Jump to content

OnePlus 9 Pro


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά από μπαταρία απόλυτα ευχαριστημένος, και επειδή είχα 8 Pro ένα εξάμηνο, το 9 pro το βρίσκω στα ίδια ακριβώς επίπεδα, καμία υποβάθμιση που φοβόμουν αρχικά πριν το πάρω.

Στα θετικά επίσης η μικρότερη κυρτοτητα edge οθόνη και όχι η τόσο κοφτερη όπως σε 8 pro που με ενοχλούσε με την παραμόρφωση και αντανάκλαση προκαλούσε σε θέαση, ειδικά multimedia χρήση.

Αν βάλουμε και την καλύτερη overall κάμερα ανάμεσα στα 2 θα πήγαινα στο 9 pro.

Αν βέβαια η οικονομικη διαφορά ειναι βασικος παράγοντας επιλογή τότε 8 pro.

Αν και δεν νομίζω βρεις το 8 pro τόσο φθηνό εκτός από κινεζομαγαζα με όλα τα αρνητικά που απορρέουν.

Σε official website δεν κυκλοφορεί εδώ και καιρό και Amazon(γερμανικό που θυμάμαι) η μόνη στιγμή άξιζε ήταν προ μηνός σε black Friday που το έβρισκες στα 500 το 8/128 και 600 το 12/256.

Sent from my KB2003 using Tapatalk









OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από μπαταρία απόλυτα ευχαριστημένος, και επειδή είχα 8 Pro ένα εξάμηνο, το 9 pro το βρίσκω στα ίδια ακριβώς επίπεδα, καμία υποβάθμιση που φοβόμουν αρχικά πριν το πάρω.

Στα θετικά επίσης η μικρότερη κυρτοτητα edge οθόνη και όχι η τόσο κοφτερη όπως σε 8 pro που με ενοχλούσε με την παραμόρφωση και αντανάκλαση προκαλούσε σε θέαση, ειδικά multimedia χρήση.

Αν βάλουμε και την καλύτερη overall κάμερα ανάμεσα στα 2 θα πήγαινα στο 9 pro.

Αν βέβαια η οικονομικη διαφορά ειναι βασικος παράγοντας επιλογή τότε 8 pro.

Αν και δεν νομίζω βρεις το 8 pro τόσο φθηνό εκτός από κινεζομαγαζα με όλα τα αρνητικά που απορρέουν.

Σε official website δεν κυκλοφορεί εδώ και καιρό και Amazon(γερμανικό που θυμάμαι) η μόνη στιγμή άξιζε ήταν προ μηνός σε black Friday που το έβρισκες στα 500 το 8/128 και 600 το 12/256.

Sent from my KB2003 using Tapatalk










Σε ευχαριστώ πολύ. Πλέον είμαι ανάμεσα σε αυτό και το Samsung Galaxy S21 plus, όπου με την εταιρική επιδότηση θα έρθει στα ίδια χρήματα. Απλά, για το 9 pro από Amazon πρέπει να αποφασίσω μέχρι αύριο...

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2021 at 6:04 ΜΜ, kvasil said:

Την κατέβασες την έβαλες ?

Ναι Από oxygen updater.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, konandrio said:

Ναι Από oxygen updater.

Ερώτηση εκεί όχι το νέο update αλλά αυτό που έχει θέματα . Αυτό έβαλες ? 

LE2123_11_C.38_202112010418

Γιατί το άλλο είναι το ινδικό 

Edited by kvasil
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Όποιος θέλει δοκιμάζει τις gcam που έχω στήσει https://t.me/hellasmobiles/575774

Θα χρειαστεί η εφαρμογή telegram για να κατεβάσετε τα αρχεία.

Το μεγαλύτερο όφελος το εχει ο τηλεφακος (ειδικα οταν αυξάνει αρκετά το ζουμ) και ultrawide. Ο βασικος φακός θα έλεγα οτι ειναι περισσότερο θέμα γούστου μιας και εχει κάνει ήδη εξαιρετική δουλειά η 1+

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Antretng said:

Καλησπέρα παιδιά. Όποιος θέλει δοκιμάζει τις gcam που έχω στήσει https://t.me/hellasmobiles/575774

Θα χρειαστεί η εφαρμογή telegram για να κατεβάσετε τα αρχεία.

Το μεγαλύτερο όφελος το εχει ο τηλεφακος (ειδικα οταν αυξάνει αρκετά το ζουμ) και ultrawide. Ο βασικος φακός θα έλεγα οτι ειναι περισσότερο θέμα γούστου μιας και εχει κάνει ήδη εξαιρετική δουλειά η 1+

ωραιος Αντρεα! εν τω μεταξυ εχει φοβερο Ultra wide φακο, πολυ καλυτερος απο ολες τις ναυαρχιδες νομιζω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

ωραιος Αντρεα! εν τω μεταξυ εχει φοβερο Ultra wide φακο, πολυ καλυτερος απο ολες τις ναυαρχιδες νομιζω.

