Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν 2 μερες εβγαλα καινουρια και πληρωσα : 14,5 ευρώ.

Ειναι USIM 3ης GEN.

 

Εαν εβγαλες πριν 2 μερες την καρτα τοτε πηγαινε να ζητησεις πισω τα χρηματα σου η παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων της Cosmote και πες τους σε ποιον αντιπροσωπο πηγες.

 

Ηταν επισημος αντιπροσωπος, Cosmote, ΓΕΡΜΑΝΟΣ, OTEshop;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Γεια σας παιδιά,

 

Έχω μια παλιά sim cosmote..

Την είχα ξεχασμένη σε ένα ντουλάπι εδώ και 3+ χρόνια. Από πίσω από το πακετάκι της sim (μέγεθος πιστωτικής κάρτας), λέει τον αριθμό τηλεφώνου της sim 698 ....... και τον αριθμό χρήστη (πενταψήφιο). Το πακετάκι, έχει μέσα του ένα χαρτάκι το οποίο νομίζω ότι γράφει τους κωδικούς, τα pins κλπ.

 

Υπάρχει περίπτωση να αναστηθεί, να ζωντανέψει, να λειτουργήσει αυτή η κάρτα (δεδομένου ότι είναι τόσο παλιά); Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Ή μήπως δεν υπάρχει ελπίδα και να την πετάξω;

 

thank youuuuu

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Έχω μια παλιά sim cosmote..

Την είχα ξεχασμένη σε ένα ντουλάπι εδώ και 3+ χρόνια. Από πίσω από το πακετάκι της sim (μέγεθος πιστωτικής κάρτας), λέει τον αριθμό τηλεφώνου της sim 698 ....... και τον αριθμό χρήστη (πενταψήφιο). Το πακετάκι, έχει μέσα του ένα χαρτάκι το οποίο νομίζω ότι γράφει τους κωδικούς, τα pins κλπ.

 

Υπάρχει περίπτωση να αναστηθεί, να ζωντανέψει, να λειτουργήσει αυτή η κάρτα (δεδομένου ότι είναι τόσο παλιά); Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω; Ή μήπως δεν υπάρχει ελπίδα και να την πετάξω;

 

thank youuuuu

Θεωρητικά ο εν λόγω αριθμός θα έχει ακυρωθεί και μη σου πω ότι θα έχει δωθεί και σε άλλον χρήστη. Οπότε, αρχικά, κάνε ένα τηλέφωνο στον εν λόγω αριθμό να δεις αν χρησιμοποιείται.

 

Αν χρησιμοποιείται, αυτομάτως σταματάς εδώ. Αλλιώς, πηγαίνεις σε κατάστημα Cosmote για ταυτοποίηση και περιμένεις μέχρι να δηλωθεί ώστε να επιχειρήσεις να κάνεις κλήση για να δεις αν ο αριθμός αναστηθεί.

 

Αν πάλι δεν μπορέσεις, τότε μπορείς να πας πάλι στο κατάστημα της Cosmote και να ζητήσεις αντικατάσταση κάρτας SIM.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι δεν μπορέσεις, τότε μπορείς να πας πάλι στο κατάστημα της Cosmote και να ζητήσεις αντικατάσταση κάρτας SIM.

 

πόσο χρήμα είπαμε κοστίζει αυτή η επιλογή;

 

thanks

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

πόσο χρήμα είπαμε κοστίζει αυτή η επιλογή;

 

thanks

Υπάρχει κι άλλη άποψη για το εν λόγω θέμα, περί τα 5 €uros

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3311251#post3311251

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι άλλη άποψη για το εν λόγω θέμα, περί τα 5 €uros

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3311251#post3311251

 

Στην εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν γύρω στα 15 ευρώ. Ούτε αυτοί γνώριζαν πόσο ακριβώς κοστίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε τηλ επικοινωνία με το 1313 η απάντηση είναι ότι η αλλαγή κάρτας σιμ κοστίζει 5€.
Link to comment
Share on other sites

Στην εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν γύρω στα 15 ευρώ. Ούτε αυτοί γνώριζαν πόσο ακριβώς κοστίζει.

 

Φαντασου... ακου εκει απαντηση "γυρω στα 15€".

