Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σιγα ρε μην σου πουμε και το τηλ. μας σε δημοσιο thread... Καλυτερα μεσω PM!

 

Καλα ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ δεν σου ειπα να το πεις σε δημοσιο θρεντ :X :mad:

 

 

Το τηλ σας θα πρεπει να ειναι easymobile UK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγω δεν εχω easymobile αλλα ουτε και ξερω κανεναν που εχει!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω! Απλα ειχα λαβει μερος σε ενα διαγωνισμο και κερδισα 10 λιρες χρονο ομιλιας, το μονο που πρεπει να κανω ειναι να τους πω το νουμερο "μου" με email.
Link to comment
Share on other sites

0.78€/λεπτό χρεώνει η Orange τις κλήσεις προς Ελλάδα στα καρτοκινητά της.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

0.78€/λεπτό χρεώνει η Orange τις κλήσεις προς Ελλάδα στα καρτοκινητά της.

 

Ναι μου το επιβεβαιωσε και ο ιδιοκτητης του κινητου :D

 

Τελικα http://www.gsm2world.com με 0,29Ευρω/λεπτο :)

Link to comment
Share on other sites

kserei kaneis an mporw stin iapwnia na xrisimopoiisw 3band kinito i einai teleiws alla ta dyktia ekei?kai kserei mipws kapoios an yparxoun prepaid kartes??kati allo...ta til stin idia etairia einai dwrean opws stin ameriki??
Link to comment
Share on other sites

Στην Ιαπωνία μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε κινητό τρίτης γενιάς από την Ελλάδα στο δίκτυο της Vodafone Ιαπωνίας καθώς και στο δίκτυο της NTT DoCoMo (στο οποίο όμως δεν υποστηρίζονται όλες οι ελληνικές συσκευές 3G).

 

Prepaid κάρτες υπάρχουν αλλά είναι πολύ δύσκολο να πάρεις μόνο την κάρτα και να την χρησιμοποιήσεις με το ελληνικό σου 3G κινητό... Εκτός των άλλων χρειάζεσαι δήλωση ταυτότητας και επίσης τα καρτοκινητά στην Ιαπωνία πωλούνται πακέτο με συσκευή, αν και υπάρχουν αρκετά φθηνά πακέτα με συσκευές PDC κινητά τα οποία όμως μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο στην Ιαπωνία...

 

Για βραχυπρόθεσμη διαμονή καλύτερη λύση λοιπόν είναι το roaming με ένα 3G κινητό από τη Vodafone Ελλάδας στη Vodafone Ιαπωνίας, με χρήση του προγράμματος vodafone passport το οποίο προσφέρει χρεώσεις ίδιες με αυτές στην Ελλάδα συν ένα Ευρώ ανά κλήση.

 

Σχετικά με τις κλήσεις, υπάρχουν πολλά και διάφορα προγράμματα με πολύ χρόνο ομιλίας (όχι όμως και με απεριόριστες κλήσεις όπως στις ΗΠΑ) για συνδρομητές συμβολαίου. Αλλά για έναν ξένο είναι πολύ δύσκολο να κάνει σύνδεση συμβολαίου στην Ιαπωνία...

Link to comment
Share on other sites

se euxaristw poly gia tin amesi apantisi sou!!tha paw gia peripou deka meres,opote den paizei to symvolaio.den exoun katholou diktyo GSM?eytyxws exw ena samsung z105 tis kakias wras...ena kartokinito me syskei,poso ftino mporei na einai?oi xrewseis twn paketwn ekei einai opws stin ellada?an nai,den nomizw na aksizei na parw ena tetoio paketo,e?
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω να σου προτείνω το vodafone passport. Στην τελική, πάρε ένα πακέτο καρτοκινητού vodafone από την Ελλάδα!

 

Αυτό σου το λέω επειδή φαντάζομαι ότι τις 10 ημέρες που θα μείνεις θα κάνεις της περισσότερες κλήσεις σου προς την Ελλάδα. Το vodafone passport λοιπόν θα σου έρθει πολύ φθηνότερο από ο,τιδήποτε άλλο για κλήσεις προς την Ελλάδα.

 

Πάρε λοιπόν το Ζ105 και ένα καρτοκινητό vodafone και θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά και με τον φθηνότερο τρόπο!

