Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα καλύτερα να πάρεις καινούργια sim. Δεν αλλάζες συχνά κάρτα για να θεωρήσεις μεγάλο έξοδο τα 5 ευρώ που θα σου ζητήσουν. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μένα καλύτερα να πάρεις καινούργια sim. Δεν αλλάζες συχνά κάρτα για να θεωρήσεις μεγάλο έξοδο τα 5 ευρώ που θα σου ζητήσουν. :)

Γι αυτό ρωτώ, για το πόσο κανει η καινουρια sim, αν χρειαστεί.

 

1) Αν οι κάρτες σου είναι 4g δεν χρειάζεται να τις αλλάξεις, οπότε δε θα χρειαστεί να πληρώσεις τίποτα. Μπορείς να τις κόψεις και μόνος σου ή να πας σε κάποιο κατάστημα (π.χ. Γερμανός) να τις κόψουν εκεί. Αν κοπούν σωστά δε θα έχεις πρόβλημα.

2) Όχι

α) Kοίτα, με 2 sim 7 ετών σε κινητό τεχνολογίας GSM/HSPA πόσο πιθανό είναι να είναι 4G? β) Συγγνώμη για την άγνοια, δηλ το 4G "πατάει " και στην τεχνολογία της sim, και όχι μόνο στο δίκτυο του παρόχου?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παλιά η κάρτα σου να υπολογίζεις ότι έχει μεγαλύτερο πάχος από τις nano.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου έστειλε η Wind sms στο Q καρτοκινητό μου να παω για "δωρεαν αλλαγή καρτας σε 4G". Ξέρετε αν παω να μου δωσουν απλά τη νέα sim και να κρατήσω την παλιά σε δεύτερο κινητό ή τάμπλετ? Ή ζητάνε υποχρεωτικά την παλιά να την καταστρέψουν?
Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου έστειλε η Wind sms στο Q καρτοκινητό μου να παω για "δωρεαν αλλαγή καρτας σε 4G". Ξέρετε αν παω να μου δωσουν απλά τη νέα sim και να κρατήσω την παλιά σε δεύτερο κινητό ή τάμπλετ? Ή ζητάνε υποχρεωτικά την παλιά να την καταστρέψουν?

 

Με την αλλαγή, ή παλιά απλά παύει να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι παλιά η κάρτα σου να υπολογίζεις ότι έχει μεγαλύτερο πάχος από τις nano.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλ δεν θα χωράει ούτως ή άλλως και λογω διαφορετικού πάχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

https://m.aliexpress.com/i...5ec67910jXZVOF

 

Μαρεσουν πάρα πολύ αυτά,ξέρει κάποιος κάτι;θέλω να είναι διακριτικό γιατί θα τα φοράω στη δουλειά.κ αν εφαρμόζουν καλά στο αυτί.μαρεσει που έχει κ το charge dock ώστε να το φορτίζω παράλληλα!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

https://www.lightinthebox.com/xiaomi-speaker-mini-square-box-bluetooth-4-0edr-hifi-wireless-mini-portable-stereo-connection-handsfree_p5299321.html?prm=1.18.104.0

Aγόρασα το παραπάνω ηχείο σε προσφορά και μου βγήκε στα 14 €, πολύ καλή τιμή πιστεύω και ο ήχος του εξαιρετικός τολμώ να πω και με πολύ καλό μπάσο.

Ρωτώ αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω και στις κλήσεις εκτός από μουσική, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρόσφατα είχα μια "περιπέτεια" στην προσπάθεια αγοράς προστατευτικού οθόνης, για την οποία έστειλα την παρακάτω κριτική για το μαγαζί PC EVOLUTION στα Skroutz - bestprice.

 

"Παρήγγειλα στο κατάστημα PC EVOLUTION το προϊόν 3MK ARC 3D XIAOMI Readmi Note 4 GLOBAL (προστασία οθόνης) που θα μου το έφερναν σε 7-10 ημέρες όπως μου είπαν. Τελικά χωρίς καμία ενδιάμεση ενημέρωση μου το έδωσαν μετά από 20 περίπου ημέρες αλλά δεν ήταν αυτό που παρήγγειλα αλλά το 3MK ARC 3D XIAOMI Readmi Note 4 China που προφανώς γνώριζαν ότι δεν είναι αυτό που έπρεπε, όπως προκύπτει και από το εξής απόσπασμα από το e-mail που μου έστειλαν μετά από διαμαρτυρία μου

 

"Καλημέρα σας

Στην παραγγελία μας στον προμηθευτή τοποθετήσαμε το GLOBAL αλλά μας απέστειλαν το CHINA. Επικοινωνήσαμε μαζί τους και μας επιβεβαίωσαν ότι έχουν μόνο τα CHINA δυστυχώς, οπότε θα πρέπει να μας στείλετε το προϊόν πίσω".

