Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ που έχω Connexx 384 (αναβαθμισμένη σε 768) και πληρώνω 23 ευρώ, μπορώ να μεταβώ στην προσφορά του 2048 της otenet και να πληρώνω 26 ευρώ το μήνα χωρίς το υποχρεωτικό 12μηνο;;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σου παρει κανα μηνα η μεταφορα. Μπορεις να πας στο connx 512 (συντομα 1024) με 22.5Ευρω/μηνα με τη προυποθεση οτι δεν εχεις τωρα καποια δεσμευση.
Link to comment
Share on other sites

Αλλο γαλλια φιλε μου εδω ειναι Ελλαδα και το internet εδω το θεωρουνε πολυτελεια για αυτο και το πηρωνεις.. Εγω προτεινω στον φιλο να παρει η vivodi me shared llu αν τον καλυπτει εκει που μενει το δικτυο της με 19Χ12 η αν δεν εχει δικτυο η vivodi.. Forthnet 2048 χωρις σκεψη... οπως ειπε και ο φιλος lewton
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω 12αμηνη συνδεση vivodi 512 και πληρωνω καπου στα 38 ευρω ενω αλλες εταιρειες το εχουν σε ποιο χαμηλες τιμες,τι μπορω να κανω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Στη Γαλλια με 10 ευρω εχεις 10mb/sec ακουσα...:confused:

 

Εγώ πριν 4 χρόνια Αγγλία είχα με 50 ευρώ~30 λίρες περίπου (τότε) 1mbit καθαρό.. Τώρα κάτι έχω ακούσει για 5 και 10mbit σε εξευτελιστικές τιμές.. Όχι σαν τους δικούς μας τους φαρμακοτρίφτες που βάζουν 10 καλώδια σε μία περιοχή και μετά βαράνε στ' αυτιά...!!!:mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... Αν πάρω onDSL Kit 2048 θα πληρώνω για κάθε μήνα για 8 μήνες 26,- ευρώ! Μετά σπάει κάθε δέσμευση που έχω με την Otenet, σωστά?

Πάω όπου θέλω και κρατάω και τον εξοπλισμό μου? Θα πρέπει να πληρώνω και ΟΤΕ και ISP?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω 12αμηνη συνδεση vivodi 512 και πληρωνω καπου στα 38 ευρω ενω αλλες εταιρειες το εχουν σε ποιο χαμηλες τιμες,τι μπορω να κανω.

Δες στην ιστοσελιδα της vivodi τα προπληρωμενα πακετα

Link to comment
Share on other sites

Στη Γαλλια με 10 ευρω εχεις 10mb/sec ακουσα...:confused:

Πολλά ακούγονται, λίγα ισχύουν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω... Αν πάρω onDSL Kit 2048 θα πληρώνω για κάθε μήνα για 8 μήνες 26,- ευρώ! Μετά σπάει κάθε δέσμευση που έχω με την Otenet, σωστά?

Πάω όπου θέλω και κρατάω και τον εξοπλισμό μου? Θα πρέπει να πληρώνω και ΟΤΕ και ISP?

 

Σωστα τα λες φιλε μου.. Αμα θελεις κατι συγκεκριμενο πες μου να ρωτησω τα παιδια εδω δουλευω στον οροφο που ειναι η οτεnet..!!!

Link to comment
Share on other sites

Tελικα βρεθηκε η ακρη. Με ενα απλο fax στην Otenet αναβαθμισα την 384 σε 2048 (1024 μεχρι να διπλασιαστει) και κοστος €26!

 

Ευχαριστω Antonio21 για τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εισαι μια χαρα φιλε μου.. Αδικα λεφτα πληρωνες.. Οτι θελετε για otenet πειτε μου και θα ρωτησω τα παιδια διπλα μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε η ώρα να αποκτήσω και εγώ dsl. Τώρα έχω isdn 64. Τι μου προτείνετε, να την κάνω πρώτα pstn και μετά να βάλω dsl ή όπως είμαι dsl over isdn; Επίσης, ποιο είναι το πιο φθηνό πακέτο. Σκέφτομαι πιο πολύ τα πακέτα του ΟΤΕ λόγω μεγαλύτερης (κατά τη γνώμη μου) αξιοπιστίας, μιας και οι γραμμές είναι του ΟΤΕ. Προτείνετε μου κάτι, γιατί με την isdn μου ήρθε λογαριασμός τηλεφώνου (μόνο για το Internet) 75 ευρώ!!!

