Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπες στο 192.168.1.1, αριστερά ή στο κέντρο status information και στείλε μας φωτογραφία.

Έχεις το speedport entry; Ζήτα τους αντικατάσταση με το Plus. Τα 68mbps τα πιάνεις με wifi να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

Το plus έχω και οι ταχύτητες που λέω αναφέρονται με ενσύρματο τρόπο κι όχι με WiFi.

Υπάρχει κάποιο άλλο τηλ εκτός από το 13888 για επικοινωνία;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν Κλειδωνεις 85 τότε είσαι μια χαρα διότι για να τα πιάσεις σε download θέλεις ένα τορρεντ με πολλούς seeders... 1ον αυτό.

 

2ον τώρα με τη καραντίνα όπως είπε και ο φίλος από πάνω είναι όλοι μέσα στο ίντερνετ όλη μέρα. Οπότε λογικό κάποιες φορές να σέρνετε... Μπες κατέβασε ένα αρχείο 1 GB από το speedtest.ftp.otenet.gr και δώσε screen με πόσο κατεβάζει. Και ανέβασε μας και στοιχεία του ρουτερ. Σου είπαν πριν πως το κάνεις

 

Πάρε στο 13738 το σηκώνουν αμέσως. Πες στο ρομπότ στην αρχή τηλεφωνία δώσε το νούμερο σου και θα συνδεθείς πολύ γρήγορα. Δε θα κάνουν κάτι όμως αν Κλειδωνεις 86 που μας λες. Είναι πολύ καλή ταχύτητα. Λογικά δε σηκώνει παραπάνω η καλωδίωση σου. Ο γαμπρός μου κλειδώνε 67 και έφερε καλώδιο απέξω απευθείας στο ρουτερ και κλειδώνει 110 με uptime 40+ μέρες με 50 ερρορ

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Το plus έχω και οι ταχύτητες που λέω αναφέρονται με ενσύρματο τρόπο κι όχι με WiFi.

Υπάρχει κάποιο άλλο τηλ εκτός από το 13888 για επικοινωνία;;;

13888 δωρεάν από σταθερό ΟΤΕ, 13788 δωρεάν από όλα τα δίκτυα. Το δεύτερο θα σε συνδέσει απευθείας με το τεχνικό, το πρώτο θα σε συνδέσει με το τεχνικό μόνο αν καταλάβει το ρομπότ, αλλιώς θα περιμένεις στην αναμονή του εμπορικού τμήματος.

Link to comment
Share on other sites

13888 δωρεάν από σταθερό ΟΤΕ, 13788 δωρεάν από όλα τα δίκτυα. Το δεύτερο θα σε συνδέσει απευθείας με το τεχνικό, το πρώτο θα σε συνδέσει με το τεχνικό μόνο αν καταλάβει το ρομπότ, αλλιώς θα περιμένεις στην αναμονή του εμπορικού τμήματος.

Σ' ευχαριστω πολυ!!!

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Δε βάζεις όμως screenshot του ρουτερ σου για να δούμε τι παίζει

 

Πολυ ευχαριστως αν μου πειτε τον τροπο!!

Προς ενημερωση , πηρα στο 13788 , απαντησαν αμεσως , καναμε καποιους ελεγχους με τον τεχνικο και επειδη δεν ειδαν καποια βελτιωση δοθηκε ως βλαβη , και αναμενω τηλεφωνικο ραντεβου για επισκεψη τεχνικου.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο 192.168.1.1 πάνω αριστερά λέει information.. Πάτησε το βγάλε screenshot είτε από το κινητό είτε από το pc με print screen και μετά μπες imgbb.com ανέβασε την εικόνα και δώσε μας το bbfull linked κάπως έτσι το λέει...
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο 192.168.1.1 πάνω αριστερά λέει information.. Πάτησε το βγάλε screenshot είτε από το κινητό είτε από το pc με print screen και μετά μπες imgbb.com ανέβασε την εικόνα και δώσε μας το bbfull linked κάπως έτσι το λέει...