Ειναι επικος! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Πήρε τη συσκευή φιλαράκι μου από Κίνα και του ήρθε με εγκατεστημένη ευρωπαική ρομ. Το πρόβλημα είναι οτι αρνείται πεισματικά να δουλέψει η σιμ. Ενώ την αναγνωρίζει και γράφει οτι είναι κοσμοτε κλπ, δεν έχει σήμα και δεν λειτουργεί. Αν κάνει factory reset, πρέπει να ξαναπεράσει μετά τη ρομ; Έχει κανεις καμια ιδέα του τι μπορεί να φταίει γενικα; Ευχαριστω

μμμ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνει factory reset με τη sim μέσα στη συσκευή λογικά θα λυθεί.
Απλα θα πρέπει στήσει συσκευή από την αρχή.

Τώρα αν δεν λυθεί ας δοκιμάσει βάλει άλλη sim η να βάλει την υπάρχουσα sim σε άλλη συσκευή να αποκλείσει θέμα είτε με συσκευή είτε με sim.

Τελευταία λύση msm tool επιλέγοντας είτε eu η global version.

https://www.droidwin.com/unbrick-oneplus-9-pro-msm-download-tool/



Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites




Τελευταία λύση msm tool επιλέγοντας είτε eu η global version.



Παρεμπιπτόντως, σε μια τέτοια περίπτωση τι επιλέγουμε να εγκαταστήσουμε, eu ή global? Και τι διαφορές έχουν;

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites






Παρεμπιπτόντως, σε μια τέτοια περίπτωση τι επιλέγουμε να εγκαταστήσουμε, eu ή global? Και τι διαφορές έχουν;

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Eu πάντα επιλέγω σαν έκδοση που ενδείκνυται για συσκευές που πουλιούνται και γίνεται χρήση εντός Ευρώπης από κατοίκους τους που να είναι πλήρες συμβατές με δίκτυα, υπηρεσίες κλπ στο καλύτερο βαθμό.


Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2021 at 5:20 ΜΜ, kvasil said:

Ερώτηση εκεί όχι το νέο update αλλά αυτό που έχει θέματα . Αυτό έβαλες ? 

LE2123_11_C.38_202112010418

Γιατί το άλλο είναι το ινδικό 

Είναι India η συσκευή μου, έβαλα την προβληματική από oxygen  και σε μια βδομάδα βγήκε η επόμενη που διόρθωσε τα λάθη .

11 C 39

Edited by konandrio

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους, παρόλο που σκέφτομαι να περιμένω για την επίσημη αναβάθμιση, είναι κανείς που πήρε το τηλέφωνο από Banggood (πήρα τη λιγότερο δημοφιλή έκδοση 8ram/256Gb), να μου πει τελικά το τηλέφωνο από εκεί (LE2120) είναι το κινέζικο; το ινδικό; φαντάστηκα ότι είναι το κινέζικο, επειδή όμως δεν έχω βρει στα τελευταία update του Oxygen 12 κάτι για LE2120, παρόλο που λένε ότι για την κίνα βγήκε η νέα σταθερή Oxygen 12 μετά τα προβλήματα. Aν μπορεί κανείς να βοηθήσει, ώστε να ξέρω αν χρειαστεί να κατεβάσω και να περάσω manual την αναβάθμιση κάποια στιγμή, να βάλω τη σωστή. (Επίσης, μπορώ να βάλω όποια γενικά θέλω, εννοώ, Ευρωπαϊκή κτλ, ή αναγκαστικά Global επειδή έτσι μου ήρθε το τηλέφωνο; πιο πολύ ρωτάω γιατί μόνο στην Κίνα βλέπω το συνδυασμό 8/256, στην Ευρώπη έχει ή 8/125 ή 12/256)

 

Edited by peter77377

Γιώργος Θεσσαλονίκη - One Plus 9 Pro - Android 12 - LE2121

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς βάλεις οποιαδήποτε άλλα ας απαντήσει κάποιος με σιγουριά που έχει συσκευή από Κίνα είτε global είτε Chinese διότι εγώ όλα μου τα OnePlus είναι είτε από επίσημο site είτε Amazon.

Το κινέζικο είναι το δικό σου LE2120 πάντως διότι μόνο εκεί έχει και 8/256 έκδοση στα ευρωπαϊκά η global τα 256αρια ειναι με 12 ram μόνο.



