Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το καλώδιο το βλέπεις τόσο η με το WiFi...? Εάν το βλέπεις με το καλώδιο άλλαξε θύρα ethernet μήπως είναι προβληματική

 

 

Εάν το βλέπεις με wifi άλλαξε κανάλι στο ασύρματο γιατί μάλλον θα έχουν πολλά άτομα στη γειτονιά σου το ίδιο κανάλι και δέχεσαι παρεμβολές

 

 

 

Κάνεις αυτά τα δύο και μετά βλέπεις....

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Με το καλώδιο το βλέπεις τόσο η με το WiFi...? Εάν το βλέπεις με το καλώδιο άλλαξε θύρα ethernet μήπως είναι προβληματική

 

 

Εάν το βλέπεις με wifi άλλαξε κανάλι στο ασύρματο γιατί μάλλον θα έχουν πολλά άτομα στη γειτονιά σου το ίδιο κανάλι και δέχεσαι παρεμβολές

 

 

 

Κάνεις αυτά τα δύο και μετά βλέπεις....

 

Άλλαξα κανάλι.. Από το κινητό παίζω.. Είσαι ωραίος.. Έφτιαξε το ping... Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα κανάλι.. Από το κινητό παίζω.. Είσαι ωραίος.. Έφτιαξε το ping... Ευχαριστώ πολύ...
Να είσαι καλά DJtony παρακαλώ

 

για καλύτερα αποτελέσματα βάλε αυτό το πρόγραμμα και δες τι κανάλια έχουν οι γείτονες και είτε πας σε κανάλι που δεν το έχουν είτε πας σε κάποιο που είναι λιγότερα άτομα... Εάν είναι όλα καλυμμένα.

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer

 

Μην ξεχάσεις να πας setting και να πατήσεις hide ad για να μην βλέπεις διαφημίσεις μέσα στο πρόγραμμα

 

Δεν θα κοιτάξεις μόνο μέσα στο σπίτι σου τι δίκτυα βλέπεις αλλά και έξω στο μπαλκόνι και θα κρίνεις ανάλογα τι θέλεις να βάλεις από κανάλι με βάση τα παραπάνω που σου είπα.

 

Γενικά ψάξε το πρόγραμμα έχει πολλές επιλογές.

 

Το έβαλα και για σένα και όποιον άλλο το χρειάζεται

 

 

Και μια συμβουλή το modem router θα το βάζετε σε όσο ψηλότερο σημείο μπορείτε όχι χαμηλά στο πάτωμα όπως το έχω δει σε μερικά σπίτια όχι πίσω από πολλά εμπόδια.

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω προσφορά για συμβόλαιο που έληξε ξέρετε κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να καλέσω; Ή πρέπει να πάω από κατάστημα;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω προσφορά για συμβόλαιο που έληξε ξέρετε κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να καλέσω; Ή πρέπει να πάω από κατάστημα;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπες στο cosmote.gr ή κάλεσε 13888

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω προσφορά για συμβόλαιο που έληξε ξέρετε κάποιο τηλέφωνο που μπορώ να καλέσω; Ή πρέπει να πάω από κατάστημα;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

99% θα σου προτείνουν να μείνεις στο πακέτο που έχεις χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι καλύτερο. Μόνο αν δουν φορητότητα ίσως κάνουν κάτι καλύτερο.

 

Επίσης η 50άρα έχει νέα τιμή στα 33.3ε/μήνα με 250' σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

γιατί σε ερώτηση για επαναφορά από vdsl σε adsl μου είπαν ότι το φθηνότερο adsl πακέτο έχει 38 ευρώ περίπου και ότι αυτό που είχε 31 καταργήθηκε;;; έτσι είναι;

 

μιλάω για το κλασικό double play με απεριόριστα σταθερά αλλά και κάποιες ώρες προς κινητά

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιατί σε ερώτηση για επαναφορά από vdsl σε adsl μου είπαν ότι το φθηνότερο adsl πακέτο έχει 38 ευρώ περίπου και ότι αυτό που είχε 31 καταργήθηκε;;; έτσι είναι;

