Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις διευκρινίσεις σχετικά με την υπηρεσία Cosmote home speed booster αναφέρεται τώρα ότι με 9,90€ μπορείς να έχεις την υπηρεσία αυτή με απεριόριστα δεδομένα αντί των 40GB που παρείχε πριν. Φυσικά ισχύει πολιτική ορθής χρήσης που πλέον ορίζει ότι για τα πρώτα 100 GB δουλεύεις με φουλ ταχύτητα έως 60 Mbps ενώ για από εκεί και πάνω η ταχύτητα περιορίζεται στα 15 Mbps περίπου. Προϋπόθεση για χρήση της υπηρεσίας να είσαι σε πρόγραμμα double play 24, 30 ή 50. Πιστεύω ότι για επαρχία όπως είμαι εγώ με το σταθερό δίκτυο στα 2Mbps είναι μια λύση ανάγκης τουλάχιστον μέχρι να γίνει κάποια αναβάθμιση στο μέλλον. Από ερώτηση που έκανα για ενεργοποίηση της υπηρεσίας μου είπαν ότι θα μου βγει το συνολικό μηνιαίο κόστος γύρω στα 33-34€ από 19€ που δίνω τώρα για απλό Double play 4s. Είμαι βέβαια ακόμα υπό σκέψη γιατί το κόστος είναι σχεδόν διπλάσιο αλλά δεν έχω κι άλλη εναλλακτική αν θέλω αξιοπρεπείς ταχύτητες. Εσείς πιστεύετε ότι αξίζει; Για δώστε καμία συμβουλή...
19+9.90= 28.90,γιατί θα σου βγει 34€; Edited by pier88
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν από την Forthnet ενώ έχω κάνει φορητοτητα για ote.. Με καλή προσφορά... Να μου τραβήξει πίσω τη γραμμή λέει η Forthnet με τη προσφορά που μου έδωσε κλπ κλπ.. Δε θα γίνει μπέρδεμα; θα έχω πρόστιμο στον ΟΤΕ έτσι δεν είναι; η Forthnet κανένα πρόστιμο λέει.. Εννοείται.. Και με ηχογραφημένη τη κλήση κλπ.. Δεν δέχτηκα κάτι ακόμα.. Τι να κάνω.. Δε θέλω να μπλέξω με προστίματα ούτε με τις γραμμές να μην έχω τηλέφωνο ίντερνετ...
Link to comment
Share on other sites

Από ΟΤΕ έχεις ηχογράφηση ότι δεν θα έχεις πρόστιμο ; Αλλιώς τι να την κάνεις την διαβεβαίωση της Forthnet .
Link to comment
Share on other sites

Από ΟΤΕ έχεις ηχογράφηση ότι δεν θα έχεις πρόστιμο ; Αλλιώς τι να την κάνεις την διαβεβαίωση της Forthnet .

 

Η Forthnet θα μου σβήσει το προστιμο το δικό της αν γυρίσω.. Αυτό είπε..

 

Οι γραμμές μη μπλέξουν με φοβίζει.. Μου έκαναν καλή προσφορά..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να αλλάξω σε Double play 24αρι για να μπορώ να βάλω το speedbooster...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

3 του μήνα αίτηση για φορητοτητα σε ΟΤΕ.. Με παίρνουν τηλ σήμερα 30/8 ραντεβού με τεχνικό... Έλεος..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με κάνανε πριν από λίγο μια καλή προσφορά για cosmote one. Συγκεκριμένα ήταν για σταθερό με απεριόριστα αστικά και υπεραστικά, 24 Internet(μαζί με router), μισή ώρα προς κινητά και 120 λεπτά προς διεθνής προορισμούς. Και για κινητό με έκαναν το cosmote mobile M με 600 λεπτά προς όλους, 600 SMS, 1,5gb συν άλλο ένα giga δώρο για όλη την διάρκεια του συμβολαίου στα 52€ το μήνα. Προσωπικά, μου φάνηκε πολύ καλή πρόταση. Ομως, έχω ήδη συμβόλαιο και στο κινητό και στο σταθερό, οπότε υπάρχει και ρήτρα, αλλιώς θα το έκανα το βήμα.

ΥΓ. Για πρώτη φορά βρήκα τίμια πωλήτρια, μιας και όταν της είπα πως τα έχω σε συμβόλαιο, δεν είπε κάτι άλλο και το κλείσαμε το τηλέφωνο. Πρώτη φορά... (περιττό να πω πως όταν της είπα πως δίνω 18,37€ το μήνα για το κινητό, με ρώτησε στην αρχή αν ήταν καρτοσυμβολαιο και όταν της είπα ότι είναι κανονικό συμβόλαιο και όχι καρτοπρογραμμα την παρεξενεψε αρκετά).

