Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά επειδή θέλω να το πάρω για τη δουλειά και το τηλεφωνο μου είναι cosmote γνωρίζεται αν θα έχω κάποιο πρόβλημα?Με ενδιαφέρει κυρίως να κρατάει η μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με χαλαει που δεν εχει wifi. θα μου πεις με τετοια τιμη wifi ψαχνεις. καταλλα πιστευω αξιζει τα λευτα του
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για το λόγο που το θέλω δεν με πειραζει καθόλου, τώρα για το θέμα της μπαταρίας αλλού είδα οτι κρατάει 340 ώρες χρονος αναμονης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά επειδή θέλω να το πάρω για τη δουλειά και το τηλεφωνο μου είναι cosmote γνωρίζεται αν θα έχω κάποιο πρόβλημα?Με ενδιαφέρει κυρίως να κρατάει η μπαταρία

 

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, δεν είναι κλειδωμένο όπως συμβαίνει σε συσκευές στο εξωτερικό... Για τα DATA της Cosmote εφόσον σε ενδιαφέρει μπορείς να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση της Cosmote να σε συμβουλέψουν μιας και το κινητό είναι java-based και οι ρυθμίσεις είναι πανομοιότυπες για πολλές συσκευές.

 

Επίσης μπορείς και να ρωτήσεις και έναν από τους developers της συσκευής στη διεύθυνση: http://normanhartmann.wordpress.com/ ;)

 

Στο θέμα της μπαταρίας δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εκτός κι αν έχεις τα data συνέχεια ανοικτά!!! αλλά και πάλι σύμφωνα με τις γνώμες χρηστών που διαβάζω στο GSMArena κρατάει με μέτρια χρήση 2-3 μέρες!!!

έχει πλέον στη Vodafone 29 ευρώ.. πολύ καλή τιμή για δεύτερη συσκευή!!!

Edited by tainia
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα παρελαβα ενα ELUGA , εχω αλλαξει πολλα τηλεφωνα μεχρι τωρα και λογω της τρελλας που κουβαλαω να τα δοκιμασω ολα το πηρα και αυτο . Κανοντας το unboxing δεος , τι ειναι λεω αυτο το λεπτο πραγματακι ? Το πιανω στα χερια μου και αναρωτιεμαι ειναι 4.3΄΄ ? Πραγματι στην αρχη νομιζεις οτι ειναι πολυ μικροτερο απ΄οσο ειναι . Εξαιρετικη κατασκευη και στο χερι αλλα και οπτικα , δεν τριζει τιποτε και τελικα τα 103 γρμ κανουν την διαφορα σε σχεση με πιο βαρια ανταγωνιστικα μοντελα. Τα θετικα μεχρι στιγμης εξαιρετικο σημα GSM σε σημειο να αναρωτιεσαι ,πολυ καλο WIFI , καμερα τουλαχιστον τωρα που ειναι μερα τελεια με interface Lumix αλλα και το σημειο που φοβομουν την μπαταρια να στεκεται σαν βραχος στο 68% απο τις 10 το πρωι μεχρι τωρα που γραφω με ανοιχτο το wifi αρκετη ωρα λογω σεταρισματος και επιτηδες επαιξα το where is my water που στα υπολοιπα την γονατιζε , αρα το ecomode κανει δουλεια . Θα το δουλεψω καποιες μερες και θα επανελθω . Edited by keltonas
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο για πες και για την οθόνη πως την βλέπεις?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για την τιμή του έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά, άλλα ο ανταγωνισμός σε αυτή τη κατηγορία είναι τεράστιος.

Δε ξέρω αν θα το επέλεγα αντί ενός HTC, Samsung ή Sony Ericsson.

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα παρελαβα ενα ELUGA , εχω αλλαξει πολλα τηλεφωνα μεχρι τωρα και λογω της τρελλας που κουβαλαω να τα δοκιμασω ολα το πηρα και αυτο . Κανοντας το unboxing δεος , τι ειναι λεω αυτο το λεπτο πραγματακι ? Το πιανω στα χερια μου και αναρωτιεμαι ειναι 4.3΄΄ ? Πραγματι στην αρχη νομιζεις οτι ειναι πολυ μικροτερο απ΄οσο ειναι . Εξαιρετικη κατασκευη και στο χερι αλλα και οπτικα , δεν τριζει τιποτε και τελικα τα 103 γρμ κανουν την διαφορα σε σχεση με πιο βαρια ανταγωνιστικα μοντελα. Τα θετικα μεχρι στιγμης εξαιρετικο σημα GSM σε σημειο να αναρωτιεσαι ,πολυ καλο WIFI , καμερα τουλαχιστον τωρα που ειναι μερα τελεια με interface Lumix αλλα και το σημειο που φοβομουν την μπαταρια να στεκεται σαν βραχος στο 68% απο τις 10 το πρωι μεχρι τωρα που γραφω με ανοιχτο το wifi αρκετη ωρα λογω σεταρισματος και επιτηδες επαιξα το where is my water που στα υπολοιπα την γονατιζε , αρα το ecomode κανει δουλεια . Θα το δουλεψω καποιες μερες και θα επανελθω .

