Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα μου έστειλαν αυτό:

Τσιμουδιά ότι από τις 8/11 έως 11/12 (1 μήνα+) δεν είχα ούτε ιντερνετ και ούτε τηλέφωνο και ότι κάθε μέρα τους καλούσα..... :X

Edited by Vasileios
Η φωτογραφία αφαιρέθηκε λόγω προσωπικών στοιχείων. Πρέπει να διαγραφούν πριν την δημοσιεύσεται ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έστειλαν αυτό:

Τσιμουδιά ότι από τις 8/11 έως 11/12 (1 μήνα+) δεν είχα ούτε ιντερνετ και ούτε τηλέφωνο και ότι κάθε μέρα τους καλούσα..... :X

 

Εχεις κινητό cosmote? Έπρεπε να τους παίρνεις τηλέφωνο για να σου βάζουν gb ίντερνετ για να κάνεις την δουλειά σου.

Edited by Vasileios
Η φωτογραφία αφαιρέθηκε λόγω προσωπικών στοιχείων. Πρέπει να διαγραφούν πριν την δημοσιεύσεται ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κινητό cosmote? Έπρεπε να τους παίρνεις τηλέφωνο για να σου βάζουν gb ίντερνετ για να κάνεις την δουλειά σου.

 

Ναι αυτό έκανα όλο τον καιρό, αλλά δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να έχουν cosmote, όπως και στη περίπτωση μου όταν έφευγα απο το σπίτι οι υπόλοιποι που δεν είχαν cosmote δεν είχαν Internet και δωρεάν λεπτά ομιλίας.....

Επίσης τα 10gb που δίνουν, υπήρχαν μέρες να μην μου φτάνουν. Έπρεπε να περιμένω πρώτα να καταναλωθούν όλα, μετά να ξανά καλέσω, να περιμένω στην αναμονή 20+ λεπτά.... Στη καλύτερη έπρεπε 1 ώρα την ημέρα να ασχολούμαι γιατί? Λόγο ανικανότητας να κάνουν σωστά μια φορητότητα....

 

Ο λόγος που το δημοσίευσα είναι ότι επιμελώς και αυθαίρετα αναφέρουν ότι βλάβη υπήρχε απο τις 29/11/2019 πράγμα που δεν ισχύει γιατί από τις 8/11/2019 που έγινε δεκτή η φορητότητα, το τηλέφωνο και ιντερνετ νέκρωσαν.....

 

Μιλώντας την ίδια μέρα με την wind (8/11/2019) μου ξέκοψαν τα πάντα, λέγοντας ότι δεν ανήκω ποια στο δίκτυο τους.

 

Φυσικά όταν λύθηκε το θέμα μου (11/12/2019) ο ίδιος ο τεχνικός απόρησε πώς γίνεται τόσο καιρό να μην έχουν δει ότι η γραμμή μου ήταν ακόμη κουμπωμένη στη καλωδίωση του προηγούμενου παρόχου μου...

 

Ένα θέμα που το είχα αναφέρει απο τη 1ή στιγμή και το είχα υποθέσει ο ίδιος γιατί συνδέοντας το παλιό εξοπλισμού της wind είχα κανονικό συγχρονισμό όλων τον ενδείξεων....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου έστειλαν αυτό:

Τσιμουδιά ότι από τις 8/11 έως 11/12 (1 μήνα+) δεν είχα ούτε ιντερνετ και ούτε τηλέφωνο και ότι κάθε μέρα τους καλούσα..... :X

 

καλησπερα σε ποια περιοχη εισαι; ειχες βλαβη στο οτε και ειχες κανει αιτημα φορητητας; τι ειναι αυτο; .

εκανες καταγγελια στην εττ και σου εστειλαν επιστολη σε αυτο; . ή δεν σου επιστραφηκε ποσο λογω βλαβης; δεν εχω καταλαβει τον λογο που σου εστειλαν επιστολη.

Το οτι δεν εχεις ιντερνετ και ητανε τοσο μεγαλο το προβλημα και σε αφησαν χωρις ιντερνετ για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα ειναι πολυ μεγαλο θεμα! φαντασου και εισαι στο νεο δικτυο με οπτικες ινες, θα μπορουσανε να σου δωσουνε adsl απο αστικο κεντρο απο καθολου κατι θα ητανε και αυτο! Αν και πιστευω οτι δεν γινεται αμα η καμπινα εχει οπτικες ινες μαλλον δεν γινεται δωσουνε απο αστικο κεντρο παει αυτο διοτι η καμπινα ειναι τοπικο μικρο αστικο κεντρο οποτε δεν υπαρχει το κλασικο αστικο κεντρο.

