Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το Kaspersky και ξαφνικά μια μέρα μου βγάζει μύνημα το οποίο λέει

 

"File contains virus. You are advised to terminate the download. Virus (modification): Heur.Trojan.Generic. File: http://update.dna.bittorent.com/btdna.exe"

 

Και από κάτω μου έχει τα κλασικά Allow ή Deny.

 

Εννοείτε οτι έκανα Deny και μετά σκάναρα όλο το pc. Βρήκε μόνο ένα "κακό¨αρχείο το οποίο και εξαφάνισε. Αλλά κάθε φορά που ανοίγω το pc βγαίνει συνέχεια αυτό το μύνημα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος και να μου τι να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

False alarm

http://forum.kaspersky.com/index.php?showtopic=82864

 

Στην επομενη αναβαθμιση θα το φτιαξουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορεί ας βοηθήσει....

 

Εχω τα συμπτώματα των worms τυπου sasser blaster και τα συναφή

Τα antivirus, spyware και λοιπα δεν βρίσκουν τιποτα. Ολα τα patch απο microsoft δεν τρεχουν γιατι εχω λεει νοεοτερο service pack.

Εν τω μεταξυ ο υπολογιστης κανει restart 3 στις 4 φορες που τον ανοιγω με το γνωστο μυνημα που μετραει αντίστριφα.

Εχω ψαξει ολο το forum αλλα ολα τα σχετικα ποστ ειναι του 2003, 2004 και οι λυσεις δεν βοηθάνε.

Αντιστοιχο προβημα μου χε παρουσιαστει και παλιοτερα αλλα εξαφανιστηκε μονο του μετα απο συνεχομενα restart και νομιζα ότι το ξεφορτωθηκα.

Εχω παρατηρησει ότι εμαφνιζεται σιγουρα μετα απο εγκατασταση automatic update.

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Οποιος μπορεί ας βοηθήσει....

 

Εχω τα συμπτώματα των worms τυπου sasser blaster και τα συναφή

Τα antivirus, spyware και λοιπα δεν βρίσκουν τιποτα. Ολα τα patch απο microsoft δεν τρεχουν γιατι εχω λεει νοεοτερο service pack.

Εν τω μεταξυ ο υπολογιστης κανει restart 3 στις 4 φορες που τον ανοιγω με το γνωστο μυνημα που μετραει αντίστριφα.

Εχω ψαξει ολο το forum αλλα ολα τα σχετικα ποστ ειναι του 2003, 2004 και οι λυσεις δεν βοηθάνε.

Αντιστοιχο προβημα μου χε παρουσιαστει και παλιοτερα αλλα εξαφανιστηκε μονο του μετα απο συνεχομενα restart και νομιζα ότι το ξεφορτωθηκα.

Εχω παρατηρησει ότι εμαφνιζεται σιγουρα μετα απο εγκατασταση automatic update.

Απενεργοποιησε το system restore και τρεξε ενα καλο antivirus

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε το system restore και τρεξε ενα καλο antivirus

 

Το χω κανει κι αυτο....

 

Σε σημειο που αρχιζω να πιστευω ότι δεν εχω ιο αλλα το PC παιζει μαζι μου :rocket:

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξαφνικα πριν λιγες μερες το Nod μου εβγαλε ενα μνμ για καποιο ιο.Πατησα να το βαλει σε καραντινα αλλα καθε ~1 λεπτο μου εβγαζε το ιδιο μηνυμα.Ο ιος ειναι καποιο αρχειο .exe το οποιο συμφονα με το nod εχει εγκτατασταθει στο 2ο partition τοθ σκληρου(D:/nalac.exe).Οταν παταω για να ανοιξω το 2ο partition με ρωταει με ποιο προγραμμα να το ανοιξει...:wacko:Μπηκα απο μια αλλη συντομευση που ειχα μεσα στο σκληρο και βρηκα ενα αρχειο autorun.info στο path που βρισκει τον ιο το nod.Το διεγραψα αρκετες φορες αλλα δεν γινεται τπτ.Επισης το nod δεν κανει τπτ...Τι μπορω να κανω??

