Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θελετε ριξτε μια ματια εδω.

 

Προκειται για ενα μικρο προγραμματακι (στην ουσια φυλλο Excel) για να μπορειτε ευκολα να συγκρινετε providers και να υπολογιζετε το μηνιαιο και ετησιο κοστος του Internet.

Δεν ειμαι κανενας μεγαλος προγραμματιστης, απλως το ειχα φτιαξει για μενα οταν εψαχνα για provider και προσπαθουσα να συγκρινω τιμες και το βρηκα χρησιμο και ευκολο.

 

Ελπιζω να βοηθησει! :)

 

Το προγραμμα μαρκαρει την πιο οικονομικη λυση καθως και την πιο συμφερουσα (κατα την ταπεινη μου αποψη, χρησιμοποιωντας εναν τυπο που δινει λιγο μεγαλυτερη βαρυτητα στο κοστος σε σχεση με την ταχυτητα συνδεσης ενω λαμβανει υπ'οψιν (αρνητικα) και τον χρονο για τον οποιο σε δεσμευει η συνδρομη. Για παραδειγμα, μια συνδρομη για 12μηνες που κοστιζει 200€, βαθμολογειται λιγοτερο απο μια 6μηνη συνδρομη που κοστιζει 100€.)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=104880

Link to comment
Share on other sites

Καλη η προσπαθεια σου, μερικα μικρα σχολια:

 

α) Μισω τα κλειδωμενα excell... Παντα θελω να βλεπω τη φορμουλα :)

 

b)Για τη vivodi δε θα επρεπε να εχεις και το κοστος της δικης της γραμμης?

γ)Μονο οταν αλλαζω τις ταχυτητες αλλαζει η τιμη. Δε θα επρεπε να γινεται το ιδιο και οταν αλλαζω provider?

d) Επειδη οι επλιογες ειναι ηδη αφθονες, θα σου προτεινα να αφαιρεσεις οτι ειναι χωρις ΦΠΑ. Ολοι μας το πληρωνουμε, σε ολους ειναι 19%, δε μας ενδιαφερουν τιμες χωρις αυτο

 

:)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το κλειδωμενο αρχειο... Συνηθως τα κλειδωνω για να μην μου χαλανε τους τυπους οι... "ποντικοι" του υπολογιστη μου (πχ. πατερας, αδερφος...) :lol:

Αν θυμαμαι καλα ο κωδικος ειναι 123456 οποτε το νουμερο 1 λυθηκε

 

Επειδη οι τιμες αλλαζουν... καθε μερα δεν ηθελα να βαλω στανταρ τιμες για ολους τους provider. Νομιζω δεν θα ειχε νοημα χωρις σχεδον καθημερινη ενημερωση. Το προγραμμα αυτο το σκεφτηκα ως εξης: Καποιος που κανει ερευνα αγορας για να βαλει ADSL μπορει να συμπληρωσει τον πινακα με τις τιμες και τα στοιχεια των προσφορων που σκεφτεται να επιλεξει ωστε να εχει μια καθαρη εικονα των επιλογων του και μια προταση μεσω του τυπου Αποδοσης/τιμης.

 

Την επιλογη +ΦΠΑ ή με ΦΠΑ την εβαλα γιατι ακομη καποιοι στα site τους αναγραφουν τιμες με και καποιοι χωρις ΦΠΑ οποτε ετσι ειναι πιο ευκολη η εισαγωγη στοιχειων στον πινακα. Ουτως η αλλως αυτο που μετραει ειναι η τελικη τιμη που αναγραφεται στο διπλανο κοκκινο κουτακι.

 

Για την Vivodi εχεις δικιο, πρεπει να την προσθεσω... Επειδη δεν εχει καλυψη στην περιοχη μου την ξεχασα απ' εξω... Χμμ... Ας προσεχε να με ειχε καλυψει! :-D

Link to comment
Share on other sites

Πιλοτικό πρόγραμμα FULL LLU με ταχύτητες εώς 2Mbit από Tellas!

 

Η Tellas ξεκίνησε την διάθεση αυτόνομων γραμμών (Full LLu) internet.

