Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

... σε όσους χρησιμοποιούν τα ενσύρματα handsfree ή όχι; Παλαιότερα γινόταν ένας χαμός από φήμες που έλεγαν πως λειτουργεί σαν κεραία όλα τα handsfree και πως ποτέ δεν γλίτωνε κανείς από την ακτινοβολία αυτή... τελικά έχει γίνει κάποια επίσημη αναφορά που να πιστοποιεί κάτι;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά έχω μια απορία που ελπίζω να μπορέσει κάποιος να μου την λύσει..

 

Έσπασε η οθόνη το nokia n95 της κοπέλας μου σκεφτομαι να παραγγειλω μια απο ebay.

 

το θέμα είναι οτι σχεδόν όλες οι οθόνες εκεί είναι απο hong kong και η τιμή τους κυμαίνετε απο 1-10 δολάρια με τις περισσότερες να παίζουν στα 5

 

Απο ότι καταλαβαίνετε δηλαδή μάλλον θα είναι κινέζικες απομιμήσεις.

 

το θέμα είναι θα υπάρχει διαφορά σε σχέση με την αυθεντική οθόνη του n95 ?

 

παίζει η κινέζικη ας πούμε να έχει 16 χρώματα που λέει ο λόγος αντί για 16 εκατομμύρια χρώματα?

ο φωτισμός θα είναι ίδιος η χαμηλότερος?

η ανάλυση?

 

έχει αγοράσει κανείς σας καμία τέτοια οθόνη απο ebay να μου πει για την εμπειρία του?

 

Περιμενω τις απαντησεις σας, ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημερα,

Ψαχνω βαση για κινητο με βεντουζα για το αυτοκινητο φυσικα. Εως τωρα οσα εχω δοκιμασει μετα απο λιγο χαλανε και φευγουν απο το παμπριζ. Εχετε δοκιμασει κατι που να αντεχει στο χρονο. Ισως καποια που να μπορεις να αφαιρεις τον αερα με κουμπι και οχι τις κλασσικες με το μανταλακι.

Link to comment
Share on other sites

προφανως εχω ψαξει πριν ρωτησω εδω αλλα καμια που εχω δει δε με ικανοποιησε.

Δεν μπορώ να φανταστώ πως ένα σύστημα με κουμπί θα ήταν καλύτερο από ένα σύστημα με "μανταλάκι"... ή ένα με καλό "μανταλάκι". Επιπλέον δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο... Και ποια είναι η ουσιαστική διαφορά/διαχωρισμός στον τρόπο λειτουργίας μεταξύ των δύο συστημάτων?

Έχω παρατηρήσει και εγώ πως αυτές των GPS είναι όντως πιο μεγάλες, και ίσως πιο σταθερές... μερικές μάλιστα ίσως σταθεροποιούνται και στο ταμπλό.

 

Εγώ, παρ' όλα αυτά, αφου χρησιμοποίησα για αρκετό καιρό βεντούζα, τελικά κατέληξα σε αυτές που σταθεροποιούνται στον αεραγωγό... ίδιαιτερα αυτή που έχω τώρα που είναι custom made στις διαστάσεις του κινητού μου, και είναι πολύ σταθερή...

Τα πλεονεκτήματα.... Δεν σου περιορίζει την ορατότητα, λιγότερος όγκος, σε ευκολότερη πρόσβαση το κινητό, ψύχεται το καλοκαίρι το κινητό μπροστά από το a/c και δεν βράζει, αισθητικά καλύτερο αποτέλεσμα και για τους από μέσα και για τους απ' έξω. Δεν επιστρέφω σε βεντούζα!

 

Σκέψου το!

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω κατα ποσο παιζει να γινονται ολα αυτα που φοβασαι παντως ενας φιλος που του εσπασε η οθονη του iphone του και παρειγγειλε μεσω ebay δεν ειχε κανενα προβλημα!!!

 

καταλαβαινεις βεβαια πως ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος....και αν δεν εχεις αλλη επιλογη δεν χανεις κ τπτ να δοκιμασεις!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει οθονη για το 6300 και δεν ειχε κανενα προβλημα. ηταν μια σκαλα κατω απο την original! χρωματα ιδια, αναλυση ιδια. ισως ειναι λιιιιιιιιγο πιο ξεθωριασμενη, αλλα δεν αποτελει προβλημα!

