτη με τα μιλα,υπαρχει συνδρομη..οχι ε?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως ειμαι εντελως ασχετος με την aegean αλλα ωταξει..εννοω με την καρτα αυτη με τα μιλα,υπαρχει συνδρομη..οχι ε?

 

η aegean bonus visa δεν εχει συνδρομη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οι βασικοί μέτοχοι των εταιριών AEGEAN και OLYMPIC AIR συμφώνησαν σήμερα την συγχώνευση των δραστηριοτήτων των δύο εταιρειών, ώστε η νέα εταιρεία να είναι εισηγμένη στο Χρηματιστήριο Αθηνών, ενώ και οι εταιρείες OLYMPIC HANDLING και OLYMPIC ENGINEERING θα καταστούν κατά 100% θυγατρικές του νέου σχήματος.

 

Η νέα εταιρεία που θα προκύψει από τη συγχώνευση θα χρησιμοποιεί το όνομα και τα σήματα της OLYMPIC AIR μετά από το απαραίτητο μεταβατικό χρονικό διάστημα αλλαγών και προσαρμογής όπου θα χρησιμοποιούνται παράλληλα το όνομα και τα σήματα της AEGEAN.

 

πηγή: kathimerini.gr

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τη παιζει σε αυτη^^^ την ιστορια?πως και τους ηρθε για συγχώνευση?κριμα..παει ο ανταγωνισμος..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τη παιζει σε αυτη^^^ την ιστορια?πως και τους ηρθε για συγχώνευση?κριμα..παει ο ανταγωνισμος..

 

Ο ...ανταγωνισμός, εξάλειψε τον ανταγωνισμό. Δεδομένα: πρόκειται για δύο σχεδόν ισάξιες εταιρείες, με σχεδόν ίδια δρομολογία (εξωτερικού), ίδιο αριθμό αεροσκαφών και παρόμοιο αριθμό επιβάτων.

 

Επιπλέον πρόκειται για δύο εδραιωμένες εταιρείες, η μεν Aegean λόγω ορθών χειρισμών, η δε Olympic λόγω MIG και ιστορίας.

 

Ο ανταγωνισμός μεταξύ τους θα τις δυσκόλευε στον ανταγωνισμό με τις ξένες αεροπορικές εταιρείες. Οπότε αποφάσισαν να προχωρήσουν μαζί.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

πριν κατι μηνες ο βγενοπουλος βγηκε και εκραζε το κρατος+υπα/υπεξ γιατι εδωσε τις περισσοτερες χρηματοδοτουμενες ακριτικες πτησεις +πτηση στην κων/πολη στην aegean και οτι αναγκασαν μονο την ολυμπιακη να εχει υπαλληλους σε ΟΛΑ τα αεροδρομια σε αντιθεση με την aegean..

ε μαλλον ειδε οτι δεν βγαινει μονος του..

Να δω πως θα την παλεψει η athens airways(ξερει κανεις ποιος την εχει?)

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

ενας κυριουλης την εχει

 

μη το ψαχνεις

φουντο και αυτη , το συζηταει εδω και καιρο

 

κριμα για τους 3500 εργαζομενους που απο Μαιο θα ειναι ανεργοι

:X
Link to comment
Share on other sites

πριν κατι μηνες ο βγενοπουλος βγηκε και εκραζε το κρατος+υπα/υπεξ γιατι εδωσε τις περισσοτερες χρηματοδοτουμενες ακριτικες πτησεις +πτηση στην κων/πολη στην aegean και οτι αναγκασαν μονο την ολυμπιακη να εχει υπαλληλους σε ΟΛΑ τα αεροδρομια σε αντιθεση με την aegean..

ε μαλλον ειδε οτι δεν βγαινει μονος του..

Να δω πως θα την παλεψει η athens airways(ξερει κανεις ποιος την εχει?)

 

Αυτά ήταν πριν κάτι μήνες. Το τώρα είναι το θέμα. ;)

 

ενας κυριουλης την εχει

 

μη το ψαχνεις

φουντο και αυτη , το συζηταει εδω και καιρο

 

κριμα για τους 3500 εργαζομενους που απο Μαιο θα ειναι ανεργοι

 

Εκτός κι αν συνενωθούν με την Olympic. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δυστύχώς πάει ο ανταγωνισμός και στις αεροπορικές εταιρείς... Κρίμα είχα φτάσει σε σημεία να μπορείς να ταξιδέψεις με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές τόσο σε ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, τις προάλλες ειχα πάει θεσ/νικη με 50ευρώ μετ΄επιστροφής. Βλέπω να επιστρέφουμε στις παλιές κακές εποχές που ένα εαεροπορικό εισιτήριο κόστιζε μια περιουσία. Αλήθεια η επιτροπή ανταγωνισμού που είναι; Είναι δυνατόν σε μια αγορά που οι δύο εταιρειες μαζί κατέχουν το 90% της αγοράς να επιτρέπεται μια τέτοια συγχώνευση που θα δημιουργήσει μονοπώλιο στην αγορά;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δυστύχώς πάει ο ανταγωνισμός και στις αεροπορικές εταιρείς... Κρίμα είχα φτάσει σε σημεία να μπορείς να ταξιδέψεις με ιδιαίτερα χαμηλές τιμές τόσο σε ελλάδα όσο και στο εξωτερικό, τις προάλλες ειχα πάει θεσ/νικη με 50ευρώ μετ΄επιστροφής. Βλέπω να επιστρέφουμε στις παλιές κακές εποχές που ένα εαεροπορικό εισιτήριο κόστιζε μια περιουσία. Αλήθεια η επιτροπή ανταγωνισμού που είναι; Είναι δυνατόν σε μια αγορά που οι δύο εταιρειες μαζί κατέχουν το 90% της αγοράς να επιτρέπεται μια τέτοια συγχώνευση που θα δημιουργήσει μονοπώλιο στην αγορά;

 

Όπως λένε και οι ίδιοι, δεν θα είναι η Ελλάδα η μοναδική χώρα με μία αεροπορική εταιρεία. Το ίδιο συμβαίνει και στην Πορτογαλία, ενώ στην Κύπρο οι Cyprus Airways «λύνουν και δένουν». Μόνο σε Αγγλία και Αθήνα από τους κύριους προορισμούς μπορείς να πας με άλλες εταιρείες.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ταξιδεψει μεχρι τωρα εξωτερικο με αεροπλανο κ σκεφτομαι να το κανω σε κανα διμηνο. Εκεινες οι προσφορες που εκανε η Ολυμπιακη κ η aegean με 1 ευρω τελειωσαν? εχετε να προτεινετε καποιο αξιοπιστο λινκ για να βρω τα πιο φτηνα εισητηρια possible?
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ταξιδεψει μεχρι τωρα εξωτερικο με αεροπλανο κ σκεφτομαι να το κανω σε κανα διμηνο. Εκεινες οι προσφορες που εκανε η Ολυμπιακη κ η aegean με 1 ευρω τελειωσαν? εχετε να προτεινετε καποιο αξιοπιστο λινκ για να βρω τα πιο φτηνα εισητηρια possible?

 

το airtickets.gr ειναι απο τα καλυτερα σαιτ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...