384/128 --> 19,95 + ΦΠΑ

512/128 --> 24,95 + ΦΠΑ

1024/256 --> 29,95 + ΦΠΑ

2048/512 --> 39,95 + ΦΠΑ

 

Προς το παρόν ισχύει μόνο για το DSLAM Αμπελοκήπων στην Αθήνα. Οι τιμές ισχύουν για 12μηνη χρονική δέσμευση και περιλαμβάνουν συνολικά πρόσβαση+γραμμή, τέλος ενεργοποίησης, εξοπλισμό και αποστολή στο χώρο σας. :up:

 

Συμπέρασμα: 1Mbit συνολικά 36€ το μήνα, 2Mbit συνολικά με 48€ το μήνα. :up:

Link to comment
Share on other sites

Kαι η Vivodi ξεκίνησε επίσημα το ADSL2+, στα 8/1Mbps και στα 12/1Mbps!

 

Οι τιμές της Tellas είναι ελαφρώς καλύτερες από της Vivodi για το ετήσιο πακέτο στα 1024/256, οπότε ήρθε η ώρα να αρχίσει να δουλεύει ο ανταγωνισμός στο LLU!

Στα 2Mbps η vivodi δίνει upload στα 640Kbps αντί για 512Kbps της Τellas, αλλά δε δίνει ακόμα ετήσιο πακέτο (λογικά θα πρέπει να απαντήσει πριν η Tellas επεκτείνει το δίκτυό της και σε άλλους κόμβους).

Η σταδιακή αναβάθμιση του υφισταμένου δικτύου της Vivodi σε τεχνολογία ADSL2+ και η παράλληλη προσθήκη νέων κόμβων στο Λεκανοπέδιο της Αττικής αποτελούν μια ακόμα απτή απόδειξη της φιλοσοφίας της εταιρείας και της μακροπρόθεσμης στρατηγικής της. Ειδικότερα, η Vivodi επεκτείνει το δίκτυό της στον Ιλισό, το Βύρωνα, το Παγκράτι, το Μαρούσι, το Γηροκομείο και το Περιστέρι, ενώ αναβάθμισε τους κόμβους της στο Νέο Ηράκλειο, τα Πατήσια, την Αλυσίδα και τον Ιππόδρομο. Επίσης, λόγω της αυξημένης ζήτησης των υπηρεσιών της εταιρείας, εγκαταστάθηκε και δεύτερος (2ος) κόμβος στους Αμπελοκήπους, στην Αλεξάνδρας, στην Καλλιθέα, στη Νέα Ιωνία και στο Αιγάλεω.

Ως εκ τούτου, 45 ιδιόκτητοι κόμβοι διαμορφώνουν το δίκτυο της Vivodi πανελλαδικά, εκ των οποίων οι 30 στην Αττική. Έως το τέλος του 2006, η εταιρεία έχει προγραμματίσει την περαιτέρω ανάπτυξη του δικτύου της, ώστε να «καλύπτει» το 80% του Λεκανοπεδίου και να παρέχει υπηρεσίες triple play στον Έλληνα καταναλωτή (Internet, τηλεφωνία, ψηφιακή τηλεόραση σε μία γραμμή DSL).

Παράλληλα, με στόχο τη διασφάλιση της ποιότητας των παρεχόμενων ευρυζωνικών υπηρεσιών στην ολοένα αυξανόμενη πελατειακή της βάση, η Vivodi επενδύει στην περαιτέρω ανάπτυξη και αξιοποίηση του ιδιόκτητου οπτικού δικτύου της, καθώς και στην αναβάθμιση της διασύνδεσής της με το Διεθνές Διαδίκτυο, με αποτέλεσμα η συνολική χωρητικότητα της εταιρείας στο Διεθνές Διαδίκτυο να ανέρχεται σε 1.2Gbps.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ DSL.

ΛΟΙΠΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ(11,50)+ΠΑΓΙΟ DSL(ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15 ΓΙΑ 384 ΚΒ)

1. ΜΕ ΤΟ DSL ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ (ΠΧ ΟΓΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ);

2. ΥΠΑΡΧΕΙ EXTRA ΧΡΕΩΣΗ ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ; (ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΑΚ)

3. Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ DSL ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ;

4. ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ EXTRA ΣΥΝΔΕΣΗ ΓΙΑ LOGIN KAI PASSWORD Η' ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ DSL;

5. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΛΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ; ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ;

6. Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ Η' ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΣΟ ΠΑΚΕΤΟΥ;

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ DSL.

ΛΟΙΠΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΓΙΟ ΟΤΕ(11,50)+ΠΑΓΙΟ DSL(ΓΥΡΩ ΣΤΑ 15 ΓΙΑ 384 ΚΒ)

1. ΜΕ ΤΟ DSL ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ (ΠΧ ΟΓΚΟ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ);

2. ΥΠΑΡΧΕΙ EXTRA ΧΡΕΩΣΗ ΟΣΟ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ; (ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΠΑΚ)

3. Η ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ DSL ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ;

4. ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ EXTRA ΣΥΝΔΕΣΗ ΓΙΑ LOGIN KAI PASSWORD Η' ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ DSL;

5. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΛΗ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ; ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΟ;

6. Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ Η' ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΣΟ ΠΑΚΕΤΟΥ;

 

1. ΝΑΙ

2. ΟΧΙ

4. Ναι, πρέπει να αγοράσεις και σύνδεση πέρα από τη γραμμή εκτός και αν αγοράσεις πακέτο στο οποίο περιελαμβάνονται μέσα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

5. Υπάρχουν αλλά αν επιλέξεις κάποιο πακέτο τα γλιτώνεις.

6. Παίρνεις κάποιον εξοπλισμό, όχι τόσο αξιόπιστο. Παρόλαυτα υπάρχουν πακέτα με εξαιρέσεις.

 

Δεν απάντησα στο 3. γιατί η απάντηση είναι αναλόγως. Η ελάχιστη χρέωση αλλάζει αναλόγως με το τι θα επιλέξεις. Αν ενεργοποιήσεις ξεχωριστά τη γραμμή, αγοράσεις ξεχωριστά σύνδεση από κάποια εταιριά-πάροχο της επιλογής σου και αγοράσεις ξεχωριστά τον εξοπλισμό, η ελάχιστη χρέωση είναι αρκετή.Στα sites των εταιριών αναγράφονται όλες οι τιμές κανονικά οπότε μπορείς να κάνεις ένα πείραμα.

 

Αν αγοράσεις κάποιο πακέτο, δίνει κάποια λεφτά στην αρχή και είσαι καλυμένος για κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα , κατά το οποίο δεν πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Μετά το χρονικό διάστημα, ή κόβεις την σύνδεση σου, ή συνεχίζεις με προνομιακές χρεώσεις.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση στο 1.

 

Από την πλευρά του ΟΤΕ δεν υπάρχει κανένας περιορισμός, αλλά μπορεί να υπάρχει ή να μην υπάρχει από τον isp ανάλογα με το τι είδους πρόσβαση θα αγοράσεις (με ογκοχρέωση, με χρονοχρέωση, απεριόριστη).

Link to comment
Share on other sites

Skeftomai na paro to paketo tis Altec 2+1 384 sta 39,90 euro. Pairno loipon ston OTE tilefono kai mou lene oti stin perioxi mou (Pallini) ipostirizontai grammes adsl alla den iparxoun diathesimes portes....ti kano tora?pos tha ginei na mou dosoun port?Gia tin Altec ti gnomi exete?
Link to comment
Share on other sites

Skeftomai na paro to paketo tis Altec 2+1 384 sta 39,90 euro. Pairno loipon ston OTE tilefono kai mou lene oti stin perioxi mou (Pallini) ipostirizontai grammes adsl alla den iparxoun diathesimes portes....ti kano tora?pos tha ginei na mou dosoun port?Gia tin Altec ti gnomi exete?

