Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή είναι η εξαίρεση και εξηγώ.Στην επαρχία υπάρχουν πολλά χωριά το ένα κοντά στο άλλο,ο οτε λοιπόν που ηταν πάντα πάροχος έχει 1 Α/Κ στο κεντρικό χωριό το οποίο τροφοδοτεί τα περιφερειακά χωριά.Αποτελεσμα αυτού είναι το κεντρικό να έχει 24αρα full και τα δίπλα χωριά απο 2-8mbps.Στη περίπτωση μου πχ,1 α/κ σε χωριό 3 χλμ δίπλα σε μένα τροφοδοτεί αλλα 7 χωριά.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εεεε καλά απλά το είπα για να υπάρχει μια ιδέα ότι παρόλο που έχουν καλες ταχύτητες το πληρώνουν χρυσάφι.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Εεεε καλά απλά το είπα για να υπάρχει μια ιδέα ότι παρόλο που έχουν καλες ταχύτητες το πληρώνουν χρυσάφι.
Δεν το παρεξήγησα,απλά λέω πως έχει το status στην επαρχία.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω απίθανα πράγματα. Κατηγορείται μια εταιρεία για μονοπώλιο επειδή είναι η μοναδική που δραστηριοποιείται σε μια περιοχή, γιατί οι υπόλοιποι απλά αποφάσισαν ότι δεν τους συμφέρει.

Και αντι να κράζουμε αυτούς αυτούς που "χτυπάνε" μόνο τις περιοχές με το μεγάλο κέρδος και αδιαφορούν για τους υπόλοιπους (αν και είναι δικαίωμά τους), κράζουμε τον μόνο που "καταδέχεται" να μας δώσει υπηρεσίες.

Όσο για το ότι αν είσαι από χωριό που δεν υπάρχει άλλος πάροχος δεν σου κάνουν προσφορές, είναι ύψιστη αστειότητα. Ούτε ξέρει κανείς, ούτε ασχολείται κανείς στην εξυπηρέτηση πελατών με το αν υπάρχει ή όχι άλλος πάροχος στην περιοχή του συνδρομητή. Υπάρχει συγκεκριμένη εμπορική πολιτική που ισχύει για όλους.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω απίθανα πράγματα. Κατηγορείται μια εταιρεία για μονοπώλιο επειδή είναι η μοναδική που δραστηριοποιείται σε μια περιοχή, γιατί οι υπόλοιποι απλά αποφάσισαν ότι δεν τους συμφέρει.

Και αντι να κράζουμε αυτούς αυτούς που "χτυπάνε" μόνο τις περιοχές με το μεγάλο κέρδος και αδιαφορούν για τους υπόλοιπους (αν και είναι δικαίωμά τους), κράζουμε τον μόνο που "καταδέχεται" να μας δώσει υπηρεσίες.

Όσο για το ότι αν είσαι από χωριό που δεν υπάρχει άλλος πάροχος δεν σου κάνουν προσφορές, είναι ύψιστη αστειότητα. Ούτε ξέρει κανείς, ούτε ασχολείται κανείς στην εξυπηρέτηση πελατών με το αν υπάρχει ή όχι άλλος πάροχος στην περιοχή του συνδρομητή. Υπάρχει συγκεκριμένη εμπορική πολιτική που ισχύει για όλους.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θες έτσι θες αλλιώς είναι μονοπώλιο.καταδεχεται;Μας κάνει χάρη κιόλας;Οσο γιά προσφορές δεν μπαίνω στο κόπο να σου απαντήσω,όλοι ξερουν τι γίνεται.

Υ.Γ.Πολύ μεγάλη η ευθυξια σου φίλε!

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θες έτσι θες αλλιώς είναι μονοπώλιο.καταδεχεται;Μας κάνει χάρη κιόλας;Οσο γιά προσφορές δεν μπαίνω στο κόπο να σου απαντήσω,όλοι ξερουν τι γίνεται.

Υ.Γ.Πολύ μεγάλη η ευθυξια σου φίλε!