 

Εντυπωσιακο αυτο που λες για τη μπαταρια(για 1150mah).Μολις το δουλεψεις λιγο παραπανω πες μας εντυπωσεις!

Επισης δεν εχω δει πουθενα για gorilla glass.Πως το βλεπεις το γυαλι?

Το μεγαλυτερο μειον ειναι τα "δεσμευτικα" 8gb

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,για 450 ευρώ δεν αξίζει,αμφιλεγόμενο μέλλον στην Ελλάδα όπως και αμφιλεγόμενη υποστήριξη εδώ.

Θέλει πολύ καιρό για να καθιερωθεί και πάλι η Panasonic στην Ελλάδα και να προσελκύσει κόσμο

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακο αυτο που λες για τη μπαταρια(για 1150mah).Μολις το δουλεψεις λιγο παραπανω πες μας εντυπωσεις!

Επισης δεν εχω δει πουθενα για gorilla glass.Πως το βλεπεις το γυαλι?

Το μεγαλυτερο μειον ειναι τα "δεσμευτικα" 8gb

 

http://www.trustedreviews.com/eluga_Mobile-Phone_review

Διαβασε το παραπανω link και ειδικα :

The 4.3in capacitive touchscreen is not made of Gorilla Glass but stood up to its toughened claims when our esteemed counterparts from the international media began dropping it from waist height onto the floor while Panasonic product managers looked on nervously - before returning it to the relative safety of a fish tank full of water. Despite rough treatment from our heavy-handed competitors, the phone remained defiantly intact. It's certified to the IP57 standard, which means it can withstand immersion in water to 1m for at least 30 minutes and is virtually dust-proof.

Mαλλον εχει κατι κανει δικη της πατεντα η Panasonic .

---Τα 8gb ηταν απο την αρχη ενα απο τα αρνητικα (παρατηρησα οτι και στα προηγουμενα τηλεφωνα χρησιμοποιησα μεσο ορο 2 με 3gb οποτε μεχρι στιγμης δεν εχω προβλημα )

---την ελλειψη ραδιοφωνου(το ελυσα χρησιμοποιωντας bluetooth με ραδιοφωνο) ,

---την μπαταρια (μιλησα με φιλο στο Αμβουργο που το πηρε και μου ειπε οτι επιασε δυο μερες και γελουσα αλλα ελα που μαλλον κραταει , σιγουρα αποτελεσματα θα εχω σε μερικες μερες) ,

---την ελλειψη μπροστινης καμερας (δεν την χρησιμοποιω ποτε ετσι και αλλιως)

Εντυπωση επισης μου εκανε το UI ποσο ομορφο σε χρωματα ειναι .

Θα επανελθω με περισσοτερες λεπτομερειες .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ισως ενα μεγάλο θετικό είναι οτι η συσκευή δε θα γίνει σούπα να την βλέπεις παντού,σίγουρα θυσιάζεις κάποια πράγματα
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Στο γερμανικό amazon και στο getgoods.de παίζει γύρω στα 350. Ειναι άψογη συσκευή, κάνει τικ στα περισσότερα δικά μου ζητήματα.

 

Κελτόντας δύο ερωτήσεις:

 

Είναι όντως laggy σε μενού και browsing όπως λένε όλα τα Review ;

Εχει text reflow αλά HTC, δηλαδή όταν κάνεις pinch to zoom ( όχι το τυπικό double tap) αναπροσαρμόζει το κείμενο στο πλατός της οθόνης ώστε να μη ρολάρεις δεξια αριστερά ;

 

Τέλος, το phonearena λέει ότι έχει led για ειδοποιήσεις. Που είναι αυτό ; Υπάρχει ; Ειναι εξυπηρετικό ;

Το χω ψήσει, με φρενάρει αυτός ο επεξεργαστής !

 

+

 

ισχύει αυτό ;;;;;

The earpiece emits voice tones that crackle at times and generally don't sound too pleasing, not to mention that the volume level is average at best. On the other side of the line, voices, albeit pretty loud, are very hard to distinguish.

Edited by zerow

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο γερμανικό amazon και στο getgoods.de παίζει γύρω στα 350. Ειναι άψογη συσκευή, κάνει τικ στα περισσότερα δικά μου ζητήματα.

