Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν αναφέρεσε στο Αlcatel Speedtouch που έδινε κάποτε ο ΟΤΕ,η ΗΟL αναφέρει ότι δεν θα συντονίζεται στα 8Μβιτ στο δικό της δίκτυο,οπότε γι'αυτό να προτιμήσουμε το δικό της.Σε forum όμως διαβασα ότι τα 8Μβιτ είναι το όριο για ΑDSL1 και δεν υπάρχει προβλημα λειτουργίας και έχει δοκιμαστει.Εσύ σε τι ταχύτητα λειτουργείς το 'παλιό' μοντέλο ?

 

Επίσης ξέρει κανείς,τους παλιούς-υπάρχοντες συνδρομητές η ΗOL αναβαθμίζει στις νέες ταχυτητες άμα καλύπτεσαι από το δίκτυό της,ή πρέπει να πάρεις νέο πακέτο δηλ. ανανέωση της συνδρομής με αυτό τον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης ξέρει κανείς,τους παλιούς-υπάρχοντες συνδρομητές η ΗOL αναβαθμίζει στις νέες ταχυτητες άμα καλύπτεσαι από το δίκτυό της,ή πρέπει να πάρεις νέο πακέτο δηλ. ανανέωση της συνδρομής με αυτό τον τρόπο?

 

Απο οτι λενε θα αναβαθμηστουμε και εμεις χωρις να κανουμε ανανεωση της συνδρομης....Τωρα κατα ποσο ισχυει και ποτε θα γινει ειναι αλλο θεμα....:rolleyes: :rolleyes:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Bayern7 θέλει:

Τηλεφωνο ΟΤΕ

ADSL προσβαση ΟΤΕ

ADSL συνδρομή HOL

 

Το λεγόμενο anyaccess που είχαν παλιότερα, και έχω ακόμη ως 27/7/2007. Bayern σου συνιστώ να την αποφύγεις την HOL είμαι πολύ απογοητευμένος, ειδικά απο τα Χριστούγεννα και μετα συνέχεια προβλήματα.

 

Δεν υπάρχει χειρότερη εταιρία

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η γνώμη σου ,μόνο αν εσύ ξέρεις ότι τα ίδια δεν γίνονται σε άλλες εταιρίες.Προσωπικά με την HOL δεν έχω κανένα από τα προβλήματα που είχα με Οτενετ,Vivonti ,μπορεί να έτυχε....αλλά αν δεις στα αντίστοιχα φορουμ το μπάχαλο ειναι γενικό και αφορά τόσο την υποδομή ανα περιοχή,όσο και την οργάνωση :cry:

 

Απο οτι λενε θα αναβαθμηστουμε και εμεις χωρις να κανουμε ανανεωση της συνδρομης....Τωρα κατα ποσο ισχυει και ποτε θα γινει ειναι αλλο θεμα....:rolleyes: :rolleyes:

 

Επειδή ρώτησα σήμερα,πρέπει να κάνεις αίτηση για προτεραιότητα στις διαθεσιμες πόρτες (στην περίπτωσή μου,κύκλωμα ΟΤΕ,συνδρομή HOL) ,αυτό γίνεται σε 15 εργάσιμες,σε ειδοποιούν και με SMS αν θες,και το βασικό χωρίς καμιά διακοπή της υπάρχουσας σύνδεσης :) -Είναι κάπου λογικό,λόγω μεγαλύτερου κέρδους να δίνουν σημασία μόνο στις νέες συνδέσεις (ή ανανεώσεις),μόνο για το δίκτυο τους,και κάπου στο μέλλον θα βολευτούν όλοι όταν ολοκληρωθεί η υποδομή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα :) Γι'αυτό και φεύγω απο την ακατανόμαστη :)

 

Γιατί δεν γράφεις όμως για πιό λόγο φεύγεις και σε ποια περιοχή είσαι να ξέρουμε και μείς τι έγινε:D

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχή δεν παίζει ρόλο μιας και είμαι σε dslam OTE και όχι της HOL.

