Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο περίεργα τα λες.. από τη στιγμή που κλείδωνε 16.700 σημαίνει ότι τόσο πήγαινε η dsl γραμμή σου. Όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα forthnet, που κολλάει ο οτε;

Η forthnet μου είχε πει ότι βάζει όριο ο OTE στις πόρτες που δίνει. Μιας και είμαι δίπλα σ και συγχρονιζα στα 22 χρόνια με ΟΤΕ περίμενα να πέσω λίγο με forthnet και έτσι έγινε πήγα 16700. Ναι αλλά τι torrent τι speed test 4mb max πήγαινε. Κάποια στιγμή επειδή δεν πήγαινε αλλο μίλησα μαζί τους και έγινε διακοπή χωρίς penalty μιας και ήταν 2 χρόνια συμβόλαιο. Καθαρό μονοπώλιο και δίνω μόνο για Internet 40 ευρώ ενώ πριν έδινα για το σύνολο τοσα με τηλεόραση.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η forthnet μου είχε πει ότι βάζει όριο ο OTE στις πόρτες που δίνει. Μιας και είμαι δίπλα σ και συγχρονιζα στα 22 χρόνια με ΟΤΕ περίμενα να πέσω λίγο με forthnet και έτσι έγινε πήγα 16700. Ναι αλλά τι torrent τι speed test 4mb max πήγαινε. Κάποια στιγμή επειδή δεν πήγαινε αλλο μίλησα μαζί τους και έγινε διακοπή χωρίς penalty μιας και ήταν 2 χρόνια συμβόλαιο. Καθαρό μονοπώλιο και δίνω μόνο για Internet 40 ευρώ ενώ πριν έδινα για το σύνολο τοσα με τηλεόραση.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν είσαι ο μόνος φίλε,όλοι τόσα δίνουμε στην επαρχία και που να δεις κάτι γεροντάκια που έχουν ιντερνετ Χωρίς να ξέρουν τι είναι επειδή τους ζαλισανε 5 φορές τηλ/να την ημέρα οτι είναι προσφορά κ να μην τη χάσουνε.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος φίλε,όλοι τόσα δίνουμε στην επαρχία και που να δεις κάτι γεροντάκια που έχουν ιντερνετ Χωρίς να ξέρουν τι είναι επειδή τους ζαλισανε 5 φορές τηλ/να την ημέρα οτι είναι προσφορά κ να μην τη χάσουνε.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ξέρω ότι δεν είμαι ο μόνος όλο το χωριό τα ίδια είναι και αρκετά χωρια ακόμα σε όλη την επαρχία. Μονοπώλιο όσο δεν παει. Τους ηλικιωμένους πρέπει να τους προφυλασσουν τα παιδιά εγγόνια τους.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vasileios
Θεματα κινητης τηλεφωνίας δεν έχουν θεση εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν είμαι ο μόνος όλο το χωριό τα ίδια είναι και αρκετά χωρια ακόμα σε όλη την επαρχία. Μονοπώλιο όσο δεν παει. Τους ηλικιωμένους πρέπει να τους προφυλασσουν τα παιδιά εγγόνια τους.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ,έτσι ακριβώς είναι κι ας τα παρουσιάζουν κάποιοι όπως θέλουν.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,έτσι ακριβώς είναι κι ας τα παρουσιάζουν κάποιοι όπως θέλουν.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όσο μπορούμε ανοίγουμε τα ματια σε όποιον μπορούμε και θέλει προφανώς. Γιατί γίνεται ένας χαμός. Συμβόλαια 30+ ευρώ το μήνα σε άτομα που μιλάνε 1 2 ώρες max. Κάρτες χωρίς λόγο σε άτομα που δεν μιλάνε σχεδόν καθόλου. Γενικά γίνεται ένα μπάχαλο στην κυριολεξία. Όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά γενικά υπάρχει τεράστιος τεχνολογικός αναλφαβητισμος στην Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο μπορούμε ανοίγουμε τα ματια σε όποιον μπορούμε και θέλει προφανώς. Γιατί γίνεται ένας χαμός. Συμβόλαια 30+ ευρώ το μήνα σε άτομα που μιλάνε 1 2 ώρες max. Κάρτες χωρίς λόγο σε άτομα που δεν μιλάνε σχεδόν καθόλου. Γενικά γίνεται ένα μπάχαλο στην κυριολεξία. Όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά γενικά υπάρχει τεράστιος τεχνολογικός αναλφαβητισμος στην Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστό αυτό αλλά σε πολλές περιπτώσεις δε γίνεται,φαντάσου μία γερόντισσα όταν της λένε οι τηλεφωνητες ότι θα μιλάει όσο θέλει με τα εγγόνια στην πόλη,απεριόριστα!Επιτόπου της παίρνουν το 1/10 της σύνταξής της γιά πλάκα.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ευθήνεται ο ΟΤΕ που είναι μόνος στην επαρχία. ? Μήπως είναι και μόνος στην κινητή ? Ώστε να πρεπει να προστατευθούν ?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ευθήνεται ο ΟΤΕ που είναι μόνος στην επαρχία. ? Μήπως είναι και μόνος στην κινητή ? Ώστε να πρεπει να προστατευθούν ?
Ποιός ευθύνεται δηλαδή;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για σκέψου λίγο .