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω ευθιξία στο παράλογο. Αν έχεις επιχειρήματα έχει καλώς. Αν δεν έχεις, να μη σε νοιάζει η ευθιξία μου.

Μονοπώλιο είναι όταν δραστηριοποιείται κάποιος και απαγορεύεται να δραστηριοποιηθεί κάποιος άλλος. Εδώ μιλάμε για επιλογές. Αντί να μας φταίει αυτός που έχει επιλέξει να μας αγνοήσει γιατί δεν θα πάρει όσο κέρδος θέλει από εμάς, μας φταίει ο άλλος. Είναι τρέλα, πως να το κάνουμε.

Για τις προσφορές να απαντήσεις. Να μου πεις που είναι ο τιμοκατάλογος χωριού και που της πόλης.

Εγώ να δεις δράμα που ζω. Στην πάτρα υπάρχει μόνο odeon (πρώην ster). Έχει 8 αίθουσες, φέρνει ταινίες κλπ, αλλά οι προσφορές του village μου αρέσουν περισσότερο γιατί συμμετέχει και στο deals for you.

Το τι μπινελίκι έχω ρίξει στην Odeon, επειδή δεν υπάρχει village στην Πάτρα, δεν λέγεται.. Θα γλίτωνα και λεφτά αν δεν υπήρχε odeon, δεν θα είχα που να πάω σινεμά, αλλά τι να τους πεις..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ευθιξία στο παράλογο. Αν έχεις επιχειρήματα έχει καλώς. Αν δεν έχεις, να μη σε νοιάζει η ευθιξία μου.

Μονοπώλιο είναι όταν δραστηριοποιείται κάποιος και απαγορεύεται να δραστηριοποιηθεί κάποιος άλλος. Εδώ μιλάμε για επιλογές. Αντί να μας φταίει αυτός που έχει επιλέξει να μας αγνοήσει γιατί δεν θα πάρει όσο κέρδος θέλει από εμάς, μας φταίει ο άλλος. Είναι τρέλα, πως να το κάνουμε.

Για τις προσφορές να απαντήσεις. Να μου πεις που είναι ο τιμοκατάλογος χωριού και που της πόλης.

Εγώ να δεις δράμα που ζω. Στην πάτρα υπάρχει μόνο odeon (πρώην ster). Έχει 8 αίθουσες, φέρνει ταινίες κλπ, αλλά οι προσφορές του village μου αρέσουν περισσότερο γιατί συμμετέχει και στο deals for you.

Το τι μπινελίκι έχω ρίξει στην Odeon, επειδή δεν υπάρχει village στην Πάτρα, δεν λέγεται.. Θα γλίτωνα και λεφτά αν δεν υπήρχε odeon, δεν θα είχα που να πάω σινεμά, αλλά τι να τους πεις..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τόσα επιχειρήματα αληθινά και δε θες να καταλάβεις.Ουτε καν δεν ξέρεις τι ειναι μονοπώλιο εκτός κι αν στα σεμινάρια δεν το κάνατε.όσο για τις προσφορές προσωπικα ζήτησα διακοπή και πηρα προσφορά 15€ full cosmote tv και 200 λεπτά ομιλίας στο κινητό μου.Αυτο είναι στον κατάλογο;

Υ.Γ.Κι εγω απο κει είμαι κι εκεί βλέπω ταινίες.Προτιμουσα τα Ster από τα odeon.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υ.Γ.Κι εγω απο κει είμαι κι εκεί βλέπω ταινίες.Προτιμουσα τα Ster από τα odeon.

Υ.Γ.2.παραθετω το υπόλοιπο απο Wikipedia.

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

0116636d73b7e6c96920c429291c0bf4.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pier88
Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό που ποστάρεις αποδεικνύει ακριβώς ότι σου λέω περί μονοπωλίου. Ουδεμία συνθήκη από αυτό που περιγράφει το screenshot σου υφίσταται.

2. Αν ο άλλος από το χωριό ζητούσε την ίδια μέρα κατάργηση, θα έπαιρνε διαφορετική προσφορά από εσένα;

Καταλαβαίνεις ότι λες άσχετα με την κουβέντα πράγματα; Δεν έχει κανένα ειρμό η σκέψη σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό που ποστάρεις αποδεικνύει ακριβώς ότι σου λέω περί μονοπωλίου. Ουδεμία συνθήκη από αυτό που περιγράφει το screenshot σου υφίσταται.

