Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πλήρωσα λογαριασμό με payzy (απ' την εφαρμογή της payzy) αλλά δε βλέπω κάπου να μου αποδόθηκε το δώρο των gb! 

Που θα τα βρω?

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα λογαριασμό με payzy (απ' την εφαρμογή της payzy) αλλά δε βλέπω κάπου να μου αποδόθηκε το δώρο των gb! 
Που θα τα βρω?
Παίρνεις τηλέφωνο και σου βάζουν και παραπάνω λες πλήρωσα και δεν μπήκανε
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, leotzian said:
7 ώρες πριν, mol said:
Πλήρωσα λογαριασμό με payzy (απ' την εφαρμογή της payzy) αλλά δε βλέπω κάπου να μου αποδόθηκε το δώρο των gb! 
Που θα τα βρω?

Παίρνεις τηλέφωνο και σου βάζουν και παραπάνω λες πλήρωσα και δεν μπήκανε

Που καλώ όμως?

Ρώτησα μήπως πρέπει να τα ενεργοποιησω ο ίδιος μέσα απ' την εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Που καλώ όμως?
Ρώτησα μήπως πρέπει να τα ενεργοποιησω ο ίδιος μέσα απ' την εφαρμογή
13888 την εξυπηρέτηση μου έχει συμβεί καί εμένα 2 φορές
Link to comment
Share on other sites

Εκει στην Cosmote, μερικα 'ληγμενα' πρεπει να τα παιρνουν....αλλιως δεν εξηγειται.

Πηρα σημερα, ηρθε, τον νεο εντυπο λογαριασμο cosmote. Τον RF κωδικο για την πληρωμη, τον εκαναν...μικροτερο! Ετσι απλα. Δεν εχω ακομη προβλημα ορασης, αλλα ποιος ο λογος να κανεις μικροτερο απο πριν, ενα στοιχειο που κατεξοχην χρειαζεται ο πελατης για να πληρωσει;

Απο κατω βεβαια ειχε ενα τυπο με ενα λαπτοπ στα χερια, εκει δεν τσιγκουνευομαστε τον χωρο στο χαρτι.

Δεν τους καταλαβαινω, ειλικρινα. Πρωτοετης φοιτητης σε σχεδια/layout κλπ τα ξερει αυτα, δε θελει γνωσεις, ειναι ζητημα χρηστικοτητας.

😞

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ραντεβού σήμερα 8-12 να έρθουν για το τελικό στάδιο της οπτικής. Να περάσει δηλαδή μέσα στο διαμέρισμα έως το ρουτερ. Δεν ήρθε ποτέ κανείς. Είμαστε 5 διαμερίσματα και είχαμε κανονίσει να υπάρχει πρόσβαση σε όλους σήμερα. Την επόμενη δε ξέρω τι θα γίνει. Δε θα έπρεπε να ειδοποιήσουν αφού δε θα έρθουν για τον οιοδήποτε λόγο;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη συμβουλή όποιου τυχόν γνωρίζει. Εδω και ένα μήνα ο ΟΤΕ έχει δηλώσει ανεφικτότητα στη μοναδική γραμμή ίντερνετ που υπάρχει στην περιοχή αφήνοντας μας χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο με τη δικαιολογία ότι δεν αξίζει να συντηρήσουν ένα απαρχαιωμένο δίκτυο διότι γίνονται εργα οπτικών ινών και θα συνδεθούμε τις επόμενες εβδομάδες σε 100αρα γραμμή. Σήμερα όμως βγήκε το χρονοδιάγραμμα των έργων μέχρι το ερχόμενο καλοκαίρι και ο δρόμος μου δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτά. Η ερώτηση είναι η εξής: έχει ο ΟΤΕ το δικαίωμα να με αφήσει χωρίς ίντερνετ για τοσο μεγάλο διάστημα και τι μπορώ να κάνω για να αντιδράσω σε αυτή την απόφαση; Με το δήμο που μίλησα δήλωσαν αναρμόδιοι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν ξέρω να σου απαντήσω τι ακριβώς πρέπει να κανεις, αλλά πιστεύω πως σίγουρα δικαιούσαι μια μορφή αποζημίωσης ας την πούμε για την "ζημιά" που παθαίνεις στα καλά καθούμενα, μέχρι να στο αποκαταστησουν. Να επικοινωνήσεις με την ΕΕΤΤ, την εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών δηλαδή και να τους εξηγήσεις επακριβώς πως έχουν τα πράματα. Θα σε καθοδηγήσουν. Εύχομαι να βγάλεις άκρη. Να φανταστώ, σε κάποιο απόμακρο χωριό βρίσκεσαι και οι γραμμές είναι απαρχαιωμενες;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 23/12/2023 at 8:02 ΠΜ, johnny_htc said:

