Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα από πολύ προσπάθεια διότι έπεφτα σε ανθρώπους που μου λέγανε δε γίνεται και δε γίνεται, ενώ είχα 50mbps και ΔΕΝ μου έδινε διαθεσιμότητα για 100 τελικά πήγα στα 100 και πιάνω 72. Το ήξερα, το έβλεπα το attainable στο ρουτερ μέσα. Ήθελα το upload. Όλα καλά. Θέλουν ζόρισμα όμως... Ενώ έβλεπα 72 μέσα στο ρουτερ όχι δε γίνεται δεν είναι διαθέσιμο μου έλεγαν. Πως δεν είναι ρε παιδιά τους έλεγα; αφού το βλέπω. Με τα πολλά μίλησα με τεχνικό που ήξερε τη δουλειά του, σημείωσε ότι γνωρίζω ότι θα πιάνω 72, συνδέθηκα με εμπορικό τμήμα, κάναμε την αίτηση και μέσα σε 3 ώρες όλα έτοιμα.
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Αφού δεν έχει κάνει επανεκκίνηση το ρούτερ ( το λαμπάκι power παραμένει ενεργό), άρα δεν χάνεται και το log. Μπορείς όταν σβήνει το λαμπάκι internet να μπαίνεις στο μενού του, status and management > log management και να δεις τι έχει ως συμβάν;

Πιο πολύ πάντως για ρούτερ μου κάνει, το speedport plus έχεις;

 

Λοιπον, σημερα ελαβα κληση απο τεχνικο του οτε.

Ηρθε μεχρι την πολυκατοικια, εγω ελειπα στη δουλεια αλλα μου τηλεφωνησε, και μου ειπε οτι εφτιαξε μια σπασμενη "αγνωστη-για-μενα-λεξη", ρεπλικα την ειπε, ραγγατα, πραγματικα πρωτη φορα ακουσα την λεξη και την ξεχασα αμεσως.

Μου ειπε να το παρακολουθησω, και αν συνεχισει να αποσυνδεεται, να τους ξανακαλεσω.

Εκλεισαν το αιτημα βλαβης.

 

Προς ωρας, 7 ωρες μετα την εν λογω επιδιορθωση, δεν εχω παρατηρησει αποσυνδεση, κι ελπιζω να μην συμβει...

 

Λετε να ηταν αυτο παιδια; Τι ειχε χαλασει, και τι ειναι αυτο που μπορει να σου κανει αποσυνδεσεις πολλες σε λιγη ωρα, ενω αλλες ωρες να εχεις τηλεφωνο & νετ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, σημερα ελαβα κληση απο τεχνικο του οτε.

Ηρθε μεχρι την πολυκατοικια, εγω ελειπα στη δουλεια αλλα μου τηλεφωνησε, και μου ειπε οτι εφτιαξε μια σπασμενη "αγνωστη-για-μενα-λεξη", ρεπλικα την ειπε, ραγγατα, πραγματικα πρωτη φορα ακουσα την λεξη και την ξεχασα αμεσως.

Μου ειπε να το παρακολουθησω, και αν συνεχισει να αποσυνδεεται, να τους ξανακαλεσω.

Εκλεισαν το αιτημα βλαβης.

 

Προς ωρας, 7 ωρες μετα την εν λογω επιδιορθωση, δεν εχω παρατηρησει αποσυνδεση, κι ελπιζω να μην συμβει...

 

Λετε να ηταν αυτο παιδια; Τι ειχε χαλασει, και τι ειναι αυτο που μπορει να σου κανει αποσυνδεσεις πολλες σε λιγη ωρα, ενω αλλες ωρες να εχεις τηλεφωνο & νετ;

Ποντάρω στο ρεγκλετα :P

Link to comment
Share on other sites

Ποντάρω στο ρεγκλετα :P

 

Ναι, μπραβο, ρεγκλέτα!

 

Λετε να εφταιγε αυτο τελικα;

Πως στην ευχη να εσπασε; Και πως μπορει αραγε να επηρεαζει;

Παρατηρησα παντως, οτι μπορει επι ωρες να ειχα νετ συνεχομενα-αδιαλλειπτα, και να ηταν φαση που να τραβαγε συνεχεις αποσυνδεσεις, πχ και 6 μεσα σε μια ωρα. Δηλαδη, εντελως ακανονιστη συμπεριφορα.

 

Λετε να λυθηκε το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις δωρεάν την ανάλυση κλήσεων από το my cosmote αρκεί να έχεις ενεργό τον e-bill.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού δεν έχει κάνει επανεκκίνηση το ρούτερ ( το λαμπάκι power παραμένει ενεργό), άρα δεν χάνεται και το log. Μπορείς όταν σβήνει το λαμπάκι internet να μπαίνεις στο μενού του, status and management > log management και να δεις τι έχει ως συμβάν;

Πιο πολύ πάντως για ρούτερ μου κάνει, το speedport plus έχεις;

 

Δεν κρατησε και πολυ η χαρα μου....εκανε restart....