Sent from my LE2123 using Tapatalk









OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, peter77377 said:

να μου πει τελικά το τηλέφωνο από εκεί (LE2120) είναι το κινέζικο; το ινδικό;

Πέτυχα ένα ποστ που λέει ότι το LE2120 είναι το κινέζικο αλλά καταστήματα όπως banggood κάνουν install το firmware για Ινδία. Και εγώ που το έχω δεν ξέρω ακριβώς, αλλά υποθέτω ότι όταν πάρει το update για Android 12 θα συνεχίσει να παίρνει της Ινδίας, όπως έκανε και για τα προηγούμενα udpates.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά...

Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο από bangood και σκεφτόμαι να το αγοράσω...

Τι πρέπει να προσέξω και τι πρόβλημα έχουν κάποιες συσκευές από Κίνα που έχω διαβάσει?

Ευχαριστώ πολύ

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά...
Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο από bangood και σκεφτόμαι να το αγοράσω...
Τι πρέπει να προσέξω και τι πρόβλημα έχουν κάποιες συσκευές από Κίνα που έχω διαβάσει?
Ευχαριστώ πολύ
77 5g μπάντα λείπει αν ειναι η κινεζική LE2120 συσκευή πάρεις.
Στα υπόλοιπα ότι έχεις μιλήσει /συνεννοηθεί με Banggood για την υγεία /κατάσταση συσκευής.

Γνωστά προβλήματα hardware δεν έχουν βγει με 9 pro όπως πχ 8 pro είχε το θέμα σε κάποιες παρτίδες με Green tint σε χαμηλή φωτεινότητα.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους. 

Μια ερώτηση για το GCam αν γνωρίζει κάποιος.οταν τραβάμε μια φωτογραφία

Και πάω στην επεξεργασία από το πρόγραμμα της GCam μερικές λειτουργίες με λέει ότι χρειάζεται συνδρομή για να ξεκλειδώσει. Και έχει πολλά κλειδωμένα. Θέλει να κάνω μια συνδρομή σε google one. Υπάρχει κάποιος τρόπος να είναι unlock αυτά. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Κάτοχος ενός Samsung galaxy s10 lite, 1.5χρονο τώρα, παράγγειλα πριν λίγο το 9pro στα 551€ τελική τιμή και το περιμένω στις 5 Ιανουαρίου περίπου. Είναι η κινεζική έκδοση περασμένη η Global rom. Είχα στο παρελθόν ένα oneplus 6 απόλυτα ικανοποιημένος και μετά από ένα πέρασμα από Samsung γυρίζω ξανά σε oneplus. Πριν παραγγείλω το 9προ έψαξα πολύ τα θετικά του και τα αρνητικά του και ξέρω πάνω κάτω τι να περιμένω. Με τέτοια τιμή όμως δεν μπόρεσα να μην πατήσω το buy 😛

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, P_papadis said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Κάτοχος ενός Samsung galaxy s10 lite, 1.5χρονο τώρα, παράγγειλα πριν λίγο το 9pro στα 551€ τελική τιμή και το περιμένω στις 5 Ιανουαρίου περίπου. Είναι η κινεζική έκδοση περασμένη η Global rom. Είχα στο παρελθόν ένα oneplus 6 απόλυτα ικανοποιημένος και μετά από ένα πέρασμα από Samsung γυρίζω ξανά σε oneplus. Πριν παραγγείλω το 9προ έψαξα πολύ τα θετικά του και τα αρνητικά του και ξέρω πάνω κάτω τι να περιμένω. Με τέτοια τιμή όμως δεν μπόρεσα να μην πατήσω το buy 😛

Χρόνια Πολλά.

Με το καλό να παραλάβεις.

Η τιμή αυτή όντως είναι χώμα, που την βρήκες;;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, terkos2 said:

Χρόνια Πολλά.

Με το καλό να παραλάβεις.

Η τιμή αυτή όντως είναι χώμα, που την βρήκες;;

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Το πήρα από aliexpress είναι τελευταία κομμάτια για την 8/128 έκδοση σε morning most χρώμα. Δεν με τρελαίνει το χρώμα αλλά κάνω παραχώρηση λόγο τιμής. Η έκδοση μαύρο 8/256 βγαίνει στα ~601€ αλλά δεν ήθελα να δώσω παραπάνω χρήματα. Έρχεται από Γαλλία με ~5€ μεταφορικά οπότε και δεν έχει τελωνείο κτλ. Ο πωλητής - κατάστημα έχει καλές κριτικές. 