Επίσης, επειδή δεν έχω ιδέα τι γίνεται με modem, modem/router και τα φίλτρα. Πώς εγκαθίστανται και είναι δύσκολη η διαδικασία;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήρθε η ώρα να αποκτήσω και εγώ dsl. Τώρα έχω isdn 64. Τι μου προτείνετε, να την κάνω πρώτα pstn και μετά να βάλω dsl ή όπως είμαι dsl over isdn; Επίσης, ποιο είναι το πιο φθηνό πακέτο. Σκέφτομαι πιο πολύ τα πακέτα του ΟΤΕ λόγω μεγαλύτερης (κατά τη γνώμη μου) αξιοπιστίας, μιας και οι γραμμές είναι του ΟΤΕ. Προτείνετε μου κάτι, γιατί με την isdn μου ήρθε λογαριασμός τηλεφώνου (μόνο για το Internet) 75 ευρώ!!!

Επίσης, επειδή δεν έχω ιδέα τι γίνεται με modem, modem/router και τα φίλτρα. Πώς εγκαθίστανται και είναι δύσκολη η διαδικασία;

Δεν είναι απαραίτητο να πας σε PSTN. Μπορείς μια χαρά και με ISDN γραμμή να βάλεις ADSL.

Τώρα κι εγώ θα σου πρότεινα ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Kit που παίζει η προσφορά 1024 στην τιμή του 512 δηλαδή έχεις 1024 με 26 ευρώ το μήνα (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) και με τις αναβαθμίσεις τώρα πας στα 2048 (με τα 26 ευρώ).

Επίσης να σου πω ότι κι εγώ τώρα πρόσφατα επέλεξα το ΟΤΕΝΕΤ OnDSL Kit λόγω αξιοπιστίας όπως λες κι εσύ. Διότι από κάτι φίλους μου που έχουν άλλες εταιρίες μου είπαν ότι η απόδοση της ΟΤΕΝΕΤ/ΟΤΕ με OnDSL Kit/Conn-X είναι πολύ καλύτερη από οποιοδήποτε άλλο πακέτο. Αλλά αυτό φυσικά εξαρτάται και από την περιοχή. Δεν είναι παντού έτσι. Και δεν είναι πάντα έτσι.

Εγώ με PSTN δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση. Είναι πανεύκολη. Σε ISDN είναι λίγο δυσκολότερη αλλά έχει οδηγίες. Τις οδηγίες μπορείς να τις βρεις και στο site της OTENET σε αρχειάκι PDF. Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Μην το σκέφτεσαι καν ;)

 

Επίσης η διαδικασία διαρκεί 10 μέρες για την ενεργοποίηση (εργάσιμες) οπότε και θα προλάβεις να δεις και για PC ;)

 

Oouuuuppppsssss: Είδα μια διαφήμιση τώρα για το OTENET OnDSL Kit που λέει ότι έχεις ταχύτητα 2048 με 26 ευρώ (δηλαδή αυτό που σου περιέγραψα παραπάνω απλά τώρα πια το δίνουν ως πακέτο) αλλά ισχύει ΜΕΧΡΙ 09/09/06 δηλαδή μέχρι ΑΥΡΙΟ. Μήπως να μην το αφήσεις από Δευτέρα και να πας αύριο;;;

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κανω λαθος στο site της Οτενετ γραφει οτι η αυτη η προσφορα ισχυει για ενεργοποιησεις εως 23/09/06.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να πας σε PSTN. Μπορείς μια χαρά και με ISDN γραμμή να βάλεις ADSL.
Ξέρω ότι μπορείς να βάλεις και από γραμμή isdn dsl, αλλά το ρωτάω με τη λογική να γλιτώσω αυτά τα 7,5 ευρώ του παγίου της γραμμής dsl.

Επίσης η διαδικασία διαρκεί 10 μέρες για την ενεργοποίηση (εργάσιμες) οπότε και θα προλάβεις να δεις και για PC
Σχεδόν έχω καταλήξει και για pc, οπότε μέχρι την ενεργοποίηση μπορώ να έχω το καινούριο.

Λες να πάω αύριο ε; Λειτουργούν Σάββατο το δίκτυο καταστημάτων του ΟΤΕ;

Τέλος πάντων, θα το κοιτάξω.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά συνεχίζεται! Για περιορισμένο χρονικό διάστημα και μόνο για τις αγορές που θα πραγματοποιηθούν μέχρι και 9/09/2006 το OTENET OnDSL Kit και το OTENET OnDSL Kit Wireless με ταχύτητα 2048kbps...στην τιμή των €26 το μήνα!

