Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το link του Linksys ειναι νεκρο. Εγω ειμαι υποστηρικτης της linksys επειδη περναω το custom firmware της DD-WRT και μπορω να αλλαξω οτι θελω. Θα σου προτεινα linksys με κλειστα ματια αν και τα τελευταια τους μοντελα εχουν δημιουργησει προβληματα.

Θα προτεινα WRT54GL.

Linksys ADSL Modem AM200 - router αυτο αναφερομαι.επισης δεν θελω να δωσω παραπανω απο 50 ευρο! για δωσε μια συμβουλη σε αυτα τα χρηματα..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλουμε να κάνουμε τοπικό δίκτυο από μια γκαρσονιέρα στο ισόγειο στο πρώτο όροφο για να έχουμε στην γκαρσονιέρα internet. Θέλουμε να βάλουμε homeplug στη μία πρίζα στο πρώτο όροφο και σε μία πρίζα της γκαρσονιέρας. Το θέμα είναι ότι είναι ένας πίνακας ρεύματος για το πρώτο όροφο και άλλος πίνακας για την γκαρσονιέρα. Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει με κάποιο τρόπο?

http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

AN ειναι ιδια φαση θα γινει !!

 

επειδη στις οικοδομες πανε 3 φασης απο την ΔΕΗ και μοιραζονται στα διαμερισματα !

Αν εισαι τυχεροςκαι παει η ιδια φαση και στα δυο θα παιξει !

 

Καποιος με ηλεκρολογικες γνωσεις αν ΔΕΗ θα σου πει !

 

Ο μονος τροπος ελενχου (αν δεν υπαρχουν γνωσεις ηλεκρτολογικες) ειναι αν εχει κανενας γνωστο σου (ενδοεπικοινωνια μεσω ρευματος) να στο δανείσει να δοκιμασεις

αυτο ειναι κατι σαν το θυροτηλεφωνο !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλουμε να κάνουμε τοπικό δίκτυο από μια γκαρσονιέρα στο ισόγειο στο πρώτο όροφο για να έχουμε στην γκαρσονιέρα internet. Θέλουμε να βάλουμε homeplug στη μία πρίζα στο πρώτο όροφο και σε μία πρίζα της γκαρσονιέρας. Το θέμα είναι ότι είναι ένας πίνακας ρεύματος για το πρώτο όροφο και άλλος πίνακας για την γκαρσονιέρα. Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει με κάποιο τρόπο?

Αν έχεις τρόπο να κόψεις μία μία φάση θα διαπιστώσεις αν είναι στην ίδια φάση. (είναι στο ίδιο ρολόι; )

Πάντως χίλιες φορές το ασύρματο, θα σε παιδέψει το homeplug.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα!

 

θα ηθελα μια βοηθεια.οταν δουλευω ιστοσελιδες,download,youtube ειμαι σταθερος..δεν εχω καμια αποσυνδεση και οταν παω να παιξω ενα παιχνιδι...π.χ. στο zoo στο καπακι κανει αποσυνδεση!!! ξερετε τι μπορει να φταιει??

 

μετα κανω επνασυνδεση..και δεν με βαζει με τιποτα,αποτελεσαμ να το βγαζω το modem απο τον υπολογιστη και να το ξαναβαζω και μετα ολα Οκ,αλλα αυτο συμβαινει παντα οταν παω να παιξω ενα online game.

 

 

κατα 99% ειμαι για αλλαγη! μπορεις να προτεινει καποιος ενα μοντεμ ρουτερ σε τιμη 40-50 ευρο (ενσυρματο).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

θα ηθελα μια βοηθεια.οταν δουλευω ιστοσελιδες,download,youtube ειμαι σταθερος..δεν εχω καμια αποσυνδεση και οταν παω να παιξω ενα παιχνιδι...π.χ. στο zoo σ..... μπορεις να προτεινει καποιος ενα μοντεμ ρουτερ σε τιμη 40-50 ευρο (ενσυρματο).

 

Δοκίμασε να παίξεις ένα κανονικό online game και όχι web interface.

Θα σου πρότεινα το Counter-Strike 2D που είναι και τσάμπα, εάν σε αυτό παίζεις κανονικά, τότε μάλλον κάτι έχει ο υπολογιστεί σου.

Κακός που δεν μας αναφέρεις τον εξοπλισμό σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να παίξεις ένα κανονικό online game και όχι web interface.

Θα σου πρότεινα το Counter-Strike 2D που είναι και τσάμπα, εάν σε αυτό παίζεις κανονικά, τότε μάλλον κάτι έχει ο υπολογιστεί σου.

Κακός που δεν μας αναφέρεις τον εξοπλισμό σου. ;)

 

Σε παλιοτερο ποστ,προηγουμενη σελιδα αναφερω λεπτομερως τι εξοπλισμο εχω.

αυτο το παθαινω συνεχεια παιζοντας flash games.