Edited by Vasileios
Η φωτογραφία αφαιρέθηκε λόγω προσωπικών στοιχείων. Πρέπει να διαγραφούν πριν την δημοσιεύσεται ξανά.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ποια περιοχη εισαι; ειχες βλαβη στο οτε και ειχες κανει αιτημα φορητητας; τι ειναι αυτο; .

εκανες καταγγελια στην εττ και σου εστειλαν επιστολη σε αυτο; . ή δεν σου επιστραφηκε ποσο λογω βλαβης; δεν εχω καταλαβει τον λογο που σου εστειλαν επιστολη.

Το οτι δεν εχεις ιντερνετ και ητανε τοσο μεγαλο το προβλημα και σε αφησαν χωρις ιντερνετ για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα ειναι πολυ μεγαλο θεμα! φαντασου και εισαι στο νεο δικτυο με οπτικες ινες, θα μπορουσανε να σου δωσουνε adsl απο αστικο κεντρο απο καθολου κατι θα ητανε και αυτο! Αν και πιστευω οτι δεν γινεται αμα η καμπινα εχει οπτικες ινες μαλλον δεν γινεται δωσουνε απο αστικο κεντρο παει αυτο διοτι η καμπινα ειναι τοπικο μικρο αστικο κεντρο οποτε δεν υπαρχει το κλασικο αστικο κεντρο.

 

Ήμουν στην wind (vdsl 50 είχα και σε αυτή) και έκανα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ ..... Έκανα καταγγελία γιατί με άφησαν χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ 1 μήνα και κάτι μέρες. Την επιστολή υποχρεούνται να την στείλουν λόγο της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ.

Θα μου επιστρέψουν το ποσό που αναλογεί να πληρώσω για το διαστημα που εικονικά μου παρείχαν υπηρεσίες απο 8/11/2019 έως 10/12/2019. Γιατί ήδη μου έστειλαν 2 λογαριασμούς...

Και μου κάνουν δώρο 1 μήνα πάγιο για την ταλαιπωρία....

 

Α και ψιτ που είσαι, το πανηγύρι της φορητότητας είχε ξεκινήσει πολύ ποιο νωρίς, 1η αίτηση την είχα κάνει αρχές καλοκαιριού..... και τελικά λόγο συστημικών λαθών δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν και με υποχρέωσαν να γυρίσω πίσω τον εξοπλισμό που έστειλαν. Να ακυρώσουμε την αίτηση και να ξανά κάνουμε απο την αρχή τη διαδικασία και να μου στείλουν πάλι εξοπλισμό....

Βέβαια όλο το διάστημα εκείνο, είχα κανονικά υπηρεσίες από τη wind Και δεν με ένοιαζε και ουτε αμολιόμουν τι έκαναν, και πότε θα τα κατάφερναν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες τους, Οι ίδιοι με ξανά κάλεσαν ότι ολα ειναι ΟΚ να το προχωρήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην wind (vdsl 50 είχα και σε αυτή) και έκανα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ ..... Έκανα καταγγελία γιατί με άφησαν χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ 1 μήνα και κάτι μέρες. Την επιστολή υποχρεούνται να την στείλουν λόγο της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ.

Θα μου επιστρέψουν το ποσό που αναλογεί να πληρώσω για το διαστημα που εικονικά μου παρείχαν υπηρεσίες απο 8/11/2019 έως 10/12/2019. Γιατί ήδη μου έστειλαν 2 λογαριασμούς...

Και μου κάνουν δώρο 1 μήνα πάγιο για την ταλαιπωρία....

 

Α και ψιτ που είσαι, το πανηγύρι της φορητότητας είχε ξεκινήσει πολύ ποιο νωρίς, 1η αίτηση την είχα κάνει αρχές καλοκαιριού..... και τελικά λόγο συστημικών λαθών δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν και με υποχρέωσαν να γυρίσω πίσω τον εξοπλισμό που έστειλαν. Να ακυρώσουμε την αίτηση και να ξανά κάνουμε απο την αρχή τη διαδικασία και να μου στείλουν πάλι εξοπλισμό....

