Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι κι εγώ αυτό χρησιμοποιώ. F3 με nova και full screen gestures του nova (έχω το premium αλλά δεν νομίζω να έχει σημασία).

Έκανες enable το fng μέσα από το μενού του; Πρέπει να δώσεις όλα τα permissions που ζητάει.

 

Μου έβγαζε μήνυμα fng disabled για καποιο λόγο και μετά παρόλο που κατάφερα (κάπως) να το κρατήσω σταθερά enabled, είχε φάει σκάλωμα και δεν.....

Εκανα ενα restart και πήρε μπρος... Ευτυχώς γιατί δεν θα την πάλευα διαφορετικά...

Συνεχίζω το στήσιμο για.... εύρεση νέων bugs...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Πως κρατάμε εφαρμογές από το βίαιο κλείσιμό τους?

Μου κλείνει συνέχεια το FNG με αποτέλεσμα να χάνονται τα gestures....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Υπαρχει καποιος τροπος να λυθει το προβλημα με τις φουσκες στο messenger? Τις εμφανιζει τετραγωνες και γενικα δεν προβαλλεται σωστα ουτε το περιεχομενο ουτε το πληκτρολογιο μεσα σε αυτες

Link to comment
Share on other sites

Πως κρατάμε εφαρμογές από το βίαιο κλείσιμό τους?

 

Μου κλείνει συνέχεια το FNG με αποτέλεσμα να χάνονται τα gestures....

Πας στις πρόσφατες εφαρμογές, πατάς συνεχόμενα πάνω στην εφαρμογή και σου εμφανίζει κάποιες επιλογές, εκεί πατάς το λουκέτο.

Επίσης πας ρυθμίσεις >διαχείριση εφαρμογών >εξοικονόμηση μπαταρίας >χωρίς περιορισμούς

 

Poco F3 viaTapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πας στις πρόσφατες εφαρμογές, πατάς συνεχόμενα πάνω στην εφαρμογή και σου εμφανίζει κάποιες επιλογές, εκεί πατάς το λουκέτο.

Επίσης πας ρυθμίσεις >διαχείριση εφαρμογών >εξοικονόμηση μπαταρίας >χωρίς περιορισμούς

 

Poco F3 viaTapatalk

 

51197911859_827c09f3dc_b.jpgScreenshot_2021-05-23-13-23-12-775_com.mi.android.globallauncher by P. V, on Flickr

 

τα έχω ήδη κάνει, αλλά οταν κλείνω τις εφαρμογές κλεινει και αυτή, και καμιά φορά, όχι πάντα, επανέρχεται μετά από 1 δευτερόλεπτο ή ξαφνικά.

 

Επίσης με την επανεκκίνηση του κινητού γυρίζει στα πλήκτρα ενώ έχω ορίσει φυσικά full screen mode

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

51197911859_827c09f3dc_b.jpgScreenshot_2021-05-23-13-23-12-775_com.mi.android.globallauncher by P. V, on Flickr

 

τα έχω ήδη κάνει, αλλά οταν κλείνω τις εφαρμογές κλεινει και αυτή, και καμιά φορά, όχι πάντα, επανέρχεται μετά από 1 δευτερόλεπτο ή ξαφνικά.

 

Επίσης με την επανεκκίνηση του κινητού γυρίζει στα πλήκτρα ενώ έχω ορίσει φυσικά full screen mode

Αυτό με τα πλήκτρα δε μου το έχει κάνει ποτέ. Με EEA ρομ και στοκ launcher είσαι?

 

Poco F3 viaTapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Υπαρχει καποιος τροπος να λυθει το προβλημα με τις φουσκες στο messenger? Τις εμφανιζει τετραγωνες και γενικα δεν προβαλλεται σωστα ουτε το περιεχομενο ουτε το πληκτρολογιο μεσα σε αυτες

 

Εμένα δεν δουλεύουν καν τα bubbles. Πουθενά. Δεν ξέρω αν είναι θέμα και αυτό του Nova Launcher και λειτουργεί σωστά με τον stock.