14,20€ εκανε και πηγε 5€

 

Γενικα με την εξυπηρετηση σε ολες τις εταιριες πιστευω οτι υπαρχει θεμα.

Οταν καθε υπαλληλος εφαρμοζει την "δικια του πολιτικη" τοτε πως μπορουμε

να μιλαμε για την πολιτική της καθε εταιριας;;;

Ειναι οπως με τους γιατρους παιδια... παντα να παίρνετε μια 2η γνωμη (κλεινετε και ξανακαλειτε) και παντα οταν το προβλημα που υπαρχει ειναι καπως σοβαρο τοτε

να ζητατε το ονοματεπωνυμο του υπαλληλου ειναι 99% σιγουρο οτι θα παρετε μια πιο υπευθυνη απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου... ακου εκει απαντηση "γυρω στα 15€".

14,20€ εκανε και πηγε 5€

 

Γενικα με την εξυπηρετηση σε ολες τις εταιριες πιστευω οτι υπαρχει θεμα.

Οταν καθε υπαλληλος εφαρμοζει την "δικια του πολιτικη" τοτε πως μπορουμε

να μιλαμε για την πολιτική της καθε εταιριας;;;

Ειναι οπως με τους γιατρους παιδια... παντα να παίρνετε μια 2η γνωμη (κλεινετε και ξανακαλειτε) και παντα οταν το προβλημα που υπαρχει ειναι καπως σοβαρο τοτε

να ζητατε το ονοματεπωνυμο του υπαλληλου ειναι 99% σιγουρο οτι θα παρετε μια πιο υπευθυνη απαντηση.

 

Η όλη κατάσταση δείχνει ξεκάθαρα την έλλειψη οργάνωσης. Θα έπρεπε να είναι ενημερωμενοι για ένα θέμα που αφορά μείωση τιμής. Όχι τίποτα άλλο, φωνάζουμε συνέχεια για τις αυξήσεις να πούμε και κάτι καλό για μια μείωση τιμής.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

"Η Cosmote ζητά την κατανόηση σας για την αναστάτωση από τη βλάβη δικτύου στις 14/9 και σας παρέχει δωρεάν 45 λεπτά ομιλίας εως και 17/9."

 

Το εν λόγω μήνυμα μου ήρθε στις 11:10 το πρωί. Αυτά τα 45 λεπτά ομιλίας είναι άραγε προς όλους?

Και πώς μπορούμε να βλέπουμε πόσα μας έχουν μείνει?(με Υ στο 1313 θα λέει μόνο αυτά που έχουμε προς what's up)

 

ΥΓ. Για το μέγεθος της προσφοράς, απλά ~No CoMMeNtS~... Που πάμε ορέ? Ορέ που πάμε?:p

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

"Η Cosmote ζητά την κατανόηση σας για την αναστάτωση από τη βλάβη δικτύου στις 14/9 και σας παρέχει δωρεάν 45 λεπτά ομιλίας εως και 17/9."

 

Το εν λόγω μήνυμα μου ήρθε στις 11:10 το πρωί. Αυτά τα 45 λεπτά ομιλίας είναι άραγε προς όλους?

Και πώς μπορούμε να βλέπουμε πόσα μας έχουν μείνει?(με Υ στο 1313 θα λέει μόνο αυτά που έχουμε προς what's up)

 

ΥΓ. Για το μέγεθος της προσφοράς, απλά ~No CoMMeNtS~... Που πάμε ορέ? Ορέ που πάμε?:p

Σε μενα δεν εχει ερθει το μηνυμα. Ουτε σε αλλα 4 κινητα στην οικογενεια μου. Ενας φιλος μου το πηρε στο ενα κινητο του ομως οχι στο αλλο. Σε 10 ατομα το εστειλαν μονο? Ειναι ανοητοι? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και σε μένα το μήνυμα.Έμαθε κανείς αν ισχύει για όλους τους αριθμούς η έστω για ποιους;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εχω ενα πακετ οσυνδεσης κοσμοκαρτα το οποιο ειναι σφραγισμενο με ημερομηνια ληξης ενεργοποιησης 08/09/2010

 

μπορω να το ενεργοποιησω-δηλωσω σε ενα καταστημα cosmote??

