Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αίτηση στέλνεται στον πάροχο μετά τις 14 μέρες, οπότε χάνεται το δικαίωμα υπαναχώρησης.

Αρα δεν υπάρχει κάποια προσφορά από τον τωρινό πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη περίπτωση δεν συνέβη αυτό.

1/10 έγινε η αίτηση και 16 ενεργοποιήθηκε,άρα πότε στάλθηκε το αίτημα;

Link to comment
Share on other sites

δεν έλαβα SMS με ημερομηνία ενεργοποίησης.συγκεκριμενα στις 16-10 το πρωί με πήρε ενας τεχνικός και μου είπε σε λίγο σε συνδέω να κάνεις επανεκκίνηση το ρουτερ.

 

edit

συγχωρέστε με παιδιά έχω πήξει στη δουλειά

15-10 πήραν το αίτημα από κοσμοτε προς wind.εχω λάβει και sms

Edited by nasos_79
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά γίνεται σε 1-2 εργάσιμες πλέον. Δε χρειάζεται να περάσει μήνας.

Οπότε αφού χάσεις το δικαίωμα υπαναχώρησης, στέλνουν το αίτημα φορητότητας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην προηγούμενη περίπτωση δεν συνέβη αυτό.

1/10 έγινε η αίτηση και 16 ενεργοποιήθηκε,άρα πότε στάλθηκε το αίτημα;

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όταν κάνουμε αίτηση φορητότητας , ρωτάνε αν θέλετε το αίτημα να προωθηθεί άμεσα οπότε χάνεις και το δικαίωμα υπαναχώρησης , ή αν θέλετε σε 14 μέρες. Στη 2η περίπτωση η εταιρία ενημερώνει τον παλιό πάροχο την 14η μέρα , οπότε εννοείτε πάλι δεν προλαβαίνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης. Καλά έγινε αυτό , ώστε να μάθουν οι εταιρίες για να κρατήσουν τους πελάτες τους , θα πρέπει να τους κάνουν καλή προσφορά χωρίς να υπάρχει αίτημα φορητότητας.
Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο μου με την Wind λήγει στις 12/11

Στις 07/10 δεχτηκα την προσφορα της Cosmote και υπεγραψα την μεταφορα (τηλεφωνικα, με υπογραφη στο κινητο)

Υποσχεθηκε η υπάλληλος οτι η μεταφορα θα γινει μετα τις 12/11 ωστε να μην εχω προβλημα με την Wind

Δεν σκεφτομαι υαπαναχωρηση απλα ρωταω πότε θα ενημερωθει η Wind, και αν θα γινει η μεταφορα αμεσως μετα τις 12/11 ή αρκετα αργοτερα. Εαν γινει αργοτερα, για τις μερες μετα τις 12/11 θα χρεωθω απο την Wind με τις τιμες χωρις εκπτωση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και λίγες μέρες μετά να γίνει , θα πληρώσεις αναλογικά για τις μέρες που θα είσαι wind. Καλύτερα να ενεργοποιηθείς αργότερα , πάρα νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης.
Link to comment
Share on other sites

Και λίγες μέρες μετά να γίνει , θα πληρώσεις αναλογικά για τις μέρες που θα είσαι wind. Καλύτερα να ενεργοποιηθείς αργότερα , πάρα νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης.

 

Μου το υποσχέθηκε η υπάλληλος ότι θα φροντίσει να γίνει μετά τις 12/11

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

τα νεοτερα για το αιτημα φορητοτητας που ειχα γραψει πριν λιγες μερες ειναι πως 17/10 κανω το αιτημα στην κοσμοτε,απο τοτε καμια ενημερωση ωσπου 29/10 μου ερχεται μηνυμα πως το αιτημα φορητοτητας καταχωρηθηκε με αριθμο χχχχ και θα εχω νεοτερη ενημερωση για την εξελιξη του.

30/10 μηνυμα πως ο εξοπλισμος θα παραδοθει 1/11.

