Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν γνωρίσω για ανώνυμο καρτοκινητό, για επώνυμο πάντως μπορείς να πάρεις τη sim από κατάστημα cosmote. Δεν είναι απίθανο να μπορείς να πας με το νούμερο του κινητού και τα έγγραφα της φορητότητας και να στο δίνουν. Μπορείς να τους ρωτήσεις...

Πάντως από vodafone δεν μπορείς να πάρεις ανώνυμο καρτοκινητό αν δεν δηλώσεις πρώτα τα στοιχεία σου.

Και φυσικά γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει πρακτικά ανωνυμία, ακόμα και όταν δεν έχεις δώσει στοιχεία...

 

apo vodafone exw parei anonumo kartokinhto, phgainwntas apo Q, me mona stoixeia ton ari8mo mou kai ton ari8mo ths sim.

 

giati les oti den uparxei praktika anonumia?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι η vodafone, για να σε αφήσει να πάρεις ένα καρτοκινητό από το δίκτυό της και να πας σε άλλο με φοητότητα, ζητάει να το δηλώσεις πρώτα, αλλιώς δεν επιτρέπει να φύγει.

Κατά πόσο είναι ανώνυμο ένα καρτοκινητό που καλεί νούμερα δηλωμένα σε κάποιο όνομα κτλ κτλ είναι μια μεγάλη υπόθεση η οποία ξεφεύγει από το θέμα μας...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι η vodafone, για να σε αφήσει να πάρεις ένα καρτοκινητό από το δίκτυό της και να πας σε άλλο με φοητότητα, ζητάει να το δηλώσεις πρώτα, αλλιώς δεν επιτρέπει να φύγει.

Κατά πόσο είναι ανώνυμο ένα καρτοκινητό που καλεί νούμερα δηλωμένα σε κάποιο όνομα κτλ κτλ είναι μια μεγάλη υπόθεση η οποία ξεφεύγει από το θέμα μας...

Δεν ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

den einai toso tragiko to na dwsei kaneis ta stoixeia tou, alla efoson sou lene pws einai anonumo kartokinhto, einai ligo koroidia telika na prepei na dwseis onoma, epi8eto ktl..

 

o logos pou 3ekinhsa na to yaxnw einai epeidh me endiaferei forhtothta se frog, alla apo o,ti fainetai paizei to idio kai sthn cosmote.

 

sto thlefwno pou pairneis gia na metafer8eis se cosmote, sou lene pws den xreiazetai kanena stoixeio sthn arxh, alla meta shtane onomateponumo, dieu8unsh,sta8ero ktl! Mporei na einai gia to courier,alla autoi ta katagrafoun ta stoixeia.

 

skeftomai na epikoinwnhsw me thn EETT , na doume ti 8a poune ki autoi

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλησπερα..εχω vodafone και σκεφτομαι να αλλαξω σε cosmote..εχω ομως το εξης διλημα..εχω μια παλια καρτα whats up,αλλα ειδα και τη διαφημιση για frog..τι προτεινεται?να κρατησω vodafone(cu) η να αλλαξω σε cosmote (αν ναι σε frog η whats up..) με δεδομενο το οτι στελνω αρκετα sms..?
IMPOSSIBLE IS NOTHING....
Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλησπερα..εχω vodafone και σκεφτομαι να αλλαξω σε cosmote..εχω ομως το εξης διλημα..εχω μια παλια καρτα whats up,αλλα ειδα και τη διαφημιση για frog..τι προτεινεται?να κρατησω vodafone(cu) η να αλλαξω σε cosmote (αν ναι σε frog η whats up..) με δεδομενο το οτι στελνω αρκετα sms..?

για αρκετά SMS συμφέρει το What's Up με το SMS Choice. Για φθηνά SMS πάλι συμφέρει Frog... Να σημειώσουμε ότι με τη Frog δεν μπορείς να χρησιμοποιείς υπηρεσίες της Cosmote...

Link to comment
Share on other sites

καλα.και την frog τι την εβγαλε?επισης ξερεις αν γινεται η αν θα γινει να εχεις i mode με το w800?πχ βαζοντας του καποιο λογισμικο..
IMPOSSIBLE IS NOTHING....
Link to comment
Share on other sites

καλα.και την frog τι την εβγαλε?επισης ξερεις αν γινεται η αν θα γινει να εχεις i mode με το w800?πχ βαζοντας του καποιο λογισμικο..