Καλημέρα. Δεν ξέρω να σου απαντήσω τι ακριβώς πρέπει να κανεις, αλλά πιστεύω πως σίγουρα δικαιούσαι μια μορφή αποζημίωσης ας την πούμε για την "ζημιά" που παθαίνεις στα καλά καθούμενα, μέχρι να στο αποκαταστησουν. Να επικοινωνήσεις με την ΕΕΤΤ, την εθνική επιτροπή τηλεπικοινωνιών δηλαδή και να τους εξηγήσεις επακριβώς πως έχουν τα πράματα. Θα σε καθοδηγήσουν. Εύχομαι να βγάλεις άκρη. Να φανταστώ, σε κάποιο απόμακρο χωριό βρίσκεσαι και οι γραμμές είναι απαρχαιωμενες;

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και όμως στην Αθήνα συμβαίνει αυτή η κατάσταση και όχι σε κάποιο απόμακρο χωριό. Έχω επικοινωνήσει με την ΕΕΤΤ, θα ενημερώσω για τυχόν απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Εκει στην Cosmote, μερικα 'ληγμενα' πρεπει να τα παιρνουν....αλλιως δεν εξηγειται.
Πηρα σημερα, ηρθε, τον νεο εντυπο λογαριασμο cosmote. Τον RF κωδικο για την πληρωμη, τον εκαναν...μικροτερο! Ετσι απλα. Δεν εχω ακομη προβλημα ορασης, αλλα ποιος ο λογος να κανεις μικροτερο απο πριν, ενα στοιχειο που κατεξοχην χρειαζεται ο πελατης για να πληρωσει;
Απο κατω βεβαια ειχε ενα τυπο με ενα λαπτοπ στα χερια, εκει δεν τσιγκουνευομαστε τον χωρο στο χαρτι.
Δεν τους καταλαβαινω, ειλικρινα. Πρωτοετης φοιτητης σε σχεδια/layout κλπ τα ξερει αυτα, δε θελει γνωσεις, ειναι ζητημα χρηστικοτητας.

 
Παίζει να το κάνουν επίτηδες ώστε όλοι να πάνε σε ηλεκτρονικό υπολογιστή λογαριασμό. Σε λίγο θα βάζουν τον κωδικό πληρωμής σε στυλ κρυπτολεξο και θα λένε βρείτε τον.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια να σας πω μια προσφορα που πηρα για να ξερετε τι παιζει.
Ημουν στα 22 ευρω/μηνα 100αρα FTTH με τη δραση SFBB.
Κανω φορητοτητα σε vodafone 34,9 300αρι.
Η cosmote γυρισε με αντιπροσφορα:
37,9 300αρι
5 πρωτα παγια δωρο στο σταθερο
10 ευρω καθε μηνα στο καρτοκινητο
3GB ή 1000 λεπτά προς ολους κάθε μήνα στο καρτοκινητό

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω μια προσφορα που πηρα για να ξερετε τι παιζει.
Ημουν στα 22 ευρω/μηνα 100αρα FTTH με τη δραση SFBB.
Κανω φορητοτητα σε vodafone 34,9 300αρι.
Η cosmote γυρισε με αντιπροσφορα:
37,9 300αρι
5 πρωτα παγια δωρο στο σταθερο
10 ευρω καθε μηνα στο καρτοκινητο
3GB ή 1000 λεπτά προς ολους κάθε μήνα στο καρτοκινητό
Ακούγεται πολύ δυνατό λόγω των παραπάνω προνομίων σίγουρα. Οκ και 3 ευρώ περίπου διαφορά για να έχεις Cosmote και τέτοια ταχύτητα, σίγουρα αξίζει. Πιστεύω τέτοια εποχή του χρόνου θα μιλάμε για χαμηλότερες τιμές πάντως. Τουλάχιστον οι 100αρες και 200αρες θα πέσουν και ο κόσμος θα μεταβεί σ αυτές, έστω και αν πληρώνει κάτι παραπάνω από τις απλές 50 άρες γραμμές που έχουν οι πιο πολλοί αυτή τη στιγμή (στις περιοχές που διατίθενται μιλάμε πάντα, όχι για όλη την επικράτεια)