 

μιλάω για το κλασικό double play με απεριόριστα σταθερά αλλά και κάποιες ώρες προς κινητά

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αυτά που λένε δεν ισχύουν. Το λένε για να μην καταργήσεις και πας σε adsl. Άμα έχεις vdsl και έχεις θέμα με την ταχύτητα τότε πρέπει να σε γυρίσουν στο προηγούμενο πρόγραμμά σου σε adsl χωρίς χρέωση. Τώρα εάν το έχεις καιρό και εσύ δεν το θέλεις, τότε όταν λήξει το συμβόλαιό σου μπορείς να επιλέξεις απεριοριστα σταθερά και μισή ώρα για κινητά με 31,65 τελική τιμή με όλους τους φόρους. Το δίνει το site. Εάν όμως κάνεις φορητότητα τότε θα πάρεις σίγουρα καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λένε δεν ισχύουν. Το λένε για να μην καταργήσεις και πας σε adsl. Άμα έχεις vdsl και έχεις θέμα με την ταχύτητα τότε πρέπει να σε γυρίσουν στο προηγούμενο πρόγραμμά σου σε adsl χωρίς χρέωση. Τώρα εάν το έχεις καιρό και εσύ δεν το θέλεις, τότε όταν λήξει το συμβόλαιό σου μπορείς να επιλέξεις απεριοριστα σταθερά και μισή ώρα για κινητά με 31,65 τελική τιμή με όλους τους φόρους. Το δίνει το site. Εάν όμως κάνεις φορητότητα τότε θα πάρεις σίγουρα καλύτερη τιμή.

το θέμα είναι ότι πριν το 2ετες συμβόλαιο vdsl είχαμε με τα 31κάτι ευρώ απεριόριστα σταθερά,24αρι ίντερνετ adsl ΚΑΙ 5 ώρες προς κινητά που μου λένε τώρα καταργήθηκε;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι πριν το 2ετες συμβόλαιο vdsl είχαμε με τα 31κάτι ευρώ απεριόριστα σταθερά,24αρι ίντερνετ adsl ΚΑΙ 5 ώρες προς κινητά που μου λένε τώρα καταργήθηκε;;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αυτό πρέπει να το πήρες σε προσφορά γι αυτό μάλλον με φορητότητα μήπως το ξαναπάρεις. Τα νέα συμβόλαια που δίνει για 50 mbps είναι λίγο πιο οικονομικά από αυτά που έδινε παλαιότερα (δεν μιλάω για ειδικές προσφορές).

 

Τώρα δίνει απεριόριστα σταθερά, 120 λεπτά προς κινητά και 50 Mbps ιντερνετ στα 35,5Ε (παλιά αυτό είχε 37.38 με μισή ώρα προς κινητά αντι για 120 λεπτά)

Επίσης δίνει Internet έως 50Mbps, Απεριόριστα προς σταθερά, 480 λεπτά προς κινητά, 30 λεπτά προς διεθνή σταθερά 47 χωρών με 37,40 (παλιά αυτό είναι κάπου στα 40Ε χωρίς τα λεπτά προς εξωτερικό και 360 λεπτά προς κινητά αντί 480. Δηλαδή το δικό σου πρόγραμμα αλλά πιο ακριβό).

Οι παραπάνω τιμές αφορούν για προγράμματα με ταχύτητα 50 Μbps

Αυτό που είχες μάλλον ήταν ειδική προσφορά και στην προσέφεραν για να το κάνεις vdsl. Τώρα για να πάρεις κάτι καλύτερο κάνε φορητότητα σε άλλη εταιρεία.

Επίσης για το vdsl για να στο δώσει ο οτε κάνει υποχρεωτικά την γραμμή voip.

 

Προσοχή όμως στον νέο κανονισμό φορητότητας Από κατάστημα δεν δικαιούσαι υπαναχώρηση. Μόνο από τηλεφωνικό κέντρο για 14 μέρες. Η φορητότητα υλοποιείται μετά από 14 μέρες οπότε πρν από τις 14 ακυρώνεις χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα στο ερώτημα που εκφράζουν πολλοί για το εάν η εταιρεία βλέπει τη φορητότητα, γνωστός μου που έκανε φορητότητα τον πήραν από τον οτε για προσφορά (δεν ξέρω εάν ο οτε μήπως τον πήρε τυχαία χωρίς να ξέρει ότι έκανε φορητότητα) και εκείνος δεν την δέκτηκε και πήγε στην άλλη εταιρεία.