Βέβαια όλο το διάστημα εκείνο, είχα κανονικά υπηρεσίες από τη wind Και δεν με ένοιαζε και ουτε αμολιόμουν τι έκαναν, και πότε θα τα κατάφερναν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες τους, Οι ίδιοι με ξανά κάλεσαν ότι ολα ειναι ΟΚ να το προχωρήσουμε...

 

την καταγγελια στην εττ ειναι ευκολη να την κανεις μεσω υπολογιστη; και τι κυρωσεις εχεις; . Και γενικα για τον οτε μεχρι ποτε θα πρεπει να κανεις καταγγελια στην εττ; . (μηνπως με την καταγγελια εχεις καποιο θεμα με με τον οτε; ) . πχ σε βαζουν στην μαυρη λιστα ; σκεφτομαι λιγο περιεργα αλλα οταν ακουω καταγγελια , καπου το φοβαμαι για αυτο σε ρωταω. Προφανως δεν ξερω το δικαιωμα μου σαν πελατης σταθερης για αυτο μου φαινεται καπως. Αν και απο εδω εκανα καταγγελια συμβασης και το δοκιμασα παλια και ειχε αποτελεσμα, χωρις εναλλακτικο παροχο εκτος του οτε.

το πανηγυρι ειχε αρχισει απο τον οτε; απο το καλοκαιρι ειχες κανει αιτημα φορητοτητας και σε συνδεσαν τωρα; δεν παμε καθολου καλα..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην wind (vdsl 50 είχα και σε αυτή) και έκανα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ ..... Έκανα καταγγελία γιατί με άφησαν χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ 1 μήνα και κάτι μέρες. Την επιστολή υποχρεούνται να την στείλουν λόγο της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ.

Θα μου επιστρέψουν το ποσό που αναλογεί να πληρώσω για το διαστημα που εικονικά μου παρείχαν υπηρεσίες απο 8/11/2019 έως 10/12/2019. Γιατί ήδη μου έστειλαν 2 λογαριασμούς...

Και μου κάνουν δώρο 1 μήνα πάγιο για την ταλαιπωρία....

 

Α και ψιτ που είσαι, το πανηγύρι της φορητότητας είχε ξεκινήσει πολύ ποιο νωρίς, 1η αίτηση την είχα κάνει αρχές καλοκαιριού..... και τελικά λόγο συστημικών λαθών δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν και με υποχρέωσαν να γυρίσω πίσω τον εξοπλισμό που έστειλαν. Να ακυρώσουμε την αίτηση και να ξανά κάνουμε απο την αρχή τη διαδικασία και να μου στείλουν πάλι εξοπλισμό....

Βέβαια όλο το διάστημα εκείνο, είχα κανονικά υπηρεσίες από τη wind Και δεν με ένοιαζε και ουτε αμολιόμουν τι έκαναν, και πότε θα τα κατάφερναν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες τους, Οι ίδιοι με ξανά κάλεσαν ότι ολα ειναι ΟΚ να το προχωρήσουμε...

 

Ο λόγος που πηγές στον ΟΤΕ? Σου έκαναν καλή προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που πηγές στον ΟΤΕ? Σου έκαναν καλή προσφορά?

 

Πάνω κάτω στα ίδια χρήματα ήταν και οι 2 εταιρίες. Απλά ήθελα το fast path λογο fps gaming. Πράγμα που η wind δεν το προσφέρει πια

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Με το αριστερό μπήκε η χρονιά για όσους έχουν Cosmote σταθερό αλλά και κινητό στην περιοχή του Αποκόρωνα και συγκεκριμένα στα χωριά που βρίσκονται γύρω από τον Κεφαλά. Δεν φτάνει που δεν έχουμε σταθερό και ίντερνετ από την Πρωτοχρονιά, χτύπησε και κεραυνός την κεραία κινητής τηλεφωνίας της Cosmote στην περιοχή με αποτέλεσμα τουλάχιστον 4 χωριά να μην έχουν σήμα κινητής ενώ και το δίκτυο σταθερής στα ίδια χωριά είναι και αυτό νεκρό. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το τμήμα βλαβών μας ενημέρωσαν ότι το δίκτυο σταθερής ίσως αποκατασταθεί μετά τις 15 Ιανουαρίου. Έως τότε ευτυχώς που τουλάχιστον εγώ έχω κινητό άλλης εταιρείας και δεν έχω αποκοπεί από τον κόσμο. Άλλοι συντοπίτες μου δεν ήταν τόσο τυχεροί...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μου ηρθε εκκαθαριστικος λογαριασμος ο οποιος ειναι -22,50e.Πρεπει να μεταβω σε καταστημα του ΟΤΕ για να παρω αυτα τα χρηματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μου ηρθε εκκαθαριστικος λογαριασμος ο οποιος ειναι -22,50e.Πρεπει να μεταβω σε καταστημα του ΟΤΕ για να παρω αυτα τα χρηματα?