2. Αν ο άλλος από το χωριό ζητούσε την ίδια μέρα κατάργηση, θα έπαιρνε διαφορετική προσφορά από εσένα;

Καταλαβαίνεις ότι λες άσχετα με την κουβέντα πράγματα; Δεν έχει κανένα ειρμό η σκέψη σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υφίσταται η συντριπτική υπεροχή απέναντι στους ανταγωνιστές;

Δε σε παρεξηγώ φίλε μου εσυ γιά τους λόγους σου τα λες όπως θες δε σημαίνει ότι είναι και αλήθεια

Αν έρθει ποτέ άλλος πάροχος στα χωριά θα πάθει μεγάλη πανωλεθρία ο οτε.

Σε όλα τα forum όπως κι εδώ υπάρχει πάντα κάποιος σαν εσένα,σαν να ακούω την ίδια κασέτα ξανα κ ξανά.

Δεν το συνεχίζω μαζί σου,πες τη καραμέλα σου.Τα πρόβατα (και στα χωριά)έχουν ξυπνήσει.

Thanks γιά τη συζήτηση.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται η συντριπτική υπεροχή απέναντι στους ανταγωνιστές;

 

 

Αν έρθει ποτέ άλλος πάροχος στα χωριά θα πάθει μεγάλη πανωλεθρία ο οτε.

 

Απάντησες μόνος σου. Έχει συντριπτική υπεροχή λες, αλλά αν επιλέξουν να δραστηριοποιηθούν οι πάροχοι θα πάθει πανωλεθρία.

Δηλαδή υπάρχει συντριπτική υπεροχή επειδή οι άλλοι δε γουστάρουν να πάνε στα χωριά (χωρίς να τους κρατάει κάνεις). Είναι συντριπτική υπεροχή για την οποία αποφάσισαν οι άλλοι πάροχοι δηλαδή. Αλλιώς θα πάθαινε πανωλεθρία. Μάλιστα...

 

Αφου έγραψες ότι έγραψες σου παραθέτω την τελευταία παράγραφο του screenshot που ποσταρες.

"Η μονοπωλιακή επιχείρηση έχει τη δυνατότητα να επηρεάζει την ποσότητα ή την τιμή ενός αγαθού, όπως αυτή θέλει, αφού μπορεί και ελέγχει την αγορά."

 

Τουλάχιστον είμαι πρόβατο με επιχειρήματα.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απάντησες μόνος σου. Έχει συντριπτική υπεροχή λες, αλλά αν επιλέξουν να δραστηριοποιηθούν οι πάροχοι θα πάθει πανωλεθρία.

Δηλαδή υπάρχει συντριπτική υπεροχή επειδή οι άλλοι δε γουστάρουν να πάνε στα χωριά (χωρίς να τους κρατάει κάνεις). Είναι συντριπτική υπεροχή για την οποία αποφάσισαν οι άλλοι πάροχοι δηλαδή. Αλλιώς θα πάθαινε πανωλεθρία. Μάλιστα...

 

Αφου έγραψες ότι έγραψες σου παραθέτω την τελευταία παράγραφο του screenshot που ποσταρες.

"Η μονοπωλιακή επιχείρηση έχει τη δυνατότητα να επηρεάζει την ποσότητα ή την τιμή ενός αγαθού, όπως αυτή θέλει, αφού μπορεί και ελέγχει την αγορά."

 

Τουλάχιστον είμαι πρόβατο με επιχειρήματα.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πέστα σε κανέναν άλλον αυτά.Το γιατί κ το πως το ξέρουμε όσοι τουλάχιστον ασχολούμαστε.

Υ.Γ.Ασε με να κάνω ενα μπανάκι στην υπέροχη καλόγρια.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vasileios
Αφαιρέθηκε προσωπικός χαρακτηρισμός
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω απίθανα πράγματα. Κατηγορείται μια εταιρεία για μονοπώλιο επειδή είναι η μοναδική που δραστηριοποιείται σε μια περιοχή, γιατί οι υπόλοιποι απλά αποφάσισαν ότι δεν τους συμφέρει.

