Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι κανονικα ειναι αναλογα απο το αστικο κεντρο που εξυπηρετησαι!

 

οπου αστικο κεντρο εννοεις τη περιοχη που ανηκεις το dslam που ανηκεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι. μπες στο hol.gr βαλε τον αριθμο σου δες το αστικο κεντρο και μετα καλεσε το 13844 και ρωτα τους αν το αστικο κεντρο υποστηριζει κανονικη η voip τηλεφωνια!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ερχονται σήμερα στο φροντιστήριο 2 εκπρόσωποι της HOL. Κάνουμε λένε ενημέρωση για τις τηλεπικοινωνίες. Από ποια εταιρία είστε; Από τη HOL. Δεν ενδιαφερόμαστε τους λέω, μιας και είχαμε μείνει πολύ δυσαρεστημένοι από την εν λόγω εταιρεία. Οχι λέει, θέλουμε να μιλήσουμε με τον υπέυθυνο. Καλά τους λέω, περάστε μετά τις 2 τη Δευτέρα.

 

Αφού τους λες, ότι είμον στην εταιρεία σας, και δεν έμεινα ευχαριστημένος, τι σε ξαναπροσεγγίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρε παιδιά απο το πρωί δέν είχα σύνδεση καθόλου.Πρίν καμιά ώρα συνδέθηκα πάλι και σέρνομαι.Έχει παραγίνει το κακό με την HOL.

Κάποιος άλλος απο σαλονίκη είχε πρόβλημα Η μόνο εγώ?(κεντρο ροσταν)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά με hol double play plus που έχω, είχα διάφορα θέματα με τη ταχύτητα και αφού πήρα την τηλεφωνική υποστήριξη (και είχα ταχύτητα DL γύρω στο 5-6) μου είπαν να βάλω κατ΄ευθείαν τη γραμμή στη πρίζα. όταν το έκανα είχα 11! μου είπαν ότι είναι φθαρμένος ο splitter (που ήταν καινουργιος!) και να τον αλλάξω και μάλλον θα δω διαφορά. το έκανα (έβαλα του conn-x) που είχα πριν και έχω ταχύττητα γύρω στα 10-11. έχω κουφαθεί! είναι κάσσικό πρόβλημα αυτό με τους splitter? και κάτι άλλο. μου είπαν στο τηλέφωνο ότι το 10-11 ταχύτητα είναι πολύ καλό αν πληρώνω για 24άρα. με κοροιδεύουν? ρώτησα πόσο κοντά είναι ο κόμβος που συδέεται ο router μου και μου είπαν στα 2 χλμ. τι λέτε? ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα δεν εξαρτάται μόνο από την απόσταση αλλά και από άλλους παράγοντες (βλ. splitter). Πάντως δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο κάποιος να συγχρονίζει στα 10-11 οπότε δε μπορείς να κάνεις και πολλά, αν και το πρόβλημα στη HOL δεν είναι τόσο αυτό όσο είναι κάποια άλλα. Αυτή την εποχή δεν είναι και η καλύτερη επιλογή, if you ask me.
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη περίοδο είναι ότι κάνει traffic shaping στη κίνηση των torrents (δεν το έχει παραδεχτεί επίσημα αλλά πλέον είναι κοινό μυστικό). Σε αυτό βάλε και κάποια προβλήματα με το λογιστήριο που ακούγονται ποτε πότε, βάλε και λίγο την ανασφάλεια για το αν θα συνεχίσει να υπάρχει και αν θα έχει και τη Vodafone. Γενικά νομίζω πως η κατάσταση στη HOL σα πάροχο είναι αρκετά περίεργη και δε θα την εμπιστευόμουν.
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη περίοδο είναι ότι κάνει traffic shaping στη κίνηση των torrents (δεν το έχει παραδεχτεί επίσημα αλλά πλέον είναι κοινό μυστικό). Σε αυτό βάλε και κάποια προβλήματα με το λογιστήριο που ακούγονται ποτε πότε, βάλε και λίγο την ανασφάλεια για το αν θα συνεχίσει να υπάρχει και αν θα έχει και τη Vodafone. Γενικά νομίζω πως η κατάσταση στη HOL σα πάροχο είναι αρκετά περίεργη και δε θα την εμπιστευόμουν.

 

το επιβεβαιωνω και εγω.. θελουν απο μια γνωστη μου να τους στειλει fax την αποδειξη πληρωμης ενως λογαριασμου ενω οι ιδιοι εχουν παραδεχθει οτι μιλησανε με την τραπεζα απο την οποια πηγε να πληρωσει τον λογαριασμο και εχουν επιβεβαιωσει οτι εχουν κανει την χρεωση..