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2024 at 6:02 ΜΜ, stathis123 said:

Παιδια να σας πω μια προσφορα που πηρα για να ξερετε τι παιζει.
Ημουν στα 22 ευρω/μηνα 100αρα FTTH με τη δραση SFBB.
Κανω φορητοτητα σε vodafone 34,9 300αρι.
Η cosmote γυρισε με αντιπροσφορα:
37,9 300αρι
5 πρωτα παγια δωρο στο σταθερο
10 ευρω καθε μηνα στο καρτοκινητο
3GB ή 1000 λεπτά προς ολους κάθε μήνα στο καρτοκινητό

Πολυ δυνατή προσφορά…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δει κανείς πού έχει έτοιμο το δίκτυο οπτικών ινών του ο ΟΤΕ και πού θα ξεκινήσει έργα για εγκατάσταση;

Εννοώ αν υπάρχει κάπου που να φαίνεται συνολικά (πχ σε χάρτη) και όχι από το εργαλείο διαθεσιμότητας.

Ο λόγος που ρωτάω είναι ο εξής : Στην πόλη μου, ο ΟΤΕ έχει δίκτυο οπτικών από τις αρχές του 2021 (αν θυμάμαι καλά). Το πρόβλημα είναι πως ΔΕΝ έχει περάσει οπτικές σε όλη την πόλη, αλλά ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στη μισή!!!

Αυτό που είχε ακουστεί είναι οτι ο εργολάβος που έκανε την εγκατάσταση έπρεπε να φύγει, για να ξεκινήσει αντίστοιχο έργο σε περιοχή της Αθήνας, ώστε να μην χάσει την εγγυητική επιταγή (ή κάπως έτσι). Δεν έχω ακούσει κάτι για το πότε θα περαστεί οπτική στην υπόλοιπη πόλη.

Προσωπικά, είμαι στη Vodafone, σε μια 50άρα VDSL που στο σπίτι μου φτάνει το πολύ 25 Mbps. Ο ΟΤΕ δεν προσφέρει καν VDSL, το πολύ 24άρα. Ρωτάω, λοιπόν, να δω μήπως σχεδιάζουν να φέρουν οπτικές και προς την άλλη πλευρά της πόλης.

NOKIA 3210 -> NOKIA 3310 -> NOKIA 3510i -> Sony Ericsson K750i

NOKIA 5530 -> NOKIA Lumia 710 -> NOKIA Lumia 920 -> NOKIA 6 -> ΝΟΚΙΑ 6.1

Xiaomi Mi Note 10

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, chris023r said:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δει κανείς πού έχει έτοιμο το δίκτυο οπτικών ινών του ο ΟΤΕ και πού θα ξεκινήσει έργα για εγκατάσταση;

Εννοώ αν υπάρχει κάπου που να φαίνεται συνολικά (πχ σε χάρτη) και όχι από το εργαλείο διαθεσιμότητας.

Ο λόγος που ρωτάω είναι ο εξής : Στην πόλη μου, ο ΟΤΕ έχει δίκτυο οπτικών από τις αρχές του 2021 (αν θυμάμαι καλά). Το πρόβλημα είναι πως ΔΕΝ έχει περάσει οπτικές σε όλη την πόλη, αλλά ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στη μισή!!!

Αυτό που είχε ακουστεί είναι οτι ο εργολάβος που έκανε την εγκατάσταση έπρεπε να φύγει, για να ξεκινήσει αντίστοιχο έργο σε περιοχή της Αθήνας, ώστε να μην χάσει την εγγυητική επιταγή (ή κάπως έτσι). Δεν έχω ακούσει κάτι για το πότε θα περαστεί οπτική στην υπόλοιπη πόλη.

Προσωπικά, είμαι στη Vodafone, σε μια 50άρα VDSL που στο σπίτι μου φτάνει το πολύ 25 Mbps. Ο ΟΤΕ δεν προσφέρει καν VDSL, το πολύ 24άρα. Ρωτάω, λοιπόν, να δω μήπως σχεδιάζουν να φέρουν οπτικές και προς την άλλη πλευρά της πόλης.