Και αντι να κράζουμε αυτούς αυτούς που "χτυπάνε" μόνο τις περιοχές με το μεγάλο κέρδος και αδιαφορούν για τους υπόλοιπους (αν και είναι δικαίωμά τους), κράζουμε τον μόνο που "καταδέχεται" να μας δώσει υπηρεσίες.

Όσο για το ότι αν είσαι από χωριό που δεν υπάρχει άλλος πάροχος δεν σου κάνουν προσφορές, είναι ύψιστη αστειότητα. Ούτε ξέρει κανείς, ούτε ασχολείται κανείς στην εξυπηρέτηση πελατών με το αν υπάρχει ή όχι άλλος πάροχος στην περιοχή του συνδρομητή. Υπάρχει συγκεκριμένη εμπορική πολιτική που ισχύει για όλους.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν περίμενω να συμφωνούμε... Εσύ θα λες πάντα ότι έχουμε άδικο στο τέλος θα μας πεις ότι λέμε και ψέματα

 

 

Εδώ δεν έκαναν προσφορά σε εμένα η μάλλον έκαναν αλλά ήταν για κλωτσιες πλήρωνα 40.90 και στο φοβερό 13888 μου έλεγαν 39.90€ πωπω ένα ολόκληρο οοοοολοκληρα € κάτω τι λες τώρα ( και μένω σε πόλη με όλες τις εταιρείες)

 

και όταν είδαν φορητότητα πήραν τηλέφωνο για 25€ αλλά τότε είχα πάρει την απόφαση μου και θα μας πεις ότι είναι αστειότητα αυτό για το χωριό λες και δεν ξέρουν τι έχουν στην κάθε περιοχή..αν υπάρχει κάποια άλλη εταιρία και ότι ο πελάτης μπορεί να φύγει. Εάν υπάρχει καλά νταξει.

 

 

Πάω να κάνω ένα πιο σημαντικό πράγμα να δω μουντιάλ (ελπίζω να νικήσουν οι Κροάτες) εδώ τσάμπα κουράζω τα χέρια μου ελπίζω κάποτε να περάσεις μέσα από ένα χωριό να και μιλήσεις με τους κατοίκους να δεις τι γίνεται γιατί δεν ξέρεις... Μέχρι τότε ζήσε Μάι μου.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μπορεί να καλέσει στο 2106513888 που αφαιρεί από τα λεπτά ομιλίας που έχει προς όλους.

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, στο σάιτ δεν αναφερόταν πουθενά αυτό το νούμερο (εκτός αν ήταν στα "ψιλά" γράμματα...). Τουλάχιστον ενημέρωσα και τηλεφωνικά οπότε τώρα περιμένουμε...

Ψιλοχαμό δημιούργησα πάντως απ' ότι βλέπω! :D:D:p

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Πέστα σε κανέναν άλλον αυτά.Το γιατί κ το πως το ξέρουμε όσοι τουλάχιστον ασχολούμαστε.

Υ.Γ.Ασε με να κάνω ενα μπανάκι στην υπέροχη καλόγρια.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εντάξει όταν τελειώσεις το μπάνιο σου να τα πεις και σε εμάς που δεν ασχολούμαστε να γίνουμε σοφότεροι.

. Σε οποιοδήποτε θέμα είτε αφορά τηλεφωνία, είτε σουπερ μαρκετ δεν βοηθάει η διαστρέβλωση της αλήθειας. Κάθε εταιρεία έχει τα καλά της και τα κακά της. Αν θέλουμε να βελτιώσουμε κάποια αρνητικά θα πρέπει να αναφερόμαστε σε πραγματικά προβλήματα και όχι να επινοούμε προβλήματα και καταστάσεις που δεν υπάρχουν. Δεν είναι μονοπώλιο και δαίμονας ο οτε και κάθε οτε επειδή ο φίλος που έπαθε τη βλάβη αποφάσισε να μην ενημερώσει το τεχνικό τμήμα. Μπορεί να είναι για άλλους λόγους, όχι όμως γι'αυτόν και σίγουρα όχι επειδή οι άλλοι πάροχοι απέχουν με δική τους βούλησή από κάποιες περιοχές της χώρας.

