Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ και 2 μέρες δεν έχω Internet ούτε τηλέφωνο. Είμαι 2 μέρες σε γραμμή προτεραιότητας μέχρι τις 11 το βράδυ ακούγοντας το γελοίο τραγουδάκι τους χωρίς να το σηκώνει κανείς. Τι …. είναι αυτό; Δεν ντρέπονται καθόλου; Edited by Vasileios
άσχημος χαρακτηρισμός.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ και 2 μέρες δεν έχω Internet ούτε τηλέφωνο. Είμαι 2 μέρες σε γραμμή προτεραιότητας μέχρι τις 11 το βράδυ ακούγοντας το γελοίο τραγουδάκι τους χωρίς να το σηκώνει κανείς. Τι …. είναι αυτό; Δεν ντρέπονται καθόλου;

 

Μπες μέσα στο site τους κάνε αίτημα και σε καλούν αυτοί.Κανα δύο φορές που τους χρειάστηκα ήταν πάντως εξυπηρετικοί σε σύγκριση με forthnet.

Αν η βλάβη δεν έχει να κάνει με εσένα τότε θα σου κάνουν μείωση στο πάγιο αυτόματα τον επόμενο μηνα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε σήμερα το internet.Οχι και το τηλέφωνο όμως...

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να αλλάξω το pulse tone της τηλεφωνικης συσκευης...

Πλήρης άγνοια από τη Vodafone.

Tιυς είχα ρωτήσει δύο τρεις φορές αν μπορεί να είναι θέμα συσκευής και μου απαντούσαν κατηγορηματικά όχι...

Τέλος πάντων κατέβασμα μέχρι 4.3 mb/s έφτασα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχεδόν 6 μήνες στην εταιρεία που είχα ταχύτητα 10 με 11 mbps μετρημένα με ookla adsl tool, σήμερα η ταχύτητα κόλλησε στα 2 με 3 και είχα συνεχείς αποσυνδέσεις. Τηλεφώνησα στην τεχνική υποστήριξη και αφού όντως διέγνωσε τις αποσυνδέσεις μου ζήτησε να κάνω κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις του ρουτερ και μετά από μια δική τους ρύθμιση η ταχύτητα μου έπεσε κάτω από 7 γιατί έτσι μου είπαν ότι θα είναι σταθερή η γραμμή μου.

Και ρωτώ: έχω ακούσει ότι για γραμμή 24αρα αν η ταχύτητα είναι κάτω από 7 τότε μπορώ να αιτηθω διακοπή συμβολαίου χωρίς να έχω κάποιες κυρώσεις. Ισχύει αυτό; Αν τους απειλεισω με καταγγελία θα ενδιαφερθούν να ασχοληθούν σοβαρά;

Link to comment
Share on other sites

σε 1 μήνα περίπου κλείνω 2 χρόνια από την τελευταία ανανέωση του συμβολαίου μου στην vodafone και έχω αρχίσει και ψάχνομαι λόγο του ότι μετράω την ταχύτητα του internet σε διάφορα site και δεν έχω πάνω από 10mbps ενώ πληρώνω 24.

Στο πακέτο που πληρώνω (24€) έχω απεριόριστα σταθερά και αν θυμάμαι καλά και 2 ώρες κινητά.

Πριν από 1 μήνα περίπου μ' έπαιρναν διάφοροι από vodafone και μου πρόσφεραν vdsl 30αρι, απεριόριστα σταθερά και 2 ώρες κινητά στα 27€ και αρνήθηκα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ακόμα).

Το ερώτημα μου είναι, να κάτσω στην vodafone ή αν πάω στον ΟΤΕ με 24αρι internet θα έχω κάτι καλύτερο από θέμα ταχύτητας;

O OTE με 27€ τον μήνα μου δίνει 24αρι imternet - απεριόριστα σταθερά και κάποιες ώρες κινητά.

Μένω στο Μενίδι σε απόσταση 100 μέτρων από το κτίριο του ΟΤΕ.

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες συμφέρει το vdsl 30, γιατί πάνω από 12 με adsl δεν θα πιάνεις..

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

κάπου διάβασα ότι το vdsl που βάζουν είναι voip, αν ισχύει αυτό τι γίνετε με τις συσκευές τηλεφώνου που είναι σε άλλα δωμάτια του σπιτιού;
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

σε 1 μήνα περίπου κλείνω 2 χρόνια από την τελευταία ανανέωση του συμβολαίου μου στην vodafone και έχω αρχίσει και ψάχνομαι λόγο του ότι μετράω την ταχύτητα του internet σε διάφορα site και δεν έχω πάνω από 10mbps ενώ πληρώνω 24.