Προβλήματα:

1.pings (καλυτερεψαν με εξωτερικό, με εσωτερικό ακόμα χαλια)

2.Ταχύτητες (καλυτερέψαν απο τότε με την αναβάθμιση διασύνδεσης στο εξωτερικό)

3.Τεχνική Υποστήριξη. Απλά υπάρχει για να σου λένε να κάνεις speedtests και tracerts, καθώς και να σου κλείνουν τα issues χωρίς να έχει λυθεί το πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ότι τα dslam OTE είναι ίδια ανα περιοχή για να μην έχεις τα προβλήματα που αναφέρεις.Σε 3 διαφορετικές εταιρικές συνδέσεις 768-4Μβιτ Νοτια Αθήνα συνεργατών,όλες με ΟΤΕ dslam ,όλες διαφορετικές "επιδόσεις" έχουν με HOL (και με forthnet,οτενετ,tellas σε αλλους συνεργάτες τα ίδια γίνονταν και γίνονται δυστυχώς αν δεν αλλάξουν τα πραγματα όπως υποσχονται καποιοι για την κοινωνία της πληροφορίας) .*Οσο αφορά την τεχνική υποστήριξη της HOL τι να κάνει αυτή,όταν εξαρτάσαι βασικά ως τώρα από τον ΟΤΕ και ο ενας ριχνει μπαλάκι στον άλλον.Παντως η HOL εχει βελτιωθει σημαντικά το τελευταίο έτος.Μεχρι ενημερωτικά email για τυχόν παράπονα στέλνουν.:)
Link to comment
Share on other sites

Ποιός σου είπε ότι τα dslam OTE είναι ίδια ανα περιοχή για να μην έχεις τα προβλήματα που αναφέρεις.Σε 3 διαφορετικές εταιρικές συνδέσεις 768-4Μβιτ Νοτια Αθήνα συνεργατών,όλες με ΟΤΕ dslam ,όλες διαφορετικές "επιδόσεις" έχουν με HOL (και με forthnet,οτενετ,tellas σε αλλους συνεργάτες τα ίδια γίνονταν και γίνονται δυστυχώς αν δεν αλλάξουν τα πραγματα όπως υποσχονται καποιοι για την κοινωνία της πληροφορίας) .*Οσο αφορά την τεχνική υποστήριξη της HOL τι να κάνει αυτή,όταν εξαρτάσαι βασικά ως τώρα από τον ΟΤΕ και ο ενας ριχνει μπαλάκι στον άλλον.Παντως η HOL εχει βελτιωθει σημαντικά το τελευταίο έτος.Μεχρι ενημερωτικά email για τυχόν παράπονα στέλνουν.:)

Γνωρίζω πολυ καλά τι σου λέω.

 

Όταν στα πρώτα 3 hops έχω pings 20-35ms, ενώ στο τέταρτο που είναι ο gigaeth00-05-04-05.med00.ccr.hol.gr έχω 350ms, ε τότε δε φταεί το dslam αλλα η HOL που έχουν πιτάρει οι κόμβοι της. (Όλα αυτά απο αρχές Μαρτίου μέχρι αρχές Μαΐου. Τώρα τα πράγματα είναι καλύτερα).

 

Επίσης όταν με άλλον πάροχο κατεβάζω με 95+ ενώ με την hol ~70, ε μάλλον κάτι τρέχει (τα πράγματα καλυτερέψαν απο τέλη Μαΐου).

 

Κανείς δεν ρίχνει το μπαλάκι σε κανέναν. Δεν μου είπαν ποτέ οτι φταίει ο ΟΤΕ. Και email ενημερωτικό δεν ήρθε ποτέ, παραμόνο τα announces για κλείσιμο των issues, καθώς και 2 φορες για προστασία απο dialers (:S έλεος DSL πελάτης είμαι, δε το ξέρουν; ) όπως επίσης και 2 email για το «νέο» πρόσωπο της HOL.

 

EDIT: ΜΟΛΙΣ ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ mailbox ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΠΑΛΙ (3Η ΦΟΡΑ) ΤΟ email ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ DIALERS! HAHAHaahAHAHaHa

 

Είναι άθλιοι.

