Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

cosmote home double play M 50ρι και ληγει 21/11 (αλλά καλό θα ηταν να ειχαμε ενημερωτικα ολο το πινακακι, νομιζω ειχα διαβασει στο συμβολαιο πριν 3 (ειναι με ανανεωση) που το υπεγραψα... σ ευχαριστω!

 

εγω εχω βαλει το 24 xl και αμα θελεις μπορω να το σκαναρω το πινακακι και να το βαλω οπως για το home booster που προσφατα εβαλα επισης . ( την αμεσως επομενη ημερα!! ) .

Α υπαρχει και εδω https://www.cosmote.gr/pdf/fixed/residential/AITISI_COSMOTE_Home_DP_50M_24m_2017_09.pdf στα παλια προγραμμα δεν υπαρχει ο πινακας! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα

Έχω το εξής παρακάτω πρόβλημα >

Εδώ και 1 μήνα περίπου είπα να αλλάξω το modem rputer που είχα του cosmote, - speedpoert entry - και να πάρω το

speedport plus (καθώς έχω και την 100άρα στο σπίτι + το ότι ήθελα και τα 5 gz για το wifi).

Όλα καλά με το wifi, ΑΛΛΑ από εκείνη την στιγμή όποτε συνδέω το pc (με windows 10) στο speedport plus με ethernet η όλη σύνδεση γίνεται ασταθής, δηλαδή συχνές και τυχαίες διακοπές στο ίντερνετ (προσοχή ΔΕΝ κόβεται το internet από το modem-router από τον πάροχο, ΜΟΝΟ η σύνδεση με το pc μέσω ethernet γίνεται ασταθής με συνεχείς διακοπές και επανασυνδέσεις).

Επίσης οπαία άλλη συσκευή/tablet έχω συνδέσει μέσω του ίδιου καλωδίου ethernet είναι ΟΚ, μόνο με το pc δημιουργείτε αυτή η ασταθεια !

(έχω όλες τις τελευταίες ενημερώσεις σε pc και speedport plus, και έχω δοκιμάσει κάθε 'αντιμετώπιση προβλήματος μέσω των windows 10 χωρίς κάποιο αποτέλεσμα)

Θα εκτιμούσα την οποία απάντηση/λύση έχετε να μου προτείνετε.

 

Ξέχασα να αναφέρω πως όταν δοκίμασα και επέστρεψα στο 'παλιό' speedport entry, όλα δούλεψαν ρολόι (πάντα, με το ίδιο καλώδιο ethernet) !

Edited by andreastc
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι ο υπολογιστής είναι στη θύρα 3, και η συσκευή που παίζει σωστα είναι στην 2. Άλλαξε τις συσκευές θέση μεταξύ τους και δες αν η συσκευή έχει πλέον πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι ο υπολογιστής είναι στη θύρα 3, και η συσκευή που παίζει σωστα είναι στην 2. Άλλαξε τις συσκευές θέση μεταξύ τους και δες αν η συσκευή έχει πλέον πρόβλημα.

 

 

Καλησπέρα

Δοκίμασα και αλλαγή θύρας στο speedport plus αλλά τα ίδια.

 

Έχω την εντύπωση χωρις να είμαι σίγουρος

Α) ότι πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν στα Windows εγκατέστησα για πρώτη φορά το speedport plus και αν θυμάμαι καλά μου ζήτησε ‘ενημέρωση δικτύου’ η κάτι τέτοιο παρόμοιο.

Β) μου κάνει εντύπωση που συνήθως, όταν κάνω refresh μια σελίδα μετά από λίγα 2-5 δευτερόλεπτα συνδέετε και μου κατεβάζει την σελίδα κι μετά απο λίγα δευτερόλεπτα αποσυνδέεται πλάι. Και ουτω καθεξής πάω σε άλλη σελίδα, ξανά συνδέεται μετά από λίγα δευτερόλεπτα και αποσυνδέεται μετά από λίγο παλι

 

Μήπως έχει να κάνει κάτι με τα παραπάνω. Ίσως λέω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δοκίμασα και αλλαγή θύρας στο speedport plus αλλά τα ίδια.