 

αμα δεν τα βιαζεσαι μπορεις να στειλει με email την φορμα επιστροφης χρηματων(( μου την εστειλαν με email ) και την ταυτοτητα σου στο email και να στα βαλουνε στον λογαριασμο σου . Το εκανα και εγω την παραμονη πρωτοχρονιας αλλα ακομα τιποτα . Παιρνω τηλεφωνο και μου λεει αυξημενη αναμονη , μπαινω στo site στον ελενχο για λυσεις και πηγαινοντας εδω https://www.cosmote.gr/fixed/f2r

συμπληρωσα την φορμα << Χρειάζεστε Βοήθεια; >> και με καλεσαν αμεσα . Και μου λεει θα κανει περιπου μου λεει απο 1 μηνα εως 4 μηνες να επιστραφουνε τα χρηματα . Αλλιως μου λεει αμα θελεις να τα παρεις πιο αμεσα θα πας μου λεει σε καταστημα Κοσμοτε και οχι Γερμανος με την ταυτοτητα σου.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Χρόνια τώρα πελάτης της COSMOTE, είχα προ δύο ετών την ατυχία (?) να αλλάξω το συμβόλαιο μου από ADSL24 σε VDSL50.

Ποτέ δεν έπιασα ταχύτητα που να πλησιάζει τα ανώτερα όρια μιας 24άρας και όχι μόνο αυτό, αλλά πολύ σύντομα διαπίστωσα

ότι στο site είχαν σταματήσει να δίνουν διαθεσιμότητα για την περιοχή μου! Για να μην πολυλογώ, μετά από μήνες, έγινε

επιστροφή στο παλαιό συμβόλαιο, πίστωση παγίων, κλπ.

 

Τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε, έγινε πάλι το ίδιο. Με πήραν και με διαβεβαίωσαν ότι πλέον η περιοχή μου έχει τη δυνατότητα

γραμμής 50VDSL και θεωρώντας ότι δε μπορεί να γίνει δύο φορές το ίδιο "λάθος", προχώρησα. Να όμως που αντιμετώπισα

ακριβώς τα ίδια!

 

Η ταχύτητα δεν έχει πιάσει ποτέ πάνω από 13 Mbps. Γνωστός τεχνικός που συνεργάζεται με την εταιρεία μου, όταν του έθιξα

το πρόβλημα μου είπε πολύ απλά ότι με δουλεύουν. Άρχισα τα τηλέφωνα, τα email, και εντέλει απεδείχθη (βάσει λεγομένων

τεχνικού της εταιρείας) ότι η περιοχή ΔΕΝ σηκώνει πάνω από 20 Mbps! Το ακόμη πιο απίστευτο ήταν όταν το ίδιο παλικάρι,

στην ερώτηση μου γιατί η εταιρεία πουλάει κάτι που εκ των πραγμάτων δε μπορεί να παρέχει, απάντησε ότι καλό θα ήταν,

αν με ξαναπάρουν για προώθηση γραμμής, να τους πω να επικοινωνήσουν πρώτα με τους τεχνικούς!

 

Εξυπηρέτηση πελατών : Εβδομάδες τώρα με κοροϊδεύουν ασύστολα λέγοντας μου ότι το αίτημα μου έχει προωθηθεί.

Άρχισα να παίρνω κάθε μέρα τηλέφωνο να διαμαρτυρηθώ ώσπου εντέλει χθες, με προέτρεψαν να προχωρήσουμε σε

επιστροφή στα 24 Mbps.