 

Αγαπητέ συνδρομητή,

 

Στα πλαίσια προστασίας των πελατών της, η Hellas OnLine θα ήθελε να σας ενημερώσει σχετικά με τους τρόπους αντιμετώπισης των αρνητικών επιπτώσεων που μπορεί να προκύψουν από την χρήση dialer.

 

Ο dialer τροποποιεί τον αριθμό κλήσης και πραγματοποιεί κλήσεις προς αριθμούς υψηλής χρέωσης, με αποτέλεσμα να αυξάνεται ραγδαία ο τηλεφωνικός σας λογαριασμός. O dialer είναι λογισμικό που συνδέεται στην τηλεφωνική γραμμή, αφού έχει εγκατασταθεί στον ηλεκτρονικό υπολογιστή (PC), ενίοτε χωρίς να το γνωρίζει ο χρήστης. Το λογισμικό αυτό εγκαθίσταται ανεξάρτητα από τον πάροχο που προσφέρει υπηρεσίες πρόσβασης στο Internet. Κάποιες ιστοσελίδες (web sites) ζητούν από τους χρήστες να αποδεχθούν συγκεκριμένους όρους και συνθήκες, προκειμένου να αποκτήσουν πρόσβαση σε επιπλέον ή σε περιορισμένης χρήσης περιεχόμενο. Με την αποδοχή των όρων, «Accept» ή «Agree», το λογισμικό εγκαθίσταται στον ηλεκτρονικό υπολογιστή και απενεργοποιεί τις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις σύνδεσης στο Internet.

 

Η Hellas OnLine σας προτείνει τους παρακάτω τρόπους αντιμετώπισης:

 

Προτού «κατεβάσετε» οποιαδήποτε εφαρμογή λογισμικού, ειδικά από ιστοσελίδες που δεν γνωρίζετε, είναι σημαντικό να διαβάζετε προσεκτικά τις προειδοποιήσεις καθώς και τους σχετικούς όρους και συνθήκες που εμφανίζονται.

 

Συγκεκριμένα:

 

* Συχνός έλεγχος του ηλεκτρονικού υπολογιστή μέσω προγράμματος προστασίας (antivirus)

* Εγκατάσταση επιπλέον προγράμματος προστασίας (firewall)

* Έλεγχος συνδέσεων αγνώστου προελεύσεως

* Εγκατάσταση λογισμικού γονικού ελέγχου (parental control)

 

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ ή/και καλέστε την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων στο τηλέφωνο 210-6151000.

 

Με εκτίμηση,

 

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών

 

Hellas OnLine

 

 

Hellas OnLine

Διεύθυνση: Αγ. Κωνσταντίνου 59-61 (Κτίριο Β) 151 24 Μαρούσι, Τηλέφωνο: (+30) 213 0004000, 13844, Fax: (+30) 213 0005000, Url: http://www.hol.gr, E-mail: info@hol.gr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι λένε οι μετρήσεις σου ,εγω από download που ανέφερες,άλλα βλέπω να "παίζουν" ,και στο απλό σερφαρισμα.

Με 768 σύνδεση Παλαιό Φαληρο,ΟΤΕ dslam,συνδέομαι με 832Κbps και κατεβάζω με 88+ ,ενώ συνεργάτης στο Μοσχάτο συνδέεται με 768 Kbps και κατεβάζει το πολύ μέχρι 70 ......οπότε για πες ποιός και τι φταίει ?:lol: Στο σερφάρισμα πάντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εδώ και 1 έτος τουλάχιστον,ενώ άλλες εταιρίες στην περιοχή μου δημιουργούν αν διαστήματα πρόβλημα συγχρονισμού στο modem.

 

Σε κάποια κολλήματα για λόγους συντήρισης που ήταν θέμα ΟΤΕ βραδινές ώρες,η τεχνική υπηρεσία της HOL (αλλά και άλλων παρόχων από ότι ξέρω) είναι πολύ ενημερωμένοι,και αν δεν σου στείλουν email εγκαιρα,στο λένε στο τηλ. ,δεν έχω παράπονο,για μπαλάκι ευθυνών.

