Jump to content

Realme GT 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και με ένα απλό factory reset μέσα από τις ρυθμίσεις σβήνει τα πάντα. Δεν χρειάζεται όλο αυτό το process. Περιττό.

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

εσεις ποσες ωρες sot βγαζετε ?

φοβαμαι μηπως και δεν εχει κατσει καλα η αναβαθμιση γιατι με realme μου εχει ξανατυχει

το θεμα ειναι οτι στο σατ που ανεβασα γραφει You can flash your Realme phone from Firmware (Flash File) using official Realme flash tool or MSM Download tool.

Link to comment
Share on other sites

6.5 βγάζω. Πάντα τα ΟΤΑ είναι επίφοβα για τον απλό λόγο ότι είναι over internet και όχι flash update απευθείας από την internal memory.

Ιαχυει ότι η Realme έχει δικό της MSM Tool.

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nyor said:

6.5 βγάζω. Πάντα τα ΟΤΑ είναι επίφοβα για τον απλό λόγο ότι είναι over internet και όχι flash update απευθείας από την internal memory.

Ιαχυει ότι η Realme έχει δικό της MSM Tool.

εγω 5 με το ζορι με κλειστο 5g,volte κτλ

αρα τι προτεινεις να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Απλό factory reset, reboot, κάνε και ένα wipe data καλού κακού και μετά όλα από την αρχή χωρίς εγκατάσταση ROM πάλι. 

Κρατα backup ωστόσο εννοείται και πιστεύω θα στρώσει. 

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

αυτο ?η μπορει να του κανω ζημια ?

https://rmleaks.com/realme-flash-tool-download/

3 minutes ago, nyor said:

Απλό factory reset, reboot, κάνε και ένα wipe data καλού κακού και μετά όλα από την αρχή χωρίς εγκατάσταση ROM πάλι. 

Κρατα backup ωστόσο εννοείται και πιστεύω θα στρώσει. 

οποτε κραταω backup

κανω wipe data
μετα factory reset 

μετα reboot  ?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, athanasios1112 said:

Κάθε μέρα το φορτίζω δύο φορές. Έτσι είναι η συσκευή αυτή.

αμα τα ηξερα αυτα δε θα το επερνα θα επερνα καλυτερα το master edition

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ακριβώς κάνε είναι αρκετά, μην μπλέξεις με flash tools.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanasios1112 said:

Ensure that the Bootloader is unlocked 

@nyo

Θέλει ξεκλείδωμα bootloader ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

 

εγω περσυ με το 7 προ εβρισκα τη ρομ τη πεταγα μεσα και την περναγα

Link to comment
Share on other sites

αμα τα ηξερα αυτα δε θα το επερνα θα επερνα καλυτερα το master edition
Δεν έκανες σωστή έρευνα αγοράς, αλλιώς θα ήξερες ότι τα περισσότερα τηλέφωνα Με τον 888 έχουν χώμα μπαταρία. Εγώ στην θέση σου θα το πουλούσα άμεσα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα αγοράσω τηλέφωνο που δεν θα βγάζει άνετα δύο μέρες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, chios said:
6 minutes ago, Tr3LaRaS said:
αμα τα ηξερα αυτα δε θα το επερνα θα επερνα καλυτερα το master edition

Δεν έκανες σωστή έρευνα αγοράς, αλλιώς θα ήξερες ότι τα περισσότερα τηλέφωνα Με τον 888 έχουν χώμα μπαταρία. Εγώ στην θέση σου θα το πουλούσα άμεσα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα αγοράσω τηλέφωνο που δεν θα βγάζει άνετα δύο μέρες.

εδω δε βγαζουμε ουτε μια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να φτιάξει με ενημέρωση λογισμικού, γι'αυτό περιμένω το update Νοεμβρίου, και το έχω αγγελία για πώληση, ένας μόνον μου έστειλε μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, athanasios1112 said:

Υπάρχει περίπτωση να φτιάξει με ενημέρωση λογισμικού, γι'αυτό περιμένω το update Νοεμβρίου, και το έχω αγγελία για πώληση, ένας μόνον μου έστειλε μήνυμα.