Συγγνώμη, πάντως, και για το μακροσκελές σχόλιο.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας

Ανα κάποιες μερες αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ρουτερ της cosmote speesport entry 2i. Τι εννοώ. Εκεί που είμαι συνδεδεμένος είτε με το κινητό είτε με το λαπτοπ κολλάει η σύνδεση ίντερνετ, δεν φορτώνει κτλ. Αυτό γίνεται με κ με άλλες συσκευές για τσεκαρισμα. Με ένα reboot του ρουτερ λύνεται. Αυτό όμως γίνεται αρκετά συχνά κ δεν θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό. Το αντιμετωπίζει καποιος άλλος το αντίστοιχο πρόβλημα. Τι προτείνετε;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Έχω το πρόγραμμα cosmote double play fiber 30 M με δευμευση 24 μηνες. Επειδή το σπίτι το χρησιμοποιώ μόνο το καλοκαίρι, είδα ότι μπορείς να κάνεις προσωρινή διακοπή (μέγιστο 6 μήνες). Ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ισχύει ότι δεν μπορώ να κόψω το σταθερό αν θέλω ιντερνέτ; Δηλαδή ή και τα δύο μαζί ή τίποτα;

Και κάτι ακόμα με πήραν τηλέφωνο για να μου κάνουν το σταθερό μέσω ίντερνετ υποχρεωτικά μου είπαν; Είναι στα αλήθεια υποχρεωτικό;

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ισχύει ότι δεν μπορώ να κόψω το σταθερό αν θέλω ιντερνέτ; Δηλαδή ή και τα δύο μαζί ή τίποτα;

Και κάτι ακόμα με πήραν τηλέφωνο για να μου κάνουν το σταθερό μέσω ίντερνετ υποχρεωτικά μου είπαν; Είναι στα αλήθεια υποχρεωτικό;

 

Η απάντηση και στα 2 είναι ναι.

Η ερώτηση βέβαια είναι στο λάθος thread, αφορά σταθερή τηλεφωνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προσέθεσα στο Cosmote App τη σταθερή σύνδεση μου αλλά μου δείχνει μόνο το λογαριασμό να πληρώσω και τίποτα άλλο. Δε θα έπρεπε να δείχνει τι υπόλοιπο έχω προς κινητά κλπ; αν όχι που μπορώ να τα βλέπω αυτά;
Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία γιατί θα σκάσω. Κάνω αίτηση στον ΟΤΕ 3/8, το ραντεβού με τον ΟΤΕ είναι 30/8 για σύνδεση όπως και γίνεται. 1/9 μου βγάζουν λογαριασμό 2πλο κλασικά για 3/8 έως 30/8 και 1η Οκτώβρη θα βγει και νέος λογαριασμός λέει.. 1η του μήνα.. Για τον Σεπτέμβρη.... Αφού μπήκα 30/8 δε θα έπρεπε να πληρώσω μια μέρα τον Αύγουστο και μετά ο επόμενος να βγει 1η Οκτώβρη; ουσιαστικά με κλέβουν ένα λογαριασμό; τι γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Έτσι γράφει στη εφαρμογή ναι. Ουσιαστικά προπληρωνω ένα μήνα; και σε λίγες μέρες θα εκδοθεί και αλλος λογαριασμός; ορίστε και τι βλέπω

 

http://i67.tinypic.com/ezq452.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γράφει στη εφαρμογή ναι. Ουσιαστικά προπληρωνω ένα μήνα; και σε λίγες μέρες θα εκδοθεί και αλλος λογαριασμός; ορίστε και τι βλέπω

 

http://i67.tinypic.com/ezq452.jpg

2 μήνες προπληρωνεις άστα να πάνε τα οποία δεν τα επιστρέφουν. Από όσο έχω δει. Μόνο αν το κόψεις τελείως στα δίνουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γράφει στη εφαρμογή ναι. Ουσιαστικά προπληρωνω ένα μήνα; και σε λίγες μέρες θα εκδοθεί και αλλος λογαριασμός; ορίστε και τι βλέπω

 

http://i67.tinypic.com/ezq452.jpg

Άνοιξε το pdf και δες από πότε χρεώνεται το double play. Στον λογαριασμό αυτό ( που απ' ότι καταλαβαίνω είναι μηνιαίος) θα πρέπει να περιλαμβάνεται το κόστος του double play για τον επόμενο μήνα (1/9 - 30/9), επίσης αναλογικά το double play από 30/8 - 31/8 , όπως και τα τέλη φορητότητας (περίπου 32 ευρώ) ή νέας σύνδεσης (περίπου 36 ευρώ).

Έχε μόνο υπόψη πως οι τιμές που βλέπεις στην ανάλυση είναι χωρίς ΦΠΑ και φόρο σταθερής, τα οποία προστίθενται στο τέλος.