Στο πακέτο που πληρώνω (24€) έχω απεριόριστα σταθερά και αν θυμάμαι καλά και 2 ώρες κινητά.

Πριν από 1 μήνα περίπου μ' έπαιρναν διάφοροι από vodafone και μου πρόσφεραν vdsl 30αρι, απεριόριστα σταθερά και 2 ώρες κινητά στα 27€ και αρνήθηκα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ακόμα).

Το ερώτημα μου είναι, να κάτσω στην vodafone ή αν πάω στον ΟΤΕ με 24αρι internet θα έχω κάτι καλύτερο από θέμα ταχύτητας;

O OTE με 27€ τον μήνα μου δίνει 24αρι imternet - απεριόριστα σταθερά και κάποιες ώρες κινητά.

Μένω στο Μενίδι σε απόσταση 100 μέτρων από το κτίριο του ΟΤΕ.

Η απόσταση που πρέπει να γνωρίζεις είναι από το Αστικό Κέντρο. Συνήθως στα ΑΚ υπάρχει συνεγκατάσταση των παρόχων, οπότε μάλλον την ίδια ταχύτητα θα έχεις αν επιλέξεις ADSL ακόμα και άλλου παρόχου. Για επιβεβαίωση, καλό είναι να δεις τί ισχύει συγκεκριμένα στην περιοχή σου. Όσον αφορά στην τηλεφωνία, με τον ΟΤΕ είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έχεις VoIP, με τη Vodafone είναι πιο σύνηθες σε εταιρικές συνδέσεις.

Για να δώσεις τηλέφωνα και σε άλλες πρίζες του σπιτιού, η συνδεσμολογία είναι σχετικά απλή, αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε σε πιο κατάλληλο θέμα. Εάν όμως με την συνδεσμολογία που έχεις τώρα μπορείς να συνδέσεις το μόντεμ ή τηλεφωνικές συσκευές σε οποιαδήποτε πρίζα του σπιτιού, σημαίνει ότι η συνδεσμολογία σου δεν είναι βέλτιστη και κόβεις ο ίδιος ταχύτητα από τη σύνδεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

σε ερώτηση που έκανα σε έναν τεχνικό εδώ στην δουλειά μου είπε ότι αν πάρω vdsl να ζητήσω να είναι από καμπίνα γιατί λέει ότι το vdsl που δεν είναι από καμπίνα μπορεί να είναι χειρότερο από το adsl που έχω τώρα. Δεν ξέρω αν ισχύει η προσφορά που μου είχαν κάνει για το vdsl, θα στείλω ένα μήνυμα στην vodafone και θα δούμε.

Όσο αφορά για το θέμα της υπάρχουσας συνδεσμολογίας στο σπίτι, έχω κάνει δοκιμή και έχω συνδέσει το ρουτερ στο σαλόνι και στην κουζίνα και δεν έχω δει κάποια διαφορά. (αν υπάρχει κάποιο θέμα εδώ στο φόρουμ σχετικά με συνδέσεις βάλε μου ένα λινκ να γράψω εκεί :))

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

σε 1 μήνα περίπου κλείνω 2 χρόνια από την τελευταία ανανέωση του συμβολαίου μου στην vodafone και έχω αρχίσει και ψάχνομαι λόγο του ότι μετράω την ταχύτητα του internet σε διάφορα site και δεν έχω πάνω από 10mbps ενώ πληρώνω 24.

Στο πακέτο που πληρώνω (24€) έχω απεριόριστα σταθερά και αν θυμάμαι καλά και 2 ώρες κινητά.

Πριν από 1 μήνα περίπου μ' έπαιρναν διάφοροι από vodafone και μου πρόσφεραν vdsl 30αρι, απεριόριστα σταθερά και 2 ώρες κινητά στα 27€ και αρνήθηκα (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό ακόμα).

Το ερώτημα μου είναι, να κάτσω στην vodafone ή αν πάω στον ΟΤΕ με 24αρι internet θα έχω κάτι καλύτερο από θέμα ταχύτητας;

O OTE με 27€ τον μήνα μου δίνει 24αρι imternet - απεριόριστα σταθερά και κάποιες ώρες κινητά.

Μένω στο Μενίδι σε απόσταση 100 μέτρων από το κτίριο του ΟΤΕ.

 

Καταρχήν διαβάζω ότι είσαι 100 μέτρα από το αστικό κέντρο. Αν όντως είναι έτσι τότε η χαμηλή ταχύτητα adsl μάλλον δεν δικαιολογείται. Αν μπορείς ποσταρε τα στατιστικά της γραμμής σου.