Το να λες ότι ο οτε ή τα odeon ή ξερω γω ποιος άλλος είναι μονοπώλιο στερείται κάθε λογικής και το ξέρεις. Ούτε θα μπορούσε να είναι γιατί υπάρχει σχετική νομοθεσία. Τέλος.

Καλό απόγευμα.

Edited by Vasileios
σχόλια πάνω σε προσωπικό χαρακτηρισμό αφιαρέθηκαν αφού πρώτα διαγράφηκε ο χαρακτηρισμός.
Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω λίγο.

Στο Πάντειο στο τμήμα Οικονομικής και περιφερειακής ανάπτυξης που σπούδασα , ο καθηγητής στο μάθημα της Μικροοικονομικής ΙΙ έβαζε συχνά μία ερώτηση : Τι Εϊναι μονοπώλιο ;

Όσοι φοιτητές του λέγανε ότι μονοπώλιο είναι όταν στην αγορά υπήρχε μία εταιρεία κοβόντουσαν όλοι.

Η αιτιολογία που εξηγούσε ήταν : Το μονοπώλιο είναι θεσμικό καθεστώς δηλαδή προβλέπεται από Νόμο.

Όταν απλά είσαι μόνος στην αγορά χωρίς νόμο που να απαγορεύει σε άλλους να εισέλθουν , πρέπει να διαμορφώσεις τις τιμές έτσι που να μην αφήσεις περιθώριο σε άλλον να μπει στην αγορά. Ενώ ο μονοπωλητής επιλέγει την τιμή που μεγιστοποιεί τα κέρδη του.

Σαφών το σαφές.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Έχω ευθιξία στο παράλογο. Αν έχεις επιχειρήματα έχει καλώς. Αν δεν έχεις, να μη σε νοιάζει η ευθιξία μου.

Μονοπώλιο είναι όταν δραστηριοποιείται κάποιος και απαγορεύεται να δραστηριοποιηθεί κάποιος άλλος. Εδώ μιλάμε για επιλογές. Αντί να μας φταίει αυτός που έχει επιλέξει να μας αγνοήσει γιατί δεν θα πάρει όσο κέρδος θέλει από εμάς, μας φταίει ο άλλος. Είναι τρέλα, πως να το κάνουμε.

Για τις προσφορές να απαντήσεις. Να μου πεις που είναι ο τιμοκατάλογος χωριού και που της πόλης.

Εγώ να δεις δράμα που ζω. Στην πάτρα υπάρχει μόνο odeon (πρώην ster). Έχει 8 αίθουσες, φέρνει ταινίες κλπ, αλλά οι προσφορές του village μου αρέσουν περισσότερο γιατί συμμετέχει και στο deals for you.

Το τι μπινελίκι έχω ρίξει στην Odeon, επειδή δεν υπάρχει village στην Πάτρα, δεν λέγεται.. Θα γλίτωνα και λεφτά αν δεν υπήρχε odeon, δεν θα είχα που να πάω σινεμά, αλλά τι να τους πεις..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σου έχω λύση. Πάρε ένα νουμερακι CU που συμμετέχει στο 1+1 στα Odeon και μπορείς να πηγαίνεις να βλέπεις ταινίες με το φίλο σου ή την κοπέλα σου και να πληρώνεις μόνο το ένα εισιτήριο. Μάλιστα μπορείτε να πληρώνετε εναλλάξ για να σου έρχεται και φθηνότερα...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και γνωρίζω από πρώτο χέρι το θέμα του μονοπώλιου ας γράψω κάποια πράγματα.