Πιστευω οτι θα το παρατεινουν...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς, αν θέλω να μετατρρέπψω την isdn σε pstn και να βάλω γραμμη dsl, αν αυτά γίνονται ταυτόχρονα ή θα με πάρει πολύ χρόνο η όλη μετατροπή; Το ότι το σκέφτομαι είναι για την περίπτωση που θα έρθει ο καιρός να τελειώσει το πακέτο και μέχρι να ενεργοποιηθεί το επόμενο που θα πάρω μένει ένα χρονικό διάστημα κενό περίπου ενός μήνα και δε θέλω να μείνω χωρίς Ίντερνετ. Υπάρχει κάποιος λόγος να κρατήσω ο isdn;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Άσε τη γραμμή ISDN όπως έχει. Για να γίνει PSTN πέρα απο το οτι μπορεί να πάρει μέχρι και μήνα , πληρώνεις 35 ευρώ εφάπαξ την μετατροπή +χάνεις την δωρεάν αναγνώριση κλήσης. Και εννοείται οτι πρέπει να ολοκληρωθεί η μετατροπή για να ξεκινήσει η ενεργοποίηση της ADSL.
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άσε τη γραμμή ISDN όπως έχει. Για να γίνει PSTN πέρα απο το οτι μπορεί να πάρει μέχρι και μήνα , πληρώνεις 35 ευρώ εφάπαξ την μετατροπή +χάνεις την δωρεάν αναγνώριση κλήσης. Και εννοείται οτι πρέπει να ολοκληρωθεί η μετατροπή για να ξεκινήσει η ενεργοποίηση της ADSL.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Και εγώ κάτι τέτοιο είχα ακούσει ότι αργεί να γίνει η αλλαγή και το κόστος ότι είναι κάπου στα 30 ευρώ. Με το dsl δεν υπάρχει αναγνώρισει κλήσεων;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Με το dsl δεν υπάρχει αναγνώρισει κλήσεων;

 

Απλοποιημένα:

 

PSTN και ISDN αναφέρονται στη "γραμμή" μέσα από την οποία περνάει η φωνή-παραδοσιακή τηλεφωνία.

 

ADSL αναφέρεται στο "γρήγορο ίντερνετ'. Από την "γραμμή" adsl δεν περνάει η κλασσική τηλεφωνία, παρά μόνο data-δεδομένα.Οπότε "αναγνώριση κλήσεων" μέσω dsl, δεν υφίσταται.

 

Γι'αυτό και λέμε "ADSL over PSTN" ή "ADSL over ISDN".

Link to comment
Share on other sites

Απλοποιημένα:

 

PSTN και ISDN αναφέρονται στη "γραμμή" μέσα από την οποία περνάει η φωνή-παραδοσιακή τηλεφωνία.

 

ADSL αναφέρεται στο "γρήγορο ίντερνετ'. Από την "γραμμή" adsl δεν περνάει η κλασσική τηλεφωνία, παρά μόνο data-δεδομένα.Οπότε "αναγνώριση κλήσεων" μέσω dsl, δεν υφίσταται.

 

Γι'αυτό και λέμε "ADSL over PSTN" ή "ADSL over ISDN".

 

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνιση. Αλλά λειτουργεί το τηλέφωνο ταυτόχρονα με χρήση του Ίντερνετ μέσω dsl, έτσι δεν είναι;

 

Γνωρίζει κανείς στο πακέτο ondsl kit 768 kbps αν έχει usb modem ή modem/router και ποιο; Επειδή μάλλον αυτό θα αγοράσω, σε περίπτωση που έχει απλό usb modem ποια είναι τα αρνητικά του; Θα χρειαστεί να αγοράσω αργότερα modem/router και για ποιο λόγο; Άκουσα ότι το usb modem δεσμεύει πόρους του συστήματος. Αληθεύει κάτι τέτοιο και αν ναι, δεσμεύει πολλούς;

Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα, αλλα βρίσκομαι σε κάποια... σύγχυση για το ζήτημα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι το τηλέφωνο λειτουργεί ταυτόχρονα με τη σύνδεση στο internet μέσω adsl. Το πολύ πολύ να χρειαστείς φίλτρα στις πρίζες που θα έχεις τηλέφωνο. Αυτό ισχύει στις pstn. Στις isdn αν και η εγκατάσταση διαφέρει λίγο, φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

 

Όταν ήταν να βάλω adsl (πέρυσι τον Αύγουστο) τα είχα ψάξει τα πράγματα και είχα βρει ότι η μετατροπή της isdn σε pstn, αν και είχε κάποιο αρχικό κόστος, συνέφερε σε βάθος χρόνου 10 - 12 μηνών, ακόμη κι αν πλήρωνες τα extra χρήματα για την αναγνώριση κλήσεων. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε βέβαια.