 

αλλωστε ειναι πολυ φθηνες οι οθονες! δεν εχεις να χασεις κατι αν δοκιμασεις :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις,

αυτο που στην ουσια εχω να χασω ειναι η εγγυηση του κινητου.

αν επιχειρησω να βαλω μια τετοια οθονη και τελικα βγει πατατα, μετα η νοκια θα καταλαβει οτι το κινητο ανοιχτηκε και θα ακυρωσει την εγγυηση.

απο την αλλη τα 70-80 ευρω που ζητανε περιπου στην νοκια για να σου αλλαξουν οθονη δεν ειναι και λιγα για να πεις οτι θα το παω κατευθειαν εκει και τελειωσε η υποθεση.

 

και να σας πω και ενα σκηνικο που εγινε σε εναν φιλο μου με το n95 του.

του εσπασε η οθονη, το πηγε στην νοκια, πληρωσε το 70αρι? δεν θυμαμαι ποσα ακριβως.

το πηρε πισω το κινητο και η οθονη του δεν ηταν τοσο φωτεινη οσο η κανονικη. ηταν σαν ξεθωριασμενη καπως....

το ξανα πηγε πισω τους αρχισε στο κραξιμο και μετα ως δια μαγειας η επομενη οθονη ηταν φυσιολογικη....

 

που παει το μυαλο σας?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις,

αυτο που στην ουσια εχω να χασω ειναι η εγγυηση του κινητου.

αν επιχειρησω να βαλω μια τετοια οθονη και τελικα βγει πατατα, μετα η νοκια θα καταλαβει οτι το κινητο ανοιχτηκε και θα ακυρωσει την εγγυηση.

απο την αλλη τα 70-80 ευρω που ζητανε περιπου στην νοκια για να σου αλλαξουν οθονη δεν ειναι και λιγα για να πεις οτι θα το παω κατευθειαν εκει και τελειωσε η υποθεση.

 

και να σας πω και ενα σκηνικο που εγινε σε εναν φιλο μου με το n95 του.

του εσπασε η οθονη, το πηγε στην νοκια, πληρωσε το 70αρι? δεν θυμαμαι ποσα ακριβως.

το πηρε πισω το κινητο και η οθονη του δεν ηταν τοσο φωτεινη οσο η κανονικη. ηταν σαν ξεθωριασμενη καπως....

το ξανα πηγε πισω τους αρχισε στο κραξιμο και μετα ως δια μαγειας η επομενη οθονη ηταν φυσιολογικη....

 

που παει το μυαλο σας?

Είτε αναδιανομή ελλατωματικών ανταλλακτικών, είτε αστοχία υλικού... ιδιαίτερα στις οθόνες που μπαίνουν σε δεύτερο χρόνο, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε το δεύτερο σενάριο... αλλά τώρα που το σκέφτομαι, ούτε το πρώτο μπορούμε να αποκλείσουμε.... κρίση γαρ!

Link to comment
Share on other sites

ειτε τοποθετηση κινεζικης μουφα οθονης των 5-10 ευρω και πωληση της ως γνησια για 70-80 ευρω?

αυτο το σεναριο το αποκλειεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά.. Επιβεβαιώστε μου κάτι το οποίο δε χρειάζεται επιβεβαίωση.. Αλλά επειδή πάνε να με βγάλουν τρελό..

 

Είναι δυνατόν handsfree ακουστικά της νοκια αγορασμένα πριν από δυο εβδομάδες; ούτε. να είναι εκτός εγγύησης γιατί, "τα handsfree έχουν μόνο δέκα μέρες εγγύηση" όπως μου λένε στο κατάστημα; :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οι απόψεις δυιστανται για το θέμα αλλοί λένε οτι λειτουργουν σαν κεραία κ άλλοι όχι.Δεν έχει ανακοινωθεί κάτι επίσημο όμως
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επισημη μελετη απο το πολυτεχνειο που δειχνει οτι υπαρχει μια μικρη ακτινοβολια με ενσυρματο handsfree και μηδενικη με bluetooth.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει επισημη μελετη απο το πολυτεχνειο που δειχνει οτι υπαρχει μια μικρη ακτινοβολια με ενσυρματο handsfree και μηδενικη με bluetooth.