https://a.aliexpress.com/_mq5VibO

Ps μαζί με το κουπόνι 12DEC25 αφαιρεί ~22€ στο τέλος πριν την παραγγελία

spacer.png

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! 
Το πήρα από aliexpress είναι τελευταία κομμάτια για την 8/128 έκδοση σε morning most χρώμα. Δεν με τρελαίνει το χρώμα αλλά κάνω παραχώρηση λόγο τιμής. Η έκδοση μαύρο 8/256 βγαίνει στα ~601€ αλλά δεν ήθελα να δώσω παραπάνω χρήματα. Έρχεται από Γαλλία με ~5€ μεταφορικά οπότε και δεν έχει τελωνείο κτλ. Ο πωλητής - κατάστημα έχει καλές κριτικές. 
https://a.aliexpress.com/_mq5VibO
Ps μαζί με το κουπόνι 12DEC25 αφαιρεί ~22€ στο τέλος πριν την παραγγελία
Screenshot-20211226-171331-Ali-Express.jpg
Το ειχα παραγγείλει και εγω αλλά μετά το ακύρωσα γιατί εννοω ελεγαν οτι υπάρχει στοκ δε το στέλνανε. Οταν επικοινωνησα μου ειπαν οτι ειναι out of stock και αναμένουν παραλαβή χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες παρόλο που εξακολουθούσαν να το δείχνουν σε απόθεμα στο AliExpress. Στο τέλος εκνευρίστηκα και το ακύρωσα

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mitsre said:

Το ειχα παραγγείλει και εγω αλλά μετά το ακύρωσα γιατί εννοω ελεγαν οτι υπάρχει στοκ δε το στέλνανε. Οταν επικοινωνησα μου ειπαν οτι ειναι out of stock και αναμένουν παραλαβή χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες παρόλο που εξακολουθούσαν να το δείχνουν σε απόθεμα στο AliExpress. Στο τέλος εκνευρίστηκα και το ακύρωσα

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ποτε περίπου έγινε αυτό? 

Επειδή είδα ότι από το συγκεκριμένο κατάστημα έχουν παραλάβει και Έλληνες αρχές Δεκεμβρίου (ίσως παραγγελίες 11.11). Επίσης είχε παίξει και στα 570-590€ στις 11.11 από tradingshenzhen.com με PayPal αλλά δεν ψήθηκα να το πάρω σε αυτήν την τιμή. 

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

Ποτε περίπου έγινε αυτό? 
Επειδή είδα ότι από το συγκεκριμένο κατάστημα έχουν παραλάβει και Έλληνες αρχές Δεκεμβρίου (ίσως παραγγελίες 11.11). Επίσης είχε παίξει και στα 570-590€ στις 11.11 από tradingshenzhen.com με PayPal αλλά δεν ψήθηκα να το πάρω σε αυτήν την τιμή. 
Αυτο ειχε γίνει καμία βδομάδα μετά τη black Friday.
Κοίτα δε λεω οτι δε θα παραλάβεις, προς Θεού. Απλά με ξενέρωσε η συμπεριφορά τους, η επικοινωνία ηταν πολύ αργή (μια απαντηση την ημέρα) και μετά σκέφτηκα οτι αν είμαι ατυχος και πέσω σε προβληματική συσκευή θα κλαίω. Οπότε την ακύρωσα. Βέβαια τέτοιες λαλακιες και μου έχουν τυχει και στο Banggood που θεωρείται αξιόπιστο αλλά δε παύει πάντα να εκνευρίζομαι οπότε συμβαίνει.
Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι ομως να το πάρεις με το καλό σύντομα και να το χαρείς, γιατί πραγματικά η τιμη είναι χώμα.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, P_papadis said:

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Το πήρα από aliexpress είναι τελευταία κομμάτια για την 8/128 έκδοση σε morning most χρώμα. Δεν με τρελαίνει το χρώμα αλλά κάνω παραχώρηση λόγο τιμής. Η έκδοση μαύρο 8/256 βγαίνει στα ~601€ αλλά δεν ήθελα να δώσω παραπάνω χρήματα. Έρχεται από Γαλλία με ~5€ μεταφορικά οπότε και δεν έχει τελωνείο κτλ. Ο πωλητής - κατάστημα έχει καλές κριτικές. 

https://a.aliexpress.com/_mq5VibO

Ps μαζί με το κουπόνι 12DEC25 αφαιρεί ~22€ στο τέλος πριν την παραγγελία

spacer.png

Σε ευχαριστώ πολύ για το link.

Εγώ παρήγγειλα το 12/256 σε μαύρο.

Βλέποντας όμως παραπάνω την ανάρτηση του φίλου @mitsre κοιτάζω την παραγγελία και βλέπω ότι θα αποσταλεί εντός 27 ημερών, εσένα πόσες ημέρες λέει εκεί;; Γνωρίζω βέβαια ότι αυτές οι ημερομηνίες είναι μάλλον ενδεικτικές και αν δεν σταλούν μέχρι τότε ακυρώνεται η παραγγελία.

Εσένα φίλε @mitsre μήπως θυμάσαι αν ήταν και εσένα τόσο μεγάλο διάστημα;;

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...