 

Εδω που είμαι χωριό 3000 κατοίκων έχουμε OTE και forthnet. Πριν 4 χρόνια είχα πάει στη forthnet μετά από χρόνια στον ΟΤΕ και το παράλογο πάγιο που έχει. Στη forthnet με 40 ευρώ το μήνα είχα 24αρα και cinema pack Nova συν 720 λεπτά προς κινητά. Έλα όμως που συγχρονιζα στα 16 και έπιανα 4mb. Μετά από τηλέφωνα σε ΟΤΕ forthnet τελικά ήταν θέμα του ΟΤΕ. Οι πόρτες που έδινε στη forthnet τις έβαζε κόφτη στα 4mb. Εχοντας μάθει από το 2008 με 22mb σταθερά έστειλα μήνυμα στη forthnet και έγινε διακοπή συμβολαίου χωρίς penalty προφανώς και να α γύρισα στον ΟΤΕ και πληρώνω 60 ευρώ το μήνα από τα 40. Δεν είναι μονοπώλιο και αισχροκερδεια αυτό του ΟΤΕ? Καλύτερη τιμή προφανώς δεν κάνουν σε τηλέφωνο ίντερνετ γιατί ξέρουν ότι το έχουν μονοπώλιο και δεν πρόκειται να πάω σε άλλο πάροχο. Όχι μόνο εγώ αλλά όλο το χωριό τα ίδια πολλοί έβαλαν forthnet συγχρονιζαν στα 15 18mb αλλά είχαν όριο τα 4mb λόγω του OTE.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός απαγόρεψε στην Forthnet να φτιάξει το δικό της δίκτυο; Με το να πουλας τα προϊόντα του άλλου δεν γίνεται ανταγωνισμός.
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά γιά τον απλό καταναλωτή στα χωριά υπάρχει μονοπώλιο οτε.Μπορείτε να το ονομάζετε όπως θέλετε αλλα υπάρχει.Το πως και το γιατί δεν αφορά τα γερόντια στα χωριά ούτε ασχολούνται.Προσωπικά έχω την ίδια γραμμή τηλεφώνου οτε πανω από 40 χρόνια.Αν ο οτε ήταν ιδιωτικός από το '50 απλά δεν θα υπήρχε ούτε τηλέφωνο στα χωριά.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά γιά τον απλό καταναλωτή στα χωριά υπάρχει μονοπώλιο οτε.Μπορείτε να το ονομάζετε όπως θέλετε αλλα υπάρχει.Το πως και το γιατί δεν αφορά τα γερόντια στα χωριά ούτε ασχολούνται.Προσωπικά έχω την ίδια γραμμή τηλεφώνου οτε πανω από 40 χρόνια.Αν ο οτε ήταν ιδιωτικός από το '50 απλά δεν θα υπήρχε ούτε τηλέφωνο στα χωριά.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις δίκιο και άδικο

 

 

Δίκιο για ότι λες ότι ήταν κρατικός και είχε τηλέφωνο το χωριό

 

 

Και άδικο για το λόγο ότι όταν ήταν κρατικός διαφημίζε την isdn για πρωτότυπη υπηρεσία και σε όλοι την Ευρώπη είχαν adsl

 

Το ίδιο γίνεται και τώρα με της vdsl τι και εάν στην Ρουμανία παρακαλώ έχει fiber 100/100 download upload

 

Και όχι όπως πάει να το δώσουν εδώ 100/10 ο φοβερός ΟΤΕ και τα άλλα τσαντίρια

 

 

Στην Ρουμανία υπάρχει εδώ και χρόνια και εδώ ζήσε Μάι μου να γίνει σε όλοι την Ελλάδα και όχι σωστά 100/100 δηλαδή αν ποτέ και πότε γίνει και σε τιμές από άλλο πλανήτη τι και εάν ετούτη χώρα είναι σε κρίση .