Αν πας εσύ σε ένα γάμο φτες που δεν ήρθαν οι άλλοι;

Link to comment
Share on other sites

Για σκέψου λίγο .

Αν πας εσύ σε ένα γάμο φτες που δεν ήρθαν οι άλλοι;

Και οι άλλοι γιατί δεν ήρθαν;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και οι άλλοι γιατί δεν ήρθαν;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εεεε τώρα δεν είναι ερώτηση αυτό που ρώτα;ς.

 

Γιατί δεν ήθελαν

 

Γιατί δεν είχαν λεφτά για επέκταση δικτυου

 

 

Γιατί νόμιζαν ότι δεν θα έχει συνδρομητική βάση

 

 

 

Ξέρω περιοχή που δεν πήγε ποτέ η forthnet αντίθετα πήγε η Vodafone και η Wind και το κομμάτι έχει σπάσει στα 3 στην συγκεκριμένη πόλη (ενώ στην πρωτεύουσα του νόμου είναι η forthnet και όλες οι άλλες βέβαια )

 

Κάκος η forthnet δεν πήγε ποτέ γιατί ψωμί( κέρδος) είχε στην συγκεκριμένη πόλη

 

 

Ένας από τους παραπάνω λόγους και άλλοι που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα τους έκανε να μην πάνε από ότι φαίνεται ήταν λάθος κίνηση από την μεριά της forthnet

 

 

Όπως και το ίδιο λάθος μπορεί να κάνει άλλη εταιρεία αλλού.. σε άλλες περιοχές .

 

Ποιός ευθύνεται δηλαδή;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

όχι ο ΟΤΕ πάντως το κατηγορούμε για πολλά και καλά κάνουμε αλλά όχι για αυτό...

 

Τα άλλα τσαντίρια φταίνε που δεν πήγαν εκεί εξηγώ παραπάνω μια περίπτωση ένα λάθος που έκανε εταιρεία το ίδιο μπορεί να γίνει και από τις άλλες σε ορισμένες περιοχές.

 

 

 

Μην πάει το μυαλό σου ότι δεν τους αφήνει ο ΟΤΕ θα σου πω κάτι να δεις ότι ο ΟΤΕ όπως και να έχει είναι κερδισμένος

 

 

 

Εάν σε μια περιοχή δεν έχουν τα άλλα τσαντίρια δικό τους δίκτυο και πατήσουν πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ για να παρέχουν υπηρεσίες τότε πληρώνουν στον ΟΤΕ 8.50€ το μήνα ενοικίο