 

Συνεπώς μου το έστειλαν για να ισχυριστούν όταν το επέστρεψα ότι άνοιξα τη συσκευασία και να μην μου επιστρέψουν τα χρήματα όπως και έγινε. Αυτονόητο είναι πως δεν έκανα χρήση του προϊόντος αφού δεν ήταν κατάλληλο για το τηλέφωνο μου."

Το μεν Skroutz λοιπόν τη δημοσίευσε ακριβώς όπως την έστειλα και φέρθηκε με υπευθυνότητα και έντιμα, ενώ το bestprice την περιέκοψε ουσιαστικά σε συνεννόηση με το κατάστημα για να φαίνεται ότι δεν έχω δίκιο.

Το αναφέρω για να γνωρίζουν όλοι ποιος δουλεύει με επαγγελματισμό και ποιος όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα πληροφορία.Να 'σαι καλά φίλε που την μοιράστηκες μαζί μας γιατί μπορεί κάποιο μέλος να βρεθεί προ εκπλήξεως όπως βρέθηκες εσύ.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, καλά έκανες και το μοιράστηκες για να μη βρεθούν και άλλοι προ εκπλήξεως... Εν τω μεταξύ 20 μέρες που σου έκανε, αν το έπαιρνες απ' έξω με priority πιο γρήγορα θα σου έρχοταν, θα ήταν και το σωστό και λογικά θα ήταν και φθηνότερο... ;)
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω tempered glass για xiaomi redmi 4 και 4x.

Ψάχνω στο σκρουτζ και βλέπω πως το ίδιο ακριβώς τζαμάκι μπορεί να έχει 5 ευρώ σε ένα μαγαζί και στο άλλο 10 ευρώ. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο ή αν αλλάζει κάτι γιατί δεν γράφει μάρκα, λέει απλά tempered glass. Λεπτομέρειες δεν βρίσκω για το αφήνει δαχτυλιές κλπ.

Για να μην την πατήσω και αγοράσω κάτι που θα κάνει μεγαλύτερη ζημιά μιας και δεν έχω ιδέα από tempered glass, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό γυάλινο προστατευτικό οθόνης που να καλύπτει όλη την οθόνη και να μην αφήνει δαχτυλιές?

Αν υπάρχει κάτι κοντά στα 5 ευρώ ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ολα τα "κοινά" προστατευτικά τζάμια είναι περίπου ίδια. Πάρε όποιο νομίζεις πως θα εφαρμόσει καλύτερα. Δες αν βρείς full face. Οσα πάντως έχω δει και δουλέψει, σε όλα μένουν δαχτυλιές και κάποια καθρεπτίζουν πολύ στον ήλιο.
Link to comment
Share on other sites

 

Να ενημερώσω πως η κάρτα είναι μια χαρά και γρήγορη.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ολα τα "κοινά" προστατευτικά τζάμια είναι περίπου ίδια. Πάρε όποιο νομίζεις πως θα εφαρμόσει καλύτερα. Δες αν βρείς full face. Οσα πάντως έχω δει και δουλέψει, σε όλα μένουν δαχτυλιές και κάποια καθρεπτίζουν πολύ στον ήλιο.

 

Κατάλαβα, άρα θα προτιμήσω το φθηνό.

 

Μια ακόμα ερώτηση. Είναι μερικά τζάμια που είναι όλο γυαλί και κάποια άλλα που έχουν περίγραμμα, συνήθως κάτω στα κουμπιά και επάνω στο ακουστικό, για να ταιριάζει με το κινητό. Υπάρχουν μεγάλες διαφορές ή είναι απλά μόστρα το περίγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

έχω την μνήμη Samsung 128GB U1 από το pc1 πριν κάνα χρόνο την αγόρασα

και την είχα στο κινητό το LG G5 κρυπτογραφημένη έχω μια δεύτερη μπαταριά και τις αλλάζω.

μια μέρα με την 2η μπαταριά πήγα να τραβήξω φώτο έσβησε το κινητό μου και από τότε η Micro SD τα έχει παίξει

την απενεργοποιησα την κρυπτογράφηση (το αποκρυπτογράφησα πως λέγετε) και μετέφερα όλα μου τα αρχεία κανονικά

μετά προσπάθησα να το κάνω φορματ και αρνητε τα windows να το κάνουν και στο κινητό "μου την πετάει" δοκίμασα μεσώ MS dos του Windows και μετά από κάνα 2 μέρες ανοιχτό το pc μου είπε οτι απέτυχε

μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να μου πει πως μπορώ να ξανά κάνω την μνήμη μου άδεια και όπως πρώτα? υπάρχει κάποιος τρόπος ή πρόγραμμα να δοκιμάσω? σας έχει ξανατύχει η το είδατε?

