Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, εδώ και 10 ημέρες έχω στείλει την αίτηση στη FORTHnet μέσω Πλαισίου, κάποιος (μάλλον από το Πλαίσιο) επικοινώνησε μαζί μου για να μου πει ότι η αίτηση ελήφθη κανονικά, αλλά τηλεφωνώντας στη FORTHnet, η αίτηση ακόμη δεν έχει περαστεί στο συστημά τους...

 

Και φυσικά, μου ανέφεραν ότι ο ένας μήνας κτλ. θα αρχίσει από την ημερομηνία καταχώρησης... Έλεος.!

Link to comment
Share on other sites

Η forthnet λέει ότι δεν έχει λάβει κανένα fax.

 

βρέ τι μου θυμίζεις....

 

εταιρεία εκπροσωπώ στα θέματα μηχανογράφησης... ξέρεις τι πάει να πεί να έχω στείλει το ίδιο φάξ 5 φορές και να λένε οτι δεν το χουν λάβει..?

τελικά τους πέταξα όλες τις υπηρεσίες έξω να μάθουν να σέβονται το χρήμα που τους δίναμε....

αν λοιπόν έχω εγώ υποστεί μέσω εταιρείας τέτοια ταλαιπωρία...φαντάσου τι γίνεται με οικιακό πελάτη!

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tον Νοέμβριο τελειώνει το προπληρωμένο 6μηνο της Forthnet στο 1Mbps και έχω μια απορία...Η σύνδεση συνεχίζεται χωρίς να κάνω αίτηση και μετατρέπεται σε αορίστου με την ίδια χρέωση (21,5 ευρώ) έτσι;Ο λογαριασμός θα μου έρχεται κάθε δίμηνο, και, μπορώ μετά να τη διακόψω όποτε θέλω χωρίς επιπλέον χρεώσεις;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που ξέχασα, ενώ προβλεπόταν κάλυψη από ιδιόκτητο δίκτυο μέχρι τις 15/12/07 μεταφέρθηκε στις 5/03/08...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Tον Νοέμβριο τελειώνει το προπληρωμένο 6μηνο της Forthnet στο 1Mbps και έχω μια απορία...Η σύνδεση συνεχίζεται χωρίς να κάνω αίτηση και μετατρέπεται σε αορίστου με την ίδια χρέωση (21,5 ευρώ) έτσι;

 

Ανάλογα τι είχες υπογράψει στην αίτηση που έκανες, το πιθανότερο ναι, διευκρίνησέ το με e-mail στο internet-sales @ forthnet.gr

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

αν ξέρει κάποιος.. έχω internet provider τη forthnet λήγει το adsl in a box. με εχουν ενημερώσει οτι θα μεταβώ σε 768 με χρέωση 21,5 το μήνα σε αορίστου χρόνου συμβόλαιο. Έλεγα να κάνω το 24mbps της ίδιας εταιρίας (όχι double play) μόνο για internet. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Τρέχει όντως τόσο γρήγορα; Υπήρξαν προβλήματα για να υλοποιηθεί;;;

Link to comment
Share on other sites

egw exw to 768 tis forth to opoio pira persi se foititiko paketo, kai den xerw pote akrivws teliwnei.. mipws xeri kaneis , an tha mou steiloune kapoio minima gia to pote teliwnei kai ti prepi na kanw i na tous parw egw tilefwno? kai ti tilefwna exoun? auta pou dwsate pio panw den isxyoun...
Link to comment
Share on other sites

egw exw to 768 tis forth to opoio pira persi se foititiko paketo, kai den xerw pote akrivws teliwnei.. mipws xeri kaneis , an tha mou steiloune kapoio minima gia to pote teliwnei kai ti prepi na kanw i na tous parw egw tilefwno?

 

Στείλε email στο internet-sales @ forthnet.gr

 

kai ti tilefwna exoun? auta pou dwsate pio panw den isxyoun...