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβως έτσι κ το ξέρετε.Οταν άνοιξε η αγορά των τηλεπικοινωνιών ο οτε ξεκίνησε από καλύτερη θέση από τους ανταγωνιστές ενώ αυτό απαγορεύεται από τους κανόνες της αγοράς.Ο οτε εκμεταλλεύεται τη θέση του,πιο πολύ παλιότερα γινόταν αυτό κ οι άλλοι είχαν προβλήματα,γι αυτό του έχει ρίξει κάποια πρόστιμα η εεττ.Δεν είμαι πολέμιος του οτε ούτε υπέρ κάποιου άλλου αλλά το κράτος και η εεττ εχουν αφήσει το κόσμο της επαρχίας στη τύχη του απέναντι στο μονοπώλιο που γιά οποιοδήποτε λόγο έχει δημιουργηθεί κ άσχετα ποιός φταίει.Θα έπρεπε να ειχε πάρει μέτρα να προφυλάξει αυτούς τους πολίτες αλλά και τον ανταγωνισμό που διαφημίζουν αλλά στη πράξη η μισή Ελλάδα δεν έχει.Τελος θεωρώ ότι φταίει ο οτε γιατί έχει κληρονομήσει ενα δίκτυο που το έχουμε πληεωσει εμείς οι πολίτες.Τι του είναι του οτε να βάλει στα χωριά ένα ενεργό καφαο ωστε να έχουν όλοι μία αξιοπρεπή σύνδεση 12mbps το λιγοτερο;Δεν ζητάμε fiber to the home ζητάμε κι εμείς να μπορούμε να δούμε ενα tvplus,Netflix άνετα.

Καλημέρα.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η forthnet μου είχε πει ότι βάζει όριο ο OTE στις πόρτες που δίνει. Μιας και είμαι δίπλα σ και συγχρονιζα στα 22 χρόνια με ΟΤΕ περίμενα να πέσω λίγο με forthnet και έτσι έγινε πήγα 16700. Ναι αλλά τι torrent τι speed test 4mb max πήγαινε. Κάποια στιγμή επειδή δεν πήγαινε αλλο μίλησα μαζί τους και έγινε διακοπή χωρίς penalty μιας και ήταν 2 χρόνια συμβόλαιο. Καθαρό μονοπώλιο και δίνω μόνο για Internet 40 ευρώ ενώ πριν έδινα για το σύνολο τοσα με τηλεόραση.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ότι σου είπε μια λαλακια η forthnet για να δικαιολογήσει την έλλειψη bandwidth δεν είναι θέσφατο. Από τη στιγμή που λαμβάνεις dsl γραμμή που κλειδώνει κοντά στα 17mbps εξαρτάται από τον πάροχο να σου δώσει το αντίστοιχο bandwidth για το ίντερνετ.

Επίσης αν έκανες φορητότητα από forthnet σε οτε και μας λες ότι πληρώνεις 40 το μήνα μόνο για ίντερνετ, θα το πω ωμά, είναι ψέμα.

Δεν είναι αυτές οι τιμές φορητότητας, ούτε αυτές οι τιμές νέας σύνδεσης. ΜΟΝΟ αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου μπορεί να συμβαίνει αυτό. Σε προκαλώ να μας δείξεις έναν λογαριασμό στο σημείο που φαίνεται το πακέτο σου και τα πάγια καθώς και το τμήμα του συμβολαίου σου που αναφέρει την ημερομηνία που συντάχθηκε.

Τώρα αν μιλάς για περίπτωση που έγινε πρίν 5-6 χρόνια κι από τότε το έχεις αφήσει στην τύχη του, μιλάμε για άλλο πράγμα, που φταις εσύ ως καταναλωτής.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

....Δεν είμαι πολέμιος του οτε ούτε υπέρ κάποιου άλλου αλλά το κράτος και η εεττ εχουν αφήσει το κόσμο της επαρχίας στη τύχη του απέναντι στο μονοπώλιο που γιά οποιοδήποτε λόγο έχει δημιουργηθεί κ άσχετα ποιός φταίει.Θα έπρεπε να ειχε πάρει μέτρα να προφυλάξει αυτούς τους πολίτες αλλά και τον ανταγωνισμό που διαφημίζουν αλλά στη πράξη η μισή Ελλάδα δεν έχει...