 

Όταν ρώτησα κι αυτούς γιατί πωλούν κάτι που δε μπορούν να παρέχουν, η απάντηση ήταν στο περίπου ότι ναι μεν υπάρχει

ενημέρωση προς αυτούς για δυνατότητα ενεργοποίησης μιας γραμμής αλλά όταν τελικά ενεργοποιείται ενδέχεται να

διαπιστωθεί ότι δεν πιάνει τις σωστές ταχύτητες, και κάτι τέτοια γελοία.

Περιέργως, στο site άλλης εταιρείας, όταν πατάω για διαθεσιμότητα γραμμής, πάνω από 24 Mbps δε μου βγάζει. Ο νοών,

νοείτω, δλδ "πουλάτε αβέρτα και στα κάκαλα μας οι πελάτες". Ντροπή, έχω χάσει πάσα ιδέα για την εταιρεία...

 

Ερωτώ : Έχω δικαίωμα ως καταναλωτής να διακόψω εντελώς τα πάρε δώσε με τη συγκεκριμένη εταιρεία και να απαιτήσω τα

χρήματα μου (δλδ τη διαφορά των παγίων) στο χέρι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις γιατί σου παρέχουν μια υπηρεσία (24αρα) και σου πρόσφεραν επιστροφή στο παλιό πρόγραμμα. Αν δεν παρείχαν καθόλου υπηρεσίες θα μπορούσες να φύγεις αζημιως.

 

Υπάρχει όμως και μια τροποποίηση, η οποία ίσως σε καλύπτει:

Η ΟΤΕ Α.Ε. ανακοινώνει τις παρακάτω τιμολογιακές αλλαγές, που θα ισχύσουν από την 20η Ιανουαρίου 2020:

• Για τους πελάτες των προγραμμάτων COSMOTE Single Play & COSMOTE Double Play (εξαιρουμένων των προγραμμάτων COSMOTE Double Play που περιλαμβάνουν 250’ το μήνα ενιαίο χρόνο ομιλίας προς εθνικά σταθερά και κινητά) η χρέωση για κλήσεις μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης προς εθνικά σταθερά αυξάνεται από 0,20€ σε 0,25€ ανά λεπτό ενώ προς εθνικά κινητά αυξάνεται από 0,40€ σε 0,50€ ανά λεπτό. Οι ανωτέρω αυξήσεις ισχύουν και για τα προγράμματα στα οποία δεν συμπεριλαμβάνεται χρόνος ομιλίας.

• Για τους πελάτες των προγραμμάτων COSMOTE Double Play που περιλαμβάνουν 250’ το μήνα ενιαίο χρόνο ομιλίας προς σταθερά & κινητά η χρέωση για κλήσεις μετά την κατανάλωση της ενσωματωμένης χρήσης προς εθνικά δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας αυξάνεται από 0,30€ σε 0,36€ ανά λεπτό.

Οι συνδρομητές έχουν δικαίωμα επιλογής κάποιου οικονομικού προγράμματος COSMOTE που ικανοποιεί καλύτερα τις ανάγκες τους ή καταγγελίας της σύμβασής τους αζημίως εντός δύο (2) μηνών (εφόσον λαμβάνουν μηνιαίο λογαριασμό) ή τριών (3) μηνών (εφόσον λαμβάνουν διμηνιαίο λογαριασμό) από την ως άνω ημερομηνία.

Σύμφωνα με αυτη, από τις 20 Ιανουαρίου μπορείς να καταγγείλεις την σύμβαση σου εφόσον επηρεάζεσαι και να κάνεις φορητότητα ή διακοπή χωρίς να πληρώσεις ποινή. Αν σε καλύπτουν οι αλλαγές αυτές, μπορείς 21/01 να τους στείλεις ενα μήνυμα από την φόρμα επικοινωνίας στην οποία τους αναφέρεις ότι θέλει να κάνεις καταγγελία συμβασης. Σε 8 εργάσιμες έχουν υποχρέωση να απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους σας

 

Έκανα μια φορητότητα από Forthnet προς Cosmote. Η γραμμή ενεργοποιήθηκε στη Cosmote μεν αλλά επειδή έπεσα πάνω στο Σαββατοκύριακο, το ρούτερ θα έρθει από Δευτέρα! Μου είπαν από την Cosmote , ότι το ρούτερ της Forthnet δε θα συγχρονίσει, αλλά για καλη μου τύχη, εγώ το έχω αντικαταστήσει με ένα TP LINK. Το θέμα ειναι ότι ναι μεν ξέρω πως να μπω στο ρούτερ, αλλά δεν έχω ιδέα που πρέπει να βάλω τους κωδικούς που μου έχουν δώσει γιατί είναι διαφορετικό το interface του από αυτό της Cosmote.

