Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Είμαι κατοχος iphone 5s ενώ μεχρι πριν 1,5 χρόνο ειχα Android. Θελω να κανω μια αλλαγη προς Android μερια ξανα αλλα σε προσφατη αλλαγη μου σε P9 lite 2007/3gb ram δεν εμεινα ευχαριστημενος με χαλαγε λιγο η καμερα του.

 

Για το Note 4 (Snapdragon) 4gb/64 τι λετε για την καμερα του ?

 

(Για την ωρα το 5s κανει τιμια την δουλεια του σε ios 10.3.3 )

Ειμαι ετοιμος να ακουσω τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

πολυ μετρια καμερα αδερφε... ειχα το samsung j5 2016...δεν πλησιαζει καν ... απογοητευτηκα.... ακομα και για τις ειδοποιησεις στο fb....απλα δεν υπαρχουν....πρεπει να μπεις μεσα στην εφαρμογη για να δεις τις ειδοποιησεις....messenger και viper κανονικα...ημουν μεταξυ samsung j5 2017 και το xiaomi....το μετανιωσα τελικα που δεν πηρα το samsung....ψαρωσα με την ram .....με την rom... και με ολα τα θετικα σχολια....η ευχρηστεια του μενου της samsung , η οθονη , τα χρωματα , η καμερα....δεν πλησιαζονται....ειλικρινα αν μου δωσει καποιος τα 194 ευρω πισω....του το δινω τωρα....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους πηρα πριν μερικες ημέρες το Note 4(X) 3/16 8πύρινμοΚαλό μου μοιάζει παει αρκετά γρήγορα!

Θα ήθελα να ρωτήσω,

1) δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστής με το προγραμμα της Xiaomi για να μεταφέρω τα αρχεια κλπ.

2) Αν του έχετε κανει Root και με ποιον τρόπο για να βγουν και οι εφαρμογες που δεν χρειαζονται πιο πολυ

Διαθέτω το MIUI Global 9.0 Android 7.0 NRD90M

Αγορασμένο από Σκρουτζομαγαζο

Σας ευχαριστώ και καλες Γιορτές

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Oυτε σε εμενα δουλεψε το προγραμμα της xiaomi . Αν το ψαξεις θα δεις οτι για καποιο λογο συμβαινει αυτο και δεν υπαρχει λυση

 

Για να κλεισεις μερικες εφαρμογες που τρεχουν παρασκηνιακα χωρις να χρειαστει να ρουταρεις κανοντας οτι δειχνει εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα ειχα το Note 4X και καταλαθος μου το εχασαν:cry::cry: στην Βουλγαρια που ειχα παει εκδρομη, δεν ειχα σημα απο εταιρια, δεν με εκοψε να κανω επανεκκινηση μηπως στρωσει ενω αλλες φορες το εκανα χωρις 2η σκεψη, υπαρχει κανενας τροπος να βρουμε το κινητο; :(:( (ουτε wifi υπαρχει εκει που το εχασα, με το ΙΜΕΙ μηπως;)

Ευχαριστω...

Nokia 3410(το αδιαλακτο)-->Nokia 3210 classic RIP(νερο) -->Nokia 5800 RIP(φορτηγο)-->Jiayu G4s-->Xiaomi Redmi Note 4X 3/32 lost-stolen?-->Back to Jiayu G4s-->NEXT PLZ...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα ειχα το Note 4X και καταλαθος μου το εχασαν:cry::cry: στην Βουλγαρια που ειχα παει εκδρομη, δεν ειχα σημα απο εταιρια, δεν με εκοψε να κανω επανεκκινηση μηπως στρωσει ενω αλλες φορες το εκανα χωρις 2η σκεψη, υπαρχει κανενας τροπος να βρουμε το κινητο; :(:( (ουτε wifi υπαρχει εκει που το εχασα, με το ΙΜΕΙ μηπως;)

Ευχαριστω...

 

Για ριξε μια ματια εδω https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/16330-%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95%CE%99%CE%95%CE%A3-%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%91-%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A0%CE%97-

%CE%91%CE%A0%CE%A9%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%91-%CE%A3%CE%A5

%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%A5%CE%97%CE%A3/

μηπως βοηθηθεις.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου διακοπτω την παρακολουθηση του θεματος μιας και το κινητο το εβαλα προς πωληση και το αντικατεστησα με ενα μπλε Honor 9.Καλη συνεχεια να εχετε και καλες γιορτες.
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου διακοπτω την παρακολουθηση του θεματος μιας και το κινητο το εβαλα προς πωληση και το αντικατεστησα με ενα μπλε Honor 9.Καλη συνεχεια να εχετε και καλες γιορτες.

Που το εβαλες; δεν το βρισκω. καποιο λινκ;.μ ενδιαφερει.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/16330-%CE%95%CE%9D%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%95%CE%99%CE%95%CE%A3-%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%91-%CE%A4%CE%97%CE%9D-%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A0%CE%97-

%CE%91%CE%A0%CE%A9%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%91-%CE%A3%CE%A5

%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%A5%CE%97%CE%A3/

μηπως βοηθηθεις.