πού μπορούμε να δούμε επίσημα στοιχεία απότη μελέτη αυτή;

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι γιατρος φιλε μου και ειχε πεσει στα χερια μου μια μερα στο νοσοκομειο.λογικα απο τη στιγμη που ηταν επισημη κανε μια βολτα απο το site του πολυτεχνειου αλλιως καπου υπαρχει σιγουρα δημοσιευμενη!θα κοιταξω να ρωτησω καποιο απο τα παιδια στο νοσοκομειο που την ειχαν βρει και θα απαντησω αν και πανε 1-2 χρονια απο τοτε.θα προσπαθησω παντως γιατι ενδιαφερει πολυ κοσμο.
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι γιατρος φιλε μου και ειχε πεσει στα χερια μου μια μερα στο νοσοκομειο.λογικα απο τη στιγμη που ηταν επισημη κανε μια βολτα απο το site του πολυτεχνειου αλλιως καπου υπαρχει σιγουρα δημοσιευμενη!θα κοιταξω να ρωτησω καποιο απο τα παιδια στο νοσοκομειο που την ειχαν βρει και θα απαντησω αν και πανε 1-2 χρονια απο τοτε.θα προσπαθησω παντως γιατι ενδιαφερει πολυ κοσμο.

ναι φίλε εάν την βρείς πραγματικά θα βοηθήσεις πολύ το συγκεκριμένο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παΐδια με αφορμή ένα κινέζικο κινητό που πήρα αγόρασα και αυτά εδώ

 

(είναι βέβαια διαφορετικό από την φωτογραφία)

 

το ερώτημα μου είναι ξέρει κάνεις κάτι σχετικά με τέτοιου είδους προϊόντα παρόμοια που κυκλοφορούν στο εμπόριο κατά πόσο μειώνουν την ακτινοβολία;

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως γινόταν με την προσθήκη κάποιου υλικού να μειωθεί περισσότερο η ακτινοβολία δεν θα το έκαναν οι κατασκευαστές των συσκευών πρώτοι; Για να διαφημίζουν και καλύτερο SAR;
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

όλα τα αυτοκόλλητα είναι μούφες, ψάξε λίγο στο νετ και θα το βρεις....

 

Όπως και για τα επώνυμα (που και αυτά Κινέζικα είναι!), ισχύουν πάντα οι προφυλάξεις που μπορείς να πάρεις μόνο σου από την ακτινοβολία του κινητού - όπως όχι ανοικτό δίπλα σου το βράδυ, μην μιλάς και μην το έχεις επάνω σου αν δεν εέχει καλό σήμα, αλλαγή αυτιού κάθε 1 λεπτό ή χρήση ΒΤ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!! μου εφυγε εκεινο το πλαστικο στρογγυλο λαστιχακι που μπαινει μεσα στο αυτι, αυτο που σταθεροποιει το ακουστικο μεσα στο αυτι, για τα ακουστικα που μπαινουν μεσα στο αυτι...(δεν εχω ιδεα πως το λενε, ελπιζω να καταλαβετε τι εννοω). Ξερετε που μπορω να παρω τετοια? Έχω ψαξει στο ιντερνετ αλλα επειδη δεν εχω ιδεα πως λενε εκεινο το κομματι του hands free δεν μπορω να βρω τιποτα...Ξερετε που μπορω να βρω αυτα τα πλαστικα κομματακια? Η μηπως θα πρεπει να παρω καινουργιο σετ handsfree μονο και μονο για αυτον τον λογο?(τα ακουστικα ειναι καλα, απλα εφυγε απο το ενα εκεινο το πλαστικο-λαστιχενιο που μπαινει μεσα στο αυτι και σταθεροποιειται...)
Link to comment
Share on other sites

Ear buds λέγονται στα αγγλικά. Στο ebay για παράδειγμα αν γράψεις replacement ear buds θα σου βγάλει αρκετά! :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο ελλαδα δεν υπαρχει περιπτωση να παρω? γιατι δεν εχω πιστωτικη ουτε paypal για να χρησιμοποιησω... :-(
Link to comment
Share on other sites

απο ελλαδα δεν υπαρχει περιπτωση να παρω? γιατι δεν εχω πιστωτικη ουτε paypal για να χρησιμοποιησω... :-(

 

Αν θυμάμαι σωστά πρέπει να έχουν στo MEDIAMARKT

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Αξεσουάρ
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...