Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά η χρονοκάρτα δουλεύει και από τις ΗΠΑ για να καλέσεις Ελλάδα.

Αν την αγοράσεις θα βρεις τον αριθμό που πρέπει να καλέσεις για να συνδεθείς από εκεί.

Συμβουλή: πάρε μια των 3€, έτσι ώστε αν υπάρχει πρόβλημα (όπως αυτό που είχα εγώ στην Ιταλία) να μη χάσεις πολλά λεφτά. Αν δεις ότι δουλεύει ζήτα από κάποιον στην Ελλάδα να σου αγοράσει κι άλλες και να σου στείλει τον κωδικό της.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ θα έλεγα, δεν γράφεσαι στο voipbuster με 10 ευρώ για να κάνεις δωρεάν και απεριόριστα τηλέφωνα στην Ελλάδα? Το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα μικρόφωνο-ακουστικό και μια αξιοπρεπή σύνδεση internet, που σίγουρα θα βρεις εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η χρονοκάρτα δουλεύει και από τις ΗΠΑ για να καλέσεις Ελλάδα.

Αν την αγοράσεις θα βρεις τον αριθμό που πρέπει να καλέσεις για να συνδεθείς από εκεί.

Συμβουλή: πάρε μια των 3€, έτσι ώστε αν υπάρχει πρόβλημα (όπως αυτό που είχα εγώ στην Ιταλία) να μη χάσεις πολλά λεφτά. Αν δεις ότι δουλεύει ζήτα από κάποιον στην Ελλάδα να σου αγοράσει κι άλλες και να σου στείλει τον κωδικό της.

 

Ποια ειναι η χρεωση αν καλεις απο Γαλλια προς Ελλαδα? Σε αυτο το pdf λεει τις χρεωσεις http://www.oteshop.gr/telecards.pdf αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο. Νομιζω οτι χρεωνει 0.15/30" +ΦΠΑ. Σωστα νομιζω?

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote έχει δίκτυα σε τέσσερις χώρες εκτός Ελλάδος:

Ρουμανία: Cosmote Romania

Βουλγαρία: Globul

Αλβανία: AMC

και ΠΓΔΜ: Cosmofon

 

Επίσης στον ΟΤΕ ανήκει η Armentel (και το αντίστοιχο δίκτυο GSM της Αρμενίας) καθώς και ένα μεγάλο ποσοστό (περίπου 40%) στην Telekom Srbija στην Σερβία που διαθέτει και δίκτυο κινητής.

 

Επίσης, όπως ξανασυζητηθεί σε αυτό το φόρουμ παλαιότερα, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές Ελλάδας-Ρουμανίας και ακόμα και αν συγκρίνουμε λαμβάνοντας υπόψιν το βιοτικό επίπεδο κάθε χώρας, τότε οι χρεώσεις στη Ρουμανία είναι ίδιες αν όχι ακριβότερες από αυτές της Ελλάδας...

 

Καλησπέρα.

Δηλαδή για να καταλάβω καλά τι λέτε, οι τιμές στην Ρουμανία είναι πιο φτηνές απο την Ελλάδα ή πιο ακριβές? και νομίζετε ότι παίζει ρόλο το βιωτικό επίπεδο της χώρας για τις τιμές, όποιες και να είναι αυτές ή η αισχοκέρδια των εταιρειών?

Εγώ έχω παράδειγμα την Αλβανία. Μονοπώλιο Vodafone - AMC (Cosmote). Tι νομίζετε ότι γίνετε? μισό ευρώ το λεπτό!!!! καλά ακούσατε μισό ευρώ. Και σα να μην έφτανε αυτό, ζητάνε χρηματική εγγύση για να πάρεις το νούμερο (άντε και το τρώμε αυτό), και βέβαια ούτε κουβέντα για συσκευή και πακέτα με δωρεάν ώρες και τα γνωστά που ξέρουμε. Αντιθέτως μάλιστα θέλουν και 20 ευρώ πάγιο!!!!!!!! Με σχεδόν καμία από τις υπηρεσίες που παρέχουν και οι δύο στην γειτονική Ελλάδα. Τι μου λέτε? Αν αυτό δεν είναι ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ τότε τι είναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε την απαντηση μου σε αυτο ;)....http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=97683

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η χρεωση αν καλεις απο Γαλλια προς Ελλαδα? Σε αυτο το pdf λεει τις χρεωσεις http://www.oteshop.gr/telecards.pdf αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο. Νομιζω οτι χρεωνει 0.15/30" +ΦΠΑ. Σωστα νομιζω?

 

Oχι δυστυχως δε νομίζεις σωστά. Καλά θα ήταν αλλα δεν ισχύει. Ετσι όπως τα έχουν γράψει βέβαια λογικό είναι να μπερδευτεί κανείς.

 

Ριξε μια ματιά στη σελίδα 5 στον πίνακα 2. Εκεί τα ξεκαθαρίζει (κάπως)

Link to comment
Share on other sites

Oχι δυστυχως δε νομίζεις σωστά. Καλά θα ήταν αλλα δεν ισχύει. Ετσι όπως τα έχουν γράψει βέβαια λογικό είναι να μπερδευτεί κανείς.