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρώντας (για πρώτη φορά σε κινητό μου) τον Nova, είδα με τη βοήθεια και ενός φίλου, ότι ο miui/poco launcher παίρνει συρτάρι και αρκετές παραμετροποιήσεις.

Ετσι μπορώ να το χαρώ το F3 διότι με τόσα bugs (εστω και ελέω nova) δεν γινόταν να το ευχαριστηθώ.

ΜΗΝ βάλετε NOVA όσο και πολύ να τον έχετε συνηθήσει. Αυτό κυρίως ως προς τους νέους κατόχους.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έκανα κάποιες 5G μετρήσεις στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Όλα τα speedtest τα έκανα μέσα σε λεωφορείο (σε στάσεις και φανάρια :lol:), οπότε ίσως κάποια να μην είναι τελείως αντιπροσοπευτικά.

 

Πανεπιστήμια (Απέναντι από ΠΑΜΑΚ)

https://i.imgur.com/KFQyR4O.jpg

 

Καμάρα

https://i.imgur.com/b8XMQbP.jpg

 

Αγίας Σοφίας

https://i.imgur.com/fyxoteR.jpg

 

Αριστοτέλους

https://i.imgur.com/bNdvFDK.jpg

 

Πλατεία Δημοκρατίας - Κολόμβου 1

https://i.imgur.com/dDOD2rU.jpg

 

Πλατεία Δημοκρατίας - Κολόμβου 2

https://i.imgur.com/zNJP0LG.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρώντας (για πρώτη φορά σε κινητό μου) τον Nova, είδα με τη βοήθεια και ενός φίλου, ότι ο miui/poco launcher παίρνει συρτάρι και αρκετές παραμετροποιήσεις.

 

Ετσι μπορώ να το χαρώ το F3 διότι με τόσα bugs (εστω και ελέω nova) δεν γινόταν να το ευχαριστηθώ.

 

ΜΗΝ βάλετε NOVA όσο και πολύ να τον έχετε συνηθήσει. Αυτό κυρίως ως προς τους νέους κατόχους.

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ εδώ κι ένα μήνα έχω αποχωριστεί τον Nova και δε μου λείπει κάτι

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα σπαει το τηλεφωνακι, ειμαι καταευχαριστημενος. Δεν με ενδιαφερουν και οι φωτο οποτε δεν βλεπω το λογο να παρω κατι αλλο.
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα το πρωι εχω εντονο battery drain και ανεβασμενη θερμοκρασια συσκευης. Στα στατιστικα της μπαταριας βλεπω οτι τρεχει διαρκως στο παρασκηνιο το process logd.

Δεν με αφηνει να κανω κατι οπως uninstall ή force stop.

Καμια ιδεα?!

Link to comment
Share on other sites

Τα σπαει το τηλεφωνακι, ειμαι καταευχαριστημενος. Δεν με ενδιαφερουν και οι φωτο οποτε δεν βλεπω το λογο να παρω κατι αλλο.

 

Same here.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο σημερα το πρωι εχω εντονο battery drain και ανεβασμενη θερμοκρασια συσκευης. Στα στατιστικα της μπαταριας βλεπω οτι τρεχει διαρκως στο παρασκηνιο το process logd.

Δεν με αφηνει να κανω κατι οπως uninstall ή force stop.

Καμια ιδεα?!

 

Γκούγκλαρα το logd και είδα ότι και άλλοι είχαν θέμα. Καμία σαφής λύση όμως ή σαφής εξήγηση του τί είναι, μόνο το ότι είναι μια εφαρμογή παρακολούθησης logs. Γνώμη μου: πάρε ένα καλό backup και κάνε ένα factory reset. Σε λίγες ώρες θα έχεις στήσει ξανά τη συσκευή και πιθανότητα να έχει λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κ εγώ μετά από p 30 pro.. Έχω θέμα συνδεσιμοτητας με τα free buds 4i.. Τώρα το σεταρω σαν τηλέφωνο..
Link to comment
Share on other sites

Τα messenger bubbles πως φτιάχνονται? Παρέλαβα σήμερα και είναι τετράγωνα. Επίσης έχει θέμα όταν γράφω δεν βλέπω την μπάρα.