 

Κελτόντας δύο ερωτήσεις:

 

Είναι όντως laggy σε μενού και browsing όπως λένε όλα τα Review ;

Εχει text reflow αλά HTC, δηλαδή όταν κάνεις pinch to zoom ( όχι το τυπικό double tap) αναπροσαρμόζει το κείμενο στο πλατός της οθόνης ώστε να μη ρολάρεις δεξια αριστερά ;

 

Τέλος, το phonearena λέει ότι έχει led για ειδοποιήσεις. Που είναι αυτό ; Υπάρχει ; Ειναι εξυπηρετικό ;

Το χω ψήσει, με φρενάρει αυτός ο επεξεργαστής !

 

 

+

 

ισχύει αυτό ;;;;;

The earpiece emits voice tones that crackle at times and generally don't sound too pleasing, not to mention that the volume level is average at best. On the other side of the line, voices, albeit pretty loud, are very hard to distinguish.

 

Είναι όντως laggy σε μενού και browsing όπως λένε όλα τα Review ;

Ισως με το αρχικο firmware αλλα δεν προλαβα να το δουλεψω γιατι με το που συνδεθηκε στο wifi εβγαλε αναβαθμιση που την εκανα και με την καινουργια εκδοση δεν ειχα παρομοιο προβλημα .

 

Εχει text reflow αλά HTC ?

το phonearena λέει και συμφωνω μαζι του

For the most part, the stock web browser gets the job done well, but it leaves room for improvement. Heavy pages can be somewhat laggy to scroll through, but we didn't have that issue with alternative browsers such as Opera or Firefox. Other than that we don't find anything wrong with the stock browser. Adobe Flash is supported, along with features like tap to zoom, pinch to zoom, text reflow, and support for multiple windows.

 

Τέλος, το phonearena λέει ότι έχει led για ειδοποιήσεις. Που είναι αυτό ; Υπάρχει ; Ειναι εξυπηρετικό ;

Το led για ειδοποιήσεις ειναι αριστερα πανω και δουλευει οπως ολα τα συγχρονα κινητα .

http://smartphones.panasonic.eu/download/manuals/UG_en.pdf (σελιδα 9)

 

ισχύει αυτό ;;;;;

The earpiece emits voice tones that crackle at times and generally don't sound too pleasing, not to mention that the volume level is average at best. On the other side of the line, voices, albeit pretty loud, are very hard to distinguish

Μαλλον πρεπει να τον δει ΩΡΛ η υπηρχε θεμα στο προηγουμενο firmware γιατι δεν ειδα κατι , η συνομιλια ακουγεται καθαρα .

 

Ολες οι συσκευες εχουν καποια θεματα και εδω μπαινει ο παραγοντας τι ζηταμε .

Αν καποιος θελει ενα αδιαβροχο , καλοκατασκευασμενο, ομορφο , υπερελαφρυ ,με καλο σημα gsm ,λογικο sar 0,546 με καποιες παραχωρησεις οπως αυτες που αναφερω στο παραπανω post μου τοτε το ELUGA ειναι το τηλεφωνο του .

Τωρα αν καποιος δεν μπορει να ζησει χωρις μπροστινη καμερα, τα 8GB ,ελλειψη ραδιοφωνου ας ριξει μια ματια και τις αλλες εταιριες .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα σε ολο το forum το τηλ απλα τα σπαει για οποιον θελει ενα καλοκαιρινο τηλ το εχω στην κατοχι μου εδω και 6 μερες και μπορω να πω οτι με καλυπτει αρκετα.1 πολυ καλη καμερα 2 πολυ δυνατο σημα wifi και σταθερο 3 αρκετα καλη διαχειρηση μπαταριας αν και μολις 1100 3 απιστευτα ελαφρυ μολις 103 γραμμαρια 4 πολυ ποιοτικη κατασκευη .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα σε ολο το forum το τηλ απλα τα σπαει για οποιον θελει ενα καλοκαιρινο τηλ το εχω στην κατοχι μου εδω και 6 μερες και μπορω να πω οτι με καλυπτει αρκετα.1 πολυ καλη καμερα 2 πολυ δυνατο σημα wifi και σταθερο 3 αρκετα καλη διαχειρηση μπαταριας αν και μολις 1100 3 απιστευτα ελαφρυ μολις 103 γραμμαρια 4 πολυ ποιοτικη κατασκευη .