 

EDIT:Αυτα εχει μεσα το .info

[autorun]
open=nalak.exe
shellexecute=nalak.exe
shell=open
shell\explore=E&xplore
shell\explore\command=nalak.exe
shell\find=S&earch...
shell\find\command=nalak.exe
shell\open=&Open
shell\open\command=nalak.exe

iphone 3G & Nokia N82 owner
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα πριν λιγες μερες το Nod μου εβγαλε ενα μνμ για καποιο ιο.Πατησα να το βαλει σε καραντινα αλλα καθε ~1 λεπτο μου εβγαζε το ιδιο μηνυμα.Ο ιος ειναι καποιο αρχειο .exe το οποιο συμφονα με το nod εχει εγκτατασταθει στο 2ο partition τοθ σκληρου(D:/nalac.exe).Οταν παταω για να ανοιξω το 2ο partition με ρωταει με ποιο προγραμμα να το ανοιξει...:wacko:Μπηκα απο μια αλλη συντομευση που ειχα μεσα στο σκληρο και βρηκα ενα αρχειο autorun.info στο path που βρισκει τον ιο το nod.Το διεγραψα αρκετες φορες αλλα δεν γινεται τπτ.Επισης το nod δεν κανει τπτ...Τι μπορω να κανω??

 

EDIT:Αυτα εχει μεσα το .info

[autorun]
open=nalak.exe
shellexecute=nalak.exe
shell=open
shell\explore=E&xplore
shell\explore\command=nalak.exe
shell\find=S&earch...
shell\find\command=nalak.exe
shell\open=&Open
shell\open\command=nalak.exe

Υπαρχει ενα προγραμμα για τους δισκους που δεν ανοιγουν,αν βεβαια εχει ο δισκος Ιο.

το προγραμμα ειναι Flash_Disinfector.επισης θα σου ελεγα να τρεξεις και το Hijackthis.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο καιρο και μετα απο μια επαναφορα συστηματος εμφανιστηκε το avast στο κεντρο ασφαλειας το οποιο και ειχα απεγκατατησει αναφεροντας μαλιστα οτι λειτουργει κανονικα.δεν εχω αλλο αντιικο.πηγα στα προγραμματα και δυνατοτητες για απεγκατασταση του και δεν εμφανιζεται πουθενα,μετα πηγα αρχεια εφαρμογων να δω αν υπαρχει κατι εκει αλλα τιποτα.τελος πηγα να εγκατεστησω το avast κανονικα το οποιο δεν εγκατασταθηκε αλλα μου εβγαλε φακελο του στα αρχεια εφραρμογων που δεν με αφηνει να μπω μεσα.μου βγαζει "απαγορευεται η προσβαση"Μπορει καποιος να με βοηθησει?:O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για την προστασία του Η/Υ μου έχω το Norton Internet Security (NIS), αλλά αν και είναι αρκετά αξιόπιστο είναι πολύ "βαρύ" σαν πρόγραμμα και ο Η/Υ ψιλοσέρνεται.

Μιας και τελειώνει η περίοδος χρήσης του NIS, σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο άλλο πρόγραμμα σίγουρα αξιόπιστο αλλά πολύ "ελαφρύτερο". Είναι καλύτερα να προτιμήσω κάποιο πακέτο προστασίας τύπου NIS ή να πάρω άλλο πρόγραμμα για ιούς και άλλο για spywares, trojans κ.λ.π. ; Ποιό/ποιά προγράμματα προτείνετε ;

 

Υ.Γ. Τον Η/Υ τον χρησιμοποιώ πάρα πολύ για περιήγηση στο internet και θέλω προστασία από τα πάντα..!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για την προστασία του Η/Υ μου έχω το Norton Internet Security (NIS), αλλά αν και είναι αρκετά αξιόπιστο είναι πολύ "βαρύ" σαν πρόγραμμα και ο Η/Υ ψιλοσέρνεται.

Μιας και τελειώνει η περίοδος χρήσης του NIS, σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο άλλο πρόγραμμα σίγουρα αξιόπιστο αλλά πολύ "ελαφρύτερο". Είναι καλύτερα να προτιμήσω κάποιο πακέτο προστασίας τύπου NIS ή να πάρω άλλο πρόγραμμα για ιούς και άλλο για spywares, trojans κ.λ.π. ; Ποιό/ποιά προγράμματα προτείνετε ;

 

Υ.Γ. Τον Η/Υ τον χρησιμοποιώ πάρα πολύ για περιήγηση στο internet και θέλω προστασία από τα πάντα..!

Sto desktop εχω το KIS. To χρησιμοποιω εδω και 3 χρονια και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. Τελευταια δοκιμασα στο laptop to Esset Internet Security, και δειχνει πολυ καλο και ελαφρυ. Αυτα τα 2 σου προτεινω ως ολοκληρωμενα πακετα.

Link to comment
Share on other sites

εχω κολλησει ιο...μου εχει βγαλει το wallpaper κ μου βαλει warning spyware detected on your computer..επισης κατω δεξια που ειναι η ωρα μου λεει virus alert..

θελω να αποφυγω το format

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω κολλησει ιο...μου εχει βγαλει το wallpaper κ μου βαλει warning spyware detected on your computer..επισης κατω δεξια που ειναι η ωρα μου λεει virus alert..