 

einai kartokinhth me f8hna mhnumata kai f8hnh omilia, xwris tipota parapanw.

gia polla sms kai mono sumferei to what's up. gia kapoia sms kai omilia pros diafora kinhta(kai sta8era) sumferei to frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πρίν αρκετό καιρό μας μοιράσαν σε μια καφετέρια αριθμούς WhatsUp. Πέρασα τη κάρτα στο παλαιό Νόκια 7650 και απέστειλα τις ρυθμίσεις για mms & gprs μέσω της ιστοσελίδας της Νόκια. Δυστηχώς μέσα στο φυλλαδιάκι που συνόδευε τη κάρτα, δε βρήκα κάποιο αριθμό να καλέσω για να εργοποιήσουν στη γραμμή μου τη λήψη και αποστολή mms, όπως και τη σύνδεση gprs. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Σε ποιό αριθμό πρέπει να καλέσω; Ακόμη, όταν ζητώ να ενεργοποιηθεί η αναμονή κλήσεων μέσα απο το μενού των ρυθμίσεων, μου βγάζει σφάλμα δικτύου. Μήπως δεν έχω ενεργοποιήσει τον αριθμό; Μήνυματα έστειλα και έλαβα κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πρίν αρκετό καιρό μας μοιράσαν σε μια καφετέρια αριθμούς WhatsUp. Πέρασα τη κάρτα στο παλαιό Νόκια 7650 και απέστειλα τις ρυθμίσεις για mms & gprs μέσω της ιστοσελίδας της Νόκια. Δυστηχώς μέσα στο φυλλαδιάκι που συνόδευε τη κάρτα, δε βρήκα κάποιο αριθμό να καλέσω για να εργοποιήσουν στη γραμμή μου τη λήψη και αποστολή mms, όπως και τη σύνδεση gprs. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Σε ποιό αριθμό πρέπει να καλέσω; Ακόμη, όταν ζητώ να ενεργοποιηθεί η αναμονή κλήσεων μέσα απο το μενού των ρυθμίσεων, μου βγάζει σφάλμα δικτύου. Μήπως δεν έχω ενεργοποιήσει τον αριθμό; Μήνυματα έστειλα και έλαβα κανονικότατα.

 

exeis dokimasei na kaneis mia klhsh h opoia xrewnetai (estw ki an den apanthseis kaneis) ?

Link to comment
Share on other sites

exeis dokimasei na kaneis mia klhsh h opoia xrewnetai (estw ki an den apanthseis kaneis) ?

 

Όχι, δε δοκίμασα κάτι τέτοιο. Θα στείλω μήνυμα στα νούμερα που μου δίνετε παραπάνω και, αν κατάλαβα καλά, θα ενεργοποιηθεί και η γραμμή για mms & gprs έτσι. Κάποιο τηλέφωνο τμήματος εξυπηρέτησης πελατών για WhatsUp υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε δοκίμασα κάτι τέτοιο. Θα στείλω μήνυμα στα νούμερα που μου δίνετε παραπάνω και, αν κατάλαβα καλά, θα ενεργοποιηθεί και η γραμμή για mms & gprs έτσι. Κάποιο τηλέφωνο τμήματος εξυπηρέτησης πελατών για WhatsUp υπάρχει;

1313 με χρέωση 0.119/κλήση

Link to comment
Share on other sites

Hi παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω, τί πρέπει να κάνω για να ενεργοποιήσω το wireless internet easy?

Έχω καρτοσυμβόλαιο 35 και nokia n80!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Hi παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω, τί πρέπει να κάνω για να ενεργοποιήσω το wireless internet easy?

Έχω καρτοσυμβόλαιο 35 και nokia n80!