Δεύτερον για 2 ώρες κινητά και 24αρι ίντερνετ τα 24 ευρώ είναι πολλά.

Εγώ στη θέση σου,εφόσον είσαι ελεύθερος από συμβόλαια, θα κοιταγα για 24αρι με τουλάχιστον 4 ώρες προς κινητά με ταβάνι τα 20 ευρω.

Από κει και πέρα αν δεις ότι η ταχύτητα δεν επιδέχεται βελτίωσης τότε μπορείς να σκεφτείς την αναβάθμιση σε vdsl 30 στην εταιρία που θα είσαι με ένα 25αρι το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω στατιστικά της γραμμής μου πιο μετά που θα είμαι στο σπίτι
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ποσταρε τα στατιστικά της γραμμής σου

έβαλα το ρούτερ και στις 2 τηλεφωνικές πρίζες, τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

Θέση Α'

koyzina.jpg

Θέση Β'

saloni.jpg

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Ο συγχρονισμός θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερος. Υποπτεύομαι οτι η εταιρεία εχει 12αρι προφιλ και σε εχει κλειδωσει εκει. Δεν ξέρω αν εχουν καποιο λόγο,με τετοια στατιστικά για μενα δεν υπαρχει λογος. Εχεις μηπως κι αλλες συσκευες τηλεφώνου στο σπίτι ή συναγερμό? Οι μετρήσεις είναι μόνο με το ρούτερ επάνω ή και με τα τηλέφωνα? Η μέτρηση στην κεντρική πρίζα ποια ειναι,η 2η ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν υπάρχει κι άλλο ρούτερ διαθέσιμο καλό θα ήταν να το δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

συναγερμό έχω, δεν νομίζω ότι είναι συνδεδεμένος με το τηλέφωνο,

Όταν έκανα τις μετρήσεις είχα βγάλει την συσκευή τηλεφώνου

Στον χώρο έχω 2 πρίζες, η μια είναι στην κουζίνα και γράφω πιο πάνω Θέση Α και η άλλη στο σαλόνι Θέση Β.

Στην θέση Α το έχω πάντα συνδεδεμένο, απλά πριν λίγο το έβαλα και στην άλλη πρίζα μήπως υπάρχουν αλλαγές

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

συναγερμό έχω, δεν νομίζω ότι είναι συνδεδεμένος με το τηλέφωνο,

Όταν έκανα τις μετρήσεις είχα βγάλει την συσκευή τηλεφώνου

Στον χώρο έχω 2 πρίζες, η μια είναι στην κουζίνα και γράφω πιο πάνω Θέση Α και η άλλη στο σαλόνι Θέση Β.

Στην θέση Α το έχω πάντα συνδεδεμένο, απλά πριν λίγο το έβαλα και στην άλλη πρίζα μήπως υπάρχουν αλλαγές

 

Πάρε την την Vodafone και πες ότι θες να σε βάλουν σε snr 6 και να σε βγάλουν από προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

ok, θα το κάνω. Ευχαριστώ
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

μίλησα στο chat της vodafone και μου είπε ότι θα μου το παει στο maxomum, μετά από λίγο μου έγραψε ότι το έβαλε στα 18mbps και παίρνω τα παρακάτω αποτελέσματα

new.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σχετικά με το άλλο θέμα της αλλαγής σε vdsl που έλεγα πιο πριν μου μίλησε η υπάλληλος και μου είπε ότι το 30ρι που θέλω είναι μέσω αστικού κέντρου που είναι σε απόσταση λιγότερη των 500 μέτρων και ότι το τεχνικό τμήμα την ενημέρωσε ότι αντί θα 30 θα έχω περίπου 24, τα παραπάνω με 28€ τον μήνα και με 6 ώρες κινητά + αστικά / υπεραστικά

Τώρα δίνω 24.5€

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι οκ η γραμμη,οντως πρεπει να σε ειχαν σε 12αρι προφιλ καρφωμενο.Για μενα καλυτερα να διαπραγματευτεις για λιγο καλυτερη τιμη σε αυτο που εχεις.Δεν θεωρω οτι θα κερδισεις πολλα με το vdsl αν τα πραγματα ειναι οπως τα λενε...
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο, θα το παλέψω για καλύτερη τιμή τον επόμενο μήνα.