Το 3/8 το βλέπεις γιατί τότε περάστηκε το αίτημα. Η χρέωση των παγίων όμως κανονικά πρέπει να είναι από 30/8 που έγινε η ενεργοποίηση.

Δες αυτά που σου λέω κι αν διαπιστώσεις κάτι διαφορετικό θα καλέσεις για αποχρεωση.

2 μήνες προπληρωνεις άστα να πάνε τα οποία δεν τα επιστρέφουν. Από όσο έχω δει. Μόνο αν το κόψεις τελείως στα δίνουν πίσω.
Άλλη μια φορά γράφεις απίστευτες ανακρίβειες, για να μην πω κάτι χειρότερο.

Στους λογαριασμούς προπληρώνονται τα πάγια του επόμενου μήνα ή διμήνου (ανάλογα με τον κύκλο χρέωσης που έχει επιλέξει ο συνδρομητής) και η χρήση του προηγούμενου μήνα (κλήσεις εκτός παγίου κλπ).

Σε κάθε αλλαγή πακέτου γίνονται χρεοπιστωσεις (πίστωση του προπληρωμένου παγίου για τις ημέρες που δεν χρησιμοποιήθηκε το πακέτο και αναλογική χρέωση του παγίου του νέου πακέτου για τις αντίστοιχες ημέρες).

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το pdf και δες από πότε χρεώνεται το double play. Στον λογαριασμό αυτό ( που απ' ότι καταλαβαίνω είναι μηνιαίος) θα πρέπει να περιλαμβάνεται το κόστος του double play για τον επόμενο μήνα (1/9 - 30/9), επίσης αναλογικά το double play από 30/8 - 31/8 , όπως και τα τέλη φορητότητας (περίπου 32 ευρώ) ή νέας σύνδεσης (περίπου 36 ευρώ).

Έχε μόνο υπόψη πως οι τιμές που βλέπεις στην ανάλυση είναι χωρίς ΦΠΑ και φόρο σταθερής, τα οποία προστίθενται στο τέλος.

Το 3/8 το βλέπεις γιατί τότε περάστηκε το αίτημα. Η χρέωση των παγίων όμως κανονικά πρέπει να είναι από 30/8 που έγινε η ενεργοποίηση.

Δες αυτά που σου λέω κι αν διαπιστώσεις κάτι διαφορετικό θα καλέσεις για αποχρεωση. Άλλη μια φορά γράφεις απίστευτες ανακρίβειες, για να μην πω κάτι χειρότερο.

Στους λογαριασμούς προπληρώνονται τα πάγια του επόμενου μήνα ή διμήνου (ανάλογα με τον κύκλο χρέωσης που έχει επιλέξει ο συνδρομητής) και η χρήση του προηγούμενου μήνα (κλήσεις εκτός παγίου κλπ).

Σε κάθε αλλαγή πακέτου γίνονται χρεοπιστωσεις (πίστωση του προπληρωμένου παγίου για τις ημέρες που δεν χρησιμοποιήθηκε το πακέτο και αναλογική χρέωση του παγίου του νέου πακέτου για τις αντίστοιχες ημέρες).

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν έγραψα κάτι άλλο. Η προπληρωμή μένει εκεί δεν στην δίνουν εκτός αν το κόψεις τελείως. Τόσα χρόνια είμαι στον ΟΤΕ πόσες φορές έχω προπληρωσει δεν λέγετε αλλά μέχρι να κόψω δεν πρόκειται να τα πάρω πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τα βλεπεις, καμία εταιρία δεν το υποστηρίζει για σταθερή. Μερικές ίσως υποστηρίζουν την ενημέρωση στο 80%.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα κάτι άλλο. Η προπληρωμή μένει εκεί δεν στην δίνουν εκτός αν το κόψεις τελείως. Τόσα χρόνια είμαι στον ΟΤΕ πόσες φορές έχω προπληρωσει δεν λέγετε αλλά μέχρι να κόψω δεν πρόκειται να τα πάρω πίσω.

 

Αυτο δεν γινεται μονο στον ΟΤΕ. Σε ολο τον κοσμο γινεται. Γιατι χρειαζεται να το αναλυουμε;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν γινεται μονο στον ΟΤΕ. Σε ολο τον κοσμο γινεται. Γιατι χρειαζεται να το αναλυουμε;

Εγώ δεν ανέλυσα τίποτα στο φίλο Tony απάντησα πιο πάνω που είδε αυτά στον λογαριασμό του.

Link to comment
Share on other sites

Καμία προπληρωμή δεν κάνεις.

Όταν λήγει η πληρωμή έχουν ήδη παρέλθει 25 από τις 30 "προπληρωμένες " ημέρες.

5 ημέρες είναι η προπληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...