 

Σ ευχαριστω!!!

https://ibb.co/88JTj9T

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάει και πιο πάνω σίγουρα.. ΤΟ SNR είναι στο 11.. Αν είδες ένα Fritz να ξέρεις θα έπαιζες 110 άνετα..
Link to comment
Share on other sites

Πάει και πιο πάνω σίγουρα.. ΤΟ SNR είναι στο 11.. Αν είδες ένα Fritz να ξέρεις θα έπαιζες 110 άνετα..

 

Αρα η γνωμη σου ειναι να περασω σε καποιο αλλο router ????

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι καλό για σένα. Δεν μπορώ να σε πάω κάπου γιατί δε ξέρω τι budget διαθέτεις. Αν πάρεις ας πούμε ένα fritz 7530 θα τερματίσεις θεωρώ..
Link to comment
Share on other sites

To snr δεν μπορεί να ρυθμιστεί να κατέβει? Θα του δώσει μεγάλη αύξηση. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο όπως στην Adsl γραμμή, εμένα με ρύθμιση του παλιού μου ΖΤΕ (hol) σε γραμμή της Wind μιλώντας με τον τεχνικό τις προάλλες (αρχές του μήνα) μου άλλαξε το προφίλ και κατέβασε την τιμή του snr στο 6 με αποτέλεσμα μια αύξηση 35 με 40 τοίς εκατό έχω πια ταχύτητα 14,5+ και 1,1 upload.

Πριν είχα maximum 10 download ,τώρα σε μέρες καραντίνας έχοντας κάνει επανειλημμένα μετρήσεις δεν έχει πέσει καθόλου η ταχύτητα και σε ώρες αιχμής τα 13+ είναι σταθερά .

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κάνεις το καινούργιο speedport smart με το repeater της cosmote? Αξίζει σαν combo?
Link to comment
Share on other sites

Το VoIP απαιτεί το speedport. Έχεις συνδέσει αυτό που λες στο speedport προφανώς ή όχι;

 

Τι εννοείς ακριβώς; τα Fritz τα βάζεις στη γραμμή χωρίς το speedport και δουλεύουν αυτόματα με ΟΤΕ. Και πειράζεις και SNR και τερματίζεις τη γραμμή και σταθερότατα είναι και όλα καλά

 

27LfBtC.jpg

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

το 7530 ΑΧ είναι το τελευταίο, εε? με wifi 6..

αν και δεν το βλέπω ακόμα διαθέσιμο...

 

εγώ πάλι με 50αρα γραμμή έχω :

 

DSL Downstream

54999 kBit/s

DSL Upstream

5494 kBit/s

 

 

SNR (Down/Up)

13.0 / 17.9 dB

Attenuation (Down/Up)

18.0 / 18.0 dB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι καλό για σένα. Δεν μπορώ να σε πάω κάπου γιατί δε ξέρω τι budget διαθέτεις. Αν πάρεις ας πούμε ένα fritz 7530 θα τερματίσεις θεωρώ..

Δεν υπαρχει θεμα budget , αρκει να δουλεψει στις σωστες ταχυτητες.

 

Εκτός αν έχεις VOIP οπότε το ξεχνάς.

 

Δεν εχω voip,

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι με το 7530 θα τερματίσεις. Παίζει στα 127 ευρώ στο σκρουτζ τώρα.. Ο γαμπρός μου πήρε 40 mbps με αυτό το ρουτερ. Πολύ σταθερό με πολλά tweaks και πολλές έξτρα επιλογές να παίξεις...
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι με το 7530 θα τερματίσεις. Παίζει στα 127 ευρώ στο σκρουτζ τώρα.. Ο γαμπρός μου πήρε 40 mbps με αυτό το ρουτερ. Πολύ σταθερό με πολλά tweaks και πολλές έξτρα επιλογές να παίξεις...

Το θεμα ειναι οτι αν χρειαστει να το σεταρω δεν γνωριζω. Εκτος κι αν απλα το συνδεω και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.. Το fritzbox 7530 είναι dual band??

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι ειναι dual band.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...