Όπως και να έχει σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια :up:

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι οκ η γραμμη,οντως πρεπει να σε ειχαν σε 12αρι προφιλ καρφωμενο.Για μενα καλυτερα να διαπραγματευτεις για λιγο καλυτερη τιμη σε αυτο που εχεις.Δεν θεωρω οτι θα κερδισεις πολλα με το vdsl αν τα πραγματα ειναι οπως τα λενε...

 

Συμφωνώ απόλυτα. Εγώ φαντάσου δίνω 18 ευρω και έχω 240 λεπτά σε κινητά. Μόλις λήξει το συμβόλαιο σου διαπραγματευσου για κάτι καλύτερο σε αυτό που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην vodafone από το 2008, κάποια στιγμή μου έκαναν μια καλή έκπτωση και από τότε, κάθε 2 χρόνια που προσπαθώ για κάτι καλύτερο δεν τα καταφέρνω, έχω μείνει στα 24,5€ το μήνα εδώ και 4-5 χρόνια με παροχές: 24αρι ιντερνετ/αστικά-υπεραστικά και κάποιες ώρες κινητά.

Ένας γείτονας που μένει στο πάνω διαμέρισμα πέρυσι έφυγε από vodafone και πήγε wind και έχει συνεχώς προβλήματα με αποσυνδέσεις. Αν έφευγα από vodafone μόνο στον ΟΤΕ θα πήγαινα αλλά θα πληρώσω μερικά €€ παραπάνω.

Θα το παλέψω πάλι και θα ενημερώσω....

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

είμαι στην vodafone από το 2008, κάποια στιγμή μου έκαναν μια καλή έκπτωση και από τότε, κάθε 2 χρόνια που προσπαθώ για κάτι καλύτερο δεν τα καταφέρνω, έχω μείνει στα 24,5€ το μήνα εδώ και 4-5 χρόνια με παροχές: 24αρι ιντερνετ/αστικά-υπεραστικά και κάποιες ώρες κινητά.

Ένας γείτονας που μένει στο πάνω διαμέρισμα πέρυσι έφυγε από vodafone και πήγε wind και έχει συνεχώς προβλήματα με αποσυνδέσεις. Αν έφευγα από vodafone μόνο στον ΟΤΕ θα πήγαινα αλλά θα πληρώσω μερικά €€ παραπάνω.

Θα το παλέψω πάλι και θα ενημερώσω....

 

Μπορείς να δοκιμάσεις μια nova.Το ίδιο θα σαι.Απλα να κάνεις όντως την αλλαγη.Μην μπλέξεις με πίσω γυρίσματα γιατί θα ταλαιπωρηθείς.

Link to comment
Share on other sites

συναγερμό έχω, δεν νομίζω ότι είναι συνδεδεμένος με το τηλέφωνο,

Όταν έκανα τις μετρήσεις είχα βγάλει την συσκευή τηλεφώνου

Στον χώρο έχω 2 πρίζες, η μια είναι στην κουζίνα και γράφω πιο πάνω Θέση Α και η άλλη στο σαλόνι Θέση Β.

Στην θέση Α το έχω πάντα συνδεδεμένο, απλά πριν λίγο το έβαλα και στην άλλη πρίζα μήπως υπάρχουν αλλαγές

 

Από τη στιγμή που λειτουργούν και οι δύο πρίζες, η συνδεσμολογία σου επιδέχεται βελτίωση. Ιδανικά πρέπει να λειτουργεί μόνο μία πρίζα, χωρίς διακλαδώσεις. Εκεί βάζεις ένα splitter για το μόντεμ και την τηλεφωνία. Από την έξοδο της τηλεφωνίας δίνεις σε όλες τις άλλες πρίζες του σπιτιού, συναγερμό, κλπ. Κάνοντας αυτό, πιθανότατα θα κερδίσεις εύκολα άλλα 1-2 Mbps.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιώ splitter, στην μια πρίζα έχω το router και στην άλλη το ασύρματο τηλέφωνο με το φιλτράκι . Να τα βάλω όλα σε μια πρίζα με splitter?

Υπάρχουν και 3 κρεβατοκάμαρες στο σπίτι με πρίζες τηλεφώνου και εκεί. Σε ένα από αυτά τα δωμάτια έχω βάλει άλλο ένα τηλέφωνο.

Η πολυκατοικία είναι κατασκευής του 2005, δεν είναι και τόσο παλιά. Δεν ξέρω αν έχει κάνει κάποια βλακεία ο ηλεκτρολόγος τότε που τα έφτιαχνε. Παλιότερα το είχα ξαναψάξει το θέμα και σε όποιο δωμάτιο έβαζα το router, αυτό έπαιζε κανονικά

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...