 

Έχω την εντύπωση χωρις να είμαι σίγουρος

Α) ότι πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν στα Windows εγκατέστησα για πρώτη φορά το speedport plus και αν θυμάμαι καλά μου ζήτησε ‘ενημέρωση δικτύου’ η κάτι τέτοιο παρόμοιο.

Β) μου κάνει εντύπωση που συνήθως, όταν κάνω refresh μια σελίδα μετά από λίγα 2-5 δευτερόλεπτα συνδέετε και μου κατεβάζει την σελίδα κι μετά απο λίγα δευτερόλεπτα αποσυνδέεται πλάι. Και ουτω καθεξής πάω σε άλλη σελίδα, ξανά συνδέεται μετά από λίγα δευτερόλεπτα και αποσυνδέεται μετά από λίγο παλι

 

Μήπως έχει να κάνει κάτι με τα παραπάνω. Ίσως λέω.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δοκιμασε να κανεις μια επαναφορα συστηματος στα windows 10 μηπως επιδιορθωθει ή αλλιως παρε ενα ethernet usb και βαλε εκει το ethernet να δεις αμα σου κανει το ιδιο, εγω το ειχα παρει κατω των 3 ευρω απο το aliexpress αλλα αργησε αρκετα να μου ερθει περιπου 1,5 μηνα.

Τελος αμα δεν βγαλεις ακρη τοτε βαλε ενα usb wifi στον υπολογιστη σου που τωρα συνδεεσαι με ethernet και απενεργοποιησε το ethernet τελειως ή μην συνδεσεις το καλωδιο του ethernet.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Πρωτα να σας ευχαριστησω ολους για τιw γνωμες/ιδεες σας για την επιλυση του θεματος.

Τελικα με ενα usb ethernet ολα λυθηκαν !!! τι να πω :) JOHNMEGARYTHMOS thnx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γνωρίζετε τον αριθμό fax της Cosmote για να στείλω μια δήλωση υπαναχώρησης; Μου έχουν σπάσει τα νεύρα..

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γνωρίζετε τον αριθμό fax της Cosmote για να στείλω μια δήλωση υπαναχώρησης; Μου έχουν σπάσει τα νεύρα..

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/Terms_e-shop_ny2_210417.pdf

Παράγραφος 7 (συγκεκριμένα 7.2)

Δεν βλέπω να υπάρχει επικοινωνία με FAX...

 

Φόρμα επικοινωνίας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γνωρίζετε τον αριθμό fax της Cosmote για να στείλω μια δήλωση υπαναχώρησης; Μου έχουν σπάσει τα νεύρα..

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με φαξ στο 210-3405129 [Όροι σύμβασης COSMOTE Double Play με TV (ισχύει από 15-06-2020), αναφέρεται στη σελίδα 3]

εναλλακτικά με ε-μαιλ στο customercare@cosmote.gr από client της επιλογής σου ζητώντας αποδεικτικά παραλαβής και ανάγνωσης

Edited by arjuna
προσθήκη link
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Με πηρανε από το 13888 και μου είπανε αναγκαστικά πρεπει να παω σε vdsl. Εγώ είμαι ευχαριστημενος με το προγραμμα που έχω. Πρέπει να αναγκαστώ να δινω 34€ τον μήνα. Δεν μπορώ να μείνω με adsl στα 22€;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Με πηρανε από το 13888 και μου είπανε αναγκαστικά πρεπει να παω σε vdsl. Εγώ είμαι ευχαριστημενος με το προγραμμα που έχω. Πρέπει να αναγκαστώ να δινω 34€ τον μήνα. Δεν μπορώ να μείνω με adsl στα 22€;

 

Ληγει το συμβολαιο σου ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Με πηρανε από το 13888 και μου είπανε αναγκαστικά πρεπει να παω σε vdsl. Εγώ είμαι ευχαριστημενος με το προγραμμα που έχω. Πρέπει να αναγκαστώ να δινω 34€ τον μήνα. Δεν μπορώ να μείνω με adsl στα 22€;
Μπορείς.

Μη τους πιστεύεις.