και γω το πηρα τρεχωντας πριν 4 μερες

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tr3LaRaS said:

αυτο ?η μπορει να του κανω ζημια ?

https://rmleaks.com/realme-flash-tool-download/

οποτε κραταω backup

κανω wipe data
μετα factory reset 

μετα reboot  ?

Σωστά, το ανέφερα ήδη 3 φορές. Αυτό είναι το process. Μην μπλέκεις με ROM on top.

9 minutes ago, athanasios1112 said:

Ensure that the Bootloader is unlocked 

@nyo

Θέλει ξεκλείδωμα bootloader ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

 

Προφανώς και θέλει. Το ανέφερα και πριν αλλά γράφω και είναι σαν να μη γράφω. Αν δεν ξέρετε το process μη μπλέκετε. Θα πάρετε το κινητό χέρι. 

3 minutes ago, Tr3LaRaS said:

εδω δε βγαζουμε ουτε μια

On 7/12/2021 at 12:24 ΜΜ, Tr3LaRaS said:

 

15 minutes ago, Tr3LaRaS said:

αυτο ?η μπορει να του κανω ζημια ?

https://rmleaks.com/realme-flash-tool-download/

οποτε κραταω backup

κανω wipe data
μετα factory reset 

μετα reboot  ?

 

8 minutes ago, athanasios1112 said:

 

@nyo

2 minutes ago, Tr3LaRaS said:

εδω δε βγαζουμε ουτε μια

Δεν παίζει ρόλο ο 888 τόσο. Σε μένα δλδ γιατί βγάζει? Μου το χάρισε η εταιρεία? Απλά οι περισσότερες εταιρείες έχουν επενδύσει σε software optimization στο θέμα κατανάλωσης. Αυτήν είναι η αλήθεια.  Είναι σίγουρα πιο ενεργοβορος σαν επεξεργαστής αλλά 1ον όταν βγήκε το GT, δεν είχε καν ανακοινωθεί το Master Edition και κυριότερο για μένα που ήθελα 12RAM/256ROM δεν βγαίνει καν. Συν ότι το performance του Snap778G απέναντι στον 888 ούτε με τα κυάλια. 

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nyor said:

Σωστά, το ανέφερα ήδη 3 φορές. Αυτό είναι το process. Μην μπλέκεις με ROM on top.

Προφανώς και θέλει. Το ανέφερα και πριν αλλά γράφω και είναι σαν να μη γράφω. Αν δεν ξέρετε το process μη μπλέκετε. Θα πάρετε το κινητό χέρι. 

 

 

Δεν παίζει ρόλο ο 888 τόσο. Σε μένα δλδ γιατί βγάζει? Μου το χάρισε η εταιρεία? Απλά οι περισσότερες εταιρείες έχουν επενδύσει σε software optimization στο θέμα κατανάλωσης. Αυτήν είναι η αλήθεια.  Είναι σίγουρα πιο ενεργοβορος σαν επεξεργαστής αλλά 1ον όταν βγήκε το GT, δεν είχε καν ανακοινωθεί το Master Edition και κυριότερο για μένα που ήθελα 12RAM/256ROM δεν βγαίνει καν. Συν ότι το performance του Snap778G απέναντι στον 888 ούτε με τα κυάλια. 

μηπως να εχει θεμα η μπαταρια ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι εκτός και αν έκανες άκυρες φορτίσεις. Τα fast charged κινητά δεν θέλουν συνέχεια από το 0-100 φόρτιση. Αλλά 30-90. Το 0-100 σκίζει το span, την διάρκεια ζωής της κατά πολυ. Υπάρχουν πολλοί που φορτίζουν με απλο φορτιστή και όχι με fast charge για αυτόν ακριβώς τον λόγο  Επειδή ξενερώνεις πολύ η κρατά το και περίμενε update η πούλησε το. 