ξεμερωματα 31/10 στις 00:32(ναι καλα το γραφω δεχτηκα μηνυμα απο τον ote.gr στις 00:32 ξημερωματα 31/10 πως επι λεξη

-σαν ενημερωνουμε οτι το αιτημα που υποβαλατε στις 29/10/19 για την μεταφορα της σταθερης σας συνδεσης στο δικτυο του οτε εχει δρομολογηθει με αριθμο αιτησης χχχχκαι θα ενημερωθειτε με νεο γραπτο μηνυμα για την εξελιξη του.

σημερα το πρωι 31/10 δεχομαι τηλεφωνημα απο την vodafone,με ρωτησαν γιατι φευγω και αφου με ρωτουν ποτε υπεγραψα την αιτηση και αν ηταν απο καταστημα η τηλεφωνικα μου δινουν προσφορα να μεινω και την δεχομαι.Μου λενε να παρω απο το σταθερο που ειναι για φορητοτητα ενα τηλεφωνο για να κανω την ακυρωση.στο τηλεφωνο αυτο δινω αριθμο αιτησης και νουμερο σταθερου που ειναι για ακυρωση φορητοτητας και στο τελος το συστημα μου βγαζει πως το αιτημα ειναι εκπροθεσμο και δεν γινεται δεκτο!

μιλαω με την vodafone και μου λενε πως δεν εχουν περασει 14 μερες και να παρω τηλεφωνο την κοσμοτε να τους το πω.

στο 13888 μου λενε μια πως το 29/10 ισχυει για την ακυρωση μια το 17/10!τους απαντω πως και στις 2 περιπτωσεις οι 14 μερες δεν εχουν περασει!

μου απαντουν πως θα δωσουν το αιτημα μου στο τμημα με τις φορητοτητες και θα με παρουν τηλεφωνο απο εκει εντος 24 ωρων.

ποια η γνωμη σας;

Edited by dim74
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σήμερα παρέλαβα το νέο mini ups dc της εταιρείας lamtech , και είναι αυτό

https://www.starbit.gr/product/22136/lamtech-mini-dc-ups-15w-9v-12v-output.html?skr_prm=WyJkYTUzNWZhYi05YzFlLTRhZTQtYWE0ZC03MTJjYWMzODUwZmUiLDE1NzI2MTU1NjUwMDgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&ref=6

Το conceptium σταμάτησε να δουλεύει καλά η μπαταρία αποφορτιζότανε πολύ γρήγορα και μου είπανε ότι δεν το επιστρέφουμε και το ρίχνουμε στην ανακύκλωση.

Πάντως δεν έχει τρύπες για να το κρεμάσεις στο τοίχο το lamtech , ενώ το conceptium είχε και εγώ το είχα κρεμασμένο στον τοίχο μαζί με το ρούτερ.

Το καλό είναι ότι δείχνει πόσο ποσοστό μπαταρίας έχει μέσα πχ 100 , 75% , 50% και 25%.

Γράφει στις οδηγίες ότι όταν φτάσει στο 25% καλό θα είναι να το κλείνουμε για να μην αποφορτίζεται η μπαταρία εντελώς ,κάπου διάβασα πάλι στις οδηγίες ότι όταν φτάσει στο 25% απενεργοποείται αυτόματα και όταν επανέλθει το ρεύμα παίρνει μπροστά μόνο του .

 

Ένα κάλο είναι ότι άμα είναι πράσινο ξέρεις ότι έχεις ρεύμα και όταν είναι κόκκινο σημαίνει ότι δεν έχεις ρεύμα αντίθετα στο παλιό δεν υπήρχε καμία τέτοια ένδειξη.

Μου είπανε επίσης στο τμήμα της lamtech που πήρα στο 2106040868 που εδρεύει στο Κορωπί ότι έχει εγγύηση και ότι χρειαστώ μπορώ να τους το πάω.

Που το φόρτισα χωρίς να το χρησιμοποιήσω ζεσταίνεται εκεί που είναι οι ενδείξεις και γράφει στις οδηγίες ότι πρέπει να το βάζουμε όρθιο.

Τους ρώτησα άμα υπάρχει καμιά θήκη για στήριγμα στο τοίχο μου είπε όχι. Μου πρότεινε να πάρω μεγαλύτερο καλώδιο από το ups μέχρι το ρουτερ .