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το Κράτος έχει πάρει μέτρα για να στηρίξει τις περιοχές που δεν μπορεί να υπάρξει ανταγωνισμός και ειδικώτερα αυτές που δεν θέλει να επενδύσει κανείς ούτε ακόμα και ο ΟΤΕ . επίσης όσο ο ΟΤΕ ήταν ο κύριος παίκτης στην αγορά και είχε πάνω από 50% έλεγχε τις τιμές του ώστε να μην πνίξει τους άλλους. Από την ώρα που το ποσοστό του ΟΤΕ έπεσε σημαντικά , η αγορά θεωρείται ελεύθερη και δεν υπάρχει πλεόν κρατική παρέμβαση

Το μόνο που υπάρχει σήμερα είναι η λεγόμενη επιδότηση προς τον "καθολικό πάροχο"

Από το 2017 "καθολικός πάροχος" που είναι υπεύθηνος να συνδέσει γραμμή στις περιοχές που δεν υπάρχει τηλεφωνία και στις οποίες δεν επενδύει κανένας είναι πλέον η Forthnet και όχι ο ΟΤΕ και εισπράτει και τις ανάλογες επιδοτήσεις.

Αλλά να πάρει μέτρα με τα οποία να υποχρεώσει κάποιον να επενδύσει εκεί που δεν θέλει , δεν το λές ανταγωνισμό αλλά νόθευση του ανταγωνισμού. Γενικώς τα μέτρα στρεβλώνουν τον ανταγωνισμό.

Ελευθερη αγορά με μέτρα δεν γίνεται τα δε μέτρα που λαμβάνονται όταν κάποιος έχει μεγάλη ισχύ στην αγορά είναι πάντα προσωρινά.

Για να φέρω ένα παράδειγμα από άλλο χώρο.

Καμμία αεροπορική εταιρεία δεν θέλει να συνδέσει την Λέρο ή την Ικαρία με την Αθήνα.

Το κράτος δίνει κίνητρα σε εταιρείες να πετάξουν εκεί.

Προφανώς οι κάτοικοι τώρα αντιμετωπίζουν ένα ιδιότυπο μονωπόλιο αφού βλέπουν μία και μόνη εταιρεία στο νησί τους.

Φυσικά είναι πολύ καλύτερο να έχεις μία παρά καμμία.

Τι να κάνει το κράτος ; Να υποχρεώσει δύο εταιρείες να πανε στην Λέρο ; Μα θα είναι παθητικό το δρομολόγιο. καμμία δεν θα γεμίζει .

Ακριβώς αυτό συμβαίνει και στα μικρά μέρη.

Οι εταιρείες που έχουν ακάλυπτες ακόμα και περιοχές στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονίκη , προτιμουν να κάνουν μια επένδυση σε τέτοια περιοχή που θα τους φέρει κέρδη παρά να βάλουν δίκτυο σε μια περιοχή στην Άνω ΧΧΧΧΧ που θα έχουν σίγουρα ζημιά ακόμα και αν πάρουν όλο το χωριό σε αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι σου είπε μια λαλακια η forthnet για να δικαιολογήσει την έλλειψη bandwidth δεν είναι θέσφατο. Από τη στιγμή που λαμβάνεις dsl γραμμή που κλειδώνει κοντά στα 17mbps εξαρτάται από τον πάροχο να σου δώσει το αντίστοιχο bandwidth για το ίντερνετ.

Επίσης αν έκανες φορητότητα από forthnet σε οτε και μας λες ότι πληρώνεις 40 το μήνα μόνο για ίντερνετ, θα το πω ωμά, είναι ψέμα.

Δεν είναι αυτές οι τιμές φορητότητας, ούτε αυτές οι τιμές νέας σύνδεσης. ΜΟΝΟ αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου μπορεί να συμβαίνει αυτό. Σε προκαλώ να μας δείξεις έναν λογαριασμό στο σημείο που φαίνεται το πακέτο σου και τα πάγια καθώς και το τμήμα του συμβολαίου σου που αναφέρει την ημερομηνία που συντάχθηκε.

Τώρα αν μιλάς για περίπτωση που έγινε πρίν 5-6 χρόνια κι από τότε το έχεις αφήσει στην τύχη του, μιλάμε για άλλο πράγμα, που φταις εσύ ως καταναλωτής.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από ΟΤΕ σε forthnet πλήρωνα 40 δηλαδή με 24αρι adsl και cinema pack Nova συν 720 λεπτά έδινα 40 ευρώ.