 

Εαν θεωρείς ότι τα τηλέφωνα που αναφέρθηκαν δεν ισχύουν, πες μας εσύ ποιά είναι τα "άλλα" που ισχύουν. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το πακετο forthnet in a box φοιτητικο (117€ για ενα ετος φοιτητικο). Πλησιαζει η ημερομηνια συμπληρωσης ετους. Δε μπορω να επικοινωνησω με το 13831 γιατι ειναι συνεχεια γεματο. Γνωριζει καποιος αν θα συνεχισει ως αοριστου η συνδρομη και με τι χρεωση?

 

Υπαρχει περιπτωση να διακοπει χωρις να ενημερωθω?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει, πως να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ?

Μετά από 20 μέρες που έχω κάνει αίτηση διακοπής, την έχω στείλει 3 φορές και ακόμα έχω dsl :mad:

Έχω γράψει ότι λόγω μετακόμισης επιθυμώ άμεσα την διακοπή αλλά τίποτα!

 

Να πας η ίδια στα γραφεία τους να την κάνεις και να ζητήσεις αποδεικτικό παραλαβής οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να σταματήσω το ADSL απο το ιδιόκτητο δύκτιο χωρίς να πληρώσω το πεναλτι των 70Ε επειδή δεν εχωκλείσει χρόνο? Bασικά ειμαι πολύ δυσαρεστημένος απο την ταχύτητα και δεν μπορώ να καταλαβω γιατί ενώ δεν μου παρέχουν ούτε κατά διανοια τα 24ΜΒps που υπόσχονται πρέπει εγώ να παραμένω συνδρομητής τους. Ρωτησα στην εξυπηρέτηση πελατών και το τεχνικό τμημα και λένε οτι δεν φτανε αυτοί αλλά τα καλωδια της πολυκατοικιας και δεν γινεται να διακοψω πριν τον χρονο χωρις την επιπλεον πληρωμη. ΕΛΕΟΣ πια τα καλωδια σιγουρα δε φταινε αφου καποιεσ φορεσ μετα απο παραπονα μου στο τεχνικο τμημα μου αυξάνανε ην ταχύτητα για μερικες μερες.Φυσικα η προσφυγή στην ΕΕΤΤ δεν προκυται να λυσει το θέμα αφου προηγουμενη καταγγελία μου απαντηθηκε μετα απο 5 μήνες χωρίς καμια επιπτωση για την Forthnet(το θέμα αφορουσε την καθυστερηση συνδεσης του ADSL)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος να σταματήσω το ADSL απο το ιδιόκτητο δύκτιο χωρίς να πληρώσω το πεναλτι των 70Ε επειδή δεν εχωκλείσει χρόνο? Bασικά ειμαι πολύ δυσαρεστημένος απο την ταχύτητα και δεν μπορώ να καταλαβω γιατί ενώ δεν μου παρέχουν ούτε κατά διανοια τα 24ΜΒps που υπόσχονται πρέπει εγώ να παραμένω συνδρομητής τους. Ρωτησα στην εξυπηρέτηση πελατών και το τεχνικό τμημα και λένε οτι δεν φτανε αυτοί αλλά τα καλωδια της πολυκατοικιας και δεν γινεται να διακοψω πριν τον χρονο χωρις την επιπλεον πληρωμη. ΕΛΕΟΣ πια τα καλωδια σιγουρα δε φταινε αφου καποιεσ φορεσ μετα απο παραπονα μου στο τεχνικο τμημα μου αυξάνανε ην ταχύτητα για μερικες μερες.Φυσικα η προσφυγή στην ΕΕΤΤ δεν προκυται να λυσει το θέμα αφου προηγουμενη καταγγελία μου απαντηθηκε μετα απο 5 μήνες χωρίς καμια επιπτωση για την Forthnet(το θέμα αφορουσε την καθυστερηση συνδεσης του ADSL)

 

Στατιστικά συγχρονισμού του router?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω connx 1024/256 εχω και χθες εστειλα την αιτηση για internet μονο.Βεβαια ενας θεος ξερει ποτε θα συνδεθω.Πιστευω οτι αξιζει αν σε καλυπτει το ιδιοκτητο δiκτυο της forthnet αφου με 21ευρω θα εχεις ΜΕΧΡΙ και 24 mbts
Καλημέρα παιδιά. Έκανα αιτηση για Forthnet 2play στις 28/09/07 και στις 22/10 είχα σύνδεση:wacko:Δεν ξανάγινε έτσι? Μου έστειλαν πιο μπροστά το siemens CL-110. 1)Σε windows XP έχει καμμιά διαφορά στην ταχύτητα αν συνδεθώ μέσω ethernet καλωδίου ή μέσω usb θυρας?