 

Oσο αφορα το email που παιρνεις από τα ενημερωτικά που στέλνει η HOL ανά καιρούς,είναι ανάλογα τo είδος της "κίνησης" που βλέπουν να εχεις ,και ίσως αν είσαι νέος πελάτης,να τηρούνται και κάποιες προτεραιότητες ανάλογα την "κίνηση" αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πολυ καλά τι σου λέω.

 

EDIT: ΜΟΛΙΣ ΤΣΕΚΑΡΑ ΤΟ mailbox ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΠΑΛΙ (3Η ΦΟΡΑ) ΤΟ email ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ DIALERS! HAHAHaahAHAHaHa

 

Είναι άθλιοι.

Συγγνωμη φιλε μου ειναι αθλιοι επειδη σου εστειλαν 3 φορες ενημερωτικο για dialers;Tι εγινε δηλαδη κουραστηκες να το σβησεις;Αμαν με τους χαρακτηρισμους.Το συστημα στελνει email σε ολους τους συνδρομητες δεν καθεται να βρει ποιος εχει dsl και ποιος δεν εχει.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι λένε οι μετρήσεις σου ,εγω από download που ανέφερες,άλλα βλέπω να "παίζουν" ,και στο απλό σερφαρισμα.

Με 768 σύνδεση Παλαιό Φαληρο,ΟΤΕ dslam,συνδέομαι με 832Κbps και κατεβάζω με 88+ ,ενώ συνεργάτης στο Μοσχάτο συνδέεται με 768 Kbps και κατεβάζει το πολύ μέχρι 70 ......οπότε για πες ποιός και τι φταίει ?:lol: Στο σερφάρισμα πάντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εδώ και 1 έτος τουλάχιστον,ενώ άλλες εταιρίες στην περιοχή μου δημιουργούν αν διαστήματα πρόβλημα συγχρονισμού στο modem.

 

Σε κάποια κολλήματα για λόγους συντήρισης που ήταν θέμα ΟΤΕ βραδινές ώρες,η τεχνική υπηρεσία της HOL (αλλά και άλλων παρόχων από ότι ξέρω) είναι πολύ ενημερωμένοι,και αν δεν σου στείλουν email εγκαιρα,στο λένε στο τηλ. ,δεν έχω παράπονο,για μπαλάκι ευθυνών.

 

Oσο αφορα το email που παιρνεις από τα ενημερωτικά που στέλνει η HOL ανά καιρούς,είναι ανάλογα τo είδος της "κίνησης" που βλέπουν να εχεις ,και ίσως αν είσαι νέος πελάτης,να τηρούνται και κάποιες προτεραιότητες ανάλογα την "κίνηση" αυτή.

Δεν είμαι νέος πελάτης, αλλά απο τον Φεβρουάριο του 2006.

Και τώρα τον Ιούνιο κι εγώ κατεβάζω με 90+.

Απλά με κούρασε η ταλαιπωρία του Μαρτίου-Απριλίου-Μαίου. Γι'αυτό και φεύγω.

 

 

@ioma: Μια φορά φτάνει. Προτιμώ να μου απαντάνε στα issues όμως, παρά να βλέπω στο inbox (1) new message και να είναι ΠΑΛΙ η ενημέρωση για dialers. Και επίσης είναι εύκολο το σύστημα να δει ποιός έχει dsl. Ένα απλό flag είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θεέ μου ΠΟΣΟ δίκιο έχεις! ΕΙλικρινά η τεχνική υποστήριξη υπάρχει μόνο για να κλείνει τα θέματα που δεν έχουν λυθεί, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτά που δεν έκανες από μεριά σου,σίγουρα:lol: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=176098

 

 

Δεν είμαι νέος πελάτης, αλλά απο τον Φεβρουάριο του 2006.

Και τώρα τον Ιούνιο κι εγώ κατεβάζω με 90+.

Απλά με κούρασε η ταλαιπωρία του Μαρτίου-Απριλίου-Μαίου. Γι'αυτό και φεύγω. .