 

Καλοκαιρινό?για χειμώνα δηλαδή δεν κάνει?:p

Μωρέ συμπαθητικό είναι αλλά ότι σε αυτή την τιμή που το πουλάνε 80-100 ευρώ λιγότερο και κάτι θα κάνει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ειναι fail, για τα χρηματα που ζηταει. δεν ειναι κινητο high end κατηγορια. η τιμη του θα επρεπε να ειναι γυρω στα 200-250. ο φιλος keltonas λογικα το πηρε απο ενα παληκαρι που το σκοτωνε στα 250 ευρω, που και παλι δεν μου εκανε κλικ να τα δωσω. Την συμπαθω πολυ σαν εταιρια αλλα εχει πολυ δρομο ακομα η panasonic στα κινητα.
Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην να σας συγχαρω στην πρωτοβουλια σας να δημιουργήσετε μία ομάδα τέτοιου είδους(και το παιχνίδι είναι πολύ καλό) :) Η αλήθεια είναι πως ψάχνω κάπως αρκετό καιρό να έρθω σε επικοινωνία μαζί σας...Προσπαθώ για την ακρίβεια να ασχοληθώ ερασητεχνικά με την JAVA αλλά τα site που έχω βρει δεν βοηθάνε και πολύ...Θα εκτιμούσα αν επικοινωνούσατε απαντώντας στο μειλ μου γιατί έχω και κάποιες καλές ιδέες αλλά για υλοποίηση χρειάζομαι βοήθεια.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων :) :)
Link to comment
Share on other sites

 

 

http://cdn-static.cnet.co.uk/i/c/blg/cat/mobiles/orange-san-diego-front-620.jpg

 

 

 

χαρακηριστικα

 

http://www.gsmarena.com/orange_san_diego-4588.php

 

 

Διαθεσιμο 6 Ιουνιου Ηνωμενο Βασιλειο

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να κλείνω εντελώς το GPRS? Γιατι ακόμα και οταν επιλέγω "οταν απαιτείται" αυτο μπαίνει μόνο του για να δει τις ενημερώσεις του fb!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι διαβάζετε το gadgeta είναι πολύ πιθανό να θυμάστε πως πριν από λίγες ημέρες είχαμε ανεβάσει ένα άρθρο στο οποίο γινόταν αναφορά σε κάποια μέλη του webOS/Enyo team της HP τα οποία μεταπήδησαν στην Google. Παρόλα αυτά όμως η HP έκανε λόγο πως το project Open webOS συνεχίζεται κανονικά και εντός προγράμματος.

 

Μέσα στο σαβ/κο έκανε τον γύρο του web μία είδηση σχετικά με μια ομάδα από fans/engineers/deelopers και γενικότερα ανθρώπων αφοσιωμένων στο webOS η οποία ονομάζεται Phoenix International Communications και έχουν σαν σκοπό την συνέχιση του webOS ακόμα και όταν βγει το Open webOS.

Πιο συγκεκριμένα, όπως οι ίδιοι αναφέρουν, σκοπός τους είναι να συνεχιστεί η εξέλιξη του λειτουργικού σε software επίπεδο και κάποια στιγμή να κυκλοφορήσουν μέχρι και smartphones.

 

Το project είναι αρκετά φιλόδοξο αλλά μέχρι στιγμής, ειδικά με την προώθηση και υποστήριξη που έλαβε από το webosnation και από άλλα γνωστά τεχνολογικά sites, έχει μαζέψει πολύ μεγάλο αριθμό μελών.

 

Source: Gadgeta.me

Link to comment
Share on other sites

ε νομιζω 200 λιρες ειναι

 

 

pay as you go

 

on pay as you go for £199.99 + £10 top up – plus a year of free internet, worth £60

 

http://www1.orange.co.uk/sandiego/

 

 

 

Orange San Diego Unboxing

 

http://www.youtube.com/watch?v=X7vhSTWgOWI

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΕΕ, μετα απο 4 χρονια τωρα το ξαναπιασα στο χερι μου, και ακομα δουλευει,αφοτιστη η μπαταρια για πανω απο 3,5 χρονια , δεν φορτιζει πλεον αλλα με το λιγο που εχει , ακομα δουλευει , απιστευτο, και μολις ανακαλυψα οτι λεει made in Japan :lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κοίτα,δεν νομίζω να είναι άσχημο κινητό,κι από χαρακτηριστικά καλό είναι.

Απλά με μία τιμή στα 300 με 340 θα ήταν καλύτερα.

το θέμα όμως είναι ότι δεν ξέρω αν θα κάνει επάνοδό στην ελλάδα γιατί προς το παρόν μονό παραεισαγωγης καταστήματά το φέρνουν,epic fall για μένα αυτό γιατί δείχνουν ότι δεν θέλουν τα ελληνικά καταστήματά να το βάλουν επίσημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...