 

Δοκιμάστε να απενεργοποιήσετε το forced dark mode για το messenger από τις ρυθμίσεις του κινητού (όχι τις ρυθμίσεις του messenger).

Settings>Display>More Dark Mode options>Individual apps και από εκεί απενεργοποίηση του dark mode για το messenger.

Παίξτε με αυτό αλλά και με το dark mode του ίδιου του messenger μέσα από τις ρυθμίσεις του messenger. Ίσως λυθεί. Δε μπορώ να το δοκιμάσω γιατί δε χρησιμοποιώ τα bubbles.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει την εξέλιξη της τιμής του, μου ήρθε ένα promo email από Banggood για το 8/256 Global στα 319€.

Eίναι καλή τιμή να το παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

Καλή τιμή ναι, αν και μπορείς να το βρεις και Ελλάδα αποφορολογημενο τόσο.

 

Πώς γίνεται αυτό; Πρέπει να έχεις ΑΦΜ επιχείρισης;

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό; Πρέπει να έχεις ΑΦΜ επιχείρισης;
Ναι και να βρεις καταστημα να σου πουλαει με απαλλαγη φπα χωρις να σου ζηταει 50 χαρτια.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και να βρεις καταστημα να σου πουλαει με απαλλαγη φπα χωρις να σου ζηταει 50 χαρτια.
Πήρα για φίλο ένα f3 πριν 2 βδομάδες κάναμε αγορά μέσω skroutz. Σε 5 λεπτά με μια εφαρμογή από την κυβέρνηση για 39α πήραμε ένα κωδικό και έγινε άμεσα η αποφορολογηση. Σε 2 μέρες το είχαμε σπίτι. Ούτε χαρτιά τίποτα. Απλά πατάτε αγορά μέσω skroutz και από εκεί και πέρα όλα είναι εύκολα. Πρώτη φορά το έκανα και εκπλαγην πολύ ευχάριστα.

Δεύτερη λύση το terrabytenet. Έχω πάρει κινητό και tablet από εκεί στέλνω μόνο φωτογραφία από το taxis για το καθεστώς σε λίγες ώρες μου στέλνουν τι να πληρώσω χωρίς το ΦΠΑ. Εξαιρετικο κατάστημα και ποτέ δεν με παίδεψε. Τα καταστήματα που ζητάνε 50 χαρτιά καλό είναι να κλείσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα για φίλο ένα f3 πριν 2 βδομάδες κάναμε αγορά μέσω skroutz. Σε 5 λεπτά με μια εφαρμογή από την κυβέρνηση για 39α πήραμε ένα κωδικό και έγινε άμεσα η αποφορολογηση. Σε 2 μέρες το είχαμε σπίτι. Ούτε χαρτιά τίποτα. Απλά πατάτε αγορά μέσω skroutz και από εκεί και πέρα όλα είναι εύκολα. Πρώτη φορά το έκανα και εκπλαγην πολύ ευχάριστα.

Δεύτερη λύση το terrabytenet. Έχω πάρει κινητό και tablet από εκεί στέλνω μόνο φωτογραφία από το taxis για το καθεστώς σε λίγες ώρες μου στέλνουν τι να πληρώσω χωρίς το ΦΠΑ. Εξαιρετικο κατάστημα και ποτέ δεν με παίδεψε. Τα καταστήματα που ζητάνε 50 χαρτιά καλό είναι να κλείσουν.

 