 

Τώρα με ΟΤΕ vdsl συν cinema OTE TV δίνω 59 ευρώ το μήνα. Τεράστια αύξηση αλλά λόγω μονοπώλιου επέστρεψα στον ΟΤΕ. Αν δούλευε σωστά το ίντερνετ προφανώς θα εμενα στη Nova με τα 40 ευρώ το μήνα. Ποιος έφταιγε για τα 4 που έπιανα δεν ξέρω τι μου είπαν λέω. Μιας και είμαι πάρα πολλά χρόνια μέλος δεν νομίζω να πιστευεις οτι θα πω ψέμματα για κάτι ούτε υπάρχει κάποιο συμφέρον την κατάσταση της περιοχής γράφω.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από ΟΤΕ σε forthnet πλήρωνα 40 δηλαδή με 24αρι adsl και cinema pack Nova συν 720 λεπτά έδινα 40 ευρώ.

 

Τώρα με ΟΤΕ vdsl συν cinema OTE TV δίνω 59 ευρώ το μήνα. Τεράστια αύξηση αλλά λόγω μονοπώλιου επέστρεψα στον ΟΤΕ. Αν δούλευε σωστά το ίντερνετ προφανώς θα εμενα στη Nova με τα 40 ευρώ το μήνα. Ποιος έφταιγε για τα 4 που έπιανα δεν ξέρω τι μου είπαν λέω. Μιας και είμαι πάρα πολλά χρόνια μέλος δεν νομίζω να πιστευεις οτι θα πω ψέμματα για κάτι ούτε υπάρχει κάποιο συμφέρον την κατάσταση της περιοχής γράφω.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έγραψες ακριβώς:

 

"Καθαρό μονοπώλιο και δίνω μόνο για Internet 40 ευρώ ενώ πριν έδινα για το σύνολο τοσα με τηλεόραση."

 

Άρα εφόσον δεν είναι ψέμματα ήταν πολύ λάθος διατύπωση που δημιουργεί λάθος εντυπώσεις.

 

Γράφεις:

 

"λόγω μονοπώλιου επέστρεψα στον ΟΤΕ."

 

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΟΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ; Είχες να επιλέξεις στο φθηνό προϊόν με το κακό ίντερνετ και στο ακριβότερο προϊόν με VDSL. Πως μιλάς για μονοπώλιο όταν έχεις ΕΠΙΛΟΓΗ; Θα ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε!!

 

Υ.Γ. Από πότε υπάρχουν περιορισμοί στην παροχή δορυφορικής τηλεόρασης και την εντάσεις μέσα στις τιμές και τα μονοπώλια;

Αν πουλάει ακριβά την τηλεόραση η nova σε όσους δεν έχουν δικό της double play και γι'αυτό ο ΟΤΕ φταίει;

 

Υ.Γ2 Καλά τα λες γενικά. Κι εγώ τσαντιζομαι που η μερσεντες είναι ακριβότερη από τη Hyundai. Αν είχαν τα ίδια λεφτά θα έδινα το Hyundai και θα έπαιρνα Mercedes.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Έγραψες ακριβώς:

 

"Καθαρό μονοπώλιο και δίνω μόνο για Internet 40 ευρώ ενώ πριν έδινα για το σύνολο τοσα με τηλεόραση."

 

Άρα εφόσον δεν είναι ψέμματα ήταν πολύ λάθος διατύπωση που δημιουργεί λάθος εντυπώσεις.

 

Γράφεις:

 

"λόγω μονοπώλιου επέστρεψα στον ΟΤΕ."

 

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΟΤΑΝ Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΗΣΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕ ΚΑΙ ΕΠΕΛΕΞΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΧΟ; Είχες να επιλέξεις στο φθηνό προϊόν με το κακό ίντερνετ και στο ακριβότερο προϊόν με VDSL. Πως μιλάς για μονοπώλιο όταν έχεις ΕΠΙΛΟΓΗ; Θα ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε!!