Το ίδιο μου είπαν και μένα αλλά είμαι ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας, μήπως γνωρίζετε τη διαδικασία για οριστική διακοπή της γραμμής; Πρόκειται για σταθερό ΟΤΕ σε σπίτι, το οποίο εδω και 5-6 χρόνια δε χρησιμοποιείται καθόλου (ούτε καν τηλεφωνική συσκευή δεν υπάρχει συνδεδεμένη μα φανταστείτε) και πληρώνουμε χώρις λόγο τα πάγια τόσα χρόνια..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, μήπως γνωρίζετε τη διαδικασία για οριστική διακοπή της γραμμής; Πρόκειται για σταθερό ΟΤΕ σε σπίτι, το οποίο εδω και 5-6 χρόνια δε χρησιμοποιείται καθόλου (ούτε καν τηλεφωνική συσκευή δεν υπάρχει συνδεδεμένη μα φανταστείτε) και πληρώνουμε χώρις λόγο τα πάγια τόσα χρόνια..
Πας γερμανο
Link to comment
Share on other sites

Πας γερμανο

Έλεγα για κάποιον τρόπο χωρίς μετάβαση σε κατάστημα λόγω ιού, αν γίνεται είτε τηλεφωνικά είτε ηλεκτρονικά. Οκ ευχαριστώ θα παρω αν είναι και 13888 να ρωτήσω (αν καταφέρω να βρω άκρη εκει). Ο κάτοχος της γραμμής είναι αρκετά ηλικιωμένος και γι αυτο θελω να εξυπηρετήσω εγω όπως μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς.

Μη τους πιστεύεις.

Το ίδιο μου είπαν και μένα αλλά είμαι ευχαριστημένος

 

Σήμερα με πήραν και εμένα - και μάλιστα πριν λίγο - και επέμειναν πολύ ότι είναι απαραίτητο να το κάνω, αλλιώς η μηναια τιμή θα πάει στα 45 νομίζω. Έχει έξι μήνες που υπέγραψα διετές συμβόλαιο, τι πρέπει να κάνω αν δεν θέλω να γίνει η αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα για κάποιον τρόπο χωρίς μετάβαση σε κατάστημα λόγω ιού, αν γίνεται είτε τηλεφωνικά είτε ηλεκτρονικά. Οκ ευχαριστώ θα παρω αν είναι και 13888 να ρωτήσω (αν καταφέρω να βρω άκρη εκει). Ο κάτοχος της γραμμής είναι αρκετά ηλικιωμένος και γι αυτο θελω να εξυπηρετήσω εγω όπως μπορώ

Θα χρειαστείτε και εξουσιοδότηση.

Τουλάχιστον πριν 1-2 χρόνια σε παρόμοια περίπτωση ζήτησαν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείτε και εξουσιοδότηση.

Τουλάχιστον πριν 1-2 χρόνια σε παρόμοια περίπτωση ζήτησαν.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι λογικά (και σωστό για να λέμε την αλήθεια) θα ζητήσουν... Ευτυχώς πλέον μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά αυτη τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... Έχω στο σπίτι vdsl 50, αν κάνω δεύτερο συμβόλαιο στο άλλο σπίτι στο όνομα μου θα έχω καμία έκπτωση στα πάγια;;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... Έχω στο σπίτι vdsl 50, αν κάνω δεύτερο συμβόλαιο στο άλλο σπίτι στο όνομα μου θα έχω καμία έκπτωση στα πάγια;;

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οχι δεν υπαρχει εκπτωση , αλλα δες αμα καλυπτει το δικτυο της skytelecom διοτι ξεκιναει απο 17,90 ευρω και εχει εως 24 αλλα upload 4 , με πραγματικες ταχυτητες πανω κατω στα 22.

Αν παλι δεν υπαρχει αλλος παροχος και πρεπει αναγκαστηκα να πας στο οτε , το κατεξοχην γενικα δεν αξιζει ιδιαιτερα διοτι μπορει μεν να λειτουργει το τηλεφωνο οσους μηνες λεει το προγραμμα και ολους τους αλλους να κλεινει, αλλα τα παγια τα πληρωνεις κανονικα. Αλλα αμα δεν εξυπηρετει η τιμη και οι περιοδοι εχει vdsl 50 στα 24,39 ευρω , δες εδω https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans/Double-Play-Plans/Home-Double-Play-for-Holiday-House/-/N-1q4022c

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...