 

Αυτό δεν είναι απάντηση,για την κίνηση που σε ρώτησα,τι κάνεις στο δίκτυό της.Αυτοί βλέπουν που σερφάρεις ,πότε και πώς,για να σε υπολογίζουν σαν "πελάτη" γιατί σε όλους τους παρόχους,υπάρχουν με κάποια κριτήρια προτεραιότητες.....(γιατί δεν γίνονται λίγα από πολλούς πού έχουν 2-3 πακέτα ADSL από προσφορές διαφόρων εταιριών ,και "παίζουν" εναλλαξ ,όποτε σε όγκο δεδομένων στην (κάθε) HOL δεν είναι σοβαροί πελάτες και ας φαίνονται χρονολογικά .....).*Παρεπιπτώντος εγώ,γιατί email για dialers παίρνω άμεσα ,μόνο αν τύχει και μπώ από υπολογιστή με dialup;; :p

 

Από την άλλη επειδή είχες πρόβλημα κάποια περίοδο,που αν διαβάσεις σε όλους τους παροχους γίνεται συχνά, εξαρτάται βασικά ακόμα από το DSLAM του OTE όπως σου ανέφερα με παράδειγμα......διορθώθηκε όμως όπως λές,έτσι πως αυτό είναι τώρα κριτήριο να σταματήσεις ;-Καλύτερα να έλεγες πχ δεν με συμφέρουν πια οι τιμές της,παρά όλα αυτά,που το ένα αναιρεί το άλλο όπως απαντάς:)

Link to comment
Share on other sites

Με dialup έχω να μπώ απο το 2004 που πρωτοέβαλα dsl.

Μμ, βλέπουν που σερφάρω ε; Ώρα και για targeted advertisement σιγά σιγά;

Επίσης είμαι πελάτης μόνο στη HOL απο το 2006. Δεν έχω παράλληλα κάποιον άλλο, παρα μόνο καμιά φορά με netkey όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Και σου ξαναείπα, όταν στα 3 πρώτα hops το ping είναι στα 20-35ms, ενώ στο 4ο είναι στα 350ms (gigaeth00-05-04-05.med00.ccr.hol.gr) ε δε φταίει το DSLAM, φταίει ο gigaeth00-05-04-05.med00.ccr.hol.gr που είναι πίτα. Αν έφταιγε το DSLAM, το ping θα ήταν στα ύψη απο το 2ο κιόλας hop (το 1ο δε το μετράω μιας και είναι το router μου).

 

Και κάτι άλλο. Που βλέπεις ότι λέω να το αναιρώ μετά; Είπα οτι φεύγω γιατί με κούρασε η ταλαιπωρία που πέρασα εκείνη την περίοδο.

 

EDIT: Για παράδειγμα, πάρε αυτό το πρόσφατο tracert προς το ftp.ntua.gr:

http://img265.imageshack.us/img265/5235/untitledwo6.png

Όπως βλέπεις, ο vlan40.ath00.csw.hol.gr έχει πρόβλημα. Αν είναι δυνατόν με το ntua να έχω ping 130ms. Σου φαίνεται λογικό; Σου μοιάζει να φταίει το DSLAM; Φυσικά εκείνη την ημέρα το πρόβλημα δεν εντοπιζόταν μόνο με το ntua, αλλά και με το auth καθώς επίσης και πολλούς ελληνικούς gaming servers. Όπως θα ξέρεις, το ping στα 1st person shooters παίζει σημαντικό ρόλο. Ε δε θα «ριψοκινδυνέψω» να έχω παρόμοια προβλήματα στο μέλλον.

 

 

EDIT2: Απο ότι φαίνεται βέβαια τα προβλήματα συνεχίζονται σε μερικούς, δείτε εδώ:

http://adslgr.com/forum/showthread.php?p=1251088#post1251088

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορείς να συνδεθείς κάπου αυτό είναι μόνο πρόβλημα της HOL ?-Εχεις ελέγξει από άλλη σύνδεση HOL ή άλλους παρόχους (demo) αν οι server των πανεπιστημίων (που δεν είναι ότι καλύτερο),δεν εχουν πρόβλημα από την περιοχή σου ?-Η ΗOL τι σου απάντησε γραπτά με email να δούμε και μείς οι άσχετοι,και μην πείς ότι δεν απάντησε:lol:

Επίσης το link που ανέφερες με παράπονα για την HOL στο ADSL φορουμ,είναι το μόνο?-Τις προηγούμενες απαντήσεις από την αρχή τις είδες ? Για τους άλλους παρόχους παρόμοια κοίταξες ? Βεβαια καθένας κανει ότι νομίζει ότι τον συμφέρει με τα τρέχοντα δεδομένα και την κρίση του.Τα κάπου κάποτε δεν είμασταν ευχαριστημενοι δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα επίσης για μένα:)

 

 

Δεν γνωρίζω τι λένε οι μετρήσεις σου ,εγω από download που ανέφερες,άλλα βλέπω να "παίζουν" ,και στο απλό σερφαρισμα.

Με 768 σύνδεση Παλαιό Φαληρο,ΟΤΕ dslam,συνδέομαι με 832Κbps και κατεβάζω με 88+ ,ενώ συνεργάτης στο Μοσχάτο συνδέεται με 768 Kbps και κατεβάζει το πολύ μέχρι 70 ......οπότε για πες ποιός και τι φταίει ?:lol: Στο σερφάρισμα πάντως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εδώ και 1 έτος τουλάχιστον,ενώ άλλες εταιρίες στην περιοχή μου δημιουργούν αν διαστήματα πρόβλημα συγχρονισμού στο modem.

 

Σε κάποια κολλήματα για λόγους συντήρισης που ήταν θέμα ΟΤΕ βραδινές ώρες,η τεχνική υπηρεσία της HOL (αλλά και άλλων παρόχων από ότι ξέρω) είναι πολύ ενημερωμένοι,και αν δεν σου στείλουν email εγκαιρα,στο λένε στο τηλ. ,δεν έχω παράπονο,για μπαλάκι ευθυνών.

 

Oσο αφορα το email που παιρνεις από τα ενημερωτικά που στέλνει η HOL ανά καιρούς,είναι ανάλογα τo είδος της "κίνησης" που βλέπουν να εχεις ,και ίσως αν είσαι νέος πελάτης,να τηρούνται και κάποιες προτεραιότητες ανάλογα την "κίνηση" αυτή.

 

Kατι παρόμοιο γίνεται και στο δίκτυο της εταιρίας μας ,και παρόμοια "παίζει" και η forthnet από ότι ξέρω:)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτά που δεν έκανες από μεριά σου,σίγουρα:lol: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=176098

 

 

 

 

Αυτό δεν είναι απάντηση,για την κίνηση που σε ρώτησα,τι κάνεις στο δίκτυό της.Αυτοί βλέπουν που σερφάρεις ,πότε και πώς,για να σε υπολογίζουν σαν "πελάτη" γιατί σε όλους τους παρόχους,υπάρχουν με κάποια κριτήρια προτεραιότητες.....(γιατί δεν γίνονται λίγα από πολλούς πού έχουν 2-3 πακέτα ADSL από προσφορές διαφόρων εταιριών ,και "παίζουν" εναλλαξ ,όποτε σε όγκο δεδομένων στην (κάθε) HOL δεν είναι σοβαροί πελάτες και ας φαίνονται χρονολογικά .....).*Παρεπιπτώντος εγώ,γιατί email για dialers παίρνω άμεσα ,μόνο αν τύχει και μπώ από υπολογιστή με dialup;; :p

 

Από την άλλη επειδή είχες πρόβλημα κάποια περίοδο,που αν διαβάσεις σε όλους τους παροχους γίνεται συχνά, εξαρτάται βασικά ακόμα από το DSLAM του OTE όπως σου ανέφερα με παράδειγμα......διορθώθηκε όμως όπως λές,έτσι πως αυτό είναι τώρα κριτήριο να σταματήσεις ;-Καλύτερα να έλεγες πχ δεν με συμφέρουν πια οι τιμές της,παρά όλα αυτά,που το ένα αναιρεί το άλλο όπως απαντάς:)

 

 

