Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασε εδώ.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως ο κωδικός "παντρεύεται" με τον αριθμό που πραγματοποιεί την ανανέωση. Αν θυμάμαι το είχα δοκιμάσει παλιότερα να βάλω από άλλον αριθμό κωδικό και μου χτύπησε σε αυτό.

 

Δεν θελω να σπασω το παντρεμα του κωδικου reload it με τον αριθμο. Θελω να μαθω τον κωδικο reload απο αλλο νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ.

 

Πέραν του "δώρου" των επιπλέον 100 λεπτών το οποίο εγώ έχω καταργήσει, δεν βλέπω να λέει κάπου τον τρόπο με τον οποίο γίνεται η ανανεώση, π.χ. στείλτε μήνυμα 300 το 1314 ή κάτι αντίστοιχο.:O

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις καταργήσει, όπως λες, δεν μπορείς πλέον να πάρεις τα 400 λεπτά προς όλους (με αφαίρεση 3€ από το υπόλοιπο).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις καταργήσει, όπως λες, δεν μπορείς πλέον να πάρεις τα 400 λεπτά προς όλους (με αφαίρεση 3€ από το υπόλοιπο).

 

Μα δεν με ενδιαφέρει το επιπλέον των 100 λεπτών που μπήκε από 13 Οκτωβρίου, αυτό είναι που κατήργησα μέσα από το φωνητικό μενού, όχι όλο το πακέτο των 300 λεπτών ή μήπως όχι.....:cry:

Καλό θα ήταν όταν δεν γνωρίζουμε κάτι να μην λέμε ότι θέλουμε.

Έχω αναφέρει παραπάνω ότι καλώντας δωρεάν το 1330 επιλογή 6 και μετά επιλογή 1 διαγράφεσαι από την προσφορά.

Τόσο απλό, ούτε κατάστημα Γερμανός ούτε τηλέφωνα στο 13838 ούτε τίποτα.

 

EDIT==> Παρανόηση από μέρους μου που νόμιζα πως μέσα από την φωνητική πύλη του 1330 μπορούσα να καταργήσω ΜΟΝΟ την "παρακράτηση" των 3€...κάτι τέτοιο δεν ισχύει και άν το προσπαθήσετε χάνεται όλη προσφορά...

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν με ενδιαφέρει το επιπλέον των 100 λεπτών που μπήκε από 13 Οκτωβρίου, αυτό είναι που κατήργησα μέσα από το φωνητικό μενού, όχι όλο το πακέτο των 300 λεπτών ή μήπως όχι.....:cry:

 

 

EDIT==> Παρανόηση από μέρους μου που νόμιζα πως μέσα από την φωνητική πύλη του 1330 μπορούσα να καταργήσω ΜΟΝΟ την "παρακράτηση" των 3€...κάτι τέτοιο δεν ισχύει και άν το προσπαθήσετε χάνεται όλη προσφορά...

 

Εννοείται ότι δεν ισχύει. Αν "έφυγες" από την προσφορά με τα 300', πλέον έχεις το πακέτο 200' με χρέωση 5Ε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για θυμίστε μου τί πρέπει να κάνω για να πάρω τα 300 λεπτά με την ανανέωση των 10€ ; Έχω υπόλοιπο αυτή την στιγμή στην κάρτα 14,44€, πρέπει να στείλω κάποιο μήνυμα αλλά τί ακριβώς και πού ;

 

"Διατίθεται μόνο σε συνδρομητές COSMOKAΡΤΑ που έχουν εγγραφεί στην προσφορά έως 30/4/2013"

 

Εισαι συνδρομητης απο τοτε ?

 

 

ο φιλος απο πάνω προφανως εννοεί οτι τα 3 ευρω τα παίρνει με το έτσι θέλω σε κάθε 10ευρη ανανέωση. Τα 5 ευρώ όμως τα δίνει ο ίδιος ενεργοποιώντας το πακέτο όταν και αν θέλει.

Αυτο ακριβως εννοω !

Link to comment
Share on other sites

ειχα ζητήσει κι εγω τηλεφωνικά,νομίζω κάπου τόσο έκανε για να έρθει,σου στέλνουν φάκελο με αναλυτική κατάσταση κλήσεων/μηνυμάτων και τις αντίστοιχες χρεώσεις.Απλό ταχυδρομείο όχι συστημένο.