Οι πλάγιοι τρόποι να ενημερώνεσαι είναι αδειοδοτήσεις στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ ή στα πρακτικά του οικείου Δημοτικού Συμβουλίου.

Κατά τα άλλα, χρήσιμος αλλά όχι εντελώς επικαιροποιημένος είναι ο χάρτης εδώ:
https://www.broadband-assist.gov.gr/

Για ολοκληρωμένα έργα, μπορείς να ελέγχεις την διαθεσιμότητα που δίνουν όλοι οι πάροχοι. Λέω "όλοι", γιατί δεν ενημερώνουν ταυτόχρονα τα συστήματά τους, και μπορεί κάποιος να δείξει διαθεσιμότητα λίγο νωρίτερα από κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mol said:

Υπάρχει τρόπος να εκδίδεται μηνιαίος λογαριασμός?

Ναι γίνεται, εγώ σε δυο συνδέσεις αυτό έκανα από τις τρεις. 
Μια ακόμα που εχω έρχεται ανά δίμηνο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikolas14 said:

Ναι γίνεται, εγώ σε δυο συνδέσεις αυτό έκανα από τις τρεις. 
Μια ακόμα που εχω έρχεται ανά δίμηνο.

Πώς? Στην εφαρμογή δε βλέπω επιλογή....

Link to comment
Share on other sites

Just now, mol said:

Πώς? Στην εφαρμογή δε βλέπω επιλογή....

Επικοινωνία με chat θα προτείνω…γιατί αυτό με το ρώτησαν στην σύναψη συμβολαίου και στις δυο συνδέσεις που έφερα Νοέμβριο και Δεκέμβριο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nikolas14 said:

Επικοινωνία με chat θα προτείνω…γιατί αυτό με το ρώτησαν στην σύναψη συμβολαίου και στις δυο συνδέσεις που έφερα Νοέμβριο και Δεκέμβριο.

Το παλεψα με το τσατ και δεν έβγαλα άκρη με τον ψηφιακό βοηθο........

 

Θα τους στείλω στο φβ

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πραγματικά αλλά πρέπει να αποδεχθούμε την σκληρή Ελληνική πραγματικότητα

Edited by ppkmoby
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mol said:

Υπάρχει τρόπος να εκδίδεται μηνιαίος λογαριασμός?

Γινεται το εχω κανει εγω, αν θυμαμαι καλα το αλλαξα απο σταθερο, οχι απο το αππ

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2024 at 6:02 ΜΜ, stathis123 said:

Παιδια να σας πω μια προσφορα που πηρα για να ξερετε τι παιζει.
Ημουν στα 22 ευρω/μηνα 100αρα FTTH με τη δραση SFBB.
Κανω φορητοτητα σε vodafone 34,9 300αρι.
Η cosmote γυρισε με αντιπροσφορα:
37,9 300αρι
5 πρωτα παγια δωρο στο σταθερο
10 ευρω καθε μηνα στο καρτοκινητο
3GB ή 1000 λεπτά προς ολους κάθε μήνα στο καρτοκινητό

Πολύ καλή προσφορά, κυριολεκτικά. Στην διετία θα δώσεις 909,60 αλλά με 5 πάγια σου κάνουν δώρο 189,5 και 480€ σε 10€ ανανέωση σε 2 καρτοκινητά για 24 μήνες…πρακτικά είναι σαν να δίνεις 10€ για το σταθερό. 
 

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ερώτηση. Μου χτύπησαν σήμερα το πρωί δυο κοπέλες και με ενημέρωσαν για μια επιδότηση που δίνεται πλέον στο Ίντερνετ για οπτικές ίνες κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι το SFBB έχει λήξει και είχα βγάλει κουπόνι το οποίο δεν χρησιμοποίησα αλλά παραμένει ενεργό, έχει βγει κάποιο καινούργιο πρόγραμμα; Έχει τύχει σε κανέναν άλλον;

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@dennis99 Τρέχει το Smart Readiness μέχρι 2025 αλλά δεν δίνει κάποια επιδότηση στο ιντερνετ αφορά εγκατάσταση δωρεάν fiber ready σε πολυκατοικίες και μονοκατοικίες...

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...