 

Υ.Γ. Από πότε υπάρχουν περιορισμοί στην παροχή δορυφορικής τηλεόρασης και την εντάσεις μέσα στις τιμές και τα μονοπώλια;

Αν πουλάει ακριβά την τηλεόραση η nova σε όσους δεν έχουν δικό της double play και γι'αυτό ο ΟΤΕ φταίει;

 

Υ.Γ2 Καλά τα λες γενικά. Κι εγώ τσαντιζομαι που η μερσεντες είναι ακριβότερη από τη Hyundai. Αν είχαν τα ίδια λεφτά θα έδινα το Hyundai και θα έπαιρνα Mercedes.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι μονοπώλιο γιατί ο ΟΤΕ έδινε σκαρτες πόρτες στη forthnet. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κάποιος ότι γίνεται εσκεμμένα από τον ΟΤΕ όλο αυτό ώστε να τα σκάμε σε αυτούς και να πληρώνουμε τα νταβατζιλικια? Αν έδινε σωστές πόρτες όλοι θα έμεναν στη forthnet. Δεν θέλει μυαλό να το καταλάβει κάποιος σε όλη την επαρχία το ίδιο συμβαίνει.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Προσωπικά σταματάω εδώ γιατί κουράστηκα. Προσπάθησα να εξηγήσω τα αυτονόητα πολλάκις, αλλά η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ιδέα έχω αλλά δυστυχώς το μονοπώλιο του ΟΤΕ είναι τεράστιο και πληρώνουμε ένα σωρό χρήματα χωρίς λόγο γιατί δεν έχουμε εναλλακτικές. Τουλάχιστον πιάνω καθαρή 50αρα οπότε κάτι είναι και αυτό.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον μαζί με μένα ξέρω αρκετό κόσμο εντός λεκανοπεδίου που πληρώνει στον OTE για 24 και έχουμε ταχύτητα 23 σταθερά. Το από πάνω σπίτι από μένα έχει μείνει με voda στα 4 mbps και με +5€ έβαλε 50vdsl ξερά. Ποιός μου λέει εμένα ότι δε το κάνει επίτηδες η Voda για να τσιμπάει και αυτή 5ευρα

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον μαζί με μένα ξέρω αρκετό κόσμο εντός λεκανοπεδίου που πληρώνει στον OTE για 24 και έχουμε ταχύτητα 23 σταθερά. Το από πάνω σπίτι από μένα έχει μείνει με voda στα 4 mbps και με +5€ έβαλε 50vdsl ξερά. Ποιός μου λέει εμένα ότι δε το κάνει επίτηδες η Voda για να τσιμπάει και αυτή 5ευρα

 

Sent from my SM-G930F

 

Η εξήγηση είναι απλή. Όταν ο ΟΤΕ έβαλε καμπίνες σε προβληματικές περιοχές, σε κάποιες περιπτώσεις παρείχε adsl μέσω της καμπίνας ώστε να μην έχουν προβλήματα οι συνδρομητές. Σε πρώτη φάση το έκανε όπου υπήρχε απόλυτη ανάγκη γιατί αν έδινε σε όλους από καμπίνα δεν θα μπορούσε να πουλήσει αρκετά vdsl, συν ότι θα δεσμεύονταν πόρτες στην καμπίνα που προορίζονταν για vdsl. Σε δεύτερη φάση παρέχει adsl από καμπίνα σε πολύ περισσότερους συνδρομητές, π.χ. σε πολλούς που εντάσσονται στο vobb (και έχουν κοντά τους καμπίνα) και κάποια στιγμή στο μέλλον που θα καταργηθούν τα αστικά κέντρα θα παίρνουν όλοι από καμπίνα.

Η vodafone αντιθέτως εφόσον δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο παρέχει adsl από αστικό κέντρο και όπου υπάρχει μεγάλη απόσταση από το Α/Κ είναι πολύ μικρές οι ταχύτητες. Αντιθέτως χρησιμοποιεί τις καμπίνες του οτε όταν παρέχει vdsl. Αντίστοιχα ο οτε σε περιοχές που έχουν υποδομή οι άλλοι 2 πάροχοι (wind και vodafone) μπορεί να δίνει vdsl από τις καμπίνες των παρόχων.

