Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω πιστευω οπως οχι ειναι πολυ χαμηλη η διαφορα, εκτος και αν εχεις συσκευες με 5ghz wifi τοτε ναι αλλιως δεν υπαρχει λογως, παντα και τα την γνωμη μου .

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ!

 

 

 

Laptop κινητά συνδέονται στα 5 για να εχεις ταχυτητα παντα φουλ.

Εκτυπωτες smart tv κτλ μόνο σε 2.4 ως συνήθως.

 

Εγώ τα έχω σε 5G η ταχύτητα Wifi εχει τεράστια διαφορά. Ο εκτυπωτής αδιάφορο!!!

Μεγάλη λεπτομέρια οταν εκπέμπεις και 2.4 & 5G τα ονόματα των δικτυων να είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΆ!

πχ WIFI_2.4G WIFI_5G ωστε να μην κάνουν handover οι συσκευες στα δικτυα.

(Το 2.4 εχει δυνατο σημα και μεγαλύτερη εμβέλεια και αν το ονομα ειναι ιδιο με το 5G κάνει DC τις συσκευες και της παιρνει αυτο)

 

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιαμπορω να κανω κατι με αυτη τη !@#%!@cosmote ? 24αρα παγιο 75 ευρο/2μηνο με χωρες εξωτερικου, κ ταχυτητα 0,5:lol: βνταξ ειπαμε τ 0.5 ? ξεφτιλα Edited by Vasileios
προσωπικός χαρακτηρισμός τροποποιήθηκε
Xiaomi Mi 9t pro red
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδιαμπορω να κανω κατι με αυτη τη !@#%!@cosmote ? 24αρα παγιο 75 ευρο/2μηνο με χωρες εξωτερικου, κ ταχυτητα 0,5:lol: βνταξ ειπαμε τ 0.5 ? ξεφτιλα

 

καλησπερα σε τι περιοχη εισαι;, τωρα σερνοτανε το ιντερνετ παλια πως ητανε; μπες στην διευθυνση 192.168.1.1 με τους κωδικους του ρουτερ σου και μετα στην επιλογη ιντερνετ και ανεβασε εδω printscreen να δουμε τα νουμερα.

Αμα δεν κανεις πολλες κλησεις προς κινητα μπορεις να βαλεις το πακετο με εως 24 ιντερνετ μετα δινει απεριοστα σταθερα και 120 λεπτα προς κινητα και εξωτερικου ερχεται σε εμενα 27,50 ευρω (αν και εχω ενεργοποιησει την απορριψη ανωνυμων κλησεων και εχω και εκπτωση λογω οτι λαμβανω λογαριασμο στο email! ) . Iσως να εισαι σε παλιο προγραμμα για αυτο πληρωνεις πολλα και επισης μπορεις να ενεργοποιησεις και τον μηνιαιο λογαριασμο και ελενχεις καθε μηνα τι χρηση κανεις , βολευει καλυτερα αλλα ειναι μονο με email.

 

Σέρνετε το ίντερνετ γενικά ή μόνο σε εμένα;

 

εγω απο την Κυριακη εχω θεματα με την τηλεφωνια επεσε ενω μιλουσα 3 φορες το ιντερνετ και κοπηκε η γραμμη και σημερα Δευτερα παλι τα ιδια και δηλωσα βλαβη αλλα απο το απογευμα δειχνει να εχει στρωσει. Μου λεει και η κοπελα στο 13888 που πηρα οτι απο τις 14/3 μεχρι και της 16/3 εχετε πολλες αποσυνδεσεις 25! . Παντως παρατηρησα οτι το snr πηγαινε -0,1 ( μειον!) ενω μιλουσα στο τηλεφωνο και το noise margin κτυπησε 100 στο up καποια στιγμη.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σέρνετε το ίντερνετ γενικά ή μόνο σε εμένα;
Σκ ενώ είμαι με vdsl όσα restart και να έκανα συγχρονιζε στα 11mb. Χθες κομπλέ στα 50mb. Έχουν γονατίσει τα πάντα όλοι μέσα στα σπίτια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δει διαφορά σε ταχύτητα ή σε πρόσβαση στο ίντερνετ. Βέβαια 2Mbps download είχα πρίν το μένουμε σπίτι, το ίδιο έχω και τώρα...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δει διαφορά σε ταχύτητα ή σε πρόσβαση στο ίντερνετ. Βέβαια 2Mbps download είχα πρίν το μένουμε σπίτι, το ίδιο έχω και τώρα...

 

σου εφτιαξαν επιτελους το ιντερνετ της κοσμοτε σταθερης στον Αποκορρωνα Χανιων ; μετα απο τα προβληματα που μου ελεγες εφτιαξα και την κεραια της κοσμοτε που ειχε πεσει; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις, με ποιους (εναλλακτικους) τροπους μπορω να αλλαξω ταχυδρομικη διευθυνση, για την αποστολη του εντυπου λογαριασμου; Και τι χρειαζεται;

Ελπιζω να υπαρχει ευκολος τροπος...

