Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχει αυτός και ο/η φίλος/η του cosmoκαρτα και έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία μπονους για εισερχόμενες κλήσεις (ΕΒ στο 1314) τότε στην αρχή

 

.

 

H συγκεκριμένη υπηρεσία σού επιστρέφει 0,01 ευρώ για κάθε δευτερόλεπτο,από τις εισερχόμενες κλήσεις που λαμβάνεις;

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμένη υπηρεσία σού επιστρέφει 0,01 ευρώ για κάθε δευτερόλεπτο,από τις εισερχόμενες κλήσεις που λαμβάνεις;

 

Για κάθε λεπτό εισερχόμενης κλήσης έχεις μπόνους 0,01 ευρώ. Άσχετα από που σε καλούν σταθερό-κινητό-συμβόλαιο ή όχι. Δές λίγο εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τελικά γίνεται και από καταστήματα Γερμανός και από καταστήματα Cosmote? Και στα δύο καταστήματα ισχύει η προσφορά του 50% bonus?

 

Ξέρει κανείς μέχρι πότε ισχύει η συγκεκριμένη προσφορά?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς μέχρι πότε ισχύει η συγκεκριμένη προσφορά?

 

Σύμφωνα με το δελτίο τύπου της cosmote εδώ η προσφορά ισχύει μέχρι 4 Απριλίου 2007. Γνώμη μου είναι ότι θα δωθεί παράταση και μελλοντικά θα γίνει όπως και στην vodafone που με ανανέωση χρόνου ομιλίας μέσα από το internet δίνεται κάποιο μπόνους.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε όμως κάτι. Η υπηρεσία επιστροφής υπολοίπου, το λεγόμενο bonus εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων, έχει τέτοια καθυστέρηση που νομίζω και πιστεύω ότι το μύνημα που λαμβάνουμε κάθε μήνα(με τα νούμερα της cosmote γιατί με τα δικά μας νούμερα είναι κάθε τρίμηνο:X) είναι μόνο για τον πρώτο μήνα με αποτέλεσμα να χάνονται οι υπόλοιποι. :happy:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε όμως κάτι. Η υπηρεσία επιστροφής υπολοίπου, το λεγόμενο bonus εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων, έχει τέτοια καθυστέρηση που νομίζω και πιστεύω ότι το μύνημα που λαμβάνουμε κάθε μήνα(με τα νούμερα της cosmote γιατί με τα δικά μας νούμερα είναι κάθε τρίμηνο:X) είναι μόνο για τον πρώτο μήνα με αποτέλεσμα να χάνονται οι υπόλοιποι. :happy:

 

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πείς. Γίνε λίγο ποιό σαφής.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ότι η πηρεσία επιστροφής υπολοίπου ουσιαστικά δεν λειτουργεί σύμφωνα με αυτά που λέει η cosmote. Δηλαδή, η cosmote όταν λέει ότι κάθε μήνα θα δεχόμαστε ένα μύνημα για το bonus εισερχομένων και εξερχομένων κλήσεων, ουσιαστικά δεχόμαστε μύνημα κάθε δίμηνο ή ακόμα και τρίμηνο πολλές φορές και ΔΕΝ μπορούμε να ξέρουμε αν όντως μας επιστρέφουν τα bonus και των 2 ή 3 μηνών αντίστοιχα... Θα μου πεις ότι μπορώ να υπολογίσω το bonus, αλλά ποιος θα καθήσει τώρα να ψάξει ψύλλους στα άχυρα(γιατί αυτό πιστεύω ότι είναι)?:O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω επιστροφή κάθε μήνα πάντως.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω προσέξει κάθε πότε μου στέλνουν μύνημα. Απλά όταν μου στέλνουν μύνημα, εγώ το έχω ξεχασμένο εντελώς και νομίζω ότι το τελευταίο μυνήματα πήρα 2 μήνες πριν. :O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρει ότι η αλλαγή αριθμού μπορεί να γίνει 1 φορά το μήνα. Δεν είναι σαφές αν εννοεί ημερολογιακό μήνα. Μπορεί κάποιος που έχει δηλώσει 2 αριθμούς και θέλει να αλλάξει τον 1, να δοκιμάσει την 1η Απριλίου να μας πει αν πιάνει... Αν δεν πετύχει, θα εννοεί ημερολογιακό μήνα -αυτό φαίνεται και πιο λογικό...