 

Επίσης επειδή οι θύρες για pstn και isdn στα dslam είναι διαφορετικές, τσέκαρε πρώτα αν υπάρχουν θύρες για το είδος της σύνδεσης που θες. Συνήθως βέβαια για isdn περισσεύουν και για pstn υπάρχει (όταν υπάρχει) έλλειψη.

 

Δεν ξέρω τι modem έχουν τα κουτιά, εκείνο που ξέρω είναι ότι αν έχεις modem με σύνδεση ethernet γλυτώνεις την εγκατάσταση οδηγών και τα όποια προβλήματα μπορεί να έχει αυτή. Κακογραμμένοι οδηγοί, αναβαθμίσεις και τέτοια δεν σε απασχολούν. Το modem σου θα δουλεύει όσο υπάρχει το ethernet, χωρίς να ψάχνεις για οδηγούς π.χ. για linux ή για τα windows vista ή όποιο άλλο λειτουργικό θα χρησιμοποιείς το 2010 ας πούμε. Πρόσφατα ξαναφορμάρισα το σκληρό και το πρώτο πράγμα που δούλευε άψογα αμέσως μόλις τέλειωσε η εγκατάσταση του λειτουργικού, ήταν το modem.

 

Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι το ethernet modem δουλεύει ανεξάρτητα από το pc που είναι συνδεδεμένο. Η γυναίκα μου για παράδειγμα μπορεί να συνδέεται στο internet με το φορητό και να τυπώνει στον εκτυπωτή (ο οποίος είναι απ' ευθείας στο modem/router) χωρίς να είναι ανοικτός ο κυρίως υπολογιστής.

 

Τώρα για δέσμευση πόρων δεν το έψαξα. Τα υπόλοιπα ήταν ήδη αρκετά πειστικά για εμένα για να πάρω modem/router και να έχω το usb του ΟΤΕ στο πατάρι για backup.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να κάνω σύνδεση στο ondsl kit 768 με τη λογική ότι θα με δέσμευε για 4 μήνες και μετά με 20,5 ευρώ το μήνα, θα μένω στην υπηρεσία μέχρι να βρω κάποια καλύτερη προσφορά και να την πάρω. Στο κατάστημα ΟΤΕ που πήγα, μου είπε η υπάλληλος ότι πρέπει να κάνω συμβόλαιο είτε 4 είτε 12 μηνών. Εάν κάνω 4 μηνών, την επόμενη ημέρα που θα λήξει το συμβόλαιο, θα χρεωθώ για ένα μήνα (αν στο μεταξύ δεν κάνω αίτηση διακοπής) και θα χρεώνομαι για τη γραμμή 18,93 ευρώ + την πρόσβαση. Δηλαδή δεν μπορώ να πληρώνω κάθε μήνα 20,5 ευρώ που πίστευα. Αυτό συμβαίνει μόνο αν κάνω συμβόλαιο 12 μηνών.

Έχετε υπόψιν σας κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο;

Αφήστε που πήγα και επειδή (μάλλον) βαριόταν μου είπαν ότι τα μηχανήματα ήταν εκτός δικτύου και δεν μπορούσαν να κάνουν το συμβόλαιο.

Οπότε μάλλον θα πάω αύριο να κάνω συμβόλαιο στο ondsl kit 1024 για 12 μήνες, αφού και το πάγιο από τον 5-12 μήνα είναι το ίδιο (20,5 ευρώ).

Μία κάρτα δικτύου πόσο κοστίζει; Είναι ακριβή;

Μάλλον θα ξεκινήσω με αυτό το usb modem και στην πορεία ίσως πάρω modem/router.

Το wireless, μόνο ότι είναι ασύρματο; Σου προσφέρει κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ phph για την απάντησή σου. Μάλλον θα ξεκινήσω με το usb modem και μετά μάλλον θα αγοράσω modem/router.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Η Otenet διπλασίασε την ταχύτητα της με προσφορά που κάνει τον τελευταίο καιρό.Μήπως γνωρίζει κανείς τις ταχύτητες που υποστηρίζουν οι περιοχές της Αθήνας (κυρίως δυτικής) και συγκεκριμένα στην Αγ. Βαρβάρα;;

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...