Link to comment
Share on other sites

σου εφτιαξαν επιτελους το ιντερνετ της κοσμοτε σταθερης στον Αποκορρωνα Χανιων ; μετα απο τα προβληματα που μου ελεγες εφτιαξα και την κεραια της κοσμοτε που ειχε πεσει; .

 

Ναι, το σταθερό επανήλθε με τις σταθερά χαμηλές ταχύτητες όπως πρίν την βλάβη. Η κεραία κινητής δυστυχώς παραμένει με την βλάβη και δουλεύει μόνο το βράδυ από τις 9 μέχρι το πρωί στις 8. Τα σαββατοκύριακα τουλάχιστον δουλεύει κανονικά κι αυτή. Δεν βαριέσαι, έχω και το CU οπότε σκασιλα μου. Όταν με το καλό βάλει η Sky ασύρματο ίντερνετ στην περιοχή μου θα απαγκιστρωθώ τελείως από την Cosmote και θα ησυχάσω...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις, με ποιους (εναλλακτικους) τροπους μπορω να αλλαξω ταχυδρομικη διευθυνση, για την αποστολη του εντυπου λογαριασμου; Και τι χρειαζεται;

Ελπιζω να υπαρχει ευκολος τροπος...

 

ειτε καλεις το 13888 και τους λες να σου αλλαξουνε την διευθυνση , ειτε μπαινεις στο cosmote.gr και μετα στα μεσα τις σελιδας επιλεγεις ελενχος για τεχνικο θεμα kai επιλεγεις ιδιωτες και τερμα κατω στο κεντρο της σελιδας βαζεις αριθμο τηλεφωνου ( μπες εδω https://www.cosmote.gr/fixed/f2r ) και σε καλουνε εκεινοι.

ή μπαινεις στο my cosmote με τους κωδικους σου και το προσπαθεις εαν στο κανει δεκτο .

Εγω μιλησα με υπαλληλο και μου το εκανε διοτι δεν γινοτανε δεκτο στο mycosmote

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ειτε καλεις το 13888 και τους λες να σου αλλαξουνε την διευθυνση , ειτε μπαινεις στο cosmote.gr και μετα στα μεσα τις σελιδας επιλεγεις ελενχος για τεχνικο θεμα kai επιλεγεις ιδιωτες και τερμα κατω στο κεντρο της σελιδας βαζεις αριθμο τηλεφωνου ( μπες εδω https://www.cosmote.gr/fixed/f2r ) και σε καλουνε εκεινοι.

ή μπαινεις στο my cosmote με τους κωδικους σου και το προσπαθεις εαν στο κανει δεκτο .

Εγω μιλησα με υπαλληλο και μου το εκανε διοτι δεν γινοτανε δεκτο στο mycosmote

 

Ουσιαστικα λοιπον, μεσω τηλεφωνου. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω την απλή τηλεφωνική γραμμή στο χωριό ( που δυστυχώς έχω μόνο την επιλογή του ΟΤΕ) σε ίντερνετ με adsl κ βλέπω μόνο ένα πρόγραμμα στην σελίδα του ΟΤΕ.

Υπάρχουν κάπου αλλού οι προσφορές για adsl24;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω την απλή τηλεφωνική γραμμή στο χωριό ( που δυστυχώς έχω μόνο την επιλογή του ΟΤΕ) σε ίντερνετ με adsl κ βλέπω μόνο ένα πρόγραμμα στην σελίδα του ΟΤΕ.

 

Υπάρχουν κάπου αλλού οι προσφορές για adsl24;

Εδώ έχουν όλα τα διαθέσιμα συμβόλαια της αγοράς για να τα συγκρίνεις https://infotelecom.gr/%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%AE/

 

 

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

έχει ψαχτεί κανένας για το sfbb που φέρνει οπτική ίνα μέχρι το σπίτι και θεωρητικά ταχύτητες 200/20? μέχρι τι απόσταση πρέπει να έχεις από την καμπίνα? ο τ.κ της περιοχής μου btw είναι μέσα σε αυτούς που είναι/θα είναι μέσα στο πρόγραμμα, απλά η οδός μου είναι 400μ μακριά από την καμπίνα του οτε και δεν ξέρω αν είναι εφικτό ποτέ να φτάσει η οπτική ίνα μέχρι σπίτι μου. ποιο πολύ ρωτάω για να μην έχω τσάμπα ελπίδες.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω την απλή τηλεφωνική γραμμή στο χωριό ( που δυστυχώς έχω μόνο την επιλογή του ΟΤΕ) σε ίντερνετ με adsl κ βλέπω μόνο ένα πρόγραμμα στην σελίδα του ΟΤΕ.