θελω να αποφυγω το format

 

 

Μα όλο και περισσότεροι τον κολλάνε αυτόν τον ιό :blink:

 

Είναι ο ίδιος που εγκαθιστά και ένα πρόγραμμα τάχα μου δήθεν antivirus 2009;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Μα όλο και περισσότεροι τον κολλάνε αυτόν τον ιό :blink:

 

Είναι ο ίδιος που εγκαθιστά και ένα πρόγραμμα τάχα μου δήθεν antivirus 2009;

πως το αφαιρω μπορεις να μου πεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως το αφαιρω μπορεις να μου πεις?

 

Σίγουρα κάποιος θα σου προτείνει κάποιο πρόγραμμα. Αλλά 2 γνωστοί μου που το κόλλησαν, πήγαν το pc για φορμάτ...

 

Προσέχτε που μπαίνετε βρε :p

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά...Μαλλον πως απευθυνομαι στο γνωστο forum...Εχω στο pc μου το avg(free edition) και το ad-aware..ειναι αρκετα για να μην κολλησω ιους?εδω και αρκετες μερες ( ενω κατεβαζω ολα τα update των Windows )αρχισε να κολλαει ο explorer και να ανοιγει τουλαχιστον 20 παραθυρα απο μονο του το pc...Με scan κατι βρηκε το AVG και απο κει και μετα δεν το ξαναεπαθα...Χρειαζεται να εγκαταστησω τιποτα επιπλεον για spam-trojan kai worms?ευχαριστω πολυ

''At this moment,there are 6 billion,people in the world.Some are running scared.Some are coming home.Some tell lies to make it through the day.Other are just not facing the truth.Some are evil man,at war with good.And some are good,struggling with evil.Six billion people in the world.6 billion souls..And sometimes...

all you need is ONE...''

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωωω

''At this moment,there are 6 billion,people in the world.Some are running scared.Some are coming home.Some tell lies to make it through the day.Other are just not facing the truth.Some are evil man,at war with good.And some are good,struggling with evil.Six billion people in the world.6 billion souls..And sometimes...

all you need is ONE...''

Link to comment
Share on other sites

πως το αφαιρω μπορεις να μου πεις?

 

Μπες σε αυτή την σελίδα και κανε οτι λέει /Σίγουρα θα τον βγάλεις :) Το πρόγραμμα λέγεται SDFIX (o ιος δεν θα σε αφήσει να μπεις σε καμιά σελίδα που ασχολείται με ιούς (πολύ έξυπνο ),για αυτό πρέπει να το κατεβάσεις με άλλον υπολογιστή )

http://forums.techguy.org/malware-removal-hijackthis-logs/624922-infected-vbs-malware-gen-win32.html

Μην διαβάσεις αυτό το μήνυμα περίεργε γάτε :nagger:
Link to comment
Share on other sites

Ιος στο msn:

ειναι site ΠΟΥ ΛΕΕΙ: hmm:S

και εγω ειδα youtube στην αρχη και μπηκα!! μετα καταλαβα οτι ηταν ιος, και το στελνω κι εγω σε ολους!!

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ιος στο msn:

ειναι site ΠΟΥ ΛΕΕΙ: hmm:S

και εγω ειδα youtube στην αρχη και μπηκα!! μετα κατάλαβα οτι ηταν ιος, και το στελνω κι εγω σε ολους!!

 

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΩΞΩ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ!!!

 

To στέλνεις για να κολλήσουμε και εμείς με ιούς ? Καλό:devil: :spider::w00t:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αγοραστε ενα καλο προγραμμα σε οτι αφορα την ασφαλεια του pc και βαλτε σπασμενα οτι αλλο θελετε παντα προσεκτικα.εχω παρει ενα panta internet security και ειμαι μια χαρα ενω παλια εβαζα σπασμενα και μονο δουλεια δεν κανανε :)
Link to comment
Share on other sites

Χτες χωρίς να έχω στείλει κανένα mail μου ήρθε ένα MAILER-DAEMON@yahoo.com.

Μα λέω πως γίνεται? Αφού εγώ δεν έστειλα.

Μάλλον έχω ιό που έχει στείλει σε όλα τα contacts μου, mail, που έχει σαν subject Hi friends...

 

Πάλι format θα κάνω? Ουφ!

Γνωρίζει κανείς κάτι?

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χτες χωρίς να έχω στείλει κανένα mail μου ήρθε ένα MAILER-DAEMON@yahoo.com.

Μα λέω πως γίνεται? Αφού εγώ δεν έστειλα.

Μάλλον έχω ιό που έχει στείλει σε όλα τα contacts μου, mail, που έχει σαν subject Hi friends...

 

Πάλι format θα κάνω? Ουφ!

Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

τι προγραμμα εχειs?:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...