 

Και τώρα που το σκέφτομαι πήγαινε καλύτερα σε άλλη εταιρεία γιατί οι άλλες το έχουν πιο οικονομικό το ιντερνετ. Μου έχει τύχει και το γεγονός πιο κάτω από την περιοχή μου να υποστηρίζει ο οτε 30 Mbps και η Wind 100 Mbps σύμφωνα με τα sites των εταιρειών. Άν ισχύει κάτι τέτοιο σίγουρα όλοι θα πάνε wind. Σε εμένα δεν υποστηρίζει vdsl κανείς τους και επειδή έχει αρχίσει να κάνει κάτι έργα ο οτε για vdsl δεν φεύγω γτ μπορεί να έχω και εγώ vdsl. Εάν δεν έχω vdsl έφυγα και εγώ για άλλο πάροχο.

Επίσης πολλοί για να πάρουν αντιπροσφορά κάνουν κατάργηση γραμμής και για να μην την καταργήσουν δίνουν αντιπροσφορά.

Edited by lord1982
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να το πήρες σε προσφορά γι αυτό μάλλον με φορητότητα μήπως το ξαναπάρεις. Τα νέα συμβόλαια που δίνει για 50 mbps είναι λίγο πιο οικονομικά από αυτά που έδινε παλαιότερα (δεν μιλάω για ειδικές προσφορές).

 

Τώρα δίνει απεριόριστα σταθερά, 120 λεπτά προς κινητά και 50 Mbps ιντερνετ στα 35,5Ε (παλιά αυτό είχε 37.38 με μισή ώρα προς κινητά αντι για 120 λεπτά)

Επίσης δίνει Internet έως 50Mbps, Απεριόριστα προς σταθερά, 480 λεπτά προς κινητά, 30 λεπτά προς διεθνή σταθερά 47 χωρών με 37,40 (παλιά αυτό είναι κάπου στα 40Ε χωρίς τα λεπτά προς εξωτερικό και 360 λεπτά προς κινητά αντί 480. Δηλαδή το δικό σου πρόγραμμα αλλά πιο ακριβό).

Οι παραπάνω τιμές αφορούν για προγράμματα με ταχύτητα 50 Μbps

Αυτό που είχες μάλλον ήταν ειδική προσφορά και στην προσέφεραν για να το κάνεις vdsl. Τώρα για να πάρεις κάτι καλύτερο κάνε φορητότητα σε άλλη εταιρεία.

ναι θα κάνω τώρα η wind δίνει 24αρι, απεριόριστα σταθερά 1500 λεπτά προς wind και 5 ώρες προς όλα τα κινητά με 25 ευρώ.!

για να δούμε τι θα απαντήσει η wind

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ναι θα κάνω τώρα η wind δίνει 24αρι, απεριόριστα σταθερά 1500 λεπτά προς wind και 5 ώρες προς όλα τα κινητά με 25 ευρώ.!

για να δούμε τι θα απαντήσει η wind

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

επειδή άλλαξα το προηγούμενο μήνυμά μου δες και παραπάνω τι γράφω! Επίσης πάντως δες μήπως η wind έχει και vdsl στην περιοχή σου και βρεις κάποια καλή προσφορά! Πιστεύω πάντως ότι καποια αντιπροσφορά θα στην κάνει ο οτε με κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή άλλαξα το προηγούμενο μήνυμά μου δες και παραπάνω τι γράφω! Επίσης πάντως δες μήπως η wind έχει και vdsl στην περιοχή σου και βρεις κάποια καλή προσφορά! Πιστεύω πάντως ότι καποια αντιπροσφορά θα στην κάνει ο οτε με κάποιο τρόπο.