Σου εύχομαι ολόψυχα να διακοπεί η σύνδεσή σου και να σε ταλαιπωρούν για 4 μήνες όπως εμένα! Ίσως έτσι να καταλάβεις. Διότι αυτά που δεν έκανα από μεριά μου σε ένα κύκλωμα που ενεργοποιήθηκε με 3 μήνες αναμονή ενώ με διαβεβαίωσαν πως υπάρχει διαθεσιμοτητα και δεν συγχρόνισε μέσα στον 4ο μήνα στο ιδιόκτητο, ίσως και ναναι γεννήματα της φαντασίας σου. Και φυσικά γιαυτά δεν φταίει ο ΟΤΕ αλλά οι Αττικές Γραμμές. Ειδικά όταν με παίρνουν από HOL σαν βρεγμένες γάτες να ζητάνε συγγνώμη και να μου ζητάνε να ακυρώσω τη συνδρομή γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι. ΑΝ όμως υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω και μαγικά να δουλέψει το ADSL πες μου σε παρακαλώ φωτεινέ παντογνώστη, πίστεψε με, να δουλέψει το Internet μου θέλω όχι να βρίζω τη HOL και την κάθε HOL. Αλλά επειδή προφανώς δεν μπορεί να γίνει κάτι (δηλαδή έλεος σου λέω οι άνθρωποι έχουν ουσιαστικά παραδεχτεί την αδυναμία τους, τι βγαίνεις εσύ να μας πεις?) καλύτερα επίστρεψε στο πόστο σου που φαντάζομαι θα είναι στο cc της ΗΟL :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καταλαβενεις ότι δεν πρεπει να ζητάς τα αδύνατα δυνατά από εταιρίες που εξαρτώνται ως τωρα από τον ΟΤΕ και δεν δοκίμασες την κλασική εναλακτική λύση,ΟΤΕ παροχο συνδρομη ΗΟL προτού κατηγορήσεις κανένα δεν μπορούμε να λέμε τα ίδια.:cry:

Για τους χαρακτηρισμούς σου βέβαια υπάρχουν αλλοι να κρίνουν αλλά μάλλον όποιος εχει την μύγα μυγιαζεται και περιπλανέται στα φορουμ θαβοντας.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορείς να συνδεθείς κάπου αυτό είναι μόνο πρόβλημα της HOL ?-Εχεις ελέγξει από άλλη σύνδεση HOL ή άλλους παρόχους (demo) αν οι server των πανεπιστημίων (που δεν είναι ότι καλύτερο),δεν εχουν πρόβλημα από την περιοχή σου ?-Η ΗOL τι σου απάντησε γραπτά με email να δούμε και μείς οι άσχετοι,και μην πείς ότι δεν απάντησε:lol:

 

Εδώ τους παρακαλάμε να παραλάβουν ένα φαξ.. άκου Mail..

 

Αν δεν καταλαβενεις ότι δεν πρεπει να ζητάς τα αδύνατα δυνατά από εταιρίες που εξαρτώνται ως τωρα από τον ΟΤΕ και δεν δοκίμασες την κλασική εναλακτική λύση,ΟΤΕ παροχο συνδρομη ΗΟL προτού κατηγορήσεις κανένα δεν μπορούμε να λέμε τα ίδια.:cry:

Για τους χαρακτηρισμούς σου βέβαια υπάρχουν αλλοι να κρίνουν αλλά μάλλον όποιος εχει την μύγα μυγιαζεται και περιπλανέται στα φορουμ θαβοντας.:lol:

 

Εγώ ζήτησα full llu ακριβώς για να μην έχω να κάνω με τον ΟΤΕ. Επίσης τώρα είμαι θεωρητικά ενεργοποιημένος σε 3mbps. Ποια θα ήταν η δική σου κίνηση?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

αν οι server των πανεπιστημίων (που δεν είναι ότι καλύτερο)

:shock: :eek: Καλά, πλάκα κάνεις έτσι; Σοβαρά μιλάς τώρα;

 

Και δεν είπα οτι δεν μπορώ να συνδεθώ σε κάποιον server. Είπα οτι το ping είναι στον Θεό. Εκείνη την ημέρα που έκανα το tracert, μπήκα με netkey (της forthnet) και είχα ping με το ntua 25-30ms.