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο και άδικο

 

 

Δίκιο για ότι λες ότι ήταν κρατικός και είχε τηλέφωνο το χωριό

 

 

Και άδικο για το λόγο ότι όταν ήταν κρατικός διαφημίζε την isdn για πρωτότυπη υπηρεσία και σε όλοι την Ευρώπη είχαν adsl

 

Το ίδιο γίνεται και τώρα με της vdsl τι και εάν στην Ρουμανία παρακαλώ έχει fiber 100/100 download upload

 

Και όχι όπως πάει να το δώσουν εδώ 100/10 ο φοβερός ΟΤΕ και τα άλλα τσαντίρια

Δεν είπα καλό τον οτε σε καμία περίπτωση.Σιγα μη περιμέναμε από το καρτέλ,γιατί για καρτέλ πρόκειται και μαζί με αυτούς οι κυβερνήσεις και η εεττ που τους γλύφουν και κάνουν ότι τους λένε.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα καλό τον οτε σε καμία περίπτωση.Σιγα μη περιμέναμε από το καρτέλ,γιατί για καρτέλ πρόκειται και μαζί με αυτούς οι κυβερνήσεις και η εεττ που τους γλύφουν και κάνουν ότι τους λένε.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δες παραπάνω.... Έγραψα και άλλα πράγματα να πάρεις πιο σωστή εικόνα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω λύση. Πάρε ένα νουμερακι CU που συμμετέχει στο 1+1 στα Odeon και μπορείς να πηγαίνεις να βλέπεις ταινίες με το φίλο σου ή την κοπέλα σου και να πληρώνεις μόνο το ένα εισιτήριο. Μάλιστα μπορείτε να πληρώνετε εναλλάξ για να σου έρχεται και φθηνότερα...

Ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση να βοηθήσεις. Το γνωρίζω αυτό που λες, αλλά εξυπηρετούμαι με την πιστωτική Alpha Bonus που έχω και δίνει επίσης 1+1 δώρο.

Κυρίως το ανέφερα για να δώσω έμφαση στο επιχείρημά μου.

 

Λοιπόν μιας και γνωρίζω από πρώτο χέρι το θέμα του μονοπώλιου ας γράψω κάποια πράγματα.

 

Εδω που είμαι χωριό 3000 κατοίκων έχουμε OTE και forthnet. Πριν 4 χρόνια είχα πάει στη forthnet μετά από χρόνια στον ΟΤΕ και το παράλογο πάγιο που έχει. Στη forthnet με 40 ευρώ το μήνα είχα 24αρα και cinema pack Nova συν 720 λεπτά προς κινητά. Έλα όμως που συγχρονιζα στα 16 και έπιανα 4mb. Μετά από τηλέφωνα σε ΟΤΕ forthnet τελικά ήταν θέμα του ΟΤΕ. Οι πόρτες που έδινε στη forthnet τις έβαζε κόφτη στα 4mb. Εχοντας μάθει από το 2008 με 22mb σταθερά έστειλα μήνυμα στη forthnet και έγινε διακοπή συμβολαίου χωρίς penalty προφανώς και να α γύρισα στον ΟΤΕ και πληρώνω 60 ευρώ το μήνα από τα 40. Δεν είναι μονοπώλιο και αισχροκερδεια αυτό του ΟΤΕ? Καλύτερη τιμή προφανώς δεν κάνουν σε τηλέφωνο ίντερνετ γιατί ξέρουν ότι το έχουν μονοπώλιο και δεν πρόκειται να πάω σε άλλο πάροχο. Όχι μόνο εγώ αλλά όλο το χωριό τα ίδια πολλοί έβαλαν forthnet συγχρονιζαν στα 15 18mb αλλά είχαν όριο τα 4mb λόγω του OTE.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό που συνέβη πιθανότατα, είναι ότι την περίοδο που πήγες στη forthnet δεν υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες 24mbps στο dslam και εξυπηρετήθηκες με πόρτα στα 4mbps. Σε αυτό φταίει η forthnet που για να σε πιάσει πελάτη δεν σε ρώτησε πρώτα αν συμφωνείς με αυτό.

Θα μπορούσες να περιμένεις να μπουν πόρτες στα 24mbps. Δεν θα μπορούσες να ξέρεις πότε θα γίνει αυτό, αλλά συνήθως δεν παίρνει πολύ.