 

ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και ελπίζω να σας κάλυψα και να βρεθεί μια λύση

Link to comment
Share on other sites

πόσο καιρό έχει εγγύηση?

δεν θέλω να έχουν τα αρχεία μου της φωτός μου και όλα όμως? τι μπορώ να κάνω γιαυτό? αν προσπαθήσω να τα κρυπτογραφήσω πάλι θα μπορέσω να τα προστατέψω? αν τα καταφέρω? ή κάποιος άλλος τρόπος κρυπτογραφήσεις?

δεν υπάρχει καμιά εφαρμογή για φορματ να δοκιμάσω πχ για fat32 μπας και "ξεκολλήσει" ή τίποτα τέτοιο...?

Link to comment
Share on other sites

ε, δυο χρονια σίγουρα.

Δεν ξερω αν μπορουν να δουν τα data σου, εσυ τα βλέπεις, δεν ειναι corrupted;

Τι μηνυμα λαθους βγαζει στο φορματ;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες με το περίγραμμα είναι τα full face. Υπάρχουν και άλλα πιο "καμπυλωτά" full face τα 5D. Δεν έχω δοκιμάσει τέτοιο.

Παράδειγμα:

Edited by conan1
Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε full face αν βρεις... Συνήθως τα απλά, έτσι όπως έχουν γίνει πλέον οι οθόνες, αφήνουν κενά στα πλάγια... Σε εμένα σε Redmi 4 το μόνο που δούλεψε καλά και κάλυψε όλη την οθόνη, ήταν full face...
Link to comment
Share on other sites

Στο indiegogo υπαρχει η παρακατω συσκευη που μετατρεπει το τηλεφωνο σε dualsim.

 

https://www.indiegogo.com/products/piece-add-a-phone-number-to-any-smart-device

 

Η συγκεκριμενη συσκευη βεβαια απ οτι διαβασα δεν λειτουργει αξιοπιστα.

 

Ξερετε καποια αναλογη που να λειτουργει ομως αξιοπιστα;

 

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για την καθυστέρηση

τα αρχεία δεν είναι corrupted μπορώ να τα διαβάσω κανονικά και να τα αντιγράψω και από υπολογιστή και από το κινητό, τα βλέπει ο υπολογιστής άπλα όταν πατάω διαγραφή στα Windows 10 μου βγάζει πρώτα το μήνυμα ότι όλα τα αρχεία θα χαθούνε πατάω οκ και μετά μου λέει

 

"Δεν ήταν δυνατό τα Windows να ολοκληρώσουν τη διαμόρφωση"

 

επίσης στο κινητό όταν πάω και κάνω διαμόρφωση μου βγάζει ειδοποίηση

 

"Η συσκευή Κάρτα SD αφαιρέθηκε χωρίς προειδοποίηση"

και μετά πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να ξανά δει την μνήμη

 

και αν κάνω διαγραφή από τον υπολογιστή η το κινητό σε αρχεία της κάρτας τα σβήνει άλλα όταν ξανά δει την κάρτα υπάρχουν ακόμα εκεί....

 

γιαυτό δεν θα ήθελα να την δώσω την κάρτα

 

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα η τρόπος να το διαγράψω?

η πχ να προσπαθήσω να την κάνω fat32 η κάτι μπας και ξεκολλήσει από αυτήν την βλακεία που δεν ξερό και πως την έπαθε?

η έστω να τα κάνω corrupted :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω μια συσκευη που να παρεμβαλεται μεταξυ τηλεφωνικης πριζας και σταθερου τηλεφωνου, και να μου δινει δυνατοτητα να κανω καταγραφη κλησεων. Μιλω παντα για νομιμη κατασταση με ενημερωση του συνομιλητη.

Ειχα μια τετοια συσκευουλα αγορασμενη πριν χρονια απο το carefour.

Δυστυχως, με το που με αναβαθμισε ο οτε στην ευρυζωνικη τηλεφωνια, επαψε να παιζει, και μαλιστα δημιουργει και προβλημα στο τηλεφωνο. Ετσι, αναγκαστηκα να την αφαιρεσω.

Σε amazon και ebay πουλανε πολλες τετοιες συσκευες, αλλα δεν ξερω τι να προσεξω ή ποια να αγορασω,

ωστε οντως να παιζει με την ευρυζωνικη τηλεφωνια.

Μπορει καποιος να με βοηθησει στην επιλογη;

Ενδεικτικα δειτε εδω

https://www.ebay.com/itm/Phone-Telephone-Line-Conversation-Call-Voice-Sound-Recorder-to-PC-ABS-Plastic/272594445271?hash=item3f77e523d7:g:2H0AAOSwuHdaaUNN

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...