Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον εμενα στο κινητο μου οι ρυθμισεις φτανουν μεχρι εκει στην επιλογη της αρχικης σελιδας.Ολα ηταν απο μονα τους ετσι οπως ειναι και στο link.Δεν μπαινει και παλι.Τους πηρα τηλεφωνο,ειδαν οτι πραγματι ειναι ενεργοποιημενο και μου ειπαν να του κανω επανεκιννηση.Την εκανα αλλα παλι δεν παινει σε καμια σελιδα.Θα τους παρω ξανα και ελπιζω να βρουν τη λυση

Aν μπορέσεις να βρεις κάπου στις ρυθμίσεις κάτι για APN τότε βάλε εκεί το 'internet' και άφησε κενά τα user και pass και δοκίμασε εκ νέου να surfάρεις.

 

MMS, GPRS, GPRS via proxy, 3G και Tethering

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Πριν λιγη ωρα εκανα μια ανανεωση στη καρτοκινητη της cosmote και αμεσως μετα εφτασαν τα μηνυματα τα διαφημιστικα με το ιντερνετ και το 3 ευρω.Εστειλα λοιπον το μηνυμα ωστε να λαβω την ενεργοποιηση του ιντερνετ με τα 120 mb το μηνα.Ολα καλα μου σταλθηκε μηνυμα οτι ενεργοποιηθηκε αλλα ελα που δεν μπορω εγω να το χρησιμοποιησω.Οταν παω να συνδεθω παταω cosmote internet και μου βγαζει μηνυμα:Δεν διατιθεται συνδεση.Προσπαθησα μεσα απο το κουμπι της συνδεσιμοτητας στο κινητο μου(Nokia 5800) αλλα δεν βρηκα ακρη.καμια βοηθεια?

 

Η cosmote έχει χαλιά ρυθμίσεις το 3G-Internet δεν λειτούργει αλλά σκέτο internet λειτούργει .Γιατί κάνουν αυτό

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ξέρει κανείς πως μπορώ να επικοινωνήσω με την την τεχνική υπηρεσία του watchup ?

Παλιά σου το είχε σαν επιλογή στις φωνητικές οδηγίες, τώρα το έχουν βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ξέρει κανείς πως μπορώ να επικοινωνήσω με την την τεχνική υπηρεσία του watchup ?

Παλιά σου το είχε σαν επιλογή στις φωνητικές οδηγίες, τώρα το έχουν βγάλει.

Καλείς το 1313 και πατάς το 9

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια.έχω κοσμοκαρτα και πριν απο λίγο έβαλα μια κάρτα των 10 ευρώ αλλά δεν βλέπω να μου έρχεται μήνυμα για τις 2 ωρες δωρεαν σε όλα τα δίκτυα.γιατί;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια.έχω κοσμοκαρτα και πριν απο λίγο έβαλα μια κάρτα των 10 ευρώ αλλά δεν βλέπω να μου έρχεται μήνυμα για τις 2 ωρες δωρεαν σε όλα τα δίκτυα.γιατί;

Έκανες εγγραφή στην υπηρεσία καλώντας δωρεάν στο 1317 ?

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Στείλε ΥΠ ή YP στο 1314 και θα σου πεί αν έχεις υπόλοιπο από τις 2 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω ακούσει κάτι γι αυτό, υπάρχει κάποιος τρόπος απο καρτοκινητό watchup να έχεις τα 1500 λεπτά προς όλη την cosmote; πχ με 10€ ανανέωση όπως στην vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω ακούσει κάτι γι αυτό, υπάρχει κάποιος τρόπος απο καρτοκινητό watchup να έχεις τα 1500 λεπτά προς όλη την cosmote; πχ με 10€ ανανέωση όπως στην vodafone.

Δυστυχώς όχι. Αυτό γίνεται στα προγράμματα συμβολαίου(βλ. Cosmote Απεριόριστα)

 

Εναλλακτικές επιλογές είναι από What's Up σε What's Up με κάθε ανανέωση και από Cosmokarta με 0,01€/1' προς 2 αριθμούς Cosmote(είτε καρτοκινητό είτε συμβόλαιο) ή 2 ώρες προς όλους.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά είναι δωρεάν . την Δεύτερη και για κα΄θε επόμενη πληρώνεις 3 ευρώ

Στείλε το μύνημα Αλπακ στο 1314 και αμέσως θα σου πεί τι πρέπει να κάνεις και το κόστος

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, τότε θα δω μήπως γίνει κατι με αλλαγή πακέτου, υπάρχει χρέωση γι αυτή την διαδικασία;

whatsup <--> cosmokarta

 

 

Η πρώτη αλλαγή είναι δωρεάν.. Οι επόμενες στοιχίζουν 3 ευρώ..