Ρώτησα για το usb και μου είπε ότι δουλεύει κανονικά μαζί με το ρουτερ οπότε μπορώ να βάλω να φορτίζεται και το κινητό παράλληλα με το ρουτερ και ότι δίνει 1A ( αμπερ ) .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω απεριόριστα αστικά και κοσμοτε tv τι συμφέρει?

Ξεχωριστά τηλέφωνο και ξεχωριστά τηλεόραση η μαζί?

Έχω μπερδευτεί με τα προγράμματα της κοσμοτε.

Η 24 γραμμή μου κάνει. Δεν έχω πολλές απαιτησεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να έχω απεριόριστα αστικά και κοσμοτε tv τι συμφέρει?

Ξεχωριστά τηλέφωνο και ξεχωριστά τηλεόραση η μαζί?

Έχω μπερδευτεί με τα προγράμματα της κοσμοτε.

Η 24 γραμμή μου κάνει. Δεν έχω πολλές απαιτησεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με πήραν τηλ και έχουμε για νέο αριθμό

Απεριόριστα αστικά και 2 ώρες κινητά σε 24 γραμμη στα 26,90 ευρώ και 35 περίπου τέλη ενεργοποίησης.

Επίσης θα έχω με το κοσμοτε one 1000 λεπτά τα whats up το καθένα μεταξύ τους.

Κοσμοτε tv το cinema το έχει στα 15 για ένα χρόνο.

Καλές τιμές? Αναφέρομαι στο τηλέφωνο περισσότερο. Συνήθως παίζουν στα 20 ευρώ νομίζω οι αλλοι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τα νεοτερα για το αιτημα φορητοτητας που ειχα γραψει πριν λιγες μερες ειναι πως 17/10 κανω το αιτημα στην κοσμοτε,απο τοτε καμια ενημερωση ωσπου 29/10 μου ερχεται μηνυμα πως το αιτημα φορητοτητας καταχωρηθηκε με αριθμο χχχχ και θα εχω νεοτερη ενημερωση για την εξελιξη του.

30/10 μηνυμα πως ο εξοπλισμος θα παραδοθει 1/11.

ξεμερωματα 31/10 στις 00:32(ναι καλα το γραφω δεχτηκα μηνυμα απο τον ote.gr στις 00:32 ξημερωματα 31/10 πως επι λεξη

-σαν ενημερωνουμε οτι το αιτημα που υποβαλατε στις 29/10/19 για την μεταφορα της σταθερης σας συνδεσης στο δικτυο του οτε εχει δρομολογηθει με αριθμο αιτησης χχχχκαι θα ενημερωθειτε με νεο γραπτο μηνυμα για την εξελιξη του.

σημερα το πρωι 31/10 δεχομαι τηλεφωνημα απο την vodafone,με ρωτησαν γιατι φευγω και αφου με ρωτουν ποτε υπεγραψα την αιτηση και αν ηταν απο καταστημα η τηλεφωνικα μου δινουν προσφορα να μεινω και την δεχομαι.Μου λενε να παρω απο το σταθερο που ειναι για φορητοτητα ενα τηλεφωνο για να κανω την ακυρωση.στο τηλεφωνο αυτο δινω αριθμο αιτησης και νουμερο σταθερου που ειναι για ακυρωση φορητοτητας και στο τελος το συστημα μου βγαζει πως το αιτημα ειναι εκπροθεσμο και δεν γινεται δεκτο!

μιλαω με την vodafone και μου λενε πως δεν εχουν περασει 14 μερες και να παρω τηλεφωνο την κοσμοτε να τους το πω.

στο 13888 μου λενε μια πως το 29/10 ισχυει για την ακυρωση μια το 17/10!τους απαντω πως και στις 2 περιπτωσεις οι 14 μερες δεν εχουν περασει!

μου απαντουν πως θα δωσουν το αιτημα μου στο τμημα με τις φορητοτητες και θα με παρουν τηλεφωνο απο εκει εντος 24 ωρων.