2)Οταν στο το κεντρικό μπριζάκι βάλω το splitter όπως είναι το σωστό, δεν έχω adsl γραμμή.Όταν βάλω το καλώδιο του modem απ΄ευθείας στο κεντρικό (χωρίς spliter),τότε έχω.Ξέρει κανείς τι παίζει μ΄αυτό? και

3)Ξέρει κανείς πως θα δω με τι ταχύτητα έχω συνδεθεί?πχ. 10mbps 12, 8, 4 γιατί για 24 δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση..

Δοκίμασα να κατεβάσω κάποια αρχεία και πάνω από 85 kb/sec δεν πήγαινε με τίποτα. Που είναι τα 24mbps?:X

Ευχαριστώ

I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

1. Ethernet προτίμησε. Για να ναι πιο ξεκούραστος ο υπολογιστής σου και πιο απροβλημάτιστη η λειτουργία του.

2. Μήπως κάνεις λάθος συνδεσμολογία;

3. Άνοιξε την σελίδα του router (http://192.168.1.1 αν είναι αυτή η IP του), κάπου θα λέει τα στατιστικά της γραμμής. Ας σου πούνε το ακριβές "path" οι έχοντες και κατέχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σίγουρα οτι το κόστος για αυτούς που πήραν φοιτητικό πέρσι με τα 117 ευρώ θα είναι 21,5 ευρώ το μήνα για την ίδια ταχύτητα μέσω ΑΡΥΣ.

Είναι τα ίδια χρήματα με τα 1024 αλλά με προβληματίζουν τα άπιαστα 24mbps

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σίγουρα οτι το κόστος για αυτούς που πήραν φοιτητικό πέρσι με τα 117 ευρώ θα είναι 21,5 ευρώ το μήνα για την ίδια ταχύτητα μέσω ΑΡΥΣ.

Είναι τα ίδια χρήματα με τα 1024 αλλά με προβληματίζουν τα άπιαστα 24mbps

 

Το δικο μου πακετο ειναι στα 768 σε αυτη την τιμη (117€). Θα πληρωνω 21,5€ για 768 ενω ειναι η τιμη της 1024?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω σίγουρα οτι το κόστος για αυτούς που πήραν φοιτητικό πέρσι με τα 117 ευρώ θα είναι 21,5 ευρώ το μήνα για την ίδια ταχύτητα μέσω ΑΡΥΣ.

Είναι τα ίδια χρήματα με τα 1024 αλλά με προβληματίζουν τα άπιαστα 24mbps

 

Και γω αυτο εχω.Δεν ξερω τι γινεται αν μπω με αυτο στο ιδιοκτητο..;

θα ισχυει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Tον Νοέμβριο τελειώνει το προπληρωμένο 6μηνο της Forthnet στο 1Mbps και έχω μια απορία...Η σύνδεση συνεχίζεται χωρίς να κάνω αίτηση και μετατρέπεται σε αορίστου με την ίδια χρέωση (21,5 ευρώ) έτσι;Ο λογαριασμός θα μου έρχεται κάθε δίμηνο, και, μπορώ μετά να τη διακόψω όποτε θέλω χωρίς επιπλέον χρεώσεις;

 

τους έστειλα e mail εδώ και 4 ημέρες και ακόμη καμία απάντηση...:(

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

τους έστειλα e mail εδώ και 4 ημέρες και ακόμη καμία απάντηση...:(

 

Τέλος Διακοπής: 59 € για προ 12μηνου διακοπή! :( 99%

αλλα ποιο 6μηνο πακέτο εχεις ? το ADSL in a box ?