 

το δοκιμασα και ειναι ανα ημερολογιακο μηνα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ένα πρόβλημα. Θα ήθελα να μου πείτε τι συμφέρει πιο πολύ. Θέλω ν μιλάω δωρεάν με την κοπέλα μου αλλά ταυτόχρονα να έχω νορμάλ χρεώσεις όταν τηλεφωνώ σε άλλα εθνικά δίκτυα. Απ' ότι κατάλαβα, μπορεί να κάνω και λάθος, η μετατροπή από cosmokarta σε what's up δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή. Το μόνο που συμφέρει είναι το call them all ενώ ταυτόχρονα οι χρεώσεις προς άλλα εθνικά δίκτυα είναι πανάκριβα. Ερωτώ λοιπόν. Να ξαναγυρίσω σε cosmokarta και να χρησιμοποιώ με την κοπέλα μου την υπηρεσία του 0,01 €/ λεπτό και ταυτόχρονα να έχω νορμάλ χρεώσεις ή να μείνω στο what's up και στο call them all με υψηλές χρεώσεις σε άλλα εθνικά δίκτυα. Καταλαβαίνω ότι πολλοί μπορεί να μου πείτε ότι τη λύση την έχω μέσα στα χέρια μου διότι η cosmokarta είναι σαφώς πιο συμφέρουσα, αλλά...:O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όμως το θέμα είναι ότι σύνδεση με πάγιο δεν πρόκειται να δω ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα. :O Οπότε θα πρέπει να συμβιβαστώ με το καρτοκινητό. :rolleyes: Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα, να αλλάξω πάλι σε cosmokarta και να μιλάω με 0,01 €/ λεπτό ή να μείνω στο what's up και να χρησιμοποιήσω το call them all? Με το what's up θα χρεώνομαι πολύ όταν καλώ προς άλλα εθνικά δίκτυα ένω με την cosmokarta και βάζοντας την προνομιακή κάρτα όλα είναι ανεκτά και οι χρεώσεις σε λογικά επίπεδα με 30% φθηνότερες χρεώσεις ίδιες με αυτών των συμβολαίων.:) Άρα απ' ότι καταλαβαίνω ξαναγυρνάω σε cosmokarta. Αν νομίζει κάποιος ότι πρέπει να κρατήσω το what's up ας μου το πει και να μου το τεκμηριώσει. :O

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.:rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόσο κάνει ένα πακέτο COSMOKARTA; Ενώ στο σάιτ αναφέρει ότι κοστίζει 5€ με ισάριθμο ποσό χρόνο ομιλίας, στα καταστήματα λένε ότι δεν μπορούνε να δώσουν αυτό το πακέτο και ότι πρώτα πρέπει να εξαντλήσουν τα πακέτα COSMOKARTA που κοστίζουν 19,90€. :blink:

 

Είναι όντως έτσι; Δεν μπορούμε να αγοράσουμε πακέτο σύνδεσης με 5€; :confused: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόσο κάνει ένα πακέτο COSMOKARTA; Ενώ στο σάιτ αναφέρει ότι κοστίζει 5€ με ισάριθμο ποσό χρόνο ομιλίας, στα καταστήματα λένε ότι δεν μπορούνε να δώσουν αυτό το πακέτο και ότι πρώτα πρέπει να εξαντλήσουν τα πακέτα COSMOKARTA που κοστίζουν 19,90€. :blink:

 

Είναι όντως έτσι; Δεν μπορούμε να αγοράσουμε πακέτο σύνδεσης με 5€; :confused: :worry:

Σε κανένα περίπτερο πήγες να δεις τι τιμές έχει? Δεν ξέρω αν γίνεται και εκεί το ίδιο αλλά λογικά πρέπει να έχει αυτό το πακέτο που λες των 5 €. ;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πόσο κάνει ένα πακέτο COSMOKARTA; Ενώ στο σάιτ αναφέρει ότι κοστίζει 5€ με ισάριθμο ποσό χρόνο ομιλίας, στα καταστήματα λένε ότι δεν μπορούνε να δώσουν αυτό το πακέτο και ότι πρώτα πρέπει να εξαντλήσουν τα πακέτα COSMOKARTA που κοστίζουν 19,90€. :blink:

 

Είναι όντως έτσι; Δεν μπορούμε να αγοράσουμε πακέτο σύνδεσης με 5€; :confused: :worry:

Φιλε πηγαινε σε αλλο καταστημα γιατι το συγκεκριμενο θελει να σπρωξει προφανως τα ολοκληρα πακετακια των 20Ε που εχει αποθεμα.

 

Στο λεω γιατι εχω αγορασει προσφατα δυο φορες απο Cosmote shop πακετακι των 5.

Σε συμβουλευω επισης αν τυχεις σε καταστημα που σου πει οτι δεν εχει Cosmocarta των 5 αλλα εχει WhatsUp των 5Ε τοτε παρτο! Αμεσως μετα την ενεργοποιηση του αριθμου μπορεις ν'αλλαξεις πακετο ΔΩΡΕΑΝ στελνωντας απλως ενα sms ;)

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηγαινε σε αλλο καταστημα γιατι το συγκεκριμενο θελει να σπρωξει προφανως τα ολοκληρα πακετακια των 20Ε που εχει αποθεμα.

 

Στο λεω γιατι εχω αγορασει προσφατα δυο φορες απο Cosmote shop πακετακι των 5.

Σε συμβουλευω επισης αν τυχεις σε καταστημα που σου πει οτι δεν εχει Cosmocarta των 5 αλλα εχει WhatsUp των 5Ε τοτε παρτο! Αμεσως μετα την ενεργοποιηση του αριθμου μπορεις ν'αλλαξεις πακετο ΔΩΡΕΑΝ στελνωντας απλως ενα sms ;)

Αυτό δε το ήξερα. Καλόοοοοο.

 

Τελικά πήγα από έναν ΓΕΡΜΑΝΟ και αγόρασα ένα με 5€ και έληξε η ιστορία. Μου τη βίδωσε το άλλο που είπε ότι «πουθενά δε θα βρεις με τα 5€, τα 19,90€ μόνο πουλάμε...» :mad:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πηγαινε σε αλλο καταστημα γιατι το συγκεκριμενο θελει να σπρωξει προφανως τα ολοκληρα πακετακια των 20Ε που εχει αποθεμα.

 

Στο λεω γιατι εχω αγορασει προσφατα δυο φορες απο Cosmote shop πακετακι των 5.

Σε συμβουλευω επισης αν τυχεις σε καταστημα που σου πει οτι δεν εχει Cosmocarta των 5 αλλα εχει WhatsUp των 5Ε τοτε παρτο! Αμεσως μετα την ενεργοποιηση του αριθμου μπορεις ν'αλλαξεις πακετο ΔΩΡΕΑΝ στελνωντας απλως ενα sms ;)

 

Γιατί εγώ νομίζω ότι πρέπει να πληρώσει 7 € για να αλλάξει το πακέτο του στέλνωντας όπως είπες μύνημα? :worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ νομίζω ότι πρέπει να πληρώσει 7 € για να αλλάξει το πακέτο του στέλνωντας όπως είπες μύνημα? :worry:
Για 7 ημερες απο την στιγμη της ενεργοποιησης ενος καρτοκινητου Κοσμοτε μπορεις ν'αλλαξεις πακετο δωρεαν την πρωτη φορα.Αλλιως ισχυει αυτο που γραφεις ;)