 

Επίσης, το traceroute το είδες; Αν έφταιγε το ntua, to ping θα ήταν 130 μόνο στο τελευταίο hop και όχι στο hop vlan40.ath00.csw.hol.gr. Προφανώς δεν ξέρεις να διαβάσεις ένα traceroute.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορείς να συνδεθείς κάπου αυτό είναι μόνο πρόβλημα της HOL ?-Εχεις ελέγξει από άλλη σύνδεση HOL ή άλλους παρόχους (demo) αν οι server των πανεπιστημίων (που δεν είναι ότι καλύτερο),δεν εχουν πρόβλημα από την περιοχή σου ?-Η ΗOL τι σου απάντησε γραπτά με email να δούμε και μείς οι άσχετοι,και μην πείς ότι δεν απάντησε:lol:

Επίσης το link που ανέφερες με παράπονα για την HOL στο ADSL φορουμ,είναι το μόνο?-Τις προηγούμενες απαντήσεις από την αρχή τις είδες ? Για τους άλλους παρόχους παρόμοια κοίταξες ? Βεβαια καθένας κανει ότι νομίζει ότι τον συμφέρει με τα τρέχοντα δεδομένα και την κρίση του.Τα κάπου κάποτε δεν είμασταν ευχαριστημενοι δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα επίσης για μένα:)

 

 

 

 

Kατι παρόμοιο γίνεται και στο δίκτυο της εταιρίας μας ,και παρόμοια "παίζει" και η forthnet από ότι ξέρω:)

 

μα τo hop δείχνει πως φταίει αποκλειστικά η hol

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Eγω γιατι εχω τετοιες καλες τιμες;Ειναι σιγουρο οτι δεν φταει το dslam του ΟΤΕ;

 

 

Microsoft Windows [Version 6.0.6000]

Copyright © 2006 Microsoft Corporation. All rights reserved.

 

C:\Users\Χρηστος>ping ftp.ntua.gr

 

Pinging patroklos.noc.ntua.gr [147.102.222.211] with 32 bytes of data:

 

Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=15ms TTL=55

Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=12ms TTL=55

Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=12ms TTL=55

Reply from 147.102.222.211: bytes=32 time=13ms TTL=55

 

Ping statistics for 147.102.222.211:

Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 12ms, Maximum = 15ms, Average = 13ms

 

C:\Users\Χρηστος>tracert ftp.ntua.gr

 

Tracing route to patroklos.noc.ntua.gr [147.102.222.211]

over a maximum of 30 hops:

 

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.1.1

2 8 ms 8 ms 7 ms loopback2004.ath10.dsl.hol.gr [62.38.0.170]

3 13 ms 12 ms 12 ms vlan10.mar02.gwc.hol.gr [62.38.102.2]

4 13 ms 13 ms 13 ms POS01-00.ath11.core.hol.gr [62.38.36.125]

5 10 ms 10 ms 10 ms gigaeth00-01.ath08.core.hol.gr [62.38.4.92]

6 13 ms 15 ms 13 ms ATM02-00-250.aix01.core.hol.gr [62.38.36.154]

7 22 ms 11 ms 17 ms grnet.aix.gr [195.130.89.1]

8 13 ms 12 ms 11 ms ilissos1-to-athens3.backbone.grnet.gr [195.251.2

7.118]

9 14 ms 12 ms 12 ms customerRouter.ntua.ilissos.athensMAN.grnet.gr [

195.251.24.69]

10 13 ms 14 ms 12 ms patroklos.noc.ntua.gr [147.102.222.211]

 

Trace complete.

 

C:\Users\Χρηστος>

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά, από τον Ιούνιο τα πράγματα (ταχύτητες και pings) πάνε περίφημα, εκτός ορισμένων εξαιρέσεων κάποιες ημέρες. Το σοβαρό πρόβλημα ήταν (ξαναλέω για πολλοστή φορά αλλα μάλλον δε με διαβάζετε) ήταν αρχές Μαρτίου με αρχές Μαίου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενθαρρύνεται η χρήση των PMs και η μή φιλοξενία προσωπικών διενέξεων σε δημόσιες συζητήσεις. Ως εκ τούτου, μετά από αναφορές, αφαιρέθηκαν, ίσως προσωρινά, 7 μηνύματα. Ευχαριστώ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...