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

εχω μια καρτα whats up γυρω στο 6 μηνο.το προβλημα ειναι οτι σε ενα νοκια 5530 οταν στελνω μνμ μου βγαζει μνμ σε χρηση και για να δω μνμ πρεπει να ξανα ανοιξω την συσκευη.ομως το 5530 παιζει μια χαρα με αλλες καρτες απο ολες της εταιριες,και η whats up ομως παιζει μια χαρα σε νοκια5800 Ν82.μονο στο 5530 βγαζει αυτο το σφαλμα.το 5530 ειναι αναβαθμισμενο στην τελευταια εκδοση.και ρωταω φταιει το κινητο?η η καρτα σιμ?
Link to comment
Share on other sites

εχω μια καρτα whats up γυρω στο 6 μηνο.το προβλημα ειναι οτι σε ενα νοκια 5530 οταν στελνω μνμ μου βγαζει μνμ σε χρηση και για να δω μνμ πρεπει να ξανα ανοιξω την συσκευη.ομως το 5530 παιζει μια χαρα με αλλες καρτες απο ολες της εταιριες,και η whats up ομως παιζει μια χαρα σε νοκια5800 Ν82.μονο στο 5530 βγαζει αυτο το σφαλμα.το 5530 ειναι αναβαθμισμενο στην τελευταια εκδοση.και ρωταω φταιει το κινητο?η η καρτα σιμ?

Αφού η κάρτα SIM με το What's up λειτουργεί κανονικά σε άλλη συσκευή, είναι θέμα ρύθμισης στο 5530 ;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Προσπάθησα να ενεργοποιήσω το Internet On The Phone 60 (έχω What's Up) στο καινούργιο μου HTC Wildfire και μου ήρθε μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η αποστολή των ρυθμίσεων:(

 

Στο 1313 δε βρήκα κάτι σχετικό, ούτε μπόρεσα να μιλήσω με άνρθωπο...

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόβλημά μου, κοιτάξτε το μήνυμα στο νήμα του κινητού (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3309014#post3309014)

 

Ευχαριστώ πολύ

Caminando...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Προσπάθησα να ενεργοποιήσω το Internet On The Phone 60 (έχω What's Up) στο καινούργιο μου HTC Wildfire και μου ήρθε μήνυμα ότι δεν είναι δυνατή η αποστολή των ρυθμίσεων:(

 

Στο 1313 δε βρήκα κάτι σχετικό, ούτε μπόρεσα να μιλήσω με άνρθωπο...

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόβλημά μου, κοιτάξτε το μήνυμα στο νήμα του κινητού (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3309014#post3309014)

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Για δοκιμασε αυτες...

Provider Name Cosmote

Provider APN mms

WAP 1.0 Gateway 10.10.10.20

WAP 2.0 Gateway http://10.10.10.20:8080

MMSC http://195.167.65.220:8002/

 

Για δοκιμασε αυτες...

Provider Name Cosmote

Provider APN mms

WAP 1.0 Gateway 10.10.10.20

WAP 2.0 Gateway http://10.10.10.20:8080

MMSC http://195.167.65.220:8002/

 

ή αυτες....

 

Όνομα Cosmote Wireless Internet

APN Internet

MCC 202

MNC 01

Τύπος APN default

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
LG G4
Link to comment
Share on other sites

ή αυτες....

 

Όνομα Cosmote Wireless Internet

APN Internet

MCC 202

MNC 01

Τύπος APN default

 

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση;)

 

Τη ρύθμιση αυτή (όπως και την άλλη, για MMS) την έχει ήδη μέσα το κινητό και μπορώ να την επιλέξω (να φανταστώ ότι ήταν στην κάρτα SIM; ). Ωστόσο προβληματίζομαι στο να τη χρησιμοποιήσω γιατί στο site του What's Up γράφει ρητά:

Η χρήση του πακέτου COSMOTE Internet On The Phone 60 γίνεται είτε ο συνδρομητής επιλέξει στη συσκευή του τη ρύθμιση COSMOTE Internet είτε τη ρύθμιση COSMOTE WAP.