Υπάρχουν κάπου αλλού οι προσφορές για adsl24;

Και εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα όσες φορές κάλεσα το 13888 μου ανέφεραν τις τιμές στο site δεν δέχτηκαν να μου τις κατεβασουν

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω την απλή τηλεφωνική γραμμή στο χωριό ( που δυστυχώς έχω μόνο την επιλογή του ΟΤΕ) σε ίντερνετ με adsl κ βλέπω μόνο ένα πρόγραμμα στην σελίδα του ΟΤΕ.

Υπάρχουν κάπου αλλού οι προσφορές για adsl24;

 

Αφού για μόνο adsl θέλεις και όχι για vdsl όντως το site της κοσμοτε σταθερής έχει μόνο ένα πρόγραμμα αυτό εδώ https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans/Double-Play-Plans/Double-Play-up-to-24Mbps/-/N-819 που άμα βάλεις να σου έρχεται με email έχει έκπτωση 1 ευρώ άρα στα 28,90 ευρώ/μήνα . Επίσης έχω βάλει το πιο πριν πακέτο ( παλιά εμφανιζόταν και στο site ) που δίνει 120 λεπτά προς κινητά κοστίζει 26,90 ευρώ ( με την έκπτωση 1 ευρώ λόγω email λογαριασμού αλλιώς έρχεται στα 27,90 ευρώ )/μήνα , αλλά άμα κάνεις κλήσεις προς κινητά πάνω από 120 λεπτά συμφέρει το πρώτο και μοναδικό πρόγραμμά , τελικά το δελτίο τύπου με τα 2 πακέτα adsl το βρήκα δες εδώ : https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/030619_anakoinwsh_programmata_COSMOTE_Double_Play_24L_XL_24m.pdf αφορά για σύμβαση 24 μήνες!! , άμα δεν θέλεις για 24 μήνες μπορείς να κάνεις σύμβαση για 12 μήνες με ανάλογη αύξηση στο πάγιο δες εδώ https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/030619_anakoinwsh_programmata_COSMOTE_Double_Play_24L_XL_12m.pdf

Άμα στο χωρίο δεν μένεις μόνιμα αλλά πας πχ διακοπές Πάσχα,Χριστούγεννα και το καλοκαίρι υπάρχει και το πρόγραμμα κατεξοχήν https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod730026 .

Επίσης η κοσμοτε σταθερή έχει βγάλει και πρόγραμμα για μόνο internet στα 23,90 ευρώ δες εδώ https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/17122019_anakoinwsh_diathesis__COSMOTE_DOUBLE_PLAY_24_S_24m.pdf

Επίσης σε πια περιοχή μένεις ; .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αφού για μόνο adsl θέλεις και όχι για vdsl όντως το site της κοσμοτε σταθερής έχει μόνο ένα πρόγραμμα αυτό εδώ https://www.cosmote.gr/eshop/browse/Fixed-Plans/Double-Play-Plans/Double-Play-up-to-24Mbps/-/N-819 που άμα βάλεις να σου έρχεται με email έχει έκπτωση 1 ευρώ άρα στα 28,90 ευρώ/μήνα . Επίσης έχω βάλει το πιο πριν πακέτο ( παλιά εμφανιζόταν και στο site ) που δίνει 120 λεπτά προς κινητά κοστίζει 26,90 ευρώ ( με την έκπτωση 1 ευρώ λόγω email λογαριασμού αλλιώς έρχεται στα 27,90 ευρώ )/μήνα , αλλά άμα κάνεις κλήσεις προς κινητά πάνω από 120 λεπτά συμφέρει το πρώτο και μοναδικό πρόγραμμά , τελικά το δελτίο τύπου με τα 2 πακέτα adsl το βρήκα δες εδώ : https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/030619_anakoinwsh_programmata_COSMOTE_Double_Play_24L_XL_24m.pdf αφορά για σύμβαση 24 μήνες!! , άμα δεν θέλεις για 24 μήνες μπορείς να κάνεις σύμβαση για 12 μήνες με ανάλογη αύξηση στο πάγιο δες εδώ https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/030619_anakoinwsh_programmata_COSMOTE_Double_Play_24L_XL_12m.pdf

Άμα στο χωρίο δεν μένεις μόνιμα αλλά πας πχ διακοπές Πάσχα,Χριστούγεννα και το καλοκαίρι υπάρχει και το πρόγραμμα κατεξοχήν https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod730026 .