 

Ριξε μια ματιά στη σελίδα 5 στον πίνακα 2. Εκεί τα ξεκαθαρίζει (κάπως)

 

A μαλιστα, περιπου 0.5 Ευρω/λεπτο δηλαδη :rolleyes: :worry: :X

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκτός από την εναλλακτική του vodafone passport ποιό δίκτυο λέτε να προτιμήσω για roaming ή αγορά καρτοκινητού;
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από Voda Ισπανίας;;; Τότε, για καρτοκινητό ΑΜΕΝΑ, με κλειστά μάτια, λόγω χρεώσεων στην καρτοκινητή και Movistar (Telefonica - ισαπανικός ΟΤΕ) λόγω σήματος...

Ελπίζω να βοήθησα.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι.

 

Συγγνώμη που βάζω το θέμα σε αυτή την κατηγορία αλλά νομίζω πως δεν εμπίπτει στις υπόλοιπες.

 

Θα'θελα να σας ρωτήσω εαν υποστηρίζονται με οποιονδήποτε τρόπο οι εξής υπηρεσίες:

 

α) Εκτροπή μηνυμάτων και

β) Φραγή μηνυμάτων, όχι συγκεκριμένου τύπου (π.χ. εισερχόμενα) αλλά από συγκεκριμένο αποστολέα.

 

Έχω επικοινωνήσει με τις γνωστές εταιρίες παροχής κινητής και όλοι μου είπαν οτι δε γίνεται, αλλά έχω ακούσει από άλλες πηγές πως κάποια δίκτυα μπορεί να υποστηρίζουν αυτές τις λειτουργίες και θα ήθελα να το διασταυρώσω.

http://serve.dynasig.net/3800.gif

DynaSig: Dynamic Forum Signature

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AnINffected, αναφέρεσαι στις ελληνικές εταιρείες και στις υπηρεσίες που παρέχουν, ή σε εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο εξωτερικό;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Στις ελληνικές αναφερόμουν, αλλά είμαι περίεργος για την απάντηση σου, υπάρχουν εταιρίες εξωτερικού που παρέχουν τέτοιες λειτουργίες;Σ'ευχαριστώ.

http://serve.dynasig.net/3800.gif

DynaSig: Dynamic Forum Signature

Link to comment
Share on other sites

[παντως απο προσωπικη εμπειρια το κυπριακο δικτυο ειναι πολυ καλυτερο απο τα ελληνικα σε θεμα κάλυψης..οπου κ να πηγα στο νησι ειχα παντα σημα 5...

 

Einai pou den eisoun me Areeba :lol:

Link to comment
Share on other sites

Einai pou den eisoun me Areeba :lol:

ne an itan me areeba tha eixe pio ligi kalipsi logo tis ilikias tis eterias. exallou i cyta ofeilei roaming stin areeba ara dn iparxei provlima mexri na kalipsi olokliro to nisi i areeba

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

ti ilikias?

einai ninni akomaaa... einai ninni akomaaa

pantws i cyta mprosta tis einai patsogria(varia ilikiomeni :p )

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

pantws i cyta mprosta tis einai patsogria(varia ilikiomeni :p )

 

to thread tis eurovision einai allou. pigene allou na peis gia tin Vissi:lol:

Link to comment
Share on other sites

to thread tis eurovision einai allou. pigene allou na peis gia tin Vissi:lol:

 

kalo :p . isxeii k gia tin vissi.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Menw stin Ameriki kai skopevw na paw stin Italia gia ena mina kai meta na erthw Ellada. Epeidh eimai asxetos me ta ellinika duktia.. mipws kserei kaneis na mou pei an valw pre-paid karta TIM stin Italia tha doulevei meta stin ellada? Exw to SonyEricsson S710a.

Euxaristw paidia

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλως όρισες στο myphone. Εύχομαι καλή διαμονή :)

Λοιπόν.. απ' οτι είδα η συσκευή σου μπορεί να λειτουργήσει στην Ευρώπη (Network GSM 850 / GSM 1800 / GSM 1900) αλλά καλό θα ήταν να το επιβεβαιώσεις και με τον mobile operator σου.

 

Επίσης πρέπει να βεβαιωθείς οτι η TIM δουλέυει στα 1800 MHz, διότι όπως ξέρεις στην Ευρώπη τα δίκτυα λειτουργουν στα 900 & 1800 MHz, ενώ στις ΗΠΑ στα 850 & 1900 MHz. Έχω την εντύπωση οτι η ΤΙΜ στην Ελλάδα "εκπέμπει" στα 900. Οι εν Ελλάδι φίλοι ας με επιβεβαιώσουν ή με διαψέυσουν.

Τώρα απο κει και πέρα η κάρτα της ΤΙΜ Ιταλίας μπορεί να χρηδσιμοποιηθεί στην Ελλάδα, τόσο με την ΤΙΜ, όσο και με τις άλλες εταιρείες.

Ελπίζω να βοήθησα

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα η cosmote δουλεύει στα 1800 οπότε εφόσον η Τιμ Ιταλίας έχει Roaming cosmote θα δουλεύει και Ελλάδα. Τσέκαρε το με ΤΙΜ Ιταλίας αν δουλεύει η κάρτα τους εδώ.
Link to comment
Share on other sites

stin ellada pleon kai oi 3 einai dual band 900-1800. i voda kai tim 1800 exoun kirios se poleis enw i cote exei pliris kapipsi me 1800 alla kai me egsm900. afta kserw. efoson to kinito sou einai 1800 band den exeis kanena provlima file na to xrisimopoieis me cote.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...