 

ευχαριστω πολυ για το site αλλα μαλλον δεν το ειχα ενεργοποιηση το συστημα...

ντεφ να φινει τι να κανουμε

 

κατελησα σε 1 απο τα 2 μπορω να εχω την γνωμη σας παιδια:

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-redmi-note-44gb-64gb-global,xiaomi-redmi-note-4x-snapdragon-4gb-64gb

Nokia 3410(το αδιαλακτο)-->Nokia 3210 classic RIP(νερο) -->Nokia 5800 RIP(φορτηγο)-->Jiayu G4s-->Xiaomi Redmi Note 4X 3/32 lost-stolen?-->Back to Jiayu G4s-->NEXT PLZ...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το site αλλα μαλλον δεν το ειχα ενεργοποιηση το συστημα...

ντεφ να φινει τι να κανουμε

 

κατελησα σε 1 απο τα 2 μπορω να εχω την γνωμη σας παιδια:

https://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-redmi-note-44gb-64gb-global,xiaomi-redmi-note-4x-snapdragon-4gb-64gb

 

τι γνωμη θέλεις τα ίδια τηλέφωνα είναι ΑΛΛΑ αν σε ενδιαφέρει η 800αρα μπάντα στο 4G πας στο πρώτο (global) αλλιώς όποιο βρεις φθηνότερο

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! βλεπω το 4Χ εχει και wireless ac το 4 σκετο όχι, αν και δεν ξερω που παιζει αυτό, επισης το σκετο 4 γιατι εχει παραπανω σκορ αφου είναι ιδια???

και εδώ https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4-8531.php λεει ότι βγηκε-ανακοινωθηκε στις αρχες του χρονου το 4, ενώ το άλλο site λεει Αύγουστος 2016 ??? δλδ? τι ισχυει ?

νομιζω το 4Χ δεν δικαιολογει τα παραπανω χρηματα που κανει, προσωπικα θα επαιρνα το σκετο 4αρι, αλλα εχω αρχισει να σκέφτομαι για το mi max 2 αν και μαλλον πολύ παντοφλα...:lol:

δλδ αν ηταν να δωσω τα χρηματα για 4Χ θα πηγαινα σε εκεινο εννοω.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! βλεπω το 4Χ εχει και wireless ac το 4 σκετο όχι, αν και δεν ξερω που παιζει αυτό, επισης το σκετο 4 γιατι εχει παραπανω σκορ αφου είναι ιδια???

και εδώ https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_4-8531.php λεει ότι βγηκε-ανακοινωθηκε στις αρχες του χρονου το 4, ενώ το άλλο site λεει Αύγουστος 2016 ??? δλδ? τι ισχυει ?

νομιζω το 4Χ δεν δικαιολογει τα παραπανω χρηματα που κανει, προσωπικα θα επαιρνα το σκετο 4αρι, αλλα εχω αρχισει να σκέφτομαι για το mi max 2 αν και μαλλον πολύ παντοφλα...:lol:

δλδ αν ηταν να δωσω τα χρηματα για 4Χ θα πηγαινα σε εκεινο εννοω.

 

και σκέψου ότι όταν εγώ αγόρασα το 4Χ (Μάρτιος του 17) στο σκρουτζ ήταν εμφανώς φτηνότερο,ε, μετά ο κόσμος ζήταγε μόνο αυτό και ανέβηκε η τιμή. Το σκέτο 4 έχει μεγαλύτερο σκορ γιατί το ο Helio (ή όπως λέγεται ο επεξεργαστής της κινέζικης έκδοσης) είναι ελαφρώς δυνατότερος.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις το μεσημέρι παρήγγειλα το 4x. Έχω ακούσει καταπληκτικές απόψεις και δεν δίστασα, αφού προέρχομαι από τον άμεσο ανταγωνιστή της Xiaomi: Meizu. Σαν κάτοχος του M1 note χρειάζεται να ξέρω κάτι παραπάνω για τη χρήση του τηλεφώνου; Λόγου χάρη: όταν έπιασα στα χέρια μου το m1 note έπρεπε να ρυθμίσω τις εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο, ώστε να μπορώ να λαμβάνω ειδοποιήσεις. Επίσης, η χρήση ROMs τρίτων δημιουργών είναι πιο εύκολη (έρχομαι από μηχάνημα με κλειδωμένο bootloader); Ευχαριστώ πάρα πολύ. Edited by Aristokratis
"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Μόλις το μεσημέρι παρήγγειλα το 4x. Έχω ακούσει καταπληκτικές απόψεις και δεν δίστασα, αφού προέρχομαι από τον άμεσο ανταγωνιστή της Xiaomi: Meizu. Σαν κάτοχος του M1 note χρειάζεται να ξέρω κάτι παραπάνω για τη χρήση του τηλεφώνου; Λόγου χάρη: όταν έπιασα στα χέρια μου το m1 note έπρεπε να ρυθμίσω τις εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο, ώστε να μπορώ να λαμβάνω ειδοποιήσεις. Επίσης, η χρήση ROMs τρίτων δημιουργών είναι πιο εύκολη (έρχομαι από μηχάνημα με κλειδωμένο bootloader); Ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Την ίδια ρύθμιση πρέπει να κάνεις και στο Xiaomi για τις ειδοποιήσεις. Για custom ROMs δεν ξέρω τί απάντηση μπορεί να δώσει κάποιος μονολεκτικά, έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ρύθμιση πρέπει να κάνεις και στο Xiaomi για τις ειδοποιήσεις. Για custom ROMs δεν ξέρω τί απάντηση μπορεί να δώσει κάποιος μονολεκτικά, έχουν γίνει αρκετές συζητήσεις στο θέμα...
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες και καλή χρονιά

 

διαφορές μεταξύ snapdragon 625 και Helion X20?