οκ θα περιμένω σήμερα αύριο το τηλ της wind και βλέπουμε!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετακομίζω σε λίγες μέρες και στο χωριό που πάω δυστυχώς ακόμη δεν έφτασε η τεχνολογία, στο καλύτερο η ταχύτητα internet είναι 1mbs,(ακόμη το αναβαθμίζουν το δίκτυο....) έχω συμβόλαιο που λήγει σε λίγους μήνες , είχα σκοπό να κάνω μεταφορά αλλά με τέτοιες ταχύτητες τζάμπα λεφτά θα δίνω, οπότε λέω να το κόψω. Αν πω σαν δικαιολογία ότι η ταχύτητα είναι άθλια και εγώ πληρώνω για 24αρα λέτε να το δεχτούμε και να μην πληρώσω την ρήτρα;
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια δεν θα δεχτούν κάτι υποθετικό. Αν κάνεις την μεταφορά και έχεις πρόβλημα ίσως το δεχτούν .

Αλλά τώρα απλά υποθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπορώ να πάρω από κανένα συνεργάτη κοσμοτε καμια καλύτερη προσφορά από αυτή του 13888? Δε φαίνεται να κάνουν και τίποτα το ιδιαίτερο από αυτές που εμφανίζονται στο σαιτ τους που είναι σχεδόν διπλάσια τιμή από εναλλακτικούς!! :worry:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Υπάρχει κάποιος που να έχει φοιτητικό 24 mbps (whats up student ) σε χρήση να με διαφωτίσει? Κολλητή μου φίλη μένει σε επαρχία και μάλιστα χωριό. Το χωριό διαθέτει καμπίνα ΟΤΕ πάνω από ένα χρόνο. Αίτήθηκε να την συνδέσουν στο ΚΑΦΑΟ γιατί είναι στα 100 μέτρα και της αρνήθηκαν γιατί λέει δεν διατίθεται για φοιτητικά πρόγραμματα πάρα μόνο για εμπορικά. Δηλαδή θα την αφήνουν να πιάσει 6 mbps αντί 24 που μπορεί άνετα αλλά να παίρνει από ΑΚ 3 χιλιόμετρα μακριά? Τα φοιτητικά τα έχουν δηλαδή δεύτερης διαλογής?
Link to comment
Share on other sites

Τα φοιτητικά προγράμαμτα διατίθεντε μόνο στον νομό όπου εδρευει η σχολή και κατ εξαίρεση σε γειτονικό νομό αν απέχει λιγώτερο από 45 χιλιόμετρα από την έδρα της σχολής.

Το άλλο που γράφεις είναι απλά περίεργο.

Επίσης περίεργο θεωρώ ότι υπάρχει κάπου γραμμή που δεν περνάει από το ΚΑΦΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται.

Αλλά τα πακέτα μόνο για internet είναι πιο ακριβά από το Double Play.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται.

Αλλά τα πακέτα μόνο για internet είναι πιο ακριβά από το Double Play.

Εκτός και εάν κοιτάξει σε άλλη εταιρεία

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

είμαι και ανοικτός και για άλλη εταιρία
Εγώ δεν θα σου κάνω πρόταση... Εγώ απλά θα σου πω ρώτα τους γείτονες σου τι έχουν και εάν είναι είναι οκ με αυτό που έχουν και εάν έχουν πρόβληματα...

 

Ακόμα καλύτερα κάποιον που ξέρεις καλά στην γειτονιά σου και μπορείς να δεις με τα μάτια σου για 30-60 λεπτά το δίκτυο που έχουν πως πάει...

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

έχω ΟΤΕ double play αλλά δεν πολύ χρησιμοποιώ το σταθερό και θέλω το ίντερνετ ποιο πολύ

για αυτό θέλω να βρω τρόπο να έχω ίντερνετ χωρίς σταθερό

Link to comment
Share on other sites

Το φθηνότερο που βλέπω στον ΟΤΕ είναι αυτό:https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430032

τώρα έχει η νοβα με 16 ευρώ αν το προπληρώσεις ή αλλιώς με 19 αυτό:http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/internet/nova_adsl24/

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...