 

Εμένα μου είπαν απο κατάστημα με ταυτότητα...αλλο πάλι αυτό.αφού τόσο κάνει όλα καλα.ευχαριστω για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχα πάρει την τηλεφωνική εξυπηρέτηση σχετικά με το θέμα του κόφτη στο 4g, μου είπαν θα με καλέσουν και 3-4 μέρες μετά ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Έχω φοιτητικό wu με περίπου 2500mb υπόλοιπο. Εν τω μεταξύ εχθές για να πειραματιστώ αγοράζω το πακέτο των 5€ με τα 500 (+300) mb. Στην αρχή κάνω ένα speed test και τα ίδια. 10-15mbps(όσα και με το 3G). Λέω δίκιο θα είχαν που μου είπαν πως ίσως δεν έχω σήμα εδώ(επίπεδο 2/4). Σήμερα το πρωί σηκώθηκα και λέω να δοκιμάσω ξανά και ιδού. Στον ίδιο χώρο, με την ίδια συσκευή και ίδιο επίπεδο σήματος...
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πιο είναι το κόστος για το easy transfer από κοσμοκαρτα σε whats'up ;;; Η κλήση στο 13838 που χρεώνεται με 0,123 ευρώ + την προμήθεια για την μεταφορά του ποσού της οποίας το πόσο είναι ;;; 0,4 ευρώ ? Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

το μόνο κόστος είναι η κλήση στην εξυπηρέτηση η οποία χρεώνεται με 0,19
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη πακετου απο cosmokarta σε whats up σου τρωει τα χρηματα της καρτας ή μεταφερονται και αυτα? Ειναι η πρωτη αλλαγη οποτε ειναι δωρεαν.
Link to comment
Share on other sites

"Διατίθεται μόνο σε συνδρομητές COSMOKAΡΤΑ που έχουν εγγραφεί στην προσφορά έως 30/4/2013"

Εισαι συνδρομητης απο τοτε ?

 

Είμαι παλιός συνδρομητής, είχα και έχω ακόμα (και ευχαριστώ την Cosmote γι΄αυτό ;)) το συγκεκριμένο πακέτο-προνόμιο.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

το μόνο κόστος είναι η κλήση στην εξυπηρέτηση η οποία χρεώνεται με 0,19

 

Φαντάζομαι όμως οτι τα χρήματα που μεταφέρονται απο τον ενα λογαριασμό στον άλλο χρεώνονται με τέλος 12% σαν να ηταν πραγματική ανανέωση χρόνου ομιλίας..σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

ζητάνε ακόμα στην εξυπηρέτηση τον αριθμό χρήστη του καρτοκινητού? Ή αρκούνται με όνομα,αφμ/ταυτότητα?
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όμως οτι τα χρήματα που μεταφέρονται απο τον ενα λογαριασμό στον άλλο χρεώνονται με τέλος 12% σαν να ηταν πραγματική ανανέωση χρόνου ομιλίας..σωστα ?

Απλά το φαντάζεσαι .

Δεν χρεώνονται με 12% διότι είναι ήδη φορολογημένα. Επιπλέον δεν θα πάρεις κανένα BONUS διότι δεν είναι κανονική ανανέωση με νέ χρήματα.

Μόνο αν μεταφέρεις από συμβόλαιο σε καρτοκινητό , θα φορολογηθείς με 12% και το καρτοκινητό θα πάρει όλα τα Bonus.

Ενημερωτικά απλά μια και μπήκε το θέμα της φορολογίας.

Η μεταφορά σε "internet on the go με κάρτα" ( από καρτοκινητό )επιτρέπετε.

Η μεταφορά από "internet on the go με κάρτα" προς καρτοκινητό δεν επιτρέπεται διότι τα χρήματα είναι αφορολόγητα.

 

ζητάνε ακόμα στην εξυπηρέτηση τον αριθμό χρήστη του καρτοκινητού? Ή αρκούνται με όνομα,αφμ/ταυτότητα?

Όνομα , Επίθετο αριθμό ταυτότητας και Ημερομηνία γέννησης. Σπανίως ζητάνε και πατρώνυμο

Link to comment
Share on other sites

Απλά το φαντάζεσαι .