 

Τα στιγμη του restart, μπηκα μετα στο log και εγραφε αυτο:

[Warning] [sIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)

 

Τι σημαινει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατησε και πολυ η χαρα μου....εκανε restart....

 

Τα στιγμη του restart, μπηκα μετα στο log και εγραφε αυτο:

[Warning] [sIP] user0 registration failed (503 Service Unavilable)

 

Τι σημαινει αυτο;

 

 

Απλώς λέει ότι έπεσε η τηλεφωνία..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, ηρθε μηνυμα απο Cosmote, οτι η συνδεση μου επηρεαζεται απο προβλημα που υπαρχει στην ευρυτερη περιοχη.

Ειπα κι εγω...

Και το sms λεει οτι συνεργειο ηδη κοιτα το προβλημα (να το πιστεψω; απογευμα; επιτοπου;), και οτι θα ενημερωθω με νεο sms για την πορεια αποκαταστασης της βλαβης.

Μαλλον ομως δεν θα περιμενω νεο sms, αλλα θα τους ξανακαλεσω αργοτερα (αν πιασω γραμμη), να μου πουν τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εχουν πει ηδη κι απο δικη τους πρωτοβουλια, τι ακριβως περισσοτερο περιμενεις να μαθεις;

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου εχουν πει ηδη κι απο δικη τους πρωτοβουλια, τι ακριβως περισσοτερο περιμενεις να μαθεις;

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

Ακομη sms για ενημερωση για αποκατασταση, δεν εχω λαβει.

....

Αρα, τυποποιημενο ηταν το sms οτι το κοιτανε το προβλημα οι τεχνικοι μαλλον...

Τωρα που ξημερωσε νεα μερα, μαλλον θα το δουν...

 

Με τον αριθμο του αιτηματος βλαβης που εχω στο κινητο,

μπορω απο καποια ιστοσελιδα να παρακολουθησω την πορεια επιλυσης;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας.θα παραθέσω το πρόβλημα μου το οποίο έχω θέσει επτάκις στην κοσμοτε χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς απάντηση....με καλούν συνέχεια για αναβάθμιση της τηλεφωνικής μου γραμμής απο adsl σε vdsl....η χαρά μου μεγάλη μόλις με πήραν πρώτη φορά......σε 15 δευτερόλεπτα είχα συμφωνήσει.....μετά από όχληση δίκη μου μετά από 15 ημέρες ενημερώθηκα οτι το συμβόλαιο ΚΑΠΟΙΟΣ το είχε ακυρώσει!!!! ξανά από την αρχή ξανά το ίδιο αποτέλεσμα......μετά από 5 κλήσεις πέφτω σε ένα τζιμάνι το οποίο μου λέει κύριε μην ταλαιπωρήστε, δεν μπορείτε να έχετε vdsl με cosmote tv μέσω ευρυζωνικης!!!!!!! και λέω εγώ τώρα ....εν έτη 2020 είναι δυνατόν να μην μπορούν να βρουν ενα τρόπο να υποστηρίζουν την μεγαλύτερη!! ταχύτητα στην σύνδεση του cosmote tv μέσω ευρυζωνικης????δεν ξέρω εάν το έχει αντιμετωπισει άλλος , αν ναι θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει διαφορετικό αποτέλεσμα. ευχαριστώ και συγνώμη για το ποστ.
Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει σε αλλους,

πολυημερο προβλημα με το δικτυο του οτε?

Γιατι βλεπω, και δεν μου εχει ξανατυχει, οτι οι μερες περνουν,

κι ενω μου εχει σταλει αυτοματοποιημενο sms οτι υπαρχει προβλημα στην ευρυτερη περιοχη που επηρεαζει και εμενα,

δεν μου ερχεται sms οτι το αντιμετωπισαν,

και φυσικα τα restarts του router πανε συννεφο!

 

Το sms μου ηρθε Τεταρτη, και αυριο μπαινουμε στο 3μερο Πρωτομαγιας!!!!

Παμε για Δευτερα δηλαδη! Αν γινει και την Δευτερα!

 

Εχει τυχει σε αλλον, τοσες μερες βλαβη;

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει παλαιότερα στην περιοχή μου, λόγω φυσικών καταστροφών.

Θυμίζω ήταν ο περσινός ανεμοστρόβιλος που έπληξε πολλούς νομούς της Μακεδονίας και κυρίως τη Χαλκιδική.