ποια η γνωμη σας;

 

Αν ισχυει το ερωτημα σου (αλλοιως ενημερωσε μας, αν θες, τί έγινε), δεν εχουν περασει οι 14 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει τελικά οι 14 μέρες γιατί μετράει και η πρώτη μέρα που υπέγραψες την αίτηση!εγώ υπέγραψα 17 άρα στις 30 έληξαν οι 14 μέρες! Για αυτό στις 31 η κοσμοτε έκανε αίτημα φορητότητας στην Vodafone να πάρει την γραμμή μου και με πήρε τηλέφωνο η Vodafone για προσφορά!

Όλα πλέον μελετημένα να μην έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης,αργούν να κάνουν το αίτημα για να περάσουν οι 14 μέρες!

Εμένα για την ιστορία η Vodafone μου έδωσε ADSL 24,απεριόριστα σταθερά,300 προς κινητά, Vodafone TV με novasports(full pack δηλαδή) στα 26,50 ευρώ.

Edited by dim74
Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει τελικά οι 14 μέρες γιατί μετράει και η πρώτη μέρα που υπέγραψες την αίτηση!εγώ υπέγραψα 17 άρα στις 30 έληξαν οι 14 μέρες! Για αυτό στις 31 η κοσμοτε έκανε αίτημα φορητότητας στην Vodafone να πάρει την γραμμή μου και με πήρε τηλέφωνο η Vodafone για προσφορά!

Όλα πλέον μελετημένα να μην έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης,αργούν να κάνουν το αίτημα για να περάσουν οι 14 μέρες!

Εμένα για την ιστορία η Vodafone μου έδωσε ADSL 24,απεριόριστα σταθερά,300 προς κινητά, Vodafone TV με novasports(full pack δηλαδή) στα 26,50 ευρώ.

 

Τι ακριβώς είναι προμελετημένο; Ο σαφής κανονισμός που υπάρχει τεκμηριωμένα, εδώ και έναν χρόνο;

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε για να λάβετε προσφορά από τον τωρινό πάροχο σας είναι να τους στείλετε με e-mail την αίτηση φορητότητας που υπογράψατε. Αποτελεί το μοναδικό σενάριο, όπου ο πάροχος θα επιστρέψει με προσφορά και θα έχετε δικαίωμα υπαναχώρησης.

Το χρόνιο γαιτανάκι του "κάνω αίτηση φορητότητας", πλέον θεωρείται ξεπερασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και αυτός είναι ο λόγος που εγώ φεύγω από Cosmote.

 

Δεν είναι ανταγωνιστικές τιμές

Εγώ μιλάω για νέο αριθμό όχι για φορητοτητα.

Για πες τιμές σε νέα γραμμή που βρήκες?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει τελικά οι 14 μέρες γιατί μετράει και η πρώτη μέρα που υπέγραψες την αίτηση!εγώ υπέγραψα 17 άρα στις 30 έληξαν οι 14 μέρες! Για αυτό στις 31 η κοσμοτε έκανε αίτημα φορητότητας στην Vodafone να πάρει την γραμμή μου και με πήρε τηλέφωνο η Vodafone για προσφορά!

Όλα πλέον μελετημένα να μην έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης,αργούν να κάνουν το αίτημα για να περάσουν οι 14 μέρες!

Εμένα για την ιστορία η Vodafone μου έδωσε ADSL 24,απεριόριστα σταθερά,300 προς κινητά, Vodafone TV με novasports(full pack δηλαδή) στα 26,50 ευρώ.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Όλες οι προθεσμιες με εννομες συνέπειες ξεκινουν από την επομένη, εδω από τις 18. Το τί σου είπαν είναι άλλο θέμα.

 

Υ: Έχεις κάποιο τηλ. προσφορων της βονταφον; Αν θες, στειλε μου ειτε εδω ειτε με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασες το μηνυμα απο την κοσμοτε που εγραφε σας ενημερωνουμε οτι το αιτημα που υποβαλατε για την μεταφορα της σταθερης σας συνδεσης στο δικτυο του οτε εχει δρομολογηθει με αριθμο αιτησης χχχχ και θα ενημερωθειτε με νεο γραπτο μηνυμα για την εξελιξη του σταλθηκε ξημερωματα 31/10 και συγκεκριμενα στις 00.32 μολις δηλαδη ειχε αλλαξει η μερα!τυχαιο;οχι βεβαια απλα γιατι τοτε ειχαν περασει οι 14 μερες!