 

Googlαρα αλλά δε βρήκα τίποτα στο ίντερνετ. Έχει κανείς καμιά ιδέα;;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους σας

 

Έκανα μια φορητότητα από Forthnet προς Cosmote. Η γραμμή ενεργοποιήθηκε στη Cosmote μεν αλλά επειδή έπεσα πάνω στο Σαββατοκύριακο, το ρούτερ θα έρθει από Δευτέρα! Μου είπαν από την Cosmote , ότι το ρούτερ της Forthnet δε θα συγχρονίσει, αλλά για καλη μου τύχη, εγώ το έχω αντικαταστήσει με ένα TP LINK. Το θέμα ειναι ότι ναι μεν ξέρω πως να μπω στο ρούτερ, αλλά δεν έχω ιδέα που πρέπει να βάλω τους κωδικούς που μου έχουν δώσει γιατί είναι διαφορετικό το interface του από αυτό της Cosmote.

 

Googlαρα αλλά δε βρήκα τίποτα στο ίντερνετ. Έχει κανείς καμιά ιδέα;;

 

Ευχαριστώ

 

επειδη εχω και εγω ενα tiplink αρκετα παλιο αλλα εγω τι κανω μπαινω στην σελιδα 192.168.1.1 και βαζω κωδικο admin και username admin ( εαν δεν μπαινει με αυτο κοιτα κατω απο το ρουτερ αμα εχει αλλους! ) και μετα επιλεγω την πρωτη επιλογη για quick setup και προχωρας στα βηματα θετικα εαν σου ζητηθει vpi / vci ειναι το 8/35 και καπου θα σου ζητησει οσο πατας επομενο ή next να βαλεις username και password . Το username και το password θα το βρεις αμα κανεις εγραφη στο mycosmote σαν συνδεση σταθερης και μετα επιλεξεις στα αριστερα Σταθερή & Internet κατω πας με το ποντικι σου πανω στον αριθμο τηλεφωνου και μετα επιλεγεις router και θα πας στα Στοιχεία internet σύνδεσης εκει θα βρεις το ονομα χρηστη και επιλεγοντας

> Υπενθύμιση Κωδικού Πρόσβασης , θα στο στειλει με email..

και βαζεις το username@otenet.gr και μετα βαζεις τον κωδικο απο κατω και επομενο μεχρι να τελειωσει μετα κανει επανεκκινση και συνδεεται.

Παντως συνηθως συνδεεται αυτοματα στο ιντερνετ και δινει σημα dsl οποτε εκει σημαινει οτι εχεις σημα ιντερνετ αλλα δεν εχει τους κωδικους για να μπει.

επισης μπορεις να βαλεις και otenet@otenet.gr και σαν κωδικο otenet .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω και εγω ενα tiplink αρκετα παλιο αλλα εγω τι κανω μπαινω στην σελιδα 192.168.1.1 και βαζω κωδικο admin και username admin ( εαν δεν μπαινει με αυτο κοιτα κατω απο το ρουτερ αμα εχει αλλους! ) και μετα επιλεγω την πρωτη επιλογη για quick setup και προχωρας στα βηματα θετικα εαν σου ζητηθει vpi / vci ειναι το 8/35 και καπου θα σου ζητησει οσο πατας επομενο ή next να βαλεις username και password . Το username και το password θα το βρεις αμα κανεις εγραφη στο mycosmote σαν συνδεση σταθερης και μετα επιλεξεις στα αριστερα Σταθερή & Internet κατω πας με το ποντικι σου πανω στον αριθμο τηλεφωνου και μετα επιλεγεις router και θα πας στα Στοιχεία internet σύνδεσης εκει θα βρεις το ονομα χρηστη και επιλεγοντας

> Υπενθύμιση Κωδικού Πρόσβασης , θα στο στειλει με email..

και βαζεις το username@otenet.gr και μετα βαζεις τον κωδικο απο κατω και επομενο μεχρι να τελειωσει μετα κανει επανεκκινση και συνδεεται.