Πολλές μέρες χωρίς ίντερνετ και σταθερό, ευτυχώς είχα το Simplefi και δεν έμεινε το σπίτι ούτε δευτερόλεπτο από διαδίκτυο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την Πρωτοχρονιά είχαμε πάθει εκτεταμένη βλάβη στην περιοχή του Αποκόρωνα Χανίων λόγω κεραυνών και την είχαμε δηλώσει την επόμενη μέρα και πήρε σχεδόν 50 μέρες να επισκευαστεί ενώ υπήρχαν και συντοπίτες μου που πήρε έως και 2μιση μήνες να αποκατασταθεί η βλάβη. Το 5-10 μέρες είναι κάτι συνηθισμένο μετά από μεγάλη κακοκαιρία για το απαρχαιωμένο δίκτυο που έχουμε στην περιοχή...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Την Πρωτοχρονιά είχαμε πάθει εκτεταμένη βλάβη στην περιοχή του Αποκόρωνα Χανίων λόγω κεραυνών και την είχαμε δηλώσει την επόμενη μέρα και πήρε σχεδόν 50 μέρες να επισκευαστεί ενώ υπήρχαν και συντοπίτες μου που πήρε έως και 2μιση μήνες να αποκατασταθεί η βλάβη. Το 5-10 μέρες είναι κάτι συνηθισμένο μετά από μεγάλη κακοκαιρία για το απαρχαιωμένο δίκτυο που έχουμε στην περιοχή...

Τουλάχιστον όσοι είχαν κινητά κοσμοτέ πήραν δωρεάν gb να κάνουν τη δουλειά τους;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Πήραμε 10 GB αλλά είχε βλάβη την ίδια περίοδο και η κεραία κινητής της Cosmote στην περιοχή που μένω με αποτέλεσμα να είμαστε επί ξύλου κρεμάμενοι. Τουλάχιστον όσοι από εμάς είχαμε κινητό άλλης εταιρείας δεν είχαμε αποκοπεί από τον πολιτισμό. Όσοι είχαν μόνο Cosmote τον είχαν πιεί...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

50 μέρες είναι σχεδόν δύο μήνες!

Οι λογαριασμοί σας δεν είχαν καποια μείωση εξαιτίας της εκτεταμένης βλάβης;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού μας χρέωσαν και 20€ για την δωρεάν εκτροπή κλήσεων "κατά λάθος" και μετά από 4 τηλεφωνικές συνομιλίες τα αφαίρεσαν μας έκαναν και έκπτωση 1,5 μήνα πάγιο οπότε τέλος καλό, όλα καλά. Η αντιμετώπιση όμως και το να πρέπει να τα ξαναλες σε κάθε εκπρόσωπο από την αρχή για να κάνεις δουλειά καθώς και η απίστευτη αναμονή σχεδόν 30 λεπτά κάθε φορά που επιανα γραμμή (1 στις 10 κλήσεις) ήταν αρκετό να σε κάνει να είσαι στο τσακ να τους βρίσεις. Ευτυχώς για αυτούς δεν έχω άλλη εναλλακτική προς το παρόν...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις και με αυτές τις αναμονές, καλύτερα να επικοινωνείς μέσω fb σελίδας.

Κι εγώ δεν έχω δίκτυο από την εταιρεία σταθερής που θα ήθελα στην περιοχή μου, δυστυχώς και πληρώνω 36 ευρώ τον μήνα για vdsl, οταν αλλοι πληρωνουν πολύ λιγότερα.

Παντως εχω καλές ταχύτητες...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε λίγο καιρό τελειώνει το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ. Αυτή τη στιγμή πληρώνω 36 ευρώ για απεριόριστα σταθερά και 2 προς κινητά και vdsl 50. Πιστεύετε ότι θα πάρω καλύτερη τιμή από τον οτε, γιατί βλέπω η Vodafone το δίνει στα 27 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε λίγο καιρό τελειώνει το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ. Αυτή τη στιγμή πληρώνω 36 ευρώ για απεριόριστα σταθερά και 2 προς κινητά και vdsl 50. Πιστεύετε ότι θα πάρω καλύτερη τιμή από τον οτε, γιατί βλέπω η Vodafone το δίνει στα 27 ευρώ.

 

ο οτε εχει στο site vdsl 50 και 2 ωρες προς κινητα και απεριοριστα σταθερα στα 32,90 ευρω και αμα βαλεις email/sms λογαριασμο σου ερχεται 1 ευρω μειον αρα στα 31,90 ευρω! δες εδω https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430040

επισης ειναι πολυ κουλο να πληρωνεις 36 ευρω ενω τις εχει πιο οικονομικες στο site . Μηπως εχεις βαλει το πακετο μετα 420 λεπτα προς κινητα ? στα 36,90 ευρω ( που και αυτο εχει 1 ευρω εκπτωση στα 35,90 ευρω).