το ιδιο πρωι που δεχτηκα τηλεφωνο απο την vodafone για προσφορα ενω στην αρχη η κοπελα που μιλησα μου ειπε πως δεν εχουν περασει οι 14 μερες και πηρα τηλεφωνο για ακυρωση της φορητοτητας το αυτοματο συστημα δεν την δεχτηκε σαν εκτος προθεσμιας.

Λιγες ωρες μετα που μιλησα με αλλη κυρια απο την vodafone και της ειπα τι εγινε,μου ειπε σαφως αυτη την φορα πως μετραει και η πρωτη μερα της αιτησης στις 14 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ας μάθουν οι εταιρίες να κάνουν προσφορές καλές στους υπάρχοντες συνδρομητές , για να μην φτάνουν σε σημείο να κανουν αιτήματα φορητότητας. Απλό! Να διαλέγετε πάντα εταιρίες με την καλύτερη προσφορά , ώστε αν γίνει η φορητότητα να μην έχετε πρόβλημα , και να παραμείνετε στην νέα εταιρία. Χαμένοι πρέπει να είναι οι εταιρίες και όχι οι καταναλωτές από την μη προσφορά και αναγνώριση των υπαρχόντων συνδρομητών. Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνω φορητότητα είχα στην Vodafone πρόγραμμα ADSL 24 απεριόριστα σταθερά 240 σε κινητά στα 20.44,δεν είχε λήξει το συμβόλαιο και ζητούσα προσφορά να βάλω και Vodafone tv,μου το έδιναν όσο κοστίζει κανονικά το full pack δηλαδή 22 ευρώ,θα πήγαινα δηλαδή στα 42.50 ευρώ.80 ευρώ κόστος σπασίματος συμβολαίου,λέω έτσι είσαστε θα φύγω.

Μετά την φορητότητα που με πήραν τηλέφωνο μου έδωσαν αυτά με 300 λεπτά προς κινητά αντί 240 στα 26.50 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασες το μηνυμα απο την κοσμοτε που εγραφε σας ενημερωνουμε οτι το αιτημα που υποβαλατε για την μεταφορα της σταθερης σας συνδεσης στο δικτυο του οτε εχει δρομολογηθει με αριθμο αιτησης χχχχ και θα ενημερωθειτε με νεο γραπτο μηνυμα για την εξελιξη του σταλθηκε ξημερωματα 31/10 και συγκεκριμενα στις 00.32 μολις δηλαδη ειχε αλλαξει η μερα!τυχαιο;οχι βεβαια απλα γιατι τοτε ειχαν περασει οι 14 μερες!

το ιδιο πρωι που δεχτηκα τηλεφωνο απο την vodafone για προσφορα ενω στην αρχη η κοπελα που μιλησα μου ειπε πως δεν εχουν περασει οι 14 μερες και πηρα τηλεφωνο για ακυρωση της φορητοτητας το αυτοματο συστημα δεν την δεχτηκε σαν εκτος προθεσμιας.

Λιγες ωρες μετα που μιλησα με αλλη κυρια απο την vodafone και της ειπα τι εγινε,μου ειπε σαφως αυτη την φορα πως μετραει και η πρωτη μερα της αιτησης στις 14 μερες.

Το διάβασα φίλε, ούτε εσυ έχεις ευθυνη για κάτι ή έκανες κάτι λάθος. Το "νομιμο" ειναι αυτό που σου ανέφερα αλλά εδώ έχουν αυξησει τα καρτοκινητα από 5 ευρώ στα 72 ανά έτος,στην μια μέρα υπαναχωρησης θα κολλήσουν;

Link to comment
Share on other sites

προβλημα με το ιντερνετ εδω και μια εβδομαδα , την προηγουμενη Δευτερα με τα μπουμπουνητα και την πολη βροχη ειχα συνχρονισμο 160kbs ναι οντως καλα διαβασατε. δεν υπαρχει!! τελος παντων μου κλειδωσανε το ρουτερ σε 8mbs ( ενω ητανε στο 10ή 13 δεν θυμαμαι καλα παντως συνχρονιζε 10031 ) και στις 14:30 το μεσημερι συνχρονιζα 8190. παλι καλα.