Νομίζω ότι ο Helio X20 είναι πιο δυνατός από τον Snapdragon 625. Παρ'όλα αυτά, ο Helio X20 δεν ανταπεξέρχεται τόσο καλά όσο ο Snapdragon 625 σε εφαρμογές που έχουν τεράστια κατανάλωση γραφικών όπως για παράδειγμα ορισμένα παιχνίδια: asphalt 8 κτλ.

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά το 4x μπορεί να πάρει Lineage OS;

 

Στάλθηκε από το m1 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες και καλή χρονιά

 

διαφορές μεταξύ snapdragon 625 και Helion X20?

Εννοείται ότι αγοράζεις snapdragon πολύ καλύτερη υποστήριξη και διπλάσια αυτονομία.

 

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μόλις παρήγγειλα το Xiaomi Redmi Note 5A Prime, Global Version.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει την 800άρα, την μπάντα Β20 όσον αφορά το 4g.

Απ' όσο γνωρίζω, όταν αναγράφεται "Global Version" αυτό σημαίνει ότι υποστηρίζει την 800 άρα, σωστά;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια... Γενικά είμαι πολύ συνηθισμένος στο να αγοράζω κινητά από Κίνα. Το έχω κάνει πολλές φορές και γενικά αγοράζω ανεπιφύλακτα από eBay. Παρήγγειλα λοιπόν το 4x πριν από 2 ημέρες και μόλις πριν λίγα λεπτά έπεσα πάνω σε κάτι συζητήσεις περί καινούργιας πολιτικής τελωνείων ΕΛΤΑ. Τί φάση; Έκανα μήπως μ@λ@κι@ που το αγόρασα από Κίνα; Το κινητό θα σταλεί μέσω Netherlands Post Registered. Πραγματικά είμαι με την ψυχή στο στόμα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τελωνείο από Κίνα και ειδικά από κινητό.
"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά...

Είδα reviews από το συγκεκριμένο κινητάκι και με εψησε παρα πολυ....η ερώτηση μου ειναι η εξης...απο το bangood η εκδοση 4gb/64gb κανει 150€ αλλα δεν ξερω τι γινεται με τα τελωνεια, χρονο παραδοσης(φιλος μου παρηγγειλε κ εκανε ενα μηνα για να φτασει) και με την εγγυηση τι γινεται? Σε σκρουτζομαγαζο το βρισκω στα 200€ και αναφερει κ εγγυηση 1-2 χρονια. Τι συμφερει καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά...

Είδα reviews από το συγκεκριμένο κινητάκι και με εψησε παρα πολυ....η ερώτηση μου ειναι η εξης...απο το bangood η εκδοση 4gb/64gb κανει 150€ αλλα δεν ξερω τι γινεται με τα τελωνεια, χρονο παραδοσης(φιλος μου παρηγγειλε κ εκανε ενα μηνα για να φτασει) και με την εγγυηση τι γινεται? Σε σκρουτζομαγαζο το βρισκω στα 200€ και αναφερει κ εγγυηση 1-2 χρονια. Τι συμφερει καλυτερα?

http://youhou.gr/index.php?route=product/product&product_id=373

 

Από εδώ το παίρνεις έχει και την Β20 μπάντα για το 4G.

Για 20-30€ παραπάνω μην μπλέξεις με Κίνα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

http://youhou.gr/index.php?route=product/product&product_id=373

 

Από εδώ το παίρνεις έχει και την Β20 μπάντα για το 4G.

Για 20-30€ παραπάνω μην μπλέξεις με Κίνα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό πρεπει να ειναι το 4 και οχι το 4x σωστα? ....βασικα ποιες ειναι οι διαφορες τους?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρεπει να ειναι το 4 και οχι το 4x σωστα? ....βασικα ποιες ειναι οι διαφορες τους?

Ναι, σωστά είναι το 4 Global. Από θέμα hardware η διαφορά είναι στην επιπλέον μπάντα (Β20) που έχει για το 4G.

Εκτός αυτού έχει την επίσημη global stable rom (άρα ελληνικά, play store και αναβαθμίσεις ota) και ευρωπαϊκό φορτιστή.

To 4X παραπέμπει στην κινέζικη έκδοση που βγαίνει και σε παραπάνω χρώματα. (Το 4x της Infoquest είναι ακριβώς το ίδιο με το global).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...