ελεος!! και αν δεν εχει fax? ουτε το ταχυδρομειο τους κανει! τι αλλο θελουν;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή τη περίοδο είναι ότι κάνει traffic shaping στη κίνηση των torrents (δεν το έχει παραδεχτεί επίσημα αλλά πλέον είναι κοινό μυστικό). Σε αυτό βάλε και κάποια προβλήματα με το λογιστήριο που ακούγονται ποτε πότε, βάλε και λίγο την ανασφάλεια για το αν θα συνεχίσει να υπάρχει και αν θα έχει και τη Vodafone. Γενικά νομίζω πως η κατάσταση στη HOL σα πάροχο είναι αρκετά περίεργη και δε θα την εμπιστευόμουν.

 

κατάλαβα! εγώ συγχρονίζω με ταχύτητα περίπου 11Mbps και κατεβάζω torrents με 600 περίπου maximum. λογικά έχω θέμα με traffic shaping ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κάνεις downloading (νόμιμα αρχεία πάντα ε! :) ) θα σου έλεγα να μη προτιμήσεις τη HOL, ειδικά όπως είναι τελευταία. Ίσως αργότερα φτιάξει αλλά για την ώρα δεν είναι και στα καλύτερα της. Για downloading καλύτερα είναι η forthnet και ο ΟΤΕ (αν και το κόστος είναι ένα θέμα στον ΟΤΕ)
Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό με το traffic shaping της hol το διαβάζω παντού!αμα είναι να κατεβαζεις μην πας hol. Edited by dimp3
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Η Hol τον τελευταίο καιρό κάνει traffic shaping λόγω του πηξίματος που έχει το δίκτυο της. Πολλοί έχουν φύγει για άλλους παρόχους και πολλοί το σκέφτονται. Στην forthnet πρόβλημα με shaping και γενικά στο downloading δεν είχαμε ποτέ, οπότε είναι μια καλή επιλογή για τέτοιου είδους χρήστες. Ούτε στον ΟΤΕ θα έχεις πρόβλημα αλλά αν είναι να διαλέξεις ανάμεσα στους δύο βάλε στην εξίσωση το γεγονός ότι η forthnet δίνει δώρο ταξίδι στη Σαντορίνη με κάθε νέα σύνδεση χωρίς κλήρωσεις και παπατζιλίκια. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τα splitterακια χαλάνε οποτε και όσο συχνά θέλουν. Μακάρι πάντα να έχεις πρόβλημα μόνο με το splitter. Όσον αφορά την ταχύτητα σου, για 2 χιλίομετρα μακρύα από το κέντρο μια χαρά είσαι στο 10-11. Και για Hol κιόλας, μη το πείς ούτε του παππά!
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, είναι δυνατή η αλλαγή IP;

 

Θες να γινεις πιο συγκεκριμενος? Αμα εχεις Dynamic ip αυτη αλλαζει αυτοματα. Αμα εχεις Static τοτε πρεπει να συνεννοηθεις με την HOL για να αλλαξεις.

 

Εσυ τι ακριβως θες να κανεις?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Θες να γινεις πιο συγκεκριμενος? Αμα εχεις Dynamic ip αυτη αλλαζει αυτοματα. Αμα εχεις Static τοτε πρεπει να συνεννοηθεις με την HOL για να αλλαξεις.

 

Εσυ τι ακριβως θες να κανεις?

 

Dynamic IP έχω πράγμα που σημαίνει ότι αλλάζουν μόνο λίγα ψηφια στο τέλος. Εγώ θέλω αλλαγή απο το πρώτο μέχρι το τελευταίο ψηφίο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κάθε πάροχος έχει συγκεκριμένο range από το οποίοι δίνει IP. Τώρα δεν ξέρω αν είναι class A, B ή C και αν μπορεί να σου αλλαξει μέχρι το πρώτο ψηφίο.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο το κόβω να αλλάξει όλη η IP σου, καθώς ο πάροχος έχει αγορασμένα κάποια συγκεκριμένα IP ranges από τα οποία δίνει IP στους συνδρομητές. Παρ' όλα αυτά αν θες τόσο πολύ να αλλάξει ΟΛΗ η IP πας σε κάποιον άλλο πάροχο, οπότε και θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να αλλάξει η μεγαλύτερο μέρος της IP σου.
Link to comment
Share on other sites

Από εξυπηρέτηση η HOL πραγματικά υστερεί. Ολόκληρη διαδικασία για να αντικαταστήσω ένα modem το οποίο αποδείχθηκε ελαττωματικό και εν συνεχεία, να μην απαντούν σε τηλεφωνήματα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την Πέμπτη προσπαθώ να βρω λύση αλλά τίποτα, ως τώρα δεν σηκώνουν τηλέφωνα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

δε τους στέλνεις κανά email. Παίρνεις τηλ κι έισαι στην αναμονή συνέχεια ή δεν απαντάει κάν?
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Χτυπούσε αλλά δεν μου το σήκωνε κανείς. Πριν λίγες ώρες με κάλεσαν αυτοί και μου είπαν ότι αύριο θα λυθεί το ζήτημά μου, καθώς θα μου στείλουν νέο router. Αυτή τη φορά ήταν πολύ ευγενικοί αλλά άκουσα πολλά εδώ και μέρες ;)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...