 

 

Θα περιμένεις να βάλουν πόρτες. Η αλτεκ καλή είναι όσον αφορά τα downloads (δεν ξέρω για p2p)

Link to comment
Share on other sites

Πιλοτικό πρόγραμμα FULL LLU με ταχύτητες εώς 2Mbit από Tellas!

 

Η Tellas ξεκίνησε την διάθεση αυτόνομων γραμμών (Full LLu) internet.

384/128 --> 19,95 + ΦΠΑ

512/128 --> 24,95 + ΦΠΑ

1024/256 --> 29,95 + ΦΠΑ

2048/512 --> 39,95 + ΦΠΑ

 

Προς το παρόν ισχύει μόνο για το DSLAM Αμπελοκήπων στην Αθήνα. Οι τιμές ισχύουν για 12μηνη χρονική δέσμευση και περιλαμβάνουν συνολικά πρόσβαση+γραμμή, τέλος ενεργοποίησης, εξοπλισμό και αποστολή στο χώρο σας. :up:

 

Συμπέρασμα: 1Mbit συνολικά 36€ το μήνα, 2Mbit συνολικά με 48€ το μήνα. :up:

 

aporia:den exo polikatalabei akoma ti diafora metaksi full llu kai shared llu.skeftomai na balo tellas me auti tin prosfora.an tin balo tha mou erxetai mono enas logariasmos apo tin tellas?OTE pote ksana?diladi tha plirono 36 euro me fpa to mina gia 1024 OLA mesa?

Link to comment
Share on other sites

Skeftomai na paro to paketo tis Altec 2+1 384 sta 39,90 euro. Pairno loipon ston OTE tilefono kai mou lene oti stin perioxi mou (Pallini) ipostirizontai grammes adsl alla den iparxoun diathesimes portes....ti kano tora?pos tha ginei na mou dosoun port?Gia tin Altec ti gnomi exete?

 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις.

Είσαι τυχερός γιατί έμαθες από πριν ότι δεν υπάρχουν πόρτες για να μην περιμένεις άδικα ενώ έχεις πληρώσει.

Εγώ όταν πήγα στο Οτεshop της περιοχής μου και ρώτησα μου είπαν ότι υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες.Την ίδια μέρα αγόρασα το Jetpack της Άλτεκ και έχει περάσει 1,5 μήνας από τότε.Η απάντηση της Altec ποια είναι ; Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή μου:blink:

 

Μάλλον ο ΟΤΕ κρατάει τις πόρτες για πάρτι του.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις.

Είσαι τυχερός γιατί έμαθες από πριν ότι δεν υπάρχουν πόρτες για να μην περιμένεις άδικα ενώ έχεις πληρώσει.

Εγώ όταν πήγα στο Οτεshop της περιοχής μου και ρώτησα μου είπαν ότι υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες.Την ίδια μέρα αγόρασα το Jetpack της Άλτεκ και έχει περάσει 1,5 μήνας από τότε.Η απάντηση της Altec ποια είναι ; Δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στην περιοχή μου:blink:

 

Μάλλον ο ΟΤΕ κρατάει τις πόρτες για πάρτι του.

i sou ipan psemata apo pOTEShop gia na sou kanoun tin polisi :p etsi kialios ta xrimatamas tous endiaferoun oxi ean mporoun na se e3ipiretisoun

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και με μένα.. Και όχι τίποτα άλλο, αλλά έκανα μετατροπή της γραμμής σε ISDN μετά απο προτροπή του 134 επειδή 'είπαν' έτσι κατα 99% θα γίνει η ενεργοποίηση άμεσα.. Αποτέλεσμα,να τα κάνει μπάχαλο η Βίβο (έχω το Cube απο τέλη Φλεβάρη, κ ενώ η τιμή του έπεσε προχθες στα 75+ΦΠΑ - Ότα αποφάσισε η Βίβο να στείλει την αίτηση στον ΟΤΕ είχαν τελειώσει οι πόρτες για ISDN στο κέντρο μου ενώ είχε για PSTN!!!!), να γίνω μπίλιες με ΟΤΕ κ 134 τηλεφωνικώς και τέλος κ σημαντικότερο να μην έχω ADSL Α-Κ-Ο-Μ-Α!!!
Link to comment
Share on other sites

i sou ipan psemata apo pOTEShop gia na sou kanoun tin polisi :p etsi kialios ta xrimatamas tous endiaferoun oxi ean mporoun na se e3ipiretisoun