Παντως συνηθως συνδεεται αυτοματα στο ιντερνετ και δινει σημα dsl οποτε εκει σημαινει οτι εχεις σημα ιντερνετ αλλα δεν εχει τους κωδικους για να μπει.

επισης μπορεις να βαλεις και otenet@otenet.gr και σαν κωδικο otenet .

 

Αδερφέ, σε ευχαριστώ από καρδιάς για τις συμβουλές σου. Τις έκανα και δούλεψε. Σε μια πολύ χαμηλή ταχύτητα βέβαια, αλλά πέτυχε και έκανα τη δουλειά μου το σαβ/κο.

Link to comment
Share on other sites

23η μέρα χωρίς σταθερό και ίντερνετ στην περιοχή του Αποκόρωνα Χανίων. Έχω καλέσει επανειλημμένα τις βλάβες και το μόνο που έχουν να πουν είναι ότι ήταν εκτεταμένη βλάβη στην περιοχή και σύντομα θα έχει διορθωθεί. Αυτό λένε τώρα εδώ και 10 μέρες. Είναι τυχεροί που δεν υπάρχει άλλος πάροχος στην περιοχή να την κάνουμε με ελαφρά...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, σε ευχαριστώ από καρδιάς για τις συμβουλές σου. Τις έκανα και δούλεψε. Σε μια πολύ χαμηλή ταχύτητα βέβαια, αλλά πέτυχε και έκανα τη δουλειά μου το σαβ/κο.

 

τελεια ! χαιρομαι. Εαν η γραμμη σου ειναι για vdsl συνηθως διαβαζω οτι συνχρονιζει χαμηλα ενα ρουτερ για adsl , οποτε λογικο.

 

23η μέρα χωρίς σταθερό και ίντερνετ στην περιοχή του Αποκόρωνα Χανίων. Έχω καλέσει επανειλημμένα τις βλάβες και το μόνο που έχουν να πουν είναι ότι ήταν εκτεταμένη βλάβη στην περιοχή και σύντομα θα έχει διορθωθεί. Αυτό λένε τώρα εδώ και 10 μέρες. Είναι τυχεροί που δεν υπάρχει άλλος πάροχος στην περιοχή να την κάνουμε με ελαφρά...

 

τραγικοι οι ανθρωποι τοσες ημερες . Εγω λεω να δοκιμασεις και ενα παλιο ρουτερ μηπως συνχρονισει εστω και χαμηλα . Το εζησα φετος αυτο με το speedport entry 2i που δεν συνχρονιζε και συνχρονιζε ενα παλιο tiplink που ειχα ( ητανε το πρωτο με wifi που ειχα παρει ) και απο το καθολου ιντερνετ εκανα την δουλεια μου εστω και χαμηλα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Μου τηλεφωνησανε σήμερα από το 13888 και μου κάνανε προσφορά να αναβάθμισω την γραμμή μου από 24αρα σε 50αρα με απεριορ.σταθερα και 120' κινητά στα 31.90€ τελική τιμή τον μήνα. Τώρα με 24αρα και 250' σταθερά και 30' κινητά δίνω 22€ τον μήνα. Τι λέτε είναι καλή προσφορά η να πιέσω και άλλο μήπως πάρω τπτ καλό;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μου τηλεφωνησανε σήμερα από το 13888 και μου κάνανε προσφορά να αναβάθμισω την γραμμή μου από 24αρα σε 50αρα με απεριορ.σταθερα και 120' κινητά στα 31.90€ τελική τιμή τον μήνα. Τώρα με 24αρα και 250' σταθερά και 30' κινητά δίνω 22€ τον μήνα. Τι λέτε είναι καλή προσφορά η να πιέσω και άλλο μήπως πάρω τπτ καλό;

 

κλειδωνεις τωρα σε φουλ 24 ιντερνετ ; δηλαδη σου εχουνε δωσει απο καμπινα vdsl το adsl και τερματιζει η γραμμη σου κοντα στα 24 ; πχ 22mbs ; .

Γενικα το ιντερνετ τι το χρησιμοποιεις; πιστευεις οτι ειναι αναγκαιο η επιπλεον ταχυτητα; .