Επίσης η κοσμοτε σταθερή έχει βγάλει και πρόγραμμα για μόνο internet στα 23,90 ευρώ δες εδώ https://www.cosmote.gr/announcements/fixed/17122019_anakoinwsh_diathesis__COSMOTE_DOUBLE_PLAY_24_S_24m.pdf

Επίσης σε πια περιοχή μένεις ; .

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.τελικα τους πήρα τηλ κ μου έδωσαν μια προσφορά με 25,90 τον μήνα κ την αποδέχτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.τελικα τους πήρα τηλ κ μου έδωσαν μια προσφορά με 25,90 τον μήνα κ την αποδέχτηκα.

 

Και με τι παροχές ' ?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω απεριόριστα σταθερά και κάποια λεπτά προς κινητά.. βέβαια το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ ανεξαρτήτως της κρίσης που περνάμε κ της προτροπής μένουμε μέσα συνεχίζει να δίνει την απάντηση η ενεργοποίηση του adsl θα γίνει σε 1-12 εργάσιμες ημέρες..σαν να μην άλλαξε τπτ για αυτούς..κ Μ αρέσει το μήνυμα του προέδρου τους που λέει όλοι εμείς στον ΟΤΕ βοηθάμε ώστε να μείνετε μέσα πιο άνετα...
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω απεριόριστα σταθερά και κάποια λεπτά προς κινητά.. βέβαια το θέμα είναι ότι ο ΟΤΕ ανεξαρτήτως της κρίσης που περνάμε κ της προτροπής μένουμε μέσα συνεχίζει να δίνει την απάντηση η ενεργοποίηση του adsl θα γίνει σε 1-12 εργάσιμες ημέρες..σαν να μην άλλαξε τπτ για αυτούς..κ Μ αρέσει το μήνυμα του προέδρου τους που λέει όλοι εμείς στον ΟΤΕ βοηθάμε ώστε να μείνετε μέσα πιο άνετα...

 

modern παρέλαβες '? αν δεν έχεις μαζί δεν μπορείς να έχεις internet αλλά ούτε και τηλέφωνο αφού θα γίνει ευρυζωνικο .Οπότε αμα στο στείλουν με courier θα κάνει κάποιο χρόνο. Οπότε μπορεί μέχρι να το παραλάβεις να έχει ενεργοποιηθεί! Επίσης ποια περιοχή βρίσκεσαι ? Και γενικά τι χρήση κάνεις?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Modem μου το έδωσαν κατευθείαν με την αίτηση που έκανα.η περιοχή είναι ένα ορεινό χωριό των γρεβενών.ουσιαστικα το θέλω να βλέπω κάποια ταινία η youtube.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά δεν βλέπω τι σχέση έχει η παρούσα κατάσταση με την επιθυμία να συντομεύσουν την διαδικασία. Και δεν μιλάω για το κομμάτι της επιθυμίας καθεαυτής, είναι λογικό όλοι να θέλουμε τα πάντα άμεσα, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπάρχουν διαδικασίες, και άλλα αιτήματα που απαιτούν την παρουσία των τεχνικών, και τα οποία έχουν γίνει πριν από τα δικά μας.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά δεν βλέπω τι σχέση έχει η παρούσα κατάσταση με την επιθυμία να συντομεύσουν την διαδικασία. Και δεν μιλάω για το κομμάτι της επιθυμίας καθεαυτής, είναι λογικό όλοι να θέλουμε τα πάντα άμεσα, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι υπάρχουν διαδικασίες, και άλλα αιτήματα που απαιτούν την παρουσία των τεχνικών, και τα οποία έχουν γίνει πριν από τα δικά μας.

Λόγω της συγκεκριμένης κατάστασης που θα πρέπει να μείνουμε όλοι μέσα για πολύ καιρό το να έχεις ίντερνετ δεν είναι θέμα ικανοποίησης της προσωπικής επιθυμίας του να γίνει κάτι άμεσα..αλλά αναγκαίο αγαθό πλέον...κ δεν νομίζω να είναι εύλογος χρόνος έως 12 ημέρες για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας...ούτε κ πριν πόσο μάλλον κ τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της συγκεκριμένης κατάστασης που θα πρέπει να μείνουμε όλοι μέσα για πολύ καιρό το να έχεις ίντερνετ δεν είναι θέμα ικανοποίησης της προσωπικής επιθυμίας του να γίνει κάτι άμεσα..αλλά αναγκαίο αγαθό πλέον...κ δεν νομίζω να είναι εύλογος χρόνος έως 12 ημέρες για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας...ούτε κ πριν πόσο μάλλον κ τώρα..

 

Ισα ισα που λογο της καταστασης τα δικτυα ειναι full και οι τεχνικοι τρεχουν σαν τρελοι, λογικο να μην γινει αμεσα μια νεα συνδεση.

Αν και 12 ημερες δεν ειναι πολλες.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...