 

Αν μου είπαν ψέμματα είναι ελεϊνοί αλλά δύσκολα γιατί μαζί βλέπαμε την διαθεσιμότητα πορτών σε ένα pc, στην περιοχή μου. Όπως και να'χει, η ουσία είναι ότι κάτι δεν λειτουργεί καλά στην όλη υπόθεση παροχής υπηρεσιών adsL σ'αυτή τη χώρα :p

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αν μου είπαν ψέμματα είναι ελεϊνοί αλλά δύσκολα γιατί μαζί βλέπαμε την διαθεσιμότητα πορτών σε ένα pc, στην περιοχή μου. Όπως και να'χει, η ουσία είναι ότι κάτι δεν λειτουργεί καλά στην όλη υπόθεση παροχής υπηρεσιών adsL σ'αυτή τη χώρα :p

Filemou ean idan to site to pithanotero ine na min ine enimeromeno o sigouros tropos itan na kalesi to 134 k na rotisi ean iparxoun portes diathesimes k malista na rotate k poses

K stin teliki sou ipan psemata :X

Link to comment
Share on other sites

Pedia akouste auto ginete mia ekthesi Festival Foithshs to lene stin thessaloniki sto Porto Palace ( dipla sto Gala) sto periptero tis Forthnet

ADSL in th Box Plus 3+3 mines gia 384 i 2+3 mines gia 512

mono me 151,2 teliki :w00t:

k gia to ADSL in the box 3+3 gia 384 i mines 2+3 gia 512

mono me 93,6 teliki :w00t:

tsampa parte parte kosme

to kako ine pos tha ine mexri tin tetarti to festival

Link to comment
Share on other sites

aporia:den exo polikatalabei akoma ti diafora metaksi full llu kai shared llu.skeftomai na balo tellas me auti tin prosfora.an tin balo tha mou erxetai mono enas logariasmos apo tin tellas?OTE pote ksana?diladi tha plirono 36 euro me fpa to mina gia 1024 OLA mesa?

Φουλ ειναι οταν κοβεις τον ΟΤΕ εντελως και δεν εχεις σταθερο απο αυτον. Σερντ ειναι οταν εχεις γραμμη ΔΣΛ απο αλλη εταιρεια και παραμενει ομως το σταθερο του ΟΤΕ. Προς το παρον η Τελλας προσφερει σερντ, με προοπτικη ομως να γινει και Φουλ εντος λιγου καιρου...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με λίγα λόγια ποια είναι η καλύτερη προσφορά στην αγορά;

Malon ta Box Plus tis forthnet me apistefta dora (psifiakous dektes,DS, PS2) ola auta theoritika fisika giati prepi na balis to xeri stin tsepi k na tous dosis 189 euro fisika ablepi a3izi ton kopo giati opos k na to kanis to kathe doro exi lianiki giro sta 100-140 euro

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτή τη στιγμή είναι για 6μηνη σύνδεση! (3+3 μήνες δώρο και στο Box & στο Box Plus ;)

Κι εγώ πιστεύω είναι η καλύτερη προσφορά αφού κ καλή τιμή έχει κ είναι μια εταιρεία πολύ πιο αξιόπιστη απο τα υπόλοιπα 'λαμόγια' :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτή τη στιγμή είναι για 6μηνη σύνδεση! (3+3 μήνες δώρο και στο Box & στο Box Plus ;)

Κι εγώ πιστεύω είναι η καλύτερη προσφορά αφού κ καλή τιμή έχει κ είναι μια εταιρεία πολύ πιο αξιόπιστη απο τα υπόλοιπα 'λαμόγια' :P

Na se simpliroso pos meta to peras ton 6 minon i ananeosi kostizi kati ligotero apo 20 euro ton mina

Parte kosme parte :up:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...