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Όχι , δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί πλέον . Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εχω ενα πακετ οσυνδεσης κοσμοκαρτα το οποιο ειναι σφραγισμενο με ημερομηνια ληξης ενεργοποιησης 08/09/2010

 

μπορω να το ενεργοποιησω-δηλωσω σε ενα καταστημα cosmote??

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Δε χάνεις κάτι αν απεθυνθείς στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.

 

Ούτως ή άλλως πρόκειται για μία παροχή που έχεις καταβάλει (αγορά του πακέτου), χωρίς να έχεις λάβει αντιπαροχή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και σε μένα το μήνυμα.Έμαθε κανείς αν ισχύει για όλους τους αριθμούς η έστω για ποιους;

 

Λοιπόν.. χθες ήρθε μήνυμα και στην μάνα μου η οποία είχε ελάχιστη κάρτα και όταν προσπαθούσε να πάρει κάπου τηλ της έλεγε πόσο χρόνο ομιλίας έχει πρώτα. Με τα 45 λεπτά δοκίμασε πήρε σε διάφορες εταιρείες αλλά και σε σταθερά και δεν της έλεγε πόσο χρόνο έχει. Οπότε είναι για όλα τα δίκτυα.

Για εξωτερικό φυσικά δεν είναι.. το δοκιμάσαμε κι αυτό! :p

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάπου εδώ στο φόρουμ ότι η μεταφορά υπολοίπου μέσω κλήσης στο 1313 (αφού το myaccount δεν λειτουργεί) μπορεί να αργήσει πολύ και να πραγματοποιηθεί ακόμα και μετά από μια βδομάδα από την στιγμή της κλήσης στο 1313. Να πω κι εγώ ότι το δοκίμασα και η μεταφορά έγινε πολύ γρήγορα, μέσα σε 2 ώρες (όπως μου είχε πει ότι θα γίνει και η κοπέλα στο cc). Επίσης, τώρα με την ταυτοποιήση δεν χρειάζεται πλέον ο αριθμός χρήστη. Σε ρωτάνε μόνο κάποια στοιχεία από την ταυτότητα σου. Ασφελέστερο; Χμμμμ.... το αντίθετο, νομίζω.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχει τύχει να κάνει πάνω από 24 ώρες σε πιο ακραίες περιπτώσεις και 1-2 ώρες άλλες φορές. Βέβαια έχει τύχει να ζητήσω τα χρήματα να πάνε κάπου και να πηγαίνουν κάπου αλλού!! (σπάνια περίπτωση)

 

Ο κωδικός χρήστη δεν ζητείται πια. Όνοματεπώνυμο - ημερομηνία γέννησης - αριθμός ταυτότητας και ίσως κανένας να ζητήσει και τόπο γέννησης.

 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός του 1313. Το MyAccount ήταν πιο εύκολο και κέρδιζες πολύ χρόνο.

Από το Νοέμβριο του 2009 είναι "προσωρινά" μη διαθέσιμο. Έχω στείλει email , αλλά με έχουν συνδέσει με.......

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ηρθε χωρις φυσικα να λεει τπτ το συγκεκριμενο:lol:

 

Σε μένα δεν ήρθε κανένα μήνυμα. Είναι πολύ αστεία η όλη κατάσταση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ξέρεται πως κανουμε ανανέωση χρόνου ομιλίας μέσω internet with visa card..

Edited by connectionman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ξέρεται πως κανουμε ανανέωση χρόνου ομιλίας μέσω internet with visa card..

 

Μπορείς μέσω WINBANK της Πειραιώς

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μέσω WINBANK της Πειραιώς

 

Υπαρχει site που μπορεις να επιλεξεις ποια καρτα θες?

Να την αγορασεις μεσω πιστωτικης καρτας και να παρεις αυτοματα τον αριθμο pin Η' να σου πιστωση κατευθειαν στον αριθμο σου τα χρηματα που θα επιλεξεις...

 

Στο εξωτερικο υπαρχει τετιου ειδους site με αυτοματη χρεωση στο κινητο σου.

 

Γνωριζει κανεις αν μπορουμε να βαλουμε καποια καρτα απο ξενο δικτυο κινητης τηλεφωνιας και να δουλεψει κανονικα & να μην χασουμε και τις 2 ωρες (free χρονου ομιλιας) που δινει με καθε ανανεωση απο 10€ και πανω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...