Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.

Θα ηθελα εαν ξερει κανεις να μου πει επειδη εχω σκοπο να παραγγειλω μεσω ebay απο Honk kong ενα κινητο.

Η τιμη του ειναι γυρω στα 350 ευρω.

Θα υπαρξη προβλημα εκτελωνισμου εδω?(δασμους κτλ?) και εαν ναι ποσο περιπου θα κοστολογηθει σε αυτο το ποσο?

Επισης υπαρχη τροπος να γλυτωσω τον εκτελωνισμο(να κανω πω να το γραψουν π.χ σαν δωρο πριν την αποστολη του) εφοσον ισχυση?

Θα εχει αποτελεσμα?

Ευχαριστω.

Καλημέρα φίλε,

Εδώ συζητάμε για Δίκτυα Εξωτερικού και όχι για αγορά συσκευής με τα κόστα κτλ. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις εδώ για λεπτομέρειες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Είναι πλέον αρκετές οι αεροπορικές εταιρείες που προσφέρουν σύνδεση ίντερνετ μέσω wifi στο αεροπλάνο. Στην Ευρώπη όχι και τόσο πολλές, στην Αμερική όμως κοντεύει να γίνει το στάνταρ στις πτήσεις.

 

Στην Ελλάδα παρότι έχουμε wifi σε κάποια ΚΤΕΛ, στα αεροπλάνα μάλλον θα αργήσουμε να το δούμε.

 

Δείτε εδώ τις αεροπορικές εταιρείες που έχουν ήδη εγκαταστήσει wifi και πόσο το χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μιλάς για GB, αλλά έχεις κοιτάξει καθόλου τις τιμές των data plan? cyta/mtn παίζουν στα 10€ τα 200ΜΒ, primetel 20€ τα 500ΜΒ.

edit: λογικά μέχρι τώρα θα έχεις βγάλει άκρη... αυτό και αν είναι καθυστερημένη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας παιδια.

καταρχας αν δεν ποσταρα στο σωστο τοπικ συγχωρεστε

με γιατι ειμαι καινουριος και δεν ξερω καλα το φορουμ.

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας. την επομενη εβδομαδα θα χρειαστει να λειψω για

2 μερες στο βελγιο. δεν πρεπει να καταλαβει κανεις οτι ειμαι εκει και οταν λεω

δεν πρεπει να καταλαβει εννοω απο το τηλεφωνο.

 

το σταθερο που εχω ειναι wind και ανηκει σε εμενα ενω το κινητο μου ειναι

cosmote και ειναι σε οικογενειακο συμβολαιο στο ονομα της μανας μου.

εχω και δευτερο κινητο με καρτα vodafone cu.

 

αρχικα θα ηθελα να σας ρωτησω οσους εχουν εμπειρια.

1) αν καλει καποιος απο ελλαδα εμενα που θα ειμαι στο βελγιο, ο ηχος που ακουγεται (εννοω το

τουτ τουυυτ που κανει το τηλεφωνο ) διαφερει απο αυτον που ακουγεται οταν με παιρνουν

και ειμαι στην ελλαδα?

 

2)εγω αυτο που σκεφτηκα ειναι να κανω εκτροπη και οσες κλησεις γινονται στο σταθερο μου να

προωθουνται κατευθειαν στο κινητο μου το cosmote. θα γινεται προωθηση των κλησεων οταν θα

ειμαι στο εξωτερικο ή αυτο ισχυει μονο οταν βρισκομαι στην ελλαδα?

 

οποια αλλη ιδεα εχετε για το πως μπορω να μπαλωσω τα πραγματα δεκτη ...

σας ευχαριστω για το χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

Η προώθηση θα γίνεται κανονικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα παιδια... Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας...

Εδω στην ελλαδα πηρα στην κοσμοτε επειδη βασικα για αυτο το

Κινητο με ενδιαφερει και τον εβγαλα τον τηλεφωνητη και μου λενε

Οτι δε θα λειτουργει ουτε στο εξωτερικο.... Το μονο που τσεκαρα και

Λειτουργει ειναι οταν το εχω κλειστο π δεν το εχω ποτε απλα το εκανα για να

Το τσεκαρω.

 

Τοτε μονο λεει ο συνδρομητης εχει το τηλεφωνο του απενεργοποιημενο.

 

Γινεται μολις φτασω (για 2μερες γινεται ολη η ιστορια) να παω σε καταστημα της εταιριας που θα δω οτι εμφανιζεται στο κινητο μου και να τους πω να μη λειτουργει καθολου τηλεφωνητης??