Link to comment
Share on other sites

Τέλος Διακοπής: 59 € για προ 12μηνου διακοπή! :( 99%

αλλα ποιο 6μηνο πακέτο εχεις ? το ADSL in a box ?

 

ναι ναι, to adsl in a box...Και δεν βρίσκω και το συμβόλαιο ρε ****το να δω τι είχα σημειώσει..Όχι ότι θέλω να διακόψω άμεσα αλλά υπάρχει πιθανότητα να μετακομίσω κατά το Φλεβάρη...

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι, to adsl in a box...Και δεν βρίσκω και το συμβόλαιο ρε ****το να δω τι είχα σημειώσει..Όχι ότι θέλω να διακόψω άμεσα αλλά υπάρχει πιθανότητα να μετακομίσω κατά το Φλεβάρη...

αυτο ειναι απο τη 2η σελιδα της αιτησης adsl in a box, τις προσφατες..

οπως ειναι και οι αλλες αιτησεις δηλαδη.

 

http://img126.imageshack.us/img126/1174/89758969ty5.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Ethernet προτίμησε. Για να ναι πιο ξεκούραστος ο υπολογιστής σου και πιο απροβλημάτιστη η λειτουργία του.

2. Μήπως κάνεις λάθος συνδεσμολογία;

3. Άνοιξε την σελίδα του router (http://192.168.1.1 αν είναι αυτή η IP του), κάπου θα λέει τα στατιστικά της γραμμής. Ας σου πούνε το ακριβές "path" οι έχοντες και κατέχοντες.

 

Μπαίνεις στην κεντρική σελίδα του Setup (http://192.168.1.1)

και πατάς Status/DSL Connection

Εκεί βλέπεις σε τι ταχύτητα έχει συγχρονιστεί το μόντεμ σου.

Εμένα έχει συγχρονιστεί στα 17,2Μbps

και κατεβάζω με 180kb/sec(μέγιστο).

Τους έχω πάρει τόσα τηλέφωνα και άκρη δεν έβγαλα.

Μήπως ξέρει κανείς κάποια ρύθμιση για μεγαλύτερη ταχύτητα?

Θα έπρεπε να κατεβάζω τουλάχιστον με 1,5MB/sec για να μην πώ με 2.

Όποιος ξέρει κάτι ας μου στείλει ΠΜ.

 

 

Εχω το πακετο forthnet in a box φοιτητικο (117€ για ενα ετος φοιτητικο). Πλησιαζει η ημερομηνια συμπληρωσης ετους. Δε μπορω να επικοινωνησω με το 13831 γιατι ειναι συνεχεια γεματο. Γνωριζει καποιος αν θα συνεχισει ως αοριστου η συνδρομη και με τι χρεωση?

 

Υπαρχει περιπτωση να διακοπει χωρις να ενημερωθω?

 

Όταν έκανες την αίτηση στην αρχή,κάπου σε κάποιο σημείο,είχε μια επιλογή αν θες μετά το τέλος του έτους να γίνει αορίστου χρόνου η σύνδεση.Αν το έβαλες ΝΑΙ θα γίνει και αν το έβαλες όχι θα διακοπεί.

Όχι αμέσως όμως.

Στο αφήνουν μερικές μέρες να σκεφτείς αν θες να κάνεις ανανέωση.

Θα σε πάρουν τηλ και θα σου στείλουν e-mail.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες την αίτηση στην αρχή,κάπου σε κάποιο σημείο,είχε μια επιλογή αν θες μετά το τέλος του έτους να γίνει αορίστου χρόνου η σύνδεση.Αν το έβαλες ΝΑΙ θα γίνει και αν το έβαλες όχι θα διακοπεί.

οι παλιες αιτησεις το ειχαν αυτο, οχι οι καινουργιες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εχω βρει την αιτηση μου. Καταφερα να μιλησω μαζι τους και μου ειπαν οτι για την 768 θα πληρωνω 12€

 

Γνωριζεται διαδικασια αναβαθμισης σε 1024 και ποια εινα η φοιτητικη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...