πως γινετε...να εχω αποσυνδεση με ενα απλο παιχνιδι..και δεν γινετε με αλλη δραστηριοτητα??? εγω πιστευω οτι κατα 99% φταιει το μοντεμ..και επισης σε παλιοτερα ποστ..εχω ζητησει να προτεινει κανεις ενα μοντεμ ρουτερ στα 40-50 ευρο :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε παλιοτερο ποστ,προηγουμενη σελιδα αναφερω λεπτομερως τι εξοπλισμο εχω.

αυτο το παθαινω συνεχεια παιζοντας flash games.

πως γινετε...να εχω αποσυνδεση με ενα απλο παιχνιδι..και δεν γινετε με αλλη δραστηριοτητα??? εγω πιστευω οτι κατα 99% φταιει το μοντεμ..και επισης σε παλιοτερα ποστ..εχω ζητησει να προτεινει κανεις ενα μοντεμ ρουτερ στα 40-50 ευρο :cool:

 

Δυστυχώς δεν πρόσεξα της παλιότερες δημοσιεύσει σου, συγγνώμη.

Έχω την εντύπωση πως δεν είναι από το router αυτό το πρόβλημα αλλά από τον υπολογιστεί σου εάν το έχεις συνδεμένο με USB δοκίμασε να τον συνδέσεις με ethernet.

Εάν το έχεις με ethernet δες μήπως στο σύστημα σου έχεις κάποιο πρόβλημα με τους drivers της κάρτας δικτύου.

Για φτηνό router θα πρότεινα ΜΟΝΟ επώνυμους και να ξέρης πως πρόβλημα όλων τον φτηνών router είναι η θερμοκρασία οπότε επέλεξε κάποιον με κάπως μεγάλο κουτάκι.

Τώρα είδα και της παλιότερες δημοσιεύσεις, από τη διάβασα έχεις crypto (κρύπτω), οπότε δοκίμασε το παραπάνω.

Με την μια Linksys στο ερώτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πρόσεξα της παλιότερες δημοσιεύσει σου, συγγνώμη.

Έχω την εντύπωση πως δεν είναι από το router αυτό το πρόβλημα αλλά από τον υπολογιστεί σου εάν το έχεις συνδεμένο με USB δοκίμασε να τον συνδέσεις με ethernet.

Εάν το έχεις με ethernet δες μήπως στο σύστημα σου έχεις κάποιο πρόβλημα με τους drivers της κάρτας δικτύου.

Για φτηνό router θα πρότεινα ΜΟΝΟ επώνυμους και να ξέρης πως πρόβλημα όλων τον φτηνών router είναι η θερμοκρασία οπότε επέλεξε κάποιον με κάπως μεγάλο κουτάκι.

Τώρα είδα και της παλιότερες δημοσιεύσεις, από τη διάβασα έχεις crypto (κρύπτω), οπότε δοκίμασε το παραπάνω.

Με την μια Linksys στο ερώτημα σου.

κανενα προβλημα.:)

 

δυστηχως το μοντεμ που εχω μονο με usb υπαρχει συνδεση.

ομως αυριο θα παω να παρω απο forthnet shop ενα siemens cl110 που καπου διαβασα οτι ειναι απο τα καλυτερα μοντεμ ρουτερ για τις γραμμες τους και οτι συνεργαζεται σωστα με τα dslams που ειναι siemens κυριως.επισης το συγκεκτιμενο κοστιζει περιπου 30 ευρο.

σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχω connx στο γραφείο με το sagem 2404 (3.21α4)...έψαχνα update firmware για το μόντεμ αλλά στην σελίδα του connx δεν έχει κάτι...

επειδή λοιπόν μπορεί να το ψάχνει και άλλος, ΕΔΩ βρίσκεται το τελευταίο firmware (3.24a4) :)

good luck...

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_s3 επειδη εχουμε το ιδιο..γνωριζεις πως μπορω να 'διωξω' επιλεκτικα τους χρηστες που χρησιμοποιουν το ασυρματο μου?
Link to comment
Share on other sites

2 τρόποι: είτε το κλειδώνεις και μπαίνεις μόνο εσύ....είτε δηλώνεις συγκεκριμένα ποιες MAC addresses θέλεις και επιτρέπεις να συνδεθούν...