 

Να ´στε καλα παιδια για τη βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος ώστε να μη καταλάβει κανείς ότι είσαι στο Βέλγιο, είναι να μη πάρεις μαζί σου το κινητό.

Ανοίγοντας το κινητό σε οποιαδήποτε ξένη χώρα, συνδέεσαι άμεσα με κάποιο τοπικό δίκτυο με αποτέλεσμα όλα τα μηνύματα που ακούν όσοι σε καλέσουν ( είτε άμεσα, είτε έμμεσα μέσω εκτροπής του σταθερού σου) είναι στη τοπική γλώσσα.Αν π.χ σε καλέσει κάποιος και είσαι κατειλημμένος θα ακούσει στα Βελγικά (ή μάλλον Γαλλικά) ότι είσαι κατειλημμένος, αν για κάποιο λόγο δεν έχεις καλό σήμα μια δεδομένη στιγμή και σε καλέσουν θα ακούσουν στα Γαλλικά ότι είσαι εκτός δικτύου. Ακόμη και να κλείσεις το κινητό, αφού έχεις συνδεθεί έστω και για μια στιγμή με Βελγικό δίκτυο όσοι σε καλούν θα ακούν σε άπταιστα Γαλλικά ότι έχεις το τηλέφωνο κλειστό.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση όταν σε καλούν να απαντάς κατευθείαν, να έχεις πάντα σήμα ( σε μετρό, ασανσέρ κλπ), και να μη μείνεις από μπαταρία.

It's up to you...

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ουτε αφντικο ουτε αφντικινα... Μανα και πατερας υπαρχει :lol: και μιλαμε για 1-2 τηλεφωνα τη μερα που γινονται κυριως βραδυ. Κλειστο το κιν μου δεν ειναι ετσι και αλλιως ποτε... Το μονο που με φοβιζει ειναι το σημα.... Λεω να το ρισκαρω...
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε μεινει σε αυτη τη χωρα τι εχετε να προτεινεται ως καλυτερη εταιρια? Με ενδιαφερει κυριως το mobile internet.
Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνουμε τηλέφωνο και μας λέει ο τηλεφωνητής ότι ο αριθμός που καλείται δεν μπορεί να δεχτεί την κλήση σας αυτήν την στιγμή τι σημαίνει? Το τηλέφωνο που καλώ είναι στο εξωτερικό από δύκτιο cosmote.

Nokia 7610 - Nokia N70 - Nokia N82 - Nokia Lumia 925

 

Κουρείο η σταθερότης-Δημήτρης Τρεμουλοχέρας

Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνουμε τηλέφωνο και μας λέει ο τηλεφωνητής ότι ο αριθμός που καλείται δεν μπορεί να δεχτεί την κλήση σας αυτήν την στιγμή τι σημαίνει? Το τηλέφωνο που καλώ είναι στο εξωτερικό από δύκτιο cosmote.

 

Μήπως αυτος που καλείς στο εξωτερικό δεν έχει κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πήγαν όλα καλά με τους γονείς σου,γιατί με τα υπόλοιπα μάλλον όλα πήγαν τρι- καλά

 

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω προσπαθήσει να στελιλω sms σε κινητό στη Γουατεμάλα τοπικού δικτύου αλλά ενω στέλνεται κανονικά δεν παραδίδεται.Προσπάθησα με wind,vodafone και frog.Δυστυχώς το ίδιο αποτέλεσμα,δεν παραδόθηκε.Χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση στη συσκευή ή είναι πρόβλημα των δικτύων?Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει να στελιλω sms σε κινητό στη Γουατεμάλα τοπικού δικτύου αλλά ενω στέλνεται κανονικά δεν παραδίδεται.Προσπάθησα με wind,vodafone και frog.Δυστυχώς το ίδιο αποτέλεσμα,δεν παραδόθηκε.Χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση στη συσκευή ή είναι πρόβλημα των δικτύων?Ευχαριστώ!

 

Δεν πρέπει να έχουν κλείσει συμφωνία τα δίκτυα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας ταξιδευω στις ΗΠΑ (Νεα Υορκη) και θα μενω στο Hartford καμια 150χλμ βορεια της ΝΥ και θα θελω μια prepaid για το iphone ωστε να εχω ιντερνετ στο κινητο.Κλησεις δεν με ενδιαφερουν αν εχει η οχι το ιντερνετ ειναι κυριως το ζορι μου.Τι προτεινετε να κανω?Θεμα ταυτοποιησης δεν εχω μιας και θα μπορουν οι συγγενεις μου να το ταυτοποιησουν αν υπαρχει θεμα.

Απο οσο ξερω ολοι οι συγγενεις εκει εχουν T-Mobile σαν εταιρεια.

Link to comment
Share on other sites

παραξενο γιατι και η γυναικα μου που πηγε την προηγουμενη εβδομαδα με μηλο 4 την εβαλαν στο οικογενειακο τους πακετο (μια γραμμη με απεριοριστα ΜΒ και καποια λεπτα ομιλιας που θα το διακοψει οταν φυγουμε πισω μεσα στον Ιανουαριο) και ειναι στην Τ-mobile.Μαλιστα μιλαμε μια χαρα μεσω σκαιπ και viber οταν ειναι στο 3G χωρις προβληματα... εισαι σιγουρος?

μου ειπανε για αυτο εδω... http://prepaid-phones.t-mobile.com/

Ευχαριστω παντως για την πλήροφορια

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. μαλιστα εκει στο χαρτφορντ μου ειπε ο κουνιαδος μου οτι δεν παιζει προβλημα γιατι τα παιδια στο καταστημα της T-mobile τα γνωριζει οποτε θα μας πουνε αν γινεται η αν εχω θεμα με το iphone. Τωρα αν φαω πιτα και δεν παιζει αναγκαστικα θα ψαξω να βαλω κατι αλλο μιας και δεν με συμφερει καθολου η περιαγωγη της vodafone που εχω (καρτοκινητος)... θα κοιταξω και την λιστα ολη που μου εδωσες παρακατω και αποφασιζω επιτοπου!!!

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Να επαναφέρω το θέμα αλλά για την άλλη άκρη των ΗΠΑ: κάποια πρόταση για prepaid με μεγάλο όγκο δεδομένων και καλή κάλυψη στο San Francisco area?

 

Θα Πάω ως επισκέπτης για περίπου 1 εβδομάδα.

 

Επιπλέον, μπορώ να έχω το τηλ hotspot για το iPad?

Edited by gsioutas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αυτή την περίοδο χρησιμοποιώ το f2go της wind με 40' χρόνο ομιλίας προς αλβανία με 5 ευρώ.

Υπάρχει φθηνότερος τρόπος για επικοινωνία με κινητό από Ελλάδα ή από σταθερό;

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται παιδια

 

πρωτο μου ποστ στο φορουμ και ελπιζω να ειναι στην σωστη κατηγορια.

χρειαζομαι την βοηθεια σας σχετικα με μια συσκευη που θελω να παραγγειλω μεσω ebay.co.uk.

Λοιπον προκειται για ενα Νοκια Ε71 που ειναι Unlocked για ολα τα δικτυα διαφερει επομενως από αλλα που ειναι κλειδωμενα σε διαφορα αγγλικα δικτυα για αυτο και το προτιμησα.

 

Θα ηθελα λοιπον να μου διευκρινισετε αν προκειται να ειναι Unlocked και για τα ελληνικα δικτυα ή θα εχω προβλημα?Πρεπει να ρωτησω κατι συσκεκριμενο τον πωλητη?

 

ευχαριστω πολυ και αναμενω βοηθεια

Edited by a16
Link to comment
Share on other sites

από οσο γνωριζω στο μεγαλο πακετο της Wind double play με 40 ευρω το μηνα περαν ολων των αλλων παροχών εχεις και απεριόριστες κλήσεις προς διάφορες χωρες του κοσμου μεταξύ των οποιων ειναι και η Αλβανια.

Εχω το παραπανω πακετο και μιλω σχεδον καθημερινα με ΗΠΑ και ποτε δεν εχω πληρωσει πανω από 40 ευρω.

Μιλαω βεβαια για κλησεις από σταθερο σε σταθερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ a16,

για κλήσεις σε σταθερό στην αλβανία υπάρχει και πακέτο απο σταθερό forthnet για 400' με κόστος 7 ευρώ.

Για κινητό όμως δεν έχω βρει κάτι από πάροχο σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ενδέχεται την επόμενη εβδομάδα να μεταβώ στην Κύπρο για αρκετά μεγάλο διάστημα. Δε γνωρίζω καθόλου πως είναι η κατάσταση με τις τηλεπικοινωνίες στη νησί και θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη λύση για να επικοινωνώ με Ελλάδα μέσω κινητού αλλά να έχω και μια βασική πρόσβαση στο ίντερνετ από το τηλέφωνο. Αν κάποιος γνωρίζει ή έχει να μου δώσει κάποιες πηγές για να ενημερωθώ θα με βοηθούσε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...