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nyor said:

Όχι εκτός και αν έκανες άκυρες φορτίσεις. Τα fast charged κινητά δεν θέλουν συνέχεια από το 0-100 φόρτιση. Αλλά 30-90. Το 0-100 σκίζει το span, την διάρκεια ζωής της κατά πολυ. Υπάρχουν πολλοί που φορτίζουν με απλο φορτιστή και όχι με fast charge για αυτόν ακριβώς τον λόγο  Επειδή ξενερώνεις πολύ η κρατά το και περίμενε update η πούλησε το. 

μεταχειρισμενο το πηρα αλλα και αυτος τοσο σου εβγαζε μου ειπε

φιλος μου του εβγαζε 7 ωρες ανετα

 

Link to comment
Share on other sites

Η το κρατάς τότε η το δίνεις. Εγώ προσωπικά κινητό μεταχειρισμένο δεν θα έπαιρνα. Εκτός κ αν είναι σφραγισμένο με τη ζελατίνα. Μην απελπίζεσαι και με το να το συζητάμε δεν θα βγάλουμε άκρη. 

Κανε ένα καλό backup και δώστου ένα καλό factory reset και ξανά όλα από την αρχή. Αν δεν και τότε, μετά απλά η περιμένεις για update η το δίνεις. 

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nyor said:

Κατεβάζεις αυτήν που έχει την Α16 (14/11/2021) 

https://fileload.coloros.com/504040RMX2202export_11_A.16_2021101902310291.zip

Και από recovery μπορείς ναι με το την ακολουθία που αναφέρεις. Αλλά και αυτό που σου ανέφερα πριν το ίδιο είναι χωρίς Recovery mode. 

 

Από περιέργεια, κατέβασα το αρχείο, και unzip, θέλει MSM tool,, (μου έκανε εντύπωση ότι ήτανε 7,7 gb.).

IMG20211208224421.jpg

Link to comment
Share on other sites

το εκανα φορματ και τωρα μπηκα να δω την ενημερωση συστηματος google play και μου γραφει 1 ιανουαριου 2021 παταω να κανει ενημερωση αλλα μου λεει ειναι ενημερωμενο

πως το ενημερωνω αυτο ?

να κατεβασω αυτη εδω ?

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/main-components/main-components-2021-11-01-r-release/main-components-2021-11-01-r-android-apk-download/

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

Όχι επουδενί ειδικά σε Google services. Μην κάνετε τέτοιες ανοησίες σε κινητά που βάζετε προσωπικούς λογαριασμούς . Ξέρεις τι έχει μέσα το apk που θες να κατεβάσεις? Θα ενημερωθεί μόνο του μη τρελαίνεσαι. Αν θες να τσεκαρεις για update το Play Store, πήγαινε στο Play Store, πάτα επάνω στην εικόνα σου επάνω δεξιά και μετά στις Ρυθμίσεις-Σχετικα Με και θα δεις κάτω την έκδοση. Έχουν βάλει Update button κάτω από το version.

Αν δεν στο βγάζει θα στο βγάλει. Αν δεν στο βγάλει θα πάρει ενημέρωση μόνο του. Μην τρελαίνεσαι. 

Screenshot_2021-12-08-23-44-44-09.jpg

~ Κατὰ τὸν δαίμονα ἐμαυτοῦ ~
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Tr3LaRaS said:

το εκανα φορματ και τωρα μπηκα να δω την ενημερωση συστηματος google play και μου γραφει 1 ιανουαριου 2021 παταω να κανει ενημερωση αλλα μου λεει ειναι ενημερωμενο

πως το ενημερωνω αυτο ?

να κατεβασω αυτη εδω ?

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/main-components/main-components-2021-11-01-r-release/main-components-2021-11-01-r-android-apk-download/

Κατέβασε άφοβα, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...