θα σου πρότεινα τον πρώτο τρόπο που και πιο εύκολος είναι και πιο πρακτικός...και τον βρίσκεις στην πρώτη καρτέλα του wireless configuration όπου το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δηλώσεις των κωδικό εισόδου..:)

Link to comment
Share on other sites

εγω ηθελα να τους διωχνω επιλεκτικα γτ υπαρχει ειδικος λογος :p

btw οκ!κατι αλλο,με αυτο το firmware τι διορθωνεται?εκανα update ,οχι οτι ειχα καποιο προβλημα..ετσι :p

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το έβαλα και δεν πρόσεξα κάτι άμεσα...πάντως με το προηγούμενο (3.21α4) κάθε πρωί που έφτανα στο γραφείο το λαμπάκι του internet ήταν κόκκινο...λές και καταλάβαινε η otenet ότι δε δουλεύω το δίκτυο (αρκετή ώρα μετά τις 4 που κλείνω σε idle κατάσταση) και το ''έριχνε''...παίζει να ήταν και bug,οπότε θα το μελετήσω και θα σου πω...όπως και να'χει τα updates ''συνήθως'' καλό κάνουν..:)
Link to comment
Share on other sites

κ εμενα το κανει αυτο..επειδη το χω στο φοιτητικο μου σπιτι που μενω 3 μερες,οταν ξαναπηγαινω το βλεπω παντα(εδω κ 2 βδομαδες) κοκκινο,κ θελει ρεσετ κτλ..μαλλον μπαγκ του ρουτερ ειναι
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...εχω ασυρματα modem απο διαφορες εταιρεις αλλα επειδη πηγα οτε μου ζητησαν για ασυρματο modem 30ευρω..οποτε λεω να χρησημοποιησω ενα απο αυτα...γινεται?κ αν ναι,πως?ευχριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...εχω ασυρματα modem απο διαφορες εταιρεις αλλα επειδη πηγα οτε μου ζητησαν για ασυρματο modem 30ευρω..οποτε λεω να χρησημοποιησω ενα απο αυτα...γινεται?κ αν ναι,πως?ευχριστω εκ των προτερων..

μια χαρα γινετε.ολα ιδια ειναι ;) βεβαια θελεις αλλες ρυθμισεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα γινετε.ολα ιδια ειναι ;) βεβαια θελεις αλλες ρυθμισεις..[/quote

 

οταν λετε ρυθμησεις??εχω συνδεση οτε αλλα alla router-modem tis hol,,,ρυθμιζεται κανονικα το ρουτερ μου αλλα δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

οταν λετε ρυθμησεις??εχω συνδεση οτε αλλα alla router-modem tis hol,,,ρυθμιζεται κανονικα το ρουτερ μου αλλα δεν μπορω να συνδεθω στο ιντερνετ..

 

Τα μηχανήματα δούλευαν στην ίδια γραμμή εννοώ στον ίδιο χώρο;

Εάν ναι είναι καθαρά θέμα ρύθμισης, εάν είναι από άλλη γραμμή δες άμα είναι του ίδιου τύπου γραμμής που διαθέτης π.χ. PSTN ISDN.

Η ρυθμίσεις του πΟΤΕ είναι απλές.

Encapsulation:=PPPoA ή PPPoE (για ΟΤΕ συνιστάται το πρώτο)

VPI=8, VCI=35

Multiplexing:=VC

DSL Modulation:=Multimode

Και φυσικά user & pass

 

Εάν θυμάμαι καλά τα μηχανήματα της Hol έχουν και Voip αυτό απενεργοποίησε το.

Link to comment
Share on other sites

Τα μηχανήματα δούλευαν στην ίδια γραμμή εννοώ στον ίδιο χώρο;

Εάν ναι είναι καθαρά θέμα ρύθμισης, εάν είναι από άλλη γραμμή δες άμα είναι του ίδιου τύπου γραμμής που διαθέτης π.χ. PSTN ISDN.

Η ρυθμίσεις του πΟΤΕ είναι απλές.

Encapsulation:=PPPoA ή PPPoE (για ΟΤΕ συνιστάται το πρώτο)

VPI=8, VCI=35

Multiplexing:=VC

DSL Modulation:=Multimode

Και φυσικά user & pass

 

Εάν θυμάμαι καλά τα μηχανήματα της Hol έχουν και Voip αυτό απενεργοποίησε το.

 

..η γραμμη ειναι pstn και θα δουλευει μονο το το ενα modem αυτο της hol αλλα με συνδεση του οτε οπως προειπα..αυτες τις ρυθμησεις που πρεπει να τις κανω ωστε να εχω το μοδεμ της hol με συνδεση του οτε στη σελιδα της hol η του οτε?

Link to comment
Share on other sites

..η γραμμη ειναι pstn και θα δουλευει μονο το το ενα modem αυτο της hol αλλα με συνδεση του οτε οπως προειπα..αυτες τις ρυθμησεις που πρεπει να τις κανω ωστε να εχω το μοδεμ της hol με συνδεση του οτε στη σελιδα της hol η του οτε?

 

Αυτές είναι ρυθμίσεις για τον router άμα δεν της έχεις κάνει είναι πολύ λογικό να μην δουλεύει.

Βρες το εγχειρίδιο του router σου στο δίκτυο και κάνε της ρυθμίσεις που σου προ ανέφερα, είναι διαδικασία τον 2 λεπτών μέγιστο.

Δεν θυμάμαι τα router που έδινε η HOL :( , γράψε μοντέλο και μάρκα του router ώστε να σε βυθίσουμε βήμα βήμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...