Οσο για την vodafone , θελω να σε ρωτησω σε τι περιοχη εισαι; και τι ταχυδρομικο κωδικα εχεις; εχεις δει αμα μπορεις να παρεις ftth με τιμη στην 50 ρα για 2 χρονια ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Στη Σαλαμίνα μένω, και βγάζει διαθεσιμότητα για VDSL50 η Vodafone.

 

Καλό θα ήτανε να μάθεις πως πάει η Vodafone στην Σαλαμίνα πριν κάνεις κάτι.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο μια βδομαδα βλαβης,

που ηρθε αυτοματοποιημενο sms απο τον οτε,

χτες ηρθε δευτερο sms, και αντι να λεει για αποκατασταση,

ελεγε οτι ακομη δουλευουν στην επιλυση του προβληματος,

και ζητουν την κατανοηση μας!

Εχει μελλον η υποθεση!

Και τα restarts στο router, καθε λιγο.

 

Εν τω μεταξυ, εχει παψει και το forwarding της γραμμης;

Μου το ειχαν ενεργοποιησει, αλλα χτες που με καλουσαν ορισμενοι, δεν ερχονταν οι κλησεις στο κινητο μου,

χτυπαγε μπιπ-μπιπ την ωρα που το ρουτερ ηταν πεσμενο, και δεν ειχα ουτε τηλεφωνο ουτε νετ,

και καμια κληση δεν εφτανε στο κινητο.

 

Δεν περιμενα οτι ο οτε θα εκανε βδομαδες να λυσει ενα προβλημα, οσο σοβαρο κι αν ειναι...

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε λίγο καιρό τελειώνει το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ. Αυτή τη στιγμή πληρώνω 36 ευρώ για απεριόριστα σταθερά και 2 προς κινητά και vdsl 50. Πιστεύετε ότι θα πάρω καλύτερη τιμή από τον οτε, γιατί βλέπω η Vodafone το δίνει στα 27 ευρώ.

 

Πληρώνω ακριβώς το ίδιο στο σταθερό.

36 ευρώ.

Δεν νομίζω να παρεις-παρουμε καλύτερη προσφορά. Δεν χανεις να τους παρεις τηλέφωνο.

Τώρα αν πας αλλου μπορεί να πληρωσεις λιγότερα αλλά θελει προσοχη στο πακέτο προσφοράς και ίσως στον συνδυασμό με κινητό ίδιας εταιρίας, Επίσης προσοχή να λήξη πρωτα το συμβόλαιο και μετα η αλλαγή. (ενημερωσε με )

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο μια βδομαδα βλαβης,

που ηρθε αυτοματοποιημενο sms απο τον οτε,

χτες ηρθε δευτερο sms, και αντι να λεει για αποκατασταση,

ελεγε οτι ακομη δουλευουν στην επιλυση του προβληματος,

και ζητουν την κατανοηση μας!

Εχει μελλον η υποθεση!

Και τα restarts στο router, καθε λιγο.

 

Εν τω μεταξυ, εχει παψει και το forwarding της γραμμης;

Μου το ειχαν ενεργοποιησει, αλλα χτες που με καλουσαν ορισμενοι, δεν ερχονταν οι κλησεις στο κινητο μου,

χτυπαγε μπιπ-μπιπ την ωρα που το ρουτερ ηταν πεσμενο, και δεν ειχα ουτε τηλεφωνο ουτε νετ,

και καμια κληση δεν εφτανε στο κινητο.

 

Δεν περιμενα οτι ο οτε θα εκανε βδομαδες να λυσει ενα προβλημα, οσο σοβαρο κι αν ειναι...

:(

 

Όχι ισχύει κανονικά η προώθηση των κλήσεων στο κινητό χωρίς χρέωση από το σταθερό και όταν αποκατασταθει η βλάβη αυτόματα βγαίνει η προώθηση. Πιστεύω ότι μπορεί να είχε συνχρονισει κάποια στιγμή το μόντεμ σου και να βγήκε η προώθηση αυτόματα.πάντως όταν υπάρχει βλάβη και την δηλώσεις εσύ σε ρωτάνε άμα θέλεις να βάλεις προώθηση των κλήσεων ή όχι. Δεν μπαίνει μόνο του αυτόματα από την στιγμή που δηλωθεί η βλάβη. Επίσης τώρα σε πια περιοχή είσαι? Και έχεις πρόβλημα? Δεν μας αναφέρεις. Εσείς δοκιμάσει κανένα μόντεμ παλιό? Μηπως αυτό συγχρονίσει έστω και χαμηλά?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...