 

Δεν αξίζει να μπλέκεις με ιαπωνικά καρτοκινητά που και την ζωή θα σου κάνουν δύσκολη (εκτός αν μιλάς ιαπωνικά και προτίθεσαι να περάσεις κάποιες ώρες στο κατάστημα για την αγορά του καρτοκινητού και την ταυτοποίηση της ταυτότητάς σου και μετά άλλες τόσες ώρες για να δουλέψεις το κινητό με το ιαπωνικό μενού) και πιο ακριβά θα σου έρθει για κλήσεις προς την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την εντύπωση πως η ntl: σταμάτησε το donload limit για τις 1Mbit, 2Mbit

http://www.home.ntl.com/icat/broadband

 

Φαντάζομαι να ισχύει και για παλιούς χρήστες...

Link to comment
Share on other sites

Οχι πως ειχε εφαρμοστει και ποτε... ωστοσο για τα 10Mbit εξακολουθουν να "εχουν" 75Gigabytes. Σωστα φανταζεσαι.

 

Τελευταια ψιλο-σερνομαι βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έχω 10Mbit δήλαδή και έχω 1 :lol:

Επιτέλους! DC++ συνέχεια ανοιχτο...:D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω στην Ιταλία (Ρώμη)για ενα τετραήμερο αν και πήρα τιμές απο την κοσμοτέ θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος (αν ξέρει) τι με συμφέρει με τα εκεί δίκτυα και τις τιμές τους.

Συγκεκριμένα απο τις τιμές που μου έδωσε η κοσμοτέ για το εταιρικό μου πακέτο συμφέρουν τα εξής

Για κλήσεις πρός Ελλάδα συμφέρει να τις κάνω με ΤΙΜ (0,62/min+10%+ΦΠΑ 19%)

Για κλήσεις προς το εσωτερικό συμφέρει να τις κάνω με voda (0.52/min+ΦΠΑ19%)

Τα sms είναι ποιό φτηνα στην voda με 0,1157€

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το ξέρουν, η Κοσμοτέ, έχει ΚΑΙ στην ρουμανία δικτυο...

Λοιπόν...

Δείτε χρεώσεις στην ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΗ... €0,05/sms....

 

http://www.cosmote.ro/en/pricelist.aspx?style=styles&ns=-10000&cid=17397

 

... Και εδώ τους τυρανάνε λές και κάνουν κακό που τους εμπιστεύονται τα χρηματα τους οι ανθρωποι.... Τι να πεις...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote έχει δίκτυα σε τέσσερις χώρες εκτός Ελλάδος:

Ρουμανία: Cosmote Romania

Βουλγαρία: Globul

Αλβανία: AMC

και ΠΓΔΜ: Cosmofon

 

Επίσης στον ΟΤΕ ανήκει η Armentel (και το αντίστοιχο δίκτυο GSM της Αρμενίας) καθώς και ένα μεγάλο ποσοστό (περίπου 40%) στην Telekom Srbija στην Σερβία που διαθέτει και δίκτυο κινητής.

 

Επίσης, όπως ξανασυζητηθεί σε αυτό το φόρουμ παλαιότερα, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές Ελλάδας-Ρουμανίας και ακόμα και αν συγκρίνουμε λαμβάνοντας υπόψιν το βιοτικό επίπεδο κάθε χώρας, τότε οι χρεώσεις στη Ρουμανία είναι ίδιες αν όχι ακριβότερες από αυτές της Ελλάδας...

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δέν το σκεφτηκα ετσι! Σωστος ο gmmour...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
στα sms να ξέρεις ότι θα προστεθεί και η κλασική ελληνική χρέωση προς ελληνικό ή ξένο νούμερο, ανάλογα που στέλνεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω απο φιλους που εχουν ταξιδεψει στο εξωτερικο η χρηση του κινητου περα απο τις χρεωσεις που εχει οταν γινονται κλησεις εχει και αλλες χρεωσεις και συγκεκριμενα καθε φορα που συνδεεται το κινητο με το τοπικο δικτυο ανεξαρτητα αν γινονται ή οχι κλησεις απο αυτο.