Με τον τρόπο αυτό και μέσω του vectoring, ο συνδρομητής μπορεί να έχει vdsl 100 ή και 200mbps, αρκεί να υπάρχει κοντά του καμπίνα, ανεξάρτητα τίνος παρόχου είναι η καμπίνα !

Edited by oregon
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις και αυτό συμβαίνει, γιατί και ο ΟΤΕ μέχρι 4 έδινε προ Vdsl εδώ που είμαι, γιατί το αστικό κέντρο είναι 3 χιλιόμετρα μακριά. Κάποια στιγμή γέμισε τη περιοχή με καμπίνες, πήραμε vdsl, και τώρα εδώ και ένα εξάμηνο το Dsl τελικιάζει, ενώ η Vodafone συνεχίζει να δίνει dsl από το αστικό κέντρο, αλλά παίρνει Vdsl από τις καμπίνες του ΟΤΕ

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον μαζί με μένα ξέρω αρκετό κόσμο εντός λεκανοπεδίου που πληρώνει στον OTE για 24 και έχουμε ταχύτητα 23 σταθερά. Το από πάνω σπίτι από μένα έχει μείνει με voda στα 4 mbps και με +5€ έβαλε 50vdsl ξερά. Ποιός μου λέει εμένα ότι δε το κάνει επίτηδες η Voda για να τσιμπάει και αυτή 5ευρα

 

Sent from my SM-G930F

Στον ΟΤΕ είναι πολλά χρήματα το πάγιο. Αν μπορούσα θα είχα μόνο ίντερνετ και OTE TV. Δηλαδή 20 ευρώ το cinema pack και ακόμα 20 το Internet. Τα παραπανίσια του παγίου πάνε χαμένα. Η forthnet πχ έχει στα 40 full pack Nova με 24αρα και 12 ώρες κινητά. Ενώ ο ΟΤΕ στα 40 έχει 6 ώρες κινητά 24αρα χωρίς τηλεόραση. Τουλάχιστον στον ΟΤΕ έχεις καλή εξυπηρέτηση πριν μια βδομάδα πήρα να μου στείλουν ups για το router και σε 3 μέρες ήρθε. Η forthnet από εξυπηρέτηση τηλεφώνου ήταν κλαφτα στο avclub βρήκα άκρη που γράφουν υπάλληλοι και είναι άψογοι.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γύρισα σε ΟΤΕ από Forthnet και θέλω να βάλω πίσω από το Speedport ένα δικό μου ρουτερ... Το Tplink Archer VR400 που έχει τούμπανο WiFi κλπ.. Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να το κάνω να δουλέψει; αν ναι ας στείλει ένα ΠΜ να με βοηθήσει ρε παιδιά.. Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Στις διευκρινίσεις σχετικά με την υπηρεσία Cosmote home speed booster αναφέρεται τώρα ότι με 9,90€ μπορείς να έχεις την υπηρεσία αυτή με απεριόριστα δεδομένα αντί των 40GB που παρείχε πριν. Φυσικά ισχύει πολιτική ορθής χρήσης που πλέον ορίζει ότι για τα πρώτα 100 GB δουλεύεις με φουλ ταχύτητα έως 60 Mbps ενώ για από εκεί και πάνω η ταχύτητα περιορίζεται στα 15 Mbps περίπου. Προϋπόθεση για χρήση της υπηρεσίας να είσαι σε πρόγραμμα double play 24, 30 ή 50. Πιστεύω ότι για επαρχία όπως είμαι εγώ με το σταθερό δίκτυο στα 2Mbps είναι μια λύση ανάγκης τουλάχιστον μέχρι να γίνει κάποια αναβάθμιση στο μέλλον. Από ερώτηση που έκανα για ενεργοποίηση της υπηρεσίας μου είπαν ότι θα μου βγει το συνολικό μηνιαίο κόστος γύρω στα 33-34€ από 19€ που δίνω τώρα για απλό Double play 4s. Είμαι βέβαια ακόμα υπό σκέψη γιατί το κόστος είναι σχεδόν διπλάσιο αλλά δεν έχω κι άλλη εναλλακτική αν θέλω αξιοπρεπείς ταχύτητες. Εσείς πιστεύετε ότι αξίζει; Για δώστε καμία συμβουλή...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...