Εαν σε καλυπτουνε οι παροχες στο τηλεφωνο και κλειδωνεις φουλ 24ρα! δηλαδη πχ 22mbs για εμενα δεν θα εκανα αναβαθμιση σε 50ρα! θεωρω υπερβολικη την ταχυτητα για σπιτι! τα 50!! Εαν ομως στο σπιτι κανετε πολυ χρηση που τωρα με την adsl δεν φορτωνει καθολου σελιδες τοτε ναι ειναι απαραιτητο! .

 

Επισης η αρχικη τιμη ειναι 34,90 ευρω με εντυπο λογαριασμο , με email λογαριασμο παει στα 33,90 ευρω . Οποτε σου εχουνε κανει εκπτωση μονο 2 ευρω.

δες εδω https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430040 .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

50mbps υπερβολική ταχύτητα για σπίτι;

 

Βλέπεις IPTV σε full HD, στο σαλόνι. Στο δωμάτιο παίζει 4Κ Netflix. Και 3 άνθρωποι βλέπουν social media και που και που YouTube... Με την 24αρα στο IPTV έχεις κολλήσει... Δε πάει παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

50mbps υπερβολική ταχύτητα για σπίτι;

 

Βλέπεις IPTV σε full HD, στο σαλόνι. Στο δωμάτιο παίζει 4Κ Netflix. Και 3 άνθρωποι βλέπουν social media και που και που YouTube... Με την 24αρα στο IPTV έχεις κολλήσει... Δε πάει παραπέρα.

 

ειναι καθαρα θεμα χρησης. Εγω βλεπω το εως 24 οταν σε κλειδωνουνε στο 22 πχ κοντα στο 24 οταν παιρνεις απο καμπινα vdsl και κλειδωνει εως 24! θεωρω οτι ειναι αρκετη για την χρηση μου! δεν κατεβαζω ταινιες συχνα επισης δεν παιζουμε παιχνιδια συνεχεια, τελος για webtv μια χαρα βλεπω και με τα 8mbs που πιανω τωρα! . Το τραγικο ητανε οταν ειχα περασει τα windows 10 και αρχισαν οι ενημερωσεις που εκει δεν πηγαινε μια το ιντερνετ αλλα και παλι δεν ητανε επειγον να κανω καποια δουλεια. Για αυτο λεω οτι ειναι καθαρα θεμα χρησης.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Web TV με 8mbps βλέπεις σε 480p προφανώς φίλε μου. Αυτό σου εξηγώ. Σπίτι βλέπουμε IPTV σε 1080p όλα τα κανάλια. Δεν βλέπω μέσω κεραίας... Οπότε 15+ θέλει η τηλεόραση... Καταλαβαίνεις ότι και 24 να είχα τα 9 που μένουν δε φτάνουν για τίποτα... Ποιος να πρωτοδεί βίντεο ή social με αυτά;
Link to comment
Share on other sites

κλειδωνεις τωρα σε φουλ 24 ιντερνετ ; δηλαδη σου εχουνε δωσει απο καμπινα vdsl το adsl και τερματιζει η γραμμη σου κοντα στα 24 ; πχ 22mbs ; .

Γενικα το ιντερνετ τι το χρησιμοποιεις; πιστευεις οτι ειναι αναγκαιο η επιπλεον ταχυτητα; .

Εαν σε καλυπτουνε οι παροχες στο τηλεφωνο και κλειδωνεις φουλ 24ρα! δηλαδη πχ 22mbs για εμενα δεν θα εκανα αναβαθμιση σε 50ρα! θεωρω υπερβολικη την ταχυτητα για σπιτι! τα 50!! Εαν ομως στο σπιτι κανετε πολυ χρηση που τωρα με την adsl δεν φορτωνει καθολου σελιδες τοτε ναι ειναι απαραιτητο! .

 

Επισης η αρχικη τιμη ειναι 34,90 ευρω με εντυπο λογαριασμο , με email λογαριασμο παει στα 33,90 ευρω . Οποτε σου εχουνε κανει εκπτωση μονο 2 ευρω.

δες εδω https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430040 .

 

Καλημέρα. Ναι κλειδώνω 24 και πιάνω 22-23 στο κατέβασμα. Με έχουνε σε καμπίνα vdsl με adsl. Απλώς θα βάλω ένα ειδικό box με αθλητικά, ταινίες και σειρές και μου είπανε για να δουλέψει καλά πρέπει να έχεις vdsl για να μην τρώη κόλλημα το box.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...