 

Προτείνετε να δοκιμάσω να τη χρησιμοποιήσω για κάποια μικρή κίνηση στο internet και μετά από λίγο να δω αν χρεώθηκα; Κάτι τελευταίο, υπάρχει περίπτωση αυτή η ρύθμιση (η Cosmote Wireless Internet) να δουλεύει μεν, ωστόσο να καταναλώνει περισσότερα δεδομένα από τη "σωστή" ρύθμιση που δεν μπορεί να λάβει το κινητό μου;

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Caminando...
Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα test να δεις αν σε χρεωνει οπως λες, αν και αν σου εχει ερθει μηνυμα οτι ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια τοτε εισαι ok.

Με οποιο προφιλ και να συνδεθεις δεν εχεις θεμα διαφορετικης χρεωσης η καταναλωσης, γενικα το ιδιο ισχυει για ολες τις υπηρεσιες internet on the phone της cosmote (εκτος απο την υπηρεσια internet on the phone starter που δεν εχει καθολου free MB και χρεωνει αναλογα το προφιλ συνδεσης Wap/Wireless internet)

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα test να δεις αν σε χρεωνει οπως λες, αν και αν σου εχει ερθει μηνυμα οτι ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια τοτε εισαι ok.

 

Δε μου έχει έρθει μήνυμα ότι είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία. Όχι σε αυτό το κινητό δηλαδή. Αλλά είχα ενεργοποιήσει την υπηρεσία στο προηγούμενό μου κινητό με επιτυχία (3 ευρώ από εδώ) και προσπάθησα να την ξανα-ενεργοποιήσω και στο Wildfire (άλλα 3 ευρώ από εδώ), χωρίς όμως να μπορέσω να λάβω τις ρυθμίσεις :(

 

Με οποιο προφιλ και να συνδεθεις δεν εχεις θεμα διαφορετικης χρεωσης η καταναλωσης, γενικα το ιδιο ισχυει για ολες τις υπηρεσιες internet on the phone της cosmote (εκτος απο την υπηρεσια internet on the phone starter που δεν εχει καθολου free MB και χρεωνει αναλογα το προφιλ συνδεσης Wap/Wireless internet)

 

Απλά στη σχετική σελίδα του What's Up λέει:

Με ρυθμίσεις Internet η χρέωση είναι 0,0010€/ΚΒ ενώ με ρυθμίσεις WAP η χρέωση είναι 0,0121€/ΚΒ.

Από εκεί υποψιάστηκα και ρωτάω...

 

Οπότε αν είναι να δοκιμάσω με "Cosmote Wireless Internet" και καλή μου τύχη;

Caminando...
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται δοκιμασε με το Cosmote Wireless Internet δεν εχεις θεμα.

Στην γραμμη σου ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια απλα δεν σου εχουν ερθει οι ρυθμισεις στο

καινουριο κινητο.

Κανε και κανα reboot στη συσκευη καλου κακου...

Link to comment
Share on other sites

@the12plus κάλεσε το 1313 και πάτα το 9 για να συνδεθείς με φυσικό εκπρόσωπο του Customer Service.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ cyberbop, bambis και eatmydust!

 

Πήρα 1313, πάτησα 9 και μου είπανε εν ολίγοις ότι οι ρυθμίσεις που έχω εξαρχής (το Cosmote Wireless Internet) είναι μία χαρά :) (Και όντως φαίνονται να είναι, πλοηγούμαι και δε χρεώνομαι ;))

 

Κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποιος τρόπος να μαθαίνω πόσα mb έχω ακόμη; Ή πρέπει να έχω εξαρχής υπόψη μου ότι είναι 60 (120 τώρα) mb και να μετράω τα data μου από το κινητό με κάποιον counter; Επίσης στέλνει μήπως κανένα προειδοποιητικό μήνυμα η Cosmote όταν τελειώνουν τα προπληρωμένα mb;

 

Και πάλι, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :O

Caminando...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο, υπάρχει κάποιος τρόπος να μαθαίνω πόσα mb έχω ακόμη; Ή πρέπει να έχω εξαρχής υπόψη μου ότι είναι 60 (120 τώρα) mb και να μετράω τα data μου από το κινητό με κάποιον counter; Επίσης στέλνει μήπως κανένα προειδοποιητικό μήνυμα η Cosmote όταν τελειώνουν τα προπληρωμένα mb;

 

Στέλνεις INFO στο 1313 :) Και δυστυχώς δε στέλνουν προειδοποιητικό SMS όταν τελειώσουν... :(

 

Checkαρε και το παρακάτω link, έχει χρήσιμες οδηγίες!;)

COSMOTE: /Υπηρεσίες/COSMOTE Internet On The Phone

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου στείλανε Μήνυμα ότι έχω ακόμα 10ΜΒ και αγόρασα ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...