Για να προλάβω πιθανή ερώτηση, γιατί ενώ ήσουν κουμπωμένος στα 24mbps δεν διατήρησες την ίδια πόρτα και σε κούμπωσαν σε 4αρα, η απάντηση είναι ότι όταν δεν υπάρχουν πόρτες και ελευθερωθεί μία, υπάρχει σειρά προτεραιότητας. Τη δική σου 24αρα δηλαδή την πήρε συνδρομητής που είχε κάνει νωρίτερα αίτημα για σύνδεση ίντερνετ και ήταν στην αναμονή, ενώ εσύ πήγες στο τέλος της ουράς.

 

Edit : Μια άλλη πολύ πιθανή εξήγηση αφού λες ότι έπιανες 22mbps, είναι να έπαιρνες στον οτε 24άρι από καμπίνα λόγω μεγάλης απόστασης από το Α/Κ. Η forthnet δεν έχει πρόσβαση στις καμπίνες του οτε, με αποτέλεσμα λόγω απόστασης από το αστικό κέντρο να κλειδώνεις αναγκαστικά στα 4mbps.

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια : Όταν δεν έχεις ιδιόκτητο δίκτυο , δεν φταίει αυτός που το έχει
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη διάθεση να βοηθήσεις. Το γνωρίζω αυτό που λες, αλλά εξυπηρετούμαι με την πιστωτική Alpha Bonus που έχω και δίνει επίσης 1+1 δώρο.

Κυρίως το ανέφερα για να δώσω έμφαση στο επιχείρημά μου.

 

 

Αυτό που συνέβη πιθανότατα, είναι ότι την περίοδο που πήγες στη forthnet δεν υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες 24mbps στο dslam και εξυπηρετήθηκες με πόρτα στα 4mbps. Σε αυτό φταίει η forthnet που για να σε πιάσει πελάτη δεν σε ρώτησε πρώτα αν συμφωνείς με αυτό.

Θα μπορούσες να περιμένεις να μπουν πόρτες στα 24mbps. Δεν θα μπορούσες να ξέρεις πότε θα γίνει αυτό, αλλά συνήθως δεν παίρνει πολύ.

Για να προλάβω πιθανή ερώτηση, γιατί ενώ ήσουν κουμπωμένος στα 24mbps δεν διατήρησες την ίδια πόρτα και σε κούμπωσαν σε 4αρα, η απάντηση είναι ότι όταν δεν υπάρχουν πόρτες και ελευθερωθεί μία, υπάρχει σειρά προτεραιότητας. Τη δική σου 24αρα δηλαδή την πήρε συνδρομητής που είχε κάνει νωρίτερα αίτημα για σύνδεση ίντερνετ και ήταν στην αναμονή, ενώ εσύ πήγες στο τέλος της ουράς.

 

Edit : Μια άλλη πολύ πιθανή εξήγηση αφού λες ότι έπιανες 22mbps, είναι να έπαιρνες στον οτε 24άρι από καμπίνα λόγω μεγάλης απόστασης από το Α/Κ. Η forthnet δεν έχει πρόσβαση στις καμπίνες του οτε, με αποτέλεσμα λόγω απόστασης από το αστικό κέντρο να κλειδώνεις αναγκαστικά στα 4mbps.

Φίλε μου κλείδωνα στα 16mb με forthnet το router έγραφε 16700kbps. Απλά στο download πήγαινα μέχρι 4mb δηλαδή 400kb. Είμαι στα 150 μέτρα από τον ΟΤΕ δίπλα μου είναι οι πόρτες. Ήμουν αρκετούς μήνες στη forthnet πάνω από 10 πάντα 4mb έπιανα ενώ συγχρονισμό 16700.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κλείδωνα στα 16mb με forthnet το router έγραφε 16700kbps. Απλά στο download πήγαινα μέχρι 4mb δηλαδή 400kb. Είμαι στα 150 μέτρα από τον ΟΤΕ δίπλα μου είναι οι πόρτες. Ήμουν αρκετούς μήνες στη forthnet πάνω από 10 πάντα 4mb έπιανα ενώ συγχρονισμό 16700.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λίγο περίεργα τα λες.. από τη στιγμή που κλείδωνε 16.700 σημαίνει ότι τόσο πήγαινε η dsl γραμμή σου. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα forthnet, που κολλάει ο οτε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...