Δεν χρεώνονται με 12% διότι είναι ήδη φορολογημένα. Επιπλέον δεν θα πάρεις κανένα BONUS διότι δεν είναι κανονική ανανέωση με νέ χρήματα.

Μόνο αν μεταφέρεις από συμβόλαιο σε καρτοκινητό , θα φορολογηθείς με 12% και το καρτοκινητό θα πάρει όλα τα Bonus.

Ενημερωτικά απλά μια και μπήκε το θέμα της φορολογίας.

Η μεταφορά σε "internet on the go με κάρτα" ( από καρτοκινητό )επιτρέπετε.

Η μεταφορά από "internet on the go με κάρτα" προς καρτοκινητό δεν επιτρέπεται διότι τα χρήματα είναι αφορολόγητα.

 

Αν κάποιος κάνει μεταφορά από συμβόλαιο σε καρτοκινητό πχ. 5Ε, τα 5Ε μπαίνουν στο καρτοκινητό χωρίς να φορολογηθεί το καρτοκινητό. Το συμβόλαιο πλρώνει το 12%

Edited by lord1982
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια αγαπητοί συμφορίτες, ευχαριστώ πολύ !!! Δεν τα έλεγε και πολυ αναλυτικά στο site της cosmote για αυτό ρώτησα !!! Να' στε καλά !!!
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη πακετου απο cosmokarta σε whats up σου τρωει τα χρηματα της καρτας ή μεταφερονται και αυτα? Ειναι η πρωτη αλλαγη οποτε ειναι δωρεαν.

 

Mαζι με το παραπανω ερωτημα θελω να συμπηρωσω το εξης.

 

Εστω οτι ειμαστε στη κοσμοκαρτα με το προγραμμα 200' με 5 ευρω. Φτανουμε λοιπον στο 1 λεπτο υπολοιπομενο χρονο ομιλιας. Ξεκιναμε μια κληση η οποια εχει ελαχιστη διαρκεια τα 3 λεπτα. Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση? Τι χρεωνομαι? Μηπως αυτο το ''αυτοματη ενεργοποιηση'' ειναι ενα τρικ να σου τρωει μερικα ευρω στο μεσοδιαστημα μεχρι να ενεργοποιηθει αυτοματα το νεο πακετο 200 λεπτων?

Link to comment
Share on other sites

Mαζι με το παραπανω ερωτημα θελω να συμπηρωσω το εξης.

 

Εστω οτι ειμαστε στη κοσμοκαρτα με το προγραμμα 200' με 5 ευρω. Φτανουμε λοιπον στο 1 λεπτο υπολοιπομενο χρονο ομιλιας. Ξεκιναμε μια κληση η οποια εχει ελαχιστη διαρκεια τα 3 λεπτα. Τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση? Τι χρεωνομαι? Μηπως αυτο το ''αυτοματη ενεργοποιηση'' ειναι ενα τρικ να σου τρωει μερικα ευρω στο μεσοδιαστημα μεχρι να ενεργοποιηθει αυτοματα το νεο πακετο 200 λεπτων?

Στο πρώτο ερώτημα: Όταν κάνεις την πρώτη αλλάγή δεν πληρώνεις τίποτα. Οι επόμενες αλλάγες χρεώνονται 3Ε από cosmocarta σε what's up και αντίστροφα! Εννοείται πως το υπόλοιπο της κάρτα σου δεν διαγράφεται και μεταφέρεται! Μάλιστα μεταφέρονται τα δωρεάν λεπτά τα sms προς όλα τα δίκτυα καθώς και τα mb!

''Με την αλλαγή πακέτου από COSMOKAPTA σε WHAT'S UP & αντίστροφα από WHAT'S UP σε COSMOKAPTA , μεταφέρονται τα λεπτά ομιλίας προς τα Εθνικά & Διεθνή Δίκτυα καθώς, επίσης, τα SMS προς Εθνικά Δίκτυα & τα ΜΒ από πακέτα που έχουν ενεργοποιηθεί.''