 

Όταν ανακοινώθηκε το καρτοσυμβόλαιιο, στα ψιλά γράμματα έλεγε ότι δεν υποστηρίζει προς το παρόν wireless internet easy πακέτα δεδομένων. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, μια ερώτηση στο cc ή καλύτερα σε ένα κατάστημα κοσμοτέ θα λύσει την απορία σου. Συμπλήρωνες μια αίτηση με το πρόγραμμα δεδομένων που ήθελες και στο ενεργοποιούσαν. Αν και όπως είπα στο καρτοσυμβόλαιο δεν πρέπει να δίνεται...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανακοινώθηκε το καρτοσυμβόλαιιο, στα ψιλά γράμματα έλεγε ότι δεν υποστηρίζει προς το παρόν wireless internet easy πακέτα δεδομένων. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, μια ερώτηση στο cc ή καλύτερα σε ένα κατάστημα κοσμοτέ θα λύσει την απορία σου. Συμπλήρωνες μια αίτηση με το πρόγραμμα δεδομένων που ήθελες και στο ενεργοποιούσαν. Αν και όπως είπα στο καρτοσυμβόλαιο δεν πρέπει να δίνεται...

Ναι φίλε μου. You are right!

Επικοινώνησα και είπαν πως ακόμα δεν το παρέχεται :cry:

Thanks πάντως!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω χάσει τα χαρτιά του καρτοκινητού μου, what's up και χρειάζομαι τον κωδικό χρήστη για να μεταφέρω υπόλοιπο σε άλλο κινητό. Υπάρχει τρόπος να μου έρθει σε sms? Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω χάσει τα χαρτιά του καρτοκινητού μου, what's up και χρειάζομαι τον κωδικό χρήστη για να μεταφέρω υπόλοιπο σε άλλο κινητό. Υπάρχει τρόπος να μου έρθει σε sms? Ευχαριστώ!!!

Δυστυχώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, στην vodafone που έχω σύνδεση έρχεται όμως... Ελπίζω να μην χρειαστώ τον κωδικό χρήστη για κάποιο σοβαρό λόγο. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω. το είχα κλειστό το κινητό για κάτι μήνες και τώρα έχω πετάξει το κουτί του και δεν έχω ιδέα αν είχα δώσει στοιχεία για ενεργοποίηση ή όχι. Απλώς στην vodafone με ένα sms σου έρχεται. Θα μπορούσαν και εδώ να γινόταν έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Στις συνδέσεις μπορείς να μάθεις τον κωδικό χρήστη (ή αριθμό μητρώου για Vodafone) επειδή τον χρησιμοποιείς μόνο για πληρωμή λογαριασμού. Όταν θα καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών για να ζητήσεις κάτι θα σου ζητήσουν τα πλήρη στοιχεία σου (που στις συνδέσεις πάντα υπάρχουν) ενώ αν ζητήσεις κάτι από κατάστημα τους δίνεις την ταυτότητα και κάνουν ταυτοποίηση (μιας και πάλι βλέπουν τα στοιχεία σου). Στα ανώνυμα καρτοκινητά ο κωδικός χρήστη αντικαθιστά τα στοιχεία που δεν υπάρχουν και χρησιμοποιήται ως μέσο ταυτοποίησης σε περίπτωση που ζητήσεις αναλυτική κατάσταση κλήσεων, αντικατάσταση sim κ.λ.π. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως για λόγους ασφαλείας δεν μπορούν να στον δώσουν έτσι απλά!
Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαινω, αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια λύση, όπως π.χ. υποχρεωτική δήλωση στοιχείων για να πουν τον κωδικό χρήστη και ίσως κάτι άλλο. Απλώς τώρα σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αλλάξω νούμερο μην τυχόν χρειαστεί αργότερα ο κωδικός. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι καταλαβαινω, αλλά θα έπρεπε να υπήρχε μια λύση, όπως π.χ. υποχρεωτική δήλωση στοιχείων για να πουν τον κωδικό χρήστη και ίσως κάτι άλλο. Απλώς τώρα σκέφτομαι το ενδεχόμενο να αλλάξω νούμερο μην τυχόν χρειαστεί αργότερα ο κωδικός. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στα καρτοκινητά Vodafone σε τέτοια περίπτωση μπορείς να υπογράψεις σε κατάστημα υπεύθυνη δήλωση κυριότητας αριθμού και στη συνέχεια δήλωση προσωπικών στοιχείων και σε εξυπηρετούν κανονικά. Πριν αλλάξεις νούμερο κάλεσε στο 1313 μήπως γίνεται και στη Cosmote κάτι παρόμοιο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...