μετα απο 2 ημερες εσβηνε μονο του το telephony και ενω μιλουσα μου εκοβε την γραμμη. πολυ σπαστικο μου εχει ξανα γινει. και τον Σεπτεμβριο και τον Αυγουστο και αυτο συμβαινει μονο μια ημερα και μετα στρωνει.παλια πριν αλλαξω το speedport entry2i με το αλλο speedport entry2i δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα. και το αλλαξα διοτι δεν φωτιζανε καλα τα λαμπακια του και ειχα θεμα με το wifi κατι που δεν ισχυει που ειδα στην αντικατασταση δεν αλλαξε κατι στο wifi , μακαρι να μην το ειχα αλλαξει . μαλλον τα παλια speedport entry 2i μπορει να ητανε καλυτερα απο τα νεα ιδια speedport entry 2i τελος παντων.

σημερα παλι που εβρεξε ξυπναω το πρωι και βλεπω συνχρονισμο 240kbs . ενω το προηγουμενο βραδυ συνχρονιζε στο 8140kbs. καλω στις 7:30 το πρωι το 13788 δωρεαν απο το κινητο και δηλωνω ξανα βλαβη , ακομα η παλια δεν εχει κλεισει μου λεει , του λεω μηνπως φταιει καποιο εξωτερικο καλωδιο που με την βροχη μπορει να βραχυκυκλωσε.

τελος παντων τιποτα το ιδιαιτερο το ιδιο συνχρονισμο ειχα αλλα μπορουσα να εχω και σταθερο τηλεφωνο να παρω και να με παρουνε αν και ειχε θορυβο η γραμμη.

τελος παντων , κοιταω οτι το ενα ασυρματο ητανε συνδεδεμενο με το φαξ το αλλαζω να βαλω και το 2 ασυρματο και κανει αποσυνδεση. απο τοτε εχασε τελειως το συνχρονισμο και ειχε αποσυνδεσεις. μετα το δοκιμαζω σκετο μονο του και μετα βιας αναβε το 2 λαμπακι. ενα χαλι. παιρνω ενα παλιο ρουτερ που ειχα wd8901 της tiplink και το βαζω και συνχρονισε αμεσως. λεω δεν υπαρχει!! 1184kbs !! δεν υπαρχει!! ειχα ιντερνετ καταφερα να μπω στο email μου να κανω δουλεια!!!. του παιρνω ξανα τηλεφωνο και του λεω οτι δεν συνχρονιζει καθολου σταθερα το sppedport και το παλιο μου ρουτερ μπαινει και μου λεει θα κανουμε αντικατασταση μοντεμ και ζητησα ενα αλλο μοτεμ , μου λεει το w721 που ειναι παλι το ιδιο αλλο αλλο μοντελο και τελικα καναμε αιτηση για αυτο αμα υπαρχει αλλιως το ιδιο θα μου στειλουνε!. ενταξει κανονισαμε να το μου το στειλουνε μεσω κουριερ απο την επομενη Δευτερα. πολυ μακρυα βεβαια! αλλα θυμαμαι ποσο δυσκολο ητανε να βρω ρουτερ σε καταστημα για αυτο ζητησα να μου το στειλουνε εκεινοι με κουριερ.

το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω το τηλεφωνο , υπαρχει τροπος να συνδεσω με ethernet απο το tiplink στο speedport entry 2i για να δουλεψει το τηλεφωνο; .

 

καπου διαβασα οτι το lan 1 θα πρεπει να γινει wan ; κατι να απενεργοποιησω το passthrough δεν το εχω δοκιμασει.

τωρα συνχρονισα στα 672kbs επεσε ο συνχρονισμος. το line attenuation εχει ανεβει στο 55 . ενω ητανε παλια στα 35. σιγουρα ειναι βλαβη αλλα γιατι να μην συνχρονιζει και το speedport να ειχα και σταθερο τηλεφωνο; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Να ρωτήσω, σκέφτομαι για αναβάθμιση στο double play 50L που παίζει στα 34€ αυτή την περίοδο. Αν τους ζητήσω και UPS υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν όπως έδιναν παλαιότερα ή τζάμπα κόπος?

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...