Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα αλλάξεις κανένα πριζάκι στον τοίχο.Θα συνδέσεις το 9105 (συγχαρητίρια για την επιλογή!) στην πρίζα του τηλεφώνου με καλώδιο RJ11. Πίσω απο το μόντεμ έχει μία είσοδο που λέγεται ADSL, εκεί θα το συνδέσεις

(δηλ. πριζα τηλεφώνου-----RJ11------ADSL έισοδος στο μοντεμ). Tα καλώδια RJ45 είναι για την σύνδεση του μόντεμ με τον υπολογιστή. Βάζεις την μία άκρη του καλωδίου RJ45 σε μία έισοδο ETHERNET του μόντεμ, δεν έχει σημασία αν είναι 1 ή 2 ή 3 ή 4, και την άλλη άκρη στην είσοδο της κάρτας δικτύου ethernet του υπολογιστή.

 

Αυτά :)

 

 

Υ.Γ.: Ότι τηλεφωνική συσκευή έχεις θα την συνδέσεις πρώτα σε φιλτράκι και μετά το φιλτράκι στην κλασική πρίζα τηλεφώνου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kalhspera paidia ενα switch ποσο κανει?εγω το θελω για 2 κομπιουτερ μονο.παρηγγειλα σημερα adsl απο τον οτε με το 530i το οποιο εχει 1 θυρα γιατι δεν χρειαζομαι αλλη.αν,λεω αν, χρειαστω switch συνδεεται ευκολα με το ρουτερ και ποσο κανει?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Ηostoli, μια που είσαι γνώστης, ρίχνεις μια ματιά και στις δικές μου τις απορίες, αν ξέρεις καμία;

 

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ηostoli, μια που είσαι γνώστης, ρίχνεις μια ματιά και στις δικές μου τις απορίες, αν ξέρεις καμία;

 

Σ'ευχαριστώ!

Δυστυχώς ούτε εγώ έχω ιδέα απο wireless hardware!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα πήρα το ondsl kit θα ηθελα να ρωτήσω αν το modem τις sagem που δίνη μαζι αξίζει καθολου έστω και για αρχή και αν με αυτό μόλις περάσουν η3 μήνες και πάω vivo θα έχω πρόβλημα η θα παίζει κανονικά

 

Και κάτι ακόμα έχω isdn αν σε μια πρίζα βάλω ένα spliter και το netmod και σε άλλη πριζα άλλο spliter και εκεί βάλλω το modem adsl θα λειτουργεί ετσι η πρέπει να είναι και τα 2 σε μια πριζα

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Exw ena jetspeed 520i apo ote pu eixa conn-ex. Twra exw parei to paketo tis forthnet adsl in a box. Ginetai na xrisimopoihsw to jetspeed 520i i tha exw kapio provlima? To thelw gia na kanw diktio 2 ipologistwn.. Sas parakalw an mporeite na me help ligo..:)
Link to comment
Share on other sites

@bandit400

Αν εννοείς γραμμή ΟΤΕ και ISP vivo τότε ναι κάνει.

Αν εννοείς shared/full LLU τότε δεν κάνει.

 

Αν η γραμμ'η ειναι isdn και στις 2 πρίζες ναι μπορείς να το κάνεις. Αν η δευτερη πρίζα παίρνει σήμα από μία έξοδο τοu netmod τότε δεν μπορείς να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Exw ena jetspeed 520i apo ote pu eixa conn-ex. Twra exw parei to paketo tis forthnet adsl in a box. Ginetai na xrisimopoihsw to jetspeed 520i i tha exw kapio provlima? To thelw gia na kanw diktio 2 ipologistwn.. Sas parakalw an mporeite na me help ligo..:)

 

Nαι γίνεται να το χρησιμοποιήσεις.

Αλλά γιατί παίρνεις συνέχεια πακέτα και δεν βάζεις γραμμούλα από ΟΤΕ, να μπορείς να αλλάζεις ISP όποτε θέλεις; ;)

Link to comment
Share on other sites

@bandit400

Αν εννοείς γραμμή ΟΤΕ και ISP vivo τότε ναι κάνει.