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η Κοσμοτέ πάει να με τρελάνει... Μετά από την ιστορία με το πακέτο των 19,90 τώρα ανακαλύφθηκε νέο κόλπο. Πήρα τελικά μια ΚΟΣΜΟΚΑΡΤΑ ενεργοποιήθηκε, στέλνω 01 697ΧΧΧΧΧΧΧ 697ΧΧΧΧΧΧΧ το στέλνω στο 1313 και μου έρχεται μήνυμα ότι οι αριθμοί πρέπει να είναι 2 αριθμοί Cosmote. :wacko: :blink: Ε χαίρω πολύ λέω. Cosmote είναι. Καλώ την εξυπηρέτηση, τσεκάρει τους αριθμούς, όντως λέει ανήκουν στην Cosmote (δεν είναι δηλαδή με φορητότητα ίσως) και μου κάνει και την έξυπνη λέγοντας ότι μου στέλνει αυτή το SMS να το κάνω forward εγώ γιατί ίσως κάνω κάποιο λάθος... Ε ας το ξεπεράσω λέω.

 

Το κάνω λοιπόν προώθηση sto 1313 και έρχεται πίσω πάλι το ίδιο μήνυμα. Ότι οι αριθμοί πρέπει να είναι αριθμοί Cosmote. Ε άντε από κει που ήρθατε. :mad: ΜΑ ΑΦΟΥ COSMOTE EINAI!!

 

Υπάρχει κάποια λύση; Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά το θέμα ήταν ότι ο ένας εκ των δύο αριθμών είναι FROG και αυτά μπορεί μεν να είναι Cosmote αλλά για την προσφορά ΔΕΝ ισχύουν. Από μόνος μου το αντελήφθην, αυτοί στο 1313 το είχαν περασμένο για κανονικό Cosmote... :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Έλεος. Τα frog δεν τα υποστηρίζει?:blink: :wacko: Τι να πώ δηλαδή?

 

 

@minovg χρησιμοποίησε την τροποποίηση άλλη φορά που θέλεις να κάνεις μια διόρθωση. ;)

 

 

Φιλικά πάντα, eatmydust. :O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όμως το θέμα είναι ότι σύνδεση με πάγιο δεν πρόκειται να δω ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα. :O Οπότε θα πρέπει να συμβιβαστώ με το καρτοκινητό. :rolleyes: Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα, να αλλάξω πάλι σε cosmokarta και να μιλάω με 0,01 €/ λεπτό ή να μείνω στο what's up και να χρησιμοποιήσω το call them all? Με το what's up θα χρεώνομαι πολύ όταν καλώ προς άλλα εθνικά δίκτυα ένω με την cosmokarta και βάζοντας την προνομιακή κάρτα όλα είναι ανεκτά και οι χρεώσεις σε λογικά επίπεδα με 30% φθηνότερες χρεώσεις ίδιες με αυτών των συμβολαίων.:) Άρα απ' ότι καταλαβαίνω ξαναγυρνάω σε cosmokarta. Αν νομίζει κάποιος ότι πρέπει να κρατήσω το what's up ας μου το πει και να μου το τεκμηριώσει. :O

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.:rolleyes:

 

Αν δε στέλνεις μηνυματα τοτε σίγουρα συμφέρει η CosmoKarta..και εγώ αυτο εκανα με τη κοπελα μου..Και αφησα τη συνδεση για τα υπολοιπα τηλεφωνήματα!

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Αν δε στέλνεις μηνυματα τοτε σίγουρα συμφέρει η CosmoKarta..και εγώ αυτο εκανα με τη κοπελα μου..Και αφησα τη συνδεση για τα υπολοιπα τηλεφωνήματα!

Το γυρνάω σε cosmokarta... Πάει και τέλειωσε... :p :lol:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη διαπίστωση: δεν είναι ανάγκη να περάσουν 30 ημέρες για να αλλάξεις έναν αριθμό που έχεις δηλώσει, αρκεί απλά να αλλάξει μήνας. Μπορείς πχ να έχεις δηλώσει έναν αριθμό στο τέλος του μήνα, και, μόλις μπει ο επόμενος, να τον αλλάξεις. Ίσως χρησιμεύσει σε κάποιους...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...