Στο δεύτετο ερώτημα: Νομίζω άμα μείνει ένα λεπτό απλά στο τρώει και ενεργοποιείται νέο πακέτο με την αυτόματη ενεργοποίηση, ενώ άμα δεν την έχεις και δεν ενεργοποιήσεις νέο πακέτο τρώει από την κάρτα. Γενικά άμα σου μείνουν λιγότερο από τρία λεπτά δωρεάν χρόνου ομιλίας, νομίζω ότι δεν τα μετράει και τρώει από την κάρτα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος!

Σημειωτέον: Η ενσωματωμένη χρήση κάθε πακέτου δεν καταναλώνεται για κλήσεις της υπηρεσίας 0,01 €/λεπτό προς 2 επιλεγμένους αριθμούς COSMOTE

Αν το υπόλοιπο δεν επαρκεί για την αυτόματη ενεργοποίηση του πακέτου θα ενεργοποιηθεί αυτόματα στην επόμενη ανανέωση χρόνου ομιλίας όταν το υπόλοιπο είναι επαρκές

Link to comment
Share on other sites

Ενα φαξ που έχω από την εξυπ. πελατών και χρησιμοποιώ για οτιδήποτε μου ζητάνε να στείλω,

είναι το 2102518080

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Mε πήρανε τηλέφωνο από την Cosmote σχετικά με το θέμα του περιορισμού της ταχύτητας στο 4G για το οποίο τους είχα ενοχλήσει. Μου είπε η κοπέλα, που ήταν η ίδια νομίζω που είχα μιλήσει αρχικά, πως μετά από επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα δεν βλέπουν κάτι που θα έπρεπε να μου μειώνει την ταχύτητα, και πως το μόνο που ίσως να φταίει και θα πρέπει να ελεγχθεί είναι η κάρτα sim. Της είπα πως έχω και άλλο ένα δεδομένο, αγόρασα το πακέτο με τα 5€ και πλέον λειτουργεί κανονικά το 4G όπως θα έπρεπε. Μου απάντησε πως δεν έχει σχέση κανονικά αυτό, και να το παρακολουθήσω μετά την λήξη του πακέτου και να ενοχλήσω ξανά αν παρατηρήσω πτώση της ταχύτητας. Ίδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλη ******* να σου κοβουν 3 ευρω για 400 λεπτα.

Στα @@ τους αν υπαρχουν καποιοι οπως εγω και τοσοι αλλοι που ουτε τα 300 δεν καταναλωναμε.

θες να μου τα φας ?

ΟΚ

Αλλα δωσε μου την επιλογη πχ αυτο το 3ευρω που θες να το παρεις νταβατζιλικι να πιασει τοπο για εμενα που σε πληρωνω ετσι ?

Πχ θα μπορουσαν να δωσουν επιλογη αυτοματη αφαιρεση 3ευρω για αλλα 100 λεπτα ομιλιας η αλλα 300mb internet.

και θα ηταν ολοι ευχαριστημενοι

Αλλα στο μαρκετινγκ τημ εκει :lost::hypno::yawn: σου λεει θα τους κοβουμε 3 ευρω και δεν θα πουνε και τιποτα.

Τους εχω στειλει μηνυμα να δωσουν αλλες επιλογες. Αν δεν εισακουστω εννοειται οτι με χανουν μετα απο 6 χρονια πελατη.

Δεν νομιζω να ειμαι μονος μου, σιγουρα θα υπαρχουν κι αλλοι που δεν εχουν τι να κανουν τα 400 λεπτα ομιλιας και θα αντιδρασουν με το νταβατζιλικι κλεψιμο 3 ευρω για το τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Και σε άλλο δίκτυο να πας, τα ίδια θα βρεις (αυτή την προσφορά δεν θα την βρεις) και ίσως βρεις πολύ κακό σήμα στο mobile internet που λες ότι χρειάζεσαι. Και στη βονταφον δεν θα σε φτάνουν 10Ε κάρτα για ομιλία και ίντερνετ (θες τουλάχιστον 12Ε). Το μόνο που μπορεί να σε κάλυπτε είναι το φρογκ που έχει πακέτο με 3Ε 60' προς όλους με χρέωση ανα δευτερόλεπτο και με τα 10Ε κάρτα παίρνεις δώρο τα 500ΜΒ. Σου μένουν λοιπόν άλλα 5,90Ε στην κάρτα αν χρειαστείς και δεύτερη φορά τα 60'. Ψάξτο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...