Δυστυχώς δεν είναι λίγα τα καταστήματα που ζητούν ΠΟΛΛΑ χαρτιά (taxisnet, καταστατικά, βεβαίωση ότι ο λογαριασμός είναι της επιχείρησης κλπ) αλλά ΚΑΙ να παραλάβει εκπρόσωπος της επιχείρησης. Είναι μη πρακτικό όλο αυτό. Ωστόσο υπάρχουν καταστήματα σκρουτζ που κάνουν απλή την πώληση. Οι γνωστές αλυσίδες επίσης δεν ταλαιπωρούν τον πελάτη. Η εφαρμογή για το 39α είναι κάπως περίπλοκη, κατάφερα να τη λειτουργήσω μετά από αρκετό κόπο αλλά τελικά δεν χρειάστηκε, υπάρχουν καταστήματα που απλά βλέπουν τον ΑΦΜ και κόβουν το ΦΠΑ απευθείας, χωρίς κανένα χαρτί, ειδικά αν έχεις αγοράσει στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι λίγα τα καταστήματα που ζητούν ΠΟΛΛΑ χαρτιά (taxisnet, καταστατικά, βεβαίωση ότι ο λογαριασμός είναι της επιχείρησης κλπ) αλλά ΚΑΙ να παραλάβει εκπρόσωπος της επιχείρησης. Είναι μη πρακτικό όλο αυτό. Ωστόσο υπάρχουν καταστήματα σκρουτζ που κάνουν απλή την πώληση. Οι γνωστές αλυσίδες επίσης δεν ταλαιπωρούν τον πελάτη. Η εφαρμογή για το 39α είναι κάπως περίπλοκη, κατάφερα να τη λειτουργήσω μετά από αρκετό κόπο αλλά τελικά δεν χρειάστηκε, υπάρχουν καταστήματα που απλά βλέπουν τον ΑΦΜ και κόβουν το ΦΠΑ απευθείας, χωρίς κανένα χαρτί, ειδικά αν έχεις αγοράσει στο παρελθόν.

 

Πρέπει κάπου να γράψουμε πια καταστήματα κόβουν έτσι εύκολα ΦΠΑ ώστε να ξέρει ο κόσμος από που να αγοράζει όταν θέλει τιμολόγιο. Το skroutz ζητάει αποκλειστικά την εφαρμογή για τον κωδικό στην αρχή φάνηκε περίπλοκη αλλά δεν είναι σε 2 λεπτά έχεις βγάλει αρκετούς κωδικούς κρατάνε κοντά μήνα και κάνεις την αγορά κανονικά μετά πρέπει να βάλεις ως αγοραστή και ως εκπρόσωπος το ίδιο αφμ της επιχείρησης. Και μετά σε βγάζει τους κωδικούς που ζητάνε τα τραβάει όλα αυτόματα. Το καλό είναι ότι μπορεί κάποιο κατάστημα να ζητάει πολλά αλλά αν το υποστηρίζει το skroutz ζητάει μόνο αυτό τον κωδικό. Θα πρέπει να επιβάλλουν σε όλα τα καταστήματα να γίνεται έτσι η αποφορολογηση κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Δουλεύοντάς το, παρατήρησα πρόβλημα με το proximity sensor. Δηλαδή ενώ έχω απομακρύνει το κινητό η οθόνη παρέμεινε/παραμένει κλειστή και δεν ανταποκρίνεται σε κάποιο πάτημα κουμπιών. Έτσι έπρεπε να κλείσει η γραμμή για να επανέλθει. Έκανα το τεστ μέσα από το σύστημα και βλέπω όντως κολλάει στο 0 μερικές φορές, που σημαίνει ότι δεν έχει αντιληφθεί ότι έχει απομακρυνθεί το εμπόδιο. Έχει κανείς άλλος ίδιο θέμα?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Δουλεύοντάς το, παρατήρησα πρόβλημα με το proximity sensor. Δηλαδή ενώ έχω απομακρύνει το κινητό η οθόνη παρέμεινε/παραμένει κλειστή και δεν ανταποκρίνεται σε κάποιο πάτημα κουμπιών. Έτσι έπρεπε να κλείσει η γραμμή για να επανέλθει. Έκανα το τεστ μέσα από το σύστημα και βλέπω όντως κολλάει στο 0 μερικές φορές, που σημαίνει ότι δεν έχει αντιληφθεί ότι έχει απομακρυνθεί το εμπόδιο. Έχει κανείς άλλος ίδιο θέμα?

Ναι έχει θέμα. Όταν το γυρίσω όμως να κοιτάει η οθόνη προς τον ουρανό για παράδειγμα αντί να είναι απέναντι από τη φάτσα μου ανοίγει ξανά η οθόνη.

Ας ελπίσουμε να λυθεί στο επόμενο Update

 

Poco F3 viaTapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...