 

με το δεδομενο οτι μεθαυριο παρασκευη πεταω για mexico υπαρχει κανεις φιλος να με ενημερωσει για το τι θα πρεπει να γνωριζω ωστε να μην βρεθω προ δυσαρεστης εκπληξεως οταν θα λαβω τον επομενο λογαριασμο;;

 

 

η λυση του να μην το παρω καθολου μαζι μου αν και δελεαστικη μαλλον απορριπτεται λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων:worry:

Link to comment
Share on other sites

απο οσο γνωριζω απο φιλους που εχουν ταξιδεψει στο εξωτερικο η χρηση του κινητου περα απο τις χρεωσεις που εχει οταν γινονται κλησεις εχει και αλλες χρεωσεις και συγκεκριμενα καθε φορα που συνδεεται το κινητο με το τοπικο δικτυο ανεξαρτητα αν γινονται ή οχι κλησεις απο αυτο.

 

με το δεδομενο οτι μεθαυριο παρασκευη πεταω για mexico υπαρχει κανεις φιλος να με ενημερωσει για το τι θα πρεπει να γνωριζω ωστε να μην βρεθω προ δυσαρεστης εκπληξεως οταν θα λαβω τον επομενο λογαριασμο;;

 

 

η λυση του να μην το παρω καθολου μαζι μου αν και δελεαστικη μαλλον απορριπτεται λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων:worry:

Δεν υπάρχει καμία χρέωση μόνο και μόνο επειδή το κινητό συνδέεται.

Χρεώνεσαι μόνο τις εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις και τα μηνύματα που στέλνεις.

Πρέπει να προσέξεις τι κινητό έχεις, και συγκεκριμένα αν είναι triband. Αν δεν είναι triband δε θα δουλέψει στο Μεξικό, γιατί τα 2 GSM δίκτυα εκεί δουλεύουν στα 1900Mhz, οπότε τα dualband δεν κάνουν. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να βρεις triband κινητό (quadband δε χρειάζεσαι, εκτός αν πας και ΗΠΑ).

Τέλος αν θες να γλιτώσεις κάποια χρήματα επικοινώνησε με την εταιρία σου και ρώτα τους από τα δύο δίκτυα στο Mεξικό ποιο χρεώνει φθηνότερα το roaming.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

 

εχω ηδη κανει την ερευνα μου και υπαρχει μονο ενα δικτυο σε συνεργασια περιαγωγης με την κοσμοτε που εχω[Telves- Radiomovil depsa] οποτε δεν υπαρχουν εναλλακτικες αλλες λυσεις.

 

οι χρεωσεις ειναι 3.5 ευρω +φπα/λπτ για εξερχομενες προς Ελλαδα

60λπτ +φπα/λπτ για εισερχομενες απο Ελλαδα

1 ευρω+φπα/λπτ για εξερχομενες στο τοπικο δικτυο

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω ενα ταξιδι στην Αμερικη και θα κατσω κανα μηνα.Ποια εταιρεια εχει τις χαμηλοτερες χρεωσεις?Εχει κανεις στο προσφατο παρελθον ψαξει το συγκεκριμενο θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε να μου προτεινετε και καμια τηλεκαρτα για να παιρνω Ελλαδα ακομα καλυτερα.Εχω διαβασει τα Threads που εχουν ηδη γραφει αλλα ψαχνω για φρεσκιες πληροφοριες.
Link to comment
Share on other sites

1. Πρέπει οπωσδήποτε το κινητό που θα έχεις να είναι triband, και αν είναι και quadband ακόμα καλύτερα, γιατί ένα απλό dualband δεν πρόκειται να δουλέψει πουθενά.

Όσο για τις χρεώσεις, πρέπει να επικοινωνήσεις με το cc της εταιρίας σου για να μάθεις ποιά εταιρία έχει τα φθηνότερα τέλη περιαγωγής.

Αν πάντως έχεις triband συσκευή δε θα έχεις και πολλές επιλογές (σίγουρα πάντως υπάρχει η T-Mobile στις μεγάλες πόλεις).

 

2. Η φθηνότερη κάρτα για να παίρνεις Ελλάδα (αλλά μόνο Ελλάδα) από το εξωτερικό είναι με διαφορά η Χρονοκάρτα του ΟΤΕ, αλλά δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις από όλες τις χώρες. Την έχω χρησιμοποιήσει από Γαλλία και Γερμανία και δουλεύει μια χαρά, αλλά στην Ιταλία τα χριστούγεννα δε δούλεψε, παρόλο που υπάρχει στη λίστα (το είπα στον ΟΤΕ και είπε ότι υπήρχε πρόβλημα).

Το βράδυ που θα πάω σπίτι θα κοιτάξω αυτήν που έχω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από ΗΠΑ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...