Αν εννοείς shared/full LLU τότε δεν κάνει.

 

Αν η γραμμ'η ειναι isdn και στις 2 πρίζες ναι μπορείς να το κάνεις. Αν η δευτερη πρίζα παίρνει σήμα από μία έξοδο τοu netmod τότε δεν μπορείς να το κάνεις.

Για τον isp μιλούσα

 

Η γραμμή είναι isdn σε όλο το σπίτι το έχω κάνει έτσι για να μπορώ να βάλλω το netmod όπου θέλω

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

kaname diktio 2 ipologistwn me to zyxel pu pira kai enwsame me switch 5thiro. To erwtima mou twra einai: to kalwdio prp na exei tin idia sindesmologia kai stis dio akres i diaforetiki opws auti tou LAN? twra to ftiaksame me diaforetiki.. Lete na exwkapio problima?
Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει κανεις να μου απαντησει στο παρακατω ερωτημα..εχω ενα ασυρματο μοντεμ σε ενα χωρο και ενα κομπιουτερ με usb stick σε αλλο χωρο περιπου 50 μετρα μακρια αλλα με εμποδια.

το σημα που φτανει εκει ειναι οριακο περιπου 30%αλλα μαλλον δεν ειναι καθαρο γιατι ζοριζεται πολυ να μπει στο ιντερνετ.

υπαρχει καποιοσ αναμεταδοτης να τον βαλω στην μεση και να αυξησει την ισχυ του σηματος ωστε να καθαρισει το σημα?στο πλαισιο που ρωτησα δεν ηξερε κανεις με σιγουρια αν αυτα που πουλανε εκει μπορουν να δουλεψουν ως repeater...γνωριζει κανεις απο εσας??

Link to comment
Share on other sites

παιδια σαν αρχαριος που θελει να βαλει dsl εχω καποιες απορίες:

 

κατ αρχας θελω ασυρματη συνδεση με το pc μου!

οποτε περα απο το US ROBOTICS 9106 που σκεφτομαι να παρω (υπαρχουν αλλες προτασεις?)τι αλλο χρειαζομαι? καποια καρτα δυκτιου ισως στο pc? και αν ναι τι τυπου ή συγκεκριμενο μοντελο καλυτερα?

 

και κατι συμαντικο:

Η ασυρματη συνδεση που με βολευει εχει την ιδια αποδοση στην ταχυτητα στο ιντερνετ με την ενσυρματη???

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΥΝΘΕΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΕΧΩ DSL ΓΡΑΜΜΗ ΜΕ MODEM SPEEDTOUTCH .ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ HUB THS OVIS LINK ME 5 PORTS.EKTOS ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΗΣ ΕΓΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΚΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΤΡΟΠΟ? Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 500-700 ΜΕΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑΡΑΤΣΑ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΟΠΤΙΚΗ ΕΠΑΦΗ..ΤΟ HUB EXEI MIA PORT ΕΛΕΥΘΕΡΗ.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά λέτε ότι αξίζει το usr 9105/9106 ή να περιμένει κανείς τα usr 9107/9108? Πότε περίπου έρχονται? σε τι τιμή?
Link to comment
Share on other sites

mia asirmati karta diktiou theleis kai sta lefta tou 9106 den uparxei kati antistoixo toso kalo

Martiniskiss, μήπως ξέρεις αν ένα wireless USB stick (καλη ώρα σαν αυτό) θα την κάνει τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λέτε ότι αξίζει το usr 9105/9106 ή να περιμένει κανείς τα usr 9107/9108? Πότε περίπου έρχονται? σε τι τιμή?

Βλέπε τις εξελίξεις εδώ. Εγώ πάντως θα περίμενα :)

 

EDIT: Τώρα είδα οτι έχεις ρωτήσει κι εκεί :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερχετε 9108??

 

 

Τεσπα προς το παρον εχω ενα προβληματακι με το 9106 και την ασυρματη καρτα δικτυου της USR που εβαλα σε μια φιλη.

 

Το μοντεμ απο η καρτα απεχουν γυρω στα 5 μετρα στην ευθεια, μεσολαβουν 2 τοιχοι, τιποτα το σπουδαιο, στο δικο μου δικτυο οι αποστασεις ειναι μεγαλυτεροι. Οταν τα 2 επικοινωνουν δινουν 70% ποιοτητα σηματος, αλλα καθε τρεις και λιγο το χανει και πρεπει να ξανασυνδεθει. Καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας (μετά απο πολύ καιρό) και πάλι...

Πρόσφατα αγόρασα ένα NETGEAR wg602v3 access point για να επεκτείνω το υπάρχων δίκτυο μου, αλλά μετά από πολλές ώρες παιδέματος να το στήσω έτσι ώστε ο router (wgt624v2) να ‘δει’ το access point (wg602v3) και το ανάποδο, μπαίνοντας στο forum της NETGEAR μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα γιατί ο router δεν υποστηρίζει WDS (Wireless Distribution System) αν και σε πολλά site (μερικοί αναφέρουν ότι το γράφει και στο κουτί!!!). Έτσι λοιπόν είμαι ένας δυσαρεστημένος κάτοχος του παραπάνω (άχρηστου) access point και βρίσκομε σε δίλημμα... Να αγοράσω το NETGEAR bridge (WGE101) η να αγοράσω κάποιας άλλης εταιρείας?

http://www.nextcom.gr/temp/alqaida.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά

 

Ετοιμάζομαι και εγώ να εγκαταστήσω DSL και σκέφτομαι την πρόταση της

Forthnet ADSL in-a-box η οποία δίνει το Linksys WAG54G. Με ενδιαφέρει

να έχω ασύρματη σύνδεση γιατί θέλω να συνδέσω έναν επιτραπέζιο

ενσύρματα μέσω ethernet και έναν φορητό μέσω ασύρματης κάρτας PCMCIA

ή USB stick.

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι ξέρει για το συγκεκριμένο router;

Είναι το μόνο που δίνει κάποιος παροχέας αφού όλοι οι άλλοι δίνουν

απλά modem.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Ερχετε 9108??

 

 

Τεσπα προς το παρον εχω ενα προβληματακι με το 9106 και την ασυρματη καρτα δικτυου της USR που εβαλα σε μια φιλη.

 

Το μοντεμ απο η καρτα απεχουν γυρω στα 5 μετρα στην ευθεια, μεσολαβουν 2 τοιχοι, τιποτα το σπουδαιο, στο δικο μου δικτυο οι αποστασεις ειναι μεγαλυτεροι. Οταν τα 2 επικοινωνουν δινουν 70% ποιοτητα σηματος, αλλα καθε τρεις και λιγο το χανει και πρεπει να ξανασυνδεθει. Καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο????

 

Σήμερα σύνδεσα το USR 9106 με την 5416 ασύρματη της USR.Κανένα πρόβλημα.Σε απόσταση 8 μέτρων με 2 τοίχους ενδιάμεσα δίνει 90-100%.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει υποστήριξη των εταιρειών για DSL modems που επιλέγετε εσείς; Αν ναι, μέχρι ποιό σημείο;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Freenew έχει και ο (π)οτε προσφορά σε wireless

ΠΡΟΣΦΟΡΑ

ADSL MODEM/ROUTER TELINDUS 1132

+ STICK ΑΣΥΡΜΑΤΟ SPEEDTOUCH 121g USB

110 € 80€+30€ (Αξία Stick 60 €)

(The Telindus 1132/1133 ADSL Router/Switch combines ultra fast ADSL access technology with integrated IP Routing and an integrated wireless access point.

 

It can offer connectivity for end-users based on the 54 Mbps wireless access point, a 4-port built-in Ethernet switch or the integrated USB connection.

The line access of the router fully complies to all relevant ADSL standards, including G.DMT, G.Lite, ADSL2 and ADSL2+. )

http://www.nextcom.gr/temp/alqaida.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι πόσα μέτρα μπορεί να διαμοιραστεί μια σύνδεση Adsl και γιατί κόστος μιλάμε ?
Όταν η ζωή σου είναι γεμάτη ποιήση , τότε η